Защо детето да ходи на ясла - личен опит?

  • 13 861
  • 288
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Знам че има подобни теми, но по скоро отговорите ми се виждат от типа това е моето мнение но нямам конкретен опит. За това искам да питам родители чиито деца ходят или са ходили на ясла в по-ранна възраст (примерно около 2 години) за техния опит с яслата и боледуването. Дали съжаляват за това че са пуснали детето, вместо да изчакат за градина ако са имали тази възможност. Благодаря Ви!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Не съжалявам. Моята тръгна на ясла на година и три месеца. Боледуваше в рамките на нормалното, което продължи и в детската градина. Във втора група я записах на плуване в минерален басейн в града ни и с боледуването се приключи. Трета и четвърта група да е имала само по няколко дни в годината отсъствие заради сополи и кашлица, това е.

На въпроса в заглавието - защото й харесваше там. Дъщеря ми е изключително социална и се адаптира светкавично. Искаше си компанията от деца наоколо, което в домашни условия е непостижимо, защото никой не може да виси по площадките целодневно 365 дни в годината.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Пълно копие на предходния пост. Тръгна на ясла на 15 месеца и дори не беше проходила. Там попадна в среда с други деца и хора и хора, които за разлика от мен имат конкретен подход към деца на съответната възраст.
Боледуване - нормално.
Никога не е плакала за мен и моето отсъствие.
Прави прехода към градина и следващи образователни етапи по-плавен.
Прави детето по социализирано и не така егоистично.
За всеки човек идва момент, когато разбира, че света не се върти около него и колкото по-късно, толкова по-болезнено.

# 3
  • Мнения: 15 356
Ходи защото й харесва и нито веднъж не е плакала.Става сутрин и иска да тръгваме и бяга до яслата.Боледува нормално , всеки път по-бързо минава и не се е стигало до АБ , даже само сопол в последните месеци,първите два пъти имаше температура и червено гърло.Не съжалявам,че ходи, много й харесва и се забавлява с децата.

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 047
Моят тръгна на година и половина с цел да има контакти с други деца,т.к.аз не припарвам почти до детските площадки,около мен нямах нито една позната с бебе.И резултатът беше два приема в болница за няма и три месеца-първият път с двустранна пневмония,втория с хранително отравяне в яслата(а ходеше в частна такава).Спрях го и изчаках да навърши 3 години и тогава пак го пуснах.Случвало се е да понастине ,но нищо сериозно.Винаги ходеше с голямо желание и никога не е плакал.
Сега с ММ сме решили бебето ако го пуснем на ясла да е на 2 и да ходи само до обяд.Ако не може до обяд ще го задържа вкъщи до навършване на задължителната възраст за тръгване на дг.Към този момент си има две приятелчета и според мен са му напълно достатъчни.

# 5
  • Мнения: 5 312
Дъщеря ни ходеше на ясла от две годишна. Честно казано в яслата не боледуваше толкова, колкото в градината след нея. Тя е социално дете, имаше разбира се период с мрънкане и адаптация, но в градината вече ходеше с желание и й харесваше.
За разлика от нея, малкия ни син не е ходил на ясла. Започна директно на градина (тази година, септември), ами, няма такава драма, драги зрители 😁, всеки ден е мъка сутрин. Все още.
Не са ме притеснявали боледуванията, защото така или иначе имунитетът няма как да се изгради от стоене вкъщи с родителите. Децата си минават през вирусите и това е.

# 6
  • Мнения: 2 923
Защото трябва да се ходи на работа . Те се разболяват на всяка възраст . Ако има кой да го гледа може и по-късно .

# 7
  • Мнения: 15 356
Не искам да засегна някой, но това ,което виждам е ,че момчетата повече плачат .Нашата е първо дете за випуска,юли тръгна и като почнаха септември нови деца забелязах,че момченцата повече плачат .Отвсякъде се чуваше дране и писъци и всяко момченце на буксир влизаше .

# 8
  • Германия
  • Мнения: 3 438
И двете ми деца тръгнаха на ясла на 11м-11м и половина. Адаптираха се изключително бързо. Освен че аз трябва да ходя на работа, за тях е в пъти по-добре да са сред други деца, да си играят и да го занимават педагози, отколкото да висят с изнервената си майка вкъщи.
За мен е в пъти по-добре детето да тръгна на ясла на около 1г, отколкото на 2г, често адаптацията към 2г е по-трудна.

Моите и двете не са боледували често,, случва се 1-2-3 пъти на година да отсъстват по 2-3 дни. Синът ми, който е на 2г6м, в болен от вчера, предното му боледуване беше края на март. С уточнението, че сополи и лека кашлица не го броя за разболяване.

# 9
  • Мнения: 2 352
Дъщеря ми пуснах на 2 г на ясла. Първата седмица беше голям рев и направо мислих да я спирам. Обаче след това се адаптира и си ходи с голяма радост. Разболява се в рамките на нормалното. Още като тръгна първата седмица беше на антибиотик. Обаче след това не се е налагало. Изкарва по някой вирус за няколко дни в повечето случаи и това е. Тежки разболявания не е имала.
Много бързо дръпна в развитието там. В рамките на 2 месеца започна много повече да говори, започна да използва гърне, да е по самостоятелна.
Имам възможност да я гледам и до предучилищна вкъщи, но не смятам, че бих и направила услуга с това задържане.
И по мое мнението момчетата се по- големи лигльовци Grinning Сина ми е като лепенка залепен за мен, за разлика от дъщеря ми. Голям рев ще е сигурно при започването...

# 10
  • Мнения: 15 356
Освен детето и майката е важна.Аз НЕ мога 24/7 с детето ми, искам време и за нас,за мен,за работа. За някои майки раздялата е невъзможна .

# 11
  • Мнения: 5 440
На 2г и 2м тръгна директно в първа група (смених набора). Адаптира се от ден 1 дето се казва, никога не е пищяла, крещяла и тн. А смея да кажа, че е много обгрижвано и занимавано вкъщи дете и от двама ни с мъжа ми. Имаше проблем със спането само в градината, но тя и вкъщи има.
Не боледува често (пу да не са й уроки). Та, аз само ползи виждам от градината в нашия случай.

# 12
  • Мнения: 1 943
Защо да ходят на ясла - ами за да работим ние Simple Smile
Моето не боледуваше много. Тръгна на година и 9м, първите 2 месеца бяха по-стресови откъм сопол и бактерии, аз още чистех отпуск след майчинството, после се регулираха нещата. Дори успях да си сменя работата. Наскоро си гледах справката в НОИ за болнични - за двете му години ясла съм ползвала общо 15-тина дни болничен. Следващия е за варицела в 1-ва група.
Не е задължително децата да боледуват често или тежко.
Не съжалявам, а и той е роден януари, постъпи достатъчно голям, адаптира се безпроблемно. Яслата не е нещо крайно необходимо за децата, но е нужна на работещите родители.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Очевидно е до дете. Около мен няма нито един пример на дете, което да ходи на ясла с кеф (всички се съдираха от рев, в т.ч. и моето) и което да не се скъса да боледува. Буквално 3 дни ходи, 3 седмици не ходи беше работата при нас. Такова чудо не съм и сънувала, че е възможно. Просто не знам в тая тема как има толкова много обратни примери, ама много ме ядосват такива деца, хахах (шегичка) hahaha

# 14
  • Мнения: 254
Дъщерята тръгна на ясла на 2г.Тя си е ревлива, но и това премина за една седмица.За 1 година ясла има едно разболява е и то през лятото. Сополи не влачи. Бяха записани доста деца,но посещава ха малко 8-10.
Научи доста неща-цветове, числа, песни.
Тя говори много и винаги казваше кога е наказана, за какво и тн.
На 3 тръгна на градина и адаптацията беше много бърза(за разлика от децата които не са ходили). Уменията за писане и рисуване които придоби ме учудват.
В градината малко повече боледува и то след като за някои празник пуснат повече деца.
Пс. Дано и на сина се отрази толкова добре яслата.

# 15
  • Мнения: 10 582
Синът ми не ходи на ясла. Изкара само 1и 2 група в градината и го пратих в предучилищна в училище, на 6 в 1 клас. Не му харесваше градината, все с по-големите искаше да е, на едно място не стоеше. Кротна се де 😁
Дъщеря ми, 6 години по-късно, тръгна на ясла на 2.4 г. С кеф си ходеше и на градина, имаше приятелки, спеше си след обед..
Не е боледувала (да чукам на дърво), обаче 3 месеца рева в началото... Казваха й "красивата-ревливата" 😁 но свикна и дори ходеше с удоволствие до 4 група, пак предучилищна в училище беше.
До дете си е.
Тя говореше от много малка ( на годинка и нещо рецитираше стихчета), махнахме памперса на годинка и се хранеше сама пак там някъде. Та техническите неща си ги беше усвоила доста преди яслата.
Ако имах 3то, с опита с или без ясла и имам избор, не бих пуснала детето на ясла, въпреки че дъщеря ми нямаше драма там.

# 16
  • Мнения: 111
Пуснах моето дете на ясла преди 2 месеца, на година и 2 месеца. Засега не мога да изкажа компетентно мнение за боледуването, тъй като не е минало много време, а и то си е до дете. Бил е с кашлица, сополи или температура (не всичко наведнъж). До антибиотик досега не сме стигали. Според мен, всички деца боледуват, кои повече, кои по малко. Дали ще го изкарат в яслата или в детската, не е от особено значение. Дори някои смятат, че по-добре по-рано да се сблъскат с тия гадости, че да укрепне организма и в детската ще е по-лесно.
Решихме да посещава ясла за социализация (само ние го гледаме, деца близки нямаме наоколо) и защото аз реших да работя - имаме цели, за които е по-добре и двамата да работим.
Засега нямам угризения, че рано съм го пуснала, макар че някои хора от обкръжението ми го намират за неправилно. Казват ми, че това са най - важните години, сега се изгражда връзка, растат бързо и веднъж са малки.
Но аз виждам, че детето ми е много енергично и любопитно и мисля, че яслата разширява кръгозора - нови хора, деца, играчки, места, учат се да правят нещо заедно, в група. Адаптира се бързо, за 2 седмици и вече не плаче, проходи стабилно там (като няма кой да му виси на главата и постоянно да е хванат за ръка). Мисля, че му харесва и е полезно за него, а и още един плюс има за мен: като са малки, според мен по-бързо свикват, няма ги още капризите, детския пубертет, хитринките, своеволията, присъщи на 2,5-3 годишните.

# 17
  • Мнения: 6 782
Детето обикновено ходи на ясла, защото няма кой друг да полага грижи за него през деня. Моят опит с яслата е лош, затова малкото ми дете сега няма да пусна на ясла. Сестра й тръгна на 1г9м, беше самостоятелна, не ползваше памперс, говореше сравнително разбираемо. Бях я подготвила и говорила много за забавленията, които я очакват. Свикна супер бързо, не е имало съществени драми, харесваха й децата и сестрите. НО боледуването беше жестоко. Няколко пневмонии, летни вируси и какви ли не ужаси. Чувствах се ужасно, че й причиних това. Наехме детегледачка. В градината проблеми не сме имали.

# 18
  • Мнения: 6 706
Децата ходят на ясла и на градина, за да могат родителите да ходят на работа. Ако има кой друг да го гледа, аз не бих го пуснала на ясла. Така направих и с моето дете - баба му го гледа от 2 до 3г, после тръгна на градина.
Боледуването не е свързано с яслата, а с това, че детето за пръв път се сблъсква с много вируси в затворена среда. Дали ще е ясла или градина, няма значение.
Моето дете не беше боледувало до 3г. До момента е ходило общо седем дни на градина /от септември до сега/, през другото време беше болен, което е съвсем нормално и всички минават през това. Първата година е така - ходи няколко дни, две седмици вкъщи, после пак няколко дни да хване следващия вирус и пак вкъщи. Вече дали ще е ясла или градина, няма значение.
Иначе не съм имала проблем с адаптацията, заради това, че не е ходил на ясла. Тръгна с желание, харесва му на градината, не е плакал.
Ако има възможност съм за пропускане на яслата.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Моето тръгна на градина с голямо желание от ден първи  - в нова сграда, нови учителки, нови деца. Никакъв проблем с адаптацията, за разлика от яслата. Познавам деца, не ходили на ясла и тръгнали с желание на градина, познавам и такива, ревали в яслата и после ревали в градината. Много относително е.

# 20
  • Мнения: 2 080
Ако имах възможност да не работя или да мога да съчетавам работата с гледане на  боледуващо дете, не бих си пратила децата на ясла.
Не само, че няма какво да научат ( според мен), но  за три посещения до обяд на дъщеря ми, точно толкова пъти се разболя,  с продължение на 7-10 дни за всяко. За толкова малко дете, повръщане и висока темп. ме притесниха доста. Спрях я.
Сега имам още едно дете на 1 г. Ако го приемат, ще посещава, защото трябва да се върна на работа.  А как и дали ще мога да работя е друг въпрос.
За Детска градина съм по- склонна да приема и мисля, че децата имат нужда от нея. Освен, че почват да се занимават и учат, вече са на възраст, в която могат да кажат дали нещо ги боли, какво им е...
И все пак има разлика в градините. Нашата е с 26 деца в група, в малка стая, ходят сополиви и кашлящи деца.
Два дни ходи, три седмици боледува.
3 група е.
Друг е въпросът как ще ме изтърпи работодателят с отсъствията. Едва ли.

Това е при мен. Разбира се, не всички деца  са така.

Последна редакция: ср, 02 ное 2022, 00:38 от CasaDelSol

# 21
  • Мнения: 4 420
Дъщеря ми тръгна на 2 години и половина. Не й харесваше. И градината не й харесваше. Обаче, ако не беше ходила на ясла и градина, и в училище щеше да има проблем с адаптацията. Трудно се научи да се отделя от мен. Ако трябваше да чакам да е готова, то това би значело до втори клас да я гледам. Не е боледувала кой знае колко.

# 22
  • Мнения: 6 706
Така е, раздялата с мама е трудна и според мен няма значение дали ще е на ясла или градина или друго. Децата си го минават този период. Моят син включително, въпреки че, както писах, баба му го гледа от 2 до 3г. Първия месец-два бяха големи истерии сутрин, нищо, че познаваше баба си, домът й, беше оставал по час-два, няма други ревящи деца и тн., абе позната обстановка и с баба, но пак имах проблеми с ревове, тръшканици, даже регрес на пишкането имаше. Така че това неминуемо се случва, когато мама се върне на работа,. Акъде ще се случи, е подробност.

# 23
  • Мнения: 68 994
Синът му го пуснах на ясла на 2г, когато трябваше да се върна на работа. Ползвах си цялото майчинство.
Не бих го пуснала, ако имах възможност да си го гледам - аз лично, или баба му. Но нямах такава възможност.
Боледуване - да, много.
Не му харесваше до края.
Като цяло - неприятен период, целият...

# 24
  • Мнения: 91
Голямата ми дъщеря тръгна на ясла доста рано - нямаше 2 годинки навършени. Просто трябваше да се върна на работа. Въпреки притесненията ми, това се оказа добро решение- намери си приятелчета, бързо свикна да бъде самостоятелна, приучи се на дневен режим. С боледуването не е имала проблеми, сега в детската градина повече боледува, отколкото тогава.

# 25
  • Мнения: 1 196
Мнението ми се припокрива с това на MaiatheBee. Не пуснах сина ми на ясла, на практика можех да си позволя и на градина да не го пусна сега от три годишна възраст, но реших да го запиша, защото така или иначе от догодина щеше да му е задължителна. Предпочетох да постъпи сега, да си се опознае и с групата, и с учителките, и изобщо с ежедневието в градината.
Дали му харесва, някакво средно положение е, като че ли. Харесва му това, че има други деца, занимания и все пак е нещо ново и интересно. Не му допадат може би правилата там, все пак не е вкъщи, да бяга, скача и беснее, както му кефне. Сутрин приплаква на входа, без голяма драма, пуска ме и влиза, просто си пуска задочно някоя сълза. Ходи от месец и половина. Беше ми сополив веднъж до сега, но съм с настройката, че ще е така поне първата година.
За второ дете, ако имам тази възможност, отново бих прескочила яслата. В моите очи беше мъничък и, макар да беше натоварващо в някои аспекти да сме все заедно, ми е безкрайно мило това време, което споделихме.

# 26
  • Мнения: 1 834
Децата ходят на ясла,защото няма кой да ги гледа.Ако имате възможност,поне до 2г. си го гледайте в къщи.Вече  на градина е добре да се ходи.

# 27
  • Мнения: 675
Дъщеря ми тръгна на ясла, когато беше на 4 месеца. Ние и двамата работим. Трудно ми беше с кърменето, помня, и с логистиката. Боледуваше от разни вируси, но никога сериозни инфекции. Всичко в крайна сметка е добре, ако вие сте убедени като семейство, че това е правилното решение за вас в даден момент. Предполагам,  зависи и от яслата и условията там.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 470
Тръгна на 1г11м на ясла. Боледува в рамките на нормалното. Много развива реч и самостоятелност. Играе с децата, адаптира се супер бързо (3 дни).
Ходи и защото аз трябва да работя. Освен чисто финансово, но и психически имам нужда от време за себе си, за да бъда адекватна в ежедневието (не съм от жените, които могат да са цял живот вкъщи домакиня и гледаща деца).

# 29
  • Мнения: 11 145
Тръгна на 1 г. 9 месеца (ЧДГ, където ги вземат към 2 годинки, плюс-минус). Първите два-три месеца бяха предвидени за адаптация, и на море ходихме, оставих я за цял ден към втория рожден ден. Говореше доста прилично и се хранеше сама.
Не й харесваше особено раздялата с мен и дома, ревеше, водеше я баща й, за да плаче по-малко. Слава богу, не я насилваха за следобеден сън и други соц порядки, познати от ясли и градини, та свикна в крайна сметка. Боледуваше леко, по-малко от другите деца в социална среда, така е и досега, на 14. Но не мога да кажа, че хич - в първите две години си имаше безкрайните сополи и кашлици.

Като рекапитулация от доста години по-късно и наблюдения и върху чуждите деца: ползи особени от ходене на детско заведение преди 4-годишна възраст не виждам, освен споменатата - необходимостта родителите да работят и да внасят в семейния бюджет. Айде, за по-общителните може да се направи изключение и на 3-3.5 г. За ранна възраст вариантът с детегледачка у дома ми се струва по-добър, ако родителите могат да си го позволят. За жалост, ние можехме, но не намерихме подходяща жена.

П.П. Не ми е много ясно какви работодатели толерират майката да отсъства по седмица на всеки два-три работни дни. Доколкото помня, има и ограничение на броя календарни дни в година, за които може да се ползва болничен... Добре че има хоум офис сега, след ковида, това може би улеснява нещата за родителите.

Последна редакция: пн, 07 ное 2022, 19:17 от Параход

# 30
  • Мнения: 73
Тръгна на година и четири месеца, сега е на година и половина и нямаме проблеми с яслата. Много съм доволна, той е щастлив и си има приятелчета. Не съжалявам. Боледува естествено, но в границите на нормалното за неговата възраст и ходенето в детско заведение за първи път.Аз съм ЗА яслите от ранна възраст.

# 31
  • Мнения: 3 442
Живея в чужбина и това е важно за което ще кажа.
Децата ми започнаха ясла на 6м. Беше ми много тежко да ги оставя по 8-9часа на ден, но такава е смстемата. Нямаше драми с адаптация, те бяха щастливи и истината е че ги гледаха много добре.
Дори в тази бебешка възраст имаше програма за обучение. Дори ни даваха домашно да им пеем песнички или да играем на разни игри.

Когато бяха на 3-4г и си идвахме до БГ се виждах с приятелки, чийто деца на същата възраст по една или друга причина си бяха останали вкъщи с мама.
Разликата в развитието на децата беше огромна! Начина на общуване, богатство на речник, дори на познания, способност да изразят какво искат или чувстват, зависимост и срам, нищо общо...
Когато децата ми започнаха истинското училище също не е имало проблеми, нужда от адаптация или каквото и да било.

Децата имат нужда от себеподобни, от игри и занимавки според възрастта им, да ги научат да разпознават и изразяват чувства, да общуват с не толкова близки хора...
6м при всичко положения е рано, но към 1г-1,5м според мен е момента да се започне ясла Simple Smile

# 32
  • Мнения: 15 356
Точно общуването с не толкова близки хора е изключително важно. Както и свикването с порядки на място извън дома, баба и т.н. Поне за мен, аз много държа на самостоятелността, както и срязването на пъпната връв.

# 33
  • Мнения: X
Адаптацията, социализацията с други деца, самостоятелостта, приучването към навици и маниери, ограмотяването и свикването с други гледачи е приритет на семейкството на децата до предучилищна възраст.

Почти няма ползи за едно дете да бъде в институция от толкова малко и няма проучване в сферата на детското развитие, което да промотира това и да извежда ползи за детето от занятието ясла.
Но понеже родителите нямат времето, желението или възможността да си отглеждат детето и децата се примиряват и свикват и тогава колкото по-рано, толкова по-малка връзка със семейната среда и по-бърза адаптация с приемната.

# 34
  • Мнения: 3 442
За каква възраст си говорим?

Имам приятели, чийто близнаци се родиха по пандемията и реално соц. им живот не включваше други хора освен родителите им. Те не търпяха чуджи хора дори с родителите им до тях на 1,5г ( продължава да е така вече 6м)
Друго семейство, което ме впечатли, дете на 4г едва говореше с фрази от 3 думи, и то напълно неспособно да общува с деца, които не познава.
Майка му ми казваше да не го гледам!!! Всъщност това най-често го виждам. Деца само гледани от майките си дълго, не знаят как да общуват с други деца и още по-малко с възрастни.
После сигурно наваксват в училище.

