Деца с аутизъм

  • 60 425
  • 92
  •   1
Отговори
# 15
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Отказът на бебето да общува може да е сигнал за аутизъм

Децата с такова заболяване се страхуват от височини, резки движения, ярка светлина и силни звуци

Детето е изключително красиво, с особено, ангелско излъчване, сякаш витае. Но има тотално нежелание за контакт с когото и да било, а стената между него и света е неразрушима. Това е краткото описание на мъчителното заболяване аутизъм. Името на болестта произлиза от гръцкото autos - себе си. Аутизмът се характеризира основно с липса на контактност, затвореност. Това много го приближава до характеристиките на шизофренията и често аутизмът се разглежда като форма на шизофрения в ранна детска възраст.
Аутизъмът е вродено нарушение на психологическото развитие при децата, което се изразява в отчужденост към външния свят, много ограничено възприемане на пространствата, задържане на психическото развитие, нарушение на интелекта, речта, слуха или зрението. Детето не може да се адаптира към социалната среда. То винаги стои настрана и е затворено към всичко, идващо отвън, особено към хората. Детето обаче има добра връзка с предметите, интересува се от тях и може да си играе с часове.
Още в бебешка възраст сигнал за аутизъм е липсата на общуване с поглед, гукане, реч. Засегнати са мисловните способности, особено символното мислене. Затова и част от децата не успяват да изградят речева комуникационна способност. Детето не може да общува дори и с родителите си, то има вътрешна неспособност да изгради обичайния биологичен контакт, който осигурява връзка с другите хора.
Част от аутичните деца не осъществяват зрителен контакт, забелязват нещата с кратък периферен поглед. Имат бедна лицева експресия и бедни жестове, както и много стереотипни движения, които не изразяват определено значение. Употребата на езика почти винаги е неестествена. Децата напълно следват своите собствени импулси, като не се съобразяват с изискванията на обкръжението. Те не искат да се обучават от възрастните или учителите. Имат изолирани области на интерес.
Аутичните деца не молят за помощ и не очакват участие, не викат при беда и не отвръщат на обидата. Пространството, в което съществуват, е обърнато към тяхното собствено "аз".
Освен самотата, вторият основен симптом на аутизма е стремежът към неизменност - при всяка промяна на околната среда се появява тревога. Такива деца неадекватно възприемат пространството около себе си, като реагират само на това, което се намира в непосредствена близост. Те се боят от височината, силните звуци, резкостта на движенията, ярката светлина.
Децата имат уникално желание за еднаквост. Звуците и движенията им са монотонни повторения, както и вербалните изказвания. Има ограничение в разнообразието от спонтанни дейности. Поведението на детето е обсебено от желание за поддържане на еднаквост и педантичност. Понякога речникът на такива деца е изумителен, имат превъзходна памет за отминали събития, за имена. Прецизно преподреждат сложни модели и последователности. Това говори за висока интелигентност. Могат да демонстрират отлични способности за логично абстрактно мислене, да създават оригинални думи.
Точната причина за появата на аутизма не е ясна. Смята се, че болестта се появява при раждането, а причините може да са генетични, да са следствие усложнения по време на бременността, например прекарана рубеола.
Лечението на тези деца е изключително трудно. Те трябва да посещават специални училища, където педагози и психолози да им помогнат да си създадат поведенчески навици и минимално необходима реч за общуване. Като част от лечението и адаптирането към социалната среда може да се включва и терапия със специално обучени животни - коне, делфини

# 16
  • Мнения: 1 710
Браво Искрице - супер си - ами то неволята наистина учи - радвам се, че можем да си помагаме едни на други

# 17
Цитат на: iskrica_nadejda
При моето дете има съмнения за аутизъм, което още не е доказано със сигурност...

Искрице, (а и всички останали родители) в България диагнозата аутизъм може да се поставя само в детско-юношеската психиатрична клиника "Свети Никола" към Медицинска академия. Намира се в София на ул. "Георги Софийски" #1, тел. 9230375 и 92303681. Хората, които работят там, са изключително мили и всеотдайни и ще ви обърнат внимание.

# 18
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
karamel,благодаря ти за адреса Simple Smile Ако нямаш нищо против,би ли споделила за опита си с тази болест.
Аз продължавам с още някои интересни данни...


