Синдром или....?

  • 3 087
  • 64
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 423
notar какво е държава и какво Родина за теб?

Някои казват на свекърва си "мамо", но
знаят, че не е майка им. От майката няма
как да се избяга, свекърва се сменя обаче.
Не съм нотар, но ги разбирам тези работи.
Нека той си се изкаже за родина и държава.

# 31
  • Мнения: 3 521
Познатата ти е мърла, изпаднала в депресия, която няма какво да прави, защото ако имаше щеше да работи, а не да те издирва из глобалните дебри. Вкарай я в листа с игнорираните номера в Скайп-а.

# 32
  • Мнения: 2 032
Hope, за мен синдром е това, да не допуснеш, че има повече от едно разбиране и усещане от твоите.

Да обясня с две думи какво мисля аз по-въпроса, виждам че мислим различно.

По този широк свят има много хора, които не живеят в страната, в която са родени, по какви ли не причини. Понякога в приемната страна могат да намерят възможност за развитие и щастие (а понякога- не). Така че, нека да не стесняваме гледната си точка, тука не става въпрос за някаква особена черта на българския характер.

Опитавам се да погледна нещата от твоята гледна точка: познавала си девойката като 20-годишна, след 8 години тя вече е друг човек, живяла е на различно място и се е борила с други вятърни мелници. Това я прави различна. На всичкото отгоре, не й харесва това, което на нея лично й предлага животът в родната й страна, и ти е казала, че тя за себе си иска друго. Ти си го взела лично. Недей. Хората са различни.

# 33
  • Мнения: 5 710
Hope, ако момичето не работеше в хранителен магазин, а в банка ( т.е средностатистически предполагаемо много успяла) и ти беше споделила същите чувства за 'българите и България" с какъв симптом щеше да я маркираш? От чалгата до чая?

# 34
  • Мнения: 3 453
Алиса,
напълно приемам и допускам, че хората са различни. Вече се зачудих, аз ли неправилно се изразявам. newsm78
Всеки има право да се развива и живее, където си поиска, да възприема чужди култури и прочее. Няма нищо лошо в това. Въпрос на личен избор. Нормално е да виждаш неуредиците в държавата ни, нормално е да не ти харесва. Всеки има право да напусне страната и да търси щастието си другаде. Баща ми живее в чужбина. Друг живот искаше, постигна го. От сърце се радвам за него, макар да не му беше никак лесно. Имаше нашата подкрепа през цялото време. Никога не съм го упреквала, дори в мислите си.
Относно това мисля също, като теб.
За друго става въпрос, за оплюването на сънародниците ни.
Повтарям се, не е добре.  ooooh!

10cent's ,
това няма никакво значение. Тя работеше в банка, но в България. Заплащането било малко. Да, но за английските стандарти. Затова се прибрала в Лондон.
 Но не парите, а българският манталитет бил виновен. Mr. Green

# 35
  • Мнения: 2 032
Възможно е и да не си изразила това, което искаш. Набива се на очи, например, снисхождението ти към това как тази жена си вади хляба. А също и нелогичното сравнение с "гордостта" на една рускиня; в смисъл, че не можем да сравняваме несъпоставимото: ако искаш да сравниш гордост от страната си, трябва да сравниш с някой от малка и бедна страна, не от скорошна велика сила с богато култура и т.н.
Просто на мен ми се струва, че ти приемаш лично нейния избор; но може и аз да не се изразявам правилно.

ПС. И пиша с правописни грешки пак.

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 00:17 от Алиса

# 36
  • Мнения: 5 710

За друго става въпрос, за оплюването на сънародниците ни.


От българка, която живее в чужбина критиките, и оплюването на сънародниците ни е недопустимо, разбира се. За живеещите в страната критиката е любим национален спорт и е съвсем в реда на нещата. Четох, че нагласата на отричане на външна критика е дълбоко вкоренена в народопсихологията ни и ни играе много лоша услуга точно в този момент, когато разни Европейски институции  ни казват, че за нищо не ставаме, а ние много се обиждаме и не разбираме, защо така, след като в крайна сметка представихме 'правилните доклади за високи добиви'. Сещам се за брутални прояви на този синдром, като войната на Гоце срещу ББС, нацупената Масларова в случая за децата от Могилино и т.н.

# 37
  • Мнения: 3 423
Добре, де, толкова ли не можеш да приемеш,
че някого го задоволява това, да лъска чинии,
домове или друго зад граница, но да не падат
пломбите му, докато пътува от работа за вкъщи,
за разлика от тебе, която си доволна на цените
в левове, но не ти пречат фасовете по парковете.
Примерно. Наистина си блъскаш главицата с глупости.

# 38
  • Мнения: 3 453
От българка, която живее в чужбина критиките, и оплюването на сънародниците ни е недопустимо, разбира се.
За това говорех.
За другото - права си.

