раничка на шийката на матката

  • 33 715
  • 127
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 13 206
аз четох че HPV се предава изключително по полов път, ЗиМа беше така добра да ми даде 2 линка това и това поне малко да ти светне дет се вика Peace

Но "раничката" не се свързва с вирусите, поне не съм чела някъде, че това е заковано като причина. Такъв вирус знам, че води до онкологично заболяване, но раничките на шийката на матката не са такова. Нали новата "ваксина" атакуваше такива вируси.

Тц... свързва се точно в това. Само че не всички типове ХПВ са онкогенни. Раничката на маточната шийка е изменение на плоския епител на границата м/у двата епитела. Може да се дължи на травма, на ХПВ и на куп други неща. Ако не се лекува адекватно може да направи много поразии... ХПВ се предава по полов път и огромен процент жени го имат. Мъжете, разбира се както винаги не страдат, те само го пренасят насам-натам  Twisted Evil

# 46
# 47
  • Мнения: 1 817
Теди, причината да не се изгарят и оперират раничките, когато не е належащо, е че според статистиката при 65% от жените в рамките на 5 години се появяват отново. ЧПВ се предава по полов път или при раждане от майката на детето.
Judy, абсолютно правилно! Единствената профилактика е редовното правене на цитонамазка - 1 до 2 пъти годишно с четчица, а не с памична клечка! Naughty Миличка, раничките не са онкологично заболяване, но могат да се превърнат в такова!
estelle79, това не е вярно! Самата раничка не се появява заради ЧПВ, а когато човек има раничка и е носител на този вирус и по-точно на типовете му с класификация на висок риск, рискът раничката да се превърне в раково образувание е много висок! И си права за това, че раничките основно се получават на хормонална основа, при наличие на гъбички и/или бактерии, на възпаление, на отслабнала имунна система, на нездравословен начин на живот! А е твърдо вероятно и това, че може да е генетично заложено при повечето жени, но не е доказано, така че тази хипотеза не се знае колко е вярна. При мен специално и двете ми братовчедки са имали този проблем и предполагам, че може да е свързано с гените  Wink .
Vache, ЧПВ засяга и мъжете, но много по-рядко. От заразяването на болестта трябва да минат 8 години, за да може да се докаже наличността му по кръвен път. При мъжете най-точното изследване се получава от простата, но никой мъж няма да отиде да го направи! Иначе щамовете на ЧПВ с висок риск могат да причинят рак на тестесите и на не знам си още какво...

# 48
  • София
  • Мнения: 13 206
ZiMa 
ooо, да! Всъщност може би си права!!! Ама яд ме е бре... в общия случай те почти не страдат, ама ни лепват какво ли не... Twisted Evil
Също така знам, че тия неща се изследват със секрет от простата.. ама как се взима секрета... Sick Sick Sick И при всичко дето жените сме длъжни да изтърпим.. ми как да не ме е яд... Grinning

А за типизирането на ХПВ.. моята гинеколожка е на мнение, че не е необходимо, просто защото и да разбера няма какво да направя. Само ще живея в страх... за нея докато няма антивирусен препарат единственото, което може да се направи е профилактика. Пък после.. ако стане нещо има начини да се реагира навреме...

# 49
  • Мнения: 24 467
...Самата раничка не се появява заради ЧПВ, а когато човек има раничка и е носител на този вирус и по-точно на типовете му с класификация на висок риск, рискът раничката да се превърне в раково образувание е много висок! ...раничките основно се получават на хормонална основа, при наличие на гъбички и/или бактерии, на възпаление, на отслабнала имунна система, на нездравословен начин на живот! ...