И отделно самите майки... жени които са останали вкъщи да си гледат децата повече от 1-1,5г просто им се отразява зле. Мисля че дори не се сещам за изключение.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 08:17 от Eli..........

# 35
  • Мнения: 6 706
Ами аз примерно, си гледах детето до 2г3м и нищо ми няма Joy не съм се бъгнала и не е било защото не си обичам работата. Беше, защото за развитието на детето до 3-годишна възраст е важно да е емоционално и физически близо до майка си.
Не мога да се съглася също, че децата, които не ходели на ясла изоставали. Вие колко деца изследвахте и наблюдавахте, че да го твърдите с такава увереност? Аз, примерно, работя вече десет години с деца на възраст 1-7 години и имам много широки наблюдения над яслен и градински период, и мога да ви кажа, за яслата специално, че няма почти никакви положителни страни за развитието, освен свикването с с много други ревящи дечица, шум, липса на внимание и тн. Да, ще се оправя самО, просто защото няма кой да му обърне внимание качествено в яслата - 25 ревящи с две жени, които се чудят кое по-напред да свършат. Всичко това като самостоятелност, песнички, занимания, може спокойно да се върши вкъщи, с мама, с цялото внимание към детето и то от мама. Няма нищо по-важно от това. Да, разбирам, трябва да работите, валидирайте си го както ви е угодно, но не пишете неща, които са откровено неверни.

# 36
  • Мнения: 3 442
Ами аз примерно, си гледах детето до 2г3м и нищо ми няма Joy не съм се бъгнала и не е било защото не си обичам работата. Беше, защото за развитието на детето до 3-годишна възраст е важно да е емоционално и физически близо до майка си.
Не мога да се съглася също, че децата, които не ходели на ясла изоставали. Вие колко деца изследвахте и наблюдавахте, че да го твърдите с такава увереност? Аз, примерно, работя вече десет години с деца на възраст 1-7 години и имам много широки наблюдения над яслен и градински период, и мога да ви кажа, за яслата специално, че няма почти никакви положителни страни за развитието, освен свикването с с много други ревящи дечица, шум, липса на внимание и тн. Да, ще се оправя самО, просто защото няма кой да му обърне внимание качествено в яслата - 25 ревящи с две жени, които се чудят кое по-напред да свършат. Всичко това като самостоятелност, песнички, занимания, може спокойно да се върши вкъщи, с мама, с цялото внимание към детето и то от мама. Няма нищо по-важно от това. Да, разбирам, трябва да работите, валидирайте си го както ви е угодно, но не пишете неща, които са откровено неверни.

Аз давам мнение от лично наблюдене, не давам акъл как да си гледате децата.
И първата ми фраза беше, че живея в чужбина и че това е важно. Една жена гледа 8 бебета максимум по закон, като по обяд идва 2 часа още една жена да помогне.
Не израстват в "шум и ревящи деца" и още по малко липса на внимание. Тази жена постоянно стои на пода с бебетата, прегръща ги и се занимава с тях. Стаята сменя тематиката всяка седмица правят им упражнения с материи, вкусове, цветове, светлина, екскурзии.. правят гимнастика, работят координация, обясняват им за половете, учат ги да си мият ръцете, да ползват тоалетна, да се хранят правилно.. и прочее. Не ги "пасат".
Освен че им липсват себеподобни, майките не стимулират децата да се изразяват, защото знаят какво те искат предварително. На пример, дават бутилка вода на час, защото е много важно детето да не се обезводнява, така то въобще не стига до идеята дали е жадно или не..  ( просто давам много елементарен пример).

Да не говорим, че всяка жена си гледа децата както иска ( и това трябва да е така) но често ги тъпчат с боклуци, спират да им дават здравословна храна, защото не я ядат толкова лесно, прекарват в разходки в количката, защото е по-лесно от колкото да ги карат да вървят и прочее.

За майките, след известно време в което тяхното ежедневие е само децата, просто нямат друга тема за разговор, нямат интереси, някои толкова се вманиячават в отглеждането си на деца, че правят от всяка муха слон..  в професионален план изключват тотално. Според професията, след няколко години изпуснати, просто после не могат да наваксат.
 
Разбира се всеки има право да решава за себе си, както казах просто е моето мнение

# 37
  • Мнения: 15 356
Ами аз примерно, си гледах детето до 2г3м и нищо ми няма Joy не съм се бъгнала и не е било защото не си обичам работата. Беше, защото за развитието на детето до 3-годишна възраст е важно да е емоционално и физически близо до майка си.
Не мога да се съглася също, че децата, които не ходели на ясла изоставали. Вие колко деца изследвахте и наблюдавахте, че да го твърдите с такава увереност? Аз, примерно, работя вече десет години с деца на възраст 1-7 години и имам много широки наблюдения над яслен и градински период, и мога да ви кажа, за яслата специално, че няма почти никакви положителни страни за развитието, освен свикването с с много други ревящи дечица, шум, липса на внимание и тн. Да, ще се оправя самО, просто защото няма кой да му обърне внимание качествено в яслата - 25 ревящи с две жени, които се чудят кое по-напред да свършат. Всичко това като самостоятелност, песнички, занимания, може спокойно да се върши вкъщи, с мама, с цялото внимание към детето и то от мама. Няма нищо по-важно от това. Да, разбирам, трябва да работите, валидирайте си го както ви е угодно, но не пишете неща, които са откровено неверни.
Откровено невярно за теб. За мен е вярно.

# 38
  • Мнения: 68 994
Нищо не съм изпуснала от професията за двете години , нито съм изперкала.
Съзнателен избор беше до 2г да си ползвам майчинството, и пак бих го направила.
Съгласна съм с поста на Мая..

# 39
  • Мнения: 15 356
И моето тръгна от 2, но не това е контекста на темата.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Всеки си решава как да си гледа децата, никой не си налага мнението тук. Мая, много подскачаш. Решила си, стояла си. Ели е решила, дала го е на ясла. Всеки за себе си е прав и не е зле да имаме мнение.

Аз се върнах на работа, когато детето беше на 9 месеца, щях да изтрещя вкъщи. За известно време я гледа бавачка, после тръгна на ясла. Негативи от яслата не съм видяла, но пък ние случихме на чудесна ясла и чудесни госпожи.

# 41
  • Мнения: 15 356
Много е грозно това. Мамшейминг го наричат по света , в нашето интернет пространство е "лошата майка'.
За да се грижа за друг, трябва първо за себе си да се погрижа. В самолета кислородната маска кой я слага първи? Щом на майка Х така й е добре не са нужни констатации и това вярно, онова не е. Емпатия. Толерантност.

# 42
  • Мнения: 6 706
"подскачам", защото твърдението, че децата, които не ходели на ясла изоставали, е напълно грешно. Моите наблюдения пък сочат обратното,ама не пиша "не давайте на ясла", защото в повечето случаи това не е избор, а принуда на родителя, защото трябва да работи. А пък това как било в "чужбината" пак е много относително коя точно "чужбина" се визира, а и повечето хора не ги вълнува там как било, защото е БГ-мама форум и говорим за БГ ясли и градини. А пък за храненето в яслата Joy Не знам вие виждали ли сте храната в яслата как изглежда и какво представлява?

# 43
  • Мнения: 15 356
Аз като човек работещ с деца знам, че всяко семейство, дете и майка са с индивидуални потребности и не насаждам чувство за вина, нито неудобство. Изключително против принципите ми е. Виждала съм храната да. Идва от детската кухня, с която захраних детето. Има и безлактозно и безглутеново меню дори в нашия град вече.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 36 726
За теб е грешно. За други е вярно. Всеки с мнението си.

# 45
  • Мнения: 3 442
Мая, не че нещо, но това е интернет, не България. Всеки пише от където е и за каквото иска..  живеещите в чужбина вече са доста голям процент от пишещите.

# 46
  • Мнения: 68 994
Вс щност, темата е за ЛИЧЕН ОПИТ.
А Ели си позволи обобщения, които НЕ са общовалидни, и против тях Мая се изказа. Аз също.

Това са обобщенията от поста на Ели...

Деца само гледани от майките си дълго, не знаят как да общуват с други деца и още по-малко с възрастни.
После сигурно наваксват в училище.

И отделно самите майки... жени които са останали вкъщи да си гледат децата повече от 1-1,5г просто им се отразява зле. Мисля че дори не се
сещам за изключение.

Сори, ама са си нейни интерпретации...не общовалидни!

За лично споделеното от нея нищо не казвам. То е по темата  , и е коректно.

Но да твърди че съм била зле, защото 2г съм била в майчинство..соре, бърка.

# 47
  • Мнения: 111
Темата е за опит, не за обобщения -тук не мисля и че са възможни. От ясла до ясла, има огромна разлика. В яслата на моето дете са 7 деца общо. Едно е 7 друго е 25. Едно е в България,друго е другаде. Но при всички положения, в другите държави няма такова дълго майчинство и си пращат децата на ясла и какво - станали са по-лоши хора ли? Не са изградили връзка с родителите си ли? Или обратното - като са ги гледали до 4 години вкъщи, не са се научили да работят в група после ли и са станали егоисти ли?
Има си плюсове и минуси във всяко нещо и какво ще избере майката зависи от множество фактори, но каквото и да реши,то засяга само живота на семейството й и не би трябвало да има мамшейминг. Макар че го има при нас

# 48
  • Мнения: 15 356
Обобщения като " не съм изперкала"  и "не съм се бъгнала" също са ненужни.

# 49
  • Мнения: 68 994
Много по-грозно е обобщението:
И отделно самите майки... жени които са останали вкъщи да си гледат децата повече от 1-1,5г просто им се отразява зле. Мисля че дори не се сещам за изключение

Моето е ЛИЧЕН опит.
Горното - гледане в чуждата паничка и квалификации за други хора.

Освен че децата са различни, различни са и майките.

# 50
  • Мнения: 3 442
От жените които познавам, които са стояли в къщи с деца, не мога да се сетя някоя на която стоенето на много време вкъщи да и се е отразило добре.
Разговорите и интересите им стават много ограничени, вманиячават се в дреболии свързани с децата, особено ако си търсят работа на ново и това прекъсване толкова време ще се отрази на опциите им, заплатата им и прочее. Един работодател винаги ще продпочете някого, който има актулни познания... и въпреки че примера е малко краен, но верен, аз не бих се поверила на хирург, който 2г не е пипал пациент.
Не казвам че няма изключения, и казах зависи от работата, но от хората които познавам, стояли дълго вкъщи ( до 4-5г даже) виждам само отрицателни последствия.

# 51
  • Мнения: 2 352
Стоях си 2г вкъщи и ми трябваше точно 1 седмица, за да вляза пак в ритъм. Не се забравят чак толкова бързо нещата.

# 52
  • Мнения: 675
Като се обърне така темата на "аз съм майката с най-правилния подход" и вадя пукакните  ....
Ама не е това целта,  peace

# 53
  • Мнения: 11 145
То беше ясно, че темата ще иде в реката, въпросът беше само кога Simple Smile
Но като оставим личните мнения настрани, науката по никакъв начин не подкрепя ролята на институциите в живота на детето до 3-годишна възраст. (Колкото и да се опитва икономиката да я ръчка за обратното.)
Само постът на Miss Wanderlust споменава за този психологически и биологичен императив. Всички останали си въртят каквото им е удобно.

Постове като този
Цитат
Да не говорим, че всяка жена си гледа децата както иска ( и това трябва да е така) но често ги тъпчат с боклуци, спират да им дават здравословна храна, защото не я ядат толкова лесно, прекарват в разходки в количката, защото е по-лесно от колкото да ги карат да вървят и прочее.
дори не знам как да ги коментирам... ми дайте направо да ги даваме тия деца на социалните, егати! Те ще се погрижат всичко да им е здравословно и точно.

Цитат
За майките, след известно време в което тяхното ежедневие е само децата, просто нямат друга тема за разговор, нямат интереси, някои толкова се вманиячават в отглеждането си на деца, че правят от всяка муха слон..  в професионален план изключват тотално. Според професията, след няколко години изпуснати, просто после не могат да наваксат.
Да. Затова най-ценените кадри си вземат sabbathical, а понякога даже ги карат нарочно да си го вземат, за да "презаредят" и да се върнат с нова творческа енергия.
За майките, дето нямали интереси и имали дребни теми за разговор - извинявайте, ама и 20 години да си седя вкъщи, пак ще имам по-широк кръг интереси от мнозинството работещи. Тук вече лично го приех Simple Smile

# 54
  • Мнения: X
Аз не пиша само от личен опит, а от гледната точка на това какво е по- доброто за децата, спрямо науката и практиката.

Яслите са просто пътя към коловоза ( родители на работа, лично време пред семейството и отдалечаване на децата от родителите).
За съжаление тези тенденции са приети от много години и определено не са в полза на децата.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 15:18 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 11 145
За съжаление тези тенденции са приети от много години и определено не са в полза на децата.
Институциите имат своята роля в социализацията на бъдещите граждани, особено когато става дума за деца в неблагоприятна семейна среда, с друг майчин език и т.н. В много страни са я осъзнали именно в този смисъл (и у нас има опити, но са жалки).

И в този контекст вземат децата на 4 или 5 години - според структурата на образованието в различните държави. В по-ранна възраст услугата е просто патерица, целяща да върне родителите в производството. Българките поне са облагодетелствани с дълго майчинство, в някои от развитите страни законодателството по този въпрос е направо престъпно.

# 56
  • Мнения: X
Параход, именно.

Но ако детето е било възпитавано и гледано в семейна среда до 4-5, то основите му са здрави, връзката със семейството е силна, адаптивно е и фазата му на развитие съвпада със старта на предучилищното обучение.

# 57
  • Мнения: 11 145
Сега. Ясно е, че живеем в реалния свят, парите не ги берем по дърветата и малко семейства могат да си позволят да отглеждат децата си до 4-5 години.
Ама поне да сме наясно, че другото е компромис и как да минимизираме щетите от него - а не да носим от девет кладенеца вода колко е хубаво, здравословно и обогатяващо дете на 1 г. (не дай боже на месеци) да прекарва дните си с непознати лели и да се връща с нов вирус и нова фармакопея от личния лекар всяка седмица.

Децата са дуракоустойчиви, да. Ама и травмите от тая възраст не са малко, става ясно на разбора като възрастни Simple Smile

# 58
  • Мнения: X
Параход, абсолютно съгласна съм.
Визирах най- вече майките у дома или тези, които имат възможност да се грижат за децата си у дома, но избират да ги пратят на ясла.

За работещите е ясно, но нека поне не се пишат такива суперлативи колко по- добре е за едно дете да бъде в институция от едногодишно.
Който го интересува за вредите и ползите отбранното откъсване от дома и институционализирането от ранна възраст, може да прочете научни трудове за развитието в ранната детска възраст и етапите на съзряване от 0-8 гифишна  възраст.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Хайде да не обръщаме темата на за и против ясли и градини. В заглавието ясно е написано - личен опит. Всеки споделя своя, няма смисъл да повтаряме, потретваме и вадим вода от сто кладенеца в опит да го наложим на другите.

# 60
  • Германия
  • Мнения: 3 438
На всички ни е ясно, че яслите са измислени за да могат майките да ходят на работа. Но нека не отричаме ползите им за “социализацията” на децата, особено в днешно време. Едно време семействата са били големи, често с много деца, гледали са се заедно, големите са помагали, малките са общували с братята и сестрите си, с другите деца в селото или където и да се развива действието. В последните десетилетия повечето семейства имат 1-2 деца, и те ако не ходят на ясла, прекарват времето си с мама или баба. И не че това е непременно лошо, но не може да се сравнява с “едно време”, когато както цялото семейство така и никой конкретно не се е занимавал с децата.

Ако имах 5-6 деца и голям двор - пускам ги навън и да се оправят. Надали някое много ще иска да ми се мотае в краката като може да играе с другите.

# 61
  • Мнения: 1 834
Българките са облагодетелствани с един  от най-дългите отпуски по майчинство.поне до две години е добре да си гледат децата в къщи.
Аз съм от по-старото поколение,когато отпуска беше 1,6г.На тази възраст пуснах детето на ясла,защото нямаше как,трябваше да работя.детето боледуваше и беше голяма мъка до 3год.Той също не се е чувствал добре явно,защото го помни цял живот.Категоричното му мнение е:...."От моята къща дете на ясла няма да ходи..."  И го спази.
Вече за градина е друго,там трябва да ходят за да се социализират.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Още личен опит. И аз и брат ми сме ходили на ясла и после на градина. Няма съзнателен ден в живота ми, когато не съм имала задължението да стана на време и да се заема със задачите си /изкл. ваканциите/. Нямам никакъв гаден и почти никакъв реален спомен от ясла или градина. Сътвоетно правилно или грешно счетайки себе си за нормален човек, който не е страдал зарязан от родителите си в тези отвратителни институции, аз изпратих и детето си в ясла. Едва ли ще имам друго дете, но най-вероятно също бих го изпратила в ясла.
Имах колежка, която страдаше, че сутрин духа вятър и това за нея беше причина да не посещава занятия в университета, сигурно и детето си би посъветвала да си спести страданието от посещение на учебни занятия, а по-късно може би такива хора си спестяват всички страдания в живота, като обикновено това, което те не са го изстрадали се тропва, като страдание на този, който работи и ги издържа.
Та не е върпроса може би "какво можем да си позволим", "как в миналото са си греали децата, като е нямало ясли". Факта е, че майчинството на никого, който не разчита на чужда издръжка нито сега, нито в миналото не е продължавало 2 или 4 години. В миналото майките не са гледали дете до 2 или 4 години, а са оставали с това дете, ако междувременно се е родило друго или съответно заедно със съвсем малки деца им се е налагало да вършат селкостопанска работа. За настоящето на всички е ясно.
Голяма част от "спомените" за гадостите на яслата и градината май не са спомени на индивида, а внушени спомени от баба и мама от разкази "ооо помниш ли колко болен беше", "помниш ли как те прибирах озверял от глад, защоо ви хранеха с буламачи", "помниш ли, че в къщи не спеше на обед, а там са ви насилвали да спите и да пазите тишина".
Моята свекърва също беше склонна да говори пред дъщеря ми "ооо баби... ако бяхме в един град аз щях да си те гледам и щеше да бъде много по-хубаво".

# 63
  • Мнения: 3 442
И мен ме изненада че някой има спомени преди 3-тата си година ,но това отделно.

Само добавям нещо, имам две деца, които ходиха в една и съща ясла, при едни и същи гледачки и всичко еднакво.
Голямото ми дете за 2,5г, от 6м до 3г, е боледувала 2 пъти. Малката първата година беше болна през месец, после го надрастна.

Храната, която беше био,еко, не знам какво, също беше еднаква. Децата ми ядяха всичко.

От 6г нататък голямата започна страшно да капризничи и сега вече трета година се борим с това.
Малката която сега е на 5г, продължава да яде всичко.

Искам да кажа, че не е винаги проблем на институциите, децата си имат характери, вкусове, организми различни..

# 64
  • Мнения: 68 994
Аз имам спомен, много ясен между другото, точно как вървим с майка към яслата...помня какво точно си мислех и исках, в онзи момент...и то беше да вървим вървим и да не стигаме яслата...
Както и да е, пак обобщават някои и говорят за другите, вместо за личните си опити....

Моето време с детето беше изключително пълноценно. Знам как лети времето, знам и децата как отлитат от нас..бързо....2г са кратък миг само, за мен....

# 65
  • Мнения: 15 356
Едно време баба ми на дърва е готвила и с ютия на въглища е гладила, майка ми мъкнеше нафта от мазата. Аз натискам копчета, та затова не се сравнявам с " едно време".

# 66
  • Мнения: X
На всички ни е ясно, че яслите са измислени за да могат майките да ходят на работа. Но нека не отричаме ползите им за “социализацията” на децата, особено в днешно време. Едно време семействата са били големи, често с много деца, гледали са се заедно, големите са помагали, малките са общували с братята и сестрите си, с другите деца в селото или където и да се развива действието. В последните десетилетия повечето семейства имат 1-2 деца, и те ако не ходят на ясла, прекарват времето си с мама или баба. И не че това е непременно лошо, но не може да се сравнява с “едно време”, когато както цялото семейство така и никой конкретно не се е занимавал с децата.

Ако имах 5-6 деца и голям двор - пускам ги навън и да се оправят. Надали някое много ще иска да ми се мотае в краката като може да играе с другите.
Има начини за социализация и без много братя и сестри, но майките и бащите трябва да се ангажират и да имат желанието за това.

Думата “ако” като концепция е заявка за заучена безпомощност и желание за външна промяна и оправдателна тактика с външни обстоятелства, а не с лична отговорност.

Ако на майката й се налага да ходи на работа след 2-3 годишнината на детето е нормално детето да е другаде и то трябва да се справи с тази промяна.

Но в повечето варианти майките са си у дома ( домакини, в майчинство с друго бебе,  във ваканции или неплатени отпуски третата година) и чисто и просто не искат да имат дете вкъщи по цял ден и вечер.

Аз си спомням ясно яслата и майка ми фо ден днешен се изумява от подробностите, които си спомням.

# 67
  • Мнения: 3 442
Мога ли да попитам какъв е начина да се социялизира дете което е на 3-4г, и майка му/и е домакиня? ( или пък има и друго бебе)

# 68
  • Мнения: 15 356
Мога ли да попитам какъв е начина да се социялизира дете което е на 3-4г, и майка му/и е домакиня? ( или пък има и друго бебе)
Вземаш си домашна помощница и детегледачка.
Аз пак казвам от моя опит- моето дете ходи с подскоци към яслата и никога не е плакала когато я оставя.Отваря шкафчето, взема си пантофите, обува се и това е. Не мисля, че се травмира, става сутрин и казва, че ще ходи на яслата.

