Ще си купуваме къща! Трудно ли се поддържа и отоплява?

  • 11 670
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 155
Моля дайте идеи за по-икономично отопление на къща, видове изолации, въобще такива неща!
Много благодаря!

# 1
  • Мнения: 7 947
Не че искам да те плаша, но разходите по поддръжка и отопление на една къща са доста по-голями от апартамент! Зависи от къщата разбира се. Ние живеем в къща, етажа ни е 140 кв.м. и се отопляваме на електрическо парно. какво да ти кажа - минала година имаме четири сметки от по 600 лв! Тази година и ние обмисляме вариянт за друго отопление, дори бях пуснала тема за отоплението на газ - но отговори така и не получих  Sad
Иначе за изолацията - външна се препоръчва, макар и вътрешна да се прави, смяна на дограмата значително намаляват разхода за отопление. Темата ти е много обща, дай конкретен въпрос!

# 2
  • Мнения: 4 300
Трудно не бих казала, по скоро скъпо.
Вземай един молив и смятай- външна изолация, система за отопление. Имаш много варианти- слънчеви батерии, газ, твърдо гориво, ток. Зависи от местоположението на къщата.
Естествено че ако топлиш 200 квадрата ще е по скъпо отколкото 60.

# 3
  • Мнения: 2 100
Съпруга ми имат къща на 2 етажа. Къщата не е долепена до друга, т.е. всички стени са външни. Отопляват се на твърдо гориво-въглища и дърва. Зимата топличко колкото искаш, разходите по отопление са значително по малки, но трябва да си имаш немрънкащ мъж, който да ти зарежда печката. Малко е опасно за малко дете, тъй като може да се изгори на печката.
Кума ни пък е с локално парно на въглища. Голяма къща на 3 етажа, пак хубаво топло. Но е препоръчително да ти го направи фирма, тъй като си има доста изчисления. Съответно ти излиза доста скъпо, мисля около 5000лв. Котлето е много хубаво изолирано и не е опасно за деца. Поне за мен отоплението на въглища и дърва за момента си остава най-евтиното и качествно.
Ние също се отопляваме с печка на дърва и въглища, въпреки че сме в апартамент Peace

# 4
  • Мнения: 7 947
Трудно не бих казала, по скоро скъпо.
Вземай един молив и смятай- външна изолация, система за отопление. Имаш много варианти- слънчеви батерии, газ, твърдо гориво, ток. Зависи от местоположението на къщата.
Естествено че ако топлиш 200 квадрата ще е по скъпо отколкото 60.
Тя май именно вариянти търси, ако ги имаше - нямаше да пуска темата  Wink
Нашето парно го прави фирма естествено, след съответните изчисления, имаме подово в коридорите, в баните -лири, в тоалетната също и радиатори в стаите. Ал.радиатори сложихме, тока е трифазен, на три степени е, с таймер за нагласа на желана температура - изграждане - 6000 лв. Зимата е много много топло, ти си го нагласяш разбира се. Но не го препоръчвам, изключително скъпо излиза!
Изолация нямаме обаче. Ще мислим и ние по въпроса...

Последна редакция: пт, 15 авг 2008, 14:51 от viliko

# 5
  • Мнения: 851
Само да ти кажа, че вътрешната изолация много често прави страшен мухъл. А иначе и аз съм чувала, че е скъпо да живееш в къща. Можеш да се поинтересуваш от онези печки, които нагряват вода и една помпа я върти, за да топли радиаторите в стаите. Така реално излизало към 600-800 лева на сезон отоплението. /инфото ми е за 70 квадрата апартамент/.

# 6
  • Мнения: 4 300
Абе Вилико ти не четеш ли? Момичето пита за варианти и аз й ги изброявам, поне тези за които се сещам. Ако има бюджет от 500 лв как да й кажа купи си соларни батерии? Ако живее на най сенчестия витошки склон, ако няма газификация в техния район....
Не може да се даде съвет без повече инфо, само могат да се изброят възможностите.

# 7
  • Мнения: 1 175
От мен съвет-не се плашете,не е толкова скъпо.Обаче сега е момента да помислите за енергийната ефективност.Колкото повече средства хвърлите в началото,гарантирам,че ще се възвърнат многократно с годините.Външната изолация е за предпочитане.Ние сме с такава и зимата е топло,а лятото-хладно.Имаме локално парно на твърдо гориво,голяма хамалогия за мъжо,но иначе е доста икономичен вариант.Инсталацията е правена от специалист,след доста изчисления избра най-подходящото за нас.Струваше ни около4500.За прозорците мисля е ясно-PVC.Ако имате възможност за слънчев панел за топла вода ще си решите проблема с високите сметки за ток.Зимния сезон ще имате топла вода от парното,лятото от слънчевата топлина.За етаж от къща 80кв.м.отоплението ни за тежката зима,която измина ни излезе около 700лв.Вечер става толкова топло,че се разхождаме по къси ръкави.виждаш,че не е толкова скъпо.За сметка на това имам приятелки,които живеят в по-малки апартаменти и се отопляват с климатици.Като знам какви сметки плащат,направо #Crazy

# 8
  • Мнения: 7 947
Абе Рокси, чета, ама момичето ги е чувало тия думи - газ, слънчеви батерии и изолация! Темата й е за конкретни неща - пише си - видове отопления, икономични, изолации и се предполагат точни  предложения - в цифри. Поне аз така я разбирам...иначе лесно се изброява на всички известното и сядай с молив в ръка...ма кво да смята с тоя молив?

