Защо детето да ходи на ясла - личен опит?

  • 13 963
  • 288
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: X
Няма нужда от подскачания и вменяване на вина.

Пишем за ползите от яслата за детето, а другото е просто обяснения защо не ни устройва да сложим нуждите на детето пред собствените. Реших да се включа в темата, защото четох суперлативите за яслите и понеже с години сме ги разисквали тези теми, реших да сложа малко реализъм в обосновките.

# 106
  • Мнения: 69 180
Аз като родила късно, на 34г, работата вече не ми беше на първо място, а на трето и десето. На първо място ми дойде детето, и времето прекарано с него.
Приоритети. Сменят си в разл.периоди от живота...днес едно е важно, после-друго....поне при мен.

Няма такъв филм при мен да работа като луда, цял живот, да ми даде тиквен медал някой, да се обърна накрая и да видя какво..че съм работила само и той животът минал.

# 107
  • Мнения: 6 791
Толкова стрес, умора и напрежение бях събрала, че тези 2 години ми бяха дар. Да знам навън вали ли, пече ли, да имам времето да чета, да седна на пейка 😃 Грим и прическа... 30 мин в салона до нас.
За яслите, силно се моля да има разумен брой деца в групите, което да гарантира по-дълга посещаемост. Както и на добър филтър. Защото не искам до 3 години да е изпила цялата Менделеева таблица.
Защото моят довод против са огромните групи. Едно са 10 деца, друго 25. Дано спрат да строят само жилищни сгради и се помисли за ясли, защото скоро ще са по 40 деца в група.

# 108
  • Мнения: 3 478
Ох, от кога да родиш на 34г е късно..

А за имането на кариера или не това си е до личен избор, въобще не е темата.

За професиите, IT ,след 3г извън работа вече е много назад, хирурзи и други лекари, инжинери, финансисти ( според позицията), маркетинг (според позицията), банкери, хора занимаващи се с данъци...

# 109
  • Мнения: 15 356
Няма нужда от подскачания и вменяване на вина.

Пишем за ползите от яслата за детето, а другото е просто обяснения защо не ни устройва да сложим нуждите на детето пред собствените. Реших да се включа в темата, защото четох суперлативите за яслите и понеже с години сме ги разисквали тези теми, реших да сложа малко реализъм в обосновките.
Темата не е за и против яслите. Или поне аз чета друго заглавие.

# 110
  • Мнения: X
Ох, от кога да родиш на 34г е късно..

А за имането на кариера или не това си е до личен избор, въобще не е темата.

За професиите, IT ,след 3г извън работа вече е много назад, хирурзи и други лекари, инжинери, финансисти ( според позицията), маркетинг (според позицията), банкери, хора занимаващи се с данъци...
Пишещите са все с тези професии Simple Smile

Моят опит е,ч е дори и в най-добрата и хубава чужбинска ясла с такса 2000$/Евро на дете не може да се сравни с анагжирана майка, която иска да се грижи за детето си и да го въпитава.
Все пак говорим за масовата българка с едно дете, която има 3 години майчинство и няма да загуби толкова работните си навици ако отдели на детето си 4-5 години.

Въобще няма да пиша за практиката когато се роди друго бебе "голямото" 2 годишно да се прати на яслата за да е по-лесно на майката в майчинство.

# 111
  • Мнения: 69 180
Ох..ах...някои родиха на 20г...и да, късничко си е като за първо дете....

Поработих десетина година..видях какво е. Поживях си също..и това видях. Дойде ред на детето...исках и това да видя какво е, а не просто между другото да мине и то. Simple Smile

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
За професиите. За 15 месеца аз изтървах една цяла епизоотологична суматоха за ЗНД, една европейска нотификация, една европейска мисия.

# 113
  • Мнения: 2 352
Няма нужда и от mom shaming. Това, че майка има право на 3г, това изобщо не означава, че масово се ползват. 3-та година не е платена, а едно дете не се гледа само с много любов.
И в крайна сметка всичко зависи от детето. Някои деца ходят с желание на ясла/ детска градина. Други не се чувстват добре там.

