Отговори
  • Мнения: 3 932
Породена от темата за реализацията в чужбина и с цел Неоспамване на въпросната тема,
пускам отделно дискусията:

Къде смятате, че е по-лесно да се реализира човек? Естествено защо?
Какви са кусурите и НЕкусурите на двата свята? Чак толкова ли са различни или ние ставаме различни в тях?
Къде бихте предпочели да сте на този етап?

Темата е за мнения, впечатления,  очаквания, разочарования, за хора живяли-неживяли, чули-недочули, изобщо за всеки, който има мнение по темата.

Ще се включа по-късно с моите отговори, че шейната ме зове...40 см сняг към недостатъците ли е  newsm78

# 1
  • Мнения: 6 167
От Щатите са ми интересни само 2-3 места. Мисля, че в САЩ реализацията е по-лесна. Имат си  сертификации, лицензи, приравнявания за всичко, покриваш норматива и се хвърляш в морето да плуваш с останалите.
От друга страна тръпки ме побиват от здравната им система. И за социалната не съм чувала похвални неща.
В този смисъл не им завиждам. Но пък е евтиния. И тн.

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
В Новият свят е много по-лесно, защото голям процент от хората са едва първо, второ поколение там. Не се гледа ( според мои наблюдения) от къде си, а какво можеш. Шансовете за реализация са по-големи и по-лесни.

От друга страна си е друго в старата Европа. Историята, изградената с векове култура и т.н. Затова и не ме влече Америка. Бих искала отново да отида там, но заради хората, които познавам и природата. А и заради пазаруването  Wink Голям рай....Но голям материализъм те обхваща поради факта, че има  толкова много неща и на толкова достъпни цени....( или поне при мен беше така).

# 3
  • Мнения: 7 914
аз Новия свят не съм го посещавала... все още Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 3 932
Европата, старата...прекрасна архитектура, райски кафенца, кухня един път, история, музеи...с удоволствие бих изкарала 1-2 месеца ваканцийка.
Хората, европейците.... усмихнати, приветливи, отзивчиви, дакато разговорът не придобие по-ангажиращ елемент, който рязко променя поведението и разговорът започва да върви все по-трудно и по-трудно...
Реализацията...имам чувството, че ме гледат в очите и ми казват "знам ви аз вас...", но със сигурност получиш ли шанс за изява и докажеш ли способности, нещата се променят към по-добро. Дет' се вика, по дрехите посрещат, по ъкъла изпращат...

Хамериката, новата...архутектурна фантазия, сведена до минимум, доста мизерни ресторантчета и кафета (поне пречупени през моята призма на европеец), кич в мнозинството от тях.
Кухнята? Поне тук в Кебек най ценен е "Путинът", който се свежда до пържени картофки поляти със сос ББКю и малко кашкавал отгоре  Rolling Eyes, виж парковете са впечатляващи, народът масово се изнася навън щом стане малко по-поносимо в температурно отношение. Много забавления се органоизират на открито за децата, детските градини са с много добра образователна програма, площадки, дал господ, чистичко е...
Магазините, прекрасни, развиващи до безкрай консумационното чувство на средният американец, особено пръскащи се по обръчите, когато навън е студено и няма ??? какво да се прави.
Климатът, ех...свиква се, сега сме с 30-тина см сняг, може и по-добре, но не е болка за умиране.
Работата...бол. Естествено недоверчиви са към чужбинския тр. стаж, както казва една колежка "колкото по-отдалече идваш, толкова повече лъжеш".
Но пък те приемат без предубеждение...от теб се иска само да се докажеш. Естествено, трудничко е с всичките му сертификати и тапии дето ти се искат, но не е невъзможно и става за относително кратко време.

Малко се поолях, но ми олекна  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 3 521
В Новият...но пък Еврпа си е...почти вкъщи Laughing.

# 6
  • Мнения: X
Ще повторя някой, но все пак:
Новият свят - Живот обърнат към работата, парите, бизнеса. Свръхконсуматорско общество. Лоша здравна и социална система, малко отпуски, почивки, свободно време. Лесна реализаця и адаптация, лесни контакти, много шарен свят. Рай за пазаруващия - има всичко и е достъпно. Огромни разстояния, огромни мащаби, огромен размах. Отлични възможности за добро образование и преквалификация. Работа - много и всякаква.
Европа - много различна, но пък и единна в многообразието си. Живот обърнат към семейството и общността. Хората са затворени, подозрителни към външния. Трудна адаптацуя, трудна реализация. Култура, традициии, снобизъм, високомерие. Сравнително добра здравна и социална политика в различните държави. Прилични отпуски. Работа - много, ама никой не си дава зор. Чужденецът си е чужденец, дори и след няколко поколения. Спокойствие, ред, бюрокрация.

И последно - да натъртя - обобщенията са глупаво нещо. Току-що спретнах едно такова.

# 7
Мечтаех за Канада,но ще се озова в Европа.За нас тя е по-доброто място поне засега.А и полетите са само няколко часа,което означава възможност за по-често прибиране в БГ ,а и сняг в Канада бррррррр,може би с годините не ме влече студеният климат на Канада.Сорри,но -30 си е -30.Иначе съм съгласна,че се правят пари,но ситурно и бързо се харчат.

# 8
  • Мнения: 1 128
Не мога да сравнявам, все пак имам директни наблюдения само за Европата.
В А мериката здравната им система била лоша, но пък живота бил по евтин newsm78
Ами от спестеното в супера, бензина или от спестеното от по ниските данъци в сравнение с Европа хората
могат да си направят застраховки и пак същото, не е ли така?
Тук здравната и социалната система са такива защото се плащат повече данъци искаш, нейскаш.
За мен Европа беше по добрия вариянт, все пак съм по близо до баба, която е вече на възраст.
А пък и честно, никога не ме е влечала Америката и не знам точно защо.Дори и за туризъм.Но пък съм сигурна,
че някога ще си променя мнението Mr. Green

# 9
  • Мнения: 3 932
Ще повторя някой, но все пак:
Новият свят - Живот обърнат към работата, парите, бизнеса. Свръхконсуматорско общество. Лоша здравна и социална система, малко отпуски, почивки, свободно време. .

Тук за съжаление си права, като цяло е така, но в Канада имаме предимството здравната система да е безплатна...виж, за качеството на обслужване има 101 мнения. А пук отпуската е според зависи, тъй като тук 70% от предприятията са синдикализирани, нещата не стоят така навсякъде, много модерно е да се говори за съчетаване на работата и личния живот. За да не съм голословна, в нашта фирма (която в никакъв случай не е частен случай, не е и правило де) имаме 4 седмици ваканция, 9 дни платени болнични и 1един платен ден за нещо си...

Работното време е флекс, т.е. правиш 35 часа на седмица и си ОК.

# 10
  • Мнения: 3 367
..разлики има,спор няма; но все сме хора,навсякъде има и тъга,и смях и добро и лошо;за мен всеки си го прави,където и да са някои хора оцеляват и се усмихват,други се цупят и критикуват..в този сми не ми е толкова полярно,1 нещо което за мен е огромна разлика е пощта,мащабите и разстоянията..

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Имам братовчед, който живее в Канада. Веднага след пристигането там започна работа, както и жена му. Е, с връзки, но все пак имаше работа. Ако беше дошъл тук нямаше да стане толкова бързо...

Това, което на мен ми хареса, когато бях там беше колко отворени са хората към непознатите. И проявяваха голям интерес: какво правя там, от къде съм и т.н. Може и в Европа да има държави, където е така ( за Англия сестра ми все казва, че е така). но определено ми липсва тук.

# 12
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Къде смятате, че е по-лесно да се реализира човек? Естествено защо?

Навсякъде има трудности на определен етап. Ако езиковата бариера не е проблем, значи трудностите са много по-малко. Разбира се, трябва да има и в какво да се реализираш. А и всеки има различно разбиране за реализацията - един - да си работи по това, което е завършил, друг - да мие чинии в луксозен ресторант.



Какви са кусурите и НЕкусурите на двата свята? Чак толкова ли са различни или ние ставаме различни в тях?
Къде бихте предпочели да сте на този етап?

Във единия свят все още не съм била, за там мнението ми е "чула съм от ..." Би трябвало да е по-лесно отвъд голямата вода в отношенията между хората - там болшинството са от някъде. За минусите - чувала съм за осигуровките и здр.система.
В Европата - ние сме осиновеното дете. Едно е примерно във Франция да кажеш, че си испанец, друго е да кажеш, че си българин. Има проблеми с дискриминацията, затова като гъби след дъжд се появяват все нови и нови закони против нея. С навлизането на все повече имигранти, заплатите падат. Нормално, но и неприятно.

За предпочитания - харесва си ми Европата.


40 см сняг към недостатъците ли е  newsm78

Мне Mr. Green, ако през лятото термометъра ти показва 48 градуса на сянка. Въпрос на гледна точка. Тук ако падне 2 см сняг, движението спира и се обявява бедствено положение (малко в сферата на шегата, разбира се, но не е далеч от истината).

# 13
  • Мнения: 2 254

Къде смятате, че е по-лесно да се реализира човек? Естествено защо?
САЩ.Страна "изградена" от емигранти.След дежурното "как се казваш" идва,"а от къде си ориджинъли?"...всички са настроени ,привидно,добре към емигранти,дори и системата,силни акценти,беден език...Имам чувството,че няма да е така вече...ще се казва "беше по-лесно в Щатите".За сега,обаче,все още е.

Какви са кусурите и НЕкусурите на двата свята? Чак толкова ли са различни или ние ставаме различни в тях?
 Различията са осезаеми.Два свята-две различни култури.Неписано търкане- "ние (Европа) сме стария свят,култура,когато ние сме правили това,оня континент не е бил открит"...дъра-бъра...всички сме слушали изтърканат плоча.За голям кусур м/у емиграция  в Щатите и Европа отчитам разстоянието.Ако бях някъде в Европа за 2 часа,срещу 50 евро,или нещо такова съм си в БГ,а сега...за 1 час път,ще се озова в друга държава,друг свят,други хора,нова култура,а тук 1 час пътувам до едни от приятелите си."Чак толкова ли са различни или ние ставаме различни в тях"-и от двете по-малко и става манджата....идват разногласията...попадаме в категорията "тия откакто заминаха в чужбина..."нататък не ми се пише.

Къде бихте предпочели да сте на този етап?
Някъде на топло.

# 14
  • Мнения: X
тук може да отговори само някой живял и на двете места достатъчно дълго време
иначе ние тук само си чешем клавиатурите  с ЕЖК (Една Жена Каза) или какво ни показа Холивуд

но е факт, че на мен Скандинавия много ми харесва, НО има доста скандинавци емигрирали в САЩ и са много доволни и после говорят с подигравка за тук
НО те са от хай-класата
с много високи доходи
и им харесва да не плащат такива данъци като тук

та монетата има много страни

ТинаХрис, ние до БГ пътуваме цял ден
сменяме поне 3 полета
и НЕ, не струва 50 евро, а 500 на човек
въпреки че сме в Европата

# 15
  • Мнения: 2 254
Joel ,има и такава отправна точка,права си.Повечето ми познати са в Англия и като ги гледам как си взимат решенията за гостуване до БГ,и ми изглежда точно като описаното от мен  Rolling Eyes
 Схванахте ,че цифрите са образни,а не че не съвпадат и с действителността някъде:))
Не се захващай за това.
 И нима ако си във Франция,не си за нула време в Англия?А в Щатите след един час съм си пак в същите селски паланки на щата,или в тея на съседния Mr. Green Това  е голям + на Европа!
 

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И нима ако си във Франция,не си за нула време в Англия?А в Щатите след един час съм си пак в същите селски паланки на щата,или в тея на съседния Mr. Green Това  е голям + на Европа!
 

Голям смях се смяха моите приятели миналата година, защото бях отворила картата на Америка и има викам: "Може да отидем и тук, и тук ,а  и тук. "Те ме питаха: "Знаеш ли какво е разстоянието?". "Е, не толкова голямо, според картата". Оказа се,че от т.А до т. Б беше около половин ден път в едната посока.... Embarassed

# 17
  • Мнения: 3 932
И нима ако си във Франция,не си за нула време в Англия?А в Щатите след един час съм си пак в същите селски паланки на щата,или в тея на съседния Mr. Green Това  е голям + на Европа!
 

М-да тук си мнооо права, има пътища, където срещаш по една къщурка на всеки половин час...
леко отегчително се получава.

И да, по дяволите  Whistling, не ни е в задния двор Българията, ей това най-много ме нерви  Crossing Arms

# 18
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
МИНЕрВАта ,
 аз затова не бих могла да живея там. Толкова си зависим от колата, а и аз се чувствах някак си изгубена сред толкова пространство. Дай ми, моето място тук дето сме д....до д......
Имаме едни познати, които живеят в Америка и като си идва детето през лятото в България обожава, че като излезе от вратата и е на 3 минути до магазина. Все това повтаря......

# 19
# 20
  • Мнения: 1 783
Не съм живяла в западната част на стария свят, но новия си ми харесва. По мои проучвания, би ми било много по-трудно да се установя в стария, така както съм в новия (макар че в момента съм се установила в източната част на стария  Mr. Green по независещи от мен причини). Но всичко е според зависи.

И две НБ 1)за консуматорството - по мои наблюдения в източната част на стария то е точно толкова разпространено, колкото и в новия. Удивлява ме финансовата способност на хората да си го позволят. 2) ресторантите - там където съм живяла в новия свят има страхотни ресторанти с кухни от целия свят и не е нито NY, нито LA, нито SanFran.  Peace

# 21
  • Мнения: 2 032
Какъв ринг, бре, и на едното, и на другото място хич не е зле. Меко казано.

Виж, ако ме питате дали искам да ме галят топлите лъчи на слънцето в Судан или в Руанда, много ще се затрудня и изпотя.

# 22
  • Мнения: 2 563
Би ми било интересно да поживея в Западна Европа, но от Америка съм много доволна. Важните за мен неща ги има.

# 23
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
нямам за какво да се сдърпам  Shocked Twisted Evil, ама да повдигна тая тема, 4е ми е много интересна, надявах се пове4е хора да се вклЮ4ат с мнения, предположения, предразсъдъци, обЩи приказки, стереотипи  Laughing и пр., де.
моят въпрос на тънеЩа в незнание и 4ула_недо4ула европейка е заЩо наистина в Щатите, имайки по_ниски данъци и по_висок стандарт, хората не си правят добри здравни и пенсионни осигуровки?  Rolling Eyes
и оЩе един тъп въпрос, ама пусто лЮбопитство : верно ли, както се вижда по филмите, дори да ре4ем, при катастрофа в бърза (спеШна) помоЩ не те приемат, ако не си осигурен?  Rolling Eyes Embarassed

# 24
  • Мнения: 2 379
Аз съм ужасно много, много, много сърдита на Новия свят заради ето това например:



И си мисля съвсем сериозно, че ако беше само Еуропата, това изобщо нямаше да съществува.

# 25
  • Мнения: 2 254
По въпроса за застр.не ми се започва,че е "дебела тема"....
За спешна помощ,не е вярно.Приемат всеки.
А доколкото за КЕЧ-а,какво като го има.Ти пък имаш правото на избор:) Не е задължително,като е измислена една глупотевина,да й ставаш фен.

# 26
  • Мнения: 1 783
моят въпрос на тънеЩа в незнание и 4ула_недо4ула европейка е заЩо наистина в Щатите, имайки по_ниски данъци и по_висок стандарт, хората не си правят добри здравни и пенсионни осигуровки?  Rolling Eyes
и оЩе един тъп въпрос, ама пусто лЮбопитство : верно ли, както се вижда по филмите, дори да ре4ем, при катастрофа в бърза (спеШна) помоЩ не те приемат, ако не си осигурен?  Rolling Eyes Embarassed

по втория - не е вярно, не знам по кои филми си го видяла... винаги обслужват и след това те гонят да си плащаш. затова има най-много посещения в спешно, но няма достатъчно превантивно лечение, като редовни детски/бременни/ консултации или поддръжка на лечение при сърдечно-съдово болни или диабет например, но като опре ножа до кокала отиват в спешно и нямат право да им откажат.

по първия - това е комбинация от 1)държавна политика - държавата не субсидира здравеопазването, а частни компании го предлагат, 2)имат високи цени, защото използват най-последните технологии и са частни "изпълнители" - САЩ е страната с най-много изхарчени долари на глава от населението, а най-малък брой получили здравеопазване, а и бърза помощ и спешно са най-скъпите 'услуги', много персонал и много повече средства се използват да лекуваш един човек на ръба, отколкото един малко болен 3)застрахователните компании са по средата и обират пари и от двете страни - ако си в групова застраховка, предлагана от работата ти, да речем за 2000 души, те имат възможност да се пазарят какви застрахователни премии да плащат на глава, защото риска се разпределя върху повече хора, малко е вероятно да се разболеят всички наведнъж; ако си сам, риска е по-голям за застрахователя и съответно премията ти е по-голяма, често двойно и тройно. за семейство с 2 деца печелещо по 30-40 хил на година да плащат на всички по около $1000 на месец, можеш да си представиш, какво е. Затова се оказва, че свестни застраховки имат само работещите в по-големи компании и по-добре заплатените длъжности. Почти е правило на почасово заплатените да не им се плаща застраховка, ако не работят по 40 часа на седмица. Просто бедните са прекарани от всякъде. Естествено има държавни/щатски застраховки за деца и много бедни, но те далеч не са добри и не покриват много, а и ако печелиш малко повече над определения праг, пак не можеш да си позволиш застраховката, но не си избираем за щатската. Просто има нужда от реформа...

Надявам се ти отговорих, сигурно по-обстойно, отколкото питаше  Grinning

# 27
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


по втория - не е вярно, не знам по кои филми си го видяла... винаги обслужват и след това те гонят да си плащаш. затова има най-много посещения в спешно, но няма достатъчно превантивно лечение, като редовни детски/бременни/ консултации или поддръжка на лечение при сърдечно-съдово болни или диабет например, но като опре ножа до кокала отиват в спешно и нямат право да им откажат.

по първия - това е комбинация от 1)държавна политика - държавата не субсидира здравеопазването, а частни компании го предлагат, 2)имат високи цени, защото използват най-последните технологии и са частни "изпълнители" - САЩ е страната с най-много изхарчени долари на глава от населението, а най-малък брой получили здравеопазване, а и бърза помощ и спешно са най-скъпите 'услуги', много персонал и много повече средства се използват да лекуваш един човек на ръба, отколкото един малко болен 3)застрахователните компании са по средата и обират пари и от двете страни - ако си в групова застраховка, предлагана от работата ти, да речем за 2000 души, те имат възможност да се пазарят какви застрахователни премии да плащат на глава, защото риска се разпределя върху повече хора, малко е вероятно да се разболеят всички наведнъж; ако си сам, риска е по-голям за застрахователя и съответно премията ти е по-голяма, често двойно и тройно. за семейство с 2 деца печелещо по 30-40 хил на година да плащат на всички по около $1000 на месец, можеш да си представиш, какво е. Затова се оказва, че свестни застраховки имат само работещите в по-големи компании и по-добре заплатените длъжности. Почти е правило на почасово заплатените да не им се плаща застраховка, ако не работят по 40 часа на седмица. Просто бедните са прекарани от всякъде. Естествено има държавни/щатски застраховки за деца и много бедни, но те далеч не са добри и не покриват много, а и ако печелиш малко повече над определения праг, пак не можеш да си позволиш застраховката, но не си избираем за щатската. Просто има нужда от реформа...

Надявам се ти отговорих, сигурно по-обстойно, отколкото питаше  Grinning

хи4 даже, благодаря ти за което  Laughing
много ми се изясни дереджето, реШих, 4е по_добре да си плаЩам европейските данъци Rolling Eyes
и... мислех, 4е годиШните заплати са двойни на цитираните  Confused...за средни говоря, де  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 15:45 от feiam

# 28
  • Мнения: 1 294
Мда, Джоел е права, че свръх богатите скандинавци в Америка далеч не биха били толкова богати в Скандинавия, това за нас дето нямаме десетки милиони е добре, ама за тях надали  Grinning

Иначе ясно е, че и тук и там ако работиш си ОК, само дето ако нещо ти се случи там и не можеш да работиш май се оказваш в големи проблеми. Другото е, че често често, като става дума в новините за супер извратености, убийства и т.н. все там се оказва, не знам защо така. А и престъпноста е в пъти по висока от колкото в Европа...
А иначе в Европа, горко ти ако си африканец или азиатец, тогава ти се полага само презрение и надменност, на източно европейците май им се пада малко повече доверие за работа, но пък и също щедра доза скептицизъм. Слава богу поне за нас нещата като че се подобряват в последните години според мен.

# 29
  • Мнения: 1 783
feiam, средната заплата е от щат до щат естествено - в Алабама е вероятно тройно по-ниска отколкото в Калифорния или НЙ. Иначе ако и двамата родители работят и печелят по 40к не е толкова зле, но трябва да живеят в средата на страната, както и много хора избират. Ако си с добра работа, което университетското образование предполага в повечето случаи, и имаш съответно добра застраховка не са зле нещата, според мен много добре, можеш да спестяваш и да не харчиш за глупости и да пътуваш да речем или да ги пазиш за старини или инвестираш. Peace

# 30
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз малко така, между другото, да попитам живееЩите в Хамериката какво мислят за икономи4еската криза,за която толкова се Шуми напоследък. УсеЩа ли се много ? А какво мислите за надреварата между Обама и Х.Клинтън ? Thinking

# 31
  • Мнения: 3 932
нямам за какво да се сдърпам  Shocked Twisted Evil, ама да повдигна тая тема, 4е ми е много интересна, надявах се пове4е хора да се вклЮ4ат с мнения, предположения, предразсъдъци, обЩи приказки, стереотипи  Laughing и пр., де.

