Грешим ли при възпитанието на децата си?

  • 2 364
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 137
Да, и родителите ни са правили грешки, и ние грешим! Но ако възпитаваме детето така, че да се самоуважава,  да се чувства винаги обичано и същевременно да разбере, че в живота има правила, тогава след време ще уважава и нас и няма да ни обвинява, надявам се. Иначе - все ще се намери за какво!
Що се отнася до "добричките" баби - това е интересна тема. Ще взема да я пусна!

# 31
  • Мнения: 1 134
Проблемът на родителите не е, че грешат, а че в един момент го забравят.
Сега, докато са малки децата ни се терзаем кое е правилно и кое - не. Но като минат години (изразът "родителски стаж" ми е страшно неприятен), ще станем едни такива самоуверени, раздаващи акъли наляво и надясно и когато големите ни вече деца кажат, че сме сгрешили, ние вече няма да си признаваме. В това е трагедията на всяко поколение.

# 32
  • Мнения: 1 364
Кое е грешно и кое правилно във възпитанието е трудно да се каже - всеки има свои критерии и подход, но ако детето е щастливо, ако се чувства обичано, няма място за притеснение.



Подписвам се  под това мнение

# 33
  • Мнения: 2 051
Ако сме много строги, прекаляваме с контрола и налагаме волята си, детето няма да бъде самостоятелно и няма да може да взима решения, без да се  допита до мама и тати.  Ако сме прекалено демократични и го оставяме само да решава, то няма да вземе правилните решения. А къде е границата между прекаления контрол и прекалената демократичност? Уцелваме ли я? Дали всеки  родител е допуснал грешки, за които разбира винаги късно? 

Много интересни въпроси.
За мен възможното решение е нещо такова:
Максимална свобода на детето  в някакви ясни граници, които се спазват. Свободата го импулсира да е отговорно и да има собствено мнение, границата му дава ориентир за добро и лошо, някакво спокойствие, че няма да сбърка. Мисля, че и двете неща по някакъв начин подсказват на детето, че мислим за него, че се грижим и че му имаме доверие.
Тези граници се движат според възрастта. С порастването на детето все повече се разширяват. Ех, че идеален вариант!

Конкретно - гледам да не се давам много за пример и да ги сравнявам с това което съм била на тяхната възраст. Да не им насаждам ограниченията на моето поколение (ми носим си ги, расли сме в деформирано общество с много авторитарни и патриархални принципи), да решават конкретните си проблеми в света, в който те растат сега и да мислят с техните си глави. Неизбежно и ще бъркат някъде, но поне няма да повтарят грешки на предишни поколения. Малко по-адекватни ще са в грешките си Laughing

Не мисля, че всички родители са в състояние да бъдат толкова самокритични, че да проумеят грешките си, изобщо не стигат до там. ..Поне поколението на моите родители като цяло е мнооооого далеч от това. Опитвам да не съм толкова "безгрешна" като тях, а пък дали успявам....няма сигурност в тия работи. Thinking

# 34
  • Мнения: 5 708
"ДЕЦАТА НАУЧАВАТ ТОВА, КОЕТО СА ИЗПИТАЛИ
Дороти Л. Нолт

Ако децата получават несправедливи упреци, те се научават да презират.
Ако децата са заобиколени с враждебност, те се научават да се бият.
Ако децата растат в страх, те се научават да се тревожат.
Ако към децата изпитвате съжаление,те се научават да се самосъжаляват.
Ако към децата се отнасяте с присмех, те се научават да се срамуват.
Ако децата се измъчват от ревност, те научават какво е завист.
Ако децата живеят с чувство за срам, те се научават да се чувстват виновни.
Ако проявявате към децата толерантност, те се научават да бъдат търпеливи.
Ако вдъхвате на децата кураж, те се научават да бъдат уверени.
Ако децата получават похвала, те научават какво е благодарност.
Ако децата срещат одобрение, те се научават да харесват себе си.
Ако се отнасяте с децата с благосклонност, те се научават да търсят любовта в света.
Ако децата получават признание, те се научават да следват целите си.
Ако обграждате децата с разбиране, те се научават да бъдат щедри.
Ако децата живеят сред честност и почтеност, те научават какво е истина и справедливост.
Ако децата живеят в сигурност, те се научават да вярват в себе си и в хората.
Ако децата опознаят приятелството, те научават, че светът е хубаво място за живеене.
Ако децата живеят в спокойствие, те постигат хармонията на Духа."

# 35
  • Мнения: 374
Естествено, че всички правим грешки. Аз обаче не търпя критики за възпитанието на моето дете, а в началото имаше доста "бабини съвети и забележки" към мен. Критикувам другите майки наум, не изказвам мнение на глас,защото всеки си има собствени методи на възпитание и отношение към детето. Лесно не се става родител и се учиш да бъдеш такъв до края на живота си.

# 36
  • Мнения: 2 891
Както каза (а и самата от опит знаеш), че в пубертета все ще сме криви  Crazy Осланяй се на инстинкта си.

# 37
  • Мнения: 1 008
Не съм съгласна,че никой не ни учи да сме родители-това сме го учили цял живот от нашите собствени родители,а те от техните-това е,дори да не съзнаваме или да не искаме ние сме деца на родителите си и нашето родителстване се ръководи от това,което сме видели от тях.Така и нашите деца ще се учат какво е родител от единственото възможно място-от нас самите.

# 38
Така и нашите деца ще се учат какво е родител от единственото възможно място-от нас самите.
Така е. Обичам родителите си, и те също ме обичат. Но много се страхувам да не повторя техните грешки. .... И ги повтарям, но украсени с мои орнаменти и вариации.

