Детска книга

  • 19 703
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
С коя детска книга непременно бихте искали да запознаете децата си и защо?
Задължително ли е да възпитаваме у детето любов към художествената литература? Няма ли вече достатъчно заместители на писаното слово?
Бъдете така добри да споделите какво мислите по тези въпроси.

# 1
  • Мнения: 466
Ами като за начало възнамерявам да му чета много приказки, стига той също да желае, тъй като мен са ме лишили от удоволствието да ми четат приказки и си нямате представа колко са ми липсвали и ми липсват все още.
И сега чета приказки за удоволствие.
Единствено в света на приказките човек може да се отпусне, да бъде себе си .

# 2
  • София
  • Мнения: 15 222
Преди време купих "Тримата мускетари" с всичките им продължения. И точно с мисълта някой ден да може да ги прочете детето ми.
Сега имам момченце-да ми е живо и здраво! Мисля, че много може да научи от тези книги-какво означава да бъдеш доблестен, да обичаш, да бъдеш верен на една идея, да бъдеш предан на приятелите си....
Надявам се някой ден да ги чете със същата страст, с която на времето ги изчетох и аз.

# 3
  • Мнения: 6 323
Обожавам детските книжки и е огромно удоволствие четенето преди "Лека нощ", както за мен, така и за хлапетата.
Искам да им прочета всички мои любими детски книжки - Мери Попинз, Тайната градина, Роня - дъщерята на разбойника, естествено всички класически незабравими приказки... и да искам, надали бих могла да изредя всички.
Вечер, след като децата си легнат е много забавно - сина ми започва да скандира "Би-и-бан, Би-и-бан"... явно книжката за Бирлибан е била първата, от която е поразбрал и позапомнил нещо и сега асоциира четенето вечер с Бирлибан, независимо какво четем.

# 4
  • Мнения: 6 323
Цитат на: stella77
Ами като за начало възнамерявам да му чета много приказки, стига той също да желае, тъй като мен са ме лишили от удоволствието да ми четат приказки и си нямате представа колко са ми липсвали и ми липсват все още.
И сега чета приказки за удоволствие.
Единствено в света на приказките човек може да се отпусне, да бъде себе си .


Аз се чудя кое е по-добрият вариант. На мен също не са ми чели много, баща ми го нямаше, а майка работеше почти денонощно, за да може да ме изгледа... през нощта превеждаше, още си спомням как се унасях от тракането на старата пишеща машина и заспивайки се опитвах да хвана някакъв ритъм и такт в звука от тракащите клавиши докато мама работеше.
Отнесох се...
Исках да кажа, че поради тази причина, и тъй като обожавах приказките и книжките се научих много рано да си чета сама... Честно казано - сега наблюдавайки моите деца (дъщеря ми е вече на 6 г. и половина), ми се струва невероятно, но аз четях преди да навърша 5 годинки...
Иска ми се да помогна на хлапетата те сами да открият магията на книгите и приказките. Не става въпрос за болни амбиции да накарам детето си да чете Хамлет на 5-6 години, а просто да се научат по-рано да четат сами, за да могат винаги, когато поискат, да се потапят в приказния свят... От друга страна, не ми се иска да ги лишавам от вечерната приказка, прочетена за "Лека нощ", макар че напоследък имам все по-малко време за това.

# 5
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Аз бих прочела на моя малък палавник "Мечо Пух" ,"Карлсон",
"Том Сойер" и всяка книжка която ми донесе. Не мисля че някога нещо че замени хубавата книга.
Сега нямам много свободно време за да се излегна и да си почета книжчица. Но мисля че е добре децата да обичат да четат книжки .
Ние имаме малка чантичка с детски книжки - с картонени корици която Борко ми носи когато иска да му чета. И дори вече сам избира приказката Wink

# 6
Според мен КНИГАТА е много важна в развитието на едно дете. Тя може да го пренесе в различни страни, различни култури, различни ситуации, игри, смешни случки и т.н. Никога няма да забравя Пипи Дългото Чорапче, Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада, Емил от Льонеберия и др. Надявам се мойте малчугани също да  изживеят детството си и с книга в ръка.
Не мисля, че има заместител на книгата. Един път влюбиш ли се в нея е за цял живот!

# 7
# 8
  • Мнения: 2 655

Нищо не може да замести написаното слово.

Книгите са едно от най-големите богатства. Те са ме развили и направили човекът, които съм днес и сега. От малка чета, а когато пораснах все не ми стигаше времето. Мисля, че те развиват доста добре едно дете и зрелите хора също. Живееш часове и дни наред в свят от фантазия и действителност. Речника на използванете думи става по богат.
Няма по голямо удоволствие от прочетената книга. Мога да прекарам часове наред с книга в ръка и да не ми трябва друго. Един древен източен философ, бе казал: "Ден без прочетен ред написано е загубен ден".