# 69
  • Мнения: 68 994
Нали не смята някой, че дете, не посещаващо ясла, стои затворено в стая и не вижда хора?

Вижда и общува с родители, роднити, приятели, непознати хора и деца в магазин, театър, градски транспорт и къде ли още не. Общува всекидневно с хора.
Спорно е и има ли нужда от общуване с връстници до 2г. Доколкото съм чела, не.

Себеподобни се откриват и извън яслите, обаче. С лопата да ги ринеш на площадката да речем...

# 70
  • Мнения: 3 442
И у нас така.. даже по ваканции мрънкаха, че не си виджат приятелчетата.. да не говориме, какви са прегръдки и целувки с момичетата които ги гледаха.

Едит, Тета75,

Ако социялният живот на дете е градския транспорт и магазини, по добре да ходи на ясла.
Роднините и приятелите не работят ли?

# 71
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Аха. Точно шест месеца в годината на минусови температури или гадни валежи есен/пролет баш с лопата ги ринем по площадките.

# 72
  • Мнения: 111
Откакто ходи на ясла, виждам, че много се занимават с децата, играят с пластелин, рисуват с пръсти, имат учебна програма, дори за толкова малки дечица. Пращат снимки от яслата във Вайбър всеки ден. Като видях моето диване да седи на стол и да прави нещо в учебна тетрадка, щеше да ми падне ченето, вкъщи само тича и е абсурд да му задържа вниманието с тихи игри. Имат празници, с костюми, песни, танци. Това са неща, занимания в група, които аз седейки с него вкъщи не мога да му осигуря, в такова разнообразие, паралелно домакинствайки.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Освен това аз майка, която да седи с детето си цял ден, всеки ден на детска площадка, не съм видяла.

# 74
  • Мнения: 15 356
Освен това аз майка, която да седи с детето си цял ден, всеки ден на детска площадка, не съм видяла.
Тук искам само да кажа, че е много важно активното време на детето през деня, да ако е възможно и на открито, предполагам, че всички ще се съгласите.
Да обаче на мократа площадка  и аз не ходя, на минусови температури нещо не ми е комфортно да тракам със зъби навън. В яслата  не ги извеждат всеки ден, но поне вътре има много активност. Моето дете бяга и пищи, смее се, вечер си е качествено изморена. Аз такава активност в къщи не мога да създам. Аз лично.
Учебна програма има да, учат песнички, танци, броят, рисуват. Мога да рисувам и аз, но виждам, че им дават днес едно, утре друго, аз нямам такъв подход, нито имам капацитет да знам от къде се почва. И в къщи си рисува същите елементарни неща, които там са правили.

# 75
  • Мнения: 11 145
Те понеже в яслите седят цял ден на площадка. Даже не ги и извеждат от ноември до март.

Аз не съм била домакиня особено дълго, но моето дете го извеждах всеки ден за няколко часа (лятото до 10 вечерта - сигурно ще кажат, че не е вечеряло и лягало навреме, щото съм безотговорен родител Simple Smile), независимо от времето (аз не понасям студ, но тя го харесваше, а и без ежедневна физическа активност ми се качваше на главата). Това се е случвало всеки божи ден до около 8-9 години - тогава почна да има други интереси и да спира да ме отразява. След вземането от детска градина в 5:30-6 оставахме поне два часа за игра навън, по площадките, и още поне половин час се прибирахме - на прибежки с пазаруване, почерпка и т.н.
Освен това се срещахме с приятелски семейства, с баби и дядовци, с други роднини, с приятели без деца, ходила е и на детски клубове в лошо време, на куклен театър от 2 г., на кино от 3 г., на заведения, на детски рождени дни, два пъти годишно с нас на море, още няколко пъти на екскурзии и т.н. Да не говорим, че децата, които прекарват повече време с родителите си, ходят с тях и по магазини, банки, офиси, фризьорски салони, зъболекарски кабинети, ресторанти, абе, с една дума - научават повече за живота и общуването от институционализираните.
Социализация да искаш. Стига да искаш. Както стана дума - личен опит споделяме.

# 76
  • Мнения: 15 356
Извеждат ги на терасите за по 40 мин. Не бих завела моето на нито едно от изброените освен на театър, висяла съм като дете, не ми беше гот. Екранно време също не е моето. От друга страна яслата е предвидена за малки деца, имат малки столчета и масички, парапетчета и всичко е безопасно за възрастта, което липсва в салоните, фитнесите и институциите.
Разбира се, че личен опит.

# 77
  • Мнения: 3 442
Не мога да повярвам ,че някой защитава идеята да се мъкнат деца, офиси, институции, зъболекари и банки, че смятате, че те научават нещо по- нужно/полезно от това да играят и рисуват с други деца.

# 78
  • Мнения: 11 145
Не би го завела на площадката, при баби и дядовци, на рожден ден, на ресторант, на детски клуб, на море (щото това са голяма част от изброените)?
Почти жал ми стана Simple Smile Все пак разбирам защо човек би предпочел парапетчетата, малките масички и столчета, авторитарните лели и гадната храна.  

Eli...,
да, тотално смятам така. И понеже детето ми е вече пораснал човек, и то чудесен - виждам, че не съм била неправа. А мисля, че и много от хората, с които общувам, са на същото мнение.

# 79
  • Мнения: 3 442
Параход, след последният ти пост, наистина нямам какво повече да ти кажа. Лека вечер

# 80
  • Мнения: X
Не мога да повярвам ,че някой защитава идеята да се мъкнат деца, офиси, институции, зъболекари и банки, че смятате, че те научават нещо по- нужно/полезно от това да играят и рисуват с други деца.
Точно с такива ежедневни дейности в семейството детето се приучава към поведение навън и на обществени места, на маниери на общуване в интситуции, на търпение и какво с случва в релания живот.
Ситуациите в яслите са по час максиму,, а другото време е изчакване на другите при хранене, сън, тоалет и подготовка за навън/сън/дейности.

 Така че няма майка, която да не може да занимава детето си целенасочено по час със ситуационни и образователни занимания, да го извежда всеки ден, да води по детски мероприятия като библиотеки, фестивали, тематични работилнички, бебешки академии, класове с песни/танци/гимнастика/плуване/йога за бебета с други връстници, бебешки фитнеси/ детски кътове, различни площадки и паркове, посещения на куклен театър/музеи/ изложби/галерии/басейни и местности за отмора и разнообразие.

Едно дете се учи най-добре в истинския живот като гледа как мама готви, как пече бисквити, как пазарува продукти, които после стават на супа, как общува с външни хора, как се държи в банката на опашката и как с приятелка в парка.
 Като поотраснат всяка домашна дейност става възможност за домашно обучение и урок (отмерване на продуктите на везната спазвайки рецептата, избирайки продукт в магазина и четейки етикета, обяснявайки постоянно какво и защо се случва и обръщане внимание на интересите на детето). Причуването към навици става най-лесно у дома, без стрес и без сравнения с другите деца, без подигравки и с личен пример.
Не съм сигурна, че всички учители и възпитатели са примера, който искам точно моето дете да имат и държах (личен опит вече)да я подготвяме и възпитаваме предимно ние, а не институции.

# 81
  • Мнения: 15 356
На море живеем, лятото ходим на плаж, РД си е няколко пъти в годината, бабите са една баба всъщност. Не ми съжалявяй детето. Добре е и е щастливо, не бери грижа.

# 82
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Те понеже в яслите седят цял ден на площадка. Даже не ги и извеждат от ноември до март.

Обаче са сред деца цял ден. Нали точно площадките бяха посочени като алтернатива на яслата - че там се социализират и общуват с други деца. Да, правят го. За по час-два дневно. През зимния сезон може и толкова да няма щото ти ще си изкараш детето и ще тракаш със зъби на студа в името на социализацията и изразходването на енергия ама другите майки няма да го направят и детето ще се социализира самичко на площадката.

# 83
  • Мнения: 6 782
Най - не подходящите хора да се грижат за дете до 3г се оказват родителите 😃

# 84
  • Мнения: 3 442
Нищо  вашите деца ще разказват как са се научили да общуват по банки и офиси..

# 85
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Аз не разбирам как родител, който не примира да общува нонстоп с бебе/малко дете в продължение на минимум три години, се обявява за неглижиращ.

# 86
  • Мнения: 11 145
Аз не разбирам как родител, който не примира да общува нонстоп с бебе/малко дете в продължение на минимум три години, се обявява за неглижиращ.
Абе, то си е баш така Simple Smile Аз понеже не гледах до чак три (нагоре пише къде е ходила, от колко е ходила), си знам какви са мотивите. Е, не бяха да се социализира и да го учат на песнички и гърне в институцията. Нека други си живеят със заблудите, ама хубаво е да имаме и реалистичен поглед върху кусурите си понякога.

# 87
  • Мнения: 15 356
Параход дойде с личен опит, а отиде в обвинения и съжаления. Падам 😁

# 88
  • Мнения: X
Общо взето на мен ми е ясно това, че след над 20+ години работа с деца и майки,  масово се вижда, че жените не искат и им е тегаво/досадно/ уморително да се грижат за децата си и смятат ясли/градини/занимални/детски кухни/училища/кръжоци/баби за спасителен пояс, който да им даде минимално време с децата им сами у дома.

Нали за това ги пращате за да се научат на обикновените неща като сън и режим, разнообразно хранене сам , навици за тоалетна и т.н. неща , които ние не можем/не успяваме да ги научим ...

Защо, да му се не види, се очаква някаква институция да научи децата на всичко това? Не би ли следвало това да могат да го правят правят родителите?! Ако чакам ясла, градина и подобни да ми научат децата на елементарни житейски неща, аз (майката) за какво съм?
Именно . Но такава е реалността ;пращам го еди къде си за да се научи да спи в леглото си ,да махна памперсите или да се научи да яде всичко, че в къщи ...


Тъжна констатция, но факт.
Стига само във форума да прочетем колко хора, без реална нужда да работят извън дома или неработещи, ползват извинението за социализацията и как не спират да се оплакват от времето, когато всички са си у дома и няма градина/у-ще/ясла.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 22:25 от Анонимен

# 89
  • Мнения: 11 145
обвинения и съжаления. Падам 😁
Привижда ти се нещо. Както казах, детето го отчувах вече, вие му мислете, с бебешорите Simple Smile

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 22:33 от Параход

# 90
  • Мнения: 6 782
За мен яслата беше мястото, където я водя, за да се разболее и да почнат ужасите. В България в яслата няма учебна програма. Сменят гащи, ядат, спят. Около 20-25 деца. Не знам колко се социализират.
Игри, приятели, учебна програма и тържества имаше в градината.
С интерес чета за невероятните ясли по други места.

# 91
  • Мнения: 11 145
Няма учебна програма. Има уж някакъв план да ги научат на гърне, на самостоятелно хранене и т.н. Ама не са педагози, а медицински сестри. И бройката деца е надпланова, в София поне. Общо взето - зверилник.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 23:00 от Параход

# 92
  • Мнения: 3 442
Ясно е че ако в яслата ще ги "пасат", и ще ги оставят на самоотглеждане, по-добре да си стоят вкъщи.
( от едно време, аз съм почнала ясла на 1г и 3м и съм имала най-всеотдайната лелка възможна, която с медицинското си образование се е занимавала да прави парцалени кукли в извън работно време, за да ни прави театър в яслата и други подобни).

В днешно време има възможности да се намери приемлива алтернатива, която да е съобразена с нуждите на детето и спокойствето на майката.

  Ако майката реши да се не занимава с кариери също ми намаляват аргументите.

Радева, разбирам че каква е яслата е много важен фактор. Аз наистина оставям детето си на човек, който знае за деца на 1г повече от мен, което съвсем не означава, че замества майката. Образователната програма в яслата е като в училище.. мислена и премислена, оборудването, заниманията.
Както се спомена по-горе майките нямаме толкова идеи дори, да не говориме за материяли, пространство и прочее.
И все пак ако една жена си стои вкъщи възможно е домакиството и друго бебе да заемат много голяма част от деня и за "голямото дете" на 2-3г, наистина времето за внимание намалява.

# 93
  • Мнения: 6 782
Когато голямата ми дъщеря беше в яслена възраст, посетихме наши приятели в Германия. Видяхме тамошния модел ясла. Е, у нас такова животно няма.
Пространства, различни стаи, за игра, за свирене на пиано за тихи игри, за танци, за рисуване, детето има свобода, която тук липсва.
При все това я пратих с голямо желание и очаквания. Макар и само с мама и тате 2 години, беше общителна, добре говореща, не ползваща пелени, хранеща се самостоятелно. Затова не съм съгласна, че детето е в регрес, ако е било с родителите си. После паднах от облака на който се носех в представите си за ясла.
Наистина бих искала да имам лукса да пратя малката си дъщеря в една добра ясла, като тези, които описвате. Но засега проучванията ми не откриват такава. Мисля за детегледачка. Чета тук, защото темата е отново на дневен ред у нас.

# 94
  • Мнения: 2 929
Нарочно изчаках с отговора в тази тема, тъй като исках да пусна и второто дете на ясла, за да мога да съм максимално обективна, доколкото е възможно.
И двете ми деца тръгнаха на ясла на 1 г. точно. Големият беше в частна, малкият сега тръгна в държавна. За боледуването лично аз смятам, че е до дете и просто има деца, които боледуват по-често. Аз засега съм от късметлиите, ще видим занапред как ще е. Не смятам, че средата има толкова значение (поне според това, което съм видяла), защото и в частната при голямото дете имаше често и сериозно боледуващи, а моят си беше здрав и вечното присъствие.
Полза за децата не знам дали има. Изчела съм доста детска психология, самата аз съм с педагогическо образование, но не се чувствам компетентна да давам някакви обобщения. Не очаквам нито от яслата, нито от градината да ми учат децата на битови навици или на нещата от живота, смятам, че е моя работа. И двамата имат режим и съм ги завела така в яслата. Много съм се занимавала първата година, докато съм била вкъщи с тях, после всяка минута извън работа и ясла/градина е за нас. Големият е на 4, купувам книжки и учебни материали на 3 езика, много четем, пеем, рисуваме, научих го на азбуката, отскоро иска вече и се учи да пише буквите и да смята. Готвим заедно, излизаме независимо от времето, изобщо може да не е цял ден, но времето с децата ни е пълноценно и се старая да съм присъстващ родител. Не мога лично аз да стоя дълго в майчинство, около 9-я месец вече съм нетърпима, и с двете деца продължавах да работя по малко като консултант, докато спят следобед или вечер, така че не съм се откъсвала напълно. Майка ми е гледала и мен, и брат ми до 2,5 години, но аз после нямам съзнателен спомен някой от тях с баща ми да ни е чел, да е играл с нас или да е прекарвал съзнателно време с нас като деца. Трябваше да се работи/готви/чисти и какъвто там беше още моделът. Аз също работя, все по-често нощем, за да мога да тръгвам малко по-рано от работа и да имам време за децата. Като си легнат, доработвам, наваксвам, както дойде. Така че ангажираността към децата не зависи от това колко си го гледал вкъщи, преди да го пуснеш в институция, според мен важно е да се осигури дългосрочно и устойчиво присъствие и ангажираност на родителите. И да, докато бях по майчинство с второто дете, първото ходеше на градина. За да мога спокойно да обръщам внимание на малкото, както съм го правила за голямото, а не да се чудя къде да огрея.

Последна редакция: пн, 14 ное 2022, 14:01 от Melusine

# 95
  • Мнения: 1 834
Темата не е за и против яслите,а за споделяне на личен опит.В Германия приемат на ясла от 6месеца и децата сигурно свикват и там.

# 96
  • София
  • Мнения: 3 470
Явно много зависи и на каква ясла ще попадне човек. При малкият имат и куклен театър с актьори, различни занимания по тематика, спорт, с който разнообразяват за физическо развитие (да не е само търчене на двора и типичните народни танци), часове с различни музикални инструменти, тържества за празници, чрез които и научават за самите празници.
Аз по време на майчинството не мога да осигурявам всичко това, не ми е капацитет. И колкото и да играе с деца по площадки, не е същото. Не го водя по детски центрове, банки, институции и прочие. За мен е мъка, за детето ще е още повече, едвам изтърпя като му правихме паспорт. Ходи с нас на пазар, пълни количката, готви и помага с домакинските неща, подрежда си играчките и стаята, знае как да поддържа хигиена и как да ползва тоалетна, такива неща мога да го науча. Държанието му вкъщи и в градината е коренно различно. Там зачита, че не е сам, нещата се споделят с повече хора, не прави каквото си иска, а има определени неща за вършене (впечатление от видеата, които ни се пращат постоянно). Когато е с нас или приятелски семейства, някак рязко му убягват тези навици, колкото и да се опитваме да му даваме пример как се случват нещата.
Не разчитам там да научи цифри, букви, животни, цветове или основните неща като благодаря, моля, заповядай и т.н. Тях ги знае от нас. Разчитам, че ще научи как да се справя сам в конфликтни ситуации, ще се научи на съобразяване с хора извън кръга му на комфорт и на правила, наложени отвън.
Аз съм от жените, които освен като майка имам нужда да се развивам и професионално и би ми се отразило смазващо на психиката да съм нон стоп в нас с дете с години и уменията да ми залиняват. А такова състояние е деструктивно за семейната среда. За да са всички щастливи психическото състояние трябва да е стабилно. И не, кариерата не пречи на семейните връзки и тяхната здравина. Едно дете, ако расте в нормална среда, отношенията с родителите също ще са наред.

# 97
  • Мнения: 2 352
За всичко си има време. Абсолютно никаква работа няма едно 2-3 годишно дете в банки, фризьорски салони и различни институции. Нищо няма да схване. Ако е на 5-6г съм малко по- съгласна. Тогава вече разбират много повече.
Аз си признавам обаче, че се надявах на яслата да я научат да ползва гърне. В къщи каквото можех направих, всичките ми опити, а те не бяха малко, удряха на камък. В яслата още първата седмица започна да сяда. След един месец някъде, започна да си казва и махнахме памперса. Имаше пак инциденти, сега също се случват една година по- късно, но според мен е в рамките на нормалното.

# 98
  • Мнения: X
Горните мнения само потвърждават тезата ми базирана на много наблюдения върху сегмфнта майки с деца в яслена и градинска възраст.

Моето не е посещавало ясла и целодневна градина.

# 99
  • Мнения: 2 352
Ама разбира се, вие се справяте най- добре в отглеждането на детето/децата си. Направо трябва да ви се даде медал.
Аз моите 2 деца ги направих само, за да ги пратя на ясла/градина и при баба им. Правя по някоя снимка за Фейсбука с тях и толкова, да не се учат много.

# 100
  • Мнения: 6 782
Разбира се, че ако детето ходи на ясла от рано, значи на никой вкъщи не му пука за него. Както и ако родителите се грижат за него, то майката (никой не споменава бащите) е запусната, побъркана, луда, нервачка, със залинели професионални умения и изтрити познания 😃

# 101
  • Мнения: 2 929
Т.е. темата беше, за да сочим другите от "сегмента" с пръст ли?

# 102
  • София
  • Мнения: 3 470
Има професии и сектори, в които дори и 1г отсъствие рязко могат да те смъкнат на ниско ниво и да те направят неконкурентен на пазара на труда. Има такива, които и 10г да те е нямало пак нещата ще са такива, каквито са оставени. А да не говорим, че тези с частния бизнес само могат да бленуват за майчинство.

Майката може да се запусне и без да е в майчинство. Обаче факт е, че повечето майки избират най-удобното в гардероба, за да е бързо и да може да се тича след детето. За грим и прически пък да не говорим колко рядко се случват. Аз първата година бях забравила какво е да сложиш грим, да се облечеш хубаво и да не ти е вързана косата на смотан кок, колкото да не ти влиза в очите. Дори с хоум офис пак е друго усещането да станеш, да изпратиш детето на ясла (в случая при нас таткото го води, защото офиса му е до градината), да се облечеш приятно и да се приведеш в работен вид. А това, че цял ден не се мисли за гърнета, разходки по площадки, какво ще яде детето, игри и прочие, а за други логически мисловни процеси, на мен лично ми е зараждащо, развиващо. Както някоя майка може да си гледа детето до първи клас или предучилищна и да не я натоварва, така аз мога да се възползвам от възможността за ясла и да се наслаждавам на ежедневие, което е подходящо за нашето семейство и да съм спокойна от това, къде се намира детето ми и не го "пасат", а се развива и той по определен положителен (в неговия случай) начин.

# 103
  • Мнения: 11 145
JayRay,
всичко това безспорно са валидни аргументи. Само че в другите Ви постове пише, че от месеци боледувате почти непрестанно цялото семейство, воглаве с детето, а сутрин то реве и казва "градина не".

Коя е професията, в която за една година се деквалифицираш необратимо? Сериозно питам, не се заяждам. Аз съм с 27 години трудов стаж, професията и начинът ми на живот са такива, че общувам с хора от доста сектори, и не мога да се сетя.

# 104
  • Мнения: 2 352
Имам позната, в IT сектора. Каза, че за година и половина имало много промени във фирмата. Обаче е минала няколко вътрешни обучения за новостите и всичко е било наред. Нямала е проблеми с връщането на работа, въпреки че това е една от най- развиващата се и променяща сфера.

# 105
  • Мнения: X
Няма нужда от подскачания и вменяване на вина.

Пишем за ползите от яслата за детето, а другото е просто обяснения защо не ни устройва да сложим нуждите на детето пред собствените. Реших да се включа в темата, защото четох суперлативите за яслите и понеже с години сме ги разисквали тези теми, реших да сложа малко реализъм в обосновките.

