Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 38

  • 23 979
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 74
Момичета, пили ли сте хидролес или някаква хранителна добавка, спомагаща за метаболизма и натрупването на течности?

# 31
  • Мнения: 18 542
Излишните течности се губят много бързо още в началото. По-вероятно е да не ти трябват отводняващи препарати.

# 32
  • Мнения: 27 665
Пила съм Хидролес. Преди да започна режима (или когато правех преход към него- не помня, но определено не се хранех твърде въглехидратно). Ефектът беше 0 (нула). 😉 Един ден на течности се отразява много по-добре...

# 33
  • Мнения: 74
Иска ми се някак да се забърза този метаболизъм, че май спи. Направих си експеримент с приятеля ми, не знам до колко мога да съдя от него, но все пак. Един цял ден ядохме еднакво количество храна, преди това се мерихме и двамата на кантара. Моята физическа активност през този ден не беше голяма, но той пък лежа и спа цял ден. И резултатите бяха, че на следващия ден като се качихме на кантара той си беше същите килограми, а аз -нагоре 🙄,..

# 34
  • Мнения: 31 943
По-добре ренохелп или бетулик за изхвърляне на течности.
Освен това и на нарушава водния баланс. Само излишната течност изхвърля.

# 35
  • Мнения: 27 665
Само да вметна, че метаболизмът и задържането (или не) на течности не са едно и също нещо. 😉 Може да ги има заедно, но са различни неща.

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 02:26 от dolce miele

# 36
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Колко ти е гликирания хемоглобин в момента/последно като си го тествал?
а тези са от тази година
Относно цикъла на Рандъл и окисляването на мазнините и въглехидратите съм писал тук
https://www.bg-mamma.com/?topic=1335413.msg43170328#msg43170328
"Окислението на въглехидратите произвежда 50% повече СО2 от окислението на мазнините, което е едно главно различие, което има драстичен ефект върху ефективността на клетъчното дишане по две причини."

Относно холестерола, хайде пък аз да постна това:

"Днес Нобеловата асамблея в Каролинския институт реши да присъди Нобеловата награда за физиология или медицина за 1985 г. съвместно на

Майкъл С. Браун и Джоузеф Л. Голдщайн

за техните открития относно „регулирането на метаболизма на холестерола“.

Обобщение

Майкъл С. Браун и Джоузеф Л. Голдщайн чрез своите открития революционизираха знанията ни за регулирането на метаболизма на холестерола и лечението на заболявания, причинени от необичайно повишени нива на холестерола в кръвта. Те открили, че клетките на техните повърхности имат рецептори, които медиират поглъщането на съдържащите холестерол частици, наречени липопротеини с ниска плътност (LDL), които циркулират в кръвния поток. Браун и Голдщайн са открили, че основният механизъм на тежката наследствена фамилна хиперхолестеролемия е пълна или частична липса на функционални LDL-рецептори. При нормални индивиди приемането на диетичен холестерол инхибира собствения синтез на холестерол в клетките. В резултат на това броят на LDL-рецепторите на клетъчната повърхност се намалява. Това води до повишени нива на холестерол в кръвта, които впоследствие могат да се натрупват в стената на артериите, причинявайки атеросклероза и в крайна сметка инфаркт или инсулт.
Откритията на Браун и Голдщайн доведоха до нови принципи за лечение и профилактика на атеросклерозата."
https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/1985/press-release/

И като стана въпрос за това отново малко лични преживявания:
- повишаване на кръвното

 - нормализиране на кръвното;
около две години по-късно:
 - повишаване на кръвното

 - нормализиране на кръвното.
Ако се беше случило веднъж бих приел, че може и да няма връзка, но не и след като втори път се случи същото.

Тъй като доколкото си спомням нали ти не пиешe никакви лекарства, може ли да си постнеш тук в хронологичен ред щитовидните хормони и холестеролния профил?
Джери какво имаш предвид под изцяло разрително меню ,дай един ден например каква е храната ...и протеинът от къде го набавяш?
Майка ми например не яде обработени храни обаче цял животи набива яко хляб,яде картофи и ориз с хляб ,така я е научил баща и ....пред диабет е ....естествено ....
https://www.bg-mamma.com/?topic=1335413.msg43176024#msg43176024
Хляб не съм виждал да расте по дърветата, ориза със сигурност е бял, който също не съществува в природата, така, че не знам какво разбираш под неядене на обработени храни, и защо си мислиш, че протеин има само в месото и яйцата.