С моят баща често четяхме едни и същи книги и с часове сме ги обсъждали. Е аз четях под негово ръководство за зло или добро. В шести клас вече знаех Толостой и повечето му романи бях чела. “Война и мир” прочетох същото лято през ваканцията. В осми клас вече обсъждахме философите, по лесните разбира се.
Сега не знам дали съм била съзряла за тези велики автори, но друг е преценявал тогава. Wink  Wink  Wink

Децата си ще възпитам с книга в ръка. Първо приказките. Всички, които ги има български, руски, индийски, френски и т. н. Ще ги науча да четат великите творци и аз ще си ги припомням отново с тях. Ще им чета разказите на Йовков, които са неизчерпаем извор на мъдрост и доброта, стиховетя на Яворов и много много други български и чужди творци. Ще ги възпитам в култ към книгата.

Дано ми стигне времето, а и силите. Wink  Wink  Wink

# 9
  • Мнения: 5 500
А, какво ще кажете за българските автори Confused:

# 10
  • Мнения: 6 323
Цитат на: AFRODDITA
А, какво ще кажете за българските автори Confused:


Добър въпрос  Simple Smile

От българските книжки ние започнахме с Ането, Тошко Африкански, Ян Бибиян естествено (любимец на дъщеря ми), Чернишка, Златните български приказки...

# 11
"Малкият принц" е книгата,която винаги ме разплаква.Приказки четях и в тийнеджърските си години и съм щастлива,че го правя и сега с моето съкровище,което все още не разбира много-много,но явно му харесват тези моменти,когато разглеждаме и прочитаме нещо от книжките.А томовете с приказки на Ангел Каралийчев винаги са били на почит у дома.
И аз като mamma се научих да чета преди петата си годинка и за жалост като Pela днес нямам много време за това.Но истински желая да успея да възпитам у детето си любов към книгата,защото съм убедена,че киното,телевизията и светът на компютрите възпитават,но не го правят по най-добрия начин за нашите деца.

# 12
  • Мнения: 822
това по-горе бях аз... Sad

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Ооо, книгите са прекрасна магия - не може да има заместител! То е необяснимо...не мисля че нещо друго може да създаде такъв свят.

Като малка в интерес на истината не помня да са ми чели - научих се сама от много малка. Винаги от разходка се прибирахме с книга - аз можех да чета още в детската градина и винаги ми е доставяло огромно удоволствие. Даже си спомням, че когато ходехме на гости с нашите първата ми работа беше да преровя библиотеката на домакините Laughing.

Към всички изброени до тук книжки добавям още няколко любими - всичко на Джани Родари  Grinning

А сигурно са ви попадали страшни находки - книжки от не толкова известни автори, но със страхотни неща - например "Моят прадядо и аз " - авторът не си го спомням - скандинавски е, обаче книжката е със страхотни морски разказчета, "Приказки от улица Брока" - те пък са магически Wink  - ммммм, за колко още се сещам.....много хубава темичка Grinning

А, още нещо подходящо за мъници - приключенията на Мунка малката маймунка Grinning  Grinning - голяма е скица тая мунка - помните ли я?

# 14
  • Мнения: 3 042
Задължително с Пипи Дългото Чорапче и Барбароните.
Също така с много народни приказки - от цял свят.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Хубава тема сте отворили и смятам да се включа хем с въпросче, хем да споделя как е при нас Simple Smile
Четенето на приказки вечер преди лягане при нас се е превърнало в ритуал. Още преди да е тръгнала с маршова стъпка към леглото започва да прави пазарлъци колко приказки ще и бъдат прочетени, първо започва с 2 после като си разгледа шкафа с книжките решава, че две не е никак задоволително и нарамва поне 5 Grinning  Принципно не ми пречи и 10 да и прочета, но и аз ги сортирам малко, защото примерно приказка от рода на "Вълкът и Червената шапчица" и влияе зле на съня после и цяла нощ бълнува и спи много неспокойно Rolling Eyes И затова си имаме секция за през деня и секция за лека нощ Wink Когато беше малка и взимах книжки с твърди корици от тези с дръжките и панорамни книжки, но сега поотрасна и виждам, че и е далеч по-инетресно когато в книжката има повечко смислен текст. Незнам дали ви се е случвало, но аз на няколко пъти попадам на доста странни книжки с доста изчанчено съдържание и се чудя кой всъщност е успял да напише такова нещо Shocked  Примерно като и прочетох за пръв път приказката за "Йойо, Док Крок и Червената шапчица" я усетих милата, че много се обърка и започна да ме пита тези двамата от къде са се появили Simple Smile
Досега според моето скромно мнение най-хубавите книжки с приказки на които сме попадали са на издателство "Гема", а илюстрациите са на Тони Улф и са наистина разкошни, водят се Златни приказки и има най-различни за Малката Русалка, Новите дрехи на краля,Палечка, Мечо и Къдрокоска,Халифът щърк и т.н. Взела съм и също така и на Дисни Красавицата и звяра и Мечо Пух, те също много се котират у нас Simple Smile
И сега да ви попитам, че се скъсах да търся Приказките на Шехерезада и Басните на Лафонтен, но никъде не ги откривам Embarassed На площад Славейков питах и разпитвах, но ги нямаше никъде, а наистина искам да и ги купя, защото на мен на времето ми бяха много интересни, но за съжаление книжките, които аз четях бяха от на майка ми детството и вече не стават за нищо Neutral Face Ако някой ги е виждал ще му бъда благодарна да сподели с мене Wink