# 106
  • Мнения: 68 994
Аз като родила късно, на 34г, работата вече не ми беше на първо място, а на трето и десето. На първо място ми дойде детето, и времето прекарано с него.
Приоритети. Сменят си в разл.периоди от живота...днес едно е важно, после-друго....поне при мен.

Няма такъв филм при мен да работа като луда, цял живот, да ми даде тиквен медал някой, да се обърна накрая и да видя какво..че съм работила само и той животът минал.

# 107
  • Мнения: 6 782
Толкова стрес, умора и напрежение бях събрала, че тези 2 години ми бяха дар. Да знам навън вали ли, пече ли, да имам времето да чета, да седна на пейка 😃 Грим и прическа... 30 мин в салона до нас.
За яслите, силно се моля да има разумен брой деца в групите, което да гарантира по-дълга посещаемост. Както и на добър филтър. Защото не искам до 3 години да е изпила цялата Менделеева таблица.
Защото моят довод против са огромните групи. Едно са 10 деца, друго 25. Дано спрат да строят само жилищни сгради и се помисли за ясли, защото скоро ще са по 40 деца в група.

# 108
  • Мнения: 3 442
Ох, от кога да родиш на 34г е късно..

А за имането на кариера или не това си е до личен избор, въобще не е темата.

За професиите, IT ,след 3г извън работа вече е много назад, хирурзи и други лекари, инжинери, финансисти ( според позицията), маркетинг (според позицията), банкери, хора занимаващи се с данъци...

# 109
  • Мнения: 15 356
Няма нужда от подскачания и вменяване на вина.

Пишем за ползите от яслата за детето, а другото е просто обяснения защо не ни устройва да сложим нуждите на детето пред собствените. Реших да се включа в темата, защото четох суперлативите за яслите и понеже с години сме ги разисквали тези теми, реших да сложа малко реализъм в обосновките.
Темата не е за и против яслите. Или поне аз чета друго заглавие.

# 110
  • Мнения: X
Ох, от кога да родиш на 34г е късно..

А за имането на кариера или не това си е до личен избор, въобще не е темата.

За професиите, IT ,след 3г извън работа вече е много назад, хирурзи и други лекари, инжинери, финансисти ( според позицията), маркетинг (според позицията), банкери, хора занимаващи се с данъци...
Пишещите са все с тези професии Simple Smile

Моят опит е,ч е дори и в най-добрата и хубава чужбинска ясла с такса 2000$/Евро на дете не може да се сравни с анагжирана майка, която иска да се грижи за детето си и да го въпитава.
Все пак говорим за масовата българка с едно дете, която има 3 години майчинство и няма да загуби толкова работните си навици ако отдели на детето си 4-5 години.

Въобще няма да пиша за практиката когато се роди друго бебе "голямото" 2 годишно да се прати на яслата за да е по-лесно на майката в майчинство.

# 111
  • Мнения: 68 994
Ох..ах...някои родиха на 20г...и да, късничко си е като за първо дете....

Поработих десетина година..видях какво е. Поживях си също..и това видях. Дойде ред на детето...исках и това да видя какво е, а не просто между другото да мине и то. Simple Smile

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
За професиите. За 15 месеца аз изтървах една цяла епизоотологична суматоха за ЗНД, една европейска нотификация, една европейска мисия.

# 113
  • Мнения: 2 352
Няма нужда и от mom shaming. Това, че майка има право на 3г, това изобщо не означава, че масово се ползват. 3-та година не е платена, а едно дете не се гледа само с много любов.
И в крайна сметка всичко зависи от детето. Някои деца ходят с желание на ясла/ детска градина. Други не се чувстват добре там.

# 114
  • София
  • Мнения: 3 470
Параход, на детето му трябваха 3 дни за адаптация. После не е имало проблеми и само казваше, че ще ходи на градина, а мама и тати на работа. Имало е дни, в които не е искал дори да тръгва от там. Да, факт, боледуваме повече в последните 2м и половина (аз най-серизоно, но още след раждането имунитет буквално изгубих и лепвам всичко, детето е с типични сополи и температура). Обаче и до 1ви клас да си го държа, после пак ще е болен нон-стоп, средата се различава единствено по възрастта на децата.

С ММ сме точно в ИТ сферата, различен тип позиции. В последната ми фирма толкова промени има в отдел, технологии, процеси, че все едно никога не съм работила там и нямам трудов стаж, а той скоро ще си удари две цифри. В момента преквалифицирам към друга позиция, там нещата се обновяват тотално през 3-4г. и трябва да си в крак, ако искаш да си равнопоставен, а излизащите тъкмо от университет рязко са с предимство пред работодателите.

Wanderlust, аз почти не познавам семейство с едно дете вече покрай мен. Повечето са с по 2, доста вече и с 3. Ако те няма 5-6-7г си е много за всички намесени страни.

# 115
  • Мнения: 11 145
Обаче и до 1ви клас да си го държа, после пак ще е болен нон-стоп, средата се различава единствено по възрастта на децата.
Това не е така и е свързано със съзряването на имунния отговор, което е възрастово обусловено и слабо зависимо от средата. Но обещах, че няма да пиша извън личния опит, така че - няма да пиша (някъде в стари постове съм го обяснила, ако е интересно).
Бъдете здрави всички.

# 116
  • София
  • Мнения: 3 470
Аз пък имам други впечатления от няколко познати семейства и виждам, че разлика в боледуването особено няма. Мен също са ме държали до предучилищна възраст вкъщи заради чести боледувания при опити за ясла. И до 4кл се смачках от боледувания и влизания в болница. После чак се успокоиха нещата. Ама ние явно сме от изключенията. Не е това темата обаче.

Колкото и да изпишем и едната, и другата страна, всеки има различен начин на живот, различни нужди и едни могат да си позволят да си гледат децата вкъщи, други нямат финансовата възможност да го направят, трети намират за полезно детето да е в ясла и за него, и за тях. Всичко си има набор от негативи и всеки трябва да си претегли. И няма вярно, няма грешно. Едните намират и кариерата за важен фактор, други им е да тече заплата. Някои смятат, че могат да обучават детето достатъчно добре и сами, други нямаме капацитета за това и оставяме на хората, които са квалифицирани да помогнат в начинанието.

# 117
  • Мнения: X
.. Едните намират и кариерата за важен фактор, други им е да тече заплата. Някои смятат, че могат да обучават детето достатъчно добре и сами, други нямаме капацитета за това и оставяме на хората, които са квалифицирани да помогнат в начинанието.
Хващам се този аргумент, защото е доста чест.

С какво една мед. сестра и лелка (педагог имат по час-два седмично)ще е по-добре от средна класа, интелигентна майка, която може да обучи детето си в пъти по-ефективно в навици, маниери,  ограмотявайки и надграждайки знания с помощта на избрани курсове за бебета (музика, фитнес, арт)?

# 118
  • Мнения: 2 929
Ама чакай сега, нали не се брои, ако майката не го прави 24 часа? Понеже аз дадох пример, че се занимавам съвсем целенасочено с децата си, и то трайно във времето, обаче прочетох, че такива като мен търсят лесното, нещо са им криви приоритетите и общо взето, не си обичат децата, защото искат и да работят и психически не им е ОК да са вкъщи 2 или там колкото години. Понеже си позволяваш да съдиш чуждите избори и модели, би ли споделила колко деца имаш?

Между другото, и в частната, и в държавната градина са ме питали какво работя и какво ми е образованието, защото си личало, че децата имат навици, знаят много неща за възрастта си и за голямото специално, че има разбиране за концепции като добро и лошо, модели на общуване и ситуации и пр. Важно е да си пълноценно ангажиран с децата си, някои изседяват трите години и какво, като децата им са вкъщи?

# 119
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Избрани курсове за бебета?!? Падам от смях
Музика, фитнес, арт?!  Ох, не мога! Тя за това сигурно майка ми ме пита, дали 5 годишната ми дъщеря вече чете и смята… а тя даже и есета вече пише 🙄

# 120
  • София
  • Мнения: 3 470
Защото тези хора са обучени. Двете ми най-добри приятелки са педагози в начален етап, едната с малки деца, другата в училище. Постоянно ги разпитвам какво правят с децата и как действат чисто за сверяване на часовника и идеи с какво да занимавам малкия. Мисленето им е съвсем различно, подходът също.
Аз написах и по-горе. На ясла и градина не разчитам за навици, възпитание и прочие. Но там имат подхода и търпението да обясняват различни ситуации, да им се поднесат по различен начин и децата реално да седнат и слушат какво им се говори. Както и да разнообразяват постоянно. Аз колкото и да опитвам не мога всеки ден да му предоставям различна информация. Успявам да се справям с базовите неща и не е, защото не съм умна, просто не смятам, че мога да свърша нечия работа по-успешно. Нито мога куклен театър да му измисля вкъщи, нито мога да го водя постоянно на различни места да се среща с деца, нито да му преподавам по адекватен начин за всичко от космоса до морето, гората, фермата. Мога да му показвам книжки, да му обяснявам на разходките за дървета, птички и пчелички, да му покажа как се готви, как да си оправи леглото и как да си сгъне дрехите например.
Не знам защо се говори за 1-2 часа седмично, детето ми има по около 2 часа дневно по определена програма.

# 121
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз пък не твърдя, че това, което аз ще покажа и кажа в къщи е винаги едничкото най-правилно нещо. Искам детето ми да има възможност да среща и други хора и техните начини да казват, показват и обясняват неща. Това не значи, че аз отказвам да казвам, показвам и обяснявам.
Освен това съм човек и едничката ми цел и мисъл в този живот не е да раждам и отглеждам бебета. Може и да съм ужасна майка но имам и винаги съм искала да имам живот извън детегледачеството. Т.е. хората е нормално и мъже и жени да имат занимания и да постигат неща извън това просто да създават и да обучават поколението си да оцелява и да се справя добре.

# 122
  • Мнения: 1 834
Ама никой не е казал да гледате децата в къщи до първи клас! Тук говорим за гледане на детето до 2,най-много до 3 години.

# 123
  • Мнения: 68 994
JayRay...в яслата няма обучен персонал, еле педагози.
Има мед.сестри само...

# 124
  • Мнения: X
JayRay...в яслата няма обучен персонал, еле педагози.
Има мед.сестри само...
А в чужбина може да са по-малко децата и в по-хубави бази, но персоналът се сменя постоянно, таксите са четирицифрени, а "учителките" са момичета на 18-26 предимно, които са завършили 6 месечен курс или чужденки най-често с различна култура/ манталитет/държание.

# 125
  • Мнения: 3 442
JayRay...в яслата няма обучен персонал, еле педагози.
Има мед.сестри само...
А в чужбина може да са по-малко децата и в по-хубави бази, но персоналът се сменя постоянно, таксите са четирицифрени, а "учителките" са момичета на 18-26 предимно, които са завършили 6 месечен курс или чужденки най-често с различна култура/ манталитет/държание.

Коя е тази чужбина за която говориш? И колко чужбини си видяла, за да обобщаваш така?

# 126
  • Германия
  • Мнения: 3 438
JayRay...в яслата няма обучен персонал, еле педагози.
Има мед.сестри само...
А в чужбина може да са по-малко децата и в по-хубави бази, но персоналът се сменя постоянно, таксите са четирицифрени, а "учителките" са момичета на 18-26 предимно, които са завършили 6 месечен курс или чужденки най-често с различна култура/ манталитет/държание.

Пълни глупости пишеш! Коя е тази чужбина по-конкретно?

Аз за моята чужбина знам, че обучението е 5 години, не са мед сестри, не се сменят постоянно и таксата е по около 200€ на дете.

# 127
  • Мнения: X
Тео, чети в немската тема където наскоро обсъждаха същото.


 Моите чужбини са две, но с няколко реолокации в различни провинции, където имам експертен поглед над сферата от години.

# 128
  • Мнения: 3 442
Моя не експертен поглед...

В моята чужбина (в която има най- висок % бг имигранти) в Европа, за място в държавна ясла се учи 3г и се погала изпит, за да ти дадат мястото. Местата се дават по бал от този изпит.
Самото учене има задължителен брой часове практики и предвид колко трудно е да се влезе на такава позиция ,много от тези момичета са работили много време ( често около 5г) като помощен персонал, на който се иска същата диплома, но не изпита, за който споменах.
Отделно за да се явиш на този изпит се изисква документ, че си завършил средно образование в държавата или че имаш ниво С1 на местните официялни езици, които са два.
Никой докопал се до тази позиция, не я пуска!!! Заплатите им са много добри, работата е осигурена до живот, имат 70дена ваканции..и т.н.
 За 6г пребиваване на моето семейство в съответната ясла, нито една от учителките не се смени освен две, които бяха заместени за 6м докато бяха по майчинство.
Преди 5-8г цената беше 300- 360e на месец, от няколко години варира според доходите на родителите, като най-високата цена е 360е а най-ниската около 80e.

# 129
  • Мнения: 6 706
Всичко звучи много хубаво,ама ми възникнаха въпроси... как го кърмиш това бебе ако от 6-месечно го дадеш на ясла, а ти си на работа? И как си продуктивен на работа, след като всички знаем, че поне до към 1,6-2 години децата се будят нощем, а ако растат зъби, може и цяла нощ да реват... После как отиваш на работа зомби и как си продуктивен? Аз редовно си спях следобяд с малкото ако сме имали тежка нощ.. Не бих се доверила на лекар, шофьор, или какъвто и да е специалист, та даже и учителка в ДГ, ако знам, че цяла нощ е дондуркала бебе и е зомби. Това е по-страшно според мен, аама кво знам аз..

# 130
  • Мнения: 3 442
Всичко звучи много хубаво,ама ми възникнаха въпроси... как го кърмиш това бебе ако от 6-месечно го дадеш на ясла, а ти си на работа? И как си продуктивен на работа, след като всички знаем, че поне до към 1,6-2 години децата се будят нощем, а ако растат зъби, може и цяла нощ да реват... После как отиваш на работа зомби и как си продуктивен? Аз редовно си спях следобяд с малкото ако сме имали тежка нощ.. Не бих се доверила на лекар, шофьор, или какъвто и да е специалист, та даже и учителка в ДГ, ако знам, че цяла нощ е дондуркала бебе и е зомби. Това е по-страшно според мен, аама кво знам аз..

Както споменах и за мен 6м е много рано и точното би било годинка.

За кърменето: с голямата ми дъщеря оставях замразена кърма в яслата, аз се цедях в работата и кърмех нормално следобед.
С малката реших да не си причинявам това. Директно я минах на смесено кърма и АМ.
И двете спрях да кърмя около 8мия месец  по тяхно решение.

За спането малко не е така. Първо си е до дете, моите са спали добре винаги. Ясно че има ден в който ще е спало по малко, ще е било болно и прочее, но това не ми се е отразявало на продоктивността.
Безсънието много по-често е от стрес, депресия и прочее а не от гледане на деца. Това не го знаеш никога когато отидеш на лекар, на пример Simple Smile
( в спешното отделение на всяка болница има смени по 12 и 24часа. По време на ковид е имало по 36ч, мисля тези хорица малко са спали по това време и си доверяваме живота на тях повече от колкото на когото и да било)

Аз никога не съм спала следобед когато децата бяха малки..  какво правиш с тях междувременно?

# 131
  • Мнения: 2 352
Нали сега е модерно да си хвърлиш детето в другата стая и да го оставиш да реве, докато не заспи само. Да се учи от малко на самостоятелност.
Ето как се наспива майката.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Не знам колко е модерно. От мои близки и приятели не съм чула някой да го е правил.

Как се наспива майката... Ами това дете има и баща. Понякога даже, о чудо, има баби и дядовци, които помагат.

# 133
  • Мнения: 6 706
Joy ами нали и то спи.. смисъл приспиваме се заедно,спим заедно, как да го напиша по-ясно.. как изобщо може да се разбере че аз спя, а бебето реве Flushed Моето заспиваше на гърда до 1г4м, когато се отби сам.

# 134
  • Мнения: 2 352
В Америка, масово това се препоръчва. Децата да бъдат от малки в самостоятелна стая, да се оставят да се приспиват сами. 2 познати имам и така процедирали, по препоръка на педиатрите. Оставяли ги да реват. Забелязвам, че и много се цедят и дават кърма от шишето. Още намаляват контакта с бебето. Сякаш системата ги принуждава да са, колкото може по- малко време с бебетата си. И с това ранно връщане на работа, отпуск за по няколко месеца. Луда работа.

# 135
  • Мнения: 6 706
Капитализмът е промил мозъците успешно Wink

# 136
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Тя и моята от ден първи си беше в отделна стая ама като се обадеше, че е гладна съм ставала да я храня и обгрижвам, а не да я оставя да си реве. Не е нужно да се залита в нито една от двете крайности.

# 137
  • Мнения: 3 442
Ох, защо говорите с толкова малко информация.
Не оставяш детето да реве а ти за спиш в другата стая.. 
Бебетата сигнализират всичко с плач и майките го разбираме както искаме.
Много деца не спят добре. Нито през деня нито през нощта. Често това е защото от умората им е трудно да заспят и започват да плачат ( по скоро да мрънкат). Ако майката ведна а го вземе на ръце, бебто се доразбужда и пак не спи добре.
Отделно ако е свикнало винаги да спи залепено за майка си, в момента в който усети че тя не е там, пак ще се разплаче, тя пак ще го вземе на ръци и то пак ще го разбуди.
В Австрали снаха ми беше се видяла в чудо с дъщеря си... никой никога не можеше да спи. Отидоха при специялисти, които, да, препоръчат когато бебето се разбуди и започне да мрънка, да не бягаш да го взимаш. Така то заспиваше отново и се наспива наистина.

# 138
  • Мнения: 15 356
JayRay...в яслата няма обучен персонал, еле педагози.
Има мед.сестри само...
В коя пещера? Има психолог и педагог в 2022г.

# 139
  • София
  • Мнения: 3 470
Тета, мисля, че по-добре съм запозната в момента кой се грижи за детето ми. Да, има педагози в яслите в момента колкото и да ти е странно.

Като спомехате Америка...там майчинството е лукс. Това някоя да има 12 седмици платено майчинство (за 6м пък да не говорим) си е просто топа на топа (влезте в някои групи на майки, които споделят как е там и как някои седмица след раждане са се връщали на работа, защото нямат право на повече отпуски). България е една от страните с голямо майчинство, че и 2г платено, а и 3г може да се кара спокойно, ако финансите го позволяват и начина на живот.

# 140
  • Мнения: 2 352
Напълно е нормално да има деца, които още от родилното си спят в отделна стая. Щом е комфортно за детето, няма нищо лошо. Лошо е, когато се оставя да реве дълго време и се очаква да се успокои само.
Аз също съм оставяла бебето на мрънка, то е един монотонен звук, който сякаш се пее и се унася и пак заспива. Обаче да се съдира от рев, а ти само да го гледаш на камерата с намален звук, направо е отвратително. При въпроса ми, защото го правят. Такива били препоръките, трябвало да се научи само, щяло да спре да реве, нищо нямало да му стане.

# 141
  • Мнения: 15 356
За cry it out ще кажа- защото е прост метод, не изисква промени и гъвкавост и действа бързо. Аз го отричам и работя по меки методи. В американските групи се ползва 30-40% като чета

# 142
  • Мнения: 68 994
JayRay...в яслата няма обучен персонал, еле педагози.
Има мед.сестри само...
В коя пещера? Има психолог и педагог в 2022г.

Психолог няма в нашата ясла. Педагози целодневно в яслата/ групата и стаята, също няма. И да влизат е за малко.
А поста на който отговарях описва как психолог и педагог 9часа дневно се занимават с децата от яслена група.
Е, не е така в моя град.

# 143
  • Мнения: 15 356
В нашия има, а сме провинция - Варна. Психологът е веднъж седмично, запазва се час, преди постъпване дете и родител имат среща с него, после влиза в групите като е в яслата. Педагогът е всеки ден там.

# 144
  • Мнения: 68 994
И пак не е като описаното, на което отговарях.
Целодневно педагог присъства в градината, не и в яслата...а темата е за яслата.

# 145
  • Мнения: 15 356
Целодневен пегадог в детска ясла Звънче Варна има.

# 146
  • София
  • Мнения: 3 470
Детето ми е на 2г1м в ясла. Педагог се грижи целодневно за тях. Има и присъствие на мед сестра, но не е основна фигура.

# 147
  • Мнения: 2 352
При нас бяха мед. Сестри, но не мога да се оплача. Занимаваха децата научи песнички, понякога се връщаше с някоя рисунка, лепяха разни неща, изкарваха ги на вън. Не всеки ден, но все пак често. В крайна сметка 20 бебета как се обличат и обуват от 2-ма човека. Особено катода по- малко.

# 148
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Не знам как го правеха 2 медицински сестри и 1 помощник възпитателка, но 20 бебета /от 1,5 до 3 г./ бяха облечени обути, не оляти с манджи и т.н. + научаваха песнички и танци и правеха тържества. Да не казвам как на един 8ми март отидохме в 17,30 за тържество и нашите бебета бяха облечени в костюми момчетата и в рокли за танци момичетата и всичко това се е случило, след като са спали следобеден сън и са яли следобедна закуска. Дори косите им бяха сресани и 4-5 от момичетата вкл. моето бяха с направени кокове с гъба и фиби /имам снимки на това/. Всичко това направено от неглижиращите и не педагогически отговорни сестри в яслата.
На фона на това педагозите в градината, категорично отказват да помогнат на дете на 4 да се запаше и ходи размандено цял ден. Става се от следобеден сън и както косата е на гнездо така се ходи целия следобед и така ти се връчва детето вечер да си го прибереш. Първата година едвам се спретна едно тържество, на което пряко сили всяко дете за каже по 2 изречения. После, каква благодловия - Ковид и вече ни тържества ни нищо. За 4 години платени народни танци накрая имахме честта да видим как неориентирана педагожка побутва по изкуствена трева още по-неориентирани деца, като между първа и четвърта група нямаше никаква разлика в уменията и показаното /т.е. за 4 години - 0 напредък/. Тъй, че нека да не прехвалваме педагозите и зрелостта на децата в градините и как там вече се случвали нещата. Нещата се случват там, където някой иска да ги случи и могат да се случват и с бебета и да не се случват и с деца на 5-6.