# 37
  • Мнения: 18 542
Ох, стига с тая нобелова награда от 1985 г. От тогава доста вода е изтекла и забележи "които впоследствие могат да се натрупват в стената на артериите" могат, а не "които впоследствие се натрупват в стената на артериите". Думите и как са използвани имат значение.

Могат да се натрупат когато има нараняване на повърхността на артериите (забележи артерии, не вени, при това на специфични места, не се образуват къде да е) и както казах, това се случва когато има повишено вътрешно възпаление, съчетано с високо налягане, тоест само по себе си холестеролът не причинява заболяване, а комбинацията му с други фактори.

Няма да пусна хронологично изследванията за холестерол и щитовидни, защото за пръв път когато ми изследваха щитовидните (2018г), не са ми пускали холестерол (назначени от лекар, аз тук сама не мога да си пусна нищо), а също така нямам FT3 от 2018. Нямам и инсулин и вит.Д от 2018 поради същите причини та няма да сравняваме ябълки с круши. Мога обаче да пусна гликиран хемоглобин:
2018 - 5,5%
2020 - 4,9%
Нямам високо кръвно налягане и излишно тегло, ям много сол, пия много кафе и употребявам електронна цигара (разбирай ползвам и никотин). Също така, твърдя с абсолютна убеденост, че сега се чувствам в пъти по-добре отколкото преди 2 години, а съм с толкова по-стара.
Казвала съм не веднъж, че цифрите се четат на фона на анамнеза. Липсата на симптоми не значи непременно здраве, но наличието на такива, със сигурност сочи проблем. Моите основни проблеми изчезнаха - хипогликемии, болки в ставите (чети вътрешно възпаление на организма намален), задържане на течности и едема на краката в горещо време, подпухналост сутрин след сън, липса на енергия особено в следобедните часове, не достатъчно добър сън и т.н. Цикълът ми е редовен, не ми излизат пъпки, нямам и кожни заболявания, проблеми с отделителната или храносмилателната система или пък инфекции от всякакъв характер. Качеството на живот ми се подобри та на теб ли да вярвам или на тялото си се чудя...

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 619
Извинявам се за забавянето с отговора, старая се да ям разнообразна храна, храня се три пъти на ден, като закусвам, обядвам и вечерям.  Може да си ползволя плод като междинно хранене, но трябва да е в умерено количество и не всеки ден, пия кефир или айрян, малко количество сурови бадеми например също е вариант за мен.  Сутрин се стремя да ям неща като варени яйца, сирене, кашкавал, филийка ръжен хляб с квас (не всичко наведнъж, като хляб не консумирам всеки ден и съобразявам какво ще ям през останалата част на деня), ако в дневното си меню включвам киноа, нахут , леща, по-рядко боб, се стремя да ги ям на обяд, но естествено ям и месо (риба, телешко, агнешко, нетлъсто свинско, по-рядко пилешко) със салата, или риба със салата, понякога постни неща като тиквички с яйце и сирене, патладжани със зеленчуци а вечерята е лека. Ползвам зехтин, масло, олио от гроздови семки, не ползвам олио, не пия газирани напитки, алкохол си ползвалявам в редки случаи, като бирата е табу, предпочитам вино. Плодове също си позволявам, но в много умерени количества и без банани, грозде, диня, пъпеш, залагам основно на ягоди, боровинки, кайсия, праскова,ябълки. Нямам моменти в които да се чувствам зле, гладна, да ми става лошо след ядене на въглехидратите като хляб, нахут, киноа, стремя се да не изпадам в калориен дефицит. Не съм спряла изцяло въглехидратите, както се вижда, но пък това не означава че трябва да се ядат непрестанно. За сега не съм усетила млечните да ми пречат, но чета доста информация за това че трябва да се ограничават. Имам движение, карам и велоергометър. Също като Миоки откакто следвам режима нямам подувания, нямам пъпки, кръвното ми е нормално, чувствам се видимо по-добре,  по-лек е месечния цикъл,като част от това отдавам  и на маслото от вечерната иглика, която приемам.
Не твърдя да съм избрала най-добрия режим, или че това е правилно, надявам се да съм била полезна!