Точно с това съм съгласна, т.е. това съм чела- че не вирусите причиняват такива приблеми, като "ранички" на шийката на матката, а причинителите са гъбички или бактерии. Така са ми обяснявали и гинеколозите, при които съм ходила.
ZiMa , не пиша, че раничките са онкологично заболяване, напротив, не са, макар и около тях най- често да се откриват измененията: "Такъв вирус знам, че води до онкологично заболяване, но раничките на шийката на матката не са такова."
В един сайт четох, че при редовни прегледи и първо откриване на "съмнителни" клетки до развитие на рак могат да минат 7-10 и повече години, поради което именно се препоръчва редовния преглед и своевременното установяване на предракови състояния.
Ето тази информация ми беше много полезна:
http://bulgaria.firstvisit.org/14d.asp?id=61883&girl=5&d … le&docname=Dr
тъй като всяка година си треперя, докато чакам резултатите. Това ме успокои- ако правя това, което трябва рискът не е чак толкова голям /говоря за точно този тип онкологично заболяване/:
"...едно пред-канцерогенно състояние се развива в период от 10-20 години, докато стане раково. Така че ако правим скрининг на жените всяка година в продължение на 3 години, че пропуснем 15% от 15% от 15% или 3/1000 за период от три години. Тъй като само 20% от жените ще бъдат с диагноза пред-канцерогенно заболяване, това означава, че ще пропуснем 3 пред-канцерогенно болни на 5000 жени, на чиито резултати ще прочетем “В нормата” в три последователни години. Ако уловим повечето пред-канцерогенно болни и ги подложим на лечение, ще се окаже, че твърде малко жени развиват рак на шийката. Това са фактите. Забележете, че  не казах “НИТО ЕДНА ЖЕНА”, а “твърде малко жени”."
Затова съм ежегоден абонат на всички възможни профилактични прегледи.

# 50
  • Мнения: 9 095
и аз мисля че са ми правили всичко възможно, но сега преди да обработи раничката не ми е правила цитонамазка и съм много озадачена Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 24 467
и аз мисля че са ми правили всичко възможно, но сега преди да обработи раничката не ми е правила цитонамазка и съм много озадачена Rolling Eyes
Теди, да не би преди да ти назначи лечението на раничката да ти е взела проба и затова да не го е направила втори път?

# 52
  • Мнения: 9 095
ами 2-3 седмици преди това минах микробиология, микроскоп, видеозон, лекувахме едни бактерии и каза да отида веднага след като ми мине, като отидох мислех че ще вземе проба, защото така бях изчела но уви, сега в понеделник съм на контрола, защото се опасява че може да не се повлияе от туширането, което също незнам какво значи Crazy и от страх не смея да питам Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 24 467
Нямаш ли резултати от прегледа преди това с определена група РАР? Това са резултати именно от цитонамазка. Когато такава се направи е излишно да се прави повторно след няколко дни. Това не важи обаче за бактериалната проба, когато бъдат открити бактерии или гъбички. След лечението на такива се прави повторно изследване, за да се установи дали има смисъл да се повтаря това лечение или да се предписва ново /напр. бактерията не е изчезнала/.

# 54
  • Мнения: 9 095
за да установи че я няма бактерията гледа само на микроскоп, беше видяла раничката но не ми е казала никаква група ПАП, малко тъпо, но може ли да ми кажете какво да гледам в изследванията да видя дали има нещо, имам само от микробиологията изследването и е от Майчин дом във Варна, ако ще ви улесня Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 24 467
Прочети информацията от линка, който съм дала. Там обясняват и за групите РАР, при цитонамазката следва да има такива резултати и определяне на такава група. /І е чудесно/.

# 56
  • Мнения: 372
estelle79, това не е вярно! Самата раничка не се появява заради ЧПВ, а когато човек има раничка и е носител на този вирус и по-точно на типовете му с класификация на висок риск, рискът раничката да се превърне в раково образувание е много висок! И си права за това, че раничките основно се получават на хормонална основа, при наличие на гъбички и/или бактерии, на възпаление, на отслабнала имунна система, на нездравословен начин на живот! А е твърдо вероятно и това, че може да е генетично заложено при повечето жени, но не е доказано, така че тази хипотеза не се знае колко е вярна. При мен специално и двете ми братовчедки са имали този проблем и предполагам, че може да е свързано с гените  Wink .

Не съм с медицинско образование, но тъй като проблемът ме засяга лично - доста съм се интересувала по въпроса... Може и да си права, но... Ето няколко цитата, които мен лично ме оставят с впечатлението, че точно HPV /рисковите му щамове/ причинява рак:

"В зависимост от типа НРV, проявите им варират от генитални брадавици (наречени “остри кондиломи”) до предракови или ракови промени в засегнатите клетки. В зависимост от способността им да предизвикват рак, типовете НРV се разделят на нискорискови и високорискови. Най-чести причинители на остри кондиломи са нискорисковите типове 6 и 11. Способност да предизвикват рак имат около 60 типа НРV. Типове 16 и 18 се приемат за най-високорискови."