# 9
  • Мнения: 2 100
За вътрешна изолация освен мухъл, се събират и гадинки между стената и гипсокартона. Но ако се направи читаво, този проблем както и мухъла могат да се решат Peace

katka72
, би ли споделила по подробно за локалното парно, кое колко ви излезе и за каква площ...ако информацията ти е от най-много 2 години. За новия апартамент се чудим дали ще е удачен вариант. Надявам се, че и за авторката ще бъдат полезни пояснения  Hug

# 10
  • Мнения: 3 770
Една статийка по въпроса за отоплението - ЕФЕКТИВНО ОТОПЛЕНИЕ -ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС


И част от нея , като отговор на питането за по-икономчно отопление : ТВЪРДО ГОРИВО – дърва и въглища за момента са достъпна опция за отопляване, с най-ниска цена, много ефективно като резултат и с голям избор на пазара. Коефициентът на ефективност на генератора на топлина е относително нисък (75 до 80 %), поради това, че не винаги горивото успява да отдаде цялата си топлина. От друга страна, съществува и неудобството, че такъв котел изискава непрекъснато поддържане (подаване на дърва или въглища, почистване от пепел).

За доброто отопляване на къщата играят съществена роля изолацията / външна / + отлична дограма !   Peace

# 11
  • Мнения: 7 947
Аз да попитам - в апартамент как се справяте - къде държите дървата...
За хамалогията, да, това единствено ме спира да преобразуваме нашето - ние сме на работа през деня, малкия на градина - кой ще го поддържа? Или вечер преуморени и премръзнали трябва като се приберем това да правим...

# 12
  • Мнения: 8 999
Препоръчвам външна изолация и система за отопление /някакво котле - на газ, на ток, на твърдо гориво, на нафта/ и радиатори във всички помещения. Евтино няма да стане - нито инсталацията, нито след това. Но зависи и какво и колко искаш да отопляваш. Аз не бих се примирила да има неотоплени стаи или коридори, нито пък да се спира топлото за през деня, нито пък да живея на температура под  24 градуса.

# 13
  • Мнения: 3 770
viliko , ако питаш мен , няма как да ти отговоря !  Grinning Но най-евтиното отопление за къща е това - котле на твърдо гориво ! Иначе в апартамента сме на централно отопление , а за къщата сме още в процес на размисъл , защото вариантът термопомпа отпадна поради липса на достатъчен дебит на подпочвените води.Ако не беше упоменато "идеи за по-икономично отопление на къща" , то тогава отговорът ми щеше да е само един - термопомпа !   Peace

# 14
  • Мнения: 7 947
Препоръчвам външна изолация и система за отопление /някакво котле - на газ, на ток, на твърдо гориво, на нафта/ и радиатори във всички помещения. Евтино няма да стане - нито инсталацията, нито след това.
Е някакво котле - нали в това е въпроса - какво и кое излиза най-евтино! Ето - за котле на ток както е при нас - споменах за цифрите...
А какво ще рече термопомпа?

Последна редакция: пт, 15 авг 2008, 15:51 от viliko

# 15
  • Мнения: 1 175
Джиджа,както вече писах отопляваме 80 кв.Котелът е от чугун,италиатски,26киловата май се водеше и струваше 1650лв.Радиаторите са алуминиеви също италиански и цената им е на гледер-22.50лв.При нас са 75 глидера.Допълнително се плаща за маркуч на линеен метър,помпа,ваккумен разширителен съд и разни други приспособления по инсталацията.В банята и кухнята имаме подово отопление,което също малко оскъпи бюджета.Щях да забравя и бойлера с топлообменник-240лв.Проекта е безплатен,а вече загубих точна представа колко излезе работата на майстора.Но като цяло около 4500лв.излезе всичко.Правихме го октомври 2007г.

# 16
  • Мнения: 3 770
Ето едно описание накратко :

По-висока ефективност се постига с геотермални термопомпи (земно- или водосвързани), които пренасят топлината между вашата къща и земята навън или близо намиращо се езеро/река. Въпреки че тяхната инсталация е по-скъпа, геотермалните помпи имат ниски операционни разходи защото те използват относително постоянните температури на земята или водата. Трябва да се взима под внимание, че инсталацията зависи от размера на вашето място, почвата и терена. Земно- или водосвързаните термопомпи могат да се използват в по-екстремни климатични условия от въздушните термопомпи, и клиентите са много доволни от системите. (Така например се отопляват повечето къщи в Швеция.)


Нов вид термопомпа за жилищни системи е абсорбционната термопомпа, също наречена термопомпа на газ. Абсорбционните термопомпи използват топлината като енергиен източник и могат да бъдат задвижвани с голямо разнообразие от топлоизточници.



В този сайт доста разбираемо е обяснен целия процес , има и цени и сравнителни таблици.


