Алтернативно образование от първи клас

  • 3 893
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 56
Здравейте,

Не съм фен на българската образователна система и изтръпвам при мисълта, че големият ми син би трябвало да навлезе в нея догодина. Интересува ме (извинявам се предварително ако вече има такава тема), от алтернативни методи на начално и в последствие средно обучение в България. Чувала съм за Прогресивното училище, но ме интересува и дали някой от вас е имал опит с онлайн форми на обучение към чуждестранни учебни заведения или нещо в България извън системата. Практикува ли се в България домашно обучение, някой да сподели опит. Благодаря

Последна редакция: пн, 14 юни 2021, 20:38 от Waimi

# 1
  • София
  • Мнения: 38 493
Ако си навита цял живот да заобикаляте закона и да остане без диплома...
Все пак виж Пространство за учене Пътеки. Те май подготвят и за НВО.

# 2
  • Мнения: 29 341
Вероятно има възможност детето да се явява като частен ученик. На домашно обучение ли желаете да бъде?
Иначе може би в частните училища да се предлага по-различна система, но дали ще е легитимна, не знам...

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
За жалост системата в България наистина вече не е далеч това, което беше, но все пак смятам, че е по-добра от доста други страни. Има доста училища вече, които работят с модерни методики, както и учители, които са се обучавали по Валдрофската педагогика, Монтесори и т.н. - тоест мисля, че спокойно може да потърси училище, коетод а отговаря на вашите критерии. Иначе мисля, че право на домашна форма на обучение на имат деца, които по някакви основателни (напр.здравослони) нямат възможност да посещават училище. Но трябва да се погледне закона за училищното образование.

# 4
  • Мнения: 56
Благодаря за отговорите,

Относно “заобикалянето на закона”, нямам нищо против законите, напротив, далеч от перфектни са, но добре че ги има. Това, което не ми харесва е изключителната остарялост на методите на преподаване у нас, базата, материала, не достатъчното високо интелектуално ниво на персонала (моля учителите да не скачат, знам, че има блестящи учители, но има и такива, които не са за тази професия, като във всички сфери). Принципно бих емигрирала само за да осигуря качествено образование на децата си, но май няма да мога, тъй като съм разведена и ще трябва разрешение на таткото, което най-вероятно няма да получим, та сме тук. Да, дипломата все още има някаква важност, но започва все по-мощно да отпада като изискване в много модерни специалности, като например в IT сферата.

Не става и толкова въпрос да е частен ученик, тоест да не е физически на училище, колкото да не губи целите си дни да зубри материал, който според мен може да бъде много по-качествено както предаден, така и подбран, адаптиран към съвремието, а не както е в момента - някои предмети буквално са безсмислени във формалното образование. Че си трябва радикална реформа, трябва си, но кога ще се случи това, не се знае в нашата мила изостанала държава.


Харесвам концепции като образование водено от ученика и подобни, които трябва да разуча. Алтернативните педагогики като уолдорф също не са лоши, за монтесори имам резерви, тъй като смятам, ча са от и за едни други времена.  Под домашно обучение разбирам така нареченото извън България homeschooling - детето да се обучава по сходни на формалните, но и по-подбрани материали, според това, което го влече и синтезирано и представено по модерен начин, от родителя например, както се случва с доста деца на пътуващи родители, които в последствие се явяват на изпити за приравняване и често показват блестящи резултати.
Не на последно място и парите са фактор. Вярно, че инвестираш в образованието, но ми се иска да сме максимално smart, ако ме разбирате - да не е за сметка на някакво изхвърляне, а и нямаме и такива възможности.

Предстои ми тепърва доста research и най-вероятно няма да сме чак толкова смели да излезем от системата напълно. Чакам още лични примери Simple Smile

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 09:26 от Waimi

# 5
  • Мнения: 29 341
Мисля, че имаше подобна тема. Може да се поровиш във форума.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 493
Аха, така кажи, че нямаш пари. Защото "алтернативно" - скъпо.
Първо прогресивно училище - 4 хиляди лева. Плюс 8800 дарение.
Пътеките са 5 хиляди лв на година.
Монтесори - 6.
Да продължавам ли със списъка?
В такъв случай свий малко перките и проучи какво имаш като възможности в кварталните училища. Ако можеш да си позволиш да участваш в някое сдружение, но и те не са евтини.

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 11:29 от Rockstar

# 7
  • Мнения: 56
Ооххх как най-обичам да си говорим на “ти” с непознати Simple Smile

Алтернативно обучение може да означава много повече от изброените от вас частни учебни заведения. И не, не казвам, че нямам пари за инвестиция в образованието на децата си. Но съм завършила и живяла дълги години в “бели” държави и виждам ясно, че качеството на образованието в цитираните частни заведения е много съмнително, предвид, че живеем в България и че педагогика се влиза с тройка. Нали..разбирате? В прогресивното познавам хора и бих се доверила, но пак, търся нещо по smart. Като цяло наблюдавам че става въпрос за Прехвалена работа и разхищение на средства, което определено не търся, да не говорим, че рискувам децата ми да попаднат в среда на мутро-продуктчета, което обезсмисля цялата инвестиция.