Общо взето и аз на туй се надах, ама нейсе  Sad

Някой беше споменал престъпността на СА-ка, ми в Монреал, не е голяма, но пък ме притеснява тази тукашна тенденция да се извършват масови убийства в училищата #Cussing out, баси модата, ей туй май не е много разпространено явление в Европата???

Интересно ми е как е положението с детските градини в Юропата-тук признавам е трудно да влезеш, но пък са много образователни и добре подготвят младежта. Виж, в училището нивото спада....не ми се мисли още.

Аз малко така, между другото, да попитам живееЩите в Хамериката какво мислят за икономи4еската криза,за която толкова се Шуми напоследък. УсеЩа ли се много ? А какво мислите за надреварата между Обама и Х.Клинтън ? Thinking


Икономическата криза е трудна работа да се усети (поне засега) от средния данъкоплатец.
Иначе, само Обама, оле  Peace

# 32
  • Мнения: 1 294
Може и в някой градове да е по-добре, в други по-зле, ама като цяло за страната статистиката сочи, (цитирам по памет): Германия и Франция (заедно 145 мил.) - 1 300 убийства годишно. САЩ (300 мил. ) - 11 000 годишно.
Но най-вече ме ужаси 2 900те изчезнали деца дневно. Току що даваха док. филм за това. Все се надявам, че статистическите данни не винаги дават реална преценка.

Между другото и аз стискам палци за Обама, мисля че ще даде много положителен сигнал и ще се отрази добре и във външната и във вътрешната политика на страната... Пък и Буш и Клинтън го обърнаха на монархия... то едните вземат трона, ту другите... нали и Джеф Буш се беше наточил... Wink

# 33
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Интересно ми е как е положението с детските градини в Юропата-тук признавам е трудно да влезеш, но пък са много образователни и добре подготвят младежта. Виж, в училището нивото спада....не ми се мисли още.



аз Ще ти кажа за Италия. за яслите е безобразно трудно и безобразно скъпо (за местния стандарт, за Хамериката може да изглежда евтино), освен ако не си социално слаб (няма да ти обяснявам кои са, или се изкарват такива). тогава и безплатна може да ти е и си с място веднага. това за държавните такива де.

градините (държавни) са съЩо с доста 4акане, но местата са пове4е и гледат да вклЮ4ат вси4ки записали се деца. обу4ението не ми се струва кой знае какво  newsm78, програмите наблягат пове4е на социалния живот и хармони4но развитие, отколкото на у4ене на неЩо. у4енето е под формата на забавление, няма напрежение, съревнование и тем подобни. както съм казвала и друг път, на мен това ми харесва.
по_голямата 4аст от възпитателките са от Южна Италия (така и не им разбрах логиката на конкурси и назна4ения  newsm78) и има вероятност детето да поеме диалекталните особености на Юга, това понякога дразни, но е преодолимо.
обЩо_взето, както навсякъде и както от край време, зависи при какъв 4овек Ще ти се падне детето.


Аз малко така, между другото, да попитам живееЩите в Хамериката какво мислят за икономи4еската криза,за която толкова се Шуми напоследък. УсеЩа ли се много ? А какво мислите за надреварата между Обама и Х.Клинтън ? Thinking


Икономическата криза е трудна работа да се усети (поне засега) от средния данъкоплатец.


хм, блазе ви, тук средния данъкоплатец се усеЩа първи Rolling Eyes


не съм им 4ела програмите, даже основните разлики не знам, но като 4е ли съм от повърхностните дето си мислят, 4е който и да е от двамата, все Ще бъде важен момент за Америка Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 11 315
Аз като една пишман "европейка" с авантюристчен дъьух, бих поживяла малко в Новия свят.
Ходих преди 2 г. много ми хареса откъм природа, влюбих се в Сан Франциско. Мове би защото е с по-европейски вид.
Поживем, увидим.

# 35
  • Мнения: X
Много офф, ама не мога да се сдържа.

Вечерница, честита ти бременност. Лека и спокойна, най-красивото и здраво бебе.

# 36
  • Мнения: 2 379
Аз малко така, между другото, да попитам живееЩите в Хамериката какво мислят за икономи4еската криза,за която толкова се Шуми напоследък. УсеЩа ли се много ? А какво мислите за надреварата между Обама и Х.Клинтън ? Thinking


Икономическата криза е трудна работа да се усети (поне засега) от средния данъкоплатец.
Иначе, само Обама, оле  Peace
Моя приятелка, българка, която от 15 години живее в Бостън, ми разказваше по телефона, че преди време Хилари е имала програма, която е вклЮчвала реформа в здравеопазването и по_точно да се премахнат тези застрахователни компании, които посредничат (цоцат пари) между здравната система и човека... А сега застрахователните компании са спонсори на предизборната й кампания. Rolling Eyes
Вярно ли е това?
Ако да, разкажете по_подробно за каква става въпрос.

# 37
  • Мнения: 3 932
Моя приятелка, българка, която от 15 години живее в Бостън, ми разказваше по телефона, че преди време Хилари е имала програма, която е вклЮчвала реформа в здравеопазването и по_точно да се премахнат тези застрахователни компании, които посредничат (цоцат пари) между здравната система и човека... А сега застрахователните компании са спонсори на предизборната й кампания. Rolling Eyes
Вярно ли е това?
Ако да, разкажете по_подробно за каква става въпрос.

Ха-ха, ей тука ми издиша общата култура... Embarassed рези-и-и-л, но пък защо ли не ме учудва  този факт newsm78

Исках да питам ЕВРОпейките, как са пътищата из вашите друми? Тук например извън населеното място са само магистрали, но пък в града (Монреал конкретно) са много разбити, да ти е як ресора!!! (тези, които не са магистрални Ъф корс).

Друго съществено отличие е, че тук американските коли се славят с доста по-ниско качество отколкото японските например, което не е точно така в Европа. ..ми се струва. Общата мИ култура ме подсеща, че форд фокус беше кола на годината неотдавна...

# 38
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Форд Фокус-а, който стана кола на годината, беше друг модел, май точно европейски - каза живеещата в новия свят.

Рецесията ще се усети, когато започнат да намаляват работната сила, тогава ще удари средната класа. Ето още една разлика между Стария и Новия Свят - почти няма срочни-безсрочни договори за работа, всичко е employment at will - ти можеш да напуснеш по всяко време, без причина, но и те могат да те уволнят, когато си искат, което от време на време го и правят (най-лесния начин да намалиш разходите на фирмата, заплатите обикновено са най-голямото перо).

Иначе мисля, че средно за Щатите е около $60,000 на семейство доход.

# 39
  • usa
  • Мнения: 2 113
Иначе мисля, че средно за Щатите е около $60,000 на семейство доход.

малко да те коригирам - току под $50 e, не че е голяма разликата, ама...

според мен икономическата криза си се усеща съвсем осезателно. какво имам предвид на съвсем елементарно лично ниво - на двама от непосредствените ни съседи, хора с образование и добра кариера, се наложи да започнат работа в компании в съседния щат(отиват понеделник там, връщат се за уикенда тук), защото не можаха да си намерят прилична работа в града и в същото време не успяват да си продадат къщите, за да се преместят със семействата си там, където им е работата. цената на детската градина на даниел се повищи с 20% за последната година, на сестрите му когато те ползваха такива, се повишаваше с максимум 10-15% за две години. за борба с икономическата криза обещават да раздадат по $600 на глава от населението да отиде в магазина и да ги похарчи и да стимулира алъш-вериша. с който съм говорила, планува с тези доларчета да плати я заем от кредитна карта, я част от заем за кола, я поправка на покрива на къщата, на никой не му е до купуване на плазмен телевизор или почивка на хаваите... да не се разпростирам с примери, но, не знам какво е усещането на другите новоземки, около мен вярата в бъдещето напоследък доста сивее.
що се отнася за хилари и обама, аз не мисля, че има съществено значение на кой ще му се падне да редекорира белия дом. страната се управлява от големите пари, старите предразсъдъци и в никакъв случай не от идеали и популизъм. лично аз съм за обама, щото хилари ми е антипатична и клишарска. обама има поне някакво лично обаяние, приятно ми е приятно да го слушам и не съм чувала да има някакви особено задълбочени praying practices...

# 40
  • Мнения: 11 315


Исках да питам ЕВРОпейките, как са пътищата из вашите друми? Тук например извън населеното място са само магистрали, но пък в града (Монреал конкретно) са много разбити, да ти е як ресора!!! (тези, които не са магистрални Ъф корс).

Друго съществено отличие е, че тук американските коли се славят с доста по-ниско качество отколкото японските например, което не е точно така в Европа. ..ми се струва. Общата мИ култура ме подсеща, че форд фокус беше кола на годината неотдавна...
Ами при нас магистралите почти навсакъде са платени. В немско все още могат лМПС да се движат свободно, но камионите плащат.
Магстрали има, но малките пътища също много се поддърват и можеш да пътуваш по тях ез да ти се налага яки ресори. Имам поглед над пътищата на 3-4 страни.
За разликата между качеството на автомобилите мога само да кажа, че фирмите произвеждат модели за стария и новия свят.  Едните харчт повече, другите по-малко.

# 41
  • Мнения: 1 783
feiam, прочетох това и се сетих за твоя въпрос, ако четеш английски ето - http://content.nejm.org/cgi/content/full/358/6/549?query=TOC
същото, което казах, в общи линии, но по-добре разказано Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 173
здравейте и от мен, да се запиша и аз
Ей какво разочарование,уж спор , а къде ти , само мнения ,  Laughingно и така става
е май няма какво ново да допълня, САЩ -емигрантската държава , след 5г с зелена карта (или 3 г брак-като мен) , ето че и ти си един от тях. е вярно първо поколение , но за следващото като тръгне на училище , няма да могат да разберат че е дете на емигранти. както и да е.
 в САЩ според мен , дори и с трудности , все още е "държавата на неограничените възможности" , можеш , стига да искаш. емиграцията се приема добре , особено "работливата" та чак сами си правят самоирония "че не могат да бъдат като нас" Grinning
 от друга страна -работа , в къщи , и това е, здравеопазването скъпо , но със застраховка не  е чак толкова , но обслужването е на светлинни години от това в Бг. не знам как е в Европа.
  от познати в Испания , Гърция и Германия , чувам че е по трудно там , но...
е където и да сме , не сме в Бг , което е тъжното в случая , но там нищо не се подобрява Cry Cry

# 43
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam, прочетох това и се сетих за твоя въпрос, ако четеш английски ето - http://content.nejm.org/cgi/content/full/358/6/549?query=TOC
същото, което казах, в общи линии, но по-добре разказано Simple Smile

за 4етене, 4ета, ама да видим какво Ще разбера  newsm78 Laughing
   bouquet

# 44
хайде малко да се посдърпаме:
износ на "демокрация" по военен път, Гуантанамо, адски дебели хора, кофти социална система, кофти образователна система, мит за неограни4ени възможности, но ако си роден в гетото, няма мърдане (освен в някои филми), расизъм, фалШив морализъм, лицемерие .......... това за УЗА ..  Wink

# 45
  • Мнения: 3 932
хайде малко да се посдърпаме:
износ на "демокрация" по военен път, Гуантанамо, адски дебели хора, кофти социална система, кофти образователна система, мит за неограни4ени възможности, но ако си роден в гетото, няма мърдане (освен в някои филми), расизъм, фалШив морализъм, лицемерие .......... това за УЗА ..  Wink
Е кажи не6то дето да не е вярно де...
здравейте и от мен, да се запиша и аз
Ей какво разочарование,уж спор , а къде ти , само мнения ,  Laughingно и така става

Да бе, баси диплоmати4ното плеmе...

# 46
  • Мнения: 11 315
.......... това за УЗА ..  Wink
Без доза заяждане, ама на български се пише САЩ

# 47
.......... това за УЗА ..  Wink
Без доза заяждане, ама на български се пише САЩ

аре стига бе, не мога да повярвам  ooooh!  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 2 254
хайде малко да се посдърпаме:
износ на "демокрация" по военен път, Гуантанамо, адски дебели хора, кофти социална система, кофти образователна система, мит за неограни4ени възможности, но ако си роден в гетото, няма мърдане (освен в някои филми), расизъм, фалШив морализъм, лицемерие .......... това за УЗА ..  Wink
Не е като да няма от изброените Simple Smile

# 49
  • Мнения: 323
ако я нямаше добрата стара Европа,нямаше да има Нов свят.Всеки знае кои са заминали на Американския континент,за да го има този Нов свят.Европа малко изостана,защотот все още лежи на стари лаври.Разира се тук има доста бюрокращина,но пак има какво да види човек-история,култура всичко,за което се сети.
Какво да види в 200 годишна държава,освен останки от някогашна индианска цивилизация.

# 50
  • Мнения: 1 783
ако я нямаше добрата стара Европа,нямаше да има Нов свят.Всеки знае кои са заминали на Американския континент,за да го има този Нов свят.Европа малко изостана,защотот все още лежи на стари лаври.Разира се тук има доста бюрокращина,но пак има какво да види човек-история,култура всичко,за което се сети.
Какво да види в 200 годишна държава,освен останки от някогашна индианска цивилизация.


хмммм.... Thinking да видим - зависи за какво говориш - туризъм? - невероятна природа, как 2 държави са се развили толкова успешно за толкова кратък период (положително или не, все интересно), хора (макар и дебелички, болшинството доста мили  Mr. Green), културата е доста интересна - все пак много от артистите на стария са се преместили в новия по време на една от двете св. войни и са оставили сериозна следа, и винаги виждането на една нова страна обогатява, колкото и да си мислим че не. макар и държавата да е държава, каквато я знаем от само 200 г. историята датира много от по-отдавна и е все пак интересна..., т.е. същото може да се види, за което казваш, но с малко по-друга дата

# 51
оба4е климатът е прекалено екстремен   Stop

# 52
  • Мнения: 323
Вярно,че много артисти са се преместили в Америка,защото тя е все пак по-свободна като манталитет,от скованата Европа.Но нали е открит за света този континет от европейци,там са заминали всякакви хора,повечето авантюристи,други предприемчиви и това е дало резултат върху днешния и облик.Да не говорим,че хората колонизирали този континент са длъжници на индианците и това не се нарича хуманност.
Само се чудя кога ли,ако все пак не е станало вече факт Новия свят ще заболее от болестта,която страда Европа толкова години и продължава.Високомерие,цинизъм,лицемерие...като наблюдавам политиката в световен мащаб май вече сте болни.
Но едно е безпорно имате далеч по-голяма свобода на действие и ислене от европейците,което никак не е малко.
Все пак Испания,Португалия са оставили много на двата континента.А те са в Европа и няма да мръднат оттук.

# 53
  • Мнения: 1 783
ааааа, за хуманност никой не говори тук, да погледнем европейската история и там е същата работа. историята си е история и в повечето случаи е гадна....
а за хората, които са дошли бих добавила (за съжаление) и религиозни фанатици  ooooh!
Испания и Португалия нямат почти нищо общо с Канада и САЩ, за които аз говорех, където "вината" е изцяло великобританска и малко френска  Mr. Green
за южната част на новия свят нямам преки наблюдения, ама ми се струва доста хаотично положението там, но може и да греша...
заболяването пристига с пълна сила....

gioia - Калифорния е супер Peace само дето лежат в земетръсната зона....

# 54
gioia - Калифорния е супер Peace само дето лежат в земетръсната зона....

оки, идвам в Калифорния, само 4акай да надуя циците да се изруся и да се боядисам кафява кожата.... hahaha

# 55
  • Мнения: 1 783
gioia - Калифорния е супер Peace само дето лежат в земетръсната зона....

оки, идвам в Калифорния, само 4акай да надуя циците да се изруся и да се боядисам кафява кожата.... hahaha

преди да тръгнеш провери задължително да ти е плосък корема, да ядеш само зеленчуци, и си брой калориите на всяко ядене Mr. Green
и поназнай малко испански Simple Smile

# 56
gioia - Калифорния е супер Peace само дето лежат в земетръсната зона....

оки, идвам в Калифорния, само 4акай да надуя циците да се изруся и да се боядисам кафява кожата.... hahaha

преди да тръгнеш провери задължително да ти е плосък корема, да ядеш само зеленчуци, и си брой калориите на всяко ядене Mr. Green
и поназнай малко испански Simple Smile

испански малко хваЩам от италианския, сега по4вам коремните преси и спирам въглехидратите  Grinning
ти сложи бирата в хладилника и ме 4акай  Mr. Green  (барбекЮ имаШ, нали)

# 57
  • Мнения: 7 837
Друго съществено отличие е, че тук американските коли се славят с доста по-ниско качество отколкото японските например, което не е точно така в Европа. ..ми се струва.

Зависи. Аз лош Кадилак не съм виждала  Simple Smile
На най-големият пазар на коли, конкуренцията е голяма, вярно.

# 58
  • Мнения: 417
Прекрасно повдигнат въпрос Simple Smile
Едното и другото място са тотално несръвними Simple Smile
Старият континент е изпълнен с култура, история и начин на живот. От друга страна ако тръгнеш да си емигрант си по-трудно приет, тъйкато емигрантите са по-малко и не е толкова толериращо обществото.
Америката си е Америка. Дават ти много пари, но държавата си намира всякакви начини да си ги вземе обратно. За Щатите немога да говоря много. Канада си има всоята социална и здравна система. Вярно не е перфектна, но къде ли е?! Поне като ти се наложи линейка или доктор никой не те връща. Данъците са големи. За да емигрираш трябва да си с висше образование, но като се опре до намиране на работа - хайде наново учене и хвърляне на пари, защото никой не те приема като инжинер ( например), или доктор. Все пак има начини и се постигат поставени цели. Работа има, но по-голяма част от емигрантите минават през фаза "миене на чинии", "секюрити" и прочее. Китайците си наемат китайци, индииците си наемат индийци.
Доста затворени кръгове, къде държавни, къде социални.
И все пак след всичко пак е по-добре от моментното качество на живот в любимата ни родина. Там е прекрасно когато имаш пари, а те отиват за секунди.
Не е лесно, но като се мине през първоначалните бабуни е по-лесно и поемаш малко повечко въздух. Никоя държава не е рай, не е перфектна и лесна за живеене. Стига да се има хъс, желание и упоритост, малко непукизъм .... няма невъзможни неща
 Peace

# 59
  • Мнения: 1 783
gioia - Калифорния е супер Peace само дето лежат в земетръсната зона....

оки, идвам в Калифорния, само 4акай да надуя циците да се изруся и да се боядисам кафява кожата.... hahaha

преди да тръгнеш провери задължително да ти е плосък корема, да ядеш само зеленчуци, и си брой калориите на всяко ядене Mr. Green
и поназнай малко испански Simple Smile

испански малко хваЩам от италианския, сега по4вам коремните преси и спирам въглехидратите  Grinning
ти сложи бирата в хладилника и ме 4акай  Mr. Green  (барбекЮ имаШ, нали)

че как няма да имам  Crossing Arms само че аз съм в Б-я в момента иначе съм в Минесота  Laughing с желание за Калифорния  Laughing

# 60
  • Мнения: 2 093
Прави ми впечетление че тези от вас, които са в Европа, описват предимно Щатите, когато дават мение за Новия Свят. Предполагам че нямат много представа за Канада и автоматично я слагат на едно място с американците. Вярно е че на прьв поглед американци и канадци изглеждат еднакви, но според мен има доста разлики така че нещата не са едно кьм едно. Няколко човека писаха за лошата здравна система. В Канада, здравеопазването не се плаща с изключение на зьболекар, пластични операции и всякакви други процедури, които не се считат за медицинска необходимост. Всеки човек, легално прибиваващ в страната, не зависимо от статуса-гражданин, имигрант, беженец има здравна карта и когато отиде на лекар си показва картата и е прегледен безплатно. Повечето хора, независимо от професията, имат частна застраховка от работата си, която покрива зьболекар, лакарста с рецепти и др. Предполагам че медицинската система тук се доближава до някой от тези в Европейските страни. По отношение на политиката, канадците не са войствени като американците. Канадци обикновеено участват в акции за опазване на мира, както е в Авганистан. Канадците не са расистки насторние кьм никоя нация и тук се толерират всички религии и култури. Доколкото знам Америка е повече за това, че всички са американци, докато тук всеки се насьрчава да си запазва оригиналната националност. Канада позволява двойно гражданство. Някой беше писал че канадците са лицемерни. На прьв поглед е така, но това сьвсем не е истината. Канадците са по скоро много любезни и се притесняват да те разпитват много, защото тук имаш всички тези закони за дискриминация и може да бьдеш обвинен за какво ли не. Например на интервю за работа, е забранено да се задават лични вьпроси или каквито и да са други вьпроси, които не са свьрзани с работата. Ако те питат на интервю нещо лично и след това не те вземат на работа, може да ги сьдиш за дискриминация.
Сигорно има още много неща по които Сащ и Канада се различават, но да си призная не познавам добре живота там за да се задьлбочавам по темата. Аз май сьвсем се отлконих от темата. Преди си мислих че в Европа щеше повече да ми хареса, но като чета темата за бюрокрацията, май излиза че никой няма реална представа за живота в другите дьржави. Всичко идва от филмите, които сме гледали, снимки и разкази на приятели и често действителноста не се покрива с очакванията ни. 

# 61
  • Мнения: 2 379
Аз май сьвсем се отлконих от темата.
Не, напротив. Беше много интересно. Simple Smile

# 62
  • USA
  • Мнения: 559
И аз да се включа на ринга  Laughing. Живяла съм и на двете места - в големи интернационални градове. Ами на мен ми харесва и в Новия и в Стария свят  Mr. Green. Мисля, че Новият свят е доста по-често оплюван от Стария, доста често незаслужено. Но ми е правило впечатление, че много европейци като видят американец и започва голямо подмазване.  Thinking
Иначе да се изкажа за хубавите неща за САЩ (Калифорния) - страхотен климат, доста интернационално, природата е невероятна - един ден си на плаж, на следващия при добро желание може и на ски, срахотни ресторанти с храна от целия свят, усмихнати и красиви хора (в моят град са преобладаващо слаби и доста тренирани). Много ми харесва, че не се пуши в заведенията и са пълни с деца и бебета. Спокойно, чисто, хубаво обслужване.
Хубавите неща на стария свят - история, красиви сгради, интересни хора, хубав градски транспорт, ходи се пеша, близо до България, всеки град е уникален, всичко е наблизо, големи отпуски, хубави заведения.
По въпроса с работата - в САЩ е по-лесно се работи, но повече. Големите фирми предлагат добри застраховки.
С удоволствие пак бих живяла в Западна Европа, но ако работя в американска компания.  Mr. Green И на двете места има какво да се види и да се научи.

