Защо детето да ходи на ясла - личен опит?

  • 13 954
  • 288
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 11 210
Май не си разбрала шегата Simple Smile

Иначе си нося, да, от пандемията насам работя основно хоум офис. Е, ся, има и виц за патоанатома, дето си носел работа за вкъщи Simple Smile

# 226
  • Мнения: 3 478
Май не си разбрала шегата Simple Smile

Иначе си нося, да, от пандемията насам работя основно хоум офис. Е, ся, има и виц за патоанатома, дето си носел работа за вкъщи Simple Smile

Разбрах я Simple Smile
Просто добавям Simple Smile

И аз работа от вкъщи. Даже не отивам да си я взема от офиса. 🙃

# 227
  • Мнения: 2 081
Писах в началото на темата. Сега изчетох няколко коментара.
То хубаво, социализация и интеграция, ама как се случва при два дни ходене и месец вкъщи? Не при всички, но при много деца. Лекарства на месец, колкото половин майчинство или голяма част от заплатата,  и в повечето случаи болни всички вкъщи.
Моето дете си е достатъчно социализирано и без посещение (до преди месеци) на ДГ.  От яслата нямам  добро впечатление. Нито като грижа, нито като отношение, нито като социализиране ( остаряла дума).
Но родителите трябва да работят и избор нямат.
 Потребителите, които пишат от чужбина може ли да споделят дали децата са задължени да спят там, и нямат ли занимания докато другите спят.Колко деца са в група?
 Колко е средната работна заплата, политиката за децата,  за да могат да си позволят детегелдачка или да си останат вкъщи. Или да имат необходимата подкрепа и защита от държавата, да си взимат спокойно болничен.
Не само да се изтъква колко е дълго  майчинството е България. И колко социализираща била яслата. И, разбира се, “придобиване”  на имунитет Thinking

При хоум офис, също не можех да си позоля да съм сама с детето. Работих и повече.
В коя сфера са тези работодатели с продължаващия хоум офис (или всички са  IT, може би и част от счетоводителите). Все пак, това не е регламентирано в КТ.

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 02:13 от CasaDelSol

# 228
  • Варна
  • Мнения: 36 778
Винаги ми става странно като прочета "два дни ходене, месец вкъщи". Точно като израза за моторджиите "карат с 200 в града". Понеже и дете имам, и мотор карам, и двете ми звучат абсурдно. В моя град (Варна, за който се интересува) не виждам място, където може мотор да вдигне 200, но това не пречи на хора, които са го виждали само на картинка, да твърдят това с пълна увереност и да плюят моторджиите, че правели гонки и им пречели да спят. Същото и с боледуването в яслата. Искрено не вярвам, че дете може да лепне т.нар. яслен/градински сопол и да откара вкъщи цял месец. Говоря за общия случай, а не за не дай боже усложнения, които водят до сериозно заболяване. И ако детето ми лепне сопола няма да се притесня, а ще го приема за нещо нормално. Но ако един месец не успява да го пребори тоя сопол и това се повтаря всеки месец, сериозно ще се притесня и няма да търся вината в яслата.

Личният ми опит от ясла и градина с дъщеря ми е по три дни, максимум пет, за което време вируса минава. Какъв е тоя месец, какви са тия пет лева?

# 229
  • Мнения: 69 180
В темата за боледуване в градинска възраст, в която списвах по времето, в което синът ми бе в ДГ, имаше много деца на които единия сопол им слизаше в дроба и правеха инхалации с вентолин и пулмикорт. Не за 3 дена, да ти кажа. Съответно ги задържаха повечко вкъщи. Не за 3 дена. За повечко.
От там станах спец по тия проблеми, от четене на споделеното само. Не съм с впечатления че са изключения тези усложнения с бронхитите и астмата.
Бай бабо да ни те стига  ли беше.
Ей ги десетте лева. Не са пет.
Сития на гладния не вярва.
Като виц му звучи, ама за друг не е виц.

# 230
  • Мнения: 6 781
От 15-ти септември до сега, детето ми е ходило на градина общо 10 дни. През ноември е ходил от 01 до 04ти. После се разболя и повече не е ходил. Днес пак сме на лекар, защото е с поредния вирус. Три дни беше здрав след две седмици на инжекции и три антибиотика. Три дни... И сега нов вирус.
И това е първа група в градината, не е ясла. Много съжалявам, че изобщо го пуснах и тази година на градина. Ама после няма как да стане от втора група да започне, че нали е задължително.

# 231
  • Пловдив
  • Мнения: 1 930
Да, втора група е задължителна, но позната учителка в ДГ ми беше споменала, че може и само да обяд да ходи , ако не искате за цял ден. Защото реално “ уроците” им са до обед.
За съжаление наистина някои дечица си ги изкарват по- тежко яслените и градинските болести. Вече се чудя дали просто не е до късмет и имунитет на самото детенце. Ето, на когото детето е изкарвало по- леко вирусите се застъпва за яслата, а който е патил от антибиотици, инжекции, болести- против. Имам малка братовчедка, която дори без да ходи на ясла лепна от кака си такъв отит, че беше в болница 10 дни. Та майка и директно я задържа вкъщи чак до втората задължителна група на ДГ.

# 232
  • Германия
  • Мнения: 3 452

 Потребителите, които пишат от чужбина може ли да споделят дали децата са задължени да спят там, и нямат ли занимания докато другите спят.Колко деца са в група?
 Колко е средната работна заплата, политиката за децата,  за да могат да си позволят детегелдачка или да си останат вкъщи. Или да имат необходимата подкрепа и защита от държавата, да си взимат спокойно болничен.

Ние живеем в Германия, в нашата ясла децата са 12 в група с три възпитателки. Всички спят на обяд. В детската градина обаче следобедният сън не е задължителен, в някои градини дори не е възможен. Който не иска да спи се занимава с нещо.

Средната заплата не е нищо особено, като цяло заплатите в Германия не са високи, просто други неща не са скъпи. Детегледачка, която да гледа само едно дете по-скоро е рядкост и вероятно доста скъпо удоволствие. Au Pair е вариант за хора с високи доходи, примерно лекари. Иначе има възпитателки, които гледат до 5 деца вкъщи, това струва на родителите толкова, колкото и ако детето е в ясла. Политиката е майките да работят на 20-30 часа седмично, аз не познавам никой, който да има малки деца и да работи повече, детските заведения затварят масово около 16:30-17:00.
На родител и дете се полагат по 10 дни болничен на година. Предполагам можеш да вземеш и повече, но няма да е платен.

# 233
  • Мнения: 3 478
Много добри условия Simple Smile

В Испания болничните за дете не са платени, но може да си използваш отпуската. Има фирми в които те гледат много на криво, ако си си останал вкъщи за болно дете...
Имаш право да поискаш намален работен ден, които не могат да ти откажат, докато детето стане на 12г, но и заплатата намалява, всеаи сам си решава.
Сигурно е от климата.. но децата не боледуват толкова май и никога не е за повече от 5 дена.  Лекари и родители са много резервирани от към даването на антибиотик .

# 234
  • Мнения: 2 352
А кога смятат едно дете за болно. В България е голям хаус. За една майка детето и да кашля и да има бистър сопол, не е болно. Друга веднъж да кихне и е купила антибиотика.
В чужбина какво е положението?

# 235
  • Мнения: 6 781
Ама какво значи "смятат" за болно... Има си лекари, които преценяват какво е здравословното състояние на детето. Майката няма как да знае преди да го е видял лекар. Като има сополи - на лекар, като кашля - на лекар, като има температура - на лекар. Нали това им е работата. Ние не сме лекари, за да преценяваме.
То нали точно затова градините и яслите са развъдници на вируси, защото майката била преценила, че имало само малко сополи, или само малко се закашляло, или то било от третата сливица, или била остатъчна кашлица, или кашляло от въздуха, щото било прашно... Flushed още хиляди невероятни причини съм чувала за кашлицата само и само да не го заведат на лекар и да е там на градината, защото нямало кой да го гледа. После и другите се заразяват, дето си ги пазим и като имат "само" сопол пак не ги пускаме. Пускам го само, когато е здрав. Какво значи здрав - ами без сопол, без кашлица. И след два дена го вземам болен, защото някоя си била преценила, че имало само сопол и кашляло само като спи, но това не е болест неееее то е здраво... само малко му тече носа и малко кашля, ама е здраво, бе, здраво е. Писнало ми е от такива дето сами си преценяват и заразяват другите.

