МАЙЧИНСТВО И ЯСЛА - ИНФОРМАЦИЯ

  • 22 932
  • 139
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 4 181
jd няма никакво значение каква дума са използвали там. Важното е, че според официална информация от НОИ майчинството се прекратява.
Това че досега на много места не се е спазвало си е проблем на счетоводителите, които не са го правили. Ако направят проверка от НОИ обаче ще бъдат санкционирани майките, като недобросъвестни.

Наистина не виждам какво повече има да се коментира по темата  Rolling Eyes

# 106
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
Аз бих оспорвала решението на НОИ да се спре майчинството на това основание по съдебен ред, като административен акт, може би. НОИ не са последната инстанция.

# 107
  • Мнения: 4 181
Аз бих оспорвала решението на НОИ да се спре майчинството на това основание по съдебен ред, като административен акт, може би. НОИ не са последната инстанция.
а според теб редно ли е да ти изплащат обезщетение за това, че не работиш, за да си гледаш детето, а ти да го дадеш на ясла. Тоест не го гледаш и не работиш, а НОИ ти плаща ?

# 108
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
Аз бих оспорвала решението на НОИ да се спре майчинството на това основание по съдебен ред, като административен акт, може би. НОИ не са последната инстанция.
а според теб редно ли е да ти изплащат обезщетение за това, че не работиш, за да си гледаш детето, а ти да го дадеш на ясла. Тоест не го гледаш и не работиш, а НОИ ти плаща ?

Кой е казал, че не го гледам? През мно-о-о-ого голяма част от денонощието, особено в първите месеци. А и аз не коментирам това, а дали детето ми е настанено или не в детско заведение. Темата е майчинство и ясла, а не майки и ясла
Освен това
Много майки получават съвети как да получат по-големи суми за отглеждане на детето си в първите месеци в други теми на форума. Това са предимно майки, които не са работили или са работили в сивата икономика. По една или друга тяхна си причина. И спирането на майчинството, когато децата им тръгнат на ясли не ги стимулира особено да променят положението си от преди раждането. Да си намерят реални, а не фиктивни работни места, по-далеч от сивия сектор. Макар да са видели вече някои от предимствата на това да работиш и да те осигуряват на реалната заплата.
Аз съм привърженик на варианта, при който спирането на майчинството не става автоматично, от първия ден на детето в яслата. Да се предвиди период за адаптация, през който майката да си получава майчинството. Той да се определя според индивидуалното развитие на детето, като, разбира се е предвидена разумна горна граница, на база информация за приспособимостта и заболеваемостта на децата в тази възраст.
Целта ми не е да нападам някой или да искам нещо, което не ми се полага.
но не знам към кого да се обърна, а ако се опитам да вляза в парламента или някое министерство и да чукам от врата на врата, докато намеря човек който само да ме изслуша - ще ме изхвърлят, понеже наистина не познавам никой.
За пореден път повдигам въпроса с надеждата някой, който знае с кого да говори, да го прочете. И да обърне внимание на някой депутат или министър, че има някои двусмислици или поне текстове, ощетяващи част от майките и децата на България. Именно тези, с по-ниски доходи, които все още са много повече, от колкото би ни се искало.
Относно по-горния ми постинг бих искала, ако може, да вземе отношение някой юрист - може ли и как да се оспорва решение на НОИ?

# 109
  • Мнения: 24 467
Още веднъж напомням, че "Цитираната наредба е издадена на основание Закона за народното здраве. Този закон е отменен. Съгласно Закона за нормативните актове когато бъде отменен закон или кодекс, в чието приложение се издава подзаконов нормативен акт, какъвто е наредбата, последната не се прилага. Това- едно на ръка.
Второ- в цитираната наредба се използва и терминът "детско заведение"- напр. чл. 21, ал.3. Понятието "детско заведение" е по- широко от понятието "здравно-профилактични и възпитателни
заведения". И детската градина и яслата са детски заведения, но яслата осъществява и други функции, а не основно възпитателни, както е при ДГ.".
Изтъкнала съм и други доводи, като съм посочила, че има и още, но не съм намерила за необходимо да ги представям. Представените са достатъчни.
Ако желаета да оспорите решение на НОИ, имате право, разбира се. Само че шансът да го спечелите е нищожен /да не кажа никакъв/, няма достатъчно, дори никакви, доводи. При загубено дело плащате държавна такса и разходи на насрещната страна, включително разходи за юрисконсулт, ако страната е била представлявана от такъв, какъто най- често е.