# 63
  • Мнения: 1 294
Ей го на, днеска пак 2 масови убийства в САЩ, абе не може така, слушах скоро, че 1 на 5 е с психични проблеми (не само там а изобщо) и като сложим, че има свободен достъп до оръжие... всеки които леко изкука почва да пука по народа.

А и образователна система в която вместо закона на Дарвин и еволюцията учат как Господ е създал Земята направо не е за споменаване  Grinning

# 64
  • Мнения: 1 783
Ей го на, днеска пак 2 масови убийства в САЩ, абе не може така, слушах скоро, че 1 на 5 е с психични проблеми (не само там а изобщо) и като сложим, че има свободен достъп до оръжие... всеки които леко изкука почва да пука по народа.

А и образователна система в която вместо закона на Дарвин и еволюцията учат как Господ е създал Земята направо не е за споменаване  Grinning
това със стрелянето наистина става ужасяващо вече  ooooh!

а за еволюцията и Дарвин и пр. това са отделни места само, не навсякъде, и то частни училища и единици учители. никога няма да стане навсякъде, защото в конституцията изрично се разделя държавата от религията (което май не е вярно за някои евро държави между другото, Норвегия не е ли една от тях? newsm78) но според мен, точно там където има изрично разделяне и прилагане на разделението има проблеми с религията - САЩ и Франция са добри примери. в САЩ е лудост гореспоменатия пример, Франция пък със забраната на носене на символи на религия в училище
затова казвам аз, че Европа се е отървала от религиозните си лунатици и сега всичките в САЩ живеят  Mr. Green и сега на вас ви е лесно  Tired Wink

# 65
  • usa
  • Мнения: 2 113
А и образователна система в която вместо закона на Дарвин и еволюцията учат как Господ е създал Земята направо не е за споменаване  Grinning

тук се е промъкнала темата за религията, а? а сега си дойдохме на думата... по закон в държавно училище в щатите библейската версия не може да се споменава. тук-таме по квадратните щати от време на време се вземат местни решения да се преподава интелигентния дизайн наравно с еволюцията, но се събират група родители, оспорват това решение в съда и то се отменя. и така до следващия път. проблемът е, че силно религиозното население е със значително доминиращ процент. съответно и голяма част от учителите не са съгласни с еволюцията и едно, че я преподават повърхностно и друго, че току преразкажат в училище за шесте дни, в които интелигентният дизайн създал земята и всичко на нея. да не говорим, че се оказа, че хубаво в час не се говори за религия, но нямало никакъв проблем религиозни клубове да наемат след учебно време помещения на територията на училищата и да си организират сбирки... в началното ни училище, например, всеки петък имало сбирка на "jesus holy gang"  #Cussing out... и ние атеистите гризем нокти и хабим нервни клетки, но при положение, че в обществото се смята за по-срамно да си атеист от колкото гей(не че имам нещо против гейовете!), какво можем да направим, освен да поръчаме от русия калашници и да вдигнем революция Close... неотдавна имах такъв инцидент с голямата ми дъщеря. в следучилищно занимание учителка изкоментирала, че материала, който учат в училище за еволюцията не бил верен. ходих обсъждах темата с директорката, тя се съгласи с мен, че е недопустимо учител да прави такива изказвания пред учениците си на училищна територия, обеща да напомни на въпросния образовател за това, със щерката постигнахме съгласие, че повече няма да посещава въпросния `кръжок` и се изчерпах откъм идеи по какъв друг начин да боря системата. освен варианта с калашниците, разбира се, но руският посланик отказвал да се среща с простосмъртни и ще трябва да търся други канали за снабдяване с идеологически материали...

мен не ме притеснява, че на децата ми в училище могат да им кажат, че господ ги е направил от кал или пепел или прах или както там го разкажат. имам достатъчно авторитет пред тях да мога да противодействам срещу това. повече ме притеснява все по-нарастващото влияние на религията в политическия живот въпреки конституционното разделение на държавата и църквата. ей там вече нямам влияние и освен да се нервя и пеня май друго нямам какво да сторя. и да агитирам някой от наследниците да захване политическа кариера и да стане първия президент или вторият сенатор обявил се за атеист...

настъпахте ме по мазола...

# 66
  • Мнения: 3 491
и ние атеистите гризем нокти и хабим нервни клетки, но при положение, че в обществото се смята за по-срамно да си атеист от колкото гей(не че имам нещо против гейовете!), какво можем да направим, освен да поръчаме от русия калашници и да вдигнем революция Close... ...

И аз така си мислех, че съм от някакво заслужаващо срам атеистично малцинство, но като прочетох на блога на една католичка (която всъщност уважавам по други причини) как и тя била презряно малцинство заради религията си, и като се замислих за изказванията на други идеологически представители, че и те били презряно малцинство, се запитах дали не ме тресе малцинствен егоцентризъм и страх. А може и по нашия североизточен бряг да е по-различно, знам ли.
До помощта на братушките прибягвам обаче! Започнах да водя детето всяка неделя сутрин на клас по математика в руското училище, защото ми харесва системата. И докато седя и го чакам, позаглеждам отвреме-навреме родителите, и си казвам: "значи и този не ходи на църква в неделя, и тази, и този ...". И определено ми се вдига настроението.  Simple Smile

# 67
  • Мнения: 2 379
интелигентният дизайн
Какво по дяволите е това?!?!!!!!??!!

# 68
  • Мнения: 323
Мили мами в 9 клас в Бг се изучава Библия в час по бг.и литература казва го оти опит ,защотото съм преподавала този материал 3 пъти.Повярвайте няма нищо лошо в това.Но стига да не спекулира с това.Един преподавател е длъжен да изложи всякакви позиции,включая и собствената си,това дали ще се възприеме или не е друг въпрос.Разбира се не бива да се прекалява,но ако тази религия какватои ще да е ,възпитава у хората добродетели и ги прави хуманни,няма нищо лошо в това.религията е хубаво нещо,стига да не се спекулира с нея или да се обърне във фанатизъм.

# 69
  • Мнения: 1 783
Мили мами в 9 клас в Бг се изучава Библия в час по бг.и литература казва го оти опит ,защотото съм преподавала този материал 3 пъти.Повярвайте няма нищо лошо в това.Но стига да не спекулира с това.Един преподавател е длъжен да изложи всякакви позиции,включая и собствената си,това дали ще се възприеме или не е друг въпрос.Разбира се не бива да се прекалява,но ако тази религия какватои ще да е ,възпитава у хората добродетели и ги прави хуманни,няма нищо лошо в това.религията е хубаво нещо,стига да не се спекулира с нея или да се обърне във фанатизъм.
съгласна съм с втората част на мнението ти, макар че морал и добродетел може да се възпитава доста успешно и без религия, религията няма монопол над морала на този свят, макар и църквата да твърди така. но абсолютно не съм съгласна, че в училище трябва да се учи религия. ще съм съгласна, ако отделят точно толкова време за християнството, колкото за мюсюлманство, будизъм, растафарианизъм, конфуцианство, зороастрианство, хиндуизъм, сикизъм, юдаизъм, и хилядите други религии, както И атеизъм. тъй като са прекалено много, в крайна сметка се оказва, че няма смисъл, трябва да се учи математика и география все пак. всеки да си е религиозен за себе си  Crossing Arms

# 70
  • Мнения: 1 959
Някога смятах, че американците са много глупави.
Не видях британците да са по умни.
И  французите се изложиха в моите очи.
Все още не харесвам в американците, по-скоро в политическото им поведение
на световната сцена, манията им да контролират света и да налагат модели.
Що се отнася до начина на живот, знаете как се нагаждаме към всичко.
Бюрокрацията на британците е кофти, но все пак системата  работи, бавно,
но нещата стават, ако не станат има пътища да се бориш и докато се бориш
държавата не те отписва.
И в БГ е бюрокрация, но и корупция, детайлите са ни до болка известни.
някой пита за пътищата-в UK са много добре поддържани, с кеф карам,
а аз не обичам много-много да карам.
Някой спомена и за подмазването на американците. Преди време си бях
поръчвала една джаджа за сателита по интернет. В потвърждението за поръчката ми
най-отдолу пишеше това:
Important,

Please note that we are in the UK and that means UNITED KINGDOM or GREAT BRITAIN. It does not mean US or USA. Only US customers seem to make that mistake but it happens frequently. So, for our valued US customers, PLEASE note that we are in the UK and you have been charged in our currency - POUNDS.

You have ordered from a company in the UK. The company name of our web site is V. Ltd. It is "V. Ltd" that will appear on your credit / debit card statement. You will be charged in "Pounds Sterling (GBP)".

Нещо не ги долюбват. Из разни форуми (английски) съм се ровела и отношението
към американците е кофти. Предпочитат да наемат пакистанци и индийци, от колкото
американци. Даже имаше американци, които обвиняваха в преднамерена дискриминация.
Оказа се, че за да може един американец да работи легално в UK, му се изискват доста
бумаги.

Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 12:23 от zlatnata tolumba

# 71
  • Мнения: 1 959
Криси,
милите мами много добре знаят какво е добре и зле за техните деца.
Но ги дразни точно ей-това непрекъснато натрапване на вярванията и
разбиранията на религиозните.
Аз не съм атеистка, но нямам и за намерение да разяснявам каква и що съм.
И аз съм била учителка и знам, че учителят не е длъжен да излага всички теории
по темата. Още повече пък гледната си точка.
Има си учебен план и утвърдени от светската държава нормативи.
Биз добре ти го е казала, християнството няма монопол над добродетелта.

Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 14:15 от zlatnata tolumba

# 72
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
интелигентният дизайн
Какво по дяволите е това?!?!!!!!??!!

Явно е Бог  Laughing, но по някаква причина не го наричат така.


Иначе, да попитам представителите отвъд голямата вода, в училището учи ли се за другите религии? И коя религия се води официална в Щатите?


Иначе и тук (Испания) има страшно много религиозни училища, и хората си дават с желание децата там. Говори се, че обучението било на високо ниво, и че излизали много дисциплинирани. Става въпрос за колехиос - за деца от 3 до 12 години, после отиват в институто - нещо като нашето средно, където си учат всичко нормално, по светски.
А църквата и тук има огромно влияние - в момента едно от най-обсъжданите неща е предложението за промяна на един от законите: да се разреши аборта. В момента той е забранен, но след многото случаи на нелегални аборти и скъпоплатени аборти в частни клиники, се наложи да се дискутира. Много сме религиозни иначе, но пък сме узаконили съжителството без брак - двойката, заявила официално в кметството, че живее заедно на семейни начала, има същите права, като женените.  Laughing

ПП Под "религиозни" имам предвид католически училища.

Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 13:55 от Bec

# 73
  • Мнения: 1 783
Пълно е с религиозни училища, в САЩ поне. Има от 3г до последния клас, основно католически, но има и други, евангелистки май има доста. Иначе версия на християнството се счита за официална, ама нещо не ми звучи точно думата, защото можеш всякаква да практикуваш, стига да не принасяш в жертва хора и животни на божеството, което почиташ  Mr. Green.
Според мен след избирането на Буш за президент много се настроиха против американците в Европа. трудно е все пак да се оправдае такъв избор. както каза една моя приятелка (американка) след като го избраха 2000г е загубила вяра в демокрацията... Иначе американците са много приятни и мили хора, може болшинството да са малко ограничени от към чужди култури и географски, но са много приятелски настроени към чужденци. Скромният ми опит от срещи с западно-европейци е, че са с ограничени познания за източна Европа и се отнасят с леко презрение към хората от там. Но има хора и хора, и от двете страни на океана, просто си подбираш средата....

интелигентен дизайн - http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design

# 74
  • Мнения: 2 379

Вавилонската рибка — заговори Пътеводителят тихичко — е малка, жълта на цвят, прилича на плужек. Това е навярно най-странното същество в цялата Вселена. Храни се с енергия от мозъчни вълни, но не с получената от собствения й носител, а с тази от окръжаващите го. Тя абсорбира всички подсъзнателни мисловни вълни от околната мозъчна енергия и те й служат за храна. След това отделя в мозъка на своя носител телепатично междуклетъчно вещество, получено при сливането на съзнателните мисловни честоти с нервните сигнали, уловени от речевите центрове на мозъка, който ги издава. Практическият резултат от всичко това е, че ако си пъхнеш една Вавилонска рибка в ухото, веднага започваш да разбираш всичко, което ти се говори на всички възможни езици. Фактически речевите структури, които възприемате слухово, се декодират посредством мозъчно-вълновата матрица, внедрена в мозъка ви от вашата Вавилонска рибка. Фактът, че едно тъй полезно нещо може да се е развило по някаква случайност, е толкова поразително невероятен, че някои философи виждат в това окончателното и необходимо доказателство за несъществуването на бог. Спорът звучи горе-долу така:
- Отказвам да приведа доказателства, че съществувам — казва бог, — защото доказателствата изключват вярата, а ако няма вяра, аз съм нищо.
— Но — отвръща човекът — Вавилонската рибка е пълно опровержение на това, нали? Тя не може да се е развила по някаква случайност. Тя е доказателство, че ти съществуваш и следователно, според собствените ти доводи, не съществуваш. И тъй като това се опитвахме да докажем, спорът може да се счита за приключил.
— Олеле… — каза бог — не се бях сетил за това — и тозчас изчезна, отвеян от тази ефирна логика.
— О, я виж колко лесно стана — казва си човекът и както е насъбрал инерция, решава да докаже, че черното е бяло, и бива прегазен на следващата зебра.

# 75
  • Мнения: 3 491

Иначе, да попитам представителите отвъд голямата вода, в училището учи ли се за другите религии? И коя религия се води официална в Щатите?

Не знам в по-горните курсове какво става, защото имам второкласник в общинско училище, но не учат религия, и са доста дискретни в представянето на празниците. Повече откъм декоративно-приложната страна ги учат, няма за детето Христос и т.н. При нас има много чужденци и е прието родителите да представят в класовете други култури и традиции, но пак не трябва религията да се намесва.
Официална религия по закон мисля, че няма. Имало е такъв исторически дебат, дали да не е християнската, но не се е приела идеята поради основанието, че ако ще е християнската, коя точно деноминация от нея? И ако се избере определена деноминация, това дали няма да предизвика политическо напрежение. Държавата и църквата трябва да са отделни.

# 76
  • usa
  • Мнения: 2 113

Иначе, да попитам представителите отвъд голямата вода, в училището учи ли се за другите религии? И коя религия се води официална в Щатите?

Не знам в по-горните курсове какво става, защото имам второкласник в общинско училище, но не учат религия, и са доста дискретни в представянето на празниците. Повече откъм декоративно-приложната страна ги учат, няма за детето Христос и т.н. При нас има много чужденци и е прието родителите да представят в класовете други култури и традиции, но пак не трябва религията да се намесва.
Официална религия по закон мисля, че няма. Имало е такъв исторически дебат, дали да не е християнската, но не се е приела идеята поради основанието, че ако ще е християнската, коя точно деноминация от нея? И ако се избере определена деноминация, това дали няма да предизвика политическо напрежение. Държавата и църквата трябва да са отделни.

изучават се различните религии. но едно е да се учи идеологията на едно учение, съвсем друго да се проповядва като истина и обяснение на света и съществуването ни. официална религия няма, изисква се само да сме "good christians"...

интелигентният дизайн е кодирано наименование на господ. идеята е да се създаде "наука" отделна от религията, която да се пробута в образователната система, тъй като по закон в училище не може да се проповядва.

# 77
  • USA
  • Мнения: 559
zlatnata tolumba, не знам защо фирмата V Ltd. е решила да си намали понциалните клиенти с 300 млн., но от личен опит знам, че точно в Англия един американец се приема доста по-добре от една българка. Пък може и да е било частен случай....
За набожността не мога да кажа. Има си и предимства - неделя сутрин по магазините е празно  Laughing

# 78
  • Мнения: 323
Мами,моля ви атеистки или не човек трябва да приема различията,независимо дали са религиозни или не.За да убедите някого па макар и вашето дете в Дарвиновата теория ще трябва да представите и гледната точка на църквата,независимо  коя.Все пак всяко нещо ,за да е обективно трябва да се изложи и противоположната страна.
Не знам що са религиозни училища има в Новия свят,че сте толкова недоволни,но предполгам,че все пак като светски държави едва ли са фанатизирани.
Имам въпрос към тези майки,ако утре големите ви деца станат религиозни и приемат,че човекът е създаден от кал вие ка ще реагирате?или изобщо приемат,че истината за живота е в Библията?Защото като чета биографиите на големите учени като Нютон,Анщайн и други те всичките са били набожни и са се занимавали и с теология.
Не искам с нищо никого да убеждавам,просто предлагам една различна гледна точка.

# 79
  • Мнения: 1 593
Не съвсем по темата, но мисля, че религията е застъпена по-сериозно в по-малките градове на Източното/Западното крайбрежие в САЩ, както и в Средните Щати. Единствената религия, с която аз по някакъв начин трябва да се съобразявам ежедневно по някакъв повод, като живуща непосредствено до Ню Йорк, е Юдаизма с всичките му изисквания...

по въпроса за пътищата - в Манхатън и района наоколо (визирам частите на щатите Ню Йорк и Ню Джърси)  са БЕ-ЗО-БРАЗ-НИ! Как не пометнах докато бях бременна не знам, но всяко каране с кола беше безумно болезнено. Да уточня, че това включва и магистралите, както и тези, които са платени... С ръка на сърцето признавам, че в София улиците са по-гладки.
По другите щати положението е много по-добро - била съм в 20тина, мисля, че само районът около Детройт прави конкуренция на моето местожителство.

а за расизма - който не е живял в САЩ, той не би могъл да разбере... ЧичоТомовата Колиба отдавна не е призмата през която гледаме расизма тука. Холивуд дава еднострачива представа, обикновено целяща да "обедини" бели и черни...

расизмът тук е разделение, което много отдавна не е предопределено от цвета на кожата. С уточнението, че има изключения, Черното съсловие в САЩ често има твърде много претенции  и твърде малко основание за тях... твърде много са виновни за техните беди и никога виновните не са "техни" хора...налага паралел с една съвсем нашенска етническа група, не... Злоупотребява се с думата расизъм под път и над път, а истината е, че са преференциално третирани в доста сфери на обществото...
На мене лично ми прави силно впечатление интелекта и държанието на "истински" африканци (раждани и расли в африка) или "вносни" от Европа, и тези хора, мога да твърдя, с нищо не се различават от "белите". Така че проблемът с расизма не идва от това как изглеждат Американските Африканци.  Peace
По този повод да обобщя, според мене расизмът в Европа е по-голям от този в САЩ, или по-всеобхватен е може би ключовата дума...  Wink

# 80
  • Мнения: 1 783
Мами,моля ви атеистки или не човек трябва да приема различията,независимо дали са религиозни или не.За да убедите някого па макар и вашето дете в Дарвиновата теория ще трябва да представите и гледната точка на църквата,независимо  коя.Все пак всяко нещо ,за да е обективно трябва да се изложи и противоположната страна.
Не знам що са религиозни училища има в Новия свят,че сте толкова недоволни,но предполгам,че все пак като светски държави едва ли са фанатизирани.
Имам въпрос към тези майки,ако утре големите ви деца станат религиозни и приемат,че човекът е създаден от кал вие ка ще реагирате?или изобщо приемат,че истината за живота е в Библията?Защото като чета биографиите на големите учени като Нютон,Анщайн и други те всичките са били набожни и са се занимавали и с теология.
Не искам с нищо никого да убеждавам,просто предлагам една различна гледна точка.

така е, но държавата (това означава държавните училища, за които моите данъци плащат) не трябва да има нищо общо с препродаването на религия, работата на държавата е да се грижи за населението си, а не да проповядва. и не виждам защо трябва точно на църквата да представям гледната точка?!??! нищо добро не е донесла църквата на този свят според мен, точно църквата - католическата ли дето са направили колко си кръстоносни похода и избили и окрали толкова народи и всичките тези прекрасни църкви в Европа са строени с пари от южната част на новия свят от плантации, изтребени индиански племена и роби, или православната дето в Русия е била васал, равняващ се на царя, хич не е случайно че са си докарали на главата великата си революция (че и на останалия свят..), или хиндуиската религия дето така са разпределили в касти населението, че няма мърдане за цял живот - беден си се родил, за беден ще се ожениш, няма да учиш, беден ще умреш, или на исляма с прекрасното отношение към жените? всичките тези имат различна теория за това, как точно е започнал живота.
тея гледни точки, както и да ги представиш, Дарвин все печели, поне в моите очи. Айнщайн е бил религиозен по съвсем различен начин, по-скоро е бил "духовно настроен" и агностик, Нютон е живял по време, по което всички са ходели на църква. за децата - те са свободни да избират каквото си искат, работата на родителите е да ги научат да правят правилния за тях избор, аз нямам нищо против религиозните хора, имам против тези, които се опитват да ми кажат, че точно тяхната религия е правилната. има разлика между атеизъм и агностицизъм и анти-религиозност и анти-църковност.

