Работа, CV-та, HR-и, съвети - 62 -ра тема

  • 58 919
  • 758
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 9 050
Нищо лично, изобщо не заблуждавам момичето. Къде видя да пита за имуществена отговорност? Тя пита за глоби при дисциплинарни нарушения /неволна грешка/, не за имуществена отговорност като МОЛ например в магазин. Ако ѝ се явят липси като такъв, се прави инвентаризация и начет на лицето. Няма нищо общо с глобата като дисциплинарно наказание.

ПС: И, ако обичаш, не ми дръж такъв тон!


Натали, изобщо не мога да разбера защо толкова държиш да даваш консултации по теми, с които не се занимаваш по принцип, но това всъщност не е толкова важно.

Не знам и каква е и дефиницията ти за заблуждаваща информация, но аз видях това:
Кога, при грешка от страна на работника, работодателя има право да му удържа официално от трудовото възнграждение?

Ти отговори:


Не може да удържа парична глоба.
Наказанията са забележка, предупреждение за уволнение, уволнение.

Неволна грешка изобщо не означава, че нарушението е дисциплинарно. Просто означава, че няма умисъл. Но то може да си е напълно подлежащо на имуществена санкция. Например, неволно, работейки на каса, връща на клиент 40 лева повече. Това си е грешка, при това неволна. Но да, работодателят има право да я санкционира.

Къде видях момичето да пита за изуществена отговорност още ли е валиден въпрос? Защото тя точно това пита. Пита кога могат да и наложат глоба. Т.е. кога могат да и търсят имуществена отговорност. Ти и казваш, че не могат. И това, според теб, не е заблуждаващо.

А тонът ми е такъв просто защото това далеч не ти е първи път да даваш консултации с невярно съдържание. Не, че очаквам да разбереш. Но и аз няма да спра да се възмущавам от това как хора без опит в материята, си позволяват да консултират по трудово-правни въпроси.

Мацето, това че декларация не се изисква, изобщо не означава, че вие не може да си давате такава за подпис. Просто ти написа, че е задължителна. А тя не е. Но не пречи да си я давате, ако искате.

Колкото до вероятността една глоба да бъде намерена за несъразмерна или неоснователна в съда, това е напълно възможно. Напълно потвърждавам това, което адвокатката ви е казала. Затова и ако служителят не приеме глобата, рядко се стига до съд. Няма смисъл. Но това не значи, че е трябвало вместо имуществено, да се наложи дисциплинарно наказание. Няма как съдията да пита "защо търсите имуществена, а не дисциплинарна отговрнос", ако нарушението предполага точно имуществена отговорност.

 

Последна редакция: ср, 25 юли 2018, 15:31 от Нищо лично

# 211
  • Мнения: 29 429
А тонът ми е такъв просто защото това далеч не ти е първи път да даваш консултации с невярно съдържание. Не, че очаквам да разбереш. Но и аз няма да спра да се възмущавам от това как хора без опит в материята, си позволяват да консултират по трудово-правни въпроси.

Поправи си тона, ако обичаш, или изобщо не се обръщай към мен! Мога да пиша, каквото си искам, по каквито си искам теми. Ако не съвпадат с твоята гледна точка, си свободна да си я напишеш, не съм те спряла, нали?

Например, неволно, работейки на каса, връща на клиент 40 лева повече. Това си е грешка, при това неволна. Но да, работодателят има право да я санкционира.

Не, работодателят няма право да я санкционира извън тези 40 лв., които е ясно, че тя трябва да възстанови преди дори края на смяната си. Глобата е наказание извън имуществената отговорност.

Изобщо няма да обяснявам повече, явно тази тема е запазена само за твоите компетентни мнения!

# 212
  • Мнения: 9 050
Аз някъде да съм написала, че има право да я санкционира извън тези 40 лева? Има право да и наложи наказание в размер на 40 лева. И говорим за случай, в който тя наистина го е направила неволно, което обикновено предполага и че не се е и усетила и просто накрая касата е излязла на минус.

Като цяло, чл. 203, ал.3 казва:

Имуществената отговорност се налага независимо от дисциплинарната, административно наказателната и наказателната отговорност за същото деяние.

Което веднага посочва противоречието в твоето мнение, че не може да се наложи глоба, а само някое от дисциплинарните наказания.

После, чл.206 казва:
За вреда, причинена от небрежност, работникът отговаря в размера на вредата.....

Естествено, че няма право да я санкционира извън тези 40 лева и никъде не съм твърдяла подобно нещо. И, разбира се, ако тя възстанови тези пари преди края на смяната си, тогава работодателят няма право да я глоби допълнително. Но тогава нямаме щета изобщо, та да разискваме подобен казус.

И пак да те върна на въпроса - момичето пита кога има право работодателят да и наложи глоба. Ти въртиш, сучеш, само и само да излезеш права, че работодателят по принцип няма право да налага глоби, а само дисциплинарни наказания. А това не е вярно.

Темата не е само за МОИТЕ компетентни мнения, но определено би била по-полезна, ако консултации се дават от компетентни по материята хора. Непонятно ми е как човек може да консултира по въпроси, по които не е компетентен. Все едно аз да давам консултации по семейно право, защото имам семейство.


Всеки бърка. И аз съм бъркала. И аз имам пропуски, които наваксвам. Но ти нито работиш това, нито си запознато кой знае колко с материята. Несериозно е, да решиш че си капацитет, само защото висиш в дадена тема от години и си чела постове.

