В един идеален вариант създаването на нов живот се случва спонтанно и лекарската намеса се налага единствено по време на проследяване на бременността и успешното раждане на мечтаното бебе. Но ако този момент се бави, това не означава непременно, че двойката има репродуктивен проблем. Случва се отлагането на бременността да е знак, че организмът има нужда от подготовка за зачеване и следване на специални стъпки, които да доведат до чаканите две чертички.

Днешният начин на живот често излага младите хора в репродуктивна възраст на много и сериозни вредни фактори – стрес, алергени, неблагоприятни влияния. А когато добавим към тях и съвременните особености на модерния живот като отлагане на създаването на деца, тютюнопушене, употребата на алкохол, взимането на различни стимуланти и нездравословно хранене, нещата се усложняват. Всеки един от тези фактори може да окаже негативно влияние върху създаването на новия живот и то на три различни нива.



Вредните навици
Те могат не само да затруднят самото зачеване, а и да доведат до проблеми в развитието на ембриона и дори до увреждания на плода на по-късен етап. Нещо повече – те могат да създадат генетични предразположения, които да повлияят върху бъдещото здравословно развитие на детето, когато то вече е възрастен човек.

Тютюнопушенето
Колкото и “нови” изследвания да четете по темата, истината е една – пушенето може да повлияе изключително негативно върху една развиваща се бременност. Клинично доказано е, че тютюнопушенето, включително и пасивното, при жените намалява шансовете за забременяване и износване на плода с 40%. Вредният навик е и основен виновник за преждевременното стареене на яйчниците и увреждането на яйцеклетките. При мъжете пък то може да доведе до пагубно влияние върху процеса на производство на качествени сперматозоиди.

Алкохол, наркотици, кортикостероиди
Всяка субстанция, която води до интоксикация на организма, трябва да бъде изключена в месеците на подготовка за зачеване, тук попада и алкохолът. Последните проучвания показват, че дори умерената му всекидневна употреба може да окаже лошо влияние върху фертилитета и състоянието на бъдещия плод. Наркотичните вещества пък влияят вредно на овогенезата и сперматогенезата, а кортикостеродитите и анаболните препарати – на фертилитета. Сред опасните вещества попадат и алергените, които могат да предизвикат реакция в женския организъм, която да възпрепятства хормоните, които предизвикват овулация. При мъжете пък това може да доведе до намаляване на броя и подвижността на сперматозоидите.

Стресът
Влиянието на стреса не бива да се подценява, защото той се нарежда сред основните фактори, на които трябва да се обърне внимание, когато двойката реши да създаде свое дете. Често високите му нива водят до сериозни проблеми при забременяването и дори стерилитет – както при жените, така и при мъжете.

Хранене
Храната и спазването на диета също оказват пряко влияние върху различните аспекти на здравословното състояние на организма. Това е и причината прекомерното приемане на храни и напитки с високо съдържание на захар, кофеин, аспартам, риби, богати на живак, както и храните с много животински мазнини, консерванти и стабилизатори, да окажат неблагоприятно влияние върху зачеването. Не трябва да забравяме, че именно начинът на хранене е пряко свързан и със затлъстяването, а отклоненията от нормалното тегло водят до хормонален дисбаланс, който нарушава процеса на производство на яйцеклетки и сперматозоиди.  



И още – инфекциите, предавани по полов път, често водят до нарушената проходимост на маточните тръби. Това е и причината при каквито и да било гинекологични оплаквания да се потърси консултация със специалист. При мъжете полово предаваните инфекции, особено при липсата на адекватно лечение, могат да доведат до намаляване на общия брой сперматозоиди в еякулата, до липсата на подвижност на сперматозоидите.
Още за тайните на зачеването можете да откриете на страницата на Медицински комплекс “Д-р Щерев”.
Ако всички тези фактори са преодолени, а бебето все така не идва, е добре двойката да помисли дали спазва всички алгоритми в т.нар. алгебра на зачеването.

Практиката на репродуктивните специалисти от Медицински комплекс „Д-р Щерев” показва, че шансът за настъпване на бременност при нормални условия, когато всичко е видимо наред, е около 20 – 25% в рамките на един месечен цикъл. До третия месец след започването на активни опити за забременяване приблизително при 50% от двойките настъпва бременност, в следващите три месеца шансът нараства с още 25%. Налице е над 90% възможност за забременяване след опити за зачеване в продължение на една година при здрава двойка в детеродна възраст.

Проблемното забременяване засяга около 10 – 15% от двойките в детеродна възраст. Едно от класическите определения за безплодие е ненастъпване на бременност при регулярни полови контакти в периода на овулация в продължение на една година при двойки в детеродна възраст и 6 месеца при жени над 35 години. Липсата на зачеване в такъв период от време на опити без предпазни средства и редовен менструален цикъл е сигнал да се направят изследвания и при двамата партньори. И не забравяйте, че причината за ненастъпване на бременност може да бъде както при жената, така и при мъжа, а много често и при двамата партньори. Затова, ако бебето се бави, запишете своя час за консултация с репродуктивен специалист и го посетете заедно със своя партньор в борбата за сбъдване на най-съкровената мечта.


Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 10:56 от Рaдост