Това също е едно много добро решение за климатизация на къща , но не попада в изисквания икономичен клас , както има и ограничение в обслужваната площ от една система - Altherma инверторни термопомпи by Daikin - специално разработена с цел високоефективно и комфортно отопление и охлаждане на едно– и двуфамилни къщи !

# 17
  • Мнения: 7 947
Е като не са икономични - каква им е файдата?

# 18
  • Мнения: 3 770
Може би не съм написала правилно - не са икономични като първоначална инвестиция.Термопомпата е може би най-добрия и съвременен начин за отопляване/охлаждане на една къща , но като инвестиция е доста голям разход.Някой в този форум преди време беше писал , че сметката за ток на къща от 800 кв.м. е 400 лв в най-скъпия месец.Като в тази сметка е включена не само термопомпата , а целия разход на електричество в къщата.

# 19
  • Мнения: 3 770
Термопомпите представляват климатични машини за преобразуване на топлинна енергия. Използват безплатна природна термоенергия акумолирана в почвата или въздуха, като я извличат и "преобразуват" в полезна за човека топлина +60º или за охлаждане -15º. Нормално се използват като загряват или охлаждат вода във вътрешната тръбна мрежа на сградата. За отопление +50º или за охлаждане +5º. Ефективността се определя като съотношение между вложената за процеса ел.енергия и получената полезна топлина. Резултатът е: вложена 1 част електричество = 3-4 части полезна топлина или студ. Това определя и най-ниската ЦЕНА за отопление - 0,04 лв. за kW/час. С използването на термопомпа потребителят получава: топлина за зимата, студ за лятото и постоянно битова гореща вода. Отоплението е по-евтино с 40% от газта, с 60% от котелното гориво и със 75% от електрическата печка. Термопомпата е пълен заместител на три уреда - комбинацията "отоплителен котел + климатици + ел.бойлер". Термопомпата може да бъде включена в съществуващата отоплителна система (радиаторна, подова, конвекторна или др.). Перфектно решение при КОМБИНИРАНО потребление на климатизация и топла вода в ХОТЕЛИ, РЕСТОРАНТИ, ЖИЛИЩА, БАСЕЙНИ и др.

# 20
  • Мнения: 161
Земните термопомпи са много ефективно решение и нямат недостатъците на климатиците (които са също вид термопомпа) , но доколкото знам са много скъпи за изграждане.
Иначе ако имате толкоз пари (грубо знам че под 20000 лв не може да падне системата за къща, но може и да греша) си решавате проблема изцяло - лятото служи като климатик защото по радиаторите тече студена вода и пр. а същевременно го няма вятъра на климатиците.
Иначе добра идея е соларни панели в съчетание с газов котел. Ако е голяма къща - двусерпентинен буфер (в шумен правят такива) може да е от полза, но зависи от конкретните параметри.  Такива инсталации са голяма бъзикня, затова се ориентирайте към проектант, който да проектира, изпълни и достави оборудването, че иначе можете да се сблъскате с големи главоболия.
Не знам дали в близост имате централно газ, но варианта с твърдо гориво не е чак с такива предимства - котела трябва да му се бае денонощно, още повече има и ръчкане, пък и ако купувате дървата и въглищата - съвсем. При газта - слагате един външен датчик за температура и два вътрешни програматора(моя се наглася например за всеки отделен ден с 8 отделни часови диапазона) и котела всичко сам прави, пък ако имате пари и за кондензен - приказка, ще ви бъде много икономично, особено в съчетание с буфер и соларни панели. Но за такава кадърна инсталация също бая пари ще трябват.....

Последна редакция: пт, 15 авг 2008, 16:34 от chefolino

# 21
  • Мнения: 7 947
Признавам си, за първи път чувам Blush
А за централната газ - при нас прокараха, но от тръбопровода до вкъщи - сам си плащаш, плащаш и изграждането - при нас преработката така да се каже от ток на  газ - и излиза цифра от порядъка на 5-6000лв. Самото отопление на съседи - излиза по около 200-250 лв месечно, с вкл. всичко - и вода и отопление.

# 22
  • Мнения: 3 770
chefolino , ние се бяхме спряли на вариант термопомпа със сондаж и вътрешна инсталация с конвектори , които пак си духат и цената беше доста над 20 000 , даже двойно.Мъжът точно беше я преглътнал и прегърнал идеята , когато се оказа , че там където ще е къщата просто никой не гарантира дебита на подпочвените води.Така че и пред нас стои Големият въпрос , а той е Минимум средства + никакъв труд по поддръжка = топло през зимата / хладно през лятото .  Laughing

# 23
  • Мнения: 7 947
chefolino  Минимум средства + никакъв труд по поддръжка = топло през зимата / хладно през лятото .  Laughing
Като го откриеш - айде сподели...щото ми звучи невероятно... Laughing