# 149
  • Мнения: 111
Ясно е, че от ясла до ясла има голяма разлика. Дали на ясла или с детегледачка, или с помощ от роднини, ако има такива, но аз мисля, че е важно жената да работи, ако го иска. Това не е кариеризъм, при който кариерата е на първо място. Това е разумен реализъм, няма какво да се лъжем, и до днес четем теми тип "Посветих се на децата, той ме заряза и сега как с моята малка заплата да се оправим". Затова, за мен лично, е важно да работя, да изкарвам достатъчно, да се развивам. Не съм кариеристка, но в живота всичко се случва и е добре човек да си постели и да може да е независим финансово, за да не изпада в кофти ситуации - ако останеш сам, ако нещо се обърка с работата на партньора ти, хиляди неща в живота могат да се прецакат.

# 150
  • Мнения: 1 834
Нали точно за това говорим,че след втората  или третата година,детето да е в детско заведение,а майката на работа.Но тук се дадоха примери за даване на ясла на бебета на 6м. и от там тръгна дискусията.

# 151
  • Мнения: 11 145
Всичко звучи много хубаво,ама ми възникнаха въпроси... как го кърмиш това бебе ако от 6-месечно го дадеш на ясла, а ти си на работа?
Точно на този въпрос мога да отговоря като консултант с вече 13-годишна практика. Консултирала съм майки в САЩ и другаде, които са се върнали на работа между третия и шестия месец - ами, трудно е, става с условия за цедене в офиса, подкрепа в семейството и много вътрешна мотивация от страна на майката. Иначе не става. След първата година, и особено след година и половина, организацията по този въпрос не е особен проблем.
Въпреки че, както стана ясно от дискусията, не съм особен фен на отделянето на детето в институция в ранна възраст - и особено на яслите в родния им вид, и аз се върнах на работа малко преди 2 години на дъщеря ми. Кърменето продължи до 3 г. Дори се препоръчва детето да е кърмено, когато влезе в детско заведение - има неоценим положителен ефект върху боледуването.

# 152
  • Мнения: X
Като консултант по сън/ режим/ хранене и човек работещ е областта (отделно собственик на частна ясла/градина/предучилищна подготовка)  с много майки и деца под 6 години, могa и споделям практики, които са от полза за детето и майката.

Но често се случва следното, че майките държат да имат време за себе си и да пратят някъде детето, а не им се иска да се занимават лично с него.

Това са масовите ми впечатления от неработещи на пълен работен ден майки, такива в майчинство, в отпуск, домакини майки или работещи почасово. Масово децата бяха в ясли и градини, а майките вкъщи с друго бебе или просто отдъхващи си всеки ден, по цял ден. От 8/30 до 6, не до обяд, а по цял ден и то майки у дома, по една или друга причина.

Последна редакция: вт, 15 ное 2022, 14:00 от Анонимен

# 153
  • Мнения: 2 579
Мис Вандерлуст, май и аз съм с подобни впечатления, макар и да не съм консултант.
Но просто няма как да не ми направи впечатление, че от група в ДЯ с 15-20 деца, сме само 2-3 майки, които си взимат децата от 17 ч нататък. Моето работно време е до 16:30 ч. Ползвам ГТ. Най, ама най-рано мога да стигна до яслата до 16:50 ч., и то ако тръгна с 10 минути по-рано. Най-късно съм стигала там в 17:20 ч, при което моето дете ме чака последно. Съответно изводите, които си правя е, че 90% от майките или имат и друго дете, което е бебе и са си вкъщи, или са бременни, или работят на непълен работен ден, ако изобщо работят, за да могат да си вземат детето още в 16 ч от ясла.
А, отделно май сме и сутрин едни от първите. Та съвсем ми се затвърждава усещането, че има доста неработещи майки с деца в яслата.

# 154
  • Мнения: 15 356
Нали точно за това говорим,че след втората  или третата година,детето да е в детско заведение,а майката на работа.Но тук се дадоха примери за даване на ясла на бебета на 6м. и от там тръгна дискусията.
Всеки говори само за детето. А майката? Семейството? Нима те са по-малко важни? Психичното здраве на майката не е неизчерпаем ресурс. Или щом искам да работя, спортувам и да се срещам с хора съм лоша майка? И на 5 и на 6м да е дала детето си в ясла, щом всички са щастливи, няма какво да се ръсят обвинения и обобщения на килограм. Не визирам теб. И разбира се всяка ясла, всяка група дори са индивидуални. Да аз реших да изкарам 2г майчинство, в които учих и правих постъпки за работа от дома фрийленс, когато учих също лишавах детето от 24  часа внимание. Но за мен е важно да следвам мечтите си, да правя това, което ми носи щастие и то е най-правилно за нашето семейство. Имам възможност да си гледам детето и сега, но ще имам доход от да речем 500 лв на месец, че цикля на едно място, няма да се развивам и да уча нови неща. Щастливата жена е пълноценна майка и съпруга. Ако друга жена желае да си гледа детето до 4г, да спи с него до 6, да бъдат нонстоп заедно и това ги удоволетворява ок, супер. Но не е моето. Да, искам време за себе си, да, детето ми ходи с удоволствие на ясла и всички сме доволни. Прекарвам три и половина качествени часа с нея вечер и един сутрин, събота и неделя сме заедно.
Точно като човек работещ с деца, Конти не е гот да се изказваш така, постоянно виждаш модели. И аз имам клиенти, които не споделят моите възгледи за режим, но семейството е такова и им правя режим в който да се наспиват всички, без да ги укорявам.
В 16.10 имат закуска при нас, няма как да я взема в 16. Около 17 масово се вземат виждам.

# 155
  • Мнения: X
Нали точно за това говорим,че след втората  или третата година,детето да е в детско заведение,а майката на работа.Но тук се дадоха примери за даване на ясла на бебета на 6м. и от там тръгна дискусията.
Всеки говори само за детето. А майката? Семейството? Нима те са по-малко важни? Психичното здраве на майката не е неизчерпаем ресурс. Или щом искам да работя, спортувам и да се срещам с хора съм лоша майка? ...
Майката се предполага да е искала детето и знаела колко много ресурс ще иска едно дете за много дълъг период от време. Тя е възрастният и нуждите на детето са с предимство.

Отделно, че дете с режим оставя поне 2--3 часа лично време и за време с мъжа вечерите след като детето заспи в 7/8.


Никой не говори за лоши майки, а за това, че повечето възрастни все поставят собствените си нужди пред тези на детето и децата се отглеждат предимно в чужда среда през почи цялото им събудено време и остават едни 2-3 часа общуване на вечер, които са заети и с ритуали по сън, баня, вечеря, чистене, подготовка на раници и прочие за следващия ден. И то от майки, които са си у дома, не пред работещи и пътуващи по 10 часа дневно, които нямат избор.

# 156
  • Мнения: 15 356
Ти не гледаше ли деца в дома си? Значи ако тези майки не се разделят с децата си, твоят доход се губи, но все пак не им влизаш в обувките? Те ти ги мятат и си щракат с пръсти, така ли?
Колко дълъг период от време? До 14 когато детето иска самостоятелност, но не му се дава? Искам си детето и съм го правила 5г, но никога не съм го правила с идеята да бъдем денонощно заедно повече от 2г. Всяко семейство както казах прави своите планове според ситуацията, темперамента на детето и родителите и нуждите на всички.Нашето дете има нужди да бъде сред деца, няма нужда да сме двете постоянно. Аз също нямам такава нужда. Аз лично. Конкретно. И Зори. Както казах ходи с желание, докато някои деца плачат, тя бяга напред и дърпа вратата? И защо да я лиша от това, защото бгмама казва, че има други нужди. Индивидуални семейства и ситуации. Под общ знаменател не слагай всички.

# 157
  • Мнения: X
Бобчита, моите клиенти са само майки учители работещи на пълен работен ден и възпитаващи децата си по сходен начин.
Скрит текст:
Избирала съм си клиентите внимателно като тези въпроси са били във въпросника за интервю при набор на нови клиенти и са описани ясно в правилника на учебното ми заведение в 35 стр.

Няма майки в майчинство, домакини, няма как родител да има отпуска и детето да не си е у дома със съответния родител, половин час след приключване на работа се вземат децата, също и всички ваканции, в които не работя и те и градината (летата и всички училищни ваканции).
Аз даже работех в дните, в които са присъствени само за учители, но не и за ученици ( които са почти 2-3 през месеца), докато другите подобни бизнеси затварят и на тези дни, защото се предполага, че майката може да присъства на конферентни разговори ХО от дома си.


Да не говоря за какви суми става въпрос за дете. Не е като описаните 360 Евро на дете с всключено всички вътре
.

Има ли значение професията когато говорим за ощетяване по доста параграфи? Каква кариера? Това е просто дума ,не й влагай толкова смисъл . Не говорим за 10те % ,а за 100% от жените и спънките им да останат ,започнат и да се развиват в тези условия.

Последна редакция: вт, 15 ное 2022, 15:59 от Анонимен

# 158
  • Мнения: 15 356
Конти, не съм достоен твой клиент. Жалко!

# 159
  • Мнения: X
Бобчита, ето една майка, която има много сходни възгледи и история на моята.

 Много я харесвам и много идейни неща  съм научила от нея през годините.

И тя е mompreneur, която също е виждала и учила за ранното детско развитие,  работи от вкъщи с децата си, сменила е доста поприща, но тя и хоумскулва и има три момичета.

https://youtu.be/EXXzGhvKbjk

Но понеже такива майки са малко, доста трудно е да работят и отглеждат децата си у дома, тате не са интересен сегмент за гледане и следване примера им.

Последна редакция: вт, 15 ное 2022, 20:20 от Анонимен

# 160
  • Мнения: 15 356
Аз само не разбрах какъв е твоя личен опит с яслите? Извинявай ако си писала, но нямам такъв спомен.

# 161
  • Мнения: 3 442
Имам няколко въпроса и коментара.

1) Аз казах за яслата от 6м ( реално тук майчинството е 16седмици =3,5м, но си взех всички отпуски). Също казах че и за мен това е много рано и подходяща възраст е 1г-1,5г максимално.

2) Кое е това дете, което заспива в 7ч  и в колко става сутрин?

3) Може ли някой да ми каже, моля, как някой работи 3 деца от вкъщи и им обръща внимание?!

4) Добре, ясно че кариерата не е най- важното, когато имаш деца, а кой плаща сметките, защото и това не стана ясно...

Благодаря

# 162
  • Мнения: X
1. Над 4-5 годишно е подходящото за мен.

2. Моето и всички други, които съм научила в режим на сън и бодърстване

3. Гледай видеата и ще разбереш.
Професията й е избрана така и е създала продукт и сървиз, които й позволяват това да се случи.

Бобчита, никакъв.
Не съм ползвала такава.

# 163
  • Мнения: 3 442
1. Над 4-5 годишно е подходящото за мен.

2. Моето и всички други, които съм научила в режим на сън и бодърстване

3. Гледай видеата и ще разбереш.
Професията й е избрана така и е създала продукт и сървиз, които й позволяват това да се случи.

Бобчита, никакъв.
Не съм ползвала такава.

В колко часа става едно дете, което заспива в 7?

По повод жената, която работи от вкъщи с три деца, проста математика, колко време отделя за работа и какво правят децата и в това време?

Кой и снима видеата?

По пандемията имах 60 дена сама с децата си вкъщи и аз работех. Моята работа е 100% от вкъщи, но трябва да я работя.. имам срещи, анализи, документи, какво да си правя децата в това време?!

Пак математика :30мин оправяне на легла и миене на зъби,  2 часа на ден готвене, 2 часа ядене и 1 час разчистване след това, 1 час събиране на неща всякакви, 30 мин събтране на дрехи/ пране и  1 час къпане на деца, 30 мин мое къпане, 2 часа занимания с тях.
 Това прави 10ч и 30мин от които около 6 часа децата не участват. Кога да поработя? Какво правят децата когато не съм с тях?

Последна редакция: вт, 15 ное 2022, 21:34 от Eli..........

# 164
  • София
  • Мнения: 3 470
5-годишно тепърва да тръгва...Малко ми е прекалено такова вкопчване в дете. То е вече съзнателен човек, лично аз го намирам за нездравословно. Племенницата ми е на 6г и определено в градината си има разнообразен социален живот и приятелчета, с които са от началото и много си се търсят. Това по площадките и с мама и тати само няма как да стане.

В 7ч и аз не знам защо трябва да слагаш дете да спи. То повечето хора тепърва вечерят по това време. И моето има изграден режим и ляга в 21:00ч, ама в 19ч малко ми е като "давай детето да спи, че да не се занимаваме с него вечер".

Ако работиш хоум офис и с дете вкъщи, нито работата е свършена качествено, нито детето е гледано адекватно.

# 165
  • Мнения: 15 356
Темата е за личен опит
Дъщеря ти е тийнейджърка, в 19.30 ли ляга?
Не вярвам.

# 166
  • Мнения: X
Дете заспиващо в 7 става към 6.30-7.

Жената става в 4, работи онлайн по бизнеса си докато децата спят до 6.30, два часа докато почиват на обяд и един цял ден ( 6 часа) когато снима и майка й или съпруга й гледа децата.

Кога ляга тийн е неревалентно, но ще отговоря заради спора.

Осем години лягаше в 7 и ставаше в 7.
 До 10 годишна спеше от 8-7, от 10-13 годишна спеше от 8.30-7.30, а сега (14 и половина годишна) ляга към 9-9.30-6.30 през учебни дни и спи до по- късно уикендите.

Другите обобщения са ясни.

# 167
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Моите деца лягат между 19:00 и 20:00, нищо странно няма. Вечеряме около 18:00. Сутрин стават между 6 и 7 часа, в 7:30-7:40 излизаме от къщи.
И какво странно има, че родителите също имат нужда от 1-2 часа спокойствие вечер, време да си кажат две приказки на спокойствие?

# 168
  • Мнения: 15 356
Аз знам много добре, че не е странно, също съм консултант по сън, но не всяко дете заспива в 19 и спи добре. Те не са роботи.Или майката прибира голямо дете от занимание или спорт,моите клиенти не си лягат всички в 19. Между 19-21 в различните възрасти
За време за партньора няма да обелвам дума. Изключително държим на време за нас, още повече, че мъжът ми работи и вечер и не сме всяка вечер заедно.Детето ще стане на 18 и ще си вземе живота, ние ще останем. Не нас ни има заради детето, а детето заради нас все пак

# 169
  • Мнения: 3 442
Дете заспиващо в 7 става към 6.30-7.

Жената става в 4, работи онлайн по бизнеса си докато децата спят до 6.30, два часа докато почиват на обяд и един цял ден ( 6 часа) когато снима и майка й или съпруга й гледа децата.

Кога ляга тийн е неревалентно, но ще отговоря заради спора.

Осем години лягаше в 7 и ставаше в 7.
 До 10 годишна спеше от 8-7, от 10-13 годишна спеше от 8.30-7.30, а сега (14 и половина годишна) ляга към 9-9.30-6.30 през учебни дни и спи до по- късно уикендите.

Другите обобщения са ясни.

Даваш ми за пример човек, който става в 4, задължава децата си да спят 2 часа, общата и работа е 4,5 часа и един "цял" ден ги тропва на майка си...

ок, определено не сме на едно мнение, по- добре да оставим темата.

А за спането, не зная колко деца на 3-5-8г могат да проспат 12часа всеки ден.. предполагам че ако станат в 5 ще трябва да си чакат да стане 7 в леглото и да гледат тавана...
Но понеже малката ми дъщеря е на 5г ще проверя в класа и ( 26 деца), колко спят повече от 10ч. на нощ редовно.

Последна редакция: вт, 15 ное 2022, 22:27 от Eli..........

# 170
  • Мнения: 15 356
На 5 не, аз говоря за бебета Даже и 2-3г си лягат между 20 и 21

# 171
  • Мнения: 6 706
Ехеее какви са тия толкова рано заспиващи деца.. завиждам... моето е на 3г и заспива към 22:30ч и го будя в 7-7 и нещо. И на обяд спи около два часа.
Според мен 3г е подходяща възраст да започне детската градина. Ако има възможност за гледане вкъщи, съм за пропускане на яслата.
А кой издържа майката, докато си гледа детето? Ами нали има майчинство, и баща в картинката.

# 172
  • Мнения: 3 442
Моите деца излизат от у-ще в 16.30ч, имат ангийски и гимнастика общо 3 пъти в седмицата, съответно сме вкъщи между 18.30- 19.30, после вечери и къпане... каквото и да направя е абсурд да си легнат преди 20.30. Лягат в 21ч.

За платеното майчинство, също можем да поспорим. До колкото зная в БГ е платена първата година на 70%, втората още по-малко и третата не е платена. Не знам как тази липса на приходи се компенсира от  бащата ( ако има такъв).
Но в горе дадения пример говориме за жена, която работи 4,5ч на ден като правило.

Аз ако работя някаква работа на половин работен ден, приходите ни няма да ни стинат до никъде.

Другото което не харесвам на това мислене е че бащата няма право на нищо. Той не може ли да иска да работи 4,5ч, за да си вижда децата? Но с две заплати на половин работен ден...

Само като нещо интересно, при нас майчинството и бащинството са еднакво дълги по време.

Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 07:52 от Eli..........

# 173
  • Мнения: 6 706
Първата година получавах същото както като работех. Вече тия, които се осигурят на МРЗ и вземат отделно, не знам, сигурно получават малко и през първата година. За втората, в момента е 700 и нещо, не помня точно колко. Аз изкарах на 380лв като беше. Така, че не е съвсем без доход. Като ми свърши майчинството, си пуснах всичката отпуска, три месеца и пак си ми беше платено. После се върнах на 4ч докато стана към 3-годишен, а майка ми го гледаше до обяд. За нас това беше най-добрия вариант.

# 174
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Има най-различни варианти, просто не всеки е приложим. Като нямаш баби наблизо и няма на кой да разчиташ, мъжът ти не е IT, мениджър или на супер добре платена позиция, се връщаш на работа, децат тръгват на ясла и така. Надяваш се да са здрави и да се чувстват добре, защото така или иначе нямаш избор.

# 175
  • Мнения: 68 994
Първата година вземах голямо майчинство, то си е почти ридовна заплата. Никакъв проблем. Оставаше, не се изхарчваше цялата...та заделях малко и за втората.
Плюс таткото...не сме изпитали финансов вакуум...

# 176
  • Мнения: 6 706
Има най-различни варианти, просто не всеки е приложим. Като нямаш баби наблизо и няма на кой да разчиташ, мъжът ти не е IT, мениджър или на супер добре платена позиция, се връщаш на работа, децат тръгват на ясла и така. Надяваш се да са здрави и да се чувстват добре, защото така или иначе нямаш избор.

Всъщност имаш избор. Нарича се семейно планиране.

# 177
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Т.е. да не раждаш деца, докато не си намериш мъж мениджър или IT гуро. Да не раждаш деца, докато поне ти или партньора ти не работите 100% от вкъщи и т.н.
Професионалисти /не говоря за ниско грамотни и ниско платени хора/, чиято работа е свързана с присъствена дейност /лекари, организатори на производства, лаборанти/ нямат право да имат деца или, ако все пак решат да имат трябва да внимават, с кого създават семейство - в никакъв случай да не е с друг човек, за който е наложително да присъства на работното си място.

# 178
  • Мнения: 68 994
Цял живот работим, то пък 2г да отделим да не работим, драма голяма. Земята няма да  спре да се върти...

# 179
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Ако майката примерно е частник, с малък бизнес, да, земята спира да се върти за две години. После започва от нулата или си търси друга работа.

# 180
  • София
  • Мнения: 3 470
Земята няма да спре, ама на някои хора може тока, водата, а храната рязко да намалее и прочие неща изискващи финанси. Да не говорим, че много български семейства са под наем или изплащат кредити. Та, яслата е необходимост за тях. Те дори и не се чудят и не пишат теми. Просто си пращат детето.
ИТ специалистите преди бяхме изцяло от офис, покрай ковида се разви хоум офиса. Заплатите и на други сектори вече се изравняват и с ИТ. Обаче една заплата от 4000 примерно трудно стига за сметки, наеми/заеми, храна, дрехи и прочие за 3-членно семейство (пък за 4 още по-малко). А ако се налага да се правят ограничения и лишения, то по-добре майката да се върне на работа.

# 181
  • Мнения: 68 994
Стигат, стигат. И по-малко стигат. Неплатени сметки не сме имали, гладни и голи не сме ходили.

# 182
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Мисля всеки си знае финансовата ситуация, на вас може да ви стигат, но няма начин да знаете, дали на мен или на някой друг биха им стигали парите, ако останат 2-3 години вкъщи! Семейно планиране се наричало? Значи ако не можем да си останем вкъщи до първи клас на отрочето изобщо да не го раждаме?!? Сериозно ли?

# 183
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Сега пак ще се уточни, че не е до първи клас, а до 2-3 г.
Обаче описанията са как това детето ти да ходи на ясла е все едно, че нямаш дете, все едно, че детето ти няма семейство. Все едно сте създали дете и сте го захвърлили някъде там, някой си да се грижи за него, защото вие не сте си направили сметка, че няма да можете да спрете да работите за 2-3 години.

