Според световната статистика всяка десета жена в световен мащаб страда от заболяване, наречено ендометриоза. Какво всъщност представлява то?

Ендометриозата е състояние, при което тъкан от лигавицата на матката (ендометриума) се открива извън органа, най-често в тазовата кухина. Въпреки това, често то се пренебрегва или остава скрито за специалистите. Причината – симптомите на дискомфорт и болки в корема по време на менструация са смятани с години просто за участ на жената, но всъщност може и да са опасен сигнал за това заболяване. Това, от своя страна, води до късно установяване на проблема, а според статистиката именно той е причината за безплодие при 1/3 от жените с репродуктивни проблеми. В България към този момент не се води регистър на болните от ендометриоза. Според световния опит обаче при 40 на сто от засегнатите пациентки при напреднал стадий на болестта се достига до сериозни проблеми при зачеване и дори до стерилитет.



Кои са симптомите?
-   Силно болезнена менструация
-   Болка по време на полов акт
-   Проблемно забременяване
-   Обилен и продължителен цикъл
-   Тазова болка извън цикъла
-   Подуване, запек, диария
-   Тревожност и депресия
Ако имате повече от 5 от тези оплаквания, не губете време и потърсете специалист акушер-гинеколог.

Диагностициране
Все още не са установени причините за появата на ендометриозата. Специалистите обаче смятат, че генетиката има своята роля. Ако майка ви или сестра ви имат това заболяване, то може да се прояви и при вас. Ендометриозата е трудна за диагностициране. Единственият категоричен начин да се установи е чрез лапароскопия и то извършена от опитен специалист, който знае какво да търси. При това е желателно да се вземе биопсия от засегнатата тъкан за хистопатологичен анализ, който да потвърди, че се касае за ендометриоза. Не се плашете от лапароскопската интервенция – това е минимално инвазивна процедура, но извършена от опитен специалист, може да даде ясен отговор на причината за състоянието ви и да постави основа за по-нататъшно правилно лечение. И тъй като трудно се диагностицира, а и като цяло липсват знания за болестта, често има голямо закъснение в диагнозата – възможно е да отнеме 5 – 8 години от момента, в който жената отива при лекар заради симптоматиката, и самата диагноза.
Ендометриозата засяга жените по различен начин. Няма универсално лечение, което работи при всички засегнати. Това е и причината при установяване на заболяването лечението му да бъде обсъдено с вашия лекар, който ще вземе предвид пълния набор от симптоми и ще предложи най-добрия начин за лечение.



Месец на профилактиката
Медицински комплекс „Д-р Щерев” се включват в кампанията „Месец на профилактиката за ендометриоза и аденомиоза“, организирана от Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве”. На 19 и 20 октомври 2019 г. пациенти с такава диагноза, със съмнения за подобно състояние или нуждаещи се от лечение ще могат да си направят преглед на преференциални цени при репродуктивните специалисти проф. Таня Тимева и доц. Мария Юнакова или при опериращите гинеколози д-р Надя Магунска и д-р Иван Димитров. Час за кампанията „Месец на профилактиката за ендометриоза и аденомиоза“ в Медицински комплекс "Д-р Щерев" може да бъде записан единствено по телефона на номер 02 920 0901 или на място на регистратурата на болницата.
Основната цел на кампанията е да се повиши информираността на жените за заболяването, за да може то да бъде диагностицирано навреме.
Какво трябва да знаете:
-   Ендометриозата не е рак, въпреки че често се сравнява с него заради начина, по който се разпространява и развива, както и поради това, че подобно на някои видове рак е хормонално зависима. За разлика от рака обаче, ендометриозата е доброкачествено заболяване – ендометриозните огнища могат да направят живота нетърпим, но няма да убият.
-   Болката може да бъде част от ежедневието на жените с ендометриоза. Приемането на аналгетици и противовъзпалителни лекарства често може да влоши състоянието в дългосрочен план.
-   Тежестта на симптомите често няма връзка със степента на развитие на заболяването. Казано с други думи, силни болки може да са предизвикани от лека форма на заболяването, както и тежка ендометриоза да се развива с години, но без сипмтоми.
-   Ендометриозата поразява имунната система, но не е автоимунно заболяване.
Ако искате да научите повече за заболяването и да зададете своите въпроси, заповядайте в Медицински комплекс “Д-р Щерев” на 20 октомври (неделя) от 13.30 часа на безплатната лекция за пациенти. Включването ви в нея може да стане след предварително записване на телефон 02 920 0901.

Последна редакция: вт, 01 авг 2023, 13:55 от Пeтя