# 24
  • Мнения: 161
Значи плаща се разводката  от разходомерната кутия нататък. Те сега не са изградили извод сигурно за вашата къща, но ако подадете заявление ще го направят и трябва да е за тяхна сметка. В кооперациите плащаме само за разводката от разходомера на етажа а етажната инсталация я изгражда газифициращата фирма - медната тръба с такъв капацитет с външно полагане е около 35-40 лв на лин. метър, но пък е почти вечна.
От там насетне всичко зависи къде ще разположите котела и дали искате газовата разводка да стигне до кухня за да позвате за котлони.
От котела нататък всичко е тръби с алуминиева вложка и радиатори, вече каквито си изберете - алуминиеви, стоманени за каквото имате пари.  ИМа много видове котли - едноконтурни (за отопление) - двуконтурни (дават и битова гореща вода с безбожни мощности от по 24-36 квт) , конвенционални (с по-ниско КПД) и кондензни(КПД 107 % сравнено с КПД-то на конвенционалните).
Котела е малко нещинце - голям е като 50л бойлер, лесно го бутате в мазата и подавате само комина отвън да си дърпа въздух, няма миризми, няма нищо.
Диди - друг вариант освен термопомпа въздух- вода, съчетана с газов котел и соларни панели, ако въобще си струва играчката не виждам. Или просто климатици обикновени за през лятото и соларни панели съчетани с котел за през зимата.
Честно да ти кажа обикаляхме с мой приятел - Ерато- мерато -според мен просто на тоз етап няма достатъчно опит в проектирането на такива термопомпени системи. ИНаче и аз им се възхищавам ама....

# 25
  • Мнения: 8 999
Е някакво котле - нали в това е въпроса - какво и кое излиза най-евтино! Ето - за котле на ток както е при нас - споменах за цифрите...
Въпросът не е само в евтиното. Важно е и каква е хамалогията покрай обслужването на системата - доставка на гориво /твърдо или течно/, чистене. В това отношение най-добро е решението на ток или на газ /ако сградата е газифицирана централно/.

# 26
  • Мнения: 7 947
Е някакво котле - нали в това е въпроса - какво и кое излиза най-евтино! Ето - за котле на ток както е при нас - споменах за цифрите...
Въпросът не е само в евтиното. Важно е и каква е хамалогията покрай обслужването на системата - доставка на гориво /твърдо или течно/, чистене. В това отношение най-добро е решението на ток или на газ /ако сградата е газифицирана централно/.
Именно, нали писах, че само хамалогията ме спира да си преобразуваме сегашното от ток - на дърва, което не е сложно. Имаме изградена инсталация пак подчертавам, за мен не е от значение поставяне на радиатори и т.н. просто защото вече сме сложили. Но пък отоплението с котле на ток е безумие според мен, сега с още 20% отгоре излиза, че ще плащаме по 700 лв егати...говоря за студените месеци миналата година, нали сега прогнозно плащаме, на фона на миналогодишните сметки  Crazy
А за газта - питахме - от главната улица така да я нарека - до вкъщи - ние си поемаме тръбите...

# 27
  • Мнения: 3 770
chefolino  Минимум средства + никакъв труд по поддръжка = топло през зимата / хладно през лятото .  Laughing
Като го откриеш - айде сподели...щото ми звучи невероятно... Laughing


И на мен ! Но това е несбъднатата мечта на съпружеската половинка !  Mr. Green Ако я открием тази Неродена мома , ще разберете всички !  Peace  Joy

# 28
  • Мнения: 161

А за газта - питахме - от главната улица така да я нарека - до вкъщи - ние си поемаме тръбите...
[/quote]
Вие верно сте в София и още централната газификация не се е разпространила толкова. Ами това са нормалните бъзикни да видят дали сте на зор за съжаление . И тук във Варна така бяха в началото ама сега от година на година попрекараха почти навсякъде.
Имаш предвид че разклонението към вашата по-малка улица не е прекарано нали?

# 29
  • Мнения: 7 947
 Peace
И сега сме пред дилема - какво да правим...

# 30
  • София
  • Мнения: 383
viliko , ако питаш мен , няма как да ти отговоря !  Grinning Но най-евтиното отопление за къща е това - котле на твърдо гориво ! Иначе в апартамента сме на централно отопление , а за къщата сме още в процес на размисъл , защото вариантът термопомпа отпадна поради липса на достатъчен дебит на подпочвените води.Ако не беше упоменато "идеи за по-икономично отопление на къща" , то тогава отговорът ми щеше да е само един - термопомпа !   Peace
На нас ни предлагах термопомпа с въздушно, не с водно охлаждане. Като цена е същото като с водно, но спестяваш едно сондиране. Ние се отказахме, тъй като къщата не е за целогодишно ползване и няма да е ефективно, тъй като самата система е много инертна, т.е. бавно загрява и бавно охлажда.

# 31
  • Мнения: 3 770
zori_ , ефективността на термопомпите въздух-въздух намалява драстично при ниски температури , докато температурата на подпочвените води е почти еднаква през различните сезони .Затова този вариант не ни устройва и не сме го обсъждали.  Simple Smile

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези при отопление с твърдо гориво.

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са минимални - само за циркулация на водата от земята.



С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези на газ.

С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са с 9% по-високи от тези за отопление.