Аутистично момче проговаря след намесата на футболен масажист


Момче, страдащо от аутизъм проговори за пръв път в живота си в резултат от масаж. Седемгодишният Томас Брайън развил аутизъм още на шестмесечна възраст и така и не успял да се научи да говори. Неговите родители Уенди и Франсиз се свързали Боб Уърд, 48 годишен лекар от Мидълсброу. Той специализирал черепногръбначна мануална терапия в ирландски институт и работел като физиотерапевт във футболен клуб. Д-р Уърд решил, че при така диагностицираните смущения следва да се насочи към връзката между централната нервна система и церебралната област, като опита да повлияе положително състоянието момчето, съобщава вестник Daily Telegraph. Той приложил интензивен масаж, концентриран върху определени зони от главата на момчето, търсейки да стимулира засегнатите нерви. Тези лечебни процедури започнали през месец октомври 2001 г. като през януари т. г. Томас произнесъл първата дума в живота си, като казал “здравей” на брат си Матю, който е на 9 години. На следващия ден малкият пациент успял да произнесе още една дума. Оттогава досега Томас всекидневно научавал нови думи, но все още не умеел да съставя изречения. Въпреки това родителите му не са на себе си от радост. Нещо повече, дори самият терапевт Боб Уърд, бил изумен от подобрението на момчето, тъй като преди този случай никога не бил работил с аутистични деца. 19 Февруари 2002 г.

# 19
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Причини

Относно причините за аутизма мненията варират, макар и повечето автори да приемат, че те са многобройни. За произхода на аутизма има главно две теории: психогенетичната хипотеза/предпочитана, както казахме, във Франция/ и органичната хипотеза /харесвана по-скоро в Северна Америка/.
Според CCNE /Национален консултативен комитет по етика в науката и здравеопазването/ психоаналитичната теория обяснява аутизма с дисхармония в ранните взаимоотношения между майката и детето. Аутистичният синдром е особен начин на психическа организация в отговор на тази дисфункция.
Психоаналитичната теория беше развита през 50-те години, време, когато не разполагахме с днешните средства за изследване на централната нервна система. Тази теория нее построена върху научни данни, а се опира на изследвания на определени случаи и предлага модели за обяснение на симптомите, изхождайки от психоаналитични понятия. не съществява нито едно епидемиологично изследване в подкрепа на тази теория.
Напротив, предпретите през 70-те години изследвания, най-вече от англо-саксонски учени, но подкрепени и от Фомбон /1995/, показват, че няма аргументи в полза на факторите от обкръжението, особено на тези,свързани с депресията на майката. Ако проследим децата,чиито майки страдат от тежки повтарящи се депресии, щи констатираме, че това няма връзка с аутизма. Децата, отглеждани в изключително неблагоприятни условия, както някои, които живеят в атмосфера на недостатъчна обич, не са прекалено много срез аутистичния контингент.
Изказана през 1965 г. от Бърнард Римланд, хипотезата за органичния произход на аутизма сега е потвърдена от епидемиологични изследвания,които изасняват някои страни на въпроса.
А)Инфекциозни фактори
Твърди се,че влиянието на инфекциозните фактори не е доказано. Макар и DSM-IV /1996, стр.81/ да отбелязва, че аутистичният синдржм може да е свързан с наследствена рубеола, това не е убедително, тъй като някои случаи на наследтвена рубеола се подобряват с растежа, противно на това, което се наблюдава при аутизма.
B)Генетични фактори
Генетичните фактори по-добре могат да дадат макар и частично обяснение. Както CCNE, така и DSM-IV потвърждават, че съществява повишен риск от аутистичнж смущение при братята или сестрите на хора,засегнати от това разстройство. този риск е около 3%,което е с около 60 пъти повече, отколкото при останалите хора. От друга страна при родствениците по пряка линия има повишена заболеваемост от аномалии в развитието на речта или социалните взаимоотношения,близки до тези, наблюдавани при аутизма.
Все пак тези аномалии са с по-ниска интензивност /разширен фенотип на аутизма/. Направените при близнаци изследвания показват, че при еднояйчните съвпадението е 60-70%, а при двуяйчните-3-4%, съответно 90% и 10% ако се държи сметка за разширения фенотип.
Някои генетични заболявания, а също и медицински и неврологичнидеформации може да са свързани с аутизма. такива случаи има около 10%. Що се отнася до туберозната склероза,установено е,че от нея страдат от 1 до 4% деца аутисти, докато 20 до 40% от децата с туберозна склероза имат някакъв аутистичен синдром. Около 5% от децата аутисти са със синдрома на чупливата Х-хромозома, но този процент не е по-висок, отколкото при другите момчета неаутисти с умствена недостатъчност. И обратно, 30-40% от момчетата, засегнати от синдрома на чупливата Х-хромозома имат някакъв аутистичен синдром. Но има и твърде много момичета,страдащи от аутизъм,за да бъде свързан синдрома единствено с Х-хромозомата. По всяка вероятност аутизмът е най-често предаваното психопатологично разстройство. Следователно генетичните фактори изглежда са определящи. Наличните факти показват,че не се касае за моногенно заболяване /CCNE/.
С)Невробиологични фактори
Според някои специалисти /Университетки болничен център в Тур,Франция, цитиран от CCNE/, изследвания на нивото на серотонина в кръвта биха довели до заключението, че системите, произвеждащи и регулиращи катехоламините, са замесени в патогенезата на аутистичния синдром. Според DSM-IV /1996/ обаче, тази хипотеза няма никаква диагностична стойност. D)Мозъчни фактори
Други изследователи се съсредоточиха върху мозъчната дисфункция и чрез скениране на мозъка се опитаха да разберат аутизма. Чрез изследване на мозъчния кръвоток се установи намалено кръвоснабдяване на фронталните мозъчни дялове при тригодишните деца аутисти.Ново изследване на тези деца на 6-годишна възраст показа,че кръвотокът се е нормализирал. Тези резултати подсказват изоставане в метаболитното съзряване на фронталните лобове при децата аутисти /Университетски болничен център в Тур, цитиран от CCNE,1996/.