# 110
  • София
  • Мнения: 17 592
Темата е важна, незнанието и неразбирането би могло да доведе до много - и излишни! - проблеми за доста хора... Може би би било добре темата да се закове? Никой не би искал да бъде преследван за връщане на неправомерно получени суми само защото не е подозирал, че трябва да си пусне друг вид отпуска... А сигурна съм, че в самите детски ясли не предупреждават при записването на детето. А за съжаление правото не е сред общообразователните предмети в БГ. И като резултат - има хора, които дори не са чели Конституцията!

# 111
  • Мнения: 24 467
Както вече писах, обжалване на това положение такова, каквото е сега е мисия, която само ще навреди.
Но за всеки случай и при други хипотези давам информация за обжалване актове по КСО, която маже са окаже полезна:
Текстовете са от КСО:
Чл. 117. (1) Пред ръководителя на съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт се подават жалби срещу:
1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) неправилно определяне или изплащане на парични обезщетения по глава четвърта или помощи, откази за издаване на удостоверения за осигурителен стаж и доход от органите на Националния осигурителен институт и откази за заверяване на осигурителен стаж и доход в осигурителни книжки;
2. разпореждания:
а) за отказ или за неправилно определяне или изменение на пенсиите, добавките и компенсациите към тях;
б) (нова - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за отказ или неправилно определяне, изменяне, спиране и прекратяване на обезщетенията за безработица;
в) (предишна буква "б" - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за събиране на сумите по ревизионните актове за начет;
г) (предишна буква "в" - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за признаване или непризнаване на злополуката за трудова;
д) (предишна буква "г" - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за възстановяване на неоснователно получени плащания по държавното обществено осигуряване;
е) (предишна буква "д" - ДВ, бр. 1 от 2002 г., отм., бр. 105 от 2005 г., нова, бр. 105 от 2006 г.) за отказ за изплащане на парични обезщетения по глава четвърта или помощи;
ж) (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) по чл. 114, ал. 1 .
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., бр. 67 от 2003 г., бр. 105 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г.) Разпорежданията по т. 2, букви "б" - "ж" могат да се обжалват в 14-дневен срок, а разпорежданията за пенсии - в тримесечен срок от получаването им.
(3) Ръководителят на териториалното поделение се произнася по жалбите или исканията с мотивирано решение в едномесечен срок от получаването им. С решението ръководителят на териториалното поделение може да отмени разпорежданията и да реши жалбите или исканията по същество. То се съобщава на заинтересованите страни в 7-дневен срок от постановяването му.
(4) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Разпорежданията за пенсии, отпуснати по международни спогодби, могат да се обжалват пред управителя на Националния осигурителен институт в тримесечен срок от получаването им. Решението се изготвя в срока и по реда на ал. 3.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Решенията и съобщенията във връзка с разглеждането на жалбите и исканията се изготвят по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 64 от 2000 г., отм., бр. 45 от 2002 г.).

Спиране на изпълнението
Чл. 117а. (Нов - ДВ, бр. 45 от 2002 г.) (1) Обжалването на разпорежданията по чл. 117, ал. 1, т. 2 не спира изпълнението им.
(2) Изпълнението на разпорежданията по чл. 117, ал. 1, т. 2, буква "в" се спира по искане на задълженото лице, ако предостави обезпечение в размер на главницата и лихвите.
(3) Искането за спиране на изпълнението се прави едновременно с жалбата, като се прилагат доказателства за направеното обезпечение.
(4) За срока на спирането се дължи законната лихва върху главницата.