# 16
  • Мнения: 1 731
Искаме да прочете "Пипи-дългото чорапче" Laughing ,защото искаме да я заразим с авантюристичният дух на малката палавница от страниците,искаме да и покажем как да бъде смела,открита и че не всичко в живота е правила. Wink  Blush

# 17
  • Мнения: 854
Мен май май не са ми чели приказки за Лека нощ като бях малка, но баща ми се хвана един ден като бях на 5 годинки и нещо да ме учи да чета. Още преди това хобито ми беше да си разглеждам книжките с картинки, но като се научих да чета вече нямаше спирачка. На нашето бебче смятаме да му четем приказки още докато е вътре в мен и понеже разбрах, че в четвъртия месец вече ще чува, след няколко седмици почваме. С приказки всякакви, "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада", "Пипи", "Антон и Точица" и т.н. За мен книгите винаги са били най-добрият приятел, за мъжа ми също, та ако нашето бебче прилича поне малко на нас, сигурно ще започне да ме гони с книжките щом проходи Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 068
Аз също съм израснала без баща и на майка ми и се налагаше много да работи.Нямаше много време за приказки.Затова и аз от малка започнах да си чета сама.
Много харесвам всички споменати по-горе приказки,но моята любима е "Маншон,Полуобувка и Мъхеста брада".Даже майка ми ми беше купила и трите кукли за един рожден ден и аз още ги пазя.
А иначе за мен нищо не може да замени четенето на книги.
Любимия ми момент е когато успея да си открадна един час и да се отпусна във фотьоила с някоя интересна книга.

# 19
Цитат на: Valeria
И сега да ви попитам, че се скъсах да търся Приказките на Шехерезада и Басните на Лафонтен, но никъде не ги откривам Embarassed На площад Славейков питах и разпитвах, но ги нямаше никъде, а наистина искам да и ги купя, защото на мен на времето ми бяха много интересни, но за съжаление книжките, които аз четях бяха от на майка ми детството и вече не стават за нищо Neutral Face Ако някой ги е виждал ще му бъда благодарна да сподели с мене Wink


Може да си ги поръчаш даже по Интернет:
Шехерезада
на "Фют"
на "Пан"
Лафонтен
на Хермес
на Орбел

# 20
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Пипи Дългото Чорапче!!!!
и всички изброени калпазани също!:)

само едно нещо ме притеснява в класичеките приказки...пълни са с насилие и мъка...

много красиво, но много бедно момиче, чиято майка умряла, докато то било малко....зла мащеха....ей такива неща:))

# 21
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: Reza
само едно нещо ме притеснява в класичеките приказки...пълни са с насилие и мъка...

много красиво, но много бедно момиче, чиято майка умряла, докато то било малко....зла мащеха....ей такива неща:))


Да, така е с класическите приказки. Може би за това книгите като: "Мечо пух", "Пипи дългото чорапче", "Алиса в страната на чудесата" и т.н. / доста книги виждам са изброени от мамите/ са по-подходящи за малчуганите.

# 22
  • Мнения: 2 693
Любимата ми книга е "Пипи дългото чорапче"! Grinning
Обаче като оставим нея настрана, имам голяма и много пълна колекция от приказки от цял свят - африкански, индийски, японски, китайски, турски, латиноамерикански /нямат нищо общо със сериалите Laughing /, руски /естествено Grinning / и други. Това ми е хоби и ще продължавам да събирам за сина си. Забравих - български народни приказки естествено! От книгите - толкова са много тези, които бих искала да прочете сина ми - Мечо Пух, Емил от Льонаберя, Том Сойер, Карлсон който живее на покрива...
Да не забравя и класическите приказки на братя Грим и Андерсен. И сигурно пропускам, но това ми е тоооолкова любима тема, а има мноооого детски книжки, които не съм прочела още Sad !

С Барбароните също бих искала да го "запозная", но това май ще е трудна мисия, освен ако някое издателство не реши отново да ги пусне на пазара... По този повод се сещам, че от миналия или по-миналия месец пак пуснаха "Дъга"-та, някой да си я е купувал? Струва ли си пак да почна да събирам броевете?

