Обсъждане на имотни обяви - 33

  • 38 694
  • 762
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 41 507
Извинявай, ама сравнението е нелепо.

# 706
  • Мнения: 295
Същото е като предложението - нелепо. Логика никаква, цена на квадратен метър да не е фактор и било прищявка на купувача. Това е жилищна площ, където всичко се мери в сантиметри и метри. Така започва да се прави проекта за сградата и така се завършва.
Не е картина на Пикасо, че да гледаме как ще изглежда отстрани и дали ще ходи на стаята.

# 707
  • Мнения: 41 507
Ама то и сега цената е на квадратен метър, просто общите части са включени явно като квадратни метри над застроената площ. Да не мислиш, че когато ти дават чистата площ общите части са безплатни? Или пък стените не са твои и не ги плащаш? И по разликата между общите части и застроената площ можеш да преценяваш за какво плащаш отгоре и дали ти е изгодно.

# 708
  • Мнения: 9 881
И като има разлика (по закон) в начина на изчисляване на площта на жилищата в зависимост от годината на построяване на жилищата какво правим? В н.а. съответно ЗП и ид.ч. са дадени така, както е по закон, към момента на построяване. Как да сравним? Има поне 3 различни изчисления по закон в различни периоди - без площта на балкони/тераси и т.н., с 50% на балкони/тераси, със 100% балкони/тераси, например.
Любимото на българина сравнение е НА колко е кв.м./доматА/краставицАТА/ и т.н. Ами домати на 2 различни сергии, еднакво изглеждащи - едните ПО 5 лв. килограмът, другите по 2 лв. килограмът. Като купиш от евтините и се прибереш в къщи, половината вече са омекнали и/или с черничко по тях, могат да се ползват в най-добрия случай за готвене/доматен сос. А ти си купувал за салата и имаш 50% фира. НА колко тогава ти е реално килограмът? Ето ти още едно нелепо сравнение.

И да дам пример с жилища - примерно 2-стайно, с еднаква квадратура по обява. Едното е с 2 стаи с добра квадратура, добро разпределение - да речем, ширината на стаите е 3,50 м., добро изложение, удобно разположение на прозорците и вратите, и можеш лесно да си сложиш нормално легло/спалня/голям гардероб/диван/телевизор и т.н. А другото е със същата и сходна квадратура общо и на стаите, но стаите са с ширина 2,98/3 м., тесни и дълги, прозорците са като бойници на крепост, тесни и високи, вратата/вратите са плеснати така, че ти изяждат място за слагане на мебели, нямаш място за гардероб повече от 3-крилен, между леглото и отсрещната стена ти остава по-малко от 1 метър разстояние, та не можеш да сложиш скрин или нещо подобно, та просто този метър ти е един тесен проход за заобикаляне, като всеки път внимаваш да не се шибнеш в някой ръб?

И понеже често тези неудобни разпределения са ново строителство, на чертеж, с едни мащабирани, т.е. смалени картинки на мебели, какво правиш - не е трудно, само изисква елементарно усилие и елементарни знания по геометрия от начален курс, вероятно. Хващаш и чертаеш на лист от тетрадка с квадратчета леглото - дълго 2 м., гардеробът - 3-крилен, вместо 4-крилен, защото не ти достигат едни 30-ина см. за 4-крилен, утешаваш се, че в Икея има и по-тесни, и те стават...И си решаваш кое ти е по-важно - да е ново строителство или да ти е с по-добро разпределение/размери, но пък е старо строителство. За една и съща тотал цена. Или вдигаш общия бюджет, защото искаш и двете - и ново строителство, и добро разпределение/реална площ.
И още един пример - в СС има доста жилища с преходен хол, с врата или с портална врата към спалня. В тях т.нар. светла площ, полезната площ, ти е дори повече, отколкото ако спалнята НЕ е преходна, защото липсва един коридор. Но трябва да прецениш дали това разпределение ти е ОК. Ето съфорумка купи точно такова жилище преди седмица, защото го мисли/предвижда за себе си, като поостарее. За нея няма да е проблем от хола да отиде директно в спалнята, защото не се предполага тя да е в хола да си гледа ТВ или просто да си прави нещо, а децата да си легнат на спокойствие в тяхната си стая, без възрастните да им шумят. Или обратното - децата/тийновете да са в хола, а възрастните да си легнат на спокойствие в спалнята. Преценка според конкретните нужди, не по принцип.

# 709
  • Мнения: 41 507
Между другото аз не намирам немския преход за голям кусур. Даже е доста оптимизирано решение, да не говорим за това, че има ясно изразено разделение на дневна и нощна част на жилището.

# 710
  • Мнения: 1 887
Стойността на едно жилище не се определя единствено и само от квадратурата, а и от много други субективни показатели, което се отразява в цената: изложение, гледка, локация, инфраструктура, състояние на общи части и т. н. Който не го осъзнава това, може да спори да посиняване и да продължава да сравнява цената на тухлата и да вади рулетката.

