Montessori Schools

  • 6 558
  • 51
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 837
Изобщо не бях чувала за тази система и добре че беше темата. Самуил ходи в малка градина, заедно с още 6 деца. Вчера питах Робин за Монтесори и тя ми каза, че всъщност е голям фен и се опитва да прилага подобен модел в градината. Децата са на възраст 2-4 г. и заедно готвят, правят бисквити, рисуват, танцуват, грижат се за едно куче, подреждат, учат се да се грижат един за друг; имат специални игри за запомняне на цветове, фигури, звуци на животни; разиграват истории от книжки...

След второто предупреждение, се практикува тайм-аут...

Самуил там доби навици, за които и не съм мислела, че мога да видя толкова рано у него. Вече разпознава някои фигури и цветове...
Това удоволствие ми струва $120 на седмица

# 46
  • Мнения: 8
До LL Cool J

По мои наблюдения има съществена разлика в системата и таксите на монтесори училищата в САЩ и Канада /не образователна/. Тук всички монтесори са частни, доколкото имам информация при вас има и държавни училища.
Обсъждането на финансирането и икономическите предпоставки, акредитации и пр. на монтесори училищата не ми е силна страна, мога да коментирам само образователни въпроси.
А доколко бихме бръкнали в джоба за монтесори, само мога да кажа, то си е като всяко нещо, което струва пари - един си позволява кола за 20 хиляди, друг за 200 хиляди. Както и въпрос на приоритети.
Мога да препоръчам само много да се внимава при избора на училище. Явно не са малко местата, където се предлага почти нищо срещу името 'монтесори'. Разбира се в такъв случай обикновеният day care  е за предпочитане.
В Онтарио цените на обикновените дей кеър центрове и монтесори училищата са почти изравнени /разлика 200-300 долара/, така че като че ли тук този въпрос не стои в такава степен.


До Емем

Филолог съм, но съвсем не съм спец по въпроса чуждоезиково обучение в ранна възраст. Например, как да се преподава  ESL на деца от обсъжданата възрастова група, нямам представа. Ние обучаваме деца на техния матерен език. Съвсем друга тема е английски за българчета в естествена българска езикова среда. И все пак ето един образователен сайт, който е добър. Няма нищо общо с монтесори.
http://www.starfall.com/
Не съм сигурна дали ти дадох отговор в желаната посока.

До Кейси

Мисля, че именно подобно 'прилагане' на монтесори поражда някои родителски разочарования относно очакванията им децата да попаднат в истинско монтесори училище. Това, че децата са щастливи от заниманията в училище е прекрасно и най-важно. Но не бива над всяко добро постижение да се залепя етикетът 'монтесори'. Това, което разказваш е хубаво и се прилага навсякъде, където учителките си гледат работата, включително и тайм аут.
Монтесори има конкретна структура и правила, образователни дялове, система и специални монтесори материали, които се изработват само за училищата монтесори, скъпи са, 99% от дърво и се представят по определен начин от обучен и подготвен учител. Добрите хрумвания са прекрасни, но не е професионално да се подвеждат родителите.
Ако на някой му  е интересно, ще пусна линк на производители на монтесори материали с каталози, за да видите за какво става въпрос и ако се интересувате да ви разкажа с кое как се работи, кога се представя и т.н.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Да вметна за кадрите в монтесори. Някои директори, за спестят някой долар, си вземат асистенти дори само с хай скул. Повечето главни учители са само с монтесори диплома. В най-добрите училища директорите си търсят хора бакалаври в хуманитарната област + монтесори трейнинг, а асистентите трябва да са поне с монтесори. Така че питайте не само дали имат монтесори, а и какво им е образованието като цяло.
Според мен добрият монтесори учител взема монтесори квалификация като допълнителна специализация.
Проблемът е, че на много малко места заплащането не е конкурентно с това на учителите в пъблик училищата, което обяснява малката вероятност добрият професионалист да остане в монтеосри системата.
Наскоро разглеждах един сайт на монтесори училище в Англия, Лондон. В секция 'Кадри' накратко бяха дадени резюметата с опита на учителките: най-образованата беше с 2-годишен колеж за детски учителки, за повечето от останалите пишеше, че носят своя богат личен опит на майки с 3 деца, примерно. Та, мислълта ми беше, май и в Англия разполагат с подобни кадри, макар че там е един от най-добрите монтесори институт в света. Но тук вече вървим към темата за  огромната разлика в образователната система, на която сме възпитаници ние и тукашната, която трябва да възпитава децата ни.

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 16:37 от Будител

# 47
  • Мнения: 7 837
Будител, така е, но и аз в хор с темата, реших да попитам учителката  Crazy Последното нещо, за което ще тръгна да се вманиачавам, е по каква система е детето ми, което е едва на 2 години.  Знам, как се гледат деца, включително и в най-скъпата градина в нашия град... Ясно е, че скъпо, не означава - качествено.
Споделих, как е в градината, в която ходи Сами. Аз за моменат съм доволна, че на детето ми се обръща достатъчно внимание, без значение каква система се прилага  Grinning

# 48
  • София
  • Мнения: 2 249

Ако на някой му  е интересно, ще пусна линк на производители на монтесори материали с каталози, за да видите за какво става въпрос и ако се интересувате да ви разкажа с кое как се работи, кога се представя и т.н.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Разкажи, моля те, ако не те затруднява много Simple Smile.

# 49
  • Мнения: 192
Будител, ще бъде интересно да видим каталозите, благодаря!

Само да направя коментар относно учителите и опита им етс. Съгласна съм с Будител.  В нашето Монтесори учителките са предимно първо поколение емигранти -- японка, индийка, англичанка и 1 латино.  Директорката -- индийка.  За кратко имаше една рускиня, с Монтесори трейнинг от Норвегия, но не се задържа дълго за съжаление.  За сравнение в държавното училище (не Монтесори, но работи по методите на Емилия Реджио) учителките са всички с магистърска степен по early childhood education. 

# 50
# 51

Общи условия

Активация на акаунт