# 23
  • Мнения: 5 539
Когато бях малка четях Пипи Дългото чорапче всеки ден. Лягах си вечер с книжката, отварях напосоки и прочитах по някоя страница. Родителите ми бяха започнали да ми викат Пипи Laughing
И сега вече като мама искам да запозная Евичка с тази книга, защото по моето скромно мнение на читател това е Детската книга, която най-добре възпитава детето. Не по-лоши са и останалите книги на Астрид Линдгрен - Емил от Льонеберя, Роня, дъщерята на разбойника и т.н.
Има и книги обаче, които, спомням си, са ме плашили и са създавали в мен негативни емоции като дете. Сигурно е въпрос на индивидуално светоусещане, но тях специално няма да ги чета на моята дъщеря. Става дума за приказките на Андерсен, които в повечето случаи са с тъжен край и не са подходящи за малки деца. А също и Алиса в страната на чудесата - със всички тези грамадни зайци, лигави костенурки, шахматни царици и подобни щуротии, които навремето внасяха смут в детската ми главица Rolling Eyes  Wink
А има ли някой тук който да е чел Хари Потър да сподели нещо за тази книга?

# 24
  • Мнения: 364
Ако започна да изреждам сигурно ще пиша доста! Всички книги ,които сте изброили са ми любими и всяка една искам да я прочета на децата си или те да си я прочетат. Grinning Както и много други . Grinning  Искам да обичат книгите и се старая да събуждам интерес у тях от малки. Надявам се да събудя у тях страст към книгите каквато аз и тати имаме.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 728
Обожавам приказките и детските книжки и с удоволствие си ги четях още преди да забременея,а сега ми харесва да чета на малкия.
За мое съжаление книгите с приказки които сега се продават се оказаха голямо разочарование за мен. Понеже сме три деца,а книгите които четяхме като малки са от детските години на родителите ми се сещате,че не може и тримата да ги имаме. Реших да си купя от новите издания на световно известни приказки,но останах безкрайно разочарована от сбития преразказ на приказките и не дотам лицеприятните картинки. Сега ме е страх да купя книжка да не се окаже че е осакатена по този начин.
За Хари Потър ми се струва че ще я спестя на сина ми,поне докато той не реши сам да си ги чете. Гледах един от филмите и ми се стори доста страшен!

# 26
# 27
  • София
  • Мнения: 767
Темата е много хубава ,аз отдавна съм се запасила с мноогого таква книжки(проуснахте покрай всичките тези страхотни книги -"фердо мравката"),но аз искам да попитам на каква възраст зарибихте децата с приказки преди лягане..,защото за сега на моя палавник не мога да му привлека интереса към слушане(на 2 години и 2-3 месеца) винаги е "дай да чета", а какво чете той си знае..предимно брои страниците Wink
И така как да да го накарам да ме слуша или бързам?
Защото от тези детски песни ,които му друпнах ми втръснаха и получавам конвулсии от тях.. Neutral Face

# 28
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Книгите са едно огромно богатство. Така както моите родители са породили интереса ми към тях, бих искала и аЗ да го направя някой ден с моите деца.
БеЗбройни са книгите, които бих препоръчала.... Към многото вече споменати тук искам да прибавя още "Доктор Дулитъл и неговите животни" на Hugh Lofting, "Пинокио" на Carlo Collodi, "Пчелата Мая и нейните приключения" на Waldemar Bonsels, "Макс и Мориц" на Wilhelm Busch, "Конференцията на животните " на Erich Kаеstner, прекрастните български книги и т.н.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Цитат на: Fun
...За мое съжаление книгите с приказки които сега се продават се оказаха голямо разочарование за мен. Понеже сме три деца,а книгите които четяхме като малки са от детските години на родителите ми се сещате,че не може и тримата да ги имаме. Реших да си купя от новите издания на световно известни приказки,но останах безкрайно разочарована от сбития преразказ на приказките и не дотам лицеприятните картинки. Сега ме е страх да купя книжка да не се окаже че е осакатена по този начин...


И аз забелязах скоро какво са направили от любимите ми навремето Български народни приказки. И много ме беше яд...
Та сега съм се заела да приведа в нормален вид моите си книжки (които минаха и през брат ми), за да може щерката да чете от тях, защото ми омръзна от тъпотиите за разни Барбита, които заливат пазара и няма да я научат на нищо хубаво. Поне за мен тези книжлета за пълна глупост и съм забранила на баба и да ги купува.

# 30
  • sofia
  • Мнения: 1 606
По повод детските книжки се сещам за една позната с малък син с която преди известно време си говорехме за превода на сегашните издания и за диалозите в детските книжки. Та тя, адски се възмущаваше как животните си говорели неща от сорта "Здрасти свиньо" и на моето учудване какво пък точно на това му е ужасното ми каза: "'Ми как какво, онзи ден си вървим с детенце по улицата и виждаме моя много добра позната и детенцето и казва "Здрасти, свиньо", а тя една пълничка...Че като се обиди тая ми ти жена, ходи после обяснявай, че не си го подучил дребосъка нарочно да плещи така"
 Щях да почина от смях.
 Боболента, "Дъга" не е "Дъга"- та за която много от нас си спомнят с умиление и моят съвет е , да не си даваш парите за нея, защото е пълен потрес.
 Като сме се заговорили за детски книжки ( аз всичките си ги пазя от детството - цял шкаф имам даже), някой спомня ли си книгата "Господин Мастилено петно" - на мен това ми е най-любимата детска книга.

# 31
  • Мнения: 2 051
Цитат на: lilita
А има ли някой тук който да е чел Хари Потър да сподели нещо за тази книга?


Хари Потър определено е за по-големи деца. Атмосферата е мрачничка, малко а ла Дикенс, малко а ла готически роман. Има много магии, разбира се и големи битки между добро и зло. Мисля, че детето трябва да има чувство за хумор за да не възприема всичко директно.
Моите започваха да го четат на около 8-9 год. възраст(тогава се появи преводът) и досега са луди по него. Зарибиха и малкия(на 6 и половина) да прочете първата книга и той сега се търкулва вечер до тях да чете първата си "дълга" книга. Другия голям хит им беше Пеги Сю (има две книжки излезли досега\).

Иначе и ние минахме през всякакви приказки на всякакви етноси и автори (Андерсен, братя Грим, Ш.Перо, ) през стихчетата на Чичо Стоян, Дора Габе, през барбароните, 101 далматинци, Пинокио и Лукчо, Ян Бибиян, Пипи и всичко от А.Линдгрен, М.Енде, Е.Кестнер, Р. Дал, което сме успели да хванем на пазара. Покрай тях и аз открих една чудесна скандинавска авторка - Туве Янсон, която не познавах като дете.
Понеже много пътуваме и няма как все да носим тонове книги, от години ходим по детски библиотеки - градски, квартални, няма значение, винаги има по нещо за четене. Има едни поредици "Вечните детски романи" - пълни с приключения, морски битки, индианци и рицари. Сега сме на тази вълна.

# 32
  • Мнения: 182
Освен всички изброени приказки, аз с умиление си спомням за "Приказки по телефона" на Джани Родари и изобщо всички негови книжки. След като можех сама да си чета, много ми харесваше Ерих Кестнер, особено "Романи за деца". А "Приказките на Шехерезада", индийски приказки и т.н. си ги чета с кеф и сега.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Нищо не може да замени книгата. Поне за мен. Затова и чета непрекъснато на децата си и много държа те да се научат да обичат книгите. Имат си шкаф с книги, който е до леглото им и всяка вечер сами избират книгата за лека нощ. Моите са все още много малки и четем предимно приказки от различни сборници, които съм им изпонакупила, но имат най-различни книжки.

Безброй са книгите, които ми се иска да прочетат. Дори не мога да ги изброя, но на първо четене се сещам за (като изключим Андерсен, Шарл Перо, братя Грим и т.н.) детските романи на Ерих Кестнер, Астрид Линдгрен, Карл Май, Жул Верн, Емилио Салгари и т.н. и т.н.

Иначе засега любими им са "Макс и Мориц" (чета им ги с удоволствие и умирам от смях. И досега й се раздвам на тази книжка) и "Пипи Дългото чорапче".

# 34
  • Мнения: 8 163
Красавицата и звяра
Спящата красавица
Грозното патенце
Мечо Пух (всъщност всичките 4 книжки на А. А. Милн за Мечо Пух)
Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада
Пипи Дългото Чорапче
Патиланско царство
Ние, врабчетата

Като порасне, Малкият принц и Враг мой

# 35
И аз започнах да чета много рано - около 5 годишна. Дъщеря ми също на 6 г. вече четеше гладко. Синът ми сега е на 3 години и знае половината азбука. На децата си започнах да чета откакто влязоха в моя дом. Дъщеря ми се прехласваше по хайдушките и възрожденски песни  - те единствено успокояваха бебешките й колики. После беше Лакомото мече, Работна мецана, Горската аптека, Дядовата ръкавичка - ритмичната реч по пасваше на детското мозъче. След това бяха приказките, Карлсон, Емил от Льонеберя, Лукчо, Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада, Шумът на върбите, Мери Попинз, Пипи - списъкът е огромен. Исках да споделя с нея всичко, което бях прочела. Забавлявах не неимоверно, някои ги препрочетохме по 2-3 пъти (Пипи, Карсон, Лукчо). Приказките на народите, на братя Грим, ШПеро и пр. - всичко. Кискахме се двете, обсъждахме, просто едно блаженство. Сега повтарям всичко със сина ми. Не ми омръзва, много ми е хубаво. Дъщеря ми вече си избира и чете по своя инициатива. Пак обсъждаме, пита ме за непознати думи и какво точно е искал да каже авторът. Никога не ми омръзва да им отговарям. Хари Потър го прочетохме двете на глас нищо, че тя вече можеше и сама. Просто за удоволствието да четем заедно. Последната книга от поредицата даже я четохме свалена от Интернет на руски и аз синхронно превеждах та малко тромаво се получаваше.
Изобщо, мога да кажа, че с книгите са свързани едни от най-хубавите ми емоции и с удоволствие предадох щафетата на децата. По първите ми впечатления се очертава да са маниаци като мен.
А вие, драги родители, не оставяйте нищо на течението. Продължавайте да четете, че децата ще станат тийнейджъри и пак трябва да се съветват, да споделят и да се кискате заедно на някои глупости. В литературата непрекъснато идват нови добри неща. Аз обожавам Исабел Алиенде. С нетърпение очаквам дъщеря ми да стане достатъчно зряла, за да прочете нейните книги и да седнем да си ги разказваме и споделяме.

# 36
Grinning  Grinning  Grinning
Това, горното, много дълго се получи но се бях вдъхновила. От разговори с майки в градинките малко съм отчаяна, че на днешните деца не им се чете много, не им се обръща вниманието към книгата. Вие малко ме поуспокоихте.
Много целувки на всички години мами и татковци, които не са забравили, че са деца и, освен това, знаят, че някой трябва да ти покаже шареното на живота.   Kissing Heart

# 37
  • Мнения: 9 903
май съм прочела на времето всички детски книги - като се почне от приказките на братя Грим, Шарл Перо и Андерсен, та се стигне до Героите на Васюкивка и Остров Тамбукту:)/не знам колко е детска последната/.
Настолни ми бяха обаче Приключенията на Желъдчо и Приключенията на Лиско от Борис Априлов.
Добре, че всички детски книги са запазени грижливо от майка ми.

# 38
  • Мнения: 1 383
Ние много четем от две годишна възраст. Синът ми беше научил много приказки , някои доста дълги, наизуст. Можеше да вземе книжката и да я "прочете" дума по дума. Като поотрасна вече не иска, явно му мина тая тръпка, но съм свидетел, че четенето резвива паметта и речника. И в градината, и други хора ми казват, че детето ми има много богат речник за възрастта си. А той дори е роден през декември, от най-малките е. Освен това при четенето въображението играе много голяма роля, докато при филмчетата/на които също сме фенове/ всичко е поднесено наготово. Нещо различно от четенето е разказването на приказки. Виждам, че за него е много специално удоволствие да се гушнем в тъмното и да му разкажа нещо. Като беше мъничък ми беше омръзнало да повтарям приказката за Снежанка, в момента сме на Джак и бобеното зърно/моя версия по филма на Холмарк/, баба му му разказва за Златка златното момиче и т.н. Това като че ли още повече развинтва въображението му. Опитвам се да го запозная с класическите приказки, но някои по-тъжни на Андерсен все още му ги спестявам. Към народните съм по-придирчива, някои от тях отразяват много посредствена народопсихология.

# 39
# 40
  • Мнения: 1 413
Като казахте български... татко ми беше купил "Най-хубавото птиче" -доколкото помня това беше сборник народни приказки,адаптирани от Ангел Каралийчев,не съм сигурна...обожавах тази книга,така ми четеше татко,че ме омагьосваше.Баща ми много често измисляше сам приказки и одеалата и възглавниците се превръщаха в хралупи, дървета,масички от жълъди...така обикнах словото и съм му вярна и до днес.

# 41
  • Мнения: 33
"Емил от Льонеберя"
"Пипи Дългото Чорапче"
"Алиса в страната на Чудесата"
"Каролсон който живее на покрива"
"Братята с лъвските сърца"

И още толкова много.....,но първо трябва да го науча да обича книгите!Аз като бях малка,нямаше  typeuu  и много smile3529 ,а сега по-някой път ми иде да  comp03
Абе какво да ви разправям,знаете......

# 42
  • Мнения: 6 315
Пипи Дългото Чорапче и всичко останало на Астрид Линдгрен!

Мечо Пух - още сега му я чета, макар че е малък.

Български народни приказки и произведенията на българските автори, например Елин Пелин, Ангел Каралийчев и т.н.

Приказките на Андерсен, Братя Грим и т.н.

Джани Родари - имам доста негови книжки Simple Smile.

Като поотрастне - детските романи на Кестнер, Малкия Принц....

И още МНОГО!

# 43
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ние вече четем приказки и бебко много ги обича, може би защото лягам до него, той се сгушва до мен и аз му чета, а той нещо си говори и гледа картинките...понякога е толкова тих и така внимава, че имам увството, че ме разбира.....

Досега сме чели:" Дядовата ръкавичка", '' Бодливко- мързеливко", " Къщата на котето", "Кой открадна сиренцето",
" Горската аптека", " Трите мечета"," Песни на животните"

Някои много бързо му писнаха, но " Горската аптека","Трите мечета" и "Дядовата ръкавичка" са му любими, защото си преправям гласа и той много се радва Grinning

# 44
  • Мнения: 3 562
Фаворити са ми "Мечо Пух" и "Пипи дългото чорапче".
За сега четем "Червената шапчица", "Вълкът и седемте козлета" ...
"Мечо Пух" го гледаме на DVD Laughing
Има няколко поредици на издателство "Хермес" - "Петелът и лисицата", "Момиченцето и кокошката", "Котаракът с чизми"
Много обича книжките за най-малките (картонените) - "Кой как ходи", "Кой какво яде" и т.н.