# 39
  • Мнения: 27 665
Alice, доколкото виждам, не е и от най-въглехидратните режими 🙂 Напълно възможно е за теб това количество на въглехидрати да е ок, не всеки е принуден да ги ограничи максимално. По-добре е да са от киноа, нахут, леща, боб, отколкото от тесто и сладкиши. Така че явно се справяш добре и важното е, че се чувстваш добре. Подобен беше и моят режим преди години, чувствах се идеално. Но тогава не вярвам да съм имала голям проблем с ИР (определено големите проблеми започнаха по някое време след раждането). Сега варива и плодове извън горските си позволявам като изключение и колкото по-рядко, толкова по-добре. Т. е. колкото по-рано човек вземе мерки за ИР, толкова по-добре. 😃

# 40
  • Мнения: 179
Извинете, но съм крайно несъгласен с оригиналната тема и вижданията на автора относно високомазнинните диети. Важно е да знаете и да си изясните ПРИЧИНИТЕ за диабета, иначе нещата стават ЕЖК (Една жена ми каза..). Ще ви кажа следните неща, които можете да използвате като отправни точки, за да си ресърчвате по-натам:

1. Преддиабетното състояние, диабет тип 2, инсулинова резистентност или инсулинова нечувствителност казано на български са на практика едно и също.

2. Състоянието по отношение на инсулиновата резистентност варира у всеки човек, според храната, дали е болен, дали се е наспал и т.н. В следствие на тази резистентност, кръвната захар тръгва НАГОРЕ. Когато системите у човека работят добре, то компенсаторните механизми вършат работата си и кръвната захар остава в норма. Настъпва момент обаче, когато тази автоматика ВЕЧЕ не е в състояние да компенсира и захарта почва да расте. Това води до ускорено остаряване на кръвоносни съдове, особено по-фините - бъбреци, мозък, очи и т.н.

3. Докорите изначално се борят с ПОСЛЕДСТВИЯТА от диабета т.е. високата кръвна захар, което на пръв поглед изглежда логично, но на практика е изначално сбъркан подход. Пациента прави ПРЕКАЛЕНО МАЛКО, понеже е съсредоточен в симтомите (високата захар) и неглижира причините. Кръвната му захар остава леко повишена, но дългосрочно проблема се задълбочава, вместо да се разрешава. Имайте перд вид, че ЛЕКО повишена захар, за няколко години състарява много тялото. Експоненциално се влошават нещата с нарастване на захарта, така че в интерес на всеки е тя да бъде МАКСИМАЛНО НА ДОЛУ до възможния здравословен минимум.

4. Причината, поради която настъпва инсулиновата резистентност е ВЪЗПАЛЕНИЕ - не се чудете, това е изначалния процес в самите клетки, при който възникват проблемите (повредена сигнализация вътре в клетката), водещи до инсулиновата резистентност. Това са последните открития на учените в тази област.
Не случайно като сте болен, инсулиновата чувствителност се качва - имате цялостно възпаление в тялото. При недоспиване - също..

5. Диабета представлява всъщност омазнаване на всички клетки в тялото. Те са буквално задръстени от вътрешноклетъчни мазнини. Особен принос има омазняването на мускулните клетки. В същото време вие набивате ОЩЕ калории, а клетките са "препълнени". Съответно те почват да "преливат" - буквално - от едната страна влизат мазнини в клетката, от другата се изливат поради препълване, и тогава триглицеридите почват да растат!
Високите липиди за липотоксични, точно както високата захар е глюкотоксична за клетките. Липотоксичността е един от процесите, който обива клетките, произвеждащи инсулин. Колкото по-дълго седите в режим на диабет, толкова ще ви е по-трудно да го контролирате, защото производството на инсулин постепенно намалява (и съответно автоматиката може да компенсира все по-малко). Така даже да излекувате инсулиновата резистентност, ще остане влошената автоматика, тъй като не можете да отделите нужния инсулин когатое нужно.

6. Сега най-важния момент - мазнините и ОСОБЕНО наситените мазнини създават оксидантен стрес вътре в клетката, възпаление, което поврежда сигнализацията. Следствието на това е, че по повърхносттана клетките не се формира достатъчен брой инсулинови рецептори и от там настъпва инсулиновата резистентност.