# 81
  • Мнения: 3 932
ЗА Монтреал в религиозно отношение трябва да кажа, че е изключително, да не кажа прекалено толерантен.
Например, в университетите има стая за молитва, ако докажеш, че си вярващ, може да ти дадат отпуска на важен за религията ти празник, учениците-сикхи имат право да носят в училище кирпан (малко ножче, нестро в интерес на истината), един фитнес си затъмни стъклата, защото бил в еврейски квартал, а децата не трябвало да гледат разголени каки... и така до безкрайност.
А като се сетя как в Бг покръстваха турците  Embarassed

А в учебен план, мисля че и Дарвиновата теория и Библията (в един по-късен етап), трява да се преподават, ако не за друго, то поне за ОК.

# 82
  • Мнения: 677
Не съвсем по темата, но мисля, че религията е застъпена по-сериозно в по-малките градове на Източното/Западното крайбрежие в САЩ, както и в Средните Щати. Единствената религия, с която аз по някакъв начин трябва да се съобразявам ежедневно по някакъв повод, като живуща непосредствено до Ню Йорк, е Юдаизма с всичките му изисквания...

по въпроса за пътищата - в Манхатън и района наоколо (визирам частите на щатите Ню Йорк и Ню Джърси)  са БЕ-ЗО-БРАЗ-НИ! Как не пометнах докато бях бременна не знам, но всяко каране с кола беше безумно болезнено. Да уточня, че това включва и магистралите, както и тези, които са платени... С ръка на сърцето признавам, че в София улиците са по-гладки.
По другите щати положението е много по-добро - била съм в 20тина, мисля, че само районът около Детройт прави конкуренция на моето местожителство.

а за расизма - който не е живял в САЩ, той не би могъл да разбере... ЧичоТомовата Колиба отдавна не е призмата през която гледаме расизма тука. Холивуд дава еднострачива представа, обикновено целяща да "обедини" бели и черни...

расизмът тук е разделение, което много отдавна не е предопределено от цвета на кожата. С уточнението, че има изключения, Черното съсловие в САЩ често има твърде много претенции  и твърде малко основание за тях... твърде много са виновни за техните беди и никога виновните не са "техни" хора...налага паралел с една съвсем нашенска етническа група, не... Злоупотребява се с думата расизъм под път и над път, а истината е, че са преференциално третирани в доста сфери на обществото...
На мене лично ми прави силно впечатление интелекта и държанието на "истински" африканци (раждани и расли в африка) или "вносни" от Европа, и тези хора, мога да твърдя, с нищо не се различават от "белите". Така че проблемът с расизма не идва от това как изглеждат Американските Африканци.  Peace
По този повод да обобщя, според мене расизмът в Европа е по-голям от този в САЩ, или по-всеобхватен е може би ключовата дума...  Wink

Абсолютно съм съгласна с написаното от теб,  с изключение за религията, освен ако нямаш предвид конкретно за училищата в определени щати.
Не знам какво правят в тия църкви, но неделя беше рай да ходиш по магазините - само продавачките и тук там някой имигрант първо поколение Simple Smile.
Дъщеря ми 2 години е била в еврейско училище и никой не беше й говорил за КАКВАТО и да е религия! Водиха им кози, зайци, овци, садяха цветя, дръвчета, въдиха ги къде ли не, но нито на църква нито на синагога. Коедата се празнуваше (поречето знаят че евреите не празнуват коледа) заради децата които не са еврейчета, но празника беше с коледни песни и пиески на тема различна от раждането на христос.
В Старият свят, дето религиозните били избягали в Новия, Коледното тържество беше точно за раждането на Христос, дъщеря ми припяваше песни за бог месец след това. Признавам си, че ми беше много неприятно да отговарям на въпроси свързани с Христос, раждане, възкръсване ... как мога да обясня нещо, което което няма как да е истина? Как пък само един бил толкова праведен, че да възкръсне ..
Нямам нищо против религиити, стига да не се опитва някой да ми ги натрапва! Мога да бъда добър човек и да отгледам добри деца и с липсата на религия!

# 83
  • Мнения: 1 959
Оо, Winx, аз също споделям на база лични впечатления.
Не се имам за специалист в отношениетонабританцитекъмамериканците.
По отношение на магазините-много ми е смешно как в неделя,
заради ходенето на църква, до 11 часа не продават алкохол,
но иначе по улиците можеш да видиш/блъснеш в порядъчно пияни хора.

# 84
  • Мнения: 3 491
В Старият свят, дето религиозните били избягали в Новия, Коледното тържество беше точно за раждането на Христос, дъщеря ми припяваше песни за бог месец след това. Признавам си, че ми беше много неприятно да отговарям на въпроси свързани с Христос, раждане, възкръсване ...
И аз бих се чувствала така, и добре, че не ми се е налагало да го правя официално заради училището. Налагало ми се е заради някои елементи от комшийската среда, но това за мене е все пак по-приемливият вариант.
Гледам сега урока за Коледа, с който завършва българският Буквар на детето, и вариантът според одобрения от Министерството на образованието учебник е:
"Днес Спасител се роди.
Бог при нас го прати,
за да бъдем по-добри."
Няма преразказани идеологии, няма гледни точки. Така че колкото и да си говорим, че сме добри и без християнската религия, с нея сме още по-добри, и хън-мън няма.  Party

# 85
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не съвсем по темата, но мисля, че религията е застъпена по-сериозно в по-малките градове на Източното/Западното крайбрежие в САЩ, както и в Средните Щати. Единствената религия, с която аз по някакъв начин трябва да се съобразявам ежедневно по някакъв повод, като живуща непосредствено до Ню Йорк, е Юдаизма с всичките му изисквания...

по въпроса за пътищата - в Манхатън и района наоколо (визирам частите на щатите Ню Йорк и Ню Джърси)  са БЕ-ЗО-БРАЗ-НИ! Как не пометнах докато бях бременна не знам, но всяко каране с кола беше безумно болезнено. Да уточня, че това включва и магистралите, както и тези, които са платени... С ръка на сърцето признавам, че в София улиците са по-гладки.
По другите щати положението е много по-добро - била съм в 20тина, мисля, че само районът около Детройт прави конкуренция на моето местожителство.

...

Към гадните пътища сложи и Бостън - с тоя Биг Диг от 15 години не остават пари за ремонти по другите магистрали, за града няма да говоря.

# 86
  • Мнения: 1 593
Към гадните пътища сложи и Бостън - с тоя Биг Диг от 15 години не остават пари за ремонти по другите магистрали, за града няма да говоря.

това онази дупка за строенето на метрото ли беше newsm78
Иначе аз не съм останала със спомени за лоши пътища, но аз само по центъра съм карала де... да се оплача, че ми одраха колата на един паркинг там  Confused

Минервата за Монреал ли казваше, че били лоши пътищата... странно, на мене ми направи впечатление магистралата, че беше разбитичка, а улиците по центъра - хубави.

интересното е, че спомените ми все се разминават с тези на "местните"  Crazy

АГ, единствената тема, на която нищо не мога да кажа е училищата (нали бях бездетна и безметежна доскоро) и сътответно религията в тях. Но затова исках да кажа, че по никакъв друг начин не съм забелязала присъствие на силна религиозност там, където живея, и не знам за какво изпразване на улиците говорите в неделя, не съм наблюдавала такова нещо аз  Thinking

# 87
  • Мнения: 323
Старият свят има добри пътища поне,по които съм минавала.И тук има дискриминация,но спрямо чужденците най-вече.Но има нещо,което ме кара да се чуствам горда,че съм българка,а това пролича на курса по немски-българите са интелигентни и се чуствах отлично,защото преподавтелкта имаше слабост към мен имено заради това.МОже да прозвучи прекалено надменно от моя страна ,но си беше факт.
като така или иначе не се чуствам на мястото си ,поне нещо,с което да се гордея.Приятелите на мъжа ми също го уважават заради товаи го казват открито,както и открито недолюбват чужденците.Но поне са искрени.

# 88
  • Мнения: 323
Както и да го въртим Новия свят  си има повече преимущества от Стария.Това да имаш повече свобода си е рай,нали Дон Кихот някога казал на Санчо,че по-голямо благо от свободата няма.МОже би защото Новия свят отдавна се е напълнил с какви ли не хора,на никой не му прави впечатлние дали се чужденец или не,стига да спазваш определени неща.Имам приятелка в Ню Йорк от нея съм научила доста интересни неща,от братовчедка си в Канада също.И сега когато живея почти в центъра на Европа започвам да сравнявам.Понеже съм свободолюбив човек по нрав,сковаността европейска не ми се нрави,да не говорим за останалите нелицеприятни неща.
Надявам се един ден да видя и част от Новия свят като преодолея страха си от летене.Всеки път когато се налага да летя изпадам в паника.

# 89
  • Мнения: 677
Jenna - имаше един виц защо е празен Ню Йорк в Неделя Simple Smile, не си го спомням точно, но беше нещо от рода че Американците са на църква, Испанците си правят колите, Ирландците изтрезняват от предната вечер, черните са на свиждане в затвора .. не си спомням имаше ли нещо за Италианците и имигрантите

блажка, надявам се тази "религиозна истерия" да е само покрай Коледа, че иначе ще трябва да търсим религиозно у-ще, в което да уважават правото ти на НЕрелигиозно образование. Честно, не знам как са се чувствали майките на децата които нямат нищо общо с християнството, чувайки ги да припяват за Христос.

И още нещо, за което се сещам като обсъждаме Новият и Старият свят. В Новият с гордост казвах че съм Българка, докато тук ми се ще да не ме питат...

# 90
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Много хубава дискусия се заформи Grinning
Аз да си кажа за Канада или по-точно за Онтарио - англофонска провинция. Не се наемам да пиша са Квебек (франкофони), макар да съм живяла повече от година там. Тук Минервата е задължително да се включи и да разкаже за надписите на френски и английски по магазините, законът за задължителен френски по фирмите с персонал над N бр. и т.н. пикантерии.
Канадците са много толерантни - приемат те такъв какъвто си и всячески те стимулират да си запазиш идентичността. Звучи добре, нали? Само дето от старание да не те обидят на верска основа, се оливат от всякъде. Миналата година в училището на дъщеря ми забраниха костюмите за хелоуин. Нямало да се чества повече този празник, за да не дразнят представителите на другите религии. Обявиха го за "спирит дей", и призоваха децата да ходят облечени в оранжево и черно - което дете отговаря на цветовото изискване, печели близалка, за другите - няма.
По Коледа при нас не се поздравява с "Честита/Весела Коледа" а с "happy holiday" или "season's greetings". Постоянно се води спор дали да има Коледна елха пред кметството на Торонто. Е голямо престараване пада, сакън да не се наранят чувставата на друговерците.
В Онтарио си имаме и полицаи с чалми. Специално промениха закона, за да може и друговерци да стават полицаи.

За пътищата - много са добри. Невероятно добре организирани са - ремонтите се правят основно нощно време и в почивни дни, бързо и качествено. Имам много ярък спомен от 2002 година, Монреал. В 11 часа вечерта пред блока ни започнаха да копаят дупка (така и не разбрах защо), цяла нощ работиха, а на сутринта дупката беше запълнена и асфалтирана отгоре. На следващата вечер пак разкопаха дупката и на сутринта отново беше с асфалт. По никакъв начин ремонтът не попречи на натовареното движение през деня (Монреалки, за Шероуби роуд става въпрос). 2003 година в Квебек се смени управлението и специално поддръжката на улиците на Монреал се промени в отрицателна посока.
В Канада има огромна разлика от провинция до провинция - всяка си има местни закони. В някои провинции здравеопазването е безплатно, в други не е - плаща се някакво месечна такса. В Квебек лекарствата за деца, изписани с рецепта, са безплатни, в Онтарио си се плащат. В Квебек детските градини се субсидират от държавата (не всички) и са много евтини, в Онтарио пък са много скъпи - 600$ - 1300$ на месец, в зависимост от градината и възрастта на детето.
Преимущества на Канада:
- сравнително лесна процедура за емиграция
- след навършване на 3 години престой, възможност за получаване на канадско гражданство
- толерантност към емигрантите
Най-големият недостатък според мен - много е далече от България.
Най-ще съм доволна, ако можеше някакси да се съчетаят горните 3 с европейската култура, архитектура, малките разстояния и близостта до БГ Embarassed
Писах само за Канада, защото в САЩ и из Европа съм била само по екскурзии и някак си не върви да сравнявам с тук. Все пак за мен най-хубавите пътища са в Орландо, Флорида.

# 91
  • Мнения: 3 932
Много хубава дискусия се заформи Grinning
Аз да си кажа за Канада или по-точно за Онтарио - англофонска провинция. Не се наемам да пиша са Квебек (франкофони), макар да съм живяла повече от година там. Тук Минервата е задължително да се включи и да разкаже за надписите на френски и английски по магазините, законът за задължителен френски по фирмите с персонал над N бр. и т.н. пикантерии.

М-да, веднага внасям яснота по въпроса  bowuu...Кебек полага огромни усилия да съхрани франкофонската същност на провинцията като с тази цел в предприятия с над 50 човека персонал работният език задължително е френски, а при надписите на улиците важи правилото думата на френски да е с по-едър шрифт, което нагледно приема следния вид : RUE Strearling Str, световно вериги се преименуват с френски названия...друг е въпросът, че журналистка от местен вестник успя да си намери работа в около 15 магазинчета в центъра без да демонстрира владеене на грам френски. 

Др. нещо се чудех как е из ЕВРОпата, има ли паркомати из улиците, изобщо как стои въпроса с паркирането из центъра, малък ад или що ???

С парите от социални помощи без работа на черно, живее ли се  newsm78 Тук, у Канадско, уравнението е с неизвестни, признавам...

# 92
  • Мнения: 3 932

Минервата за Монреал ли казваше, че били лоши пътищата... странно, на мене ми направи впечатление магистралата, че беше разбитичка, а улиците по центъра - хубави.

интересното е, че спомените ми все се разминават с тези на "местните"  Crazy

Не, не, магистралите са Ок, то иначе голямо пребиване ще пада, но малките пътчета из кварталите са пълно нещастие.
Виж, минеш ли табелата Кебек, посока Онтарио, можеш да си спокоен... Peace

# 93
  • Мнения: 323
Момичета от Канада леко ви завидях,аз съм завършила френска гимназия в Бг и все се надявах един ден да поживея във френско говоряща страна,но вместо това се забих в немско говоряща,а немския ми се струва малък ад.
Доколкото знам от съпруга си,без 100% гаранция за достоверност само със социални помощи малко трудно се живее,тук в Австрия обикновено се работи и на черно когато си нещо като на борсата за безработни в Бг.
Като гледам писанията ви в Канада определено е по-добре,отколкото в Щатите.
Като средно статистически граждани на тези държави успявате ли да си позволите разходки да кажем в друга държава или 10 дневна почивка на някой близък остров?Или например на колко време си ходите в Бг.

# 94
  • Мнения: 1 593
Като средно статистически граждани на тези държави успявате ли да си позволите разходки да кажем в друга държава или 10 дневна почивка на някой близък остров?Или например на колко време си ходите в Бг.

Аз си позволявам почивката в чужбина, както и се прибирам средно 2 пъти годишно в БГ. Мисля, че с нормална заплата в САЩ това е напълно възможно, но пътуването извън страната често не е приоритет на американците.

Като гледам писанията ви в Канада определено е по-добре,отколкото в Щатите.

Не бих казала, че е толкова еднозначно. Обобщението ми би било - в Канада всичко е по-балансирано, в Щатите има големи полюси. Другояче казано, на Канада плюсовете са по-малки от плюсовете на Щатите и минусите са по-малки от минусите на Щатите.
 

# 95
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Като гледам писанията ви в Канада определено е по-добре,отколкото в Щатите.
Като средно статистически граждани на тези държави успявате ли да си позволите разходки да кажем в друга държава или 10 дневна почивка на някой близък остров?Или например на колко време си ходите в Бг.
За семейства с деца в Канада най-вероятно е по-добре. Имам няколко познати семейства, които се преместиха тук от щатите. В началото се стресираха от цените (тук е по-скъпо), но сега са доволни от решението си. В същото време познавам само едно семейство, което се премести в САЩ, с работна виза и с много добра заплата.
За екскурзиите - всичките ни приятели могат и си ги позволяват. Единственият проблем е, че БГ и екскурзия на някой остров идват в повечко (финансово и от към отпуска) и се избира едно от двете. Ние, след 4 поредни години ходене в БГ, тази ще пропуснем. Планираме гостуване на родители и ще показваме канадски красоти.

# 96
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

Др. нещо се чудех как е из ЕВРОпата, има ли паркомати из улиците, изобщо как стои въпроса с паркирането из центъра, малък ад или що ???

С парите от социални помощи без работа на черно, живее ли се  newsm78 Тук, у Канадско, уравнението е с неизвестни, признавам...


Да, има автомати за таксуване на паркинга. Където е по-натоварено е с минимум 2 часа, така че да не се моткаш много. В Амстердам е много скъпо, а и няма много метса, така че много хора са на колела,а в индустриалната част има паркинги до гарите , където можеш евтино и по-дълго да паркираш ( дори ти дават безплатно билети за влака).

Да, със социални може да се живее. Е, не можеш да си купуваш често нови дрехи или на екскурзии, но скромно се изкарва добре. Социалната система тук е Рай за не искащите да работят. 

# 97
  • Мнения: 3 932
Като средно статистически граждани на тези държави успявате ли да си позволите разходки да кажем в друга държава или 10 дневна почивка на някой близък остров?Или например на колко време си ходите в Бг.

Ние отскоро влязохме в графа средностатистически  Mr. Green, я преди бяхме в графа интегриращи се  Sick, но с една нормална средна заплата, не е проблем плащането на почивката на остров и билета до Бг, но от гледна точка на отпуските, някак си не се получава уравнението. Но ние миналата година поради липса на отпуска  Whistling пропуснахме прибирането, но пък сватовете поканихме за Коледа, а майка ми идва лятото (това беше план А за моналата година), за тази план  Б предвижда пътуване  напролет (живи и здрави) до Бг, а лятото-островче за седмица (дай боже да не са без кръчмар сметките).

Всъщност може би трябва да уточня, че като казвам, че прибирането и почиването са осъществими в рамките на една година, нямам предвид, че не се отразяват на семейният бюджет. Пътуването (месец) за 3-членно семейство-4000кад и почивката 1500кад примерно, са си разход и не минават незабелязано ако изплащаш къща или кола (това последното дай боже всекиму!)

Иначе местните зимата се изнасят задължително за 1-2 седмици на юг, мойте колеги вече застягаха куфарите...

Последна редакция: нд, 10 фев 2008, 20:58 от МИНЕрВАта

# 98
  • Мнения: 1 959
На Острова си живеят чудесно с помощи.
Някои са ми като нашите цигани-млади двойки,
с по 5-6 деца, живеят в общински жилища и получават издръжка.
Вярно, не ходят на Карибите, но си тикат.
По отношение на социалната им система най-ме удивлява/възхищава
отношението към инвалидите. Инвалидите в тази държава се радват
на пълноценен живот и достъп до всичко.

# 99
  • Мнения: 3 932
По отношение на социалната им система най-ме удивлява/възхищава
отношението към инвалидите. Инвалидите в тази държава се радват
на пълноценен живот и достъп до всичко.

И тук така, отначало си казвахме, че има адски много инвалиди в Канада, а после си дадохме сметка, че и в България не са никак малко, само че не можеш да ги срещнеш по улиците, в гр. транспорт или в магазина, просто защото няма условия за това...

Даже има една програма, според която някои предприятияти (предимно общинската и държ. администация, но не само) наемат с предимство инвалиди, жени или имигранти, при равни други условия естествено. Целта е да се възпроизведе в предприятието съотношението на тези групи в обществото.  Peace

# 100
  • Мнения: 1 783
САЩ - освен кола и къща (която изисква и поддръжка, а тя е супер скъпа - един път да ти дойде водопроводчика и бум $400) има и спестяване за пенсии, принципно спестяване, плащане на студентски заеми и то не останало. Откакто съм с дете, парите още по-малко станаха - по $1000/месец за градина не е проста работа. след това ще има следучилищни занимални и не знам си какви лагери и бавачки през ваканциите и пак по толкова ще излиза... според мен за средностат. семейство става все по-трудно да пътува в чужбина. при нас пре-бебе беше или почивка или пътуване до Бг, и винаги Бг печелеше, пост-бебе (и пост-къща) никъде не сме ходили. отделно дето имаме и родители, на които понякога помагаме, тук-таме и огромни имиграционни адвокатски такси... ние сме над средното 40-50 к равнище за страната, ако бяхме там нямаше да издаяним въобще. ако е сем. с 2 деца и печелят 50000/година не ми е ясно как ще си позволят почивка в чужбина, освен на кредит. Джена, за мен ти си изключение голямо с броя на пътуванията ти. други такива хора не познавам и искрено ти завиждам  Hug

# 101
  • Мнения: 417
Да, Sneji ми напомни за чалмите.
Закона тук е че тези с чалмите могат да не карат моторите с каски. Снимките за паспорт разрешават отново тези чалми.
Китайците - Рай за тях. В правителствените сайтове официални документи има и на китайски.
Така при нас се явяват 3 официални езика : английки, френски и китайски  Crazy ( Само за Бритиш Колумбия май).
Имах колега пакистанец. Той се молеше 5 пъти на ден и никой неможеше да влиза в стаичката за да му създадем комфорт и да не го притесняваме. В петък неможеше да работи, защото трябвало да ходи този ден в джамията да се молят.
Толерират се толкова много чуждата вяра, че Канадците изоставят своите вярвания на заден план..... Както Sneji спомена няма вече Весела Коледа  Confused

# 102
  • Мнения: 1 593
Откакто съм с дете, парите още по-малко станаха - по $1000/месец за градина не е проста работа. ... Джена, за мен ти си изключение голямо с броя на пътуванията ти. други такива хора не познавам и искрено ти завиждам  Hug

Ахам, 1,000х12 месеца = 12,000 - ето къде ще ми замине и годишната екскурзия и пътуването в БГ  Laughing

# 103
леле колко сте изписали
някакви съмнения видях, 4е европейците не разгрини4авали САЩ от Канада: спокойно, разграни4аваме ги  Peace
друго, което ми направи впе4атление е, 4е ни смятате за нетолерантни: спокойно, толерантни сме към всякакви етни4ески и религиозни групи, направо ги оставяме да си правят каквото си искат; може би на местните им идва малко в пове4е тази толерантност, та затова понякога гледат лоШо...
видях на местa и мнението, 4е в "новия свят" имало пове4е свобода. Интересно ми е, в какво се изразява тя?