Обжалване на решението на ръководителя
Чл. 118. (1) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 1.03.2007 г.) Решението на ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт може да се обжалва в 14-дневен срок от получаването му пред административния съд. Жалбата се подава чрез ръководителя на териториалното поделение, който в 7-дневен срок е длъжен да я изпрати заедно с преписката в съда.
(2) Съдът разглежда делата по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Спиране на изпълнението от съда
Чл. 118а. (Нов - ДВ, бр. 45 от 2002 г.) (1) Обжалването пред съда на решенията на ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт, издадени за разпорежданията по чл. 117, ал. 1, т. 2 , не спира изпълнението им.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 1.03.2007 г.) Изпълнението може да бъде спряно от административния съд при условията по чл. 117а, ал. 2 и 4 за решенията, издадени за разпорежданията по чл. 117, ал. 1, т. 2, буква "в" . Искането за спиране на изпълнението се прави едновременно с подаване на жалбата и съдът се произнася в 7-дневен срок.
(3) Отказът на съда да се спре изпълнението не подлежи на обжалване.

Касационно обжалване
Чл. 119. (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Решенията на окръжния съд /това е грешка, има се предвид Административния съд- б.м./ подлежат на касационно обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Освобождаване от държавна такса
Чл. 120. (1) За делата по тази глава осигурените лица и пенсионерите не внасят държавна такса.(2) При уважаване на жалбата жалбоподателят има право да получи направените от него разноски и платеното възнаграждение за защита съразмерно на уважената част.

# 112
  • Бургас
  • Мнения: 10 826
Здравейте!
Имам и аз един въпрос и докато следих темите не си спомням да е задаван.
Ако си пусна детето на ясла и спра майчинството,но след 2-3 седмици преценя че не е готова и я спра/за 2-3 месеца/ но продължа да плащам половин такса за да и се пази мястото мога ли пак да подновя майчинството?Защото тя дефакто се води на ясла,но реално не я посещава.
Предварително благодаря ако можете да ми отговорите!

# 113
  • Мнения: 9 050
Здравейте!
Имам и аз един въпрос и докато следих темите не си спомням да е задаван.
Ако си пусна детето на ясла и спра майчинството,но след 2-3 седмици преценя че не е готова и я спра/за 2-3 месеца/ но продължа да плащам половин такса за да и се пази мястото мога ли пак да подновя майчинството?Защото тя дефакто се води на ясла,но реално не я посещава.
Предварително благодаря ако можете да ми отговорите!

Не. Трябва да освободиш мястото, за да може то да се заеме от друго  дете. Ако запазиш мястото, на практика тя се води на ясла и това, че реално не я посещава, не ти дава право да ползваш отново отпуск за отглеждане на дете.

# 114
  • Мнения: 24 467
Точно така е, както Зина пише. Само ще допълня- при нас една майка записала детето си през декември на ясла, през януари то се разболява, постъпва в болница, майката излиза отново в отпуск за да го гледа и не отписва детето си. Резултатът е акт за начет, тъй като хлапето се води за настанено в детското заведение, т.е. има си определено място, което му се пази.

# 115
  • Бургас
  • Мнения: 10 826
Момичета благодаря ви за отговорите!
Все още не съм го решила,но е вариант да я спра.Сега съжалявам че я пуснах,но явно е трябвало по-рано да се поинтересувам за този вариант.

# 116
  • Мнения: 4 181
Момичета благодаря ви за отговорите!
Все още не съм го решила,но е вариант да я спра.Сега съжалявам че я пуснах,но явно е трябвало по-рано да се поинтересувам за този вариант.
добре де, не можеш ли просто, ако се разболее да си излезеш в болнични, защо искаш да си пускаш пак майчинството?

# 117
  • Бургас
  • Мнения: 10 826
Въобще не съм се сетила за такъв вариант/с болничния/.Благодаря!

# 118
  • Мнения: 4 181
няма защо  Hug

# 119
  • Мнения: 4 370
Интересуваше ме дали ако детето ми посещава детски ясли и аз все пак не уведомя работодателя си да прекрати обезщетението ми за отглеждане на дете до 2 години, каква е вероятността да бъде разкрита тази некоректност от моя страна и какви са санкциите?
Изчетох първата статия на Зина и ми стана ясно, че вероятността е почти нулева.Права ли съм? И все пак какви са санкциите ако нарушението бъде разкрито?

Общи условия

Активация на акаунт