Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 38

  • 23 976
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 27 665
Елора, това за черпаците с мазнини е често срещана заблуда за ВМ НВХ. 🙂 Междудругото, често срещан е и съветът "Отслабни, за да си подобриш ИР!" 😉

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 20:56 от dolce miele

# 46
  • Мнения: 31 942
E, какво да очакваш от пишман разбирачи Grinning

# 47
  • Мнения: 18 542
Най-дразнещо е когато някой влети и започне да се изказва като последна инстанция, а на сайта в дадения линк репутацията му не е хич добра.
Който иска да си веганства, но аз не познавам дългогодишен веган със здрав за възрастта си вид. Всичките след 2-3-4-5 години приличат на чироси без грам мускул, анемични и недохранени. Вегетарианците са друга бира, там има хора които успяват, но са малко и си иска познания.

# 48
  • Мнения: 13 063
Ох, ама то и по-интересно било, от телефона четох съвсем по диагонал дългия пост.
По-склонна съм да вярвам че вътрешни възпаления се получават при постоянно високи нива на инсулин и/или захар в кръвта отколкото обратното, честно казано. Иначе принципно ми е интересно да прочета и споменатите последни открития на учените по въпроса, един линк (или повече) би бил на място. Може пък вярно да са открили нещо дето не го знаем, колко му е. Само да не е като нобеловата награда там покрай холестерола от преди няколко поста, дето е горе-долу на моите години и не е от най-актуалните "открития". Ако е нещо наистина ново и действително работа на учени, с удоволствие бих прочела повече.
Връзката между ИР и отслабване е леееко обратната на това което е споменато, то сякаш така лесно се отслабва с висок инсулин нали. Сваля се инсулинът, че да може да се отслабне, обикновено тая система работи по-добре. Изобщо не е само до храненето там, ама и то играе немалка роля.
За липидите също съм по-склонна да вярвам на обяснението че се вдигат когато човек е резистентен към инсулина, отколкото ИР да се причинява от високи липиди. Когато захарта не може да влезе в клетките, понеже не реагират на инсулин, какво му остава на тялото ни? Ще складира, понеже тая захар не може и не бива да остава там в този вид. За да складира енергия, тая захар се преобразува в мазнини, т.е. липиди.
Не съм съгласна и че става страшно "в момента в който хапна захар", въпреки че съм на ВМ-НВ хранене от няколко години. Не на строго кето, но все пак ВМ-НВ. Ами какво да стане освен че кръвната ми захар играе нагоре-надолу и го усещам това, а пък съм отвикнала от това усещане? Ако не е редовно, съм си екстра и така. Това при положение че ако така стане че ям по-въглехидратно, гледам да поогранича мазнините в храната си, то и без това е рядко и предимно по поводи, та се поддава на планиране. Ей на, днеска бонбон изядох, почерпиха ме на работа по много хубав повод и реших тоя път пък да го изям. Шоколадов бонбон, не ща да си мисля с каква мазнина и с колко фруктозен сироп ама на, даже два изядох. Ами няма драма, даже всъщност днес съм само с вечеря - през деня не съм имала хранене че така и не огладнях съществено и реших да ям чак на вечеря. Честно казано, очаквах да приритам малко след бонбоните. Е, не стана точно така.
За веганството по-добре да не споделям мнение, там всеки си има право за себе си а за много хора има и морална страна такова хранене. Но си е факт че за веган е по-трудно и сложно да се храни пълноценно и балансирано и че не всеки който се опитва, го постига това. А когато не може да го постигне, се стига до проблеми рано или късно, тялото такива неща не ни ги прощава.

Абе от целия дълъг пост като че ли съм съгласна само с това че преработените и рафинираните храни на никого не са направили добро в дългосрочен план, то и никой тук не съм видяла да казва че са хубаво нещо. И с това за КЗ и че лекарите неглижират ИР докато не стане проблемна и кръвната захар. Когато пък се фокусират само върху КЗ и след време пораженията върху тялото от диабета. Действително и много от пациентите не правят достатъчно, като доста от вината за това е и на лекарите - те просто им казват че "така ще е то вече", "това е до живот" и да си пият хапчетата. А да, също и любимото ми - отслабни и ще се пооправиш, а как се отслабва с инсулин до небето не казват. Вместо това се вменява вина на пациента че щом не е отслабнал значи не прави нищо по въпроса. Това докато му дават още и още инсулиностимулиращи лекарства или направо и външен инсулин вкарват от някое време нататък.