Алиса,
за протокола - рускинята е отраснала в Киргистан. Там руснаците са малцинство. Тя отлично знае, какво е да не те приемат. И въпреки това, не е казала една лоша дума за съгражданите си.
За онова, с което "жената си вади хляба", ни най-малко не съм проявявала снизхождение, напротив. Отлично зная, че животът извън България съвсем не е песен. За друго ставаше въпрос.
Имал си възможност да се развиваш в България, но си избрал да печелиш повече в друга държава, приемайки, че трябва да се задоволиш с друг тип работа, далеч не толкова привлекателна, колкото тази, в България. Направил си своя избор, нормално е.
Какво общо има българският манталитет в цялата тази работа, че не разбрах? newsm78

Лиска,
за теб специално - разбира се, че приемам. И пак да попитам - какво общо има българският манталитет тук? Не говорим за начин на живот, за стандарти. Жената имаше предвид точно българите, като националност, като мислене, като народопсихология. И конкретно - поставянето им под общ знаменател.
Не, не ме кефят фасовете, но все пак намирам хора, които не са изостанали, селяндури, профани и прочее, тук, в България. Колкото и да е чудно, намират се. Макар, според нея да не е така.

Тук се заформи спор от рода - червено е - казвам аз. Добре де, какво, като е жълто - питат ме някой. Grinning

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 00:35 от _Hope_

# 39
  • Мнения: 5 710
Имал си възможност да се развиваш в България, но си избрал да печелиш повече в друга държава.

Защо не допускаш, че тя е отишла за да живее в чужбина, а не да печели пари в чужбина. Разлика има, мдам.
Може да е бягала от манталитет, с който се е сблъсквала.  Казала ти го е - от какво толкова боли? От обобщителното " българите" ли?

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 00:52 от 10cent's

# 40
  • Мнения: 2 032
Какво общо има българският манталитет в цялата тази работа, че не разбрах? newsm78

Няма, ама и аз това казвам.

Ако беше една индийка, отишла да рабори в Америка, можеше да реши, сравнява и обобщава индийците и техния манталитет. Абе, ако искаш стереотипи, сети се за оня бозав филм Bride and Prejudice (не знам как е преведен, Булка и Предразсъдъци ли)-там имаше точно такива сценки.

Макар че човек като отиде да живее в друга страна, може да види някои неща по-ясно: както разликата между това да гледаш картина от съвсем близо и да се отдръпнеш малко и пак да я погледнеш. Друга перспектива може да добиеш.

А това изразяване с генерални обобщения и мен ме дразни, но това е друг въпрос.

# 41
  • Мнения: 677
Хопе, нема спор, просто не става ясно защо наричаш приятелката ти "българите в чужбина" и другата "руснаците в България".

# 42
  • Мнения: 5 710
Хопе, нема спор, просто не става ясно защо наричаш приятелката ти "българите в чужбина" и другата "руснаците в България".

Oх, кога ще се науча и аз на изкувството на краткия израз  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 3 453
Защо не допускаш, че тя е отишла за да живее в чужбина, а не да печели пари в чужбина. Разлика има, мдам.
Може да е бягала от манталитет, с който се е сблъсквала.  Казала ти го е - от какво толкова боли? От обобщителното " българите" ли?
Защото зная, че е така. Затова замина навремето. Сега заминала заради българският манталитет.... пък и малко пари давали в Райфайзен. Mr. Green Нисък бил стандарта в България. Ами права е. Някой да е твърдял обратното?
Да си живял 5 години в Англия, да си се върнал, решен да опиташ тук и пак да заминеш - дали е манталитет или друго?
Подразних се от това, че оправдава повторното си заминаване за Лондон с българският манталитет. Това, при все, че никой не я упреква в нищо и не я пита "защо".
 Може би, ако в банката заплатите бяха по-високи, манталитетът щеше да я устройва. Rolling Eyes
Иначе, манталитетът не и е попречил да си спретне сватба, като онази от филма "Оркестър без име". Mr. Green

Хопе, нема спор, просто не става ясно защо наричаш приятелката ти "българите в чужбина" и другата "руснаците в България".
Просто пример, нищо конкретно. Ти къде прочете "българите в чужбина"? Или и ти по избирателната пропускливост?
Трябва ли пак да пояснявам, че измежду всичките си познати, живеещи в чужбина, до сега не съм срещала подобно отношение? Rolling Eyes
Затова този конкретен пример ми направи впечатление.
Българо - руската дружба няма нищо общо, бъди сигурен. Mr. Green

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 01:01 от _Hope_

# 44
  • Мнения: 275
Подразних се от това, че оправдава повторното си заминаване за Лондон с българският манталитет. Това, при все, че никой не я упреква в нищо и не я пита "защо".


Битието определя съзнанието!
И на мен ми изглеждаха необясними хиляди неща в Лондон преди шест години ( когато пристигнах). И на мен ми беше смешно това или онова. Не разбирах уважителното им отношение към всеки индивид и го смятах за гадно лицемерие... е, сега ( слава Богу) знам, че това се нарича култура. И с риск да бъда разбрана погрешно, ще кажа, че когато свикнеш да бъдеш Човек с главно "Ч", после е много трудно да се превърнеш в господин/жа никой дори и в своята родина. А това с пари не се купува...

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт