Рецепти за сач!

  • 125 494
  • 170
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 572
От вчера и в нашата къща имаме сач, подарих го на моята половинка... в началото ме погледна странно и учудващо, че без повод му подарявам такъв подарък, но като се прибра - сякаш преосмисли нещата, а днес сутринта даже ми каза - "довечера аз ще готвя"  Crazy
Но е моя задачата да го обгоря... прочетох цялата тема, но всеки предлага различни начини за обгоряване и вече не знам кой е  правилния, а с огромно желание съм го подарила и не искам да се пукне  Thinking
Помагайте моля!

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 12:19 от iletovp

# 61
  • София
  • Мнения: 10
Има на Женски пазар в София; там може да ви продадат и оригинална поставка от ковано желязо - на масата има невероятен ефект, още повече когато съдържанието на сача е от няколко вида месо, наденица, гъби, покрити с белени домати на шайби, поръсени с щипка риган и сол, и запечени на фурна до степента, в която всичките миризми са се омешали и ястието е добило златиста коричка....

# 62
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 933
Да споделя нашата любима рецепта за сач. Знам я от готвач от Молеровата къща в Банско. Сачът се намазва съвсем леко с мазнинка, най-добре с отрязана наполовина глава лук, топната в олио. После се реди нарязан на лунички лук и три вида месо на по-тънки ленти: свинско, телешко и пилешко. Месото не се обработва предварително по никакъв начин! Само леко се посолява. След като месото побелее, се редят останалите съставки: луканка, ивици пушени гърди или бекон, тиквички на ивици, ивици моркови, гъби на шайби, посолява се. Оставя се всичко така, докато се задуши, без да се бърка. След като ястието се задуши (усеща се по приятния мирис и апетитния вид), най-отгоре се нареждат кръгчета пресен домат, поръсва се се с чубрица. Оставя се за минута-две, колкото съвсем леко да омекнат доматите и се маха от огъня. Вече извън огъня всичко в сача се обърква добре, за да се смесят ароматите. Това е.
Но! Това е рецепта за сач, поставен на открит огън. Ние специално я правим винаги лятно време, когато сме на селската къща, тъй като там имаме зидано огнище. И става дума за глинен сач, не за метален.

Преди време имаше подобна тема, аз и там бях описвала рецептата. И още нещо, което пак от Банско съм научила. В метален малък сач се разтап я малко масло, слага се тънко нарязан бански старец, скилидки чесън и се минава през огъня. Получава се нещо много вкусно.

# 63
  • Мнения: 293
А щях да си  лягам на верме... ooooh!

Отдавна обмислям покупката на сач за месо ( за катми и палачинки имам , но го ползвам само за това) , единственото , което ме притеснява е как се мие сача? Този , за катмите не го мия , само забърсвам със салфетка , но за него мога да се съглася- там само пека и след последната палачинка, оставам на котлона още няколко минути. Сача за месо и зеленчуци служи и за поднос.Нещо не ми се връзва само да го забърша с хартийка , все пак там се бърка с прибори  newsm78 А сач глинен не се мие  с вода,доколкото ми е ясно. Срам не срам , признавам си , че поради неизяснения ми все още хигиенен въпрос сач в заведение не може да ме накара никой да си поръчам  Blush

# 64
  • Мнения: 286
върху сача слагам сирене внимателно отрязано на филийки, лук, чесън и слагам да се пече във фурната или в затворено барбекю, след 5-10 минути чуквам 2-3 яйца като жълтъка да им остане цял и продължава да се пече до готовност на яйцата. Внимавам да не загори отдолу. Много е бързо и вкусно.

# 65
  • France
  • Мнения: 726
А може ли да се пече риба, например пъстърва? Или не, защото миризмата ще попие в сача?

# 66
  • Мнения: 293
И още нещо, което пак от Банско съм научила. В метален малък сач се разтап я малко масло, слага се тънко нарязан бански старец, скилидки чесън и се минава през огъня. Получава се нещо много вкусно.

Страшен почитател съм на родопската кухня , но и пиринския край не се дават лесно  eat Еле пък Банскалии...докато половинката и дребния борят  пистите , аз изследвам механите в града със същата страст като тяхната  Wink Само кървавицата им не можах да се науча да ям.Има някаква странна подправка , която хич не ми е по вкуса.И сега ако разбера как си мият сачовете , може да се престраша да си поръчам сач , като идем там тази година. Thinking

# 67
  • Мнения: 572
Сачовете не се мият. Просто се забърсват със салфетки, докато се премахнат отстатъците от храна..

# 68
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 933
Да, сачовете не се мият. Макар че у дома имаме една голяма кръгла скара с метална плоча, която е точно като металния сач. И нея я измивам след употреба, няма как. Обаче сачовете, които ползваме за огнището не мия изобщо. Имаме един за месо и един за тестени неща. Къщата ни не е в Банско (на Банско съм почитател като турист Grinning), а край Свиленград, тоест в другия край на Родопите, точно на финала на планината. Та там са много разпространени таркалаците и катмите на сач. Катмите всички знаете как се правят, така че няма какво да ги описвам. Но таркалаците на мен лично са ми невероятно любимо нещо. Уви, не мога да ги правя, а разчитам на майка ми. Причината е, че аз тесто не мога да меся, нито пък да точа кори. А те се правят точно от домашни кори. Има различни вариант: двойно точени, единични.. Единичните са с пълнеж от сирене (без яйца) и маааалко приличат на банички, но не е същото. След изпичане се мажат обилно с масло и се оставят да се задушат под капак. А двойните са многолистни и без никакъв пълнеж. След изпичане се намазват и те обилно с масло, след което могат да се ядат или задушени като другите, или залети с прасно мляко. Абе невероятна вкуснотия е. Жалко, че не обичам да снимам храна и нямам много снимки, иначе щях да покажа. Довечера ще се разровя да видя дали нямам снимано нещо. Thinking

# 69
  • Мнения: 262
Така , не съм се включвала отдавна , а обсъждате темата , която и мен най-много ме вълнува.

Имам сач , лятото го ползвах 2 пъти , и двата пъти го измих , няма как да не го измиеш , когато в него си сложил примерно течна сметана или соев сос , загаря особено неприятно.

Относно ресторантите , това и мен ме тормозеше дълго време , говорила съм с 2 готвачки - една от Бургас и една от Варна , и двете потвърдиха , че сачовете се мият при тях.

# 70
  • Мнения: 572
И как се мият след като аз моя го измих веднъж и той започна да се разпада от течащата вода?

# 71
  • Мнения: 262
Аз го мия както си мия и чинии и тави , нямаше проблем. Отначало само с грапавата страна на гъбата , понеже ме беше страх да не го надера с телчето , но като видях , че така няма как да се изтърже качествено взех телчето. Нищо му няма.

Някой по-назад в темата беше казал , че в миялната го мие.

# 72
  • Мнения: 293
Някой по-назад в темата беше казал , че в миялната го мие.

Глинен сач ли?  Shocked

Относно ресторантите , това и мен ме тормозеше дълго време , говорила съм с 2 готвачки - една от Бургас и една от Варна , и двете потвърдиха , че сачовете се мият при тях.

Би трябвало да е така ! Но как се мие глинен сач с веро и гъба ? Първият ми сач се пукна след измиване , втория също.Третият ми е само за катми и палачинки.Него го бърша със салфетка , но за там мога да склоня , за другото.....тц!


lulumba , абе нищо , че всички знаят как се правят катмите, ти дай твоята рецепта , знам ли може да се окаже по-хубава .Свиленградски катми още не съм опитвала   bouquet

# 73
  • Мнения: 286
не си представям как ще стане да не го измия, мия го с топла вода, гъба и веро, нищо му няма

# 74
  • София
  • Мнения: 10
Аз първия така го счупих - от миене ми остана на две половинки в ръцете.
Хората, от които купих другия сач изрично ме предупредиха да не го мия, ако се налага, го препичам с малко мазнина на огъня, но вода - категорично не.

Общи условия

Активация на акаунт