# 104

В Старият свят, дето религиозните били избягали в Новия, Коледното тържество беше точно за раждането на Христос, дъщеря ми припяваше песни за бог месец след това. Признавам си, че ми беше много неприятно да отговарям на въпроси свързани с Христос, раждане, възкръсване ... как мога да обясня нещо, което което няма как да е истина? Как пък само един бил толкова праведен, че да възкръсне ..
Нямам нищо против религиити, стига да не се опитва някой да ми ги натрапва! Мога да бъда добър човек и да отгледам добри деца и с липсата на религия!


интересно на каква тематика трябва да бъде коледното тържество  newsm78
предполагам не е задъжително у4астието на деца, 4иито родители се дразнят от песни4ките за Христос  Stop

# 105
  • Мнения: 1 783
Откакто съм с дете, парите още по-малко станаха - по $1000/месец за градина не е проста работа. ... Джена, за мен ти си изключение голямо с броя на пътуванията ти. други такива хора не познавам и искрено ти завиждам  Hug

Ахам, 1,000х12 месеца = 12,000 - ето къде ще ми замине и годишната екскурзия и пътуването в БГ  Laughing
затуй, слушай кака си Биз, а не кака си Тандури и не си купувай къща, щот' купиш ли я и там ако знаеш колко парички ще ти отидат, до  НЙ ще се чудиш ще можеш ли да ходиш  Mr. Green (Тандури знае, че сме на различни мнения  Laughing)

# 106
  • Мнения: 1 593
Биз, на едно мнение сме с тебе, даже с Тандурка сме поспорили по темата... Laughing... пък и кака джена има едно правило - не зима пари назаем, ако ги няма в кеш някъде другаде...

А за да вържа този офтопик с темата, искам да кажа, че това е една много Американска привичка - да се живее на заем. Как са нещата в Европа - зависят ли хората много от кредитните си карти?

# 107
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105

В Старият свят, дето религиозните били избягали в Новия, Коледното тържество беше точно за раждането на Христос, дъщеря ми припяваше песни за бог месец след това. Признавам си, че ми беше много неприятно да отговарям на въпроси свързани с Христос, раждане, възкръсване ... как мога да обясня нещо, което което няма как да е истина? Как пък само един бил толкова праведен, че да възкръсне ..
Нямам нищо против религиити, стига да не се опитва някой да ми ги натрапва! Мога да бъда добър човек и да отгледам добри деца и с липсата на религия!


интересно на каква тематика трябва да бъде коледното тържество  newsm78
предполагам не е задъжително у4астието на деца, 4иито родители се дразнят от песни4ките за Христос  Stop


Тема за Нова Година, ако си атеист.

# 108
  • Italia
  • Мнения: 4 492
4ета ви с голям интерес  Simple Smile


Биз, на едно мнение сме с тебе, даже с Тандурка сме поспорили по темата... Laughing... пък и кака джена има едно правило - не зима пари назаем, ако ги няма в кеш някъде другаде...

А за да вържа този офтопик с темата, искам да кажа, че това е една много Американска привичка - да се живее на заем. Как са нещата в Европа - зависят ли хората много от кредитните си карти?


Дали европееца живее на кредит: да и оЩе как. Особено в последните години как се опитват да зарибяват хората,не е истина. ooooh! Навсякъде накъдето се обърнеШ вси4ко ти го ратеизират,като по4неШ от джиесем,минеШ през плазмен ТВ и стигнеШ до по4ивки и нам си оЩе какво. Така се опитват уж да стимулират хората да купуват,но това си е 4иста проба заробване.
И аз мисля като теб : нямам ли пари в кеШ някъде заем не взимам  Peace


# 109
  • Мнения: 1 783
Биз, на едно мнение сме с тебе, даже с Тандурка сме поспорили по темата... Laughing... пък и кака джена има едно правило - не зима пари назаем, ако ги няма в кеш някъде другаде...

Peace
ама с тез къщи друг начин няма... ще им се не види и къщите Close

# 110
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз пари назаем взимам, ако ми ги дават на ниска лихва (0% на кредитни карти, студентския заем ми е фиксиран на 2.6% и догодина става на 1.6%, изобщо не бързам да го изплащам даже  Laughing ).

И ипотеки взимам. Въздишка.

Но кредит за обзавеждане на къща, ваканция, нов телевизор - лиготии.

# 111
  • Мнения: 948
Бубка е права, корпоративни финанси първо ниво: оптималната капиталова структура трябва да включва дългове - особено, като инвестира човек на по-висока лихва от колкото му дават на заем  Simple Smile

За да не съм съвсем офф-топик, да кажа и аз по темата - 12 години живях в САЩ, от 2 съм в Англия. Ню Йорк е вълшебен град (за млади хора без деца  Sunglasses)...останалата част на САЩ, за съжаление, не е Ню Йорк...освен, може би Калифорния, но това пък е още по-далече от България. За мен това им е основния проблем: разстояние от вкъщи  Mr. Green  Кой знае, може би след време пак ще се върнем там, особено ако продължава да е толкова евтин долара  Whistling

И да прасна моята доза стереотипи: намирам Европа по-подходяща за деца (но ще гледам да си пратя тийнейджърите в американски университети, живот и здраве), и много ми харесва да работя по-малко  Simple Smile Карибите ми идват малко далече, но пък ходя до Париж за уикенда. Някой беше казал по-горе, че в Англия го е срам да каже, че е българин: това още не ми се е случвало.

С две думи: здраве да е, и на всеки да му се падне да живее ту тук, ту там, и през останалото време да пътува - за мен няма по-голямо удоволствие...

# 112
  • Мнения: 1 783
Бубка е права, корпоративни финанси първо ниво: оптималната капиталова структура трябва да включва дългове - особено, като инвестира човек на по-висока лихва от колкото му дават на заем  Simple Smile.

тъй, тъй... ама с тоя работен пазар и тоя employment at will, сори, ама колкото по-малко дългове, толкова по-добре, една ипотека и студентски заем са ми достатъчни

# 113
# 114
  • Мнения: 1 147
тъй, тъй... ама с тоя работен пазар и тоя employment at will, сори, ама колкото по-малко дългове, толкова по-добре, една ипотека и студентски заем са ми достатъчни

Точно. Липсата на всякаква финансова ( и не само) сигурност просто ти разбива психиката. При мен, до степен, да обмислям дали да не се отървем от ипотеката. Не мога да си живея живота в страх какво ме чака утре.


Иначе, по темата. И двете места ми харесват. В Новия свят наистина има място за всеки. Особено ако има хъс да постига нещата, не го е страх от работа, склонен е да поема рискове. Рядкост са случаите, в които усещам, че не съм местна, т.е. ми се показва. Тук, в Калифорния е такава мешавица от хора, всякакви, от всякъде. Всеки го интересува дали бачкаш и дали си плащаш данъците, всичко останало са детайли. Ако искаш да се адаптираш, тук става много по-лесно отколкото в Европа. Хубави пътища, чуден климат, чисто и подредено, реда се спазва. Негативите са ясни - живот на заем и пълен с несигурност.
В Европа много се делят, и са големи националисти, всичките - немци, англичани, французи.. Харесва ми по - социалната политика, по отношение на отпуски, майчинство, работа..Иначе, в малко странив Европа мога да си представя да живея, а за други съм сигурна, че няма да мога. 

# 115
  • Мнения: 1 593
корпоративни финанси първо ниво: оптималната капиталова структура трябва да включва дългове - особено, като инвестира човек на по-висока лихва от колкото му дават на заем  Simple Smile

Корпоративни е ключова дума
Корпораците не са хора, те не ядат и не пият, и дрехи не носят, когато фалират, умират. Пък хората - не. В този смисъл, корпорациите могат да си позволят да търсят по-оптимална капиталова структура от обикновеното 3-,4- членно семейство.

Мерси за урока все пак Peace
Казаното от мене е частен случай на казаното от тебе - повечето корпорации (с изключение на т.нар. start-ups ) в добро финансово здраве разполагат с достатъчно ликвидни средства, с които да покрият заемите си.

# 116
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Абе не е за мен да живея в страх, ако е така, няма да се хващам на хорото. Не е толкова страшно. Първо, ако те уволнят, ще ти платят неустойка. Второ, има и unemplоyment benefits. Нали затова ги плащаме тези данъци. Ако ипотеката се плаща от заплатата на единия, другият (уволненият) поема гледането на детето, да се избегне барем разходът детска градина (който е колкото ипотека  #Cussing out).

Ако ще уволняват някого, ще трябва да се затягат коланите така или иначе, някоя ваканция ще пропуснем...  Thinking Ама не разбирам хора, като кажат, ооо, сега в рецесията, търсим намаления, купони. Значи през останалото време разхищават.  Mr. Green

Кажете сега, какво е мнението на Стария Свят за бясното потребление? На мен все ми прави впечатление при моите познати из Европа, че нямат огромни телевизори, хиляди уредби и уреди с незнайно предназначение из къщата. Това ме кефи.

# 117
  • Мнения: 1 783
Абе не е за мен да живея в страх, ако е така, няма да се хващам на хорото. Не е толкова страшно. Първо, ако те уволнят, ще ти платят неустойка. Второ, има и unemplоyment benefits. Нали затова ги плащаме тези данъци. Ако ипотеката се плаща от заплатата на единия, другият (уволненият) поема гледането на детето, да се избегне барем разходът детска градина (който е колкото ипотека  #Cussing out).

Ако ще уволняват някого, ще трябва да се затягат коланите така или иначе, някоя ваканция ще пропуснем...  Thinking Ама не разбирам хора, като кажат, ооо, сега в рецесията, търсим намаления, купони. Значи през останалото време разхищават.  Mr. Green
тя тази тема стана американска  Mr. Green
няколко неща - ама ти предполагаш, че и двамата печелят еднакво и ще могат на една заплата да изкарат, и второ, не всички компании имат добри неустойки - 2-3 месеца е средната и то за white collar jobs само, unemployment benefits са мижави и те са временни,  6 месеца май,  и уволненият/съкратеният нали и работа трябва да търси, което си е само по себе си full time job, какво детегледане... минавали сме по този път и знам какво е... не е живот в страх, но определено е в спестяване...

––––––
Сега говорих с приятелката ми от Аржентина, която живее от 1 година в Швейцария и се оплака от местните, че били много любезни, но много студени и не можеш да пробиеш изобщо стената и е много недоволна и иска да се връща в САЩ, но мъжа и не иска. Включи ли се някой от там да кажа как е??

# 118
  • Мнения: 2 379
Там _ къде? Швейцария _ аз. Simple Smile
Обаче моите наблЮдения са над италианската Швейцария, където не се различават особено от италианците в позитивите, но се различават в негативите. Wink Мен ме кефят хората _ нормални, симпатични, съвестни... веселяци също така Wink

Кажете сега, какво е мнението на Стария Свят за бясното потребление? На мен все ми прави впечатление при моите познати из Европа, че нямат огромни телевизори, хиляди уредби и уреди с незнайно предназначение из къщата. Това ме кефи.
Ела да видиш в италианската тема миналата седмица. Laughing Стана боят, понеже една девойка заяви, че иска да си сменя количката на бебето с нова, понеже й е омръзнала като аксесоар, иначе е нова, здрава, супер.
Както вече каза Дирокова, тук също много зарибяват с кредити и има много трагикомични случаи на преливане от пусто в празно. ooooh! От една кредитна карта покриваш дефицитите на друга. Кола на изплащане, която в един момент просто спираш да изплащаш и я връщаш, без да я купиш. Всичко друго пак ти е купено на вноски (разсрочено плащане)... Ей такива работи. Confused
Номерът е да имаш и финансовата стабилност, и психиката да не се поддадеш, понеже според мен после е наклонена плоскост.

# 119
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Абе не е за мен да живея в страх, ако е така, няма да се хващам на хорото. Не е толкова страшно. Първо, ако те уволнят, ще ти платят неустойка. Второ, има и unemplоyment benefits. Нали затова ги плащаме тези данъци. Ако ипотеката се плаща от заплатата на единия, другият (уволненият) поема гледането на детето, да се избегне барем разходът детска градина (който е колкото ипотека  #Cussing out).

Ако ще уволняват някого, ще трябва да се затягат коланите така или иначе, някоя ваканция ще пропуснем...  Thinking Ама не разбирам хора, като кажат, ооо, сега в рецесията, търсим намаления, купони. Значи през останалото време разхищават.  Mr. Green
тя тази тема стана американска  Mr. Green
няколко неща - ама ти предполагаш, че и двамата печелят еднакво и ще могат на една заплата да изкарат, и второ, не всички компании имат добри неустойки - 2-3 месеца е средната и то за white collar jobs само, unemployment benefits са мижави и те са временни,  6 месеца май,  и уволненият/съкратеният нали и работа трябва да търси, което си е само по себе си full time job, какво детегледане... минавали сме по този път и знам какво е... не е живот в страх, но определено е в спестяване...

––––––
...

Права си, сигурно много неща приемам за даденост.... аз също съм била без работа по време на и след студентстване, в Старбъкс работих, ама друго беше без детето.

Ти заще не спиш?  Mr. Green

# 120
  • Мнения: 677

интересно на каква тематика трябва да бъде коледното тържество  newsm78
предполагам не е задъжително у4астието на деца, 4иито родители се дразнят от песни4ките за Христос  Stop
[/quote]

Темата Коледа включва доста елементи освен коритото със слама, задоволих ти интереса предполагам? Или трябва да ти изготвя примерна програма?
Предположенията са ти неправилни, никой не ме е питал искам или не искам децата  ми да участват, за разлика от Щатите, когато в началото на годината се попълва въпросник за това в какво искам и в какво не искам да ми бъде въвличано детето и ПОДЧЕРТАВАМ, че става въпрос за РЕЛИГИОЗНО училище, с чиято религия нямаме нищо общо, а тук е в ДЪРЖАВНО!

И в заключение, да дразня се децата ми да пеят песни че Бог се бил родил, предпочитам да тананикат за снежинки, пък когато са достатъчно зрели сами да преценяват да пеят или не пеят, за който и да Бог!

# 121
  • Мнения: 677
Биз, на едно мнение сме с тебе, даже с Тандурка сме поспорили по темата... Laughing... пък и кака джена има едно правило - не зима пари назаем, ако ги няма в кеш някъде другаде...

А за да вържа този офтопик с темата, искам да кажа, че това е една много Американска привичка - да се живее на заем. Как са нещата в Европа - зависят ли хората много от кредитните си карти?


Ако не са ще станат много скоро, в случай че продължават да отпускат така поголовно кредити на всеки.

# 122
И аз да се включа в дискусията за Америката:

Относно религията - не съм останала с впечатление да са много религиозни хората тук - мъжът ми например е ходил в католическо училище, без майка му да е католичка - защото е добро като образование. Той сега в църква не стъпва общо взето и като цяло не познава никой особено религиозен. Те са като у нас - два пъти в годината на църква - по Коледа(ако се случи) и по Великден. Ама ние май и без това ще го правим православен Mr. Green

За неограничените възможности - ами на мен това ми е болката. В България си имах страхотна работа докато си уех още - дето се казва мечта. Дойдох тук - от 5 месеца търсене съм ходила на 4 -5 интервюта без резултат. Работя нещо колкото да плащаме сметките и real job не се появява на хоризонта.
 
За кризата - Не знам хората усещат ли кризата, но мои познати американци също казват, че работа няма колкото е имало преди. А аз все пак съм в Ню Джърси - тук ако няма, къде ще има? И по мястото където живеем - курорт се усеща спад през последните няколко години на приходи на всякакви малки и големи магазинчета.

За толкова време само това мога да кажа за САЩ, за Европа не знам, не съм била, но си мислим, че искаме някой ден да се преместим в Стария свят.

# 123

Темата Коледа включва доста елементи освен коритото със слама, задоволих ти интереса предполагам? Или трябва да ти изготвя примерна програма?
Предположенията са ти неправилни, никой не ме е питал искам или не искам децата  ми да участват, за разлика от Щатите, когато в началото на годината се попълва въпросник за това в какво искам и в какво не искам да ми бъде въвличано детето и ПОДЧЕРТАВАМ, че става въпрос за РЕЛИГИОЗНО училище, с чиято религия нямаме нищо общо, а тук е в ДЪРЖАВНО!

И в заключение, да дразня се децата ми да пеят песни че Бог се бил родил, предпочитам да тананикат за снежинки, пък когато са достатъчно зрели сами да преценяват да пеят или не пеят, за който и да Бог!



е на това му се вика фанати4ен атеизъм, спомних си за снегуро4ка и дед мороз за нова година  Wink

не знам в коя страна си, но в Италия оЩе при подаването на документите за детска градина пиШеШ дали си съгласен детето ти да полу4и католи4еско възпитание (което се изразява в пеене на песни4ки за Коледа и оцветяване на картинки) и дали има някакви религиозно ети4ески изисквания към храната ....

# 124
Кажете сега, какво е мнението на Стария Свят за бясното потребление? На мен все ми прави впечатление при моите познати из Европа, че нямат огромни телевизори, хиляди уредби и уреди с незнайно предназначение из къщата. Това ме кефи.

зависи много от хората
някои пестят от вода, но хар4ат за 10 4ифта обувки за сезон
други пестят от вестник, но си наемат яхта лятото
трети нямат пари да се усмихнат, но са с 50 ин4ов плазмен телевизор
има доста разнообразно потребителско поведение, 4есtно казано не знам кое е типи4ното ...

Последна редакция: вт, 12 фев 2008, 11:43 от gioia

# 125
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Кажете сега, какво е мнението на Стария Свят за бясното потребление? На мен все ми прави впечатление при моите познати из Европа, че нямат огромни телевизори, хиляди уредби и уреди с незнайно предназначение из къщата. Това ме кефи.

зависи много от хората
някои пестят от вода, но хар4ат за 10 4ифта обувки за сезон
други пестят от вестник, но си наемат яхта лятото
трети нямат пари да се усмихнат, но са с 50 ин4ов плазмен телевизор
има доста разнообразно потребителско поведение, 4есно казано не знам кое е типи4ното ...

от приятел работеЩ в един от най_известните институти за кредит, имам информация, 4е около 70% (мисля, 4е е достатъ4но, за да се наре4е типи4но Laughing) от италианците покриват поне 3 заема (не е вклЮ4ена евентуалната ипотека) , а 37%, пове4е от 5, като някои са за смеШни цифри. да ама 5_6 смеШни цифри на куп, накрая правят пове4е от месе4на заплата . като прибавим наем или ипотека, сериозно се 4удя тия хора ядат ли и как си плаЩат сметките  Rolling Eyes newsm78

за туй се говори все по_4есто за криза ве4е не на 4етвъртата, а на 3_тата седмица от месеца.

та, мисълта ми е, 4е консумизмът те4е в пълен разгар и у Европата  Confused

# 126
  • Мнения: 1 783
Там _ къде? Швейцария _ аз. Simple Smile
Обаче моите наблЮдения са над италианската Швейцария, където не се различават особено от италианците в позитивите, но се различават в негативите. Wink Мен ме кефят хората _ нормални, симпатични, съвестни... веселяци също така Wink


Те са в Цюрих - немска Швейцария. Някой от тази част с положителни впечатления?

# 127
Там _ къде? Швейцария _ аз. Simple Smile
Обаче моите наблЮдения са над италианската Швейцария, където не се различават особено от италианците в позитивите, но се различават в негативите. Wink Мен ме кефят хората _ нормални, симпатични, съвестни... веселяци също така Wink


Те са в Цюрих - немска Швейцария. Някой от тази част с положителни впечатления?

все пак е доста относително
аз ли4но си отдъхнах като се разкараха едни Южноамериканци от съседния блок
за тях топлотата в отноШенията беШе да се съберат една камара народ, да се наливат с бира от петък до неделя, да се поскарт, да се посбият ... Съседите дето се оплакват и викат полиция сигурно много гадни европейци са им се сторили  Grinning

# 128
  • Мнения: 3 098

А за да вържа този офтопик с темата, искам да кажа, че това е една много Американска привичка - да се живее на заем. Как са нещата в Европа - зависят ли хората много от кредитните си карти?

Зависят и още как!
Преди лихвеният % на заемите за жилища беше нисък.Пове4ето теглеха и за прехвърлянето от 6000? до 12000?.Сега вси4ко се е завишило многократно,тези които са купили жилище преди 2 години и момента издъхват,тъй като дават около 80? от заплатата си за покриване на жилищният кредит.Отделно месе4ните разходи,кола,мебели и уреди на изплащане,застраховки.Познавам хора,които имат толкова много заеми,4е живеят от едната кредитна карта на другата.Аз не знам как спят тези хора,вижда ми се супер несигурно.
Поощрява се вземането на заеми за какво ли не_екскурзии,ле4ение,зъболе4ение,персонален кредит....Отделно,4е отвсякъде се предлагат мебели,техника ит.н.на изплащане.Т.е.така държат хората заробени,те са работна ръка,която няма да спре да работи,тъй като едвам диша от заеми.В момента,който спре и губи вси4ко.

# 129
  • Мнения: 1 783
Там _ къде? Швейцария _ аз. Simple Smile
Обаче моите наблЮдения са над италианската Швейцария, където не се различават особено от италианците в позитивите, но се различават в негативите. Wink Мен ме кефят хората _ нормални, симпатични, съвестни... веселяци също така Wink


Те са в Цюрих - немска Швейцария. Някой от тази част с положителни впечатления?