# 32
  • Мнения: 7 947
Абе ти да не продаваш термопомпи  newsm78

# 33
  • Мнения: 3 770
Абе ти да не продаваш термопомпи  newsm78

Тц !  Joy Joy Joy Но като имаш предвид цената и проблема , който трябва да решат , си направи сметка колко време ми отне да проуча пазара , месеци да убедя мъжа , че трябва да се раздели минимум с 40 000 лв , за да се излежава мързеливо на дивана и хем да му е топло , хем студено , когато трябва ! И какво беше разочарованието ми , когато се оказа , че не може да сложим и голямата питанка , която отново стои пред мен.Защото аз съм по логистичната подкрепа , т.е. трябва да му предлагам многобройни варианти , по възможност отговарящи на горното уравнение и Негово Величество да се произнесе по въпроса.Ако ти са нужни всякакви справки , относно строеж на еднофамилна къща , изолации , отопление/охлаждане , дограма и бюрократични пързалки  - заповядай в темата за строежите !   Hug

# 34
Аз съм в къща с локално парно. Ако я изолираш външно със студопор/5см, а не фибран, че да си скубеш после косата Naughty/ и й сложиш ПВЦ дограма, няма да имаш проблеми.Нито с отоплението, нито с  охлаждането.Е, ако имаш пари и за вътрешна, но мисля, че е излишно, така  ще топлиш само един въздух, който бързо изстива, а инъче тухлата акумулира  вътрешната топлина и я отдава  пак в помещението.Същевременно външната изолация не пропуска студа и жегата навътре.

  От друга страна поддръжката на къща е  много трудна и скъпа- покрив, стени, огради.Просто всичко  е само твое и в пъти повече, отколкото в един апартамент.Аз съм в безизходица на този етап и съм като в капан  с тая къща.Наистина е удобно в нея и макар , че е нова, ремонтите  са безкрай и се трупат все повече и повече с годините.Това е от мене.

# 35
  • Мнения: 161
zori_ , ефективността на термопомпите въздух-въздух намалява драстично при ниски температури , докато температурата на подпочвените води е почти еднаква през различните сезони .Затова този вариант не ни устройва и не сме го обсъждали.  Simple Smile

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези при отопление с твърдо гориво.

С "водната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са минимални - само за циркулация на водата от земята.



С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за отопление са равни с тези на газ.

С "въздушната" ТЕРМОПОМПА разходите за охлаждане са с 9% по-високи от тези за отопление.

Не съм съгласен. Сега цитираш разни писанки по каталози, но си далеч от истината. Значи въздух-вода термопомпите имат проблема на климатиците(то те принципно са си климатик де) - при понижаване на външната температура КОП-а им значително се понижава. И при температура по-ниска от 0 градуса ела ми се обади да видим колко топлят....
При "земната" термопомпа (образно наречена - "вода - вода" ) голямата разлика е че не се използва температурата на въздуха а температурата на земята за да инвертира процеса на отнемане на топлина. Знаете ли как работи една термопомпа - физика за 8-и клас - на принципа на хладилника са. Сега в областта има множество доработки, с които признавам си не съм наясно, но те са насочени към подобряване на действието на флуида, и снижаването на колебанията.
Мога да се съглася че термопомпата със сондаж е много енергоефективно решение, ако приложим обаче метода на нетната настояща стойност за 10 години разликата в инвестицията не може да се изплати от придобитите ползи спрямо инвестицията в газов котел.
Не мога да се съглася обаче да имам наблизо газ и да шибна термопомпа въздух - вода - това си е чисто самоубийство според мен, но всеки има право на свое мнение.
@Zori - миличка термопомпата не се охлажда с въздух или вода, термините имат съвсем друго предназначение. Някой много ама много те е объркал.... Тук не говорим за ферарита и автомобили....

# 36
  • Мнения: 3 770
chefolino , цитирам защото не мога да обясня !  Mr. Green 3 часа ми обясняваха целият процес , който се осъществява в отделните звена на системата , но живота ми да зависи от това , не мога да го възпроизведа , но за себе си си го разбирам!  Mr. Green А климатиците са си осакатени термопомпи.Само не можах да разбера с кое не си съгласен , като аз казвам същото - при тези , които използват въздуха се понижава значително ефективността , докато тези които използват температурата на подпочвените води нямат този проблем или поне не в тези мащаби.Има и трети вид , при който се закопаваха серпентини на някаква дълбочина в земята , изпозва се топлината на повърхностния земен слой и спрямо квадратурата на къщата , трябваше да се отдели и нужното пространство за разкопаване в двора.
Никъде не съм споменавала , че е евтина инвестиция , нито пък се наемам да изчислявам за какъв период ще се изплати.Казах , че този вариант ни устройваше идеално в един момент.С газта изобщо не съм запозната.
Естествено , че не съм специалист в тези области и познанията ми са натрупани благодарение на интернет и обикаляне по разни фирми.