# 184
  • Мнения: 6 497
Четох снощи темата и не можах да заспя. Осъзнах колко сме навредили на децата си. От простотия и ниска интелигентност, ама като не се осъзнаеш навреме и няма някое яслено профи да ти отвори очите... Сигурно децата ни цял живот ще ходят по психотерапии, да се мъчат поне мъничко да изгладят грешките ни.
Все пак ще споделя опита си, може да предпазя някое бъдещо мами да не ги направи.
Родих първото си дете напълно убедена, че нашата безгранична любов, кърменето на поискване, чистия въздух, правилното захранване, редовните разходки, песнички и книжки, както и адекватни здравни грижи са предимно това, от което едно бебе се нуждае. Бебето не беше и помирисвало фестивали, тематични работилнички, бебешки академии, класове с песни/танци/гимнастика/плуване/йога за бебета с други връстници, бебешки фитнеси и прочее развиващи бебетата занимания. Само го носехме с нас в ежедневните ни дейности според ситуацията. Някое и друго градинско парти, разходка в гората, пътуване близо и далеч, дремек проза, посредственост, живуркане. По едно време го записах в една бебешка плей-група , но след няколко посещения реших, че присъствието на десет майки с десет бебета в едно помещение, всяко занимаващо се поотделно, не носи никакви позитиви и приключих с тази дейност. Каква кардинална грешка. Така процедирах и с другите си деца - случи се да са три породени. Интересното е, че въпреки заспалите си неинтелигентни родители, децата ни се случиха будни и около 2-та си година вече показваха отчетливо, че имат нужда от себеподобни извън семейната среда и назряваше момента за ясла/градина. Тъй като тогава бях презряна домакиня, отдала се на семейството си, градина се полагаше за децата ми, когато са навършили 3 - така беше в моята чужбина... Опитвах се да компенсирам с домашни занимания, но поради ниската ни интелигентност така и не ни дойде наум да запишем двегодишното на бебешка академия или бебешки фитнес, нито на крафт-фестивал или йога. Карахме по старомодния начин с разходки и излети, книжки и песнички, детски площадки и срещи с приятели. Само най-малкото ни дете успя да се добере до градина преди да навърши 3, за неин късмет. Но пък попаднаха на добро детско заведение, в което бяха обгрижвани адекватно от педагози с опит и там някак успяха да смекчат родителската ни безпомощност. Друго си е приоритетното отглеждане от професионалисти / 6 часа от денонощието в контролирана среда с интензивно обучение и 18 часа прекарани със семейството/. Най-големият ми грях е, че продължавах да съм неработеща майка, въпреки хвърлянето децата в градина. Дъно, признавам. Учудващо, но на децата в градината много им харесваше и си ги взимах уморени, спокойни и много щастливи. На училище тръгнаха без проблеми, някак подготвени. Едва ли е бил мой приноса за това, че колко ли ги виждах... само едни 18 часа на денонощие. Някак успяват да минават клас след клас, въпреки грешките ни в бебешката им възраст и ранното сблъскване с живота. Вече са тийнейджъри. Минимумът набор умения го имат. Мият си зъбите редовно, обличат се сами и адекватно за атмосферните условия, спортуват, спят в леглата си, будят се сами за училище, приготвят си сами закуска и неща за през деня, когато сме на екскурзии предпочитат да разгледат и обиколят, вместо да стоят в хотела си, комуникативни са и отговарят на въпроси, понякога и сами започват разговор. Големия успя да вземе шофьорска книжка и има някакви изгледи да завърши училище. Радвам се на успехите им и си мисля колко ли далеч щяха да са, ако ги бях записала на клас по бебешки акварел навремето. Мисля да се обадя на аналитика си, имам доста грехове и терзания, които да отработим. Спешно е.
Никога няма да си го простя! Не правете като мен!

# 185
  • Мнения: 11 145
За платеното майчинство, също можем да поспорим. До колкото зная в БГ е платена първата година на 70%, втората още по-малко и третата не е платена. Не знам как тази липса на приходи се компенсира от  бащата ( ако има такъв).

Другото което не харесвам на това мислене е че бащата няма право на нищо. Той не може ли да иска да работи 4,5ч, за да си вижда децата? Но с две заплати на половин работен ден...

Само като нещо интересно, при нас майчинството и бащинството са еднакво дълги по време.
Първата година е доста повече от 70%, втората е на минимална заплата, но пак е въпрос на планиране - аз например бях поработила повечко преди раждането и имах 11 месеца неизползван отпуск, та втората година вземах и повече от 100% заплата... (платен отпуск=заплата + 1/2 от обезщетението по майчинство ми се полагаше). Третата не е платена, тя вече е луксозно решение, но все пак я има като опция (на фона на варварски законодателства като това в САЩ например, където дори 12-те седмици - 6 преди и 6 след раждане, не са платени и се разглеждат като някакъв жест от страна на работодателя).

Според българското законодателство отпускът за гледане на дете може да се ползва равноправно от родител по избор, не е прикачен към майката. А може и първата година да го ползва майката, втората - бащата. Само че малко са бащите, които го искат Simple Smile

Изобщо, в България доста неща не са наред, но има две, за които може целият свят да ни завижда - дългият отпуск за гледане на дете и дългата лятна ваканция.

# 186
  • Мнения: 15 356
При баща на заплата примерно 1200лв ,има и с по-ниски доходи, и майка в трета година неплатена и някой кредит аз лично не мога на направя сметка как ще са задоволени базовите нужди на семейството. Имам късмета да се намърдам при мъж със собствено жилище и добър доход, може да не работя и няма да страдаме финансово. Но никога не е било да не работя, да нямам доход и не си го представям, кеф ми е да вадя пари, които да харча за каквото си искам. Да не говорим, че страшно си обичам работата и я върша с кеф. И някак си логично е да се възползвам от детска ясла където да си зарежа над две годишното,което и НЕ е плакало нито веднъж .Ако обаче бяхме притиснати финансово нямаше хич да го мисля, защото топлото, светлото ,дрехите и лекарствата не падат от небето. Искам да се развивам, продължавам да уча, на мен това ми дава гориво, не площадки. Обичам си детето и щом съм щастлива съм пълноценна.

# 187
  • Мнения: 11 145
Да бе, ама ако трябваше да "работиш, учиш и се развиваш" от 6-ата или 12-ата седмица след раждането, друга песен щеше да запееш и друго "гориво" да ти дава. Та хубаво е да има опции за всички.

А пък и пет пъти се подчерта, че говорим за гледане на дете вкъщи до 2-3 години, а не до 16. То затова и темата е за ясли, а не за градини примерно.

# 188
  • Мнения: 15 356
Ако трябваше щях да го направя. Много жени по света работят от 3м на детето и Земята продължава да се върти. Не искам да си лягам с мисълта утре ще имам ли пари за храна или да се моля някой да не си скъса обувката или да не го заболи зъба. Та не, пак тая песен щях да си пея.

# 189
  • Мнения: 11 145
E, хората затуй са различни. Аз при въпроси като "ще имам ли утре пари за храна/за обувки" нямаше и да помисля за раждане.

И не забравяйте, че безплатните, социални ясли и градини също са ви бонус от българската държава. На доста места се плаща солено за този лукс.

Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 11:16 от Параход

# 190
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Не малко хора живеят от заплата до заплата, нямат ли право на деца?

# 191
  • Мнения: 10 582
Дългата лятна ваканция е тъпа. Предпочитам няколко през годината по 1-2-3 седмици, вместо наблъскано всичко на куп.

# 192
  • Мнения: 6 706
Ами да, семейно планиране се нарича това да се подготвиш освен психически и емоционално за промяната в живота, така и финансово. И пак някой пропуска факта, че двете години са платени, и не си съвсем без доход. А пък един мъж, дето не може да издържа една жена и едно бебе две години, пак да напиша ДВЕ години, не знам как изобщо може да се помисли за семейство с него Rolling Eyes Нали това му е ролята - да осигури спокойствие и сигурност за майката да си гледа бебето. Или не?

# 193
  • Мнения: 11 145
Не малко хора живеят от заплата до заплата, нямат ли право на деца?
Разбира се, че имат! Всеки сам си преценя. Както казах, не са много страните, където яслите и градините са безплатни. Ако трябва да избираш дали заплатата ти да отива за такса, вече е друго...

# 194
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
 И ако една жена не е срещнала прекрасния принц, който ще я издържа 2 години, ако не го е срещнала, нито на 20, нито на 30, нито дори на 40. Аз наистина съм тази жена.
Ако тази жена си има образование и работа и се издържа и може с работата си да издържа и себе си и дете, тя обаче няма право да има дете, защото ще й се налага да работи за да се издържа?
Съжалявам но в реалния живот прекрасните принцове наистина не стигат за всички или просто не всички сме достатъчно прекрасни принцеси, за да получим прекрасния принц.

# 195
  • Мнения: 11 145
Poohito,
самотните майки пък хептен нямат избор. Но тук никоя не ми звучи притисната от живота, всяка се хвали колко полезна и приятна е яслата за детето й.

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Яслите не са и отвратителен карцер за деца на некадърни и смотани родители. Това се опитвам да кажа.
Да пратиш детето си на ясла не е падение, което трябва да се случва само в краен случай и крайно наложителни обстоятелства.
Та има толкова многобройни публикации, как избора как да се роди детето ти бил свободен избор, как избора дали да го храниш с АМ бил свободен избор и т.н. И изведнъж вече се оказва, че трябва избора дали да го пратиш на ясла да бъде подплатен с научни тези и доказателства дали това е полезно или вредно за детето. Ами, ако може и да е полезно и да не е полезно, ако си има и добри и лоши страни?

Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 11:46 от poohito

# 197
  • Мнения: 11 145
Свободен избор за всички тези неща - разбира се.
Това не означава, че избраното е най-правилното, полезното, хубавото. (За всички примери се отнася, ся за яслите е по-скоро в сферата на приложната психология, но за другите две си има категоричен научен консенсус.) Това е просто нещото, което сте избрали.

# 198
  • Мнения: 15 356
А какво става при непредвидени обстоятелства? Оставане без работа? Фалит? Болест? Щото хубаво сме мислили дали може да издържаме дете, но гаранция няма в тоя живот.
Безплатната ясла какво ме бърка? Тя беше символична сума, даже детето като не ходи не плащаш. По- добре така отколкото да няма бюджет и да пестят от ток или друг консуматив.

# 199
  • Мнения: 6 706
Именно, че яслата е крайния вариант, когато нямаш други опции. Защото не вярвам майка да може да си остане вкъщи /има си принцески принц/ или има баба на разположение или има възможност за детегледачка, но да избере яслата... Кой нормален ще го избере съзнателно ако има друга опция? Няма. Значи е крайния вариант за когато няма друг. А не, че било полезно, както тука се опитват да го изкарат хората, за които това е бил единствения вариант. Ми като имаш само една опция, много ясно, че няма какво да избираш и какво да мислиш полезно/не полезно. Даваш го и толкова, няма какво да се обсъжда.

# 200
  • Мнения: 2 352
Аз ненормалната реших да си пратя детето на ясла на 2г, както много други в моето ненормално обкръжение.
За да е още по ненормална ситуацията я пратих на държавна ясла. Мога да си позволя и детегледачка, частна ясла, може и бабата да я гледа. Но не го направих. Горкото ми дете, не знам как оцелява...

# 201
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Айде сега обобщения как никоя нормална нямало да си пусне детето на ясла! Има и такива, правим го. И смея да твърдя, че сме нормални.

# 202
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Да и никоя нормална, която може да роди вагинално, няма да избере да я срежат. И никоя нормална няма да отиде да купува АМ, ако има кърма. Ама е пълно изглежда с ненормални хора в този свят.
А наистина има категорично научно мнение и за ражданията и за кърменето на бебетата, ама.
И не, аз никога не съм срещала все още категорично научно мнение, че е много по-добре децата да бъдат с майките си до 2-3 годишна възраст. Не съм срещала и мнението, че е по-добре да бъдат в ясла след 6 м. или 1 годишна възраст.

# 203
  • София
  • Мнения: 3 470
Ние с младите баби няма как да им оставим децата като те са още работещи и далеч от пенсия (а някои и след пенсия работят с цените на стоките в днешно време). Детегледачка абсурд да пусна вкъщи. Това за мен е нааааай-крайният вариант.
Аз като нормална майка съм преценила (заедно с бащата да не вземе някой да каже, че той няма мнение), че за детето яслата носи повече позитиви от негативи и че едно 2г дете има нужда от себеподобни, с които да общува.

# 204
  • Мнения: 15 356
Именно, че яслата е крайния вариант, когато нямаш други опции. Защото не вярвам майка да може да си остане вкъщи /има си принцески принц/ или има баба на разположение или има възможност за детегледачка, но да избере яслата... Кой нормален ще го избере съзнателно ако има друга опция? Няма. Значи е крайния вариант за когато няма друг. А не, че било полезно, както тука се опитват да го изкарат хората, за които това е бил единствения вариант. Ми като имаш само една опция, много ясно, че няма какво да избираш и какво да мислиш полезно/не полезно. Даваш го и толкова, няма какво да се обсъжда.
Аз ненормалната го избрах. За да ходя на фитнес и да работя защото ми се работи

# 205
  • Варна
  • Мнения: 36 726
И аз го избрах. При наличие на баба даже.

# 206
  • Мнения: 111
И аз избрах яслата (частна, т.е около 1000лв, т.е можеше това да е заплатата на детегледачка), защото трябва да имам голямо доверие, за да пусна някой вкъщи, защото ако съм/сме хоум, ще стане тесничко и не мога да работя адекватно, да участвам в колове, с 1,5 годишно дете и насред шумотевица и глъч, която я детегледачката овладее, я не. И съм доволна до момента от избора си.

# 207
  • Мнения: 15 356
Бабата не ме е карала да раждам и съм далеч от мисълта, че който има внуци ще си ги гледа. Майка ми и баща ми работят и са далеч, свекърва ми работи почасово, свекърът обикаля света и си гледа хобито. Ми те не останаха май баби.

# 208
  • Мнения: 68 994
Именно, че яслата е крайния вариант, когато нямаш други опции. Защото не вярвам майка да може да си остане вкъщи /има си принцески принц/ или има баба на разположение или има възможност за детегледачка, но да избере яслата... Кой нормален ще го избере съзнателно ако има друга опция? Няма. Значи е крайния вариант за когато няма друг. А не, че било полезно, както тука се опитват да го изкарат хората, за които това е бил единствения вариант. Ми като имаш само една опция, много ясно, че няма какво да избираш и какво да мислиш полезно/не полезно. Даваш го и толкова, няма какво да се обсъжда.
Аз ненормалната го избрах. За да ходя на фитнес и да работя защото ми се работи

ОК, няма лошо.

Защо тогава се извади оня аргумент с парите? Явно не те са причината за да се пуснат децата на ясла....

# 209
  • Мнения: X
С това съм съгласна, не защото ми се иска да е така, а защото съм обективна. Не говоря за самотни майки или за онези, на които им се налага и работят. Описала съм явно за кой тип майки пиша.

 Виждам как при мен нещата се стичат по съвсем различен начин когато съм на работа и когато съм си била само у дома.

Убедена съм ,че за нас съм направила най-добрият избор спрямо живота и разбиранията ни като семейство ,а другите са ми непознат вид и истински любознателно и интересно ми е кое би ги накарало до си дадат бебето на година на ясла примерно.
Има ли начин да сме добри майки за по 2 часа дневно и през уикенда когато и домашната работа си чака?

Би било добре поне пред себе си да признаем ,че въпреки феминизма, равенството на жената и ала-бала, на жената й е нужно да е по-близо до децата си. Нейната енергия се изчерпва по бързо,силите й съсредоточени в мисли по децата и несвършените задачи я консумират ежедневно,  има много неща, които иска да свърши, а чисто физически не може и независимо от съфорумките ни тук, на които мъжете са първа помощ в домакинстване и гледане на деца картинката навън е друга.

Навън и не само жената е по преуморена , нагърбена с много повече ангажименти и с по-малко свободно време за себе си и за децата или дома си когато е и на работа на пълен работен ден...

За нас беше по-добрият вариант, кариера не правя, а на работа извършвам  същото каквото и когато си бях у дома, но с повече от едно дете . Парите не са били фактор ,защото имахме спестявания за тези години майчинство.
И какво пречи това да е преобладаващото мнение? Засяга ли изборът на тези, които са решили да останат по-дълго в майчинство ? Ако се чувстват виновни, то определено това не е по вина на останалите.


А тези, които са се върнали по-рано на работа, направо с перце ги галят в такъв тип теми.
То не бяха "егоистки", "метнали" "най-ценния си ресурс" на отглеждане някъде, "отдадени в различна степен" на децата си и т.н., и т.н. (простете неточността на цитатите). Кал се хвърля и от двете страни.
Съжалявам, че има припознали се и от двете страни.

Аз не съжалявам, че съм отделила времето за детето ни и пиша от гледаната точка на детето.
 А че за други важното е друго ми е интересно да прочета и да видя и други  гледни точки, но дотам. Нито аз ще стана като тях, нито пък очаквам те да са като мен. Различни планети с много различни приритети и разбирания сме просто .

Убедена съм,че за нас съм направила най-добрият избор спрямо живота и разбиранията ни като семейство, а другите са ми непознат вид и истински любознателно и интересно ми е кое би ги накарало до си дадат бебето на година на ясла примерно, особено ако не им се налага. Другите са ясни и за тях не пиша въобще никога.

 Поня когато работех извън дома и се преместих от предучилищната възраст и децата със СОП към  яслената възраст. Почти всеки ден виждах майки домакини, у дома си, работещи от вкъщи или на 2-3 дни, но децата в яслата от 7-6.
Сърцето ми не го разбираше кое те кара да си водиш бебе на 18-20 месеца болно, с температура, отпуснато, с червени очи, кашлящо, или с диария и да го оставиш по 10 часа докато ти/ или бащата са си у дома или си на половин работен ден. И така почти през ден с различни деца и семейства.

Обаждат ти се, че детето ти е с 39 температура, че повръща, само лежи и е необходимо да го вземеш веднага, а ти връщаш обаждането след 3 часа и настояваш да му дадем температуро-снижаващо лекарство и идваш в 5 и 30 когато нормално си го вземаш.Това се повтаря с различни състояния на неразположения през ден с различни деца .


Много ясно си спомням първите 3 години на детето в България колко майки от форума и извън него си бяха у дом, а децата на ясли на по година и половина деца..Там  щели да ги научат на гърне, да се хранели, защото иначе били злояди,  да се 'социализирали' , а те да си починели от мрънкането и плача та по кафета, Мола и на клюки ...

Затова и казвам, че изборът който всеки прави е такъв какъвто е и дано всеки си изнамери измежду многото гледни точки онази неговата положителната, която му импонира и която ще е масово по-добрата за детето и семейството. Но нека не забравяме нуждите на децата с превес над нашите лични.

Другото си е надлъгване...

Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 16:30 от Анонимен

# 210
  • Мнения: 3 442
Приемам избора ти, не аргументите..

Гледането на дете вкъщи има своите плюсове и своите минуси, както и това да го дадеш на ясла има и двете.
Ти си избрала едното, аз другото, прекрасно.

Аз виждам нещата така:

За отглеждане вкъщи до 4-5г: повече време прекарано в детето, разболява се по-малко, кърмиш го докато можеш, прилагаш сто процента методите за възпитание, които искаш.

Против: лиспа на социялен живот със себеподобни на детето (съжалявам, но за офисите и банките  ми е пълен абсурд), забавяне на речта и социялното общуване ( мое наблюдение, на базата на 10тина деца), много голяма зависимост от майката, несигурност и  липса на минимална самостоятелност (предполагат че в училищна възраст наваксват), не всички майки имат интуиция как да се справят с децата си, и въпреки големите си желания да правят най-доброто за тях, им вредят.

Майката губи всякаква възможност за професионално развитие, пак от мое наблюдение, за нищо друго не говорят освен за децата, и това са хора с много добро възпитание и образование, бивши хобита и прочее.

За даването на ясла на около 1-1,5г. : всичко Против в горната точка се решават. С децата се работят неща, които непрофесионалист не е подготвен.

Против: прекарваш по малко време с детето, то се разболява по-често. Може да попаднеш на ясла където "пасат"децата.

Всеки си решава,  но наистина радвам се че си щастлива с твоя избор, така трябва да е.

# 211
  • София
  • Мнения: 715
Здравейте.
 Аз  съм от майките, които не харесват  яслите.
(Без да ме линчувате  това е мое мнение)
Моето дете не го дадох на ясла ,а на градина го приеха чак сега на 5 години защото вече е задължително.  Първото ,което видя в градината за точно два дни е вирус и сега пак аз го гледам естествено.
Май ще почакам доста докато дочакаме да свикне.
Племенницата започна да ходи на ясла щом стана на 2 години  и освен болести и безкрайни сополи друго не вижда.

А да и не говоря само за деца,  нито съм обсебваща детето ми .
А професионално също продължих да се развивам имам собствен бизнес и кърмих дълго и  даже и хоби си намерих .
И бяха невероятни години за мен с моето дете.

# 212
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Което разбива на пух и прах теорията, че дете, гледано вкъщи до късно и кърмено до късно, по-малко боледува и има добър имунитет.

# 213
  • София
  • Мнения: 715
Темата с боледуването е дълга.
И да има разлика сега след градината колко е зле това боледуване и преди когато не е била болна от близо  година ако не и повече.