# 20
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
ДИЕТА БЕЗ- КАЗЕИН И БЕЗ- ГЛУТЕН ПРИ БОЛНИ С АУТИЗЪМ И ШИЗОФРЕНИЯ
Изследователи от Университета във Флорида съобщават през месец март 1999 г. резултати от проучванията си, които подсказват възможността аутизмът и шизофренията да бъдат свързани с индивидуална невъзможност за разграждането белтъците на млякото. Като резултат се получава повишено образуване на екзорфини ( морфино- подобни продукти ), които се натрупват в участъци на мозъка, за които е известно, че са увредени при тези заболявания. При 95 % от изследвани 81 деца, са намерени 100 пъти по- високи от нормата нива на млечни протеини в кръвта и урината. Голяма част от децата поставени на безмлечна и безглутенова диета са показали изчезване на проявите на заболяването си.
  Бета- казоморфин- 7 е една от съставките на млякото, за която изследователи от САЩ и Европа са намерили най- солидни доказателства за съучастието й в патогенезата на аутизма и шизофренията. По подобен начин се коментира и ролята на глутена, съдържащ се в пшеницата, ръжта, овеса и ечемика.
  Допуска се възможността основният (начален ) орган , отговорен за развитието на тези заболявания, да са тънките черва. Вероятният механизъм е образуването в тях на антитела към храни, към които болните са чувствителни. В подкрепа на тази теза се посочва високата инцидентност на наличие на антитела, както и на прояви на диария при болните с аутизъм и шизофрения.
  Най- разумният подход преди започване на без- казеин и без- глутенова диета, е на децата Ви да се направят някои тестове, чрез които да се определят нивата на казеинови и глутенови антитела в кръвта (това е възможно да се извърши в Клиниката по детска гастроентерология- София ), както и на морфин- подобните продукти в урината. Последното изследване може да се направи в Норвегия от Dr. K.L. Reichelt.
Неговият адрес е:

Karl Reichelt, M.D., Ph.D., Director
e- mail
Clinical Chemistry Section
Dept. of Pediatric Research
Rikshospitalet-The National Hospital
Pilestredet 32 N 0027
Oslo, Norway
По същия начин можете да се обърнете към Dr. Shattock във Великобритания:


Autism Research Unit
Dr. Paul Shattock/ Paul Whitely
School of Health Sciences
University of Sunderland, Sunderland SR2 7EE UK
Tel:+44 0191 510 8922/ FAX: +44 0191 567 0420
Urine test for urinary peptides
e-mail

URL адрес на тази клиника

За по- подробна информация може да  посетите страницата на
Autism Dietary Therapy.