# 37
  • Мнения: 161
Значи за градове с много мек и топъл климат инверторните климатици (и термопомпите въздух-вода) имат своите предимства с разните му филтри и пр. икономични са и най-вече при температури над 5 градуса успяват да се справят с отопление зимата. Бих казал че излизат може би съвсем малко по-евтино отколкото газов котел основно поради факта че можеш да ги изключваш в отделните стаи, когато не ти трябват.
Ако имаш бебета и малки деца дето са непрекъснато в къщата и искаш непрекъснато да е приятно топло навсякъде за да могат да щъкат тогава варианта е само инсталация с газов котел. Живял съм и на двете и мога да сравня.
Естествено и дума не отварям за "страничните" обстоятелства - вятъра на климатиците не на всеки понася, докато инфрачервената топлина от радиаторите носи съвсем друго чувство за комфорт.
При по-свирепи външни условия обаче - висока влажност(мъгли) съчетани с ниска температура като се обледени външното тяло на климатика или на термопомпата въздух-вода въобще не могат да свършат работата и тогава са далеч по-неефективни от един газов котел. Това имам предвид - казваш че термопомпата въздух-вода била ефективна колкото газов котел. Тъй, ама не е много тъй. Всичко зависи от конкретния случай, напр. ако сте зиморничави и поддържате температури над 23 гр. в помещенията (каквато е жена ми) пак при всички ситуации газовия котел е единствената алтернатива.
Казваш че с водната термопомпа разходите били равни с тези на котел с твърдо гориво - е зависи.
Аз въобще не бих се замислял за такъв котел защото ако купувам дървесината и въглища, въобще не излиза толкова евтино. Второ - голямо мацане пада - носи дърва , въглищен прах навсякъде, ръчкаш му всеки ден комина на котела да почистиш нагара (а познай как ще изглеждаш след това), докато му хванеш цаката на зареждането за да има топло постоянно минава някой друг месец, въобще непрекъснато му се бае. Не можеш да изменяш горенето според моментните нужди в къщата. Ту твърде топло, ту леко студено или един от вас го квалифицирате огняр и му почерняте гъза да изглежда по-намясто и така. И това не си го измислям - мой колега отиде да му проектират такава инсталация, защото  в неговата местност нямаше газ - да го видиш сега с какво нетърпение чака да го свържат есента. Излиза евтино ако ходиш да си купиш две дървета за сечене, пък си отсечеш 5 и никой не те хване, иначе...
Пък ако си говорим - съвременните газови котли си модулират пламъка според нуждата - може да работи и  на 10 % от мощността, може и на 100 - електрониката на котела си решава, водната помпа също се управлява електронно, както и оборотите на вентилатора, който контролира достъпа на въздух в горивната камера за максимална ефективност на изгарянето. Ти дефинираш желаната температура с програматора вътре и оттам насетне котела си преценя според информацията от външния датчик колко трябва да работи и с каква мощност.
Иначе искаш ли топло и комфортно - поне мен ако питате - евтино няма. Дори и на газ отоплението на един голям апартамент(при нас влиза и БГВ  и готвенето в сметката) си излиза 180-250 лв на месец. На една къща може да скочи до около 300-400 в зависимост от квадратурата.
Иначе не знам защо сте отметнали алтернативата водна термопомпа със серпентина в двора - какво толкова че не можеш да садиш дървета - просто на мястото на серпентината правиш зелена трева, цветенца и така пак ще стане красиво...

# 38
  • Мнения: 3 770
chefolino , аз нищо не казвам , а цитирам !  Simple Smile Дали това е така или не, мога да преценя само , ако монтираме подобно нещо.Ако не греша при варианта , на който се бяхме спряли няма външно тяло , така че няма обледеняване.
Земносвързаната помпа я отхвърлихме , защото преди месеци ни запознаха само с хоризонтално заровената серпентина , която трябваше да заема огромна площ от двора.Не се притеснявам от това , че не мога да садя дървета / макар , че си е едно голо поле в момента и има нужда от такива! / , а че наистина РЗП - то е значително и трябваше да се жертва почти целият двор.Сега покрай разговора , който си водим с теб се поразрових в нета и видях , че има и вертикални серпентини , които са още по-добри от хоризонталните , защото не изискват голяма площ за инсталиране, а освен това не зависят от интензитета на слънчевото греене и количеството топлина, абсорбирано от земните пластове. Този вид системи ефективно работят практически при всички видове геоложки среди, с изключение на почви с ниска топлопроводност – например сух пясък или чакъл.Проблемът при тях е още по-високата първоначална инвестиция , защото сондажът е от 50 ,в най-добрия случай и в зависимост от квадратурата , до 200 - 300  метра дълбочина.А за нас това са доста пари , имайки предвид , че ни искат по 150-200 лв на метър сондаж.Във всеки случай , вертикалната серпентина тепърва ще я проуча , защото днес я открих. Mr. Green
За газификация не мога и да си помисля ,  то канализация няма ....
  Mr. Green

# 39
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Къщата си е една непрестанна хамалогия, освен ако нямаш персонал за целта  Mr. Green
Иначе добре изолирана и с добра отоплителна инсталация, не е чак толкова трудно за отопление.
Диди, за термопомпата само не наемайте Геоток.
Дойдоха, ужким да я пускат и заявиха, че нямало достатъчно вода и си биха камшика....две зими вече се топлим.
За термопомпата вода - вода е важно колко бързо източника възстановява водата. Защото термопомпата работи в цикъл 10 мин. работа, 30 мин. почива (примерно) и за тези 30 мин. трябва да навакса употребената вода.
Иначе, честно казано, ако не бяха високите подпочвени води, едва ли бихме монтирали термопомпа.

