Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 386 099
  • 6 648
  •   2
Отговори
# 6 600
  • Мнения: 4 215
Майчин дом, 13-ти етаж, коридора към лицето на сградата е кабинетът за остеодензитометрия. Без предварително записване, при пристигането се обаждаш на сестрите в манипулационната на отделението. Плаща се на място. След изследването и резултата- евентуално консултация с ендокринолог. Серумно ниво на вит Д предполагам правят навсякъде.

# 6 601
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Не се отваря това изследване.Но не ще да е правилното  Другото място освен Синево,
където го изследват (в чужбина) е точно Рамус. Цената беше с 10-15 лв. по-ниска от на Синево, където беше в порядъка 250-270.
С тези 20 лв не могат си покрият само транспорта.В БГ не се прави .

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 17:59 от whitefang

# 6 602
  • Мнения: 4 215
Като си пускам следващи хормони, ще го изследвам и ще кажа.
Синево освен  с цена, не знам с какво друго е отгоре.
Правоъгълниците, в които пише различните класове изследвания, третата колона, третото отгоре надолу- метаболити, витамини и други. Като се отвори, и там е бета крослапс. 1 ден за изработване, 20 лв. Ако рамус лъже, и аз лъжа.

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 18:23 от ra2

# 6 603
  • Мнения: 4 804
Bubolina, за лекари - препоръчвам доц. Маринчев (ревматолог) и д-р Гатев (ендокринолог). При първия, обаче, се записват часове със седмици напред - ние чакахме 7 седмици за първичния преглед. Струва си, но бих направил изследванията (образни и кръвни) преди срещата, за да не трябва да се връщате.

Скрит текст:
Хоуп,
За първата линия бифосфонати ,не е точно така.Може да се почне и направо с Пролия.На мен ревматолога това ми каза.Той предлагаше бифосфонати,а асистентката му (също доктор,ревматолог), направо Пролия.След това и той се съгласи за Пролията.
Само ако не е генерализирана остеопорозата ,а засяга само прешлени(при някои автоимунни) , един вид бифосфонат може да има по-добър ефект от Пролия - Алендронова киселина май беше.

Изследване за костна плътност не е необходимо за пред НЗОК,ако има друго рентгеново такова - рентген,томография на което се виждат вече изменения. Хубаво е да се направи за да се следи в дългосрочен план ефекта от лечението -12 месеца и повече(и на трите зони ,както е написал Хоуп - лумбален гръбнак,бедрена кост,китка). С изследване на beta-CTX(beta-CrossLaps) и PINP ,може да се следи в по-кратки срокове. 1,3,6 месеца, ефекта върху костното формиране/резорбация.
Направление за ревматолог може да ти даде ЛЛ поне. Изследвания ,нищо не се покрива от НЗОК.
Най-много Основните Калции,Фосфор,Желязо.Даже ВидД се плаща.Пък камо ли тези които се правят в чужбина.За щитовидните/паращитовидния хормони може би ендокринолог може да те прати безплатно,ревматолога не.

Ясно ми е, че в първа линия могат да се използват Пролия (денозумаб) или Форстео (терипаратид). Баща ми е на първа линия Пролия. Написах друго - че най-често се започва с бифосфонати и че Пролия и Форстео далеч не са най-удачният вариант при всеки пациент с остеопороза. Второто носи непренебрижим риск от остеосарком, особено при пациенти с история за вторични лезии в скелетната система или лъчелечение на същата. Да не говорим, че при хора с нормален паратхормон (като баща ми) рисковете от употребата на Форстео започват да надвишават хипотетичните ползи, дори ако се абстрахираме от онкологичната история.

Има няколко бифосфонати, които се справят съвсем прилично в първа линия - Зомета/Рекласт, Бонвива, Фосамакс/Фосаванс.

