Пручване на ХЕИ на детските млечни кухни

  • 9 283
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Предоставям на вашето внимание едно проучване на ХЕИ на детските млечни кухни.
Проучването е правено в 12 ДМК в Пловдив, но си мисля, че е абсолютно валидно и за другите градове. Enjoy!

Имам и презентацията на PowerPoint с графиките, но не съм достатъчно веща технически, за да мога да отделя графиките и да ги кача нейде си, за да се виждат тук в темата.

Изводите всеки сам да си прави  Tired

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ПРОУЧВАНЕ ХРАНЕНЕТО НА ДЕЦАТА ПОЛЗВАЩИ ХРАНА
ОТ ДЕТСКИТЕ МЛЕЧНИ КУХНИ НА ГР. ПЛОВДИВ


   Обхванати бяха 1111 деца на възраст от 1 до 3 години, ползващи храна от 12 детски млечни кухни в гр. Пловдив. Период на проучване – края на м. февруари и началото на м. март. Проучването се осъществи посредством изчислени продуктови набори за десет дневен период и разгледани предложени обедни менюта за същия период.

   Във всички детски млечни кухни се предлага само обедно меню ( супа, основно ястие и десерт ). Използва се практическото ръководство за хранене на децата в детските ясли на д-р Трифонова, издадено  през далечната 1983 година. Според това ръководство хранителните продукти за децата от детската ясла се изписват на база: първо (супа) – 100 гр., основно ястие – 150 гр. и десерт (най-често млечен крем) – 250 гр.  Децата, ползващи детската млечна кухня, получават най-често ястия в грамажи – супа – 200 гр., основно ястие – 200 гр., и десерт (млечен крем) – 250 гр., което води до несъответствие на грамажите на изписаните хранителни продукти и качеството на готовата храна ( вероятно оводняване на супите или влагане на повече брашно).

   Това  се получава от погрешната практика на майките при разпределяне на храната взета от млечната кухня. Най-често родителите разделят трите ястия. Супата или основното ястие, с малко хляб се консумира от детето на обяд  или вечер, а млечният крем се предлага на детето за следобедна закуска. Случва се то да бъде оставено и за следващия ден. Това е едно много порочно разбиране за храненето на децата в тази възраст, при което води до непълен прием на някои основни хранителни продукти, носители на градивен и енергиен материал за подрастващия организъм, както и на биологично ценни съставки – витамини, минерални соли, баластни вещества и др.

   Пълноценното хранене има изключително голямо значение за здравето и нормалното развитие на детето. Трябва да се знае, че поради относително големите хранителни потребности на детския организъм и неправилното хранене много често се наблюдават редица недоимъчни хранителни увреждания като хипотрофии, хиповитаминози, анемии и др. 

   При извършеното проучване бяха проследени няколко основни хранителни продукти – мляко (прясно и квасено), млечни произведения, месо, риба, масло, яйца, пресни плодове, пресни зеленчуци и варива.
/Виж приложените графики/

   Мляко – влага се в обедното хранене при приготвянето на млечните кремове и в застройките към супите. Достигнатите количества напълно задоволяват физиологичните потребности на децата в тази възрастова група, като се има предвид, че изчисленията се  отнасят само за едно обедно хранене и обхващат около 50 % от средната дневна норма. Би трябвало майката да включи в храненето в дома поне още един прием на мляко. 
   Млечни продукти – не намират място в консумираното обедно меню. Единствено понякога се влагат в някои супи. Би трябвало  предлаганото на този ценен хранителен продукт да се осъществи от родителите при храненето на детето в дома.
Масло – намира приложение при приготвянето на супи, пюрета и основни ястия. Консумираните от децата количества на масло при някои детски млечни кухни достига посочената норма, но в по-голяма част от тях те са под средно дневната норма.