# 40
  • Мнения: 3 770
vesi1 , няма да са Геоток !  Mr. Green Пуснала съм техен линк , защото на тяхната страница е направено най-разбираемо. За дебита на водата изобщо не сме се консултирали с фирми , които поставят термопомпи , а с хидро геолози.А и не сме единствените там , които са стигнали до извода , че вода за термопомпа няма.Би ли споделила каква квадратура отоплявате/охлаждате и какви са месечните ви сметки за ток ?

# 41
  • Мнения: 155
Много благодаря за отговорите!
Лошото при нас е че мъжо не може да вдига тежко, а и на мен не ми се препоръчва и твърдото гориво отпада...а пък ме е страх от газ. Иначе климатът е Бургаски

# 42
  • Мнения: 3 770
Мама Ежка , къщата в Бургас или Пловдив е ? Виждам , че под аватара ти е написано Пв , а климатът Бургаски ?!  newsm78

# 43
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Ние сме без изолация на стените, дървена дограма (уплътнена), среден етаж и за 70 кв.м за миналата зима се пада средно по 150 лв на месец. Системата е с радиатори и с подово.

# 44
  • Мнения: 3 770
vesi1 , предполагам , че към термопомпата има свързан и бойлер за топла вода ?! И в тази сметка влиза целият разход на ток за домакинството ви ? Не е много.Сигурно става въпрос за кооперация и сте поделили първоначалната инвестиция за термопомпата ?

# 45
  • Мнения: 7 947
Ние сме без изолация на стените, дървена дограма (уплътнена), среден етаж и за 70 кв.м за миналата зима се пада средно по 150 лв на месец. Системата е с радиатори и с подово.
А защо инвестирате в термопомпа, а сте без изолация и сменена дограма, които са основни според мен?

# 46
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Единствената ни инвестиция  за термопомпата е самата термопомпа (6000 лв тогава) и хидрофорната уредба. Кладенеца (сондажа) си го имахме.
Вилико, за мъжа ми беше по-важно да не хамалува, а че разхода ще е по-голям още година-две е второстепенно.
Сметката е с бойлера, другият ток е отделно.

# 47
  • Мнения: 1 731
Ние пък смятаме долният етаж да е с климатици,а горния с локално парно.Да видим съчетанието на двете докъде ще ни докара. newsm78

# 48
  • Мнения: 7 947
Е то и нашата идея беше без хамалогия и мръсотия, но при такъв разход просто е непосилно с това локално парно на ток! Затова чета темата и чакам предложения...май към газ се ориентираме...

# 49
  • sofia
  • Мнения: 8 938
При нас понеже няма газификация, гледам в един двор във вилната зона има цяла цистерна. Явно я зареждат с природна газ.
Това като инвестиция незнам колко струва.

# 50
  • Мнения: 686
Ние си купихме къща преди месец в едно село до града.Има камина с водна риза и радиатори,но моя мъж е пощурял да прави термопомпа.Хубавото е ,че подпочвена вода има в изобилие,кладенците на комшийте са по три метра дълбоки и не пресъхват ,а и реката е на 200 метра от нас.Колко струва сондажа и колко метра са необходими за термопомпата?Иначе моя мъж смята сам да изсчислява и прави всичко.Средства ще се дават само за материалите и копаене на сондата.Малко ме претеснява така ,какво ще излезе накрая,но той обича да си се занимава с подобни неща.
 Само за пример,направи някаква система на колата да гори ползвано олио,което купува от заведения по 0,50ст.Само го прецежда и го сипва в резервоара.Тази година отидохме  от Търново до Черноморец и обратно за 12лв.

# 51
  • Мнения: 24
Къща 240 м2, отоплявам се с термопомпа (без вода, тръбите по които тече фреона са в сухи сондажи в земята), сметката за ток в най-студените месеци е към 200 лв, като тов включва и бойлер, осветление и електроуреди.

# 52
  • Мнения: 7 947
Само за пример,направи някаква система на колата да гори ползвано олио,което купува от заведения по 0,50ст.Само го прецежда и го сипва в резервоара.Тази година отидохме  от Търново до Черноморец и обратно за 12лв.
Леле, мъжа ти е вълшебник  Peace

# 53
  • Мнения: 1 152
Само за пример,направи някаква система на колата да гори ползвано олио,което купува от заведения по 0,50ст.Само го прецежда и го сипва в резервоара.Тази година отидохме  от Търново до Черноморец и обратно за 12лв.
Леле, мъжа ти е вълшебник  Peace

Сори за спама, но не се стърпях. Бързо да го патентова и да го пуска на пазара, само да не свърши олиото.... Joy

По темата - трудно се отоплява и поддържа, ако ще щадите средства!  Peace

# 54
  • Мнения: 686
Само за пример,направи някаква система на колата да гори ползвано олио,което купува от заведения по 0,50ст.Само го прецежда и го сипва в резервоара.Тази година отидохме  от Търново до Черноморец и обратно за 12лв.
Леле, мъжа ти е вълшебник  Peace

Сори за спама, но не се стърпях. Бързо да го патентова и да го пуска на пазара, само да не свърши олиото.... Joy


По темата - трудно се отоплява и поддържа, ако ще щадите средства!  Peace
За съжеление става само за дизелови коли и който кара след нас му мирише на пържена риба или пържени картофки... Laughing
 Последната му идея е да купува дизелов генератор и да го прави да работи с олио.Само се чудя къде ще го използва.
 А,за отоплението на къщата ние сме се спряли или на термопомпа или на котел на твърдо гориво.За мен термопомпата е най доброто решение,но зависи и от семейния бюджет.