# 21
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Музиката на Моцарт лекува дислексия и аутизъм
Произведенията на знаменития композитор съдържат целия честотен спектър, необходим за целите на терапията


При проблеми с концентрацията или говора лекарите от "Център Томати" препоръчват музикотерапията. Те не са вдъхновени от култовия филм "Портокал с часовников механизъм", а прилагат теорията на своя патрон Алфред Томати, съобщи Би Ти Ви.
Френският лекар, специалист по УНГ, прилага това лечение още в края на Втората световна война. Тогава негови пациенти са военни пилоти, загубили слуха си. При работата с тях ученият стигнал до извода, че систематичното излагане на силни звуци води до отпускане на мускулите на средното ухо и загуба на слуха. В отговор на това Томати решава да укрепи тази мускулатура чрез музикотерапия.
Днес тези методи се прилагат в Центъра за слушане в Истанбул.

Методиката на Томати се използва за лечение на дислексия (проблеми четенето, писането, неспособност за концентрация на вниманието - б.ред.), аутизъм, както и за проблеми с координацията и баланса. Пациенти на Центъра са предимно деца и бременни жени. По време на терапията те слушат произведения на Моцарт.

Музиката на знаменития композитор не просто действа успокояващо на пациентите, но и съдържа целия честотен спектър, който е необходим за целите на терапията.

# 22
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Конете гонят депресията от човека
Предлагат безплатни курсове за парализирани деца


Конете са най-доброто средство за лечение на депресия и парализа, както и за възстановяване след мозъчни и гръбначни травми. Това твърдят от националното сдружение "Устрем". Те предлагат безплатни тримесечни курсове за деца с множествена склероза, паралич, аутизъм, синдром на Даун и други сериозни заболявания, които водят до инвалидизация. Не можем да гарантираме стопроцентово възстановяване на малчуганите, но те значително подобряват двигателните и психическите си умения. Това обяснява кинезитерапевтът и специалист по т.нар. хипотерапия Незабравка Генчева. Конната терапия е уникално средство за възстановяване на децата със сериозни и нелечими заболявания. Благодарение на импулсите, които се изпращат от гръбначния стълб на коня към гръбначния стълб на ездача, се активизират всички живи клетки в организма. Освен треньор в курса на лечение на проблемните деца участват и кинезитерапевти, и психолози. Осезаем ефект се постига след 12-16 посещения, но при някои деца може да отнеме и по-дълго време в зависимост от увреждането. Хората, които искат да излекуват депресията си, болките в гърба, травмите от счупвания и навяхвания, също могат да посещават тези курсове, казва Незабравка Генчева. Те обаче ще трябва да платят между 15 и 25 лв. Курсовете се провеждат на Националната конна база "Хан Аспарух". Програми има и в Русе, Пловдив, Плевен и Варна. Конната терапия се използва широко по цял свят, като в Германия и Полша например тя се поема от здравната каса, казва Генчева. Причината е, че един курс конна терапия в повечето случаи е много по-евтин и по-ефикасен, отколкото консервативното лечение. Здравната каса, здравното и спортното министерство обаче не се ангажират да плащат за подобно нещо, казват от сдружение "Устрем".

# 23
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Фондация Покров Богородичен
Има доста полезна информация,но аз не мога да я дръпна от моя компютър.

# 24
Питате ме за детската градина.В Хиподрума е, специализирана е за деца с логопедични проблеми, но там ходят и деца с ДЦП, които иамт трудности с общуването и говора.Имам приятелка, която работи там. Ако искате , да я питам,а?

# 25
Някак се възхищавам на Искрица.Само това исках да ви напиша.

# 26
Цитат на: iskrica_nadejda
karamel,благодаря ти за адреса Simple Smile Ако нямаш нищо против,би ли споделила за опита си с тази болест...