# 45
  • София
  • Мнения: 13 206
ауууу, много са книгите! Сега се сещам за "Малкия Никола", "Емил от Льонеберя", "Пипи Дългото чорапче", андерсеновите приказки... още мноооого мога да изреждам.
Нищо не може да замени писаното слово! Истина е, че сега децата малко четат, но ми се струва и че за това донякъде имат вина родителите, натиснати от житейските грижи и несгоди! Малко внимание обръщат. Аз лично ще се постарая да възпитам у  Александра любов към книгите!

# 46
  • София
  • Мнения: 220
Моите любими книги от български автори и до сега си остават"Най-хубавото птиче " от К.Константинов и авторските приказки на Ангел Каралийчев-такава топлота и човечност има в тях!Търсете български автори за деца-ще се изненадате какви хубави неща имат.

# 47
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Давам така както бих чела, а не така както са ми любими - защото има "детски" книги, които едно дете надали би разбрало - напр."Малкия принц"
"Мумин трол" и др. приказки на Туве Янсон
"Пипи Дългото..."
"ВЪлшебника от Оз" и другите от поредицата
"МЕри Попинз"
приказките на РОдари
"Роня дъщерята на разбойника"
Андерсен
братя Грин
Шарл Перо
"Малахитовой горь хозяйка" и др. на автора - сега не се сещам името
"Емил от Льоне..."
"Доктор Дулитъл"
"Звездното дете"
и има на руски една евероятна поредица от книги с приказки и притчи на различни народи - индийски, китайски и т.н.
има и много други - ега не се сещам, но когато започнем да четем - ще се сетя  Wink

# 48
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Чакам го да порастне, за да четем за Билбо Бегинс. Мразя приказките на Братя Грим и Ангел Каралийчев, осен тези за Хитър Петър. Много се кефя на бг приказките от Ран Босилек и Елин Пелин.

# 49
  • Мнения: 289
Баба ми ме е научила да чета много малка и си спомням /т.е. майка ми ми е разказвала/ , че в първи клас съм избягала от училище, защото другите сричали и ми е било скучно, а аз съм имала да си дочитам "Чичо Томовата колиба". И сега страшно обичам да чета. Много съм щастлива, че детенцето обича да му купувам книжки и само разнася и се моли да четем. Силно се надявам да чете много, защото така се развива въобръжението и се тренира мозъка. Едно е да гледаш телевизия, която не ти дава нищо кой знае какво, а друго е да си го прочетеш, да си го представиш, да си обогатиш речника. Но това е само за тези, които държат на тези неща, разбира се!
Много обичам Братя Грим, Елин Пелин, приказките въобще, а по-късно индианските истории на Майн Рид, Мускетарските на Ал.Дюма и май всичко.

# 50
Привет.Да си призная,не изчетох всичко по темата,но все пак се включвам:)Първо,за Барбароните,като бях малка,даже мама ми беше обещала да ми направи механичен барбарон-нейсе.Но я бях намерила преди време на Славейков,обаче трудно се намира.Иначе имаше една много сладка(извинете,но не съм 100% сигурна за името)-"Маншон, полуобувка и мъхеста брада".Иначе на мен лично на Ъайлд са ми любими приказките,но са за доста пораснали "деца"Simple Smile)))А в крайна сметка,смятам,че детето само ще се ориентира в някакъв момент и до тогава съм фен на приказките на плочи/касети/cd и тн.Успех,щастие и позитивни мисли на всички!!!!

# 51
  • Мнения: 1 230
Малкия Никола - Рене Госини  smile3521
Племеницата ми вече е запозната  Mr. Green

# 52
  • Мнения: 402
Едни от първите книжки, които надявам се ще им вдъхна желание да прочетат, ще бъдат:
"Ние врабчетата" Йордан Радичков
"Пет приказки" Валери Петров
"Момо" Михаил Енде
"Антон и Точица" Ерих Кестнер

# 53
  • Мнения: 303
Вкъщи всички обичаме да четем - и аз и мъжа ми, също бабите и дядовците, така че децата ни от малки са заразени с магията на книгите. От бебета им четем приказки, от миналата година вече си четат сами, интересни са им и българските народни приказки и тези за принцове и принцеси и разни по-странни от цял свят.  Много им харесаха и Чернишка и Двойната Лотхен. За мое учудване и двете не харесаха Патиланци и Хитър Петър newsm78. А да се похваля, че имат златна карта в библиотеката - за деца на тяхната възраст прочели най-много книжки. Grinning

# 54
  • Мнения: 24 467
С коя детска книга непременно бихте искали да запознаете децата си и защо?
Задължително ли е да възпитаваме у детето любов към художествената литература? Няма ли вече достатъчно заместители на писаното слово?
Бъдете така добри да споделите какво мислите по тези въпроси.