# 236
  • Мнения: 2 352
На теория много неща са ясни. На практика съм се нагледала на много неща. Много доктори издава бележки, че детето е здраво, а то кашля и има сополи. В градините и яслите ги пускат видимо болни, оправданията е, че майките се карали с тях... Лично преди месец бях свидетел на това, майката се караше с госпожата. Направо е някакъв кошмар.
Естествено, че не е майката тази, която преценя дали е здраво или болно детето. За мен вината е и в докторите, които издават бележки. Сутринта като го заведат с една бележка, че е здраво детето, госпожите няма какво да правят, освен да го приемат. Съответно след 3 дни половината деца са окапали болни. Не подкрепям тази практика! Просто ми е интересно в чужбина как стои въпроса.

# 237
  • Мнения: 11 210
Просто ми е интересно в чужбина как стои въпроса.
В чужбините, които на мен са ми известни, сопол и подкашляне не са повод за отсъствие. Спират се за по-тежки симптоми (високи температура минимум). Както стана ясно, майките имат право на 10 дни болничен годишно или пък от отпуската трябва да взимат.


Highspeed,
хипербола се нарича Simple Smile "Карат с 80" на място, където разрешената и разумна скорост е 30 или 40, feels like "карат с 200". И е също толкова опасно.

# 238
  • Германия
  • Мнения: 3 452
Децата се спират от градина само ако имат температура, разстройство и/или повръщане. И разбира се заразни болести тип шарка.
Сопол изобщо не го отразяват, кашлицата и нея така. Най-много да кажат като информация че детето днес много е кашляло или му е било трудно да спи заради запушен нос.

Лекарите действително рядко изписват антибиотик, за кашлица досега никога не са ми изписвали. Само за доказана бактериална инфекция, отит… това е май.

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 13:04 от TeoM83

# 239
  • Мнения: 6 547

 Потребителите, които пишат от чужбина може ли да споделят дали децата са задължени да спят там, и нямат ли занимания докато другите спят.Колко деца са в група?
 Колко е средната работна заплата, политиката за децата,  за да могат да си позволят детегелдачка или да си останат вкъщи. Или да имат необходимата подкрепа и защита от държавата, да си взимат спокойно болничен.
Не само да се изтъква колко е дълго  майчинството е България. И колко социализираща била яслата. И, разбира се, “придобиване”  на имунитет Thinking

При хоум офис, също не можех да си позоля да съм сама с детето. Работих и повече.
В коя сфера са тези работодатели с продължаващия хоум офис (или всички са  IT, може би и част от счетоводителите). Все пак, това не е регламентирано в КТ.
Германия, личен опит от:
- частна двуезична градина с отворен тип организация - децата са общо 4 групи по 18-20 деца в група с по 3 възпитателки в група. Децата могат да избират в коя група/помещение да пребивават и с какво да се занимават във всеки един момент.
- частна ведомствена градина - 3 групи по 15 деца с по 2 възпитателки на група.
- частна католическа градина - 4 групи с по 18 деца в група с 2-3 възпитателки на група. 2 от групите са само до обед, те са с 2 възпитателки.
И в трите градини децата в групите бяха в различна възраст / от 2 и половина до 6 г./. Спането на обяд беше по желание на децата, можеше и просто да полегнат тихо и да слушат приказка, без да спят. Докато спящите спят, другите се занимават с тихи игри.
Докато децата ми са били в градинска възраст, аз не съм работила. Издържали сме се с една заплата (за висококвалифициран труд), без особени лишения.
Когато и трите започнаха училище, започнах да работя почасово, после на половин работен ден.
В момента работя на пълен работен ден, предимно хоумофис, не съм нито IT, нито счетоводител.
Болничните не са (били) проблем, но рядко ни се налагат.

При боледуващи често деца бих търсила първопричината за лошия имунитет. При нас - едното реагираше към мухъл, почти беше стигнало до астма. В момента, в който сменихме жилището, боледуването спря. Другото се оказа с полипи в носоглътката. Операцията е лека, като вадене на трета сливица. След нея боледуването спря, а бяха постоянни отити, бронхити, бронхиолити.
Тук сополът не е болест, нито температура до 38. Течението в помещенията е постоянно, проветряването  е издигнато в култ. Децата се извеждат навън във всякакви метеорологични условия, вкл. дъжд, сняг, вятър, жега. Единствено силна гръмотевична буря или гъста мъгла ще ги спре.

Общи условия

Активация на акаунт