Работа, CV-та, HR-и, съвети - 64

  • 39 312
  • 742
  •   1
Отговори
# 690
  • Стара Загора
  • Мнения: 136
Благодаря на всички за мненията. Казусът не е хипотетичен, дори сумите и дните са занижени, но увеличението е доста голямо.
Нищо лично -Увеличава се заплатата на напускащ служител, който искаш да задържиш  Simple Smile
Все пак  сумите на обезщетенията могат да се обжалват по съдебен ред , особено ако имаш много дни и ти се занимава.

# 691
  • Мнения: 9 050
Разбира се, че се увеличава заплата, на служител, който искаш да задържиш. Ако така наистина ще го задържиш. В противен случай за мен няма смисъл. Но, щом работодателят е решил да даде двойна заплата за довиждане, коя съм пък аз да му търся логиката зад подобно поведение. Дай Боже всекиму да взима двойно по време на предизвестието си.

# 692
  • София
  • Мнения: 11 777
Как така хем се опитва да задържи с двойна заплата, хем ще съкращава работодателя? Или аз обърках историята?

# 693
  • Мнения: 1 472
Преди години,работих във фирма,в която реших да напусна след 7-8месеца работа.Заплащането бе нормално за позицията,работните условия супер,но увеличени задължения,спрямо договорените първоначално. Съответно пуснах предизвестие за напускане, работодателят след няколко дни ме извика за разговор за причините/рядко се задържа в офиса и отсъства с дни,а и бяха слети национални празници/. След няколко дни получих двойно увеличение на заплатата, и време за размисъл до края на предизвестието. Оставаха ми по-малко от 2 седмици до изтичането му.
Така че няма невъзможни неща.

# 694
  • Мнения: 9 050
Как така хем се опитва да задържи с двойна заплата, хем ще съкращава работодателя? Или аз обърках историята?

Обърка нещо Simple Smile
На 01.01. увеличена заплата двойно. На 28.01 прекратяване. Гадая, но го разбирам като пуснато предизвестие в края на декември и увеличение на заплатата, (неонятно за мен защо) в началото на януари.

(За задържане на служителя било увеличението, сподели дамата, но на мен пак не ми стана ясно. Ако задържаш с увеличение, първо питаш - ще остане ли служителя, ако му увеличиш заплатата. Ако каже "не", не му я увеличаваш. Но явно при този работодател практиката е друга. Увеличаваш, пък той ако не остане, здраве да е.)

Та в крайна сметка терзанието е сега коя заплата служи за база за изчисляване на обезщетението за неизползван отпуск. Старата или новата. Според wild rabbit и HAPPY - старата. Според мен - трябва да се приложи актуалзацията на чл.21, ал.2 от НСОРЗ и да се изплати върху новата.

Но няма съкращаване в случая. Селика се чудеше дали не могат да я съкратят. Този случай е отделен Simple Smile

gqa, изобщо не твърдя, че е невъзможно. Казвам, че е странно, икономически необосновано и за мен, грешно като послание. Какво казваш на служителя така? Аз по принцип мога и двойно да ти плащам за работата ти, но чаках да ти писне да ми работиш за жълти стотинки и тогава да ти предложа увеличение?  Ми повечето ще си тръгнат още по-обидени. Така служител не се задържа. Защото, дори и да остане на работа, това ще е временно. Демотивацията и разочарованието у човека, че е трябвало да тръгне да напуска, за да бъде оценен, си остава.

Проблемът в случая обаче не е нито в шефа, нито в служителя. Проблемът е в HR-ът, допуснал не само да се случи подобно нещо, а и изобщо да се стигне до там. За да можеш да си позволиш ей така, от нищото да удвоиш заплата, значи доста дълго време си ощетявал служителя.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 15:28 от Нищо лично

# 695
  • Мнения: 1 472
Нищо лично, Не съм много съгласна, защото зависи и от позицията, какво предлагане на кадри има и колко е квалифициран даденият служител. Колко му е важно на работодателя да има текучество във фирмата, да му се налага да обучава/въвежда в материята и т.н.
При мен заплащането не бе жълти стотинки. Всеки се бори за себе си. И в момента има хора, които работят за примерно 700 лв., а други за тази позиция преди  примерно 12-13,г. са работили  за 1000 лв.,а в момента заплащането е доста по-голямо.
Пример в момента със ит специалистите

# 696
  • Мнения: 9 050
Eдно заплащане е, разбира се, функция на отговорностите и квалификациите, също и на пазара за съответния сектор. Но, то е най-вече функция на представянето на служителя. Ако имам двама служители на еднаква позиция, но единият работи два пъти по-оргагизирано, ефективно и качествено от другия, разбира се, че ще искам да го възнаградя два пъти повече.