Литературата ми е слабост от дете. Чета от малка, бях 4- годишна, когато дядо ми ме научи да сричам по в-к "Работническо дело"  Laughing и в първи клас четях сносно. Така научих и големия си син. Сега е на 7,5 години, чете добре, но всяка вечер аз продължавам да чета "двете глави" от някоя книга. Просто ми доставя удоволствие. Малкото чочи няма още година и половина, но обича да си разлитсва книжките, "чета му"- и аз, и останалите, които се занимаване с възпитанието му, т.е. за сега обясняваме по картинки.
Не мога да дам заглавия, толкова са много харесваните от мен и детето книжки. Смятам, че книгата не може да бъде заместена от нищо. ТВ и Нета, устното общуване са коренно различни форми на комуникация, взаимно не могат да се заместят.
Аз пък не се очудвам, че моят син /също като мама на Ани и Ники/ не хареса "Патиланци" и "Хитър петър"- аз също не ги харесвам, плоски са ми, някой страда, без да има смисъл, чувството за справедливост на хлапето е накърнено, когато ги четем. Имаше тема и за "Карлсон", който не ни хареса поради подобни причини.
Книжките за Малкият Никола много ни допаднаха, тъй като хлапето е на възрастта на сина ми. Ерих Кестнер ни допада и го четем в момента, тази седмица прочетохме "Хвърчащата класна стая".

# 55
  • Мнения: 14 133
Засега сме на вълна прикаки от световната класика + "Мечо Пух" и "Питър Пан". Сашо много обича да четем книжки.  bowuu

# 56
  • Мнения: 5 362
Сега сме на вълна - "Червената шапчица", "Дядо и ряпа", "Косе-Босе", "Рибарят и златната рибка", "Машенка".Чета й и много други,но тези на този етап са фаворити Wink

# 57
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
С нетърпение чаках Самуил да порасне, за да започнем "истинските книги".
За съжаление за 1-4годишни деца изборът е много малък. Старите приказки са мудни, скучни и пълни с отживелици. Налагаше се да спирам, за да обяснявам защо бабата и дядото живеят в колиба, ядат от гърне, какво е това "друм" и пр.
Новите издания са много зле адаптирани, а в голямата си част - с умопомрачителни илюстрации.
За щастие имах под ръка купища чужди книги на какви ли не езици (фински например  Laughing). Хващаме книгата и сами си измисляме по илюстрациите (които са страхотни) цялата приказка.
Сега вече можем да четем любимите книги. Сега четем Роалд Дал ("Чарли и шоколадовата фабрика", "Вещиците", следва "ГДВ").
Поредицата "Хари Потър" лично аз много я харесвам, но ще я дам по-късничко. Когато Самуил тръгне на училище.
П.П. И петмесечният ни син "чете" вече. Предимно със зъби.  Mr. Green

# 58
  • Мнения: 3 367
..все хубави книги сте споменали..децата ни са малки и полагам специални усилия по темата,но това което виждам около мен е доста обезнадеждаващо..на фона на всякаквите герои тв и пс,деца на приятели отказват да слушат "старомодни"истории,има и голяма доза неразбиране на езика(доста архаичен в редица книжки),картинките им се виждат странни и така..не възнамерявам да ги карам зорлем искам да кажа,каквото ми дадат това чета,само и само буква да е...

# 59
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Дария не заспива без приказка за лека нощ. Иска по-често нова приказка, така че всички от изброени автори сме чели по нещо. През моето детство имаше една поредица, не не си спомням в момента името й, издаваха "Момо", "Маншон, полуобувка и мъхеста брада" и от нея имаме книжки, които са много хубави "Приказки от стари времена", "Приключенията на Пластелинчо", "Морски приказки".  В новите издания илюстрациите са направо ужасни - детето гледа картинката и се чуди какво представлява, затова съм много благодарна на майка ми, че е запазила моите книжки с илюстрациите на Марая, Нардини и др.

# 60
  • Мнения: 1 180
Не минава вечер без приказки при нас! Баткото всяка вечер преди лягане си избира книжка и снея заспива, даже сега си препрочита "Приказки по телефона". Малкия и той е върл фен на книжките - купуваме почти всеки ден - любими са му "Франклин" и една много стара книжка, превод от руски, с много хубави илюстрации. Аз чета сигурно от 4-5 годишна - всяко лято имах проблеми с баба ми - тайничко ходех в селската библиотека и се ровех с часове там. Връщах се с цяла торба книги и си четях....а баба ми крещеше да излизам на слънце навън, да "подишам въздух"...
Бих искала децата ми да прочетат "Пипи", "Патиланци", харесвам много българските приказки, "Карлсон", "Ласи" и още безброй други!
Интересно, но не ми харесваха нито "Алиса", нито "Мечо Пух".... а на повечето деца това са им любимите книжки.

Общи условия

Активация на акаунт