все пак е доста относително
аз ли4но си отдъхнах като се разкараха едни Южноамериканци от съседния блок
за тях топлотата в отноШенията беШе да се съберат една камара народ, да се наливат с бира от петък до неделя, да се поскарт, да се посбият ... Съседите дето се оплакват и викат полиция сигурно много гадни европейци са им се сторили  Grinning

 Joy представих си я моята приятелка и зацвилих - тя е толкова кротка, че няма накъде повече Simple Smile повече е със северно-американско поведение, отколкото южно, съпругът и е холандец и е в пъти по-голям купонджия от нея. имат 2 малки деца и живеят в район населен основно от експатс. тя ми говореше, как когато се опитала да си поговори с майки на други деца в една детска групичка за игри (не знам как да го преведа play group), и едва ли не я игнорирали, заради недобрия и немски  Rolling Eyes и че и се искало да си създаде някакви познанства с местни хора, а какъв по-добър повод от това децата да играят...

Мишолина, защо смяташ, че е по-добре за деца в Европа?
Сетих се и нещо друго, казваш, че не е имало отношение към теб, като българка, откакто сте в ЮК, но предполагам си на добра длъжност и в реномирана компания и това дава много предимства, като обществено положение. Ако аз сега тръгна със руския си съпруг да се местя, както мислехме по едно време, най-вероятно той ще има работа, а аз не, ще имаме повече проблеми с националността си отколкото в УСА, а и майките, които стоят в къщи да си гледат децата никой не се опитва много да ги интегрира... не знам, много е индивидуално, любопитно ми е да чуя, какъв е вашия опит.

# 130
ами аз на такава група съм ходила няколко пъти преди да се върна на работа
за мен е ужасна е средата .... има страШна конкуренция между майки и деца, разговорите се въртят около това кое бебе колко тежи и про4ие .... трудно е да се впиШеШ в обстановката ако не си от съЩото тесто (та не е само националността)...
ина4е проблеми за това, 4е съм българка, тук не съм имала....


# 131
  • Мнения: 1 783
ами аз на такава група съм ходила няколко пъти преди да се върна на работа
за мен е ужасна е средата .... има страШна конкуренция между майки и деца, разговорите се въртят около това кое бебе колко тежи и про4ие .... трудно е да се впиШеШ в обстановката ако не си от съЩото тесто (та не е само националността)...
ина4е проблеми за това, 4е съм българка, тук не съм имала....


не бих казала че са чак толкова конкурентни, поне в нашия (нейния и моя) опит, не е било така в САЩ, напротив, даже се създават много интересни запознанства. но е различно ако си майка, стояща в къщи с децата и майка, която скоро ще се връща на работа, вече между тези двете групи има много конкуренция и от моя опит, затова за търся групи за работещи родители

# 132
  • Мнения: 323
Аз сигурно съм от малкото ,които нямат заеми-никакви,но ми хрумна да тегля такъв.Мъжът ми като разбра се побърка,защото при нас е доста рисковано наистина ставаш роб на държавата не се знае докога.трябва да имаш доста добри доходи ,за да си го позволиш.

# 133
  • Мнения: 251
 Много интересна тема. Четох с интерес.
 Ние сме в Америка, Калифорния само от година и половина, а в стария свят съм ходила само на екскурзии, та не знам колко уместно ще е сравнението, което ще направя.
 Тук ни е добре, това, което търсихме го намерихме - спокойствие, няма много бюрокрация, чисто е, страхотно време, огромна смесица от култури и националности. Лесно ни приемат, че сме чужденци, на никой не му прави впечатление, че говорим на чужд език. Недостатъкът е голямото разстояние до България и хилядите условности, през които трябва да минат родителите ни, за да ни посетят. Много е неприятно.
 За Стария свят - била съм само в Италия и на Канарските острови. Много красива архитектура ( в Италия), история, близост до България, възможност за пътуване в двете посоки без визи и разпити на границата, усеща се друга атмосфера. Недостатък - не ми беше приятно да ме гледат с огромно недоволство и подозрение, като чуеха, че сме българи. А ние бяхме туристи, не сме ходили да работим на черно.
 Това са ми личните впечатления.

# 134
  • Мнения: 3 932
Наскоро публикуваха едно изследване според което в Канада или Кебек (не съm mного сигурна) се падат по 80 000кад кредит на глава от населението  newsm78

А ина4е ли4но аз не виждаm проблеm с взеmането на къ6та на изпла6тане, mалко хора mогат да извадят 250 000$ ей тъй докато си по4иват във фотьойла...виж за 4исто нова кола или плазmа, mалко по-не съm съгласна....

# 135
  • Мнения: 948
Мишолина, защо смяташ, че е по-добре за деца в Европа?

Защото обобщавам неправомерно, и говоря само за Манхатън  Blush Аз просто не успях да измисля как да гледам дете пълноценно там - а не успях да реша да се преместим на друго място в САЩ.  Лондон е голям и зелен, а точно толкова космополитен. И държавните училища са добри, стига малко да внимава човек къде живее. В Манхатън е много по-трудно; мои приятели плащат по $30,000 на година още от детската градина (при това: с изпит). AG сигурно може да каже как са намерили училище; моето дете беше много малко тогава.

За интегрирането с неработещи майки, в интерес на истината не съм се интересувала. Ще се връщам на работа, и не си давам много зор. За две години: имам една група познати от работа, друга от училище, от форума, други случайни такива (включително една много мила българска мама, която заговорих в библиотеката, и сега често виждаме семейно). Ако си постави човек за цел да се приобщи, мисля, че няма да е проблем. Има хиляди възможности по площадките, центровете за игра, градината на малката, класовете по плуване. Също открих www.netmums.com - което е супер за квартални срещи на майки - аз просто нямам време за всичко, но ми дава идеи къде да ходим наблизо (паркове, групи за игра, и т.н.).

# 136
  • Мнения: 907
Къде е тази майка от Цюрих - дойде ли на нашата среща? Немски не и трябва  Mr. Green

С родители аз не можах да се запозная като си седях в къщи.  Всяка седмица ходехме да се теглим (детето де, не аз) и в тези 2h пълно с майки, че и бащи - само се подхилваш тук там - вашето момченце ли е, колко тежи, яде ли - и после ciao, бързо бързо кой откъде е. Парадоксално, но се запознах c родители като тръгнах на работа и когато синът ми тръгна в у-ще. Чрез у-ще контактите са ми много положителни, но това не значи, че си ходим на гоcти - само децата се срещат, но поне си говорим и не само за децата. Впрочем още в детската градина направихме контакти, но с хървати, виж с тях си ходихме на гости с кеф  Laughing.
А отдавна си имaм и бг агитка caмo трябва да си поддържам контактите  Party

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 23:20 от MegiX

# 137
  • Мнения: 907
По темата - аз Щатите ги харесвам, имах възможност да живея там, но ми беше далеч от БГ и трябваше за 2ри път да започна от 0 вече с дете и език не дотолкова. Учила съм обаче в продължение на 2г. Природата е разкошна, хората също. Не робувам на клишетата, защото не са били верни в моя случай. Имам прекрасни спомени от всичките ми пребивавания там.

# 138
  • Мнения: 1 783
Къде е тази майка от Цюрих - дойде ли на нашата среща? Немски не и трябва  Mr. Green

ми тя е от Аржентина-САЩ :–) скоро ще ѝ ходя на гости може да ви свържа Simple Smile

# 139
  • Мнения: 907

ми тя е от Аржентина-САЩ :–) скоро ще ѝ ходя на гости може да ви свържа Simple Smile

А ясно. Aз помислих, че е българка, която е живяла там. Аз познавам 1 татко аржентинец, мога да ги свържа пък тях   Grinning.

# 140
  • Мнения: 2 379
ми тя е от Аржентина-САЩ :–) скоро ще ѝ ходя на гости може да ви свържа Simple Smile
Аз познавам 1 татко аржентинец, мога да ги свържа пък тях   Grinning.
Сватосахте ги. Mr. Green

# 141
  • Мнения: 677
Мишолина, защо смяташ, че е по-добре за деца в Европа?

Защото обобщавам неправомерно, и говоря само за Манхатън  Blush Аз просто не успях да измисля как да гледам дете пълноценно там - а не успях да реша да се преместим на друго място в САЩ.  Лондон е голям и зелен, а точно толкова космополитен. И държавните училища са добри, стига малко да внимава човек къде живее. В Манхатън е много по-трудно; мои приятели плащат по $30,000 на година още от детската градина (при това: с изпит). AG сигурно може да каже как са намерили училище; моето дете беше много малко тогава.

За интегрирането с неработещи майки, в интерес на истината не съм се интересувала. Ще се връщам на работа, и не си давам много зор. За две години: имам една група познати от работа, друга от училище, от форума, други случайни такива (включително една много мила българска мама, която заговорих в библиотеката, и сега често виждаме семейно). Ако си постави човек за цел да се приобщи, мисля, че няма да е проблем. Има хиляди възможности по площадките, центровете за игра, градината на малката, класовете по плуване. Също открих www.netmums.com - което е супер за квартални срещи на майки - аз просто нямам време за всичко, но ми дава идеи къде да ходим наблизо (паркове, групи за игра, и т.н.).

Аз нищо не мога да кажа за държавните в Ню Йорк (града, не щата), познатите ни с амбиции и деца, избягаха по съседни или други щати.
Светското частно образование е доста скъпо, в католическите са приемливи цените, но пък те са почти като държавните, само дето държат на униформата, предава се религия и в двора им има църква Simple Smile  ( може да има и такива без църква в двора).
Като се замися католическите, които имам предвид са подобни на тукашните държавни (с липсата на църква във двора и час по религия).

Не се произнесох за интегрирането с неработещи майки, защото не се интегрирам с такива Simple Smile
Като имам време за губене,  или ми се слушат, или говорят "празни приказки" влизам във форума да чета, не съм много по писането Simple Smile

# 142
  • Мнения: 3 932
За интегрирането с неработещи майки, в интерес на истината не съм се интересувала. Ще се
Не се произнесох за интегрирането с неработещи майки, защото не се интегрирам с такива Simple Smile
Като имам време за губене,  или ми се слушат, или говорят "празни приказки" влизам във форума да чета, не съм много по писането Simple Smile

  201uu
Баси колко мъдро си го казала!!!

# 143
  • Мнения: 7 837
Да си кажа като неработеща майка  Mr. Green
Драстична разлика забелязвам поне аз, при контактите си с американки и чужденки по площадките напр. По тази причина, съм си дала тел. само на една филипинка и полякиня, с които се засичаме понякога.
Писнало ми е от разговори за бебета, деца, разпродажби, хранителни стоки, шоута по тв, сериали и подобни щуротии. Във форума ги избягвам, а какво остава навън. А това са едни от основните теми на майките тук  Laughing Изобщо не съм си и помисляла да ходя на някоя от специализираните сбирки, представям си там какво ще е... По-добре да чета книга на някоя пейка в парка  Simple Smile

Семейните ни контакти са други.

# 144
  • Мнения: 1 294
А и образователна система в която вместо закона на Дарвин и еволюцията учат как Господ е създал Земята направо не е за споменаване  Grinning
а за еволюцията и Дарвин и пр. това са отделни места само, не навсякъде, и то частни училища и единици учители. никога няма да стане навсякъде, защото в конституцията изрично се разделя държавата от религията (което май не е вярно за някои евро държави между другото, Норвегия не е ли една от тях? newsm78)
Taка е, Норвегия е една от държавите в които църква и държава са на едно... но не за дълго. В момента се приема закон, които ще раздели църквата от държавата. Но и сега Норвегия си е Кралство Норвегия а не Християнско Кралство Норвегия (като примерно Ислямска Република Незнам коя си) а църквата се казва Държавна църква. Т.е. държавата, от нея да мине, е гледала Църквата като свое дете до сега, но вече край.

... ох, гледам по новините, пак някои луд с пищов се е вихрил у ваше село, ...

По темата за потреблението. На скоро имаше период на доста ниски лихви по кредитите. Някакъв опит на държавата да посъживи икономиката, скъпа била кроната, затруднил се алъш-вериша, не знам какво си. Това добре, ипотеките също много спаднаха, и маса народ, дето би трябвало да не могат да си позволят примерно къща изведнъж можаха. Ама които не вижда по далеч от носа си и не може да сметне, че ако при лихва 3% (както беше в един период) едва плаща вноските, какъв е шанса, че като станат 7% ще може... и сега чакаме някои да сдадат багажа. За това си е според човека според мен. Които умее да си прави сметката си я право и с много и с малко пари.

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 10:07 от palachinka

# 145
  • Мнения: 323
Да ви кажа не съм забелязала държавата и църквата да са на едно в Австрия.Даже ми прави впечатление,че в повечето случаи църквите са празни и няма хора,дори на някой празници.Учудващо,защото си мислех,че тук хората са много набожни,но не се оказа вярно или поне не в такава степен,в която си го представях.

# 146
  • Мнения: 1 909
И аз бях много учудена колко атеистични са във Франция. На фона на нововъзродените религиозни осъзнавания или както там бихте ги нарекли, в България, тука направо ми се видяха още по-големи атеисти отколкото бяхме ние по комунистическо време. Установих, че още по време на Френската революция, особено в Прованса, много църкви са били превърнати в кметства - и днес могат да се видят. Иначе се празнува Коледа, естествено, правят се даже изложби на ясли, но май по-скоро от етнографски интерес. На Великден децата събират яйца в градината и толкоз.
Интересен факт е обаче, че единствените частни училища са католическите. Чувала съм много добри неща за тях - трудно се влиза, платени са, но пък имало много повече ред и дисциплина.

Имам един въпрос към американките - някъде прочетох, че ваканциите в чужбина не били приоритет за американците. И понеже тукашните пък като че ли само това правят, да питам - какви им са тогава приоритетите за ваканциите? Пътуване до други щат, може би? Rolling Eyes

# 147
  • Мнения: 2 381
Имам един въпрос към американките - някъде прочетох, че ваканциите в чужбина не били приоритет за американците. И понеже тукашните пък като че ли само това правят, да питам - какви им са тогава приоритетите за ваканциите? Пътуване до други щат, може би? Rolling Eyes


хич не си падам по генерализации и клишета Simple Smile Който има пари и интереси пътува, както е навсякъде по света. Шефът ми е обиколил цяла Европа. Всяка година, след напрегнатия сезон за нас, ходи за 2-3 седмици пак някъде. Я Мексико, я някъде из Европа на пътешествие с кораб...Съдейки по е майлите, които получаваме голяма част от клиентите покрай големите празници излизат извън граница. Имаме и едно семейство, което изпраща всяка година писмо с подробни снимки кои зимни или летни курорти са посетили.

Колкото баба ми е излизала на вън (освен награда -екскурзия до СССР и ГДР), толкова и Джон Смит имащ 2 акра плантация го прави  Wink

# 148
  • Мнения: 1 593
Ники, щях да кажа в друг случай, че такова ти е обкръжението, ама ние работим в една и съща сфера.  Laughing
Моите шефове, до един милионери при това, "летуват" или в Хаваи, или в Мексико, или на Карибите. Двама от тях, с италианска кръв и имена, лично ми споделиха тази година, че нямат кой знае какви интереси да посетят Италия (това по повод моето ходене там), оттам и моите впечатления.

но си права за генерализациите, просто тази тема го изисква (генерализирането)   Thinking

# 149
  • Мнения: 1 909
Абе аз питам не за милионерите, ами за нормалните средна ръка хора - как си прекарват ваканциите, какви са им предпочитаните занимания...
Не се хващайте толкова за чужбината Laughing

# 150
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ники, щях да кажа в друг случай, че такова ти е обкръжението, ама ние работим в една и съща сфера.  Laughing
Моите шефове, до един милионери при това, "летуват" или в Хаваи, или в Мексико, или на Карибите. Двама от тях, с италианска кръв и имена, лично ми споделиха тази година, че нямат кой знае какви интереси да посетят Италия (това по повод моето ходене там), оттам и моите впечатления.

но си права за генерализациите, просто тази тема го изисква (генерализирането)   Thinking

Брех, мафията няма спира4ки беееее  Sunglasses Wink
Джена ,стана ми интересно, в каква сфера работиШ? Embarassed Сори за ОФФ топика  Rolling Eyes

# 151
  • Мнения: 2 381
... Двама от тях, с италианска кръв и имена, лично ми споделиха тази година, че нямат кой знае какви интереси да посетят Италия (това по повод моето ходене там), оттам и моите впечатления.


 Laughing и моя, и моя е италианец Джена. Не пропуска и всяка година турнирите по покер във Вегас обаче  Wink

mcdirock, финансисти Simple Smile

# 152
  • Мнения: 1 959
Моите шотландски селяни си умират да ходят в Испания.
Но обикалят и на всякъде по света. Много ходят.
И до САЩ редовно.
Мда и Слънчев бряг....

# 153
  • Мнения: 1 593
Заплатите на шефовете са средно $550,000 годишно по миналогодишни данни, моята е далеч по-скромна и изобщо не е обект на завист  Mr. Green,  Дай боже всекиму.
Дадох пример с тях, защото те нямат финансовия проблем да си позволят, докато обикновените хора може и да имат...

За "обикновените" хора, пак такива са ми наблюденията, с мечти за Европа, но реализация в Карибието/Мексико/Хавай, както и всички кътчета на Щатите. Много хора правят роуд трип - фамилно, с каравани може би, има доста условия за това.

За забавленията ми е трудно да се изкажа, мисля, че е много специфично и наистина не бих могла да генерализирам за цяла Америка. Например, когато ходим с колегите от Ню Йорк в Тексас примерно, се забелязва едно насмешливо отношение от тяхна страна към забавленията на местните, в случая беше бар наречен Electric Cowboy, където лелки и чичовци танцуват някакъв типичен кънтри танц. 

# 154
  • Italia
  • Мнения: 4 492
... Двама от тях, с италианска кръв и имена, лично ми споделиха тази година, че нямат кой знае какви интереси да посетят Италия (това по повод моето ходене там), оттам и моите впечатления.


 Laughing и моя, и моя е италианец Джена. Не пропуска и всяка година турнирите по покер във Вегас обаче  Wink

mcdirock, финансисти Simple Smile


Брех да му се не види  Crazy Да им се ненадяваШ  Mr. Green

# 155
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
И аз да дам още малко генерализации.

Американците - средната класа - са доста семейно ориентирани, съответно и ваканциите им от това се определят. Докато са в колеж, много от тях ходят на екскурзия или за един семестър до Европа. Като се заженят, класиката е меден месец в Хавай или Карибите. После с децата става зор. Първо, нямаш дълга отпуска, да си вземеш две седмици наведнъж си е знаменателно и прави впечатление на всички. Второ, имаш ремаркета. При 7 часа разлика от Европа как да помъкнеш хлапетиите за най-много седмица? Докато свикнат на часовата разлика, трябва да ги връщаш.

Трето, много хора живеят далеч от родителите си (законът е след 60 години да се местиш във Флорида или Аризона)  Mr. Green, и използват ваканциите си да ходят при тях. Моята шефка е от Мичиган, мъжът й от Индиана, нейните родители живеят във Флорида. Една седмица ходят по Мидуеста, една на море (съчетават с Дисни), и евентуално или на морско пътешествие, или около бизнес пътуванията й до Швейцария, взима и мъжът си и ходят наоколо (Франция, Белгия, май Италия крояха). 

Това ги спира много хора, затова пътуващите из Европа американци са или млади и неженени, или пенсионери. Е, има и изключения, но според мен такава е логиката на мнозинството.

Освен това не забравяйте, че това е цял континент. Да отидеш на всички места тук си иска време, отделен е въпросът колко от тях си струват.

# 156
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Писнало ми е от разговори за бебета, деца, разпродажби, хранителни стоки, шоута по тв, сериали и подобни щуротии. Във форума ги избягвам, а какво остава навън. А това са едни от основните теми на майките тук  Laughing Изобщо не съм си и помисляла да ходя на някоя от специализираните сбирки, представям си там какво ще е... По-добре да чета книга на някоя пейка в парка  Simple Smile

Семейните ни контакти са други.

 newsm10

# 157
  • Мнения: 323
И европейците обикалят,ама аз като гледам са само пенсионери и рядко женени.За Бг съм забелязала обикновено хора с възможности.Надявам се и аз да мога да обикалям малко свят,защото досега с други култури ми действа много добре.Но тук вече всичко поскъпна и не знам дали ще мога да си позволя това,което ми се иска.

# 158
  • Мнения: 7 914
да задам и аз един въпрос , породен от гледането на филми .. отнася се за Щатите:

Разпространено ли е преподаването в къщи? newsm78
В смисъл, че родителите не си пускат децата на училище и им преподават у дома си -  някои наемат учители, а други  се справят и без тяхна помощ  #Crazy...Интересно ми е какво е нивото на образование на подобен ученик? Thinking И дали се практикува поради  нямането на средства или...? newsm78 А плаща ли се  ( и колко) на повиканите в къщи преподаватели? Thinking

# 159
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
звездичка, такова нещо няма...., много филми гледаш  Wink

# 160
  • Мнения: 3 932
да задам и аз един въпрос , породен от гледането на филми .. отнася се за Щатите:

Разпространено ли е преподаването в къщи? newsm78
В смисъл, че родителите не си пускат децата на училище и им преподават у дома си -  някои наемат учители, а други  се справят и без тяхна помощ  #Crazy...Интересно ми е какво е нивото на образование на подобен ученик? Thinking И дали се практикува поради  нямането на средства или...? newsm78 А плаща ли се  ( и колко) на повиканите в къщи преподаватели? Thinking

Поне у Кебежко, не е...

# 161
  • Мнения: 1 436
звездичка, такова нещо няма...., много филми гледаш  Wink

Има, има homeschooling.

Не мисля, че се практикува заради нямане на средства. Три са главните причини - 1. (по-рядко) семейството живее в малка къща в прерията и им е далече училището, 2. много са религиозни и си индоктринират децата както му е реда или 3. детето не може да ходи на училище по здравословни причини. Мисля, че покриват някакви изпити, но не знам какви и колко често.