Нямам кой знае какъв опит  Embarassed .
Детето ми е на почти пет години, а за състоянието му знаем от около половин година. Неговият аутизъм не е типичен, дори имаше период, в който продуцираше собствена реч.
Синът ми избягва зрителни контакти само с хора, които не харесва (предполагам, че това го правят и 'нормалните' деца). Има проблеми с речта - на въпроси почти не отговаря или повтаря въпроса.
Обича да си играе с други деца, при условие, че не нарушават много реда, който той е възприел (дразни се, ако ТЕ разхвърлят играчките му).
Състоянието му е утежнено от няколко сериозни травми:
автомобилна катастрофа, когато беше на 1г 4 мес; месец и половин по-късно се изгори с вода и две седмици беше в Пирогов (сам) в клиниката по изгаряния. Страшно място. После се разболя майка ми и двамата с малчо се преместихме при нея, за да я гледаме. След смъртта и изпаднах в депресия.
На 3 г и половина детето тръгна на градина и това беше капакът. Попаднахме на госпожа, която унижава децата и на леля, която ги заплашва с физически наказания. След месец и половина ходене детето спря да говори съвсем, започна да се напишква и нааква (не се беше нааквал от 9 мес. възраст). Спряхме го от градина и се обърнахме към психолог. Жената ни каза, че детето е чувствително и следващия път трябва по-обстойно да проучим детската градина. Тя не вижда сериозен проблем.
В новата градина предупредихме за проблемите в предишната и в началото всички бяха много любезни. След това обаче ми казаха, че той е много различен от останалите деца и те нямат възможност да му обърнат специално внимание. По време на занятията и на игрите са го отделяли, за да не пречи на останалите. Най-забавното беше в началото на следващата учебна година, когато ми заявиха, че, макар, че не сме си изтеглили документите от градината, той не е записан. Накратко, да си търсим друга градина.
Вече бяхме ходили в клиниката (след куп изследвания и перипетии) и оттам ни насочиха към 17 ЦДГ в Младост, в която има програма за интегриране на деца с увреждания.
Там ни приеха много добре, дори имахме късмета да запишат детето за тази учебна година (а това наистина е трудно, защото с едно такова дете работят двама психолози и един логопед; работата е много, хората - малко и всичко това не се финансира от държавата).
Сега имаме напредък, но на мен ми е много трудно, защото не съм от приказливите, а от мен се иска непрекъснато да говоря. Малко се отпуснах, след като започнах да пиша в един форум за родители на аутисти - http://ru.autismlina.com. Желанието ми е да се запозная с родители в България, защото нашите проблеми са специфични (например за такава дескриминация не се говори дори в Русия).
Извинявам се, че се получи толкова дълго, вероятно е и отегчително.

Габинка, благодаря ти. Просто исках да знам, дали има други градини, в които приемат аутисти.

# 27
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
karamel,разбира се,че не е досадно Simple Smile .Напротив,всички тук знаем и за болката,и за безсънните нощи,за въпросите,които нямат отговор...едновременно с това сме познали и безкрайната радост от това да гушнеш малкото човече и да си щастлив дори от най-дребното нещо,от всяка дори и нищожна стъпка напред.Тук сме,за да си помагаме и да си вдъхваме кураж.Аз се вълнувам от съдбата на всяка една от нас и ако мога да бъда полезна с нещо,ще го направя.

# 28
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Габинка,защо не се регистрираш,за да можем да ти пращаме и бележки Simple Smile
Много ми се иска да разкажеш малко повече за детенце Бобо...как е преодолял проблема,кога започна да ходи,пълзеше ли...и ако може да кажеш за тази болест на Литъл,какво представлява?Пуснах тема"Чудесата са реалност",може и там да пишеш,защото и твоето детенце е едно чудо,нали?!? Stuck Out Tongue  People Angel
Цункай малчо,той е почти набор на моя син Heart Eyes

# 29
Здравейте
Моето дете е на 2г. и 9м. с диагноза ДЦП и съмнения за аутизъм.Искам да споделя с вас ефекта от приложението на една хранителна добавка,а именно eskimo kids Омега-3 и Омега-6 мастни киселини.Още на втората седмица детето промени поведението си в много отношения.Преди се будеше 3 до 5 пъти нощем и често будуваше с часове,докато сега се случва 1-2 пъти и заспиването е по-лесно.Подобри се апетита и прояви апетит към храни,които преди упорито отказваше.Спря истеричния рев и писъци,автоагресията,а агресията значително намаля.Детето стана гальовно и вече позволява да го гушкам.Все по-често ме удостоява с поглед.Ще се радвам да чуя и други мнения по въпроса.Жалко че не открих тема ДЦП в този форум.

Общи условия

Активация на акаунт