Риба – като ценен биологичен хранителен продукт за подрастващия организъм, за съжаление, не се включва в храненето на децата, ползващи детските млечни кухни. 
Месо – влага се предимно в обедното хранене (месни супи и основни ястия с месо). Консумираните количества напълно задоволяват физиологичните потребности на децата в тази възраст. Наблюдава се изключително приготвяне на месни ястия от кайма.
Яйца – влагат се в застройката на супи, в безмесни и месни основни ястия. Средно дневните консумирани количества задоволяват физиологичните потребности.
Варива (фасул, грах, леща) – честото предлагане на супи и безмесни основни ястия води до достигане и леко надхвърляне на посочената средно дневна норма. В две от проучваните детски млечни кухни количествата на консумираните варива  е минимално, докато при една, през този период, децата не са консумирали вариво.
Пресни плодове – Тревожно е състоянието по отношение предлагането на пресни плодове в менюто на децата, ползващи детските млечни кухни. В малкото ДМК, в които през този период децата са получили в минимално количество пресен плод, той е добавен към млечните кремове. Ясно е, че оптимизирането приема на този ценен хранителен продукт, остава да се осъществи в дома от родителите – предлагане в удобно време на пресен плод или под формата на приготвяни от тях сокове и нектари.
Пресни зеленчуци – Подобно е положението и при консумираните средно дневно пресни зеленчуци. Достигнатите количества при всички детски млечни кухни е крайно незадоволително. Пресен зеленчук се е влагал в някои безмесни супи или основни ястия със спанак. Отново ролята на храненето в дома е решаваща. Необходимо  е родителите да предлагат на своите деца пресни зеленчуци не само в натурален вид, но и под формата на зеленчукови сокове, каши и пюрета.

Заключение:
   Видно е, че обедното меню, предлагано в млечните детски кухни не може да задоволи напълно физиологичните потребности на децата в тази възрастова група /1-3 години/. Оптималните количества от основните хранителни продукти – млечни произведения, риба и особено на пресни плодове и пресни зеленчуци не могат да бъдат достигнати само с консумация на храна вземана от детската млечна кухня. Необходимо е разчупване на вредните навици относно неправилното разпределение на получената от ДМК храна на няколко приема и активно участие на родителите в създаване на т. нар. хранене вкъщи. Включване на приеми в ежедневното хранене на децата от хранителни продукти, получавани по-малко от детската млечна кухня.




Забележка:  Всички изчисления и посочените норми са на базата на Инструкция № 16 от 12 юли 1994 г. за физиологичните норми за хранене на населението. През 2005 г. бе обнародвана Наредба № 23 от 19 юли  за физиологичните норми за хранене на населението. След получаване на допълнителни инструкции и новите продуктови набори към новата наредба, вероятно посочените норми ще претърпят известни промени. През настоящата година са подготвя и предстои да излезе нов рецептурен сборник за хранене на децата на възраст от 1 до 3 години, който ще включва специален раздел касаещ детските млечни кухни.

# 1
  • Мнения: 1 382
Съгласна съм с това, не мисля, че това, което предлагат като обедно меню е достатъчно за цял ден.

# 2
  • Мнения: 727
незнам за ДМК....аз приготвям храната на детето си у дома,но е редно да се обеснява че тази храна не е достатъчна..повечето родители си мислят че като нахранят децата си с ДМК.и готово,вярно че е лесно така но мислете за децата Heart Eyes

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
незнам за ДМК....аз приготвям храната на детето си у дома,но е редно да се обеснява че тази храна не е достатъчна..

Е какво да се обяснява повече? Съвсем ясно си е казано, че това е обяд - първо, второ и трето. Никъде не се казва, че ДМК дава обяд, следобедна закуска и вечеря.
Това, че някой е решил от един обяд да направи 3 хранения си е негов проблем

# 4
  • Мнения: 3 336
Може би за деца на година и половина е възможно да се изядат и трите неща на обяд, но моите повече от супата плюс второто не успяват да изядат и даже като казвам на познати колко ядат децата ми и те ме гледат като паднала от Марс и ме питат как може дете на 11 месеца да изяде 400 мл на едно хранене. За следобедна закуска давам плодово пюре от пресни плодове около 100-150 грама на всяко дете и след това десерта от кухнята. За вечеря зеленчуково пюре по половин бурканче на дете и по половин кофичка натурално кисело мляко. На закуска давам единия ден по 200 мл попара и после 120 мл АМ, на другия ден каша с АМ по 200 мл и после плодов сок по 100 мл.