Абсолютно необходима е или поне беше остеоденситометрията при започване на лечението, вкл. и за пред НЗОК. Касата поне до преди 7-8 месеца НЕ реимбурсираше Пролия (частично) при пациенти със скор над -2.5 (границата между остеопения и остеопороза). Ако това е променено в последните месеци - вече може и да не е толкова нужно, но си остава най-добрият начин за проследяване на ефекта от лечението.

Не помня вече какво плащахме за бета крослапс, паратхормон и останалите метаболити и минерали, но със сигурност не е било над 100-150 лева всичко. В Бодимед го изследваха. Следи се при двама специалисти - ревматолог и ендокринолог.

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 21:49 от Hope4C

# 6 604
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Има условия при ,който въобще не необходимо DEXA,за да ги реимбурсира НЗОК
  

Интересно,как ще се оцени ефекта от лечението с DEXA след 3 и 6 месеца .

Последна редакция: сб, 18 мар 2023, 02:13 от whitefang

# 6 605
  • Мнения: 4 804
Това е за Форстео и дори при него има два варианта - или да отговаря на 1, 2, 3, 4 и 6, или на 3, 5 и 6. Петият критерий включва поне 3 вертебрални фрактури. За мен е по-нормално да направиш DEXA при съмнения за остеопороза и да получиш адекватно лечение, преди да се фрактурираш, а не да чакаш фрактури, за да пропуснеш DEXA и след това да получиш лечение.

Накратко, за човек без фрактури, няма вариант да получи реимбурсация на Форстео без DEXA т-скор под -3.0. Почти сигурен съм, че за Пролия е горе-долу същото - без ограниченията за мета лезии и външно облъчване - и т-скор под -2.5 (а не -3.0).

Всеки си преценява сам как ще процедира - дали ще се чупи и ще се лекува по-късно, или ще направи DEXA и ще се лекува сега. Или ще си финансира сам/а цялото лечение и ще действа по свое усмотрение.

# 6 606
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
За мъже под 50 ,без фрактури не става.
За жени - при доказана ранна менопауза-преди 40
И пак трябва да има поне 2 фрактури на прешлени.Т.е. Форстео без фрактури на прешлени(поне 2)не се е заплащало на 50%(защото сега май нищо не плащат за него).
Платено всякак може . Не е нужно DEXA,да знаеш ,че трябва лечение ,ако се виждат ,промени ,или микрофрактури,фрактури.
Никой ,не е казал да чакаш да се появят фрактурите,за да предпиемаш действия за лечение.

За Пролията пак имаше изисквания ,които не изискват DEXA , нещо от сорта на висок риск от фрактури ,без да има изискване за фрактури,доказан с рентгенографски изследвания .Не го намирам в момента.И пак не става за мъже под 50 . Въпреки ,че един "младеж" на 36 със серопозитевен ревматоиден артрит осъди НЗОК ,за дискриминация по пол и възраст ,преди години,затова,че не му заплащат лечението на остеопорозата.

И накрая DEX-a  се прави преди , и след това най-рано след година може да се видят резултати. За по-бърза оценка на ефекта от лечението -b-CTX и PINP. Което не значи да не се прави DEXA.