7. По отношение на високомазнинните диети искам да ви кажа следното - запомнете го - когато ядете МНОГО МАЗНИНИ И МАЛКО ВЪГЛЕХИДРАТИ, то кръвната ви захар седи ниско. Гликирания хемоглобин е нисък. НО ИНСУЛИНОВАТА РЕЗИСТЕНТНОСТ остава висока. Ако в този момент посегнете към захар ще стане страшно.

8. Възокомазнинните/нисковъглехидратните диети са трудни тъй като са прекалено рестриктивни. Имат определени ползи, но хапнете ли захар всичко приключва.

9. По-добър метод за справяне с проблема е високовъглехидратна диета, възможно най-бедна на мазнини. Някой ще скочи, че мазнини са НУЖНИ - това не е вярно. Нужни са само омега 3 и 6 в минимални количества. Всичко нужно се изработва в черния дроб от захари, фруктоза, белтъци и т.н. т.е. всякакви енергийни излишъци се прработват в каквото трябва.

10. Високовъглехидратна диета не означава да ядете захар, а означава ЗДРАВОСЛОВНА диета, което е бедна на мазнини и неособено богата на белтъци. Въглехидратите е хубаво ад са максимално бавни, това го знаете.

11. Конкретната диета трябва да е без олиа, зехтин, наситени мазнини - всякакви животински, кокосово масло, ядките само за сос, а не да хрупате с шепи. Без тахани. Трябва да ядете цели храни с фибрите. Храна, на кяото са махнати фибрите и много тежка за здравето ви - независимо дали е бяла захар, бяло брашно, олио или меса. Разберете фибрите са много много важни. Тялото ви е прехранено с енергия, а вие наливате храни без фибри, които се усвояват ускорено. Това е един биохимичен ужас за тялото. Фибрите помагат тази енергия да не се излее наведнъж.

12. Резултати - ще ви кажа моите и на баща ми, който е диабетик, който пиеше хапчета за диабета - инсулиностимулиращи и понижаващи инсулиновата резистентност.

Гликирания хемоглобин (средната захар за 3 месеца назад) при мен при веганска диета + ядки - 4.9-5.1%, При нискомазнинно хранене - 3.8% - да правилно четете!
Баща ми, от 10 години вече е без хапчета - веганско хранене + малко олио и нарушения - 6%, без олио, но с ядки + нарушения 5.8-5.9%. Нискомазнинно без нарушения - 5.14%
Нискомазнинното хранене е по препоръка на Витарама - потърсете ги в Интернет и отидете там на почивка.

13. Сами виждате един диабетик без да е спортист, на 76 години при правилно хранене какво може да постигне.

14. Не знам дали сте наясно, но 40 дни пълно гладуване обикновено разрешават проблема с диабета изцяло и трайно.
В тази връзка при Емилова резултатите също са впечатляващи, въпреки че се ядат сладки плодове през цялото време.

15. Запомнете - за инсулиновата резистентност най-лошото е ДА КАЧВАТЕ КИЛОГРАМИ. Най-доброто Е ДА СВАЛЯТЕ.

16. Заблуди, например:
- но аз нетлъсто месо /махам сланината/ - разберете - вътре във всяка клетка има мазнини, заблуждавате се.
- по веднъж седмично месо може. Можете и по 7 пъти седмично, въпроса е, че не трябва. То е същото като на болен от рак на белия дроб, да му давате по 1 цигара.. Същото е!
Освен това какво се случва - по 1 път може месо (а остатъците кой ще ги яде, ще ги хвърлите ли), после ще кажете ама и сирене един път, и кашкавал един път и на практика единствено се самозалъгвате, че спазвате нещо кой знае какво..
Млякото и млечните са източник номер 1 на наситени мазнини, тъй като ги консумираме повече.. това са сирена, кашкавали, разни масила тип крема сирене, кисело, прясно, сухо мляко.
Ако ще ме питате за калция или белтъците откъде ще си набавим - отсега ви казвам - не сте прави но спирам до тук.

В заключение - темата хранене само съм я засегнал, ако някой се интересува повече кажете. Сега очаквам МНОГО нападки, вместо да се замислите и да се разровите в Интернет, ЗА СЪЖАЛЕНИЕ Cry

Всичко, за което ви говоря и много повече е от тук www.nutritionfacts.com - нечовешкия сайт за здраве и здравомислещи хора!