Смятам, че менюто е сравнително балансирано, но просто не мога да си представя как децата ми ще изядат 650мл само на обяд, предполага се че на всяко ядене трябва да поемат еднакво количество храна и колко прави това за цял ден #Crazy При 4-кратно хранене 2 кила и 600 грама Shocked

То сигурно аз не изяждам толкова храна ooooh!

Моите изяждат около 1 кг и 400 гр храна дневно. Просто ми се струва нереално да им увелича двойно храната, още повече те сами не искат да ядат по повече newsm78

И друг апостроф имам за даването на десерт след супа и основно. По всички провила на разделното хранене, десерта си се яде отделно от другите хранения, както и плодовете се дават преди ядене, а не след. Аз давам сока след кашата, но само сутрин, защото не искам плодовете да им изстържат стомасите на голо.

Разбира се, всеки има различни разбирания Peace

# 5
  • Мнения: 4 068
Аз също разделям храната от кухнята на два приема. Дъщеря ми е на 1,4 години и за нея е абсолютно невъзможна на обяд да изяде основното ястие и крема. Тя яде само основното. В сутрешното и хранене обаче винаги присъства млякото и млечните продукти.

За друго обаче съм съгласна-менюто в детските кухни е абсурдно просто. В нашата например дават само пилешко и кайма. Никакво свинско, никакво телешко, а за риба и дума не може да става. Пресни плодове и зеленчуци не дъм виждала никога от кухнята. Рецептурника е ужасен и съм на мнение, че има болезнена нужда от нов.

# 6
  • Мнения: 1 873
Съгласна съм с проучването от гледна точка на потребител.
Аз също разделям кухнята на 3 хранения.Дъщеря ми е просто невъзможно да изяде 400 мл на едно хранене, дори едвам 200.  Сравнително доволна от кухнята.Пресни плодове и зеленчуци/тиква/ се дават в комбинация с крема, риба не са давали, месото е телешко и пилешко, готвят безсолно и с много малко захар.
Някакси е невъзможно срещу купонче от 0.50 лв да се предоставя по - голямо разнообразие от месо, плодове, зеленчуци, млечни продукти и т.н.

# 7
  • Мнения: 952
в нашата кухня има разнообразие, включват всички меса вкл. и риба. Аз също я разделям на 3 хранения но определено през останалото време яде и допълнителни неща като плодове зеленчуци и мляко.Ако откаже нещо от кухнята му приготвям нещо допълнително но засега това което дават му стига Peace

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 537
При нас основно се използва пилешко месо, телешко месо до сега не съм видяла, свинско - веднъж в седмицата, както и ядене без месо, риба има веднъж на 1-2 седмици. Но определено храната я разделям на три приема, и пак понякога и идва много! Пресните плодове ги прибавям към след. кремче, иначе не ги яде! ooooh! За съжаление  Tired вече не пие мляко вечер, така че поема такова само събота и неделя със сутр. закуска!

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Може би за деца на година и половина е възможно да се изядат и трите неща на обяд, но моите повече от супата плюс второто не успяват да изядат и даже като казвам на познати колко ядат децата ми и те ме гледат като паднала от Марс и ме питат как може дете на 11 месеца да изяде 400 мл на едно хранене.
Мишленце, нали точно за това става дума в това проучване - на теория яденето от ДМК трябва да е 50 гр. супа, 100 основно и пак ок. 100 десерт - нещо такова помня като грамажи. Но явно майките са недоволни от малките порции (които са предвидени да са за едно ядене) и ДМК-тата, за да не си губят клиентите, правят по-големи порции, за сметка на качеството...