 

# 213
  • Мнения: 5 385
Нищо лично, даде ми точна и достатъчна информация, за това което ме интересуваше.
За да не се спори повече, ще уточня, че въпроса ми е свързан с евентуално започване на работа в офис на застрахователен брокер.
Предупредиха ме, че ако по невнимание пусна застраховка на лице, което няма право на нея (по ред причини), могат да ми бъдат наложени глоби. Особено ако по въпросната застр. полица настъпи застрахователно събитие.
Затова реших да проверя, как и доколко това е регламентирано, и излиза че е. Simple Smile

# 214
  • Мнения: 29 429
Не е вярно, че глобата е имуществена отговорност. Глоба би било, ако ѝ вземе тези 40 лева + още 20 лева, защото е сбъркала. Глобата е санкция.

"Имуществената отговорност се налага независимо от дисциплинарната, административно наказателната и наказателната отговорност за същото деяние." - това означава, че може да ѝ вземе 40-те лева и да и пусне предупреждение за уволнение например, но не и да ѝ удържи още 20 лв. от заплатата.

Темата е за взаимопомощ. Защо реши, че не съм компетентна, познаваш ли ме? Точно в този случай ти заблуждаваш питащата, оставяйки впечатление, че работодателят може да наложи парична глоба, което не е вярно.
Имуществената отговорност е нещо съвсем различно. Глобата не е удържане на парите при начет на МОЛ.

То в крайна сметка работодателят може да направи всичко, каквото си реши. Може и 200 лв. да ѝ наложи глоба, особено ако работи и на процент. Това не значи, че е редно.

# 215
  • Мнения: 9 050
ОК. Ти си права, а аз заблуждавам.

Изложихме си тезите и аргументите по тях. Виждам че и питащата е удовлетворена от получената информация.
Не виждам полза от по-нататъчната ми намеса.

Ако наистина смяташ, че написаното от теб е коректно и не е подвеждащо, разбира се си свободна да го оставиш тук. Хората ще го четат и ще ходят да се репчат на работодателите си, че не могат да им търсят имуществена отговорност и да им правят удръжки от възнаграждението в следствие от такава. Дано поне оставиш всичко, за да е проследима еволюцията в мнението ти. Започа от това, че работодателят може да налага само и единствено три наказания - забележка, предупреждение за уволнение и уволнение. И стигна до начети на МОЛ, които обаче не разбрах забележка ли са или са предупреждение за уволнение? Защото нали само това бяха наказанията.....

P.S. Ако помниш, запозната съм с биографията ти. И със сферите, в които си търсиш работа. Трудовото право не е част от никоя от тях.
Да, темата е за взаимопомощ. А не за упражнения по непознати материи.



# 216
  • Мнения: 29 429
Благодаря ти за компетентното мнение. Не мисля, че си толкова запозната с моята личност, но щом твърдиш...
Явно не правиш разлика между глоба и имуществена отговорност, ама нали ти си специалиста.
Не се чувствай длъжна да ми отговаряш.
Ако ти преча, мога да не пиша в темата.
Знам, че помагаш на много хора, за което сигурно са ти благодарни.

# 217
  • Мнения: 14
Направо ти препоръчвам да отидеш на място и да говориш с управителя на съответния магазин дали имат свободни позиции. Това също е начин Simple Smile

# 218
  • София
  • Мнения: 3 707
Здравейте момичета, съжалявам, че ще налея вода в мелницата, но и аз искам да задам въпрос относно налагане на финансови наказания. Възможно ли е да се наложи наказание на лице, което ползва служебен компютър и виновно го е загубило? Лицето не е материално отговорно лице. Също така възможно ли е санкцията да бъде трикратния размер на стойността на компютъра?

# 219
  • Мнения: 9 050
Щом лицето не е МОЛ, наказанието не може да надвишава една заплата. Не знаем нито заплатата, нито стойността на компютъра, но Вие я знаете и можете да прецените. Има и друго ограничение - наказанието следва да е до размера на щетите. Т.е., за да се определи санкция в размер на трикратната стойност на компютъра, трябва да се аргументират щети на тази стойност (напр. загубена информация или друго). Просто така да се реши, че наказанието ще е трикратния размер на вещта, не е допустимо.

От друга страна, как е организирано това предаване за ползване на вещта, без лицето да е отговорно за нея?

# 220
  • София
  • Мнения: 3 707
Нищо лично, благодаря! Предаването на компютъра не е съпроводено с подписване на документ, но наистина информацията е по-ценна от цената на самия компютър. Отговорността на лицето се удостоверява чрез електронен регистър, където е записано за кой компютър кой отговаря.

# 221
  • Другата България
  • Мнения: 37 361
Здравейте момичета, съжалявам, че ще налея вода в мелницата, но и аз искам да задам въпрос относно налагане на финансови наказания. Възможно ли е да се наложи наказание на лице, което ползва служебен компютър и виновно го е загубило? Лицето не е материално отговорно лице. Също така възможно ли е санкцията да бъде трикратния размер на стойността на компютъра?
Аз не бих питала тук, а компетентни лица във фирмата, в която се случва или евентуално юрист. Нещата са индивидуални и различни и зависят от много фактори и обстоятелства. На предишната ми работа колега беше загубил преносим мобилен принтер, на цена 1200 лв., и си го плати като пич. Нито е бил МОЛ, заплатата му беше под 1000 лв.

# 222
  • София
  • Мнения: 3 707
Merry ann права си, но вмъкнах и моя въпрос, защото темата се въртеше около тези наказания. Спирам да спамя и пожелавам на всички търсещи да намерят мечтаната работа. Peace

# 223
  • Другата България
  • Мнения: 37 361
Изобщо не спамиш, аз само ти казвам да си търсиш консултация на правилното място, при хора, запознати с конкретния случай. Peace

# 224
  • Мнения: 