Както вече се видя, ОСМИ клас ще свършим от дома

  • 26 350
  • 745
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 411
Привет и от мен, изпуснала съм ви. Спунк, Heart!
Записвам се да чета за успокоение, че имам големи грижи.

# 61
  • Мнения: 1 541
Трябва да се борим - да, става за седмица, две, но за повече е абсурдно... трябва много категорично да се заяви, даже не знам как им е хрумнало да си правят план за септември... това ми говори, че при най-малкото ще ги спират....

# 62
  • София
  • Мнения: 2 113
Аз не бих се притеснявала с тези слухове. Възможно е, а и трябва, да се проиграват варианти, предвид неяснотата. Ако септември/октомври/ноември се наложи, както сега - ще го направят, както се налага и е най-добре. Мисля, че ако по-дълго или често се ползва ДО, ще се променят и нагласите за преподаване и проверка на знанията. Крайно време е нещо в тази система да пречупи формализираното "на ти, дай ми". Тогава няма да има значение подсказване, преписване, микрофони...

Ако вирусът съвсем изчезне лятото и началото на септември, едва ли ше има основание за ДО. Те закони писаха, за да е основателно сега. Като свършат всякакви извънредни формулировки, какво ще оправдае ДО?

# 63
  • София
  • Мнения: 4 578
Здравейте и от мен! Чета ви, но всичко е като при вас...
Моля, искам да попитам, има ли друг, освен нас, без е-дневник?
Нямаха ли заповед да минат дневниците електронно? Не я намирам...

# 64
  • Мнения: 4 017
Ние сме без електронен дневник /не знам дали не сме в една гинязия/. Помня от разговори в темите, че най-късно от следващата година следва да има електронен дневник /не съм проверявала каква е наредбата за въвеждането му/. Поради всякаква липса на комуникация с учителите, съм в невединие за оценките на детето /особено през време на ДО - някои писмени работи се оценяват, други само се рецензират/, няма обявление за онлайн родителска среща, но и да би имало такава, тя би била само с класната. Май тази година ще приключим на тъмно.

# 65
  • София
  • Мнения: 7 058
Искрено се надявам повече да не се налага ДО, според мен то е напълно излишно за децата, може спокойно да ги оставят тотално неграмотни Confused

# 66
  • Мнения: 2 411
Хлапетата от нашия клас си направили група, в която се упражняват да пеят за училищния хор. Смятат да подготвят изненада за ръководителя, каза, че се е получило чудесно и им е било много приятно. На моето гардже това обучение, някак се хареса, дори прояви желание за летен езиков курс, но само при условие, че се провежда онлайн! Има възможност и за посещение на място, тя отказва.

# 67
  • Мнения: 4 017
И така бавно, но сигурно ще се десоциализират.

# 68
  • Мнения: 2 411
Има такава опасност, Шарлот, но може и да не е толкова зле. Все пак всеки ден има някакво число новозаразени, около нас се появиха истории за заболели и вече възстановили се познати и техни познати, навън хората са с маски - за тях също е непозната и плашеща обстановката. Бързо успяха да се адаптират към нещо, което изглеждаше невъзможно, приспособиха общуването си и цялото си ежедневие към новата обстановка - мисля, че също така бързо ще се върнат към нормалното си ежедневие, щом се почувстват достатъчно сигурни.

# 69
  • Мнения: 21 455
В училищата вече се осъществяват присъствени дейности с ученици по различни проекти и програми. Такива са предвидени и за лятната ваканция. За мен това е сериозен сигнал, че новата учебна година няма да започне дистанционно освен ако няма някакви грандиозни промени в епидемиологичната обстановка в страната към началото на учебната година.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 113
Шарлот, и аз се замислям за социализацията на децата ни...Не мога да почувствам еднозначна и категорична позиция за моя. От една страна за мен тези години са били формиращи именно през общуване със съученици и учители, с живота. От друга, просто да се блъскаш със себеподобни в метрото и междучасието и после да бързаш към индивидуалните си цели в другия край на града не е кой знае какво. Вчера имали дискусия за и против ДО в ЧК - със съдия, заседатели и двете страни. За жалост на едната от тримата съдии ѝ се наложило да напусне онлайн връзката и не могли да отсъдят, защото нейният глас се оказал решаващ. Днес ще вземат мнението ѝ. Явор ми сподели някои доводи на "за" групата - не чух социални такива. Трябва да поразпитам подробно.