За нивото на образование не знам, аз лично съм скептична по ред причини. Иначе имаме едно познато дете такова (дете в гимназията  Mr. Green), тя пее в хора на местната гимназия, участва в клуба по дебати май и изобщо се социализира с връстници без проблем. В Калифорния държавните училища били задължени да допускат такива деца, които им живеят в района, да участват в извънкласни занимания.

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 21:10 от Juturna

# 162
  • Мнения: 1 147
Звездичка, има такова нещо да. Имам даже колега, чийто син учи вкъщи. Причините са както е казала Juturna, обикновено или здравословни, или религиозни, т.е. родителите не искат децата им да бъдат подложени на влиянието на обществото. Към момента, 1.7% от децата са обучавани вкъщи.
Има определени условия за обучение вкъщи, и те се различават от щат до щат. По принцип, има задължително време, в което детето трябва да бъде обучавано, от родител или друг преподавател, по определена от щата програма. Имат фиксиран брой часове на ден ( за 9ти клас са 5 часа на ден), като могат да бъдат взимани по всяко време. На края на срока се явяват на изпити, обикновено тестове, по съответните предмети и им се заверява годината.

# 163
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Авторът на "Ерагон" е бил обучаван вкъщи, написал е книгата на 17 години или нещо подобно. Причините са ги обяснили.

# 164
  • Мнения: 3 932
Ето още една разлика между Стария и Новия Свят - почти няма срочни-безсрочни договори за работа, всичко е employment at will - ти можеш да напуснеш по всяко време, без причина, но и те могат да те уволнят, когато си искат, което от време на време го и правят (най-лесния начин да намалиш разходите на фирмата, заплатите обикновено са най-голямото перо).

Ajde i az da te korigiram  Mr. Green,
никой не може току така да те уволни без сериозен мотив (иначе-синдикати, комисия по трудовите норми, определено има откъде да си търсиш правата)...виж, ако си е подготвил добре урока -права си, изгаряш!

# 165
  • Мнения: 1 593
Минерва, какви синдикати, какви трудови норми  newsm78 ... аз такива работи знам само за blue-collar workers, които и без друго не са за завиждане (за САЩ говоря)

Бубка, това за неПътуващите американци колко хубаво и точно си го обобщила...аз 200 слова изписах и пак не го докарах до същността  hahaha

# 166
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Миналата година бях в един B & B в Lancaster Dutch Country, където живеят много менуити и амиш. Семейството беше менуити, но основната причина, поради която децата учеха в къщи беше, че бяха фермери и 3 деца да учат им беше непосилно финансово. Те имаха Интернет и специални програми за всеки ден. Беше невероятно да видя как сутринта хранят с биберон теленцата, след това пишат домашно, а накрая се катереха по дърветата. Много възпитани и общителни дец а( което ме накара да се замисля, че не би било зле и в Холандия родителите да имат свобода да избират как да учи детето).   

# 167
  • usa
  • Мнения: 2 113
Разпространено ли е преподаването в къщи? newsm78
В смисъл, че родителите не си пускат децата на училище и им преподават у дома си -  някои наемат учители, а други  се справят и без тяхна помощ  #Crazy...Интересно ми е какво е нивото на образование на подобен ученик? Thinking И дали се практикува поради  нямането на средства или...? newsm78 А плаща ли се  ( и колко) на повиканите в къщи преподаватели? Thinking

да, има един стабилен процент хоумскулвани деца. в началото ги занимават родителите им, след това си учат сами по учебници, готови програми и прочие. не съм чувала да ходят преподаватели в къщи. нивото им на образование зависи от амбициите на родителите и децата, често е доста високо. обикновено националните състезания по спелване се печалят от хоумскулвани деца.

# 168
  • Мнения: 3 932
Минерва, какви синдикати, какви трудови норми  newsm78 ... аз такива работи знам само за blue-collar workers, които и без друго не са за завиждане (за САЩ говоря)

Изрично подчертах, че се отнася за Кебек (в щатско знам, че  не е така), но тук 70% от предприятията са синдикирани и синдикатите определено имат влияние. ..говориш с виден техен Член  Mr. Green все пак  bowuu...няма да навлизам в подробности, за да не се автооспамя  Mr. Green
Виж, ако работиш на черно, няма какво и откъде да търсиш то е ясно!
 Ако просто не ти се занимава, също...а и за да сме честни, ако трябва да си търсиш правата за своя сметка, скъпичко излиза и откъм финанси и откъм време.
С една дума, пътят е труден и стръмен, но за сметка на това дълъг и несугурен...

# 169
  • Мнения: 1 147
Quebec е друга бира, там нещата са коренно различни, отколкото където и да е другаде. По сила на профсъюзите се конкурират единствено с Германия, лично мнение. Добре, че не ми се налага да се разправям.  Laughing
Минервата, да не се обидиш.

# 170
  • Мнения: 3 932
Quebec е друга бира, там нещата са коренно различни, отколкото където и да е другаде. По сила на профсъюзите се конкурират единствено с Германия, лично мнение. Добре, че не ми се налага да се разправям.  Laughing
Минервата, да не се обидиш.

Не бе, как възгордях се  bowuu

# 171
  • Мнения: 3 491
звездичка, такова нещо няма...., много филми гледаш  Wink

Има, има homeschooling.

Не мисля, че се практикува заради нямане на средства. Три са главните причини - 1. (по-рядко) семейството живее в малка къща в прерията и им е далече училището, 2. много са религиозни и си индоктринират децата както му е реда или 3. детето не може да ходи на училище по здравословни причини. Мисля, че покриват някакви изпити, но не знам какви и колко често.

За нивото на образование не знам, аз лично съм скептична по ред причини. Иначе имаме едно познато дете такова (дете в гимназията  Mr. Green), тя пее в хора на местната гимназия, участва в клуба по дебати май и изобщо се социализира с връстници без проблем. В Калифорния държавните училища били задължени да допускат такива деца, които им живеят в района, да участват в извънкласови занимания.
За причините: последната, която срещнах, е езикова. Правят го чужденци родители, представители на не толкова популярни езици, които не искат децата им да загубят майчиния език, след като тръгнат на училище.
За качеството - не смея да правя категорични заключения, може би мнението ми е най-близко до това на миз.

# 172
  • Мнения: 7 914
благодаря,момичета, за отговорите ви   bouquet

Juturna

добре, че ми обясни за социализацията, понеже това беше следващият ми въпрос Hug

блажка
За причините: последната, която срещнах, е езикова. Правят го чужденци родители, представители на не толкова популярни езици, които не искат децата им да загубят майчиния език, след като тръгнат на училище.
а така не оставали ли огромен риск децата да владеят езика с акцент, по-голям отда речем връстници, които посещават училище? newsm78

# 173
  • Мнения: 3 478
Хоумскулинга си го има и при нас и не мога да кажа, че е типичен за определена среда. Имаме познати, които за много заможни, в един "палат" живеят и там като в клетка си държат единствената дъщеря. Хората са много интелигентни, но така и незнам защо са се спряли на този вид обучение за детето си. Майката се занимава с нея и ежедневно я води и на един билюк частни уроци ( музикални). Детето е наистина много умно и музикално надарено. Друг пример са ми хора, които съм виждала и приличат на типични ред неци. Та тези хора косят тревата на моя приятелка ( която е била учителка) и твърди, че са много умни и двамата родители и децата били много добре възпитани. Децата също всеки път работят с тях. Аз като ги погледа са ми едни такива много раздърпани, дето се вика на нищо не мязат, ама приятелката ми е впечатлена от това, което постигат с хоумскулване и все ми ги хвали.

# 174
  • Мнения: 3 491
блажка
За причините: последната, която срещнах, е езикова. Правят го чужденци родители, представители на не толкова популярни езици, които не искат децата им да загубят майчиния език, след като тръгнат на училище.
а така не оставали ли огромен риск децата да владеят езика с акцент, по-голям отда речем връстници, които посещават училище? newsm78

Разчитат на това, че извъндомашната езикова среда е достатъчно силна. Ето сайта на една индонезийка, която го прави:
http://www.early-years-homeschool.com/bilingual-homeschool.html
А в това списание:
http://www.biculturalfamily.org/
имаше цял един брой, посветен на този въпрос.

# 175
  • Мнения: 1 783
Няма синдикати за не-почасово заплатените, поне в УСА. Де да имаше, че и все по-слаби стават...

А американците, не пътуват точно по причините, които Бубка е дала, но и просто, защото до съвсем скоро не е имало някакъв кой знае колко голям интерес към останалия свят, поне от болшинството. Знам че е генерализация, ама при тази огромна страна, те смятат, че има достатъчно за гледане там. Което също е вярно - природата е много интересна и разнообразна. И пак да кажа - при средна заплата на семейство 50 -60000, как да си позволиш разходка в чужбина за 4-рима? Купуваш там каквото е най-евтино на пакет и отиваш. Не че няма бъджет травел за Европа, ама средностатистическия американец е малко с ниско самочувствие спрямо европейците.

Имам приятели, които искат да пътуват и са с две деца и са решили да тръгнат една година и да пътуват по света, и да си ги хоумскул-ват междувременно (по-точно - роудскул-ват  Mr. Green). и това е вариант, стига пари да имат, а те нямат и за сега само мечтаят. Simple Smile

# 176
  • Мнения: 11 315
Миналата година бях в един B & B в Lancaster Dutch Country, където живеят много менуити и амиш. Семейството беше менуити, но основната причина, поради която децата учеха в къщи беше, че бяха фермери и 3 деца да учат им беше непосилно финансово. Те имаха Интернет и специални програми за всеки ден. Беше невероятно да видя как сутринта хранят с биберон теленцата, след това пишат домашно, а накрая се катереха по дърветата. Много възпитани и общителни дец а( което ме накара да се замисля, че не би било зле и в Холандия родителите да имат свобода да избират как да учи детето).   
Което ме кара да кажа и същото за Германия, за съжаление!
Системата им на обучение е безобразна, нивото на даскалите е от земята до небето различно и си е направо 6 от тотото, ако попаднеш на кадърен даскал.

# 177
  • Мнения: 1 909
Бубка, благодаря ти за изчерпателния отговор! Ама и аз се сетих после, че съм задала въпроса подвеждащо.
Тук почти всички ходят много по чужбина, но като си помислиш, че на нас например, най-близката чужбина (Италия) ни е на 1 час път с кола, Испания е на около 4-5 часа... не може и дума да става за сравнение. Даже и с деца не е толкова сложно. Това му е хубавото на стария свят, че е възможно дори за един ден  да минеш през 4-5 държави че дори и да поразгледаш Laughing  Откакто пък съществува еврото, още повече се улесниха нещата.

Biz, много интересна идея имат твоите приятели! Между другото, наскоро гледах репортаж за едно френско семейство, с 3 или 4 деца, вече забравих (най-малкото на 18 месеца, най-голямото на 4 години), които са направили почти околосветско пътешествие  с яхта в продължение на повече от година. Показваха ги как си боут-скулват Grinning, а мадамата по пътя забременя и роди някъде около нос Добра Надежда.  Shocked

# 178
  • Мнения: 323
Имам въпрос към женската част на Новия свят съществува ли макар и нелегално организацията Куклус  клан не знам дали правилно я пиша.До колко може да се говори за дискриминация и до колко не.

# 179
  • Мнения: 1 783
Имам въпрос към женската част на Новия свят съществува ли макар и нелегално организацията Куклус  клан не знам дали правилно я пиша.До колко може да се говори за дискриминация и до колко не.
легално не, нямам идея дали съществува нелегално, възможно е да, то расистки организации има по цял свят, дали ККК или скин хедс, или нещо друго да не говорим, че и за поддръжници на хитлеризЪма съм чувала.

# 180
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Което ме кара да кажа и същото за Германия, за съжаление!
Системата им на обучение е безобразна, нивото на даскалите е от земята до небето различно и си е направо 6 от тотото, ако попаднеш на кадърен даскал.

Вечерница, днес за пореден път се убедих, че учителите дори и да имат воля за нещо по-нормално като обучение, им я режат отвсякъде. Моите шефове предпочитат децата да идат "да си общуват" в училище, а не да учат или да пишат домашно. Това не било важно....Потресена съм!

# 181
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Което ме кара да кажа и същото за Германия, за съжаление!
Системата им на обучение е безобразна, нивото на даскалите е от земята до небето различно и си е направо 6 от тотото, ако попаднеш на кадърен даскал.

Вечерница, днес за пореден път се убедих, че учителите дори и да имат воля за нещо по-нормално като обучение, им я режат отвсякъде. Моите шефове предпочитат децата да идат "да си общуват" в училище, а не да учат или да пишат домашно. Това не било важно....Потресена съм!

е, хайде сега да не обобЩаваме така. Щото аз пък, от гледна то4ка на родител, мога да реШа да обобЩя, 4е у4ителите нямат никакво желание да се занимават с преглеждане на домаШни, или някакви извънредни занятия. За пореден път един от свестните у4ители на дъЩеря ми ми повтори, 4е съм много претенциозна и 4е времената на многото домаШни и на 4етенето на книжки, са безвъзвратно минало.  #Crazy

# 182
  • Мнения: 323
И аз като бивш преподавател да кажа,че само в Бг е останала от миналото амбицията децата да учат и то наистина да учат добре.Вярно е,че сега образованието е под всякаква критика,но бг  учениците са си генетически умни,интелигентни и затова успяват.
Не напразно твърдя,че в Зап.Европа и Америка има по-скоро лумпени ученици,не всички разбира се -има наистина добри,но като цяло нещата са други.
И тук в Австрия доколкото знам образованието не е кой знае колко добро,така съм чувала-нямам собствени наблюдения.Но и не ме учудва.
Имам един въпрос доколко в Новия свят хората проявяват интерес към културата като цяло.Тук се ходи много на опера,театър,има ужасно много изложби на световно известни художници,изобщо Виена е културна столица и хората ходят на такива мероприятия.

# 183
  • Мнения: 1 783
И аз като бивш преподавател да кажа,че само в Бг е останала от миналото амбицията децата да учат и то наистина да учат добре.Вярно е,че сега образованието е под всякаква критика,но бг  учениците са си генетически умни,интелигентни и затова успяват.
Не напразно твърдя,че в Зап.Европа и Америка има по-скоро лумпени ученици,не всички разбира се -има наистина добри,но като цяло нещата са други.
И тук в Австрия доколкото знам образованието не е кой знае колко добро,така съм чувала-нямам собствени наблюдения.Но и не ме учудва.
Имам един въпрос доколко в Новия свят хората проявяват интерес към културата като цяло.Тук се ходи много на опера,театър,има ужасно много изложби на световно известни художници,изобщо Виена е културна столица и хората ходят на такива мероприятия.
Разбиват ме направо такива твърдения за генетиката  Shocked, големи тъпанари са всички на запад значи? Глупавите и умните хора са вероятно в еднакво съотношение по целия свят, мързеливите и страрателните най-вероятно не са  Peace

Ходят на културни мероприятия в САЩ, не по-малко от в Европа.

# 184
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
е, хайде сега да не обобЩаваме така. Щото аз пък, от гледна то4ка на родител, мога да реШа да обобЩя, 4е у4ителите нямат никакво желание да се занимават с преглеждане на домаШни, или някакви извънредни занятия. За пореден път един от свестните у4ители на дъЩеря ми ми повтори, 4е съм много претенциозна и 4е времената на многото домаШни и на 4етенето на книжки, са безвъзвратно минало.  #Crazy

Е, хайде сега да не обобщаваме така. Има много учители, които все още имат желание да се занимават с преглеждане на домаШни, или някакви извънредни занятия. Само дето има много родители, които насърчават децата си на 14 и 15 да работят по снекбарове и прехвърлят своите задължения за изграждане на нормални личности на училището. И повярвай, че ако имаш най-малко 20 ученика, които трябва да възпиташ, които те заплашват, психологически те малтретират  и т.н. най-малкото, което ти се прави е извънредни занимания. Да, дъщеря като твоите са жертва, но всичко е в резултат на нещо.

И по темата: какво е в това отношение американското училище?

# 185
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
е, хайде сега да не обобЩаваме така. Щото аз пък, от гледна то4ка на родител, мога да реШа да обобЩя, 4е у4ителите нямат никакво желание да се занимават с преглеждане на домаШни, или някакви извънредни занятия. За пореден път един от свестните у4ители на дъЩеря ми ми повтори, 4е съм много претенциозна и 4е времената на многото домаШни и на 4етенето на книжки, са безвъзвратно минало.  #Crazy


Е, хайде сега да не обобщаваме така. Има много учители, които все още имат желание да се занимават с преглеждане на домаШни, или някакви извънредни занятия. Само дето има много родители, които насърчават децата си на 14 и 15 да работят по снекбарове и прехвърлят своите задължения за изграждане на нормални личности на училището. И повярвай, че ако имаш най-малко 20 ученика, които трябва да възпиташ, които те заплашват, психологически те малтретират  и т.н. най-малкото, което ти се прави е извънредни занимания. Да, дъщеря като твоите са жертва, но всичко е в резултат на нещо.

И по темата: какво е в това отношение американското училище?

моето обобЩение беШе провокативен отговор на твоето  Shocked
не се ли разбра?  Thinking
а останалата 4аст на поста ти, извини ме, ми прили4а на поредното прехвърляне на топката : първо Шефовете не били съгласни, са пък родителите си праЩали децата да ба4кат и не си възпитават децата. бай дъ уей, интересно ми е да обясниШ какво разбираШ под "нормална ли4ност" и "изграждане", Щото имам 4увството 4е изобЩо няма да сме съгласни по въпроса.
и последно, аз не претендирам у4илиЩето да Възпитава, а да Обу4ава.


И аз като бивш преподавател да кажа,че само в Бг е останала от миналото амбицията децата да учат и то наистина да учат добре.Вярно е,че сега образованието е под всякаква критика,но бг  учениците са си генетически умни,интелигентни и затова успяват.
Не напразно твърдя,че в Зап.Европа и Америка има по-скоро лумпени ученици,не всички разбира се -има наистина добри,но като цяло нещата са други.
И тук в Австрия доколкото знам образованието не е кой знае колко добро,така съм чувала-нямам собствени наблюдения.Но и не ме учудва.
Имам един въпрос доколко в Новия свят хората проявяват интерес към културата като цяло.Тук се ходи много на опера,театър,има ужасно много изложби на световно известни художници,изобщо Виена е културна столица и хората ходят на такива мероприятия.

ако това е мнение на бивШ преподавател, ка4вам оценката си на италианските даскали  ooooh!

# 186
  • USA
  • Мнения: 559
Криси, защо си мислиш, че учениците в Западна Европа и Америка са лумпени? Преподавала ли си там?
Аз нямам наблюдения върху училищата, но в университета, в който учих в Америха лумпени не видях. А много исках да видя къде са тези тъпи американци, за които бях слушала толкова много...
Изводът ти за генетиката също ме разби  ooooh! Аз като бях ученичка не ми е направило впечатление да съм заобиколена от много "генетически умни и интелигентни деца".

# 187
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
feiam.
отвори тема ( тази не е по въпроса) и ще ти отговоря. Ако работиш в  образователната сфера си заслужава да ти отговоря. Ако не си: загуба на време. Само за спора, като за спор: няма смисъл.   

# 188
  • Мнения: 323
Момичета в Бг доста често даваха резултатите от световните олимпиади по физика,математика и информатика.Нашите са винаги на първите места,на всичкото отгоре някой от тях са студенти в Харвард.И то след като са показали резултатите от тези олимпиади.
Казах,че не всички са лумпени, моля.Но любознателността на българина си е пословична и това си проличава от ученическата скамейка.

# 189
  • Мнения: 1 593
Криси има право, само че аз не го отдавам на природна интелигентност, а на образователната система - тази, по която съм учила "по мое време" - за сега не мога да говоря. Не случайно круизвах в колежа по общообразователните предмети, по простата причина, че бях учила нещата още в гимназията. И не случайно в САЩ все още има глад за програмисти - застъпването на математиката в училище е плачевна.
Наблюденията са ми от моите съколежани  Peace

# 190
  • USA
  • Мнения: 559
Моите наблюдения са от graduate school в добър университет. Аз общообразователни предмети в САЩ не съм учила. Ами не мога да кажа, че круизвах, въпреки, че в БГ си ходех на олимпиади Thinking. Иначе съм съгласна, че разликата идва от образователната система и здравото учене. Вярно е, че доста хора се плашеха като чуят първа производна, но пък чак лумпени не бих ги нарекла хората.

# 191
  • Мнения: 3 932
Айде сега като сте т-о-о-о-лкова образовани  Mr. Green, да ми кажете как се закръгля по вашите географски ширини newsm78

Пример: на колко е равно 2,3559 закръглено до втория знак и на колко 2, 3556...в Канада (или в Кебек newsm78), има разлика, уверявам ви.

В първият случай на 2,35 защото цифрата след втората петица е нечетна, т.е. закръгля се надолу, във втория на 2,36...умно, а??? Най-малкото странно, не много канадци го знаят този принцип, но поне така се преподава

# 192
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam.
отвори тема ( тази не е по въпроса) и ще ти отговоря. Ако работиш в  образователната сфера си заслужава да ти отговоря. Ако не си: загуба на време. Само за спора, като за спор: няма смисъл.   

Kalinka, темите винаги се отклоняват от на4алната си то4ка.
тема няма да си отворя, заЩото не съм от образователната сфера, та да не ти губя времето.
Ще се информирам в правилата на форума за това интересно условие да се дискутира по една тема, само ако професионално аргументирани  newsm78

# 193
Айде сега като сте т-о-о-о-лкова образовани  Mr. Green, да ми кажете как се закръгля по вашите географски ширини newsm78

Пример: на колко е равно 2,3559 закръглено до втория знак и на колко 2, 3556...в Канада (или в Кебек newsm78), има разлика, уверявам ви.