# 114
  • София
  • Мнения: 3 531
Параход, на детето му трябваха 3 дни за адаптация. После не е имало проблеми и само казваше, че ще ходи на градина, а мама и тати на работа. Имало е дни, в които не е искал дори да тръгва от там. Да, факт, боледуваме повече в последните 2м и половина (аз най-серизоно, но още след раждането имунитет буквално изгубих и лепвам всичко, детето е с типични сополи и температура). Обаче и до 1ви клас да си го държа, после пак ще е болен нон-стоп, средата се различава единствено по възрастта на децата.

С ММ сме точно в ИТ сферата, различен тип позиции. В последната ми фирма толкова промени има в отдел, технологии, процеси, че все едно никога не съм работила там и нямам трудов стаж, а той скоро ще си удари две цифри. В момента преквалифицирам към друга позиция, там нещата се обновяват тотално през 3-4г. и трябва да си в крак, ако искаш да си равнопоставен, а излизащите тъкмо от университет рязко са с предимство пред работодателите.

Wanderlust, аз почти не познавам семейство с едно дете вече покрай мен. Повечето са с по 2, доста вече и с 3. Ако те няма 5-6-7г си е много за всички намесени страни.

# 115
  • Мнения: 11 210
Обаче и до 1ви клас да си го държа, после пак ще е болен нон-стоп, средата се различава единствено по възрастта на децата.
Това не е така и е свързано със съзряването на имунния отговор, което е възрастово обусловено и слабо зависимо от средата. Но обещах, че няма да пиша извън личния опит, така че - няма да пиша (някъде в стари постове съм го обяснила, ако е интересно).
Бъдете здрави всички.

# 116
  • София
  • Мнения: 3 531
Аз пък имам други впечатления от няколко познати семейства и виждам, че разлика в боледуването особено няма. Мен също са ме държали до предучилищна възраст вкъщи заради чести боледувания при опити за ясла. И до 4кл се смачках от боледувания и влизания в болница. После чак се успокоиха нещата. Ама ние явно сме от изключенията. Не е това темата обаче.

Колкото и да изпишем и едната, и другата страна, всеки има различен начин на живот, различни нужди и едни могат да си позволят да си гледат децата вкъщи, други нямат финансовата възможност да го направят, трети намират за полезно детето да е в ясла и за него, и за тях. Всичко си има набор от негативи и всеки трябва да си претегли. И няма вярно, няма грешно. Едните намират и кариерата за важен фактор, други им е да тече заплата. Някои смятат, че могат да обучават детето достатъчно добре и сами, други нямаме капацитета за това и оставяме на хората, които са квалифицирани да помогнат в начинанието.

# 117
  • Мнения: X
.. Едните намират и кариерата за важен фактор, други им е да тече заплата. Някои смятат, че могат да обучават детето достатъчно добре и сами, други нямаме капацитета за това и оставяме на хората, които са квалифицирани да помогнат в начинанието.
Хващам се този аргумент, защото е доста чест.

С какво една мед. сестра и лелка (педагог имат по час-два седмично)ще е по-добре от средна класа, интелигентна майка, която може да обучи детето си в пъти по-ефективно в навици, маниери,  ограмотявайки и надграждайки знания с помощта на избрани курсове за бебета (музика, фитнес, арт)?

# 118
  • Мнения: 2 971
Ама чакай сега, нали не се брои, ако майката не го прави 24 часа? Понеже аз дадох пример, че се занимавам съвсем целенасочено с децата си, и то трайно във времето, обаче прочетох, че такива като мен търсят лесното, нещо са им криви приоритетите и общо взето, не си обичат децата, защото искат и да работят и психически не им е ОК да са вкъщи 2 или там колкото години. Понеже си позволяваш да съдиш чуждите избори и модели, би ли споделила колко деца имаш?

Между другото, и в частната, и в държавната градина са ме питали какво работя и какво ми е образованието, защото си личало, че децата имат навици, знаят много неща за възрастта си и за голямото специално, че има разбиране за концепции като добро и лошо, модели на общуване и ситуации и пр. Важно е да си пълноценно ангажиран с децата си, някои изседяват трите години и какво, като децата им са вкъщи?

# 119
  • Германия
  • Мнения: 3 452
Избрани курсове за бебета?!? Падам от смях
Музика, фитнес, арт?!  Ох, не мога! Тя за това сигурно майка ми ме пита, дали 5 годишната ми дъщеря вече чете и смята… а тя даже и есета вече пише 🙄

Общи условия

Активация на акаунт