Думи, които "излизат" от употреба

  • 78 751
  • 3 259
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 480
Правим, правим. Просто не е хубаво невежеството да се оправдава с патриотизъм/пуризъм.

Както в поста ясно съм написала и чуждица, и заемка - това са термините за двата описани вида думи. Много от споменатите имат български аналози или аналози в други езици, които са се оказали по-устойчиви. Също както например компютър, продуцент, корпорация (от по-новите) нямат български аналози.

Впрочем и аналог е чужда дума Stuck Out Tongue

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BF%D0%BE%D … D1%86%D0%B8%D1%8F

http://rechnik.info/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82

http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF% … D1%82%D1%8A%D1%80

# 46
  • Мнения: 11 089
Наясно сте, че това са аматьорски сайтове, информацията в които е непроверена и неподкрепена от ИБЕ на БАН, нали?

Има огромен вакуум на прецизна езикова информация онлайн (по ред причини) и това е също причина за допускане на грешки от хората. Разчитат, че могат да проверят в интернет.
Ето тук в едно интервю Павлина Върбанова, която със списвания си про боно сайт е от малкото бели врани в тази посока, обяснява проблема (във връзка с правописа основно, но същото се отнася и за етимология, граматика и лексика).

Пък и искам да видя как в ежедневната реч замествате с показаните примери - да речем, "Занесох си електронноизчислителната машина с възможности да извършва с голяма скорост сложни математически и логически операции по зададена програма на ремонт". Stuck Out Tongue
Абе не се ли усещате малко?

Последна редакция: нд, 18 юни 2023, 14:13 от Параход

# 47
  • Мнения: 2 124
Редно е да ти държи вратата, няма нужда да му се благодари. Но и аз благодаря, щото се случва веднъж на високосна.

В някои държави на кавалерството се гледа с лошо око - един вид това, че съм жена, не значи, че не мога да си отворя вратата, криворазбран феминизъм...

# 48
  • Мнения: 10 377
Има личности, които през годините са се опитвали да въвеждат български думи и се стига до "драсни пали клечица". Нашият преподавател по анатомия разказваше как (да не се лъжа, но мисля, че Николай Райнов) се е опитвал да налага български думи. Така, вместо латинското "торс", българската дума "туловище". И преподавателят казваше, че като каже вместо "торс", "туловище" и моментално цялата аудитория избухва в смях. Не всяка замяна е подходяща, според мен. А и тия чуждици (без да съм им голям почитател) ни помагат много в комуникация и овладяване на английския език.

# 49
  • Мнения: 520
Проблемът с англицизмите (който не се наблюдава само у нас, а и в “големи” езици като немския) е безмилостното надмощие (отне ми време да си преведа “бруталната доминация”) на английския в медиите и интернет. 90% от текстовете и аудио съдържанието, които консумирам, са на английски. Останалите 10% са новини и бг мамма. Просто в интернет няма достатъчно оригинално и качествено българско съдържание, което да задържи вниманието на деца и тийнове. За възрастни пък съвсем. Българските подкастъри и подобни илитерати са пълна скръб и ползват англицизми на всяка втора дума така или иначе.

Може би ни очаква съдбата на староанглийския, който днес е 60% френски и латински думи. Или османо-турския, който е 85% фарси и арабски (съвременният турски е с по-малко заемки и чуждици).

Розмари де Мео е мощен проводник на няколко изключително вредни идеи, които скоропостижно пуснаха як корен у българ(к)ите, но не ми се обяснява. Иначе донякъде съм съгласна с борбата ѝ срещу англицизмите. Само някой да я светне, че любимата ѝ дума “даскал” е гръцка.

# 50
  • Мнения: 11 089
Розмари де Мео е мощен проводник на няколко изключително вредни идеи, които скоропостижно пуснаха як корен у българ(к)ите, но не ми се обяснява... Само някой да я светне, че любимата ѝ дума “даскал” е гръцка.
Съгласна с две ръце. И на мен не ми се обяснява, че ще наскачат.

Просто в интернет няма достатъчно оригинално и качествено българско съдържание, което да задържи вниманието на деца и тийнове. За възрастни пък съвсем.
Но това пък не е съвсем вярно. Има съдържание на много високо... ъъъ, равнище Simple Smile. Друг е въпросът търси ли се, чете ли се, популярно ли е. Също така книжарниците и библиотеките не са престанали да съществуват!

# 51
  • Мнения: 54 425
Колониал какво е?
Колония ли?

# 52
  • Мнения: 11 089
Колониал е малък частен магазин, основно за хранителни стоки. Думата е била разпространена преди деветосептемврийския преврат.

# 53
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
А защо "излизат" е в кавички в заглавието? Или вече и значението на кавичките излиза от употреба?

# 54
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Колониал какво е?
Колония ли?
Бакалия. Магазин за подправки и други трайни продукти.

# 55
  • Мнения: 10 377
У нас рядко се използваше думата "колониал" и съм питала какво значи и защо "колониал". Беше ми обяснено, че в бакалиите са продавали стоки от колониите - например черен пипер и други подправки, като канела и оттам идва думата.

# 56
  • Мнения: 520
Просто в интернет няма достатъчно оригинално и качествено българско съдържание, което да задържи вниманието на деца и тийнове. За възрастни пък съвсем.
Но това пък не е съвсем вярно. Има съдържание на много високо... ъъъ, равнище Simple Smile. Друг е въпросът търси ли се, чете ли се, популярно ли е. Също така книжарниците и библиотеките не са престанали да съществуват!
Параход, права си, разбира се, но умишлено пропуснах книжарниците и библиотеките и няколкото приятни изключения в българския интернет. За добро или зло, популярното и масово съдържание е това, което налага тенденциите, особено сред младите хора.

# 57
  • Мнения: 4 406
Не съм чела нищо на авторката. Само този цитат ми е попадал, така че по никакъв начин не я рекламирам и т..

# 58
  • София
  • Мнения: 2 130
Е, как "дързък" да не се използва? Колко се коментира Дързост и красота, дори десетилетие след като е излъчен

Е, само със сериала ли ще свързваме дадената дума? А, и кой още се сеща за този сериал?

В последно време попадам на реклами за различни видове уъркшопи - за грънчарство, рисуване, кулинария, дърводелство, изработка на сувенири от други суровини. Е, явно и думата работилница ще бъде изместена с времето.

# 59
  • Мнения: 11 089
Повече от чуждиците ме дразнят псевдо-българизмите, особено в умалителни форми. "Вкусотилничка", "сладкишница", "занаятчийничка" и подобни.

Общи условия

Активация на акаунт