# 39
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Аз лично много пъти съм си задавала въпросите зададени от авторката на темата и така и не успях никога да си отговоря.
Възприела съм една система, кой знае от къде...Давам на детето си да прави каквото си иска, но когато прави нещо, което не е добре да прави се опитвам кротичко да обяснявам, ако пак не чува по - силничко и ако въобще не ми обърне внимание обикновенно стигаме до пляскане(обикновенно ръчичките).Знам че боят(е то би било прекалено преувеличено да кажа бой в случайте които описвам)не е добро възпитателно средство, затова се опитвам с цялото си поведение да му показвам как да прави нещата.
Мисля, че има два вида деца - едните са които грубо казано само от жестове разбират и от една дума, и други които от нищо не разбират...За съжаление мое в момента моят син абсолютно спада към втората друпа деца...Дано като порасне да се променят нещата!Иначе е страхотно схватлив - само като гледа нещо и започва да прави същото, но понякога не е много удобно за мен(например - научил се е да си отваря вратите вкъщи и да щъка и да разхвърля навсякъде, катери се по масата и не смея вече да оставя отворен прозорец, защото се опитва да излезе през прозореца, рови по шкафове и редоно намирам съдържанието на шкафа по земята а той горд къса...документи и прочие...няма как обаче да му се карам за тези неща или да го уча - той е малък и за него самото действие е интересно).
Ще следя темата.Дано разбера мили мами как вие постъпвате, за да измисля и нещо с моят синковец...Понякога направо не знам какво да правя...

# 40
  • Мнения: 550
И аз се питам това всеки Божи ден.Но шом нещата се получават значи се справям.

# 41
  • Мнения: 24 467
Аз пък се питам само при определени поводи, а не по принцип. Така общо няма как да си отговоря.

# 42
  • Мнения: 3 835
Е ти задаваш най-трудния въпрос. Как да намерим златната среда? Мисля, че ако не изпадаме в крайности, ще сме по-близо до истината и правилното възпитание. Това, че всички грешим е ясно. Важното е да си осъзнаваме грешките, да имаме смелостта да си ги признаем, а най-важното е да се учим от тях. Старая се да съм добър родител, но безгрешна няма как да бъда. Затова когато допусна грешка, просто се извинявам. Децата са изключително великодушни, когато си искрен с тях, и разбират много повече, отколкото си мислим.

# 43
  • Мнения: 1 517
Разбира се, че грешим няма безгрешни хора-факт, но пък е пълно с убедени и вярващи в своята безгрешност, което е по-страшно и неприятно, най-малко  защото тази ослепеност ги лишава от възможността някой ден да осъзнаят допуснатите грешки.
  Аз със сигурност допускам своите грешки във възпитанието, опитвам се да си давам сметка за тях и да не си затварям очите, да се самокоригирам или (това ми е най-трудното) да възприемам изказаните критики и единственото, което се надявам е да съм в час и да съм адекватна.
   

 Peace  Peace  Peace

За себе си се радвам, че осъзнавам грешки, които допускам. Защото те са много. Някои са незначителни, други по-сериозни (според мен). Старая се да се коригирам. Не винаги успявам, обаче. И когато 8 годишния ми син ме засече в грешка (снощи имахме дебати до 23.30 с него  Grinning на тема "ти не ми обръщаш внимание, а само на Денито), аз се извинявам и си признавам пред него че съм сбъркала.
Допускала съм грешки и във възпитанието и в чисто ежедневните фисически грижи.
Когато родих първото си дете, майка ми каза така: "Чети книгите, слушай бабите, лекарката, приятелките си...всички ще ти дадат хубави съети; но накрая направи така, както ти подсказва детето. Взирай се в него, то най-добре ще те научи от какво има нужда."   bouquet
Другото, което ми идва наум в момента е, че с всяко следващо дете нещата стават по-лесни; добиваш опит, не се нервиш толкоз, а и големите деца ти помагат  Mr. Green

# 44
  • Мнения: 179
"ДЕЦАТА НАУЧАВАТ ТОВА, КОЕТО СА ИЗПИТАЛИ
Дороти Л. Нолт

Ако децата получават несправедливи упреци, те се научават да презират.
Ако децата са заобиколени с враждебност, те се научават да се бият.
Ако децата растат в страх, те се научават да се тревожат.
Ако към децата изпитвате съжаление,те се научават да се самосъжаляват.
Ако към децата се отнасяте с присмех, те се научават да се срамуват.
Ако децата се измъчват от ревност, те научават какво е завист.
Ако децата живеят с чувство за срам, те се научават да се чувстват виновни.
Ако проявявате към децата толерантност, те се научават да бъдат търпеливи.
Ако вдъхвате на децата кураж, те се научават да бъдат уверени.
Ако децата получават похвала, те научават какво е благодарност.
Ако децата срещат одобрение, те се научават да харесват себе си.
Ако се отнасяте с децата с благосклонност, те се научават да търсят любовта в света.
Ако децата получават признание, те се научават да следват целите си.
Ако обграждате децата с разбиране, те се научават да бъдат щедри.
Ако децата живеят сред честност и почтеност, те научават какво е истина и справедливост.
Ако децата живеят в сигурност, те се научават да вярват в себе си и в хората.
Ако децата опознаят приятелството, те научават, че светът е хубаво място за живеене.
Ако децата живеят в спокойствие, те постигат хармонията на Духа."

Peaceмного точно

Общи условия

Активация на акаунт