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 17:11 от MiroG

# 41
  • Мнения: 18 542
И за чий го преписа от веганския сайт и го плясна тоя чаршаф тука? Че и очаквал нападки... ами ще си ги получиш, очевидно това ти е целта с този пост.

# 42
  • Мнения: 13 063
От телефона ми е трудно да пиша много, но не мога да не оспоря това че ВМ НВ хранене е трудно заради рестрикциите... Високовъглехидратно без мазнини ми звучи по-трудно за спазване, пак много неща се избягват а и ще се огладнява на често. ВМ никой не е казал че е единственият начин, но е по-лесен според мен, което е предпоставка да не се откаже човек.

# 43
  • Мнения: 27 665
Относно 4.- как точно когато сме болни се покачва инсулиновата чувствителност? Доколкото ми е известно, това което се покачва когато сме болни е КЗ.
Относно фибрите- а и не само- не обичам обобщавания. Не всеки тук не яде фибри. Качването на кг е следствие от ИР (естествено, изобщо не обсъждам случаи в които някой по някаква причина изяжда твърде много храна или пък твърде боклучава). Също така, между мъже и жени има разлики. Не познавам досега мъж който да го е признал, обаче и не познавам мъж с цикъл...така че 😉 Знам обаче как се чувства тялото ми при много вгх и малко мазнини. И, не на последно място, високомазнинна диета не означава да се ядат твърде много мазнини, а достатъчно количество мазнини и от добър източник.
Написаното да не се възприема като "нападки". Който иска е свободен да се храни вегански (немалко хора тук в темата преди са били и вегетарианци, и вегани- и далеч не всеки е "нагъвал" мазнини и боклуци).

Последна редакция: ср, 21 юли 2021, 22:55 от dolce miele

# 44
  • Мнения: 31 943
Миро, коя тема и кой автор?
Тази или другата тема на  Lady Brinne визираш?
Първите постове и на тази тема и на другата са синтезирани от източници. А не от ЕЖК.
А иначе ЕЖК, тоест потребителите участващи в темата, опита и споделянето е от голяма полза.
Колкото до причините. Те се дъвчат от години в тази тема.

1. Брех. Направо трябва да говориш с всички ендокринолози да ги просветлиш как диабет 2 и ИР били едно и също. Близки заболявания, вървят си ръка за ръка, но не са едно и също нещо. Прочети малко повече.
2. Ако зависеше от съня, то аз никога не е трябвало да имам ИР. Като бях дебела и гладна преди години, че аз можех да спя по 15 часа, ама не слабеех да му се невиди.
4. Причината е храната. Човек е това, което се храни. Като цяло. Има и други фактори - стрес, генетика и т.н.
5. Омазнява се се от многото В. Прочети.
6. Научи повече за мазнините. Има полезни, но има и вредни.
7. Явно си от хората, които мислят, че хората на НВВМХ ядат по тонове мазнини. Мда, направо с черпаци ядем Mr. Green
8. Какво толкова му е рестриктивното. Преди бях гладна и дебела, сега съм слаба и сита. От строго НВ, сега съм си на либерален такъв.
9. Това съм го пробвала. Супер тъпа и вредна теория. Изпитана от мен и много други хора.
10. И това съм го опитала. Цели 3 години. Почти никакъв положителен резултат. Виж НВВМХ какви неща оправи. Ихууууу... newsm44   
12. Силно ме съмнява това да е истина. И прилича на станция ЕЖК. Нали уж не ги харесваше? Grinning
15. Супер. Благодаря, че ни каза  Flutter     Ние си нямахме на идея  Само дето със съветите ти изключително малко хора биха постигнали някакъв напредък.
Що така. Толкоз хора имат успех със Зоната и НВ, пък са единици тия с веганския режим. Даже ми е съмнително.

В заключение да ти кажа, че лично аз предостатъчно съм се ровила. Lady Brinne също.
Иначе добър опит за реклама.

natka, естествено че високовъглехидратния режим, че и без мазнини е труден. Била съм там. Все гладен, все дебел, все болен.
Горко му на този, който му вярва на глупостите.

Общи условия

Активация на акаунт