# 49
  • София
  • Мнения: 17 827
Здравейте, влизам за бърз въпрос, но започвам отново да следя темата.
B12, D3 и обременяването с глюкоза покриват ли се от допълнителното здравно осигуряване? ДЗИ, стандартен пакет, предлаган на повечето фирми, предполагам

# 50
  • Мнения: 599
Здравейте, влизам за бърз въпрос, но започвам отново да следя темата.
B12, D3 и обременяването с глюкоза покриват ли се от допълнителното здравно осигуряване? ДЗИ, стандартен пакет, предлаган на повечето фирми, предполагам

Ами моето допълнително здравно ми ги пое. Да, един път и трите пусках плюс какво ли още не - 250 лв за изследвания, всичко ми изплатиха после срещу фактура.

А след още 6 месеца б12 и д3 пак ми ги платиха.

Но предполагам все пак зависи от вида на самото допълнително здравно осигуряване.

А за дългия пост на г-на - чуя ли веган, не чета и не слушам, не си падам по крайности и пропаганда.

# 51
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Ох, стига с тая нобелова награда от 1985 г. От тогава доста вода е изтекла и забележи "които впоследствие могат да се натрупват в стената на артериите" могат, а не "които впоследствие се натрупват в стената на артериите". Думите и как са използвани имат значение.
Нобеловата награда за физиология или медицина 1923 г. е присъдена съвместно на Фредерик Грант Бантинг и Джон Джеймс Рикард Маклеод „за откриването на инсулина“.
https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/1923/summary/

Хайде сега кажи, че щото оттогава е изтекла още повече вода да почнем да отричаме откриването на инсулина. Въобще изключително несериозно е твърдението, че видиш ли щото нещо не било открито вчера нямало стойност, ей ти инсулина е открит преди 100 години (демек определено не е на годините на госпожата над мен), ама 100 години по-късно всички изследват инсулина активно и дори се възмущават, когато лекарите не назначават изследване на инсулин, а само на глюкоза, ама де да знаеш може пък лекарите да разсъждават като госпожата, и да не го изследват защото инсулина не е от най-актуалните "открития".

Всяко проучване, определя доколко определени фактори вдигат риска за дадено заболяване.

Няма да пусна хронологично изследванията за холестерол и щитовидни, защото за пръв път когато ми изследваха щитовидните (2018г), не са ми пускали холестерол (назначени от лекар, аз тук сама не мога да си пусна нищо), а също така нямам FT3 от 2018.
Добре а, може ли тогава да постнеш щитовидните хормони, които са ти изследвани?
Какви ти бяха преди да почнеш да се храниш така и какви са ти след като започна да се храниш така?
И може ли да постнеш тогава сегашните холестероли, на сегашното хранене. Заедно с референтните граници. Както и фт3 на сегашното хранене.
Цикълът ми е редовен, не ми излизат пъпки, нямам и кожни заболявания, проблеми с отделителната или храносмилателната система или пък инфекции от всякакъв характер.
Ходиш ли всеки ден по голяма нужда?
Също така, твърдя с абсолютна убеденост, че сега се чувствам в пъти по-добре отколкото преди 2 години, а съм с толкова по-стара.
Е виж вече ябълките и крушите са тук, защото аз пък твърдя с абсолютна убеденост, че сега се чувствам в пъти по-добре отколкото преди 6 години, а съм с толкова по-стар, че и тогава нямах аиз. Разликата е, че аз го доказвам и с изследвания, които са се подобрили, защото усещанията макар и важни си остават изключително субективно нещо (най-простия пример, който се сещам на прима виста, е как всеки е виждал по едно също време хора един с яке, а друг по тениска), докато кръвните резултати са фактология или са в норма или не са (както независимо как са облечени хората температурата на въздуха си остава една).

Но чакам отговори на горните два въпроса.

# 52
  • Мнения: 18 542
Не, няма да пускам нищо, което не може да бъде сравнено с преди и сега. Пускала съм стойности назад, ако толкова държиш да ме анализираш, потърси си сам. Няма да ти отговоря и на въпросите, защото ти не отговаряш на моите.
Загубих интерес в споровете с теб, защото пускаш чаршафи с разнопосочна информация и въпроси с неясна връзка с темата и помежду си, прилагаш т.нар strawman, правиш абсурдни сравнения като между откриването на инсулина и отркиването на LDL, между които връзката е единствено, че са донесли Нобелова награда на откривателите си и това, че тези две значими открития, се прилагат масово некоректно от в съвременната медицина.
 
Колкото и да се опитваш да ме убедиш, че съм с влошено здраве, съжалявам, но няма да ти се получи, защото вярвам на тялото си и думите на специалисти, на които съм преценила да се доверя, а не на писанията на анонимен мъж със съмнителни знания за човешкото и в частност женското здраве, в обществен форум.