# 10
  • София
  • Мнения: 6 173
Не знам как е на теория. Бях чела някъде (за съжаление не помня къде, макар че може да е и в книга на споменаваната по горе д-р Трифонова), че супата е 150 г, основното 200 г, десерта 200 г. И в кухнята от която аз взимам храна е така.
Е аз съм от майките, които неправилно разпределят тази храна на 3 приема. Моят син е на година и половина, но повече от тези 200 г на едно ядене не иска. Така че на обяд си изяжда основното, а след обяд десерта. Супата в половината случаи изхвърлям, тъй като е предимно вода. Иначе като месо има разнообразие и почти не се повтаря едно и също седмично - дават пилешко, заешко, телешко, агнешко и понякога пуешко. Риба не е имало, но както беше писала Томасе в една друга тема, нея я избягват заради трудното почистване на костите. За мое съжаление напоследък явно се смениха готвачките, защото храната стана по течна и почти пасирана. Месо много често слагат не само в основното ястие, но и в супата.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
С благодарности към Никол Simple Smile

Таблица 1
Таблица 2
Таблица 3
Таблица 4
Таблица 5

# 12
  • Мнения: 4 242
Положението никак не е розово! Thinking
В нашата кухня  се готви добре, разнообразно, месото е различно всеки ден (пилешко, заешко, пуешко, агнешко, телешко), супите са постни зеленчукови, десертите са млечни кисели или мляко с овесени ядки, или мусове с различни плодове, пресен плод никога не са давали.
Риба готвя у дома 2 пъти седмично, пресен плод давам почти всеки ден, но пресен зеленчук не.
Дъщеря ми яде малки количества твърда храна, на обед изяжда с 300 зора половината основно (100гр) и половин десерт (100гр), едва ли би поела дори 50мл супа преди всичко това. Супата давам за вечеря с един сухар. На закуските се старая да има сирене или кисело мляко, все пак се кърмим на поразия, не се тревожа за млечните много.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
В нашата кухня  се готви добре, разнообразно...
Мери, на мен ми е интересно друго - повечето майки в Пловдив също са доволни от млечните си кухни. Проучването обхваща 12 млечни кухни, а в града те са всичко 18 - 3 самостоятелни и 15 други към ясли (инфото е оттук: http://www.plovdiv24.com/news/21245.html)
При това положение аз си мисля следното: майките са доволни - на вкус е ок, но дали всъщност покрива изискванията за рационално питателно хранене?

# 14
  • Мнения: 4 242
За жалост няма как да знам какво има в яденето на детето, камо ли в какви пропорции е, никъде нищо не пише, което мен лично винаги ме е дразнило (за това и записах Ива на кухня след 1.6г).  Има един лист на кото пише "понеделник- супа борш, заек с картофи, мляко с ориз ; Вторник- еди си какво....и т.н.", това е всичко или телешко с различни зеленчуци, но какви, гадая по вида. Споменават се основните съставки, много често обаче виждам че пилето със спанак е гъкано с ориз Rolling Eyes, доста повече ориз от всичко останало.
За това и се стремя Ива да яде само основното ядене, на него настоявам, заради разнообразието на месото, което вижда се, е в добро количество в порцията и надявам се добре контролирано като произход и качество. Всичко друго го пренебрегвам.

# 15
  • Мнения: 1 004
Интересното ми е как може да се слагат децата от 1 до 3 години под един параграф  Shocked
Извинявам се, но ако има майка, на която детето й на 1, 1.5 години да изяде всичко това за обяд, че дори и половината да се обади.
Моето дете е на 1 година и 5 месеца и за обяд изяжда не повече от 100-150 гр основно ядене. Не виждам как мога да му дам и крема и супата  ooooh! Просто е невъзможно!
Освен това ми се струва невъзможно и това да му дам по няколко лъжички от всяко ядене, защото когато съм пробвала така с десерт накрая ми отказва.
Да отбележа, че не взимам ядене от кухня само заради това което виждам от гледна точка на хигиената.
Но дори когато готвя у нас, детето яде  на обяд и вечер основно ядене , следобяд крем/кис. мляко...
Соковете и плодовете, доколкото ги иска са си нещо съвсем отделно.
И това е така в случай, че детето е на 4 дневно хранене - т.е. без допълнителни боклуци между това, има ли боклуци дозите съвсем спадат.

# 16
  • Мнения: 1 382
ДМК - много брашно, много нишесте, това основно. При нас месото варира между малки късчета кайма и пилешко, обикновено каша.