Помни ли някой тук (не софиянец) как имаше период, когато страната имаше уикенд по различно време в седмицата за различните окръзи? При нас бяха сряда и четвъртък. Имаше габровци, които като си идеха вкъщи за почивните дни, родителите им на работа, защото при тях почивката беше други два дена...Та, преживявали сме и ние дивотии, не е фатално. Може би всяко поколение си има своите премеждия.😃

# 71
  • Мнения: 11 939
Точно това обяснявах на сина си, как в детството ми в различните окръзи имаше различни почивни дни. Много беше шантаво, защото бяхме почнали учебната година и аз на деня с програма за понеделник му казвах понеделник, ама не помня петък ли беше или събота
А в първи клас поради някакви ремонти май в целия град учехме на 3 смени. Първата почваше в 6.15

На всичко свиква човек.

Последна редакция: пт, 05 юни 2020, 09:37 от Светкавица

# 72
  • Мнения: 4 017
Аз пък изнесох на моята една лекция как тийнейджърското самочувствие се гради на база огледален образ - върнат от тийнейджърския кръг и според това младият човек затъва в комплекси или нереално завишено самомнение. Обясних й, че това е лабилна самооцевка, която с годините се трансформира, при това болезнено. В един момент човек намира мярата си и тя не е онова, което е узнал за себе си от другите. Затова, ако се прескочи моментът с опитите за вписване в неадекватна среда по пътя на подражание /признавам си, че пропуших, за да докажа, че съм голяма - нямах друго поприще за себепроява и доказване/, настоящата ситуация може да е позитив.

Въобще децата ни проправят партина и е много интересно как ще се справят и какво ще се случи с тях. Те ще са безусловно поколение на дигиталните контакти и умения със самооценка, формирана на база вътрешни критерии.
Допускам, че поради липсата на близост /говоря, ако ситуацията продължи - предвид случващото се в Македония/, те ще са с по-слабо проявена емпатия и ще са в по-голяма степен самодостатъчни.

Предизвикателството е и за нас - да им позволим да се оформят не според нашето виждане, да не "орязваме" или "разтегляме" младата личност, а да и предоставим простор в личната клетка.

Последна редакция: пт, 05 юни 2020, 07:18 от Шарлот

# 73
  • София
  • Мнения: 2 768
Добро утро Simple Smile
Това с различните дни за почивка в някои области за пръв път го чувам 😳 Коя година се развива действието?
Аз пък помня в София режим на тока и режим на водата, дори беше излязал един лаф “Вие от София ли сте или така си миришете”😂 Димитрина, много точно казано- всяко поколение има своите интересни времена. И действително, какъв би бил живота ни, ако е напълно предвидим.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 113
Това с почивните дни трябва да е било между 1988 и 1990, защото бях в гимназията, но беше и социалистическа хрумка (ако не греша). Режим на тока имаше пак в тези времена, а режимът на водата в София е бил след 1992 (може би дори след 1995), защото вече бях тук и него преживях. Квартирата ми, обаче, беше в близост до АГ болница и заради кранове и прочие ВиК причини бяхме защитени от безводие, само спряха топлата вода.

Аз мисля, че децата ни пак ще градят Аз-образ в огледалото на съпоставими други, защото това си е естествен механизъм, но ще търсят огледалата си в опосредствано общуване. Пред кого и как ще се доказват? Предстои да видим. Дано схванем разликите 😁

Общи условия

Активация на акаунт