# 55
  • Мнения: 47
Сори за офф топика, но каква кола карате, мъжа ти иска ли да сподели малко ноу хоу....?

Само за пример,направи някаква система на колата да гори ползвано олио,което купува от заведения по 0,50ст.Само го прецежда и го сипва в резервоара.Тази година отидохме  от Търново до Черноморец и обратно за 12лв.

# 56
  • Мнения: 192
По темата - минал съм през пиролизен котел на твърдо гориво, в предната къща бях на дървесни пелети, сега пак ще съм с тях. Усилията са минимални Simple Smile. Като пари - около 300 на месец, предния сезон, РЗП 200 м2. За съжаление няма подпочвени води при мен, иначе и аз щях да правя термопомпа.

# 57
  • Мнения: 686
Сори за офф топика, но каква кола карате, мъжа ти иска ли да сподели малко ноу хоу....?

Само за пример,направи някаква система на колата да гори ползвано олио,което купува от заведения по 0,50ст.Само го прецежда и го сипва в резервоара.Тази година отидохме  от Търново до Черноморец и обратно за 12лв.
Извинявам се на всички за спама и последно,ето информация за каране с олио:
http://www.moew.government.bg/foru/viewtopic.php?f=4&t=263
http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?f=58&t=14121&start=20
http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?f=23&t=678
http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=aaeed96518e823a162c7c9 … &#entry777816
http://pozvanete.bg/forums/viewtopic.php?p=2232&sid=2bfd1579 … 234ea88c5b81b1b0c
 В последния сай е най подробно обяснено.
 Обещавам повече да не спамя Peace

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
По темата - искрено ти завиждам за това, че няма да си в кооперация!  newsm47 Нека нищо не те разколебава в избора ти! С камина с водна риза можеш да си отопляваш цялата къща, за нищо пари! Все-пак и безплатно няма как да бъде!

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 358
Ние сме с климитици навсякъде. Да, топло е- чисто е, натискаш копчето и готово...... но с този ток вече  #2gunfire Има газификация при нас, но като гледам тези които имат, пак е като парното, неможеш да разбереш колко и кога си изразходвал. Сега събирам инфо за соларните батерий- най-удачни ми се струват. Даваш повече пари,за да са хубави и функционални и през зимата, но след това не си зависим от никой....може би Thinking

# 60
  • Мнения: 252
какви са ви сметките за ток с климатик (разбира се важно е и колоко квадрата отопляваш). а през цялата зима само  на климатик ли се отоплявате?

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 358
какви са ви сметките за ток с климатик (разбира се важно е и колоко квадрата отопляваш). а през цялата зима само  на климатик ли се отоплявате?

Да, само на климатици сме. Сложихме най-скъпите тогава за времето(преди 2год) Митцубиши и наистина са по-икономични.Малко ние къщето, но е отворено пространство(няма врати и коридори)- долу един  хол с трапезария , стълби и горе две стай-около 120кв. Първата година бяха около 170лв. Но тази като ни дойде за януари -360лв. и Shocked Не си спомням, колко идваше средно горе-долу за зимния сезон, защото според мен не засичат коректно всеки път.

# 62
  • Мнения: 7 947
Колко климатика сложихте и какви?

# 63
  • Мнения: 686
Вижте за термопомпите:
http://thermopump.hit.bg/index_bg.html
Цъкнете на видео.

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 358
Колко климатика сложихте и какви?

MITSUBISHI HEAVY INDUSTRY, 2 по-малки за двете стай и в хола един голям. Сега погледнах, за по-минала зима средно ми излиза 120лв. ток за зимните месеци, но съм с газови котлони и бойлера ни беше газов. За тази зима която мина, сложихме обикновен бойлер който въобще не се изключва и сметките средно като ги разделя излизат около 200лв. Което не е много, според мен-но за идващата как ли ще е,при положение ,че сега при изравнителната сметка за ток ми се получи по 80лв??

Последна редакция: пт, 29 авг 2008, 13:00 от rivalka

# 65
  • Мнения: 2 069
На мен пък ми се струва скъпо да се отопляваме
С камина с водна риза можеш да си отопляваш цялата къща, за нищо пари

на нас не ни се вижда много ефтин този вариант  Confused плащахме по 200-250лв на месец за дърва и въглища за 3 стаи с коридор
сега мислим да се топлим на ток

# 66
  • Мнения: 161
И аз съм го смятал (пък и един приятел има такава системка) - ако се купуват дървата и въглищата, въобще не идва чак толкова евтино. Без да споменаваме хамалогията, миризмата и мръсотията.

Общи условия

Активация на акаунт