# 17
  • Мнения: 4 068
Само аз ли от пловдивчанки съм записана в кофти ДМК? Какво е това пуешко, заешко и тям подобни луксове бе хора? При нас пиле и кайма и толкоз. Супите винаги са постни и воднисти и направо не стават за ядене. Менюто е едно и също всяка седмица. Като се почне от понеделник до петък се знае какво ще е защото никога не се променя асортимента от манджи. Десерта три дни седмично е грис, а останалите два дни е шоколадов крем и крем горена захар. За мен това е извън всякакви норми за нормално и питателно хранене на детето. Срещу въпросната кухня съм подавала и оплакване, защото даваха кренвирши поне веднъж седмично. Е кажете сега как да постъпя и към кого да се обърна? Значи щом купончето навсякъде е 50 стотинки, но в другите кухни дават разнообразие от меса и плодове, то значи и при нас трябва да е така. Светнете ме къде да се оплача и ще го направя веднага.

# 18
  • Мнения: 2 070
Съгласна съм с Мишленце... И с Бу. Аз самата не знаех, че количествата трябва да са по-малки. Преди да тръгне на ясла /на година и полвина/ взимах от Млечна кухня в Плевен. Аз също разделях - супата с хляб на обяд, манджата с хляб на вечеря към 18-18:30, между тях имаше винаги плодове, никакви такива кремове за следобедна закуска. Крема нишесте го давах рядко понякога сутринта за закуска или изобщо не го давах, когато имаше грис - понякога го хапваше тя, понякога аз, когато не искаше тя. Вечер преди да заспи пиеше кисело мляко и до година и полвина кърма... Като тръгна на ясла едва я научиха да яде нещо друго освен супа на обед, в началото и омешваха супата и яденето, за да я заблудят... Но явно детето си е и на периоди - понякога,когато си е изяла всичко в яслата, не иска да вечеря и яде по много плодове и кисело мляко преди да легне. Другото - наскоро за около месец тотално отказа да яде супа, представете си в продължение на година и нещо всеки ден да ядеш супа- ми досадно си е. Сега яде тази в яслата, но вкъщи спряхме да и правим. Отказва  и всякакви манджи вкъщи вече, минала е вечер на фотосинтеза или на филийки с масло и сиренце, кашкавал или с пастет... Сигурна съм, че все нещо и липсва в менюто, но какво мога да направя - да я насилвам ли... Аз самата не съм убедена, че ние големите се храним правилно, нито пък, че като деца са ни хранили правилно..

- подкрепям да се въведе варианта с разделното хранене - плодове и плодови сокове на гладно - между храненията /сутрин като се събуди аз и давам да пие сок и после яде плод според сезона и след това каквото закусва в яслата.
- варивата в кухнята - често не са били добре сварени, боб та дрънка както се казва.
- пак за яслите - като хапват на обед да не им дават едновреенно с това да пият сокове, пак е принцип на разделното хранене, нито сокове, нито води и подобни.
- десертите в кухнята - аман от това нишесте... или крем или бисквитена торта, горе долу това са вариантите, а да и грис с мляко или грис с горена захар. Може от време на време да ги пробват с печена тиква, плодове, овесени ядки, макар, че не знам дали ще им харесат на тази възраст...
- зеленчуците пресните - наистина липсват. Понат ли кухнята и не им ли даваме вкъщи - върви го свиквай после. добре, че лятото има домати и краставици и щерка ми хапва... Обаче сега не знам в каква форма освен на сокове да и ги давам, че да и харесат. Зелева салата не иска, броколи и карфиол задушени на пара не иска, червено цвекло, моркови, абе нищо. Отделно всичко, което се предлага вероятно е  нитрати.

# 19
  • Мнения: 3 336
Може би за деца на година и половина е възможно да се изядат и трите неща на обяд, но моите повече от супата плюс второто не успяват да изядат и даже като казвам на познати колко ядат децата ми и те ме гледат като паднала от Марс и ме питат как може дете на 11 месеца да изяде 400 мл на едно хранене.
Мишленце, нали точно за това става дума в това проучване - на теория яденето от ДМК трябва да е 50 гр. супа, 100 основно и пак ок. 100 десерт - нещо такова помня като грамажи. Но явно майките са недоволни от малките порции (които са предвидени да са за едно ядене) и ДМК-тата, за да не си губят клиентите, правят по-големи порции, за сметка на качеството...