Ако обаче до днес съм плащала, да кажем 1 500 лева и в момента, в който служителят тръгне да напуска, изведнъж реша, че аз за неговото преставяне мога да плащам по 3 000....това просто означава, че служителят ми е работил за 3000 (а може би и за повече) , аз съм можела да си позволя 3000, но не съм му ги плащала. Дали това е правилно или не, мненията са толкова, колкото са хората. За мен това е некоректно и обидно. За повечето служители, попадали в такава ситуация, с които съм говорила - също. Защото какво значи? Докато ми работиш, заплатата ти е 1 500 лева. Когато тръгнеш да напускаш, изведнъж се сещам, че си ми много ценен. И не просто се сещам, не просто ти увеличавам заплатата, ами ти я удвоявам......Разбирам, че някой може да се почуства поласкан от подобна оценка. Но в действителност това изобщо не е ласкателно.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 16:42 от Нищо лично

# 697
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
………... Според wild rabbit и HAPPY - старата. Според мен - трябва да се приложи актуалзацията на чл.21, ал.2 от НСОРЗ и да се изплати върху новата.

Не знам! В наредбата се говори за възнаграждения, не за обезщетения. Все пак чл.224 и чл.177  не може да се отъждествяват.  Peace

# 698
  • Мнения: 9 050
Не мисля, че която и да е от нас може да постанови единствената и неоспорима истина по въпроса. Този спор същестува от години. Аз изплащам обезщетенията на база последното получено възнаграждение. А при ползване на отпуск, актуализирам заплащането, ако има увеличение на заплатата в месеца, в който се ползва отпуска.

Peace

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 23:38 от Нищо лично

# 699
  • Мнения: 1 472
Може би не съм се изразила правилно, но за около месец увеличени задължения/отговорности,спрямо първоначалните говоря.  И др.служител на тази позиция няма.
Бих се съгласила с тезата ,че е обидно ако от самото начало е така. Не бих стояла и два месеца.

# 700
  • Мнения: 9 050
Ако увеличението идва в резултат на увеличени задължения, това е друго. Но по начина, по който аз разбрах думите ти, увеличили са ти задълженията и не са и дума издумали за увеличение на заплата. И когато ти е дошло нанагорно и си решила да напуснеш, изведнъж са се сетили, че могат да ти плащат много повече. Ако не е така, тогава съм разбрала грешно и се извинявам. Но моят първоначален коментар беше по повод предходно питане, където увеличението беше аргументирано само с опит за задържане на служителя (при това неуспешен).

# 701
  • Мнения: 3 922
………... Според wild rabbit и HAPPY - старата. Според мен - трябва да се приложи актуалзацията на чл.21, ал.2 от НСОРЗ и да се изплати върху новата.

Не знам! В наредбата се говори за възнаграждения, не за обезщетения. Все пак чл.224 и чл.177  не може да се отъждествяват.  Peace

Точно така! Обезщетението се изчислява на база предходния месец .
Има много коментари, отговори на МТСП и съдебна практика, за който му се търси, да търси.

# 702
  • Мнения: 432
Може ли с препоръка от работодател да се докаже изпълнение на дейности и отговорности, неописани в длъжностната характеристика.Има ли някаква конкретна форма или друг документ?

# 703
  • Мнения: 1 472
Еднозначен отговор никой не може да ви даде, дали само една препоръка ще ви свърши работа. Зависи от естеството на дейността.Зависи и от бъдещият работодател дали признава само препоръки. Хубаво е като напускате да си поискате препоръка, за в бъдеще може да ви помогне.Много работодатели се свързват със стар работодател за потвърждение на написаното в препоръката.
Има позиции,които ако нямате съответното образование и квалификация, стаж и регистрация в определени браншови сдружения,няма и да може да работите. Например адвокат, лекар и т,н. Надали някой ще ви вземе например за хирург, на база само една препоръка.

# 704
  • Мнения: 7 987

Може ли с препоръка от работодател да се докаже изпълнение на дейности и отговорности, неописани в длъжностната характеристика.Има ли някаква конкретна форма или друг документ?

Не, не може и няма такъв документ. Ако обясниш какъв точно е казусът, може и да можем да ти помогнем.

Общи условия

Активация на акаунт