Колко важни са оценките в университета?

  • 5 206
  • 76
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 41 676
Всеки уважаващ себе си студент отива на изпит за тройка, но е приятно да изкара шестица.

Никога не съм го правила и не споделям този възглед. Отидеш ли за тройка е много вероятно да си излезеш с двойка. Винаги се отива за максимума за да хванеш поне минимума. Или както се казва - ако искаш да стигнеш Луната, цели се в звездите.

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Отиваш за тройка, защото при цялата подготовка не се знае как ще се развият нещата, а е важно изпитът да бъде взет. Затова отиваш за тройка.

# 17
  • София
  • Мнения: 16 165
За близо 40 г. трудов стаж никой, никога не ми е искал дипломата.
Винаги като ме назначават я носех с другите документи, но веднага ми я връщаха без да я погледнат. Търсили са ми документи за владеене на езици, документа от БНБ за валутен касиер и преди 20тина години от комп. курс.

# 18
  • Мнения: X
Диплома искат за някои от професиите, при които е невъзможно да практикуваш без ценз: адвокат, лекар, фармацевт и тн.
Никога не са ми гледали оценките от дипломата ми, която е нерелевантна към работата. Завърших нещо, което не практикувам. Искали са ми последната диплома, за да ми подготвят досие и да седи при ЧР.
Снима се първата страница на дипломата и толкова. Това, след като вече съм наета и с подписан договор.

Дипломата не ходи на работа вместо теб. В студентските си години имах висок успех, май е около 5.50. Никога не съм била бележкарка и ако някой предмет не ми е харесвал или преподавателя е бил зле, гледах да мина с 3.

Имах колежки, които ако нямат 6 ревеха. Не намирам кой знае каква пропаст между нас в реализацията. Всеки си е намерил “своето” и си работи.

Студентският живот не е само учене,  втори курс си, забавлявай се повече и не мисли кой колко има по някой си предмет.

# 19
  • Мнения: 41 676
Отиваш за тройка, защото при цялата подготовка не се знае как ще се развият нещата, а е важно изпитът да бъде взет. Затова отиваш за тройка.

Ми не знам, никога не съм го правила. Не я схващам тази концепция, за някого може и да е работеща. Никога не ми е било цел просто да взема изпит.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е психологически трик за успокояване. Правила съм го, когато съм ходила на много тежък изпит, в който материалът е основно зубрене, логика много няма, а просто трябва да научиш едно количество факти или нюансите са толкова незабележими, че могат много лесно да провалят нещата.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 549
Aз въобще не разбирам това учене за тройката. Въпросът е абсолютно изместен. Учиш, за да научиш. Да можеш да работиш, това което си учил и да се справяш добре, защото си научил, а не защото си изкарал една или друга оценка. Чиста загуба на време и пари е да учиш нещо колкото да минеш с тройка. Ще имаш една диплома, която ще ти свърши работа, само ако си с връзки за дадена работа - колкото да им покриеш изискването за висше образование. Поредният парашутист, който нищо не знае и не може. Ама понякога и връзките са до време, а се бачка едно 40 годинки.

# 22
  • София
  • Мнения: 8 014
За мен оценките показват отношението към това, което учите. Ако редите тройки и не разбирате това, което учите, след това как ще работите по професията?
Диплома се изисква обикновено при сключване на договор, но преди това има тестове, интервюта, там мислете как ще се представите. До момента работа съм намирала само по обяви и съм кандидатствала по общия ред, който описах - тестове, интервюта, събеседвания и коментиране на професионални теми. Работя по специалността, получена в университета.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 226
Зависи от специалността и сферата, в която желаеш да се развиваш. Ако си в сферата на IT-то, където пребивавах временно, то не са ми гледали oценките, а повишение в йерархията става чрез усърдна работа. В сегашната работа, която е свързана с изкуство и дизайн, са ми гледали оценките като финална инстанция в избора между мен и друг кандидат. Брат ми, който е в научна среда, не са му гледали  оценките от университета, но желае повишение, за което го задължават да запише магистратура, а за нея се изисква среден успех от бакалавъра 4.50 при наличие на 5 свободни места беше приет на последното място с неговия успех 5,86. Имам и приятели юристи, на които са им гледали оценки, но на други пък не са. Явно е избирателно, но както споменаха в коментарите модата се мени, според мен вече е дори сменена в полза на отличния успех, а Милинка е права, че това показва отношение не само към това, което учим, а и към нас самите.

Последна редакция: сб, 05 фев 2022, 23:48 от Lunna_sonata

# 24
  • Мнения: 41 676
Добър отговор - ако искаш след бакалавър да запишеш магистратура в добър университет ти гледат дипломата. После за докторантура също.

Ето една интересна статия за ролята на дипломата за една от най-желаните работи.

https://www.efinancialcareers.com/news/2021/11/jane-street-jobs

https://www.efinancialcareers.co.uk/news/finance/jane-street-pay

# 25
  • София
  • Мнения: 17 595

Наскоро гледах по НатГео някакъв филм за катастрофи - строителни, не пътни... Та на два моста, паднали в САЩ - единият още при опита за монтаж, другият - по време на експлоатация, от известно време - им куцала... математиката.

# 26
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Ми много зависи от дисциплината. Учила съм супер периферни дисциплини, по които имам отлични оценки, но от които не помня НИ-ЩО! Имам и тройки, за които наученото още ми е в паметта и с които се гордея, защото са били на адски тежки изпити, за които съм учила и през семестрите, не само в сесия.

Зависи и от специалността - има по-отговорни и по-лежерни.

Все пак - ако учиш, за да запомниш и разбереш материята, оценките обикновено са над 4. Другото е отбиване на номера (пак да подчертая - ако е на повечето изпити, всеки може да получи ниска оценка и да не остане време да се яви на повишаване).

# 27
  • Мнения: 5
Не съм нито към правото, нито към медицината. Специалността ми е в IT сферата и до тук съм само 5-ци и 6-ци, но доста от дисциплините съм ги взела с тези оценки с адски много учене на ненужни неща. Та, заради това и създадох темата. Винаги съм била перфекционист, но мисля да се откажа от това свое качество и да се фокусирам само върху дисциплините, които наистина ще ми трябват (останалото е самообучение в нашата сфера).

Предполагам, че за бъдещия ми работодател няма да има значение дали дипломата ми е 5.50 или 4.50, ако си имам нужните знания.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Както си решиш, но една отлична диплома винаги изглежда естетически красива.

# 29
  • София
  • Мнения: 17 595

Нм-дааааа... Някак ми напомня на пост от друга тема - потребителката разправяше за своя близка... или внучка на своя близка, нещо такова, зъболекар, която, след като е започнала практика и е минало известно време, е казала "е чак сега разбрах за какво ги учехме всичките тези (не помня, химии ли да бяха или друго) в първите курсове, дето все им се дразнех и ги мислех за ненужни".

Общи условия

Активация на акаунт