В първият случай на 2,35 защото цифрата след втората петица е нечетна, т.е. закръгля се надолу, във втория на 2,36...умно, а??? Най-малкото странно, не много канадци го знаят този принцип, но поне така се преподава

Аз още от България си закръглям по "канадския" метод; твоето правило дори не съм го чувала, а закръглям много!  Laughing Laughing Laughing

# 194
  • Мнения: 1 593
Айде сега като сте т-о-о-о-лкова образовани  Mr. Green, да ми кажете как се закръгля по вашите географски ширини newsm78

Виж Ексел, аз зъкръглявам като в Ексел - и в двата случая 2.36
Мисля, че методът, който описваш просто няма логика (да закръгляваш по-голямо число към по-малкоPeace

Winx, Американците, които ходят в град скуул са твърде "отбрана" част от генералното население, за да можеш да кажеш с ръка на сърцето, че определят образоваността на една нация. Работя в доста престижна и голяма фирма, където хората се наемат с много подбор, и смея да твърдя, че въпреки че имам много интелигентни колеги (американци), чужденците (а ние имаме много такива) просто са по-добри. Вторите с лекота минават лицензния изпит, първите го държат по няколко пъти, въпреки, че е на роден език.
 

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 11:48 от Jenna

# 195
  • Мнения: 3 932
Айде сега като сте т-о-о-о-лкова образовани  Mr. Green, да ми кажете как се закръгля по вашите географски ширини newsm78

Пример: на колко е равно 2,3559 закръглено до втория знак и на колко 2, 3556...в Канада (или в Кебек newsm78), има разлика, уверявам ви.

В първият случай на 2,35 защото цифрата след втората петица е нечетна, т.е. закръгля се надолу, във втория на 2,36...умно, а??? Най-малкото странно, не много канадци го знаят този принцип, но поне така се преподава

Аз още от България си закръглям по "канадския" метод; твоето правило дори не съм го чувала, а закръглям много!  Laughing Laughing Laughing

Ха-ха, да не си mи била колежка във Free Shopa  Joy newsm78 Joy

# 196
  • Мнения: 1 199
Работя в доста престижна и голяма фирма, където хората се наемат с много подбор, и смея да твърдя, че въпреки че имам много интелигентни колеги (американци), чужденците (а ние имаме много такива) просто са по-добри. Вторите с лекота минават лицензния изпит, първите го държат по няколко пъти, въпреки, че е на роден език.
 

А това не може ли де се дължи на факта, че за да си чужденец, който е отишъл да учи и се е задържал в Щатите, все пак трябва да си преминал някое и друго сито в повече от американците, които работят в тази компания. Не знам дали се изразих добре - в смисъл че чужденците, които работят в твоята компания, са повече над средното за родината си ниво от американците, които работят там.

# 197
  • Мнения: 3 932
Работя в доста престижна и голяма фирма, където хората се наемат с много подбор, и смея да твърдя, че въпреки че имам много интелигентни колеги (американци), чужденците (а ние имаме много такива) просто са по-добри. Вторите с лекота минават лицензния изпит, първите го държат по няколко пъти, въпреки, че е на роден език.
 

И аз забелязваm подобна тенденция Peace

# 198
  • Мнения: 323
В този форум бях чела,че един бг гражданин е завършил за инженер в Австрия и десет години е работил като таксиджия,независимо че е завършил с отличие.Това го написа жена му,която явно е доста възмутена от това.И с право,едва сега работи в Сименс,защото от месни люде  не е могъл да се дореди до място по специалността.Което  си е явна дискриминация.

# 199
  • Мнения: 11 315
В този форум бях чела,че един бг гражданин е завършил за инженер в Австрия и десет години е работил като таксиджия,независимо че е завършил с отличие.Това го написа жена му,която явно е доста възмутена от това.И с право,едва сега работи в Сименс,защото от месни люде  не е могъл да се дореди до място по специалността.Което  си е явна дискриминация.
Това е по-скоро изключение. За да пробиеш в Европа ти трябва владеене на местния език+английски и то на доста високо ниво.
Аз този случай не го знам, но тайничко си мисля, че тоз наш инженер може да не е бил на ТИ с немския.
Лека поправка -пише се "местни"

# 200
  • Мнения: 1 593
Според мене си е до човек. Мъжът ми не владее изобщо немски, но много добре се вписа сред австрийските си колеги, с които контактуваше на английски... тука става въпрос, че си създаде приятелства, а не че просто е общувал с тях. Не знам как са го гледали на пръв поглед, но определено сега се държат с него като "с равен". Говорим за дън земи Тиролски, а не за "централна" Виена.

е, да уточня, че работата е в американска корпорация все пак  Laughing

# 201
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Тук и в двата случая се закръгля на 6 ( поне при оценките). Аз съм на Вие с математиката, но последно ми направи впечатление, че тукашните деца не знаят да смятат по този начин:
  45
+12
  ----
   57

В Новият свят как е ( или в други европейски страни)?

# 202
  • USA
  • Мнения: 559
Jenna, аз не казвам, че всички американци са образовани и умни.  Laughing Казвам, че не всички са тъпи, както се твърди доста упорито.

Ами, аз също работя в голяма престижна корпорация и мога да кажа, че тук има много изявени чужденци, но си има и умни и изявени американци, които са си расли тук. Не може да се обобщава на този принцип. heureuse е права, че това зависи от много други фактори. Чужденците в тези фирми и град скуул са много по-прецеждани от американците и това може да допринася за твоите наблюдения.

Както и да е, мисля че темата доста се измести. Все пак е Новият срещу Старият свят, а не колко сме умни българите и колко са тъпи всички останали.

# 203

Както и да е, мисля че темата доста се измести. Все пак е Новият срещу Старият свят, а не колко сме умни българите и колко са тъпи всички останали.

заЩото това си е по подразбиране  .... добавям и хубави  Joy

# 204
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Както и да е, мисля че темата доста се измести. Все пак е Новият срещу Старият свят, а не колко сме умни българите и колко са тъпи всички останали.

заЩото това си е по подразбиране  .... добавям и хубави  Joy

и стилни и при това супер домакини  Rolling Eyes

# 205
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045

Както и да е, мисля че темата доста се измести. Все пак е Новият срещу Старият свят, а не колко сме умни българите и колко са тъпи всички останали.

заЩото това си е по подразбиране  .... добавям и хубави  Joy


Mда, и цялата скромност в нас (българите) събрана  Mr. Green

# 206
  • Мнения: 1 593
тези хубави качества по рождение или по паспорт ни се полагат...
че някои не са раждани в БГ-то, да не сме се минали  Joy

# 207
  • Лондон
  • Мнения: 56
Аз съм живяла и на двете места... Първо 7 години в Америка ( Бостън) и сега в Лондон.
Ще се опитам да напиша как виждам + и - те на двете места Simple Smile

Америка
+ве
по-лесна реализация
по-висок стадарт
по-високо качество на българите като цяло
по-добри пътища
по-хубави коли
по-добри цени на стоките
по-лесен живот като чужденец
по-голяма толерантност към различията
по-добро здравеопазване

- и
далеч от БГ и Европа
много работа
малко почивка
по-лоша социална система
мързеливи местни
странни  - неприятно луди по някакъв начин
прекалени религиозни


Европа
+ве
по-лесно и достъпно пътуване
относително по-образовани местни
относително по-нормални също
не толкова религиозни
по-малко работа и повече почивка
по-добра социална система
по-добра валута
по-добри условия по време на бременността и майчинството


по-нисък стандарт на живот
отвратителни пътища
скъпи коли
скъпи стоки
скъпи имоти
отвратителен градски транспорт
българите относително по-необразовани
по-трудно приемане на източно европейците
прекалено добра социална система
и тук мързеливи местни (което за нас си е по скоро + бих казала, но дразни Simple Smile





# 208
леле, вЕрно 4е забравихме трудолЮбието .....  ooooh!

# 209
  • Мнения: 3 932
Аз съм живяла и на двете места... Първо 7 години в Америка ( Бостън) и сега в Лондон.
Ще се опитам да напиша как виждам + и - те на двете места Simple Smile
...................

100% споделям мнението ти...

Само още един плюс в полза на новия свят:
има ресторанти, в които можеш да си носиш виното, от тях-само тирбушона...не е ли гениална американската (кебежката  newsm78) мисъЛ Party

Има ли такава практика из вашите географски ширини???

# 210
  • Мнения: 3 491

има ресторанти, в които можеш да си носиш виното, от тях-само тирбушона...не е ли гениална американската (кебежката  newsm78) мисъЛ Party

Както и да ти опаковат за в къщи храната, която не можеш да изядеш (доста популярно като се има предвид колко са големи порциите .  Simple Smile )
Интересно ми, има ли го това в Европа?

# 211
  • Мнения: 323
Блажка и в Европа го има това да се доставя храна вкъщи и то опакована,но порциите са нормални.С мъжа ми се поръчахме няколко пъти храна за вкъщи,ама не ми се видяха големи порциите, с изключение на китайските..Но тук кухнята е доста различна.Не е много по вкуса на българина.
Много ми допадна португалската кухня,останах изненадана.Момичета лек ден от мен

# 212
Блажка говори за другo. Тук в ресторантите храната е в изобилие - порциите са огромни, така че трудно се изяжда цялото количество. Затова, ако ти остане ти го завиват за вкъщи. Или още в началото поръчваш да ти разделят порцията на две и половината си я вземаш за вкъщи. Другото за което ти говориш е take- out.

# 213
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Това в опаковането на храната беше супер в Америка. Тук в Холандия дори не е прието да си поискаш да ти я опакават в китайски ресторант. За останалите ресторанти по принцип порциите са за джуждета, ако се сравняват с тези в Америка. А цените великански. Супер е в Америка по отношение на яденето: разнообразие и нормални цени.

Миналата година бяхме в един ресторант при Амишите, където има много туристи, така че си мислех, че и цените са като за туристи. за 6-7 долара можеше да се яде,колкото поискаш.

# 214
  • Лондон
  • Мнения: 56
да си носиш виното не е прието. аз и в Щатите не съм виждала такова нещо. явно в нещо канадско Simple Smile

доги багс също. първо, порциите не са толкова големи. второ, няма го като култура. ако поискаш сигурно няма да ти откажат ама нито съм виждала някой да го прави, нито аз съм го правила.

# 215
  • Мнения: 3 491
да си носиш виното не е прието. аз и в Щатите не съм виждала такова нещо. явно в нещо канадско Simple Smile

Абсолютно прието е това с виното и в Щатско (поне в ресторантите, където на мене ми се е случвало да ходя).  Peace

# 216
  • Мнения: 3 932
А принципа на бюфетите застъпен ли е?  
В смисъл плащаш около 10$ и после всичко на корем  newsm78

# 217
  • Мнения: 3 491
А принципа на бюфетите застъпен ли е?  
В смисъл плащаш около 10$ и после всичко на корем  newsm78
В Щатско - да. Но не знам точно как варират цените, много отдавна не съм ходила.

# 218
  • Мнения: 1 436
В Щатско - да. Но не знам точно как варират цените, много отдавна не съм ходила.

При нас излизат към $25 с ДДСто. Има един корейски, мъжа ми и приятели много го уважават. Сурово мариновано месо, печеш на скаричка на средата на масата. Освен месото не предлагат нищо друго, ако не броим т.нар. салата, която е 3 листа от марула и един домат нарязани от предната година  Sick. Ей, изривам се от толкова месо.

Абсолютно прието е това с виното и в Щатско (поне в ресторантите, където на мене ми се е случвало да ходя).  Peace

Затова ли има corkage fee? Винаги съм се чудила какво е това Thinking

# 219
  • Мнения: 1 593
Това с носенето на виното може да е по-популярно на Източното крайбрежие  newsm78. С блажка живеем в един район, потвърждавам, че се среща много често.
В града, където ходим да обикаляме ресторантите, има определен брой алкохолни лицензи, които могат да се раздават на заведения, и съответно повече ресторанти от лицензи. За да привлекат клиенти, им разрешават да си носят собствен алкохол. Подозирам, че това е причината навсякъде другаде за подобен вид "услуга".

Искам да кажа, че в България, като представител на "стария свят" храна се загръща за в къщи без проблем, просто контейнерите се плащат за разлика от Щатите. 

# 220
  • Мнения: 2 379
Освен в китайски ресторанти, не знам някъде другаде да ти опаковат храна за вкъщи. (в България)
Но те китайските ресторанти не са нормален пример за ресторант.

Като цяло ми звучи много ужасно това --- да идеш на ресторант и да си занесеш домашно вино, а после да ти опаковат остатъците, за да си ги доядеш у вас. Stop Sick Crazy Laughing
Не мисля, че тази "мода" има шанс в Европа.

# 221
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Защо да е ужасно да ти опаковат храната? Плащаш си и на практика е твоя. По-гадното е тоновете храна, които се изхвърлят. Това е разхищение.....А и в Америка порциите са в пъти по-големи, така че е нормално да не можеш да изядеш всичко.

# 222
  • Мнения: 2 379
Ами да дават по-малки порции тогава. Значи разхищението е в порциите, а не в неопаковането на остатъците. Wink
А цялостната концепция на ресторат-виното от вкъщи-остатъците в торбичка на мен специално ми се струва много смехотворна.

# 223
  • Мнения: 1 593
Освен в китайски ресторанти, не знам някъде другаде да ти опаковат храна за вкъщи. (в България)

Сега вече знаеш   Laughing
Да изброявам ли ресторанти или сама ще ходиш до БГ да се увериш...

За "модата" - Американците по моите географски ширини не готвят - те ядат навън. В този смисъл консепта за ресторант не се припокрива с разбирането, което имат европейците. Съответно за тях (за мен) излизането на ресторант не е официално събитие, а начин да се нахранят и носенето на вино/бира и загръщането на храна за в къщи е еквивалент на италианците, които правят лазаня и слагат остатъка от тавата в хладилника за следващия ден.
В елитните ресторанти в САЩ, порциите са много по-малки и нямам случай да ми е останало нещо да занеса в къщи.

# 224
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Потвърждавам - септември миналата година в България на мен също редовно ми опаковаха за вкъщи, не в китайски ресторанти, всякакви други.

# 225
  • Canada
  • Мнения: 231
Като цяло ми звучи много ужасно това --- да идеш на ресторант и да си занесеш домашно вино ...

 Laughing Laughing Laughing

# 226
  • Мнения: 1 909
А колко е тоя corkage fee? Да не е колкото бутилка вино? Laughing

Майтапа настрана, но наистина се удивих на тази история с носенето на виното - тук е абсурд да мине такава идея  Grinning

# 227
А колко е тоя corkage fee? Да не е колкото бутилка вино? Laughing

Майтапа настрана, но наистина се удивих на тази история с носенето на виното - тук е абсурд да мине такава идея  Grinning

заЩото пе4елят най_много от алкохола, предполагам ... ина4е всеки би се възползвал

# 228
  • Мнения: 1 593
aз обясних по-горе защо става това. Не е "мода", просто няма достатъчно алкохолни лицензи, а ресторантът все пак не иска да лиши гостите си от алкохол затова им разрешава сами да си го носят.

# 229
  • Мнения: 1 909
И печелят от отварянето на бутилки? newsm78 Joy

# 230
  • Мнения: 1 593
И печелят от отварянето на бутилки? newsm78 Joy

Тц.
Ако си от хората, които не отказват винце с вечерята или биричка с мезето в кой ресторант би седнала - в този, сервиращ алкохол или в този - не?
Предлагайки тази услуга, ресторантите без лиценз стават конкурентно способни. В този смисъл "печелят". Аз не съм имала вземане даване с "коркидж фии" в Щатите обаче.

# 231
  • Мнения: 2 379
заЩото пе4елят най_много от алкохола, предполагам ... ина4е всеки би се възползвал
Ц! Аз не бих се възползвала. Laughing
Отивам на ресторант, за да седна и после да стана. По средата да ям и да пия. Нищо не нося, нищо не отнасям.
И, не, не разбирам ходенето на ресторант като официално събитие с бална рокля. Ние всъщност ходим основно по пицерии и целта си е точно ядене (това за Дженна, която каза, че по нейните части американците ходят на ресторат, за да се хранят Grinning).

# 232
абе ако си вкарам виното, бихме спестили поне едно 50 евро.... не е за пренебрегване ... а ако сме компания, да не говорим
а двайсете грама ракийка,  дето ти я дават ма края на цената на златото .... 

# 233
  • Мнения: 2 379
Ти сега ме хвърли в спомени, когато с двама колеги някак си се накъркахме само от по чашка тоник за 70 стотинки (имах скрита бутилка джин в чантата).  Joy
Ама говорим за събития от кръчма в Студентски град.

# 234
  • Мнения: 1 294
ха ха, е това си е класика  Laughing
Ама мани другото ама ние добре, че не пием много. Иначе и тук е страшно скъпо да си вземеш алкохол, то и ядене да си вземеш е скъпо де... е това е готино и в БГ и в САЩ явно, да можеш да ядеш на вън без да ти искат <единия крак> в замяна.

# 235
  • Мнения: 907
Сега не помня къде за пръв път ми опаковаха храна, може и в Америка да е било.
Но за пръв път чувам, че в Европа, вкл. БГ не било разпространено  Shocked. Ние опаковаме на поразия  Grinning. Да не съм луда като хапнат децата по един картоф и да връщам цялата порция или да се тъпча  Crazy.

# 236
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
заЩото пе4елят най_много от алкохола, предполагам ... ина4е всеки би се възползвал
Ц! Аз не бих се възползвала. Laughing
Отивам на ресторант, за да седна и после да стана. По средата да ям и да пия. Нищо не нося, нищо не отнасям.
И, не, не разбирам ходенето на ресторант като официално събитие с бална рокля. Ние всъщност ходим основно по пицерии и целта си е точно ядене (това за Дженна, която каза, че по нейните части американците ходят на ресторат, за да се хранят Grinning).

ооо, аз бих се възползвала и как оЩе. даже бих си занесла и за хапване, пък да ми го притоплят и да ми го сервират. Joy

майтапа настрана, не бих отказала да ми опаковат остатъците, както и безобразно ми липсва в Италия възможността да поръ4аШ за в къЩи неЩо разли4но от пица/китайски и тем подобни. няколкото кулинарни магазина в околието са гола_вода  Confused
писна ми да готвя  Crossing Arms

# 237
  • Мнения: 907

майтапа настрана, не бих отказала да ми опаковат остатъците,

Ама ти не чакай да ти предложат. Просто казваш - моля опаковайте това и онова. Досега никъде не са ни отказвали. Даже веднъж в суматохата опаковаха супа (май таратор беше  Shocked) в една такава пластмасова кофичка. Не помня къде беше  newsm78.

# 238
  • Мнения: 3 932
Като цяло ми звучи много ужасно това --- да идеш на ресторант и да си занесеш домашно вино ...

 Laughing Laughing Laughing

Това с  hahahaдомашното е класика...

Сега се сещам за още една практика, която може да намерите за потресаваЩа.

Продават се комплекти за вино, т.е. концентрат+бидонче+нещо си за избистряне (тип котешка тоалетна), бутилки, етикетчета, упътване (като за малоумни)...та слагаш си бидончето в спалнята на топло  Mr. Green(или където там му намериш място) и чакаш  bowuu bowuu bowuu, естествено следваш плътно инструкциите.
След около 2 седмици си си направил собствено винЦе, после носиш в ресторанта и екшЪн Heart Eyes

# 239
  • Мнения: 323
тук такова нещо не може да се случи,няма как да стане,австрийците правят хубави бели вина,ама червените не струват.Обикновено си взимаме италианско или френско червено вино.Чувала съм,че и португалците правили хубаво вино-Портваин.-колко е добро не знам.

# 240
  • Мнения: 1 783
Като цяло ми звучи много ужасно това --- да идеш на ресторант и да си занесеш домашно вино ...

 Laughing Laughing Laughing

Това с  hahahaдомашното е класика...

Сега се сещам за още една практика, която може да намерите за потресаваЩа.

Продават се комплекти за вино, т.е. концентрат+бидонче+нещо си за избистряне (тип котешка тоалетна), бутилки, етикетчета, упътване (като за малоумни)...та слагаш си бидончето в спалнята на топло  Mr. Green(или където там му намериш място) и чакаш  bowuu bowuu bowuu, естествено следваш плътно инструкциите.
След около 2 седмици си си направил собствено винЦе, после носиш в ресторанта и екшЪн Heart Eyes

... и после носиш, носиш домашно вино, че може и на съседната маса да предложиш по чашка - от наш'та маса за ваш'та маса  Joy



ама вие как забравихте за гостоприемството, като видно бг качество

# 241
  • Мнения: 3 932
....ама вие как забравихте за гостоприемството, като видно бг качество
[/quote]

Имам чувството, че малко напоследък се поизродила  тази Ни национална черта...

# 242
  • Мнения: 323
Няма начин да не се изроди бг.гостоприемството,всеки трябва да свиква с начина на живот където се намира.Тук в Австрия не съм чула още някой да казва,че си ходят на гости и т.н.Като се върнах са две седмици в Бг направо едвам издържах на толкова хора около мен и толкова много приказки,пък аз не минавам за мълчалива.Нали знаете битието определя съзнанието.

# 243
  • Мнения: 3 932
Няма начин да не се изроди бг.гостоприемството,всеки трябва да свиква с начина на живот където се намира.Тук в Австрия не съм чула още някой да казва,че си ходят на гости и т.н.Като се върнах са две седмици в Бг направо едвам издържах на толкова хора около мен и толкова много приказки,пък аз не минавам за мълчалива.Нали знаете битието определя съзнанието.

М-да  Thinking,
и аз съответно лекичко се дразня, когато ми дрънне някой и ми каже, ей сега ще дойдем на кафе, в Бг не ми пукаше и прилагах на общо основание въпросната тактика, все пак имам седем години стаж в Студ. град Laughing
Виж планираните гости си ги обичам и редовно събота и неделя сме на софра Mr. Green, естествено не само вкъщи Whistling

Общи условия

Активация на акаунт