Основен приоритет ми е, ако ще давам повечко пари за образованието на децата си, културата на мястото да съвпада с моите възгледи, качеството на преподаваната информация и не на последно място интелектуалното ниво на обучаващите. Не винаги всичко това означава хиляди. Явно все още не разбирате какво търся или просто наистина няма подобни неща в БГ. Споменахте “сдружения”, бихте ли уточнили какво имате предвид? Благодаря

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 13:03 от Waimi

# 8
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Вие обаче яко сте вдигнали мерника на работещите в сферата на образованието и детските заведения. Чета ви и в друга тема. Тая мантра за тройката за педагогика няколко пъти я видях.

Съвсем добронамерено и без капка заяждане питам тогава защо не останахте в "белите" държави, да създадете деца там и да получат тамошното образование?

# 9
  • София
  • Мнения: 38 493
Аз пък имам 5 по педагогика, обаче не желая да се занимавам с деца.
Както и да е. Това е информацията, която аз мога да Ви дам, останалото си го търсете Вие, тъй като представа си нямам за Вашите изисквания.

# 10
  • Мнения: 56
Вие обаче яко сте вдигнали мерника на работещите в сферата на образованието и детските заведения. Чета ви и в друга тема. Тая мантра за тройката за педагогика няколко пъти я видях.

Съвсем добронамерено и без капка заяждане питам тогава защо не останахте в "белите" държави, да създадете деца там и да получат тамошното образование?

Е, моля ви се, тук съм за да получа информация straight forward не за да разказвам живота си, който определено, нали, едва ли би трябвало да ви интересува. Вдигнала мерника…просто споделям лично мнение базирано на впечатления…може ли? 😂

Извън кръга на шегата, не ме разбирайте погрешно, и да не се самоцитирам от другата тема, но казах ясно, че има и блестящи учители, със сигурност. Но са рядкост и това няма да се промени, докато педагогиката е специалност, в която се влиза с толкова нисък бал.

Но както и да е, ще го мислим, имаме още малко време Simple Smile Бих се радвала да чуя споделен опит на родители, които наистина са намерили и пробвали формули, доближаващи се до това, което в Щатите например наричат homeschooling, self-directed education etc.
 RockStar благодаря за инфото, аз от своя страна бях достатъчно изчерпателна какво търся…иначе споменахте някакви “сдружения”, но не уточнихте…


SoulFree, мерси, ще се поровя Simple Smile

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 13:22 от Waimi

# 11
  • София
  • Мнения: 17 283
Наистина няма подобни неща в България. Не е заяждане, не го приемайте за такова, наистина няма.
В темите за частното образование обсъждаме това от години, включително всякакви новоизникващи училища с подобни претенции, не стават, по една или друга причина.
Все пак, вижте Izzi Science, https://izzi.academy/ , за по-алтернативно от това вече не бих съветвала.
П.С. Друга тенденция, която от години наблюдаваме в темите за частните училища, е родители, които тръгват с подобни нагласи и след одина-две събиране на листа и шишарки, започват да търсят по-академично настроени училища, защото в един момент децата спират да са на 5-6 годинки и им е необходимо сериозно учене. Отново, без никаква ирония го споделям.

# 12
  • Мнения: 29 341
Ооххх как най-обичам да си говорим на “ти” с непознати Simple Smile

Във форума е приета неформална комуникация. Не е нужно да си говорим на Вие, понеже почти никой не познава лично никого от форума....

Ако държите, ще Ви пиша на Вие, няма проблем. Все пак и в държавните училища са ни учили как да използваме тази форма.

Търсите информация, обаче сте доста остра в изказванията към хората, включващи се по темата.

Ако трябва и да съм искрена, спестих си личното мнение, че "прогресивното", "smart", "Монтесори" и не-знам-какво-си образование за мен е пълна глупост и "плодовете" му не са така розови за в бъдеще.....

# 13
  • София
  • Мнения: 38 493
Аз работих една седмица в Пътеки /като администратор/. През това време задавах въпроси /защото знам какво да питам/ и наблюдавах /защото знам какво да гледам/. Ами .... и да имах пари, не бих ги дала тамю

# 14
  • Мнения: 56
Ооххх как най-обичам да си говорим на “ти” с непознати Simple Smile

Във форума е приета неформална комуникация. Не е нужно да си говорим на Вие, понеже почти никой не познава лично никого от форума....

Ако държите, ще Ви пиша на Вие, няма проблем. Все пак и в държавните училища са ни учили как да използваме тази форма.

Търсите информация, обаче сте доста остра в изказванията към хората, включващи се по темата.

Ако трябва и да съм искрена, спестих си личното мнение, че "прогресивното", "smart", "Монтесори" и не-знам-какво-си образование за мен е пълна глупост и "плодовете" му не са така розови за в бъдеще.....

Благодаря ви за фийдбека. Разбирам, че е приета неформалната комуникация, но също така може би възпитанието изисква като цяло в общуването все пак да сме разменили няколко реплики, или може би да предложим да си говорим на “ти”, всеки има различно усещане за лични граници. Също така бихте ли ми дали пример за остро изказване към потребителите на форума от моя страна? Ще съм благодарна. По същата логика, “”свий малко перките” и “е кажи че нямаш пари” на непознат човек на мен лично може да ми е малко грубо, но не го правя на въпрос. Както виждате поднесох забележката с усмивка. А цитираните от вас изрази, са чисто персонални и не са насочени към никого, така че смятам споменаването им за в безсмислено. Ох бях забравила какво е тук…всичко се приема лично и чисто информативната страна отива на кино.

Общи условия

Активация на акаунт