Връщане на работа за две седмици преди второ дете

  • 1 898
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 7 990
Дори по закон да е така, пак не съм убедена, че се появява и автоматично  актуализират заплатата след 2 седмици. Това предполага добро желание от страна на работодателя, да подготви анекс при връщането на служителя. Ако авторката се върне 4-ти месец бременна, ще е видно, че идва за малко. Иначе казано, питането е това обсъждано ли е изобщо с работодателя, защото ако не е, могат да станат сметки без кръчмар.

# 31
  • Мнения: 40 924
Ама си получавала и половин майчинство към заплатата, нали? За разлика от колегите, които не са се върнали, преди да им изтече майчинството. Пак от КТ ти се полага...

Не съм. След едната година нищо не се полага. Но и да се полага, заплатено е с вноски (заплата на бяло, 100%).
Но няма такива - идвам за две седмици да ми вдигнат заплата и после пак излизам. Две поредни майчинства и натрупани отпуски...

# 32
  • Мнения: 5 790
Ама си получавала и половин майчинство към заплатата, нали? За разлика от колегите, които не са се върнали, преди да им изтече майчинството. Пак от КТ ти се полага...

Не съм. След едната година нищо не се полага. Но и да се полага, заплатено е с вноски (заплата на бяло, 100%).
Но няма такива - идвам за две седмици да ми вдигнат заплата и после пак излизам. Две поредни майчинства и натрупани отпуски...
Не знам в коя държава сте си карали майчинството, но в България от край време на завърналите се на работа майки се плаща 1/2 от сумата за отглеждане на дете.
От много години това важи през втората година, а от юни 2017 се плаща и за първата година. Практически когато изтече болничния 135 дни за раждане и майката се върне на работа НОИ превежда по личната й сметка половината на обезщетението, което й се полага.
Отделно си сметнете каква част от обезщетението сте си "платили", при положение, че вашата част от осигуровките е около 10%, работодателя ви внася още 20%, а вие получавате 90% от възнаграждението, което сте получавали.
Ако плащахме адекватно на това, което получаваме щяхме да сме като в държавите от Европа - изземване на 40-50% от дохода, децата на ясла или детегледачка от 6 месечна възраст.

# 33
  • Мнения: 40 924
Е, може и да съм забравила. Не мога да споря. Но, както казах, това е нещо, за което са плащани вноски. а аз се изказвам остро за други неща - разните врътки за доене на системата без да е плащано.

Това с децата на ясли или с детегледачка от 6 месечна възраст може и да го има в НЯКОИ държави, но не и в тези, с които съм имала нещо общо. Всички познати майки се оплакваха колко скъпо и трудно е.

По- принцип каквото и да плаща работодателя относно осигуровки, то е изработено от служителя. просто така е решено, а можеше да е 100% от работника, но с по-голяма заплата.

# 34
  • Мнения: 3 323

Чета коментарите и се чудя дали не съм объркала форумите – вместо в БГ-Мамма да чета в БГ-Работодател.
Младите и нераждали жени мога да ги разбера, но вече раждалите и ползвалите облагите, които КТ им предоставя... Не го разбирам.

Те точно раждалите са най-озлобени защото всички кофти спомени по бременността и майчинството се подтискат и остават само "прекрасните" такива. Най са ми забавни като почнат да ми се правят на жертви - едната работила до 9тия месец и мъкнела тежко! Погледнах я: И? Дадоха ли ти медал?

# 35
  • Мнения: 4 572
В течение на няколко години като цяло се увеличиха обезщетенията и възможностите за доход на майките и на тези, които преди това са били, може да им е кофти, разбирам ги.

Имах колежки преди повече от 10 години, които трябваше да се върнат на работа с бебе на няколко месеца, защото вземат ниско майчинство. Не помня как точно се е изчислявало, май се вземаше доста голям период назад, а това им съкращаваше обезщетението. Втората година пък съвсем, буквално за няколко пакета памперси им стигаше само.

Сега познавам жени, които са с горе-долу минимална заплата и с увеличението на парите за втората година им е изгодно да си стоят у тях.

Аз вземах смешни пари през втората година. Друг е въпросът, че след толкова инфлация, заплата отпреди 2 години без актуализация е доста ниска на фона на сегашните цени.

В САЩ - детегледачка или детска градина, частна, възможно е работодателят да покрива нещо, ама рядко. Ако си секцио - малко по-дълъг отпуск по майчинство. Възможно е половината ти месечен доход да отива за градина, както и аз плащах за частна в София. Но лесно ще намериш ясла дори за бебе - носиш изцедена кърма, носиш шише и дори на два месеца можеш да го оставиш.

В Лондон - има и някакви обезщетения, не знам как е сега, инфомацията ми е отпреди доста години, но като цяло държавата ти поема някакви разходи, не са много, но пък не е проблем да си намериш градина или тип кооператив - жена, която гледа няколко деца, регистрирана, легална, спазва изисквания и т.н. Ако искаш някаква специална градина, дето се обучава по специални методи, ходят някакви вундеркинди и пр., чака се и е скъпо.

В Германия е кофти, като услугите варират според регионите, даже е възможно да има разлика между отделни общини. Като цяло градината не е пълен ден, доплащаш, търсиш гледачка, комбинираш се с други майки... Според бабата на германското внуче, в Източна Германия са си запазили част от соц-наследството за градини и е по-добре, но колкото по-западно отиваш, толкова по-малко възможности има за работещи майки. Обаче - има толкова данъчни облекчения и програми, че на практика за германска гражданка или такава с легален статут и осигуровки е по-изгодно докато детето е много малко да не работи, а да го гледа (стига да не е някаква скъпо платена и рядка професия). Просто трудно се намира занимална/градина, която да покрива цял работен ден и да не е скъпа. Но чисто финансово от приятелки, раждали и живеещи там, не съм чула оплаквания за пари.

Общи условия

Активация на акаунт