"НРV предизвиква характерни изменения в засегнатите клетки. Тези изменения се установяват под микроскоп. Те могат да са налице и тогава, когато липсва каквата и да било промяна, видима с просто око."

"Ако НРV са се проявили във вид на изменения, видими с просто око или колпоскоп, диагнозата се поставя по време на преглед от гинеколог или дерматолог. Дори и в такива случаи често се налага взимане на тъканна проба (биопсия), която единствена е в състояние да разпознае със сигурност предраковите изменения в тъканите. Характерните изменения в засегнати от НРV клетки се установяват и чрез цитологично изследване."

"Най-съвременият метод за откриване на НРV е извършването на ДНК-тест. Той категорично доказва инфекция с НРV в маточната шийка. Нещо повече, методът позволява точното определяне типа на вируса – нискорисков или високорисков – което е безкрайно важно за по-нататъшното поведение. "

"НРV безусловно спадат към болестните причинители, предавани по полов път."
"Ваксинирането не замества профилактичния гинекологичен преглед, защото не осигурява имунитет срещу всички вируси, причинно свързани с развитие на рак."

# 57
  • Мнения: 9 095
четох и видях, сега ще проверя вкъщи дано открия нещо Rolling Eyesблагодаря ти много  bouquet

# 58
  • Мнения: 9 095
estelle79, това не е вярно! Самата раничка не се появява заради ЧПВ, а когато човек има раничка и е носител на този вирус и по-точно на типовете му с класификация на висок риск, рискът раничката да се превърне в раково образувание е много висок! И си права за това, че раничките основно се получават на хормонална основа, при наличие на гъбички и/или бактерии, на възпаление, на отслабнала имунна система, на нездравословен начин на живот! А е твърдо вероятно и това, че може да е генетично заложено при повечето жени, но не е доказано, така че тази хипотеза не се знае колко е вярна. При мен специално и двете ми братовчедки са имали този проблем и предполагам, че може да е свързано с гените  Wink .

Не съм с медицинско образование, но тъй като проблемът ме засяга лично - доста съм се интересувала по въпроса... Може и да си права, но... Ето няколко цитата, които мен лично ме оставят с впечатлението, че точно HPV /рисковите му щамове/ причинява рак:

"В зависимост от типа НРV, проявите им варират от генитални брадавици (наречени “остри кондиломи”) до предракови или ракови промени в засегнатите клетки. В зависимост от способността им да предизвикват рак, типовете НРV се разделят на нискорискови и високорискови. Най-чести причинители на остри кондиломи са нискорисковите типове 6 и 11. Способност да предизвикват рак имат около 60 типа НРV. Типове 16 и 18 се приемат за най-високорискови."

"НРV предизвиква характерни изменения в засегнатите клетки. Тези изменения се установяват под микроскоп. Те могат да са налице и тогава, когато липсва каквата и да било промяна, видима с просто око."

"Ако НРV са се проявили във вид на изменения, видими с просто око или колпоскоп, диагнозата се поставя по време на преглед от гинеколог или дерматолог. Дори и в такива случаи често се налага взимане на тъканна проба (биопсия), която единствена е в състояние да разпознае със сигурност предраковите изменения в тъканите. Характерните изменения в засегнати от НРV клетки се установяват и чрез цитологично изследване."

"Най-съвременият метод за откриване на НРV е извършването на ДНК-тест. Той категорично доказва инфекция с НРV в маточната шийка. Нещо повече, методът позволява точното определяне типа на вируса – нискорисков или високорисков – което е безкрайно важно за по-нататъшното поведение. "

"НРV безусловно спадат към болестните причинители, предавани по полов път."
"Ваксинирането не замества профилактичния гинекологичен преглед, защото не осигурява имунитет срещу всички вируси, причинно свързани с развитие на рак."



ами мъжа ми как да се лекува или какво да предприеме Embarassed

# 59
  • Мнения: 24 467
estelle79, от даденото до тук намирам само връзката между вируса и евентуално онкологично заболяване, което е безспорно, но не виждам връзка: вирус- "раничка" на шийката на матката или "раничка"- онкологично заболяване.
Мисля че точно това има предвид и ZiMa "Самата раничка не се появява заради ЧПВ". Това мнение споделям и аз.

Общи условия

Активация на акаунт