Така става, но пък останалото да го хвърлям ли при това положение newsm78

В нашата кухня положението е следното - 2 пъти седмично пилешко, два пъти заешко и 1 път телешко. Телешкото се дава 2 седмици, на третата е свинско. За десерт никога няма тиква или нещо от сорта, винаги е нишесте, кисел или бисквитена торта, грис, мляко с ориз. Като питах какво е млякото ми отговориха - прясно ,разбира се. Супата винаги е зеленчукова, понякога с фиде ,понякога със сирене.

Събота и неделя единия ден давам риба, другия само зеленчуци с жълтък. Честно казано предпочитам да не ми дават риба от кухнята, защото все ще трябва да гледам внимателно да няма някоя кост, не вярвам тези ,коит готвят да се стараят чак толкова Rolling Eyes

Между другото днес водих децата на гастроентеролог и докторката каза, че телешкото и агнешкото са алеген, но друго месо вече могат да ядат всякакво newsm78 Аз за пръв път чувам, че са алергени тези меса. Давала съм и двете и не съм имала проблем Thinking

Бу, благодаря, че си отишла на семинара и за това, че сподели информацията Hug

# 20
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Да,правилно е проучването.Нищо ново не ми казват обаче.Всеки разумен човек ще предвиди,че за едно дете това е една трета от полезностите за деня.Давам каквото давам,другите храненета-плод и овесена каша и други разни.

# 21
  • Мнения: 4 242
Значи щом купончето навсякъде е 50 стотинки, но в другите кухни дават разнообразие от меса и плодове, то значи и при нас трябва да е така.

При нас винаги е било левче купончето за деня, не че е много де.

# 22
  • Мнения: 4 068
Мери, аз имах предви Пловдив. Но въпреки това и левче не е много. Съгласна съм да го давам, но да съм сигурна, че храната е полезна и здравословна, питателна и т.н., а не сегашните бълвочи дето ги дават.

# 23
  • Мнения: 1 873
Ренци ти от ясли ли взимаш храна?За твоя случай с кренвиршите се носи голяма слава, похвално!  Grinning Кремовете май навсякъде са гнусни.Днес специално обърнах внимание на менюто, та дават през седмицата крем ванилия, кисел банани, кисел мандарини, грис  с мялко и крем/ обикновено като пишат така е някакъв цветен  Close/.При нас мисля, че прекаляват с мазнината понякога, случвало ми се е основното да е доста мазно, но много рядко.

# 24
  • Мнения: 4 068
Вземам кухнята от ясла №17. И при нас напоследък основното плува в мазнина. Все по-често ми се налага као видя какво е яденето да реагирам светкавично и аз да приготвя нещо, за да има какво да яде. Не знам аз ли съм голяма идеалистка, но мисля, че в ДМК храната трябва да е перфектна и съобразена с всички нужди на детето, а не само да гледат как да спестят я от месо, я от плодове и разни такива. Абе болна тема ми е детската кухня на мен и това си е.

# 25
  • Мнения: 631
ще направя коментар в минало време защото от тогава имам опит личен
но като гледам сега от другите майки май не е претърпяла много развитие кухнята
значи големият ми син който сега е на 8 беше записан като бебе за около 6 месеца на кухня - отначало на малката с двете бурканчета после и на голямата
значи от малката винаги е ядял само крема който беше нишесте с мляко или вода / което явно се броеше за кисел/ грис или мляко с ориз основното почти винаги беше ужасно мазно, по късно в голямата кухня положението беше същото
той не я ядеше и я спрях
да погледнем обаче от към добрата и страна
това все пак е лесен относително евтин и що годе сигурен начин за хранене на децата
ами ако имаш две или три малки деца какво ги прайваш кога ще им готвиш кога ще излезеш и т.н
не съм наясно каква е цената на кухнята но оставам с впечатление че хората я намират за една добра комбинация в смисъл "качество-цена"
ако е прекалено евтина едва ли могат да сложат кой знае какво разнообразие