Последна редакция: сб, 18 мар 2023, 02:54 от whitefang

# 6 607
  • Мнения: 332
Здравейте, някой тук с мнение за лъчетерапията в КОЦ Бургас?

# 6 608
  • Мнения: 1 411
Буболина,
Благодаря ти!
Пожелавам ти само чисти скенери дълги години! Heart Heart Heart

Последна редакция: сб, 18 мар 2023, 15:03 от Малечка Палечка

# 6 609
  • Мнения: 5 711
ra2, би ли споделил/а коя е ендокриноложката в МД?

# 6 610
  • Мнения: 11
Здравейте, може ли да ми дадете малко информация относно химиотерапията , баща ми е с колоректален рак с метастази в черен и бял дроб ( който се появиха след операцията и прекарана първа химиотерапия ) При другите 2 курса Сирамза + Фолфири се повлия много добре.чернодробните метастази и белодробните бяха без метаболно активност. Общо взето резултатът беше чудесен , но след последната терапия Сирамза + деграмон ,той надебеля много качи 15 кг и от 90 стана 115  се появиха отново същите  2 в белия дроб( който бяха и облъчвани с лъчетерапия )  с размери 17/11 ММ и 12 ММ , в черния дроб изненадващо и неразбираемо за мен " неактивните " който бяха 15 /17 мм и другата 12/16 ММ са увеличили на 25/27 и 28/30 ММ , като в скенера пише че са с фонова активност ( в скенера срещу черен дроб пише без метаболно активни лезии ) а пък са пораснали !? Сега препоръчват орална химиотерапия която ще разберем след 10 дни когато я започне. Въпросът ми е , че малко съм изненадан от решението на онкокомисията защо са решили с орална терапия ( не е ли по- слаба ). При първата хистология туморът беше G2 -  KRAS - G13D Благодаря ви за вниманието и пожелавам на всички успех в лечението!

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 11:54 от Vbulakiev

# 6 611
  • Мнения: 1 736
Много е напълнял, което е нетипично. Има ли асцит? Скенерите не са точна наука. Увеличението в размера категорично показва прогресия.

След първото вливане ли му смениха терапията? Има ли образни изследвания на черен и бял дроб преди операцията?

# 6 612
  • Мнения: 11
Много е напълнял, което е нетипично. Има ли асцит? Скенерите не са точна наука. Увеличението в размера категорично показва прогресия.

След първото вливане ли му смениха терапията? Има ли образни изследвания на черен и бял дроб преди операцията?
Ами имаше , тогава нямаше нищо след скенер и ямр, само в хистологично изследваните лимфни възли имаше 1 с метастази от 21 изследвани , няма поддувания на корема , асцис , изглежда в добра физическа форма. Смениха първата беше Folfox+Avastin ( авантюрна ) след това 2 курса Сирамза +Фолфири ( която даде отличен резултат ) И последните 6 месеца го лекуваха с тази Сирамза + Деграмон - която даде прогресия. Колкото до напълняването и преди операцията в края на 2020 година си беше на тези килограми . И ако може да попитам , дали ще е удачно да сеопитаме да ги премахнем с кибернож , чернодробните ?

Последна редакция: вт, 21 мар 2023, 19:19 от Vbulakiev

# 6 613
  • Мнения: 5 099
На мен ми назначиха ЯМР на две зони, май малък таз за костите и на корема и кръста.Много лошо с тези електронни направления, човек не може да си прочете нищо.Трябва ли да е с контраст? Досега винаги е било без.

# 6 614
  • Мнения: 76
Много е напълнял, което е нетипично. Има ли асцит? Скенерите не са точна наука. Увеличението в размера категорично показва прогресия.

След първото вливане ли му смениха терапията? Има ли образни изследвания на черен и бял дроб преди операцията?
Ами имаше , тогава нямаше нищо след скенер и ямр, само в хистологично изследваните лимфни възли имаше 1 с метастази от 21 изследвани , няма поддувания на корема , асцис , изглежда в добра физическа форма. Смениха първата беше Folfox+Avastin ( авантюрна ) след това 2 курса Сирамза +Фолфири ( която даде отличен резултат ) И последните 6 месеца го лекуваха с тази Сирамза + Деграмон - която даде прогресия. Колкото до напълняването и преди операцията в края на 2020 година си беше на тези килограми . И ако може да попитам , дали ще е удачно да сеопитаме да ги премахнем с кибернож , чернодробните ?
Майка ми е със същата мутация на тумора.Вече е на 9-10 линия химия.Минахме всички видове препарати без лонсърф.Заболяването е оперирано януари 2015 г.2016г. откриха 2 чернодробни мети-първо мина химия/едната изчезна,другата се смали до 1,5 см./ и направиха в Еврохоспитал П-в чернодробна резекция на 2 сегмента.От 2016г. до момента черния дроб е без проблем.При нас проблема е в множеството мети в бял дроб.Нито химия им влияе, нито лъче.

Общи условия

Активация на акаунт