# 214
  • Мнения: 11 145
Ма разбира се, всяко спестено боледуване е от полза. Не честите и ранни боледувания изграждат имунния отговор - до голяма степен е обратното (макар срещата с патогени да има известна роля). Има разлика дали дете Х ще боледува 100 пъти, 50 или 5, на каква възраст, колко тежко ще е и какви медикаменти ще приеме.
Освен това едно конкретно дете не "разбива на пух и прах теорията" -  тя стъпва на статистически данни, базирани на дългогодишни наблюдения върху хиляди деца. Моето дете примерно е в съзвучие с тия статистики, но това е също и личен късмет, играят много други фактори като генетична обремененост, условия на средата и т.н.

# 215
  • Мнения: X
Моето не е кърмено, тръгна директно на училище на 4 години и 3 месеца,  но е изключително здраво дете, което рядко боледува за ден-два годишно.

# 216
  • Пловдив
  • Мнения: 1 926
Моето ходи на ясла, защото не смогвах да я гледам и да работя. С частен бизнес съм и не мога да си позволя да спра работа, защото ще си изгубя доходите, работех още от родилното.  Нямаме налични баби, които да помагат.
Гледах я почти до 2 годинки и я пуснах на частна ясла, където са 8 деца. Тя ходи с желание, забавлява се и даже като я взимам играе и ми отнема време са я откъсна от игрите.
Доволна съм засега и не съжалявам, така успявам да съм по- продуктивна и като я взема следобед си имаме часове, в които заедно се забавляваме.
Успявам и малко да отдъхна , да отида на спорт, да направя нещо за себе си.
Иначе имам приятелки в чужбина, техните дечица тръгнаха на ясла на 6 месеца , защото там нямаха друг избор.

# 217
  • Мнения: 908
От темата разбирам, че яслата е за бедни, изтерзани майки, които не искат да си погледнат децата и ги пращат на ясла, където да се отърват от тях, докато те са принудени да работят. Хайде малко по-сериозно.

Аз лично предпочитам за възрастта след 2 г. да са на ясла отколкото с баба, детегледачка или майка в трета година неплатен отпуск. Ако не беше боледуването, щеше да е идеално.

# 218
  • София
  • Мнения: 715
Да обаче много боледуват.  Защо се случва това не искам да коментирам . Иначе имам мнение. Как смогвате с болничните се чудя?

Ето днес ми звънна позната да ми каже , че в градината на детето и имат даже и въшки.

# 219
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Дъщеря ми е 4 клас вече и по чудо в ясла, градина и училище досега се размина с въшките.

Боледуването е индивидуално, не може да се обобщава за всички деца. С болничните... При мен са се включвали баба и дядо, когато е била болна, което не беше често. Но иначе вероятно бихме се редували с баща й. Все пак това дете не е болно 30 от 30 дни в месеца.

# 220
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Моите деца, слава Богу, не боледуват често, освен лека хрема от време на време, както и кашлица понякога, като тогава не ги спирам и си ходят нормално (това съм го коментирала много пъти, така че ако може без излишни коментари колко съм безотговорна). Когато са действително болни и не се чувстват добре, което в общо 3-5 пъти в годината, някой от нас остава вкъщи, полагат ни се по 10 дни болничен на дете на родител.

# 221
  • Мнения: 3 442
Въшките не са толкова страшни все пак Simple Smile

В у-щето на дъщерите ми през месец има съобщения за въшки..  реално е хващала само голямата (и аз покрай нея)  веднъж на 3г. Но чак пък да не ги водя на ясла заради въшки...

Боледуването си е казус.. при нас бяха детегледачка и брат ми когато можеше ( беше студент тогава).

Последна редакция: сб, 19 ное 2022, 14:56 от Eli..........

# 222
  • Мнения: 297
Именно, че яслата е крайния вариант, когато нямаш други опции. Защото не вярвам майка да може да си остане вкъщи /има си принцески принц/ или има баба на разположение или има възможност за детегледачка, но да избере яслата... Кой нормален ще го избере съзнателно ако има друга опция? Няма. Значи е крайния вариант за когато няма друг. А не, че било полезно, както тука се опитват да го изкарат хората, за които това е бил единствения вариант. Ми като имаш само една опция, много ясно, че няма какво да избираш и какво да мислиш полезно/не полезно. Даваш го и толкова, няма какво да се обсъжда.
Пуснах детето ми на държавна ясла на година и шест месеца. Можех да си позволя частна такава ,а  в квартала ни имаме и баба, която можеше да я гледа, но по чудо я приеха на държавна.Социалният контакт няма как да бъде същият на бабин дом.  Не съм зависима от  бабата и нейните ангажименти.  В момента е първа група и през живота си е пила 1 път антибиотик и то през лятната ваканция, когато не посещаваше ясла за 1 месец. Радвам се , че избрах яслата , а не бабата. Детето ми е много самостоятелно, има своя приятелска среда и ежедневно се изумявам какви неща учат в градината, защото ми разказва и показва. Вече е в първа градинска група.
Аз съм една ненормална майка, която си изпрати детето на 1.6г на държавна ясла, при наличие и на други алтернативи,  и се радвам от избора, който направих тогава.

Последна редакция: сб, 19 ное 2022, 16:25 от .:Macinka:.

# 223
  • Мнения: 11 145
Споделено днес от приятелка лекар Simple Smile Не можах да се сдържа да съживя темата. Ами точно в целта е!

# 224
  • Мнения: 3 442
Споделено днес от приятелка лекар Simple Smile Не можах да се сдържа да съживя темата. Ами точно в целта е!



Може и да е така, но защо трябва да ти носи всичко, което прави там? Ти носиш ли си работата вкъщи?Simple Smile

# 225
  • Мнения: 11 145
Май не си разбрала шегата Simple Smile

Иначе си нося, да, от пандемията насам работя основно хоум офис. Е, ся, има и виц за патоанатома, дето си носел работа за вкъщи Simple Smile

# 226
  • Мнения: 3 442
Май не си разбрала шегата Simple Smile

Иначе си нося, да, от пандемията насам работя основно хоум офис. Е, ся, има и виц за патоанатома, дето си носел работа за вкъщи Simple Smile

Разбрах я Simple Smile
Просто добавям Simple Smile

И аз работа от вкъщи. Даже не отивам да си я взема от офиса. 🙃

# 227
  • Мнения: 2 080
Писах в началото на темата. Сега изчетох няколко коментара.
То хубаво, социализация и интеграция, ама как се случва при два дни ходене и месец вкъщи? Не при всички, но при много деца. Лекарства на месец, колкото половин майчинство или голяма част от заплатата,  и в повечето случаи болни всички вкъщи.
Моето дете си е достатъчно социализирано и без посещение (до преди месеци) на ДГ.  От яслата нямам  добро впечатление. Нито като грижа, нито като отношение, нито като социализиране ( остаряла дума).
Но родителите трябва да работят и избор нямат.
 Потребителите, които пишат от чужбина може ли да споделят дали децата са задължени да спят там, и нямат ли занимания докато другите спят.Колко деца са в група?
 Колко е средната работна заплата, политиката за децата,  за да могат да си позволят детегелдачка или да си останат вкъщи. Или да имат необходимата подкрепа и защита от държавата, да си взимат спокойно болничен.
Не само да се изтъква колко е дълго  майчинството е България. И колко социализираща била яслата. И, разбира се, “придобиване”  на имунитет Thinking

При хоум офис, също не можех да си позоля да съм сама с детето. Работих и повече.
В коя сфера са тези работодатели с продължаващия хоум офис (или всички са  IT, може би и част от счетоводителите). Все пак, това не е регламентирано в КТ.

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 02:13 от CasaDelSol

# 228
  • Варна
  • Мнения: 36 726
Винаги ми става странно като прочета "два дни ходене, месец вкъщи". Точно като израза за моторджиите "карат с 200 в града". Понеже и дете имам, и мотор карам, и двете ми звучат абсурдно. В моя град (Варна, за който се интересува) не виждам място, където може мотор да вдигне 200, но това не пречи на хора, които са го виждали само на картинка, да твърдят това с пълна увереност и да плюят моторджиите, че правели гонки и им пречели да спят. Същото и с боледуването в яслата. Искрено не вярвам, че дете може да лепне т.нар. яслен/градински сопол и да откара вкъщи цял месец. Говоря за общия случай, а не за не дай боже усложнения, които водят до сериозно заболяване. И ако детето ми лепне сопола няма да се притесня, а ще го приема за нещо нормално. Но ако един месец не успява да го пребори тоя сопол и това се повтаря всеки месец, сериозно ще се притесня и няма да търся вината в яслата.

Личният ми опит от ясла и градина с дъщеря ми е по три дни, максимум пет, за което време вируса минава. Какъв е тоя месец, какви са тия пет лева?

# 229
  • Мнения: 68 994
В темата за боледуване в градинска възраст, в която списвах по времето, в което синът ми бе в ДГ, имаше много деца на които единия сопол им слизаше в дроба и правеха инхалации с вентолин и пулмикорт. Не за 3 дена, да ти кажа. Съответно ги задържаха повечко вкъщи. Не за 3 дена. За повечко.
От там станах спец по тия проблеми, от четене на споделеното само. Не съм с впечатления че са изключения тези усложнения с бронхитите и астмата.
Бай бабо да ни те стига  ли беше.
Ей ги десетте лева. Не са пет.
Сития на гладния не вярва.
Като виц му звучи, ама за друг не е виц.

# 230
  • Мнения: 6 706
От 15-ти септември до сега, детето ми е ходило на градина общо 10 дни. През ноември е ходил от 01 до 04ти. После се разболя и повече не е ходил. Днес пак сме на лекар, защото е с поредния вирус. Три дни беше здрав след две седмици на инжекции и три антибиотика. Три дни... И сега нов вирус.
И това е първа група в градината, не е ясла. Много съжалявам, че изобщо го пуснах и тази година на градина. Ама после няма как да стане от втора група да започне, че нали е задължително.

# 231
  • Пловдив
  • Мнения: 1 926
Да, втора група е задължителна, но позната учителка в ДГ ми беше споменала, че може и само да обяд да ходи , ако не искате за цял ден. Защото реално “ уроците” им са до обед.
За съжаление наистина някои дечица си ги изкарват по- тежко яслените и градинските болести. Вече се чудя дали просто не е до късмет и имунитет на самото детенце. Ето, на когото детето е изкарвало по- леко вирусите се застъпва за яслата, а който е патил от антибиотици, инжекции, болести- против. Имам малка братовчедка, която дори без да ходи на ясла лепна от кака си такъв отит, че беше в болница 10 дни. Та майка и директно я задържа вкъщи чак до втората задължителна група на ДГ.

# 232
  • Германия
  • Мнения: 3 438

 Потребителите, които пишат от чужбина може ли да споделят дали децата са задължени да спят там, и нямат ли занимания докато другите спят.Колко деца са в група?
 Колко е средната работна заплата, политиката за децата,  за да могат да си позволят детегелдачка или да си останат вкъщи. Или да имат необходимата подкрепа и защита от държавата, да си взимат спокойно болничен.

Ние живеем в Германия, в нашата ясла децата са 12 в група с три възпитателки. Всички спят на обяд. В детската градина обаче следобедният сън не е задължителен, в някои градини дори не е възможен. Който не иска да спи се занимава с нещо.

Средната заплата не е нищо особено, като цяло заплатите в Германия не са високи, просто други неща не са скъпи. Детегледачка, която да гледа само едно дете по-скоро е рядкост и вероятно доста скъпо удоволствие. Au Pair е вариант за хора с високи доходи, примерно лекари. Иначе има възпитателки, които гледат до 5 деца вкъщи, това струва на родителите толкова, колкото и ако детето е в ясла. Политиката е майките да работят на 20-30 часа седмично, аз не познавам никой, който да има малки деца и да работи повече, детските заведения затварят масово около 16:30-17:00.
На родител и дете се полагат по 10 дни болничен на година. Предполагам можеш да вземеш и повече, но няма да е платен.

# 233
  • Мнения: 3 442
Много добри условия Simple Smile

В Испания болничните за дете не са платени, но може да си използваш отпуската. Има фирми в които те гледат много на криво, ако си си останал вкъщи за болно дете...
Имаш право да поискаш намален работен ден, които не могат да ти откажат, докато детето стане на 12г, но и заплатата намалява, всеаи сам си решава.
Сигурно е от климата.. но децата не боледуват толкова май и никога не е за повече от 5 дена.  Лекари и родители са много резервирани от към даването на антибиотик .

# 234
  • Мнения: 2 352
А кога смятат едно дете за болно. В България е голям хаус. За една майка детето и да кашля и да има бистър сопол, не е болно. Друга веднъж да кихне и е купила антибиотика.
В чужбина какво е положението?

# 235
  • Мнения: 6 706
Ама какво значи "смятат" за болно... Има си лекари, които преценяват какво е здравословното състояние на детето. Майката няма как да знае преди да го е видял лекар. Като има сополи - на лекар, като кашля - на лекар, като има температура - на лекар. Нали това им е работата. Ние не сме лекари, за да преценяваме.
То нали точно затова градините и яслите са развъдници на вируси, защото майката била преценила, че имало само малко сополи, или само малко се закашляло, или то било от третата сливица, или била остатъчна кашлица, или кашляло от въздуха, щото било прашно... Flushed още хиляди невероятни причини съм чувала за кашлицата само и само да не го заведат на лекар и да е там на градината, защото нямало кой да го гледа. После и другите се заразяват, дето си ги пазим и като имат "само" сопол пак не ги пускаме. Пускам го само, когато е здрав. Какво значи здрав - ами без сопол, без кашлица. И след два дена го вземам болен, защото някоя си била преценила, че имало само сопол и кашляло само като спи, но това не е болест неееее то е здраво... само малко му тече носа и малко кашля, ама е здраво, бе, здраво е. Писнало ми е от такива дето сами си преценяват и заразяват другите.

# 236
  • Мнения: 2 352
На теория много неща са ясни. На практика съм се нагледала на много неща. Много доктори издава бележки, че детето е здраво, а то кашля и има сополи. В градините и яслите ги пускат видимо болни, оправданията е, че майките се карали с тях... Лично преди месец бях свидетел на това, майката се караше с госпожата. Направо е някакъв кошмар.
Естествено, че не е майката тази, която преценя дали е здраво или болно детето. За мен вината е и в докторите, които издават бележки. Сутринта като го заведат с една бележка, че е здраво детето, госпожите няма какво да правят, освен да го приемат. Съответно след 3 дни половината деца са окапали болни. Не подкрепям тази практика! Просто ми е интересно в чужбина как стои въпроса.

# 237
  • Мнения: 11 145
Просто ми е интересно в чужбина как стои въпроса.
В чужбините, които на мен са ми известни, сопол и подкашляне не са повод за отсъствие. Спират се за по-тежки симптоми (високи температура минимум). Както стана ясно, майките имат право на 10 дни болничен годишно или пък от отпуската трябва да взимат.


Highspeed,
хипербола се нарича Simple Smile "Карат с 80" на място, където разрешената и разумна скорост е 30 или 40, feels like "карат с 200". И е също толкова опасно.

# 238
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Децата се спират от градина само ако имат температура, разстройство и/или повръщане. И разбира се заразни болести тип шарка.
Сопол изобщо не го отразяват, кашлицата и нея така. Най-много да кажат като информация че детето днес много е кашляло или му е било трудно да спи заради запушен нос.

Лекарите действително рядко изписват антибиотик, за кашлица досега никога не са ми изписвали. Само за доказана бактериална инфекция, отит… това е май.

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 13:04 от TeoM83

# 239
  • Мнения: 6 497

 Потребителите, които пишат от чужбина може ли да споделят дали децата са задължени да спят там, и нямат ли занимания докато другите спят.Колко деца са в група?
 Колко е средната работна заплата, политиката за децата,  за да могат да си позволят детегелдачка или да си останат вкъщи. Или да имат необходимата подкрепа и защита от държавата, да си взимат спокойно болничен.
Не само да се изтъква колко е дълго  майчинството е България. И колко социализираща била яслата. И, разбира се, “придобиване”  на имунитет Thinking

При хоум офис, също не можех да си позоля да съм сама с детето. Работих и повече.
В коя сфера са тези работодатели с продължаващия хоум офис (или всички са  IT, може би и част от счетоводителите). Все пак, това не е регламентирано в КТ.
Германия, личен опит от:
- частна двуезична градина с отворен тип организация - децата са общо 4 групи по 18-20 деца в група с по 3 възпитателки в група. Децата могат да избират в коя група/помещение да пребивават и с какво да се занимават във всеки един момент.
- частна ведомствена градина - 3 групи по 15 деца с по 2 възпитателки на група.
- частна католическа градина - 4 групи с по 18 деца в група с 2-3 възпитателки на група. 2 от групите са само до обед, те са с 2 възпитателки.
И в трите градини децата в групите бяха в различна възраст / от 2 и половина до 6 г./. Спането на обяд беше по желание на децата, можеше и просто да полегнат тихо и да слушат приказка, без да спят. Докато спящите спят, другите се занимават с тихи игри.
Докато децата ми са били в градинска възраст, аз не съм работила. Издържали сме се с една заплата (за висококвалифициран труд), без особени лишения.
Когато и трите започнаха училище, започнах да работя почасово, после на половин работен ден.
В момента работя на пълен работен ден, предимно хоумофис, не съм нито IT, нито счетоводител.
Болничните не са (били) проблем, но рядко ни се налагат.

При боледуващи често деца бих търсила първопричината за лошия имунитет. При нас - едното реагираше към мухъл, почти беше стигнало до астма. В момента, в който сменихме жилището, боледуването спря. Другото се оказа с полипи в носоглътката. Операцията е лека, като вадене на трета сливица. След нея боледуването спря, а бяха постоянни отити, бронхити, бронхиолити.
Тук сополът не е болест, нито температура до 38. Течението в помещенията е постоянно, проветряването  е издигнато в култ. Децата се извеждат навън във всякакви метеорологични условия, вкл. дъжд, сняг, вятър, жега. Единствено силна гръмотевична буря или гъста мъгла ще ги спре.

# 240
  • София
  • Мнения: 715
Според мен ситуацията с боледуването на децата в яслите и градините в България излиза извън  контрол. Последните една/ две години децата все повече боледуват и групите са с много болни и отсъстващи деца.
Факт е , че детето изкара остър бронхит след три дни ходене на ДГ . След като пулмоложката и лекарката на детето прецениха , че е здрава аз трябваше пак да я пратя на градина нищо ,че още правехме инхалации за  кашлицата.
След два дни ходене до обяд я взех с отит.
Еми  ние нямаме боледуване ,което да е пет дни.
Като в омагьосан кръг сме.
Няма как след всичко изпито от детето да не и спадне имунитета.
Отделно аз изживявам повече стрес от обикалянето по кабинетите на докторите и от нея.

# 241
  • Мнения: 3 442
При нас детето е болно, ако има температура  Simple Smile

# 242
  • Мнения: 6 706
При някои заболявания няма температура. Моето примерно като беше с бронхит и не е вдигал температура. При вирусните вдигат, да. Ама при някои - не. А имаше и вирус повръщане по едно време, ама пак нямаше температура. Та, тя не може да бъде единствен критерий.

# 243
  • Мнения: 2 080
Дъщеря ми с лека температура е по-жизнена отколкото с въпросните сополи, от които не може да се храни, да лежи, да спи. Три седмици. Бебето беше по същия начин. И от двмата рев,трудно хранене и неспокоен сън.
Да, други деца с бършещи се сополи, кашлица и хрипове са в градината. Аз не мога да си представя как ще си пусна детето в такова състояние.
(Тоя вирус с повръщането го има и сега в нашата ДГ. Ама той май си е постоянно там. Тя кара такъв в яслата).

# 244
  • Мнения: 3 442
Ако за сополи си стоите вкъщи... наистина по-добре не си губете времето и парите да се опитвате с ясли и градини Simple Smile

Последна редакция: сб, 26 ное 2022, 07:48 от Eli..........

# 245
  • Мнения: 6 706
Оле изумявам се колко безотговорни могат да бъдат хората...
Да ти кажа не само детето си стои вкъщи със "само" сополи, а даже и аз си останах вкъщи два дни със "само" сополи, понеже работя също с деца и съм отговорен човек и не искам да ги заразявам. И да ти кажа "само" сополите бяха толкова ужасни първия ден като ми се задръстиха синусите, че ме болеше цялата глава и не можех да мисля адекватно. А втория ден прекарах на мивката, защото течеше като водопад. И съм голям човек,а едно малко човече не знам как би изкарало цял ден на градина със същото.

# 246
  • Мнения: 3 442
А какво правите в училищнта възраст?
Или ще им преподавате от вкъщи?

# 247
  • София
  • Мнения: 715
То няма значение на каква възраст си . Дали ходиш на училище или работа. Ако си болен си стоиш вкъщи.
Така няма да има грипни епидемии.

# 248
  • София
  • Мнения: 3 470
Наскоро си говорих с познати, които са в чужбина. С 300 зора успяха да избутат да гледат детето до 9м възраст преди да се наложи да го дадат на ясла. Та се заговорихме за болестите и казаха, че при тях кашлица, хрема, въшки и прочие не се счита за болно дете. Не го взимат единствено, ако вече е с много висока температура и повръщане, разстройство. Иначе с години си ходят кашлящи и бършещи сополи. С насмешка казаха, че и въшките са до 1ви клас спътници в градината. И децата реално почти не отсъстват, защото не се спират на първия показал се сопол или първото леко прокашляне. Лекарства, ако пият се носят в градината (като успеят да св доредят до лекар де, че там е зле положението с часовете и ходенето за всяко нещо)

# 249
  • Мнения: 3 442
Без да се стига до крайности, но сополи за мен не е болест, както и ако не е някаква серизна кашлица също не го броя за болест.
Ако има въшки, ми чистиш ги казваш на другите родители да проверят децата си и толкова. Какво? Да си оставя детето 2 седмици вкъщи?