# 26
  • Мнения: 1 866
Въобще не съм имала нужда от проучване, за да съм убедена, че тази храна не е подходяща за детето ми. Най-малкото няма начин да знам какво точно се слага в нея, нито пък съм сигурна за хигиената. Веднъж видях едно меню - супа, ядене и десерт - и трите бяха с абсолютно същия бозав цвят! Явно беше, че брашното и нишестето бяха основните им компоненти. Често казано щом готвя за мен и мъжът ми, защо да не готвя и за детето си? Даже по-скоро ще претупам яденето за нас, но за детето си ще отделя 15-20 минути, за да му приготвя нещо качествено...Аз лично не разбирам защо са тези опашки по ДМК, като гледам на обяд, направо се чудя - та то за времето което трябва да отидеш до кухнята, да изчакаш на опашката и  да се прибереш, ще направиш пюрето в къщи. И като добавим доста по-ниското качество от това, което може да се направи в къщи - просто не виждам къде е ползата. Може и аз нещо да пропускам де...

# 27
  • София
  • Мнения: 6 173
Аз лично не разбирам защо са тези опашки по ДМК, като гледам на обяд, направо се чудя - та то за времето което трябва да отидеш до кухнята, да изчакаш на опашката и  да се прибереш, ще направиш пюрето в къщи. И като добавим доста по-ниското качество от това, което може да се направи в къщи - просто не виждам къде е ползата. Може и аз нещо да пропускам де...

Отговарям като майка взимаща храна от ДМК.
За мен би било изключително трудно всеки ден да готвя супа, основно ястие и десерт - всяко едно в количество по около 150 - 200 г. И за всеки един от тези дни да подсигурявам различно по вид прясно месо.
Друга причина да продължавам да взимам от тази храна е, че сина ми я предпочита пред готвеното от мен  newsm78 . Не съм велик готвач, но се справям прилично в кухнята.

# 28
  • Мнения: 4 242
renci  предполагам няма кой знае каква разлика м/у кухните в Пловдив и в София, за това се включих в темата.
lala нямам време и възможност да подсигуря това разнообразие в менюто, да не говоря за финансовата страна. Нямам и идея от къде мога да се снабдя с качествено чисто разнообразно месо. Няма баби на които може да се разчита ни за домашно месце, ни за хубави (макар и замразени) зеленчуци, у дома и връзката магданоз се купува. За това за сега се въздържам Ива да яде от нашата храна, защото тогава би хапвала месо примерно 3-4 пъти месечно.

# 29
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
При нас тук кухнята е 1.20.Ами аз лично съм доволна.У нас не се готви всеки ден и няма кой да ми гледа детето,а аз да готвя,било то и специално за нея.Все пак ако ходи после на детска,нали трябва да е свикнала с храната.Обаче кремовете избягвам да ги давам и ползвам супата само ако е с месо.Детето ги харесва много.Ако не ги харесваше,нямаше да вземам.

# 30
  • Мнения: 1 866
И аз нямам село и всичко си купувам. А магданоз даже си насях на балкона, ама стана един хилав...но това е друга тема...Въпрос на организация е - като купя месо си отделям в малки торбички съвсем малки парченца колкото за една порция, същото и със зеленчуците, и с плодовете и ги замразявам. Това е начинът да се запазят най-добре продуктите. След това си вадя по малко и си правя храната за детето. И аз съм с 2 малки деца, и даже и в майчински не съм  (само 2-3 месеца имах и с двете), и нямам баби до мен да помагат, но успявам да се организирам и наистина не виждам проблема. Аз не виждам някакво разнообразие в ДМК, нито пък мисля, че в храната там има въобще пресни зеленчуци, плодове и месо (Не знам от къде ви хрумна, че в ДМК месото е чисто и прясно и разнообразно? А повечето от зеленчуците им със сигурност излизат от консерви.). Със сигурност не е кой знае колко трудно една домакиня със средни възможности да ги надмине по качество. На мен ми се вижда много просто, но вярно е, че аз обичам да готвя. Виж, други работи не обичам да правя чак толкова Grinning Когато съм била натоварена пък съм правила и друго - купувам наведнъж продукти за една седмица и сготвям всичко в неделя като правя най-различни комбинации от месо, зеленчуци и плодове и след това замразявам в малки кутийки за цялата седмица. Така между другото е най-икономично и става и много вкусно, защото използвам бульона от зеленчуците и месото и смесвам в различни комбинации. И всички продукти се използват оптимално. И друго - така или иначе аз лично смятам, че за детето не е нужно да яде всеки ден месо - 3-4 пъти в седмицата е достатъчно. Другото е, че никога не съм давала супа, ядене и десерт - супата преди яденето на обяд си е чисто бг традиция и никак не е задължителна. На Запад хората даже ни се чудят що за ядене е това. Аз давам някакъв зеленчук евентуално като за предястие и след това яденето и десерта. Вечерта правя пак пюре или супа, както дойде. Задачата наистина не е трудна, само изглежда така. От финансова гледна точка не струва 50 стотинки, но пък и не струва кой знае колко - порциите са все пак детски и трябват наистина миниатюрни количества. Какви са тези супа, ядене и десерт по 150-200 гр? Вашите деца на 1 ядене изяждат по 450-600 грама? Дори и аз не изяждам по толкова...
Всеки си решава как да храни детето си, аз само реших да споделя как се справям в случай, че някой се притесни от цитираното проучване за ДМК. Не искам да се натрапвам.

