Купуване на имот само на единият съпруг-права на другия?

  • 4 139
  • 98
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 638
Да, посъветвай се с адвокат. Чисто формално, щом кредитът ще се изплаща от твой доход, не e толкова неетично, колкото се изкарва  в темата, да имаш думата и собственост в този апартамент.

Последна редакция: ср, 07 юли 2021, 14:04 от EmmaT

# 31
  • Мнения: 1 267
Всъщност в началото идеята беше да е именно на името на детето, смяната в последния момент ме изненада неприятно, че се взема решение еднолично, дори без да се обсъди. Ако беше седнал човешки, най-вероятно и тема нямаше да пускам. Всеки иска да е сигурен, че поне покрив над главата ще има. Семейството му е много меркантилно, и доста го "прекараха" в семейната делба, чувства се предаден и излъган, не ми се иска да участвам в дребни сметки и делби...Ще помисля, най-вероятно ще се посъветвам с адвокат за ситуацията, и няма да се "хвърлям" слепешката..Благодаря на всички за различната гледна точка, за мненията и съветите!

Все пак помисли, че Твоето жилище ще се дава под наем, който ще изплаща кредита и ще обзавежда жилището! Имаш право на половината или си помисли дали да си напускаш дома си, за да градиш чужд! Защото с брак или без брак той ти е заявил, че жилището ще си е само негово. За това обаче може да си го плаща сам, без да те ангажира. Много странно разсъждение : половината от наследство, другата ще ми я изплати жената - значи логично  е мое жилището...много мъжко!

# 32
  • Мнения: 2 522
А защо да не си купи човекът негово жилище, всичко става в този живот - малко ли жени има, които някой хубав ден казват: обичам колегата Гошо, теб не те обичам вече. И той ще трябва да се изнесе от вашето жилище. Даже и негово да е, пак ще трябва да се изнесе, ако имате непълнолетно дете.
Виж, ако иска вече вие да изплащате кредита, пък жилището да си е на негово име, така наистина не е справедливо. Като не му достигат парите и ще тегли кредит, нека си го плаща той.
То направо май най-добре в режим на разделност. Аз съм в нормален режим на СИО, ама всеки път като прехвърляш кола, имот, трябва да влачиш и съпруга/та си по нотариуси - взема да кажа на жената да минем в режим на разделност. Но тя сигурно ще помисли, че искам да се развеждам от нея, което въобще не ми е намерението. Просто административна формалност, както и застраховка за бъдещето, защото всичко се случва в живота, и то често докато човек си прави други планове.

# 33
  • Мнения: 2 281
Абе тоя червей, веднъж загнезден, много ще тормози. Аз ти желая успех и правилно, за теб и детето, решение!

# 34
  • Мнения: 10 568
Как въобще се стигна до този казус? За мен усещането от подобен разговор е като усещане от изневяра - да се чуди човек от къде му е дошло, винаги ще остане счупено, даже и да се разберете...

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 09:43 от blackcat6

# 35
  • Мнения: 18 748
Ако потребителския кредит е малък, мен не би ме бъркало имота да си е само на името на съпруга ми. Чрез режим на разделност или както посъветва адвокат. Все пак ще е дошъл главно от негови наследствени пари. Относно наследствените пари неслучайно се приема, че те са си само за дадения човек, не за семейството му. Имота може да дадете под наем и пак да ви носи полза и на тримата.

Това, че живеете във ваш наследствен апартамент си е ваше решение, вие сте семейство и това е нормално. Той си е ваше жилище, новият апартамент нека е на мъжа и да си имате ползи отвсякъде. Мен не ми ме дразнило това, пак казвам, ако потребителския кредит не е голям. Успех!

# 36
  • Мнения: 1 267
Колкото и да е голям кредитът, щом желанието е да е на негово име да си го плаща сам, а да не разчита на наема от жилището на съпругата си! Въобще в цялата работа има нещо гнило!

# 37
  • Мнения: 18 748
Аз не го виждам така. Авторката също си има свое жилище, изцяло нейно. Сигурно съпругът е участвал в поддръжката, обзавеждането, ремонтите. Той не й е поискал да му припише нещо оттам?

# 38
  • Мнения: 18 638
Ако е така, тя да му изчисли наем със задна дата и да видят кой на кого има да наплаща. Но едва ли той ще е на печалба от такова изравняване.

Мъжът е този, който е започнал с деленето на "мое и твое, като с твоето ще изплатя моето", така че не е много в позиция да се цупи и да изчислява.

# 39
  • Мнения: 18 748
За мен зависи колко е голям потребителския кредит. Ако не бърка дълбоко в семейната каса... Защо авторката не си припише и тя тогава половината жилище на мъжа си? Така няма да има сметки Simple Smile

# 40
  • Мнения: 18 638
Защо авторката да приписва половината си наследствено жилище?

# 41
  • София
  • Мнения: 8 002
За да говори авторката за потребителски кредит, означава, че е не повече от 20-22 хил. лв. Над тази сума обикновено са изключения и то за специалити без други задължения и с много високи доходи.
Авторката май е от Плевен. Ако приемем, че средностатистически апартамент е около 45-50 хил. евро, 10 хил. евро са 22% дял като СИО.
Ако имат нормални отношения без други проблеми, разбират се, аз лично не бих изпадала в разправии за това той да придобие имота на негово име. Придобива се по време на брака, топката ще е в неговото поле да доказва, че парите са от наследствен дял. Единственото, за което бих имала претенции, е да знам, че кредитът се обслужва навреме.

# 42
  • Мнения: 18 748
Ами защото иска да има половината от неговото, придобито предимно с наследствени пари. (Не изкарани от тях двамата)

# 43
  • Мнения: 18 638
Ами защото иска да има половината от неговото, придобито предимно с наследствени пари. (Не изкарани от тях двамата)

Не е точно така.
Авторката пише, че първоначалната идея е била апартаметът да бъде на името на общото им дете, не по равно между тях двамата - тогава са достигналил до съгласие горницата да бъде изплащана от дохода от нейния имот. По-късно мъжът е заявил, че ще бъде само на негово име.

# 44
  • Мнения: 18 748
Лудост е да пишеш апартамент на непълнолетно дете

Общи условия

Активация на акаунт