# 250
  • Мнения: 1 834
Не виждам с какво помага темата.Винаги е имало повече боледуваши деца и по-малко боледуващи.Винаги е имало родители,които не могат или не искат да си гледат децата в къщи.
Сега доколкото разбрах ще се плаща минимална заплата за втората година майчинство,така вече децата ще се дават на ясла след 2 години,което е по-разумно.

# 251
  • Пловдив
  • Мнения: 1 926
Те дават минимална заплата още от януари тази година- 710 лв.

# 252
  • Мнения: 68 994
И преди 10г пак даваха..защо го коментираме като нещо ново?

# 253
  • Мнения: 2 929
И как това автоматично означава, че децата ще се дават на 2 години? Отделно, ако не се ползва тази втора година, се получава обезщетение в размер на 50% от определеното.

# 254
  • Мнения: 6 706
Обещетението за втората година не е обвързано с МРЗ. Десет години беше 380лв, въпреки периодичното увеличение на МРЗ. Януари 2022 го вдигнаха на 710лв, каквато е в момента МРЗ, но пак не е обвързано с нейното покачване. Т.е. ако от януари 2023 МРЗ стане примерно 800лв, обешетението няма да се увеличи, а ще си остане 710. Може би икономист би го обяснил по-добре. Аз изкарах на 380лв, но парите не ми бяха определящ фактор.

# 255
  • Мнения: 1 834
Казвам само,че и втората година има доход и това би позволило на повече родители да дадат детето си по-късно на ясла,отколкото ако нямаше такъв доход.

# 256
  • Мнения: 2 929
Ама то отдавна има доход втората година.

# 257
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Относно сополите. Стига с тези сополи. Има нещо, което се нарича общо състояние и се характерезира с настроението, енергичността, апетита и т.н. Важно е!
При липса на температура и запазено общо състояние това не е болест, който и каквото и да ми казва.
Аз не съм сополива, рядко имам хрема със запушен нос, възпаление до синусите и главоболие. Това е промяна на общото ми състояние.
От друга страна, когато вляза от външна температура -5,-2 или дори +5 градуса на +20, +22 в носа ми се образува конденз, който премесен със секрет изтича в близките 5 минути под формата на сопол. Това се случва сутрин и при всяка разходка на двора и не ме прави болна, кихаща, кашляща и пръскаща зарази.

# 258
  • Мнения: 2 080
Виждам, че за някои хремата на децата им не е нищо. Но в повечето случаи това е един от първите симптоми на грип, вирусно, простудено заболяване. И при други деца протича различно и по-тежко. А тези деца имат и семейства, които също работят, някои имат и бебета, близки със съпътстващи заболявания - сърдечно болни, диабетици, хора с имунокомпроментирана система и т. н.

Отговорността Ви в обществото не е само към работодателя.

Дали детето Ви е жизнено и “ само” сополиво, не е фактор, като има симптоми.
Да, шок и ужас, че дъщеря ми не ходеше толкова време на ДГ, заради сополи, с които едвам дишаше. За другото писах. И заради тоя “сопол” мислите ли, че не пуснахме кръвна картина и не видяхме  разбърканите показатели. Ама сопол де .....
Poohito, не става въпрос за конденз.

# 259
  • Мнения: 15 356
Моето по две седмици и половина ходи или поне по десетина дни,веднъж само изкара три дни и се разсополиви. Да чукам на дърво ангини, бронхити и т.н.не са се случвали, нормален градински сопол. За няколко дни капки се оправя и пак отива. Не бих казала, че е болнава и не е имало много седене вкъщи. И е в настроение, пее, танцува, играе си, яде, само сопола си тече. От опита ми нямам драма с боледувания. АБ да кажа да е пила, не е.Плю го и й беше изписан за ковид, видях, че го кара като лек вирус и не й го давах повече.
Poohito, и аз като вляза от студено на топло и сопол и сълзи ми тръгват. И аз съм здрава въпреки това.

# 260
  • Германия
  • Мнения: 3 438
Тези дискусии се развихрят през няколко месеца, за отговорността ни към обществото. Но аз не мога да видя логиката защо ако от 20 деца едно-две карат болестите по-тежко, или имат близки с хронични болести и т.н., другите 18 трябва да си седят вкъщи със сополите. Аз не мога да пазя всички, в крайна сметка всеки е отговорен за себе си, за собственото си семейство и за финансите си.
Когато моите деца са “болни”, имат хрема или кашлица, аз не се заразявам, те си се оправят и без лекарства, групите почти винаги са пълни, рядко някое дете отсъства повече от няколко дни до седмица.

Както и да е, тия приказки не водят до нищо така или иначе 😒

# 261
  • Мнения: 68 994
Тъй ми..я който има дете със здравословни усложнения и хронични болежки, да си го държи вкъщи. Ще ми го дава на градина.....аааа...откъдЯ накъдЯ....

Така прозвуча горния пост. Тъжно. Другите кучета ги яли...ма много възвишено, няма що...

# 262
  • Мнения: 3 442
Ми може да ти е тъжно, но ако на едно дете се усложнят сополите, това не означава че още 20 задължително ще се случи същото или че дори на това дете ще се повтори..

Но след като сте За стоенето вкъщи до късно този проблем не ви засяга май...

Последна редакция: нд, 27 ное 2022, 14:27 от Eli..........

# 263
  • Мнения: 68 994
Права сте за едно, не ме засяга. Вече.
Но винаги се изумявам, признавам си.
Сякаш дете с провесен до колене сопол и плуващи очи е много готина гледка. Ами не е, да ви кажа...не знам защо си мислите обратното, и си пращате сополивото дете в този му вид, но свят шарен.

# 264
  • Мнения: 675
Където живея никой не би си помислил да спре дете от ясла/градина/училище за сополи и кашлица само. При температура и други екстри като повръщане, веднага се обаждат да се прибере от родител. Боледуват от всякакви вируси, разбира се. Ако не в яслата, ще бъде по-късно.
Понеже някой пита горе. В яслата са 9 деца на 3 възпитателки. Групите са смесени с деца между 4 месеца и 4 години. Ако има бебета под 18 месеца изискват възпитателят, който го гледа, да се грижи за само още едно дете. Мисля, че общо взето спазват тези съотношения. Много бях доволна от резултата в моя случай. Когато се роди второто ми дете минах на модел с детегледачка вкъщи заради логистиката.

# 265
  • Мнения: 15 356
Моето дете е само за чужбинска ясла значи. Спирам я за сопол, защото няма смисъл да се разхождаме и да я върнат. Вече писах, че нищо друго й няма и минава за няколко дни с капки

# 266
  • Мнения: 2 080

Понеже някой пита горе. В яслата са 9 деца на 3 възпитателки. Групите са смесени с деца между 4 месеца и 4 години. Ако има бебета под 18 месеца изискват възпитателят, който го гледа, да се грижи за само още едно дете. Мисля, че общо взето спазват тези съотношения. Много бях доволна от резултата в моя случай. Когато се роди второто ми дете минах на модел с детегледачка вкъщи заради логистиката.

В яслата преди три години бяха около 20 -22 деца, сега  в ДГ са над 25, с по две възпитателки, учителка и помощник( която  е до по- рано). Стаята,  в която стоят е колкото един хол на апартамент.

Това с детегледачката и логистиката не го разбрах.

# 267
  • София
  • Мнения: 3 470
Те и сега са толкова на брой в държавните, но никога не ходят повече от 12-15 наведнъж.
(Искам хол колкото стая в ДГ, в 3те държавни покрай нас стаите са им колкото апартамента ни Grinning )

В частни има групи по 10 деца с педагог и помощник (и като има болни падат до 5-6, което хич не е много като броим, че има семейства с по 3-4 деца вече и не ги гледат постоянно по 2ма възрастни).

# 268
  • Мнения: 2 579
Точно за сополи най-често отсъства детето ми от ясла като първоначална причина. Най-съвестно го водя по лекари, които се ядосват, че от яслата ни разкарват за това. И наистина започва да става много неприятно, защото както е само сопол, аз за да си оправдая отсъствието от работа най-малко, трябва да заведа детето на лекар. Там, сред сериозно болни и кашлящи, откарваме близо 2 часа чакане. Познайте след това какво се случва. Ето, пресен пример от миналата седмица. Малкият е със корички в нослето, даже не му тече носът, но очевидно го дразни нещо и гъгне. От яслата веднага ми го експедират, и аз като загрижена майка и съвестна гражданка го помъквам - първо на ЛЛ - там 2 часа, през това време още 5 деца кашлящи като магарета чакат и бухат върху главите ни. Успяваме да се доредим - хоп - направление за УНГ. За болничен елате след като ви види УНГ-то. А на УНГ-то кабинета баш срещу рентгена, дето всички със съмнение за ковид чакат. Пускаме два вида секрети за  бактерии - няма.
Айде пак при ЛЛ - още 2 часа дрямане - пак сред болни и кашлящи. Синът ми до този момент е само с въпросния почти невидим сопол. Ни зачервено гърло, нито Т, нито кашлица. Гърдите чисти. Изписват му амнайсе вида капки за нос, от които два антибиотични препарата - нищо, че не е открита бактерия.
Междувременно и на контролен го водя при пулмолог - и тя не установява нищо. За нея си е здрав.
В резултат на цялото обикаляне, в края на седмицата съм с болно гърло и кашлица, а на следващия ден вече и синът ми кашля и е с леко завишена температура. Моля се да не стигнем пак до тежките артилерии. Но ето един пример как от само сопол може да се стигне до 10-ки дни неходене на ясла. И не защото сополът е бил толкоз страшен, ами защото детето се мъкне постоянно по лекари. А аз за съжаление не съм от тези майки, които могат да си останат вкъщи при най-лекия симптом без да представят документ от лекар. От там и омагьосания кръг с болнични, бележки за клинично здраво дете итн. Лекарят какво да направи? Или ти дава болничен, или бележка, че детето е здраво, ако така е преценил. Само че болничните и отпуските не са безгранични. И като си изгърмиш 40 дни болничен за някакви по-леки настинки, после ако ти потрябват за нещо наистина сериозно, се чудиш какви да ги дялкаш.

# 269
  • Мнения: 675
@CasaDelSol
Яслата затваря в 17:45. Когато бях с едно дете, работата ми беше по-гъвкава. После смених като се роди малкото и реших, че имам нужда от помощ, за да съм пълноценна на работа и вкъщи. По майчинство останах 14 седмици с голямото дете и 8 месеца с малкото. Втория път беше доста по-приятно Wink

# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Голям купон беше сопола по време на Ковид /пролетта на 2020/.
Сопол = марш на лекар.
Лекаря обаче с огромна табела "ВЪВ ВТОРНИК И ЧЕТВЪРТЪК ЗЕЛЕН КОРИДОР ЗА КОНСУЛТАЦИЯ И ВАКСИНАЦИЯ НА ЗДРАВИ ДЕЦА".
Сопола ти е върнат в понеделник следобяд, като са те извикали спешно да си го прибереш, т.е. си си тръгнал без уважителна причина от работа. Личния лекар след 13 часа не работи. Във вторник нямаш право да го посетиш, защото е ЗЕЛЕВ КОРИДОР, т.е. няма как да вземеш документ здраво или болно е детето, а според градината то е обявено за болно, нямаш и болничен за вторник. В сряда може и да се добереш до лекар, освен, ако не ти каже, че със сопол си съмнителен за Ковид и няма право да те приеме в кабинет, на въпроса "къде да ида", отговора беше "възрастните отиват в Ковид център за диагностика, за децата обаче няма дадено разпореждане, но пациенти с хрема и кашлица ни е наредено да не приемаме.". Продължават дните, в които детето уж е болно, но родителя няма болничен, но няма и как да иде на работа.

# 271
  • Мнения: 2 579
Мда, покрай тоя Ковид явно истерията е придобила чудовищни размери. Сега вече за ковид толкоз не се трепери, но пък са останали по-затегнатите мерки по отношение на сополите. Редовният коментар на лекарите ( и то не един, а всички до един) е, че персоналът в яслата ги домързява и понеже не им се плаща на брой дете, гледат да ги редуцират. А родителите как да жонглират с болести - по-леки и тежки и отсъствия - по-кратки и дълги, тяхна си работа. 

# 272
  • Мнения: 15 356
Така е. Аз не я водя за сопол на лекар, ходим за бележка, здраво дете чака с болните. Поне не ползвам болничен, един дерт по-малко. Но съм имала случай на видео разговор да се увеси на врата ми и да работя с нея.

# 273
  • Мнения: 2 579
Bobchita, и аз все повече се замислям да си търся някаква работа хоум офис заради това често неходене на ясла. Ама поне за момента не виждам как бих работила дори и нещо само с писане на и-мейли свързано. Мен не ме оставя изобщо сина ми. Постоянно е метнат върху мен или ме дърпа да играем, или ...каквото се сети. Не мога да си представя да водя някакви делови разговори, като го знам как постоянно пита "Кой е?" или направо ми дърпа телефона.

# 274
  • Мнения: 3 442
Ей, не мога да разбера как си позволявате да имате сополи точно във вторник...
Радвам се че при нас никой не се хваща за едни сополи, защото яслата направо ще трябваше да затвори от октомври до април...

# 275
  • Мнения: 2 579
Всъщност аз от познати, на които децата им посещават същата ДЯ съм чувала, че не във всяка група са толкова стриктни по отношение на въпросните сополи.
Но впечатленията ми от нашата са, както писах и по-горе, че голяма част от майките или са в майчинство, или домакини, или работят нещо отвкъщи, или си имат баби с безгранични възможности да помагат. След като моето дете в 17 ч е едно от последните взети. А в 7:10 е едно от най-рано заведените. Имаме една, дето успя да изнерви всички с постоянните си страхове и истерии детето и да не се разболее. Ходеше при директорката да се жалва: тоз видяла да кашля, оня със сопол и правеше проблеми на родителите. Последно искаше едва ли не всеки да й дава отчет детето му защо не е на ясла и от какво е болно, за да можела да прецени кога да пуснела неин Иванчо на ясла, че да не вземел да се зарази я с Коксаки, я с нещо друго. В същото време се оказва, че детето й си е на ясла, докато тя си гледа бебето вкъщи. Даже самата тя го беше изтървала сополив на ясла. Има много жени без работа, които се чудят какви проблеми да си измислят. Като оставим настрана болестите, другите конфликтни моменти са когато се събират пари за разни празници и подаръци. Е, тогава настава голямо меле в чатовете. И точно покрай тия мелета става ясно коя майка чие дете е ходила да наклепа, че го били пратили болно.

# 276
  • Мнения: 5 440
Аз няма да спра да се очудвам на майчинската глупост. По групите гледам постоянни възмущения как си водели децата болни на градина. Само че изпускат момента, че децата са заразни ПРЕДИ да проявят симптоми. Едно дете което ще вдигне Т/започне да кашля в 22 часа вечерта, а през деня си е било на ясла е 100 пъти по - вероятно да зарази другите, от дете, което е пуснато на ясла със сопол на ден 5.
И не, не си пускам детето със сополи.

# 277
  • Мнения: 908
"Учудвам" е правилно, а не "очудвам".
Иначе темата стана като един виц.
Детето казва "хубаво е", лелите от бг-мамма казват "не е хубаво". Simple Smile
Вицът:
Скрит текст:

– Слушай Иване, знам, че спиш с жена ми! Това не е хубаво!
– Т'ва пък вашето семейство не мога да ви разбера! Жена ти вика - хубаво е, ти викаш - не е хубаво...

# 278
  • Мнения: 15 356
Bobchita, и аз все повече се замислям да си търся някаква работа хоум офис заради това често неходене на ясла. Ама поне за момента не виждам как бих работила дори и нещо само с писане на и-мейли свързано. Мен не ме оставя изобщо сина ми. Постоянно е метнат върху мен или ме дърпа да играем, или ...каквото се сети. Не мога да си представя да водя някакви делови разговори, като го знам как постоянно пита "Кой е?" или направо ми дърпа телефона.
Сложно е. Аз една година карах курс, шест месеца стаж и много безплатна работа само за да мога от вкъщи да работя. Хиляди левове платих и още уча де , едва от този месец имам добри доходи и даже вече съм на предела клиенти, които мога да взема. Във фитнеса ме намери даже един клиент. Но много труд хвърлих.

# 279
  • Мнения: 2 080
Аз няма да спра да се очудвам на майчинската глупост. По групите гледам постоянни възмущения как си водели децата болни на градина. Само че изпускат момента, че децата са заразни ПРЕДИ да проявят симптоми. Едно дете което ще вдигне Т/започне да кашля в 22 часа вечерта, а през деня си е било на ясла е 100 пъти по - вероятно да зарази другите, от дете, което е пуснато на ясла със сопол на ден 5.
И не, не си пускам детето със сополи.

Става въпрос за тези със симптоми и дали сополите са симптом.
Много си ги пускат болни със симптоми. При нас някои родители си казаха. Не можело да отсъстват от работа.
И да го върнат, взимат си бележка от лекар и на другия ден пак там. След няколко дни половината от присъстващите дотогава са болни.

# 280
  • Мнения: 4 420
С и без сополи, децата от яслата и градината си носят най-различни вируси. Дъщеря ми, когато ходеше на ясла, боледуваше рядко. Аз, обаче, прихващах всички вируси. Тя нямаше никакви симптоми, ни сопол, ни кашлица. Аз всеки месец карах по една ангина и то доста тежко.

# 281
  • Мнения: 1 001
Ние също сме в Германия, няма нужда да повтарям написаното от други потребителки, до голяма степен се припокриват нещата. Масово децата тръгват на ясла на годината, когато свърши платеното майчинство.
Изписването на лекарства различни от физиологичен разтвор (това даже и не е медикамент) за промивки на сополи и инхалации, чист парацетамол и капки за нос е рядкост, освен ако има индикации за това; антибиотик - когато наистина нужда от това, а не за застраховка.
Дъщеря ми тръгна на ясла преди да навърши година и половина, спирам я ако има сериозна хрема и не може да диша от сополи (което е около 3 дена) и вдигне Т и не се чувства добре. Да чукна на дърво, до сега антибиотик не е пила. Като видя, че е настинала я топля във ваната и добавям едно олио за баня на Пенатен с мащерка да дишя изпаренията, след това й правя масаж пак с един от тези балсами с етерични масла по гърба и краката да се затопли и евентуално изпоти и да й “излезе” настинката. Ако накашля първо й гледам сливиците дали са възпалени и с памук на клечка напоен в мед й обирам налепите ако има такива. Интересно, че тя предпочита този “нехуманен” подход, вместо някакви спрейове за гърло, мазохист си е явно.
Факт е, че тук се залага повече на изграждането на имунитет - разходни навън, било то и 0 градуса, щом са облечени подходящо, нищо няма да им стане, напротив, даже е полезно, отколкото да стоят затворени вътре. Другите деца в групата на дъщеря ми също боледуват от време на време, но нищо фрапантно. Имало е случаи на скарлатина, уста-крак вирус, въшки, но тук си пак в рамките на нормалното, част от израстването.

# 282
  • Манчестър
  • Мнения: 2 487
Моето дете тръгна на ясла на 5 месечна възраст. Трябва и да се работи.
Боледуване ?. Няма такова нещо, ако не броим няколко сопола, температура тук там [ освен ако не е над 39 градуса не се стои в къщи]. За близо 18 г може би да не е бил на градина/училище не повече от 10 дена…
Колкото по рано се социализират децата, толкова по-добре.

# 283
  • Мнения: 1 834
Децата са съвсем различни,различно боледуват,затова нашия опит надали ще е полезен за питащата.
Добре е яслата да се отложе за след втората година,ако има възможност.Ако няма кой да гледа детето ще се справят както могат с неминуемите ясленски и градитски зарази.

# 284
  • Мнения: 369
Каката пуснах на 1.7 години и съжалявам много, супер много вина изпитвах, че детето е супер често болно и аз не мога да й обърна адекватно внимание, заради работа. 2 пъти бяхме в болница, иначе от към социализация няма проблем много е контактна. Като забременях тя беше на 4 и от тогава мига да си я гледам зимата в пика на болестите и лятото си беше с мен. Малкият сега е на 1.7 и не знам кога ще го пуснем, супер много ме притесняват вирусите и боледуването Sad

# 285
  • Мнения: 1 834
Зависи от детето.Някои много боледуват.Ако има възможност ,добре е поне до 2,5 годинки да си го гледате.

# 286
  • Мнения: 7 095
Защото не става само в неплатена ...трябват пари.....а и госпожите в първа група ясно заявиха, че който е бил на ясла си личи има изградени навици,но това улеснява по скоро тях.
Боледува всеки месец и преди и сега в първа група ...
Може би ако имаше кой да я гледа бих я оставила направо за първа група,да си спестя малко болести.
Иначе си е послушна и бързо се учи.
Влезе научена в яслата без памперс и тн

# 287
  • София
  • Мнения: 43
Зависи от детето.Някои много боледуват.Ако има възможност ,добре е поне до 2,5 годинки да си го гледате.

Добре е после да го пусне на ясла, за да може малко визуално да се социализира с останалите деца.
2,5 годинки звучи като добра основа за да започне полека да се "закалява" в яслата.

# 288
  • Мнения: 1 036
За мен основното предимство е, че след верижните боледувания в яслата и ограниченото мислене на персонала там,  ДГ ни се струва едно прекрасно място с буден екип и добро отношение към децата. Плюс е и това, че детето посещава градината с желание и самочувствие, защото притесненията от яслата са надраснати.

Общи условия

Активация на акаунт