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Споделям мнението на lala относно домашната кухня на 100% Simple Smile

Процедирах по същия начин почти и когато стана достатъчно голямо детето, за да яде обща храна - когато готвех за нас, не слагах почти подправки, отделях порция за нея и тогава досготвях с други подправки. Много лесно и бързо. Ние ядем често месо, така че не е липсвало в менюто. Не е било толкова разнообразно месо като вид, но това надали е такъв проблем.
Не е имала никакъв проблем с прехода от домашната храна към тази в яслата - впрочем, както писах, в нейната ясла готвеха вкусно.

# 32
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз не виждам някакво разнообразие в ДМК, нито пък мисля, че в храната там има въобще пресни зеленчуци, плодове и месо (Не знам от къде ви хрумна, че в ДМК месото е чисто и прясно и разнообразно? А повечето от зеленчуците им със сигурност излизат от консерви.).
Моето мнение се припокрива абсолютно с това на lala. Също и хигиената ме смущава. Докато съм вкъщи нямам намерение да го записвам на кухня. Убедена съм, че при всичко положения приготвеното вкъщи ще е по- полезно и от по- чисто.

# 33
  • Мнения: 2 070
Осъмнах с това в пощенската кутия:

www.juniormenu.com

# 34
  • Мнения: 1 382
Осъмнах с това в пощенската кутия:

www.juniormenu.com
Като меню изглежда примамливо  Peace, нещо ново ли е това...искат се имена, адрес, ЕГН, да не би да има доставки по домовете.
От това, което споделихте реших от другата седмица да спра с буламачите на ДМК, то не че умирах от желание да взимам от там, но не можах да надделея на свекърва ми. Предполагам, че малкия ще го приема добре, така или иначе няма и от 2 месеца му предлагам. Мисля, че вкъщи ще се справя много по-добре. Благодаря на всички !  bouquet

# 35
  • София
  • Мнения: 6 173
Осъмнах с това в пощенската кутия:

www.juniormenu.com
Като меню изглежда примамливо  Peace, нещо ново ли е това...искат се имена, адрес, ЕГН, да не би да има доставки по домовете.

Не е ново. Съществуват от лятото. И те са с раздавателни пунктове. Пусни търсачката в Нашите деца имаше тема за тях. Поне преди време не бяха много доволните от тях. Сега не знам как е, но и не съм взимала храна от тях и нямам лични впечатления.

# 36
  • Мнения: 12
Мили Мами, Ние с Боби, който е на 1 година ядем в държавната кухня в Красана поляна. Но Август почиват. Записахме се в Джуниор меню и СМЕ МНОГО НЕДОВОЛНИ. НЕ се лъжете и не взимайте от там. Другите познати майки тук и те сега са недоволни. Утре ще искаме да ни върнат парите за месец агуст и ще се редуваме да си готвим.

# 37
  • Мнения: 8
здравейте, някой знае ли какъв норматив определя грамажа на порцията за ученици над 7 години например? имате ли наблюдение върху ученическото хранене във вашия град?

Общи условия

Активация на акаунт