# 711
  • Мнения: 295
Това хубаво, но в слуачая не се говори за стойността на имота, а за квадратурата.
Когато си търсих собствено жилище, залагах само три ограничения - район, брой стаи и квадратура. Като в ограничението квадратура, включвах различните строителни прийоми за измерване на квадратурите. Така, като разделиш квадратите на стаите получаваш една средна големина на помещенията. По този начин отсявах сигурно 70-80% от имотите на пазара и почти нямаше имоти където си губих времето.

# 712
  • Мнения: 1 887
Обмислям покупка на имот в чужбина, но тъй като там квадратурите са обявени по специфична за държавата формула, дори не си правя труда да изчислявам колко е квадратът като цена. Крайната цена е в случая същественият показател. Успех със сделките!

# 713
  • София
  • Мнения: 6 024
Да, в някои европейски държави тераси, бани, коридор не се смятат в жилищната площ и гледаш жилище с две спални, хол, отделна кухня, коридор, килер, тераса и баня. 60-65квм. Какво остава мазе и таван да са включени, не са Confused

# 714
  • Мнения: 2 563
Да бе, така е, но тук после ти казват - ми виж в държавата Х как са по 4-5к, тука защо 3к ти се струва много? Пък то ако сметнеш техните квадрати по нашата формула, и те ще излязат по 3.

# 715
  • София
  • Мнения: 6 024
Да бе, така е, но тук после ти казват - ми виж в държавата Х как са по 4-5к, тука защо 3к ти се струва много? Пък то ако сметнеш техните квадрати по нашата формула, и те ще излязат по 3.
едва ли. Писах горе 1 млн евро апартамент в Париж, не точно, в предградие. Даже административно е извън самия Париж. Не е повече от 130квм. - реални., въпреки 4те спални  понеже 3 от тях  малки и голямата тераса. Cry Имали огромни заплати, да, ама в кафене да седнеш са 60 - 70евро 2кафета с две  тортички. Вчера слушам в новините нещо 18евро на час за паркиране в Париж.. Просто да не идва при нас    ... Айде оставете Париж, Хърватска има по скъпи жилища от нас.. Особено в столицата! Та кой чака да падат цените в София не ми е ясно.

# 716
  • Мнения: 2 563
Ами аз чакам. Всъщност не че чакам - няма да купувам, та да чакам.
Имам едно хубаво жилище, в което живее семейството ми. Имам и едно, което ще наследя някой ден от родителите ми.
Така че ако спаднат, аз лично ще съм на загуба. А ако се качат още, ще спечеля (поне на хартия).
Но въпреки това не мисля, че съотношението цени на жилища - доходи е нормално, така че средната класа да може да си ги позволи. А жилищата не са само за аристократи и богаташи - всяко семейство има нужда от жилище, така че ако не може да си го позволи, трябва или доходите да се качат, или цените им да паднат. Кое от двете ще стане, ще видим. Но ако поне едното не стане, как да има нормален пазар на жилища?

# 717
  • Мнения: 9 912
Не чакай задължително едното от двете да стане. Аз виждам, че ножицата на разликата в доходите като че ли се отваря все повече, та което семейство не може да си позволи да си купи хубаво жилище в центъра на София, очаквам да започне да живее под наем в някой квартал или друг град. Защо считаш, всичките трябва да имат собствено жилище, за да задоволят своите жилищни нужди?

# 718
  • Мнения: 295
Обмислям покупка на имот в чужбина, но тъй като там квадратурите са обявени по специфична за държавата формула, дори не си правя труда да изчислявам колко е квадратът като цена. Крайната цена е в случая същественият показател. Успех със сделките!
Всяка държава си има своя специфика в ценообразуването, това ясно. Но причината и стратегията за покупката определя тази крайната цена ок ли е или не.
Бюджетът определя ценовия диапазон, но не и крайната цена. Пример - много хора не си правят добре сметките и обикновено ново обзавеждане или текущ  ремонт им излиза понякога двойно от предвиденото.
Наскоро инвестирах в зелен имот извън Бг. Парите ги нямам(т.е. бюджета ми зле) , но пък вноските са супер(ще се справя). Имота уж е апетитен, надявам се преди финална фаза да продам. Та във връзка с крайна цена, в случая не ми е фактор.

# 719
  • Мнения: 2 563
Аз виждам, че ножицата на разликата в доходите като че ли се отваря все повече, та което семейство не може да си позволи да си купи хубаво жилище в центъра на София, очаквам да започне да живее под наем в някой квартал или друг град. Защо считаш, всичките трябва да имат собствено жилище, за да задоволят своите жилищни нужди?
Защото двете са свързани. Всяко жилище все някой трябва да го притежава, да инвестира в него и да възвръща инвестицията чрез наема. Ако жилищата са скъпи, то и наемът трябва да е висок, за да се изплаща инвестицията. Тоест, пак опираме до доходите на хората. За да расте пазара на жилища, трябва да има повече хора (демография) и по-високи доходи.

Общи условия

Активация на акаунт