# 53
  • Мнения: 74
Здравейте, влизам за бърз въпрос, но започвам отново да следя темата.
B12, D3 и обременяването с глюкоза покриват ли се от допълнителното здравно осигуряване? ДЗИ, стандартен пакет, предлаган на повечето фирми, предполагам

На мен ми покриват, и то не на база възстановяване а директно с картата, но трябва да ги имаш назначени от специалист и то не с цел профилактика.

# 54
  • Мнения: 632
Има ли някой информация пропилен гликола и разтителния глицерин в течностите на вейповете дали влияят на кръвна захар и инсулин?

# 55
  • Мнения: 85
Здравейте, момичета,
влизам и аз с бърз въпрос относно препоръчани ендокринолози в София. Такива, които работят с НЗОК. Питат ме често приятели, но не винаги могат да запишат час при тези, от които аз съм доволна.
Ако имате повече информация или лични впечатления, ще се радвам да съберем някакво инфо.

# 56
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Лично аз не съм имала други оплаквания, освен, че зимата на 2013 срещу 2014 година надебелях изведнъж с над 15 килограма и то за кратко време - примерно около7-8 месеца. Вярно е, че тогава се хранех безразборно и с много вредни въглехидрати и някак даже не се усетих до пролетта на 2014 г., че съм качила толкова много килограми. КЗ винаги ми е била в норма, инсулин не съм изследвала, но аз се усетих, че има проблем и започнах да търся начин да го реша. От тогава попаднах в темата за НВ-ВМХ и намирам само ползи от това хранене.
Никой не може да ме убеди в противното, след като аз усещам тялото си супер. Имам същите ползи, като Миоки - спряха да ми излизат пъпки (преди ми излизаха огромни и болезнени на гърба, а понякога и на лицето), нямам никакво ПМС, нито неразположения през цикъла, което го отдавам изцяло на режима, защото преди се подувах и имах болезнен цикъл през първияте дни. Сега не го усещам как идва и как си тръгва... Simple Smile Свалих килограми - бях станала 82 при ръст 160 см. Талията ми намаля с 15 см. и е по-малка сега, сравнено с времето, преди да надебелея. Издържам часове, без да ям, вкл. и ако нямам режимна храна край мен - т.е. по принуда, без никаква драма.
Отпусна ли се с въглехидратите, като това не означава да ям бял хляб, защото не го обичам, но примерно - редовно плодове, разни режимни брашна и десерти, веднага имам стомашни неразположения - тежест, подуване, понякога и болка около жлъчката. И с ядките е така - затова ги отбягвам. Установила съм, че примерно 1 нектарина, праскова, 200-300 грама ягоди, но със заквасена сметана, не ми носят дискомфорт.
Изобщо с времето сякаш се насочих съвсем естествено - не рестриктивно - към ограничен кръг храни, които ми понасят и се чувствам физически добре с тях.
Понякога ям кафяв ориз, но в комбинация с кайма и зеленчуци, т.е. в малко количество в някой огретен или пълнени чушки. Понякога хапвам боб и грах но без хляб и примерно това е 1-2 пъти в месеца. Нямам силни нежелани реакции, но от тях не се чувствам на 100% добре...

И друго, към което пак ме насочиха постовете на Миоки - не ми се възпалява китката, която е с хроничен синовит, т.е. получвам възпаление на ставата и подуване.

# 57
  • Мнения: 18 542
Има ли някой информация пропилен гликола и разтителния глицерин в течностите на вейповете дали влияят на кръвна захар и инсулин?
Ако не ги пиеш, не влияят. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 632
То е малка лудост да ги пушиш, та остава и да ги пиеш 😊. Януари отказах цигарите, но вече няколко пъти взимам такива вейпове и се замислих дали оказват влияние.

# 59
  • Мнения: 145
Здравейте,чета темата с интерес и споделям този начин на хранене.Сутрин пия чисто кафе,обяд-домат,яйце,сирене и маслини-всеки ден,вечеря-салата с чисто месо.Два,три пъти в месеца си позволявам картофи и паста.Чаша вино също всяка вечер.Онзи ден изследванията ми показаха повишение за 6 месеца,а именно:кръвна захар 8 ,Холестерол 9,3,HDL 3.08,LDL 5.92,триглицериди 0,75,Утре ще изследвам гликиран хемоглобин.Според лекаря съм за хапчета- аз категорично не съм съгласна. Очаквам и моля за съвет-къде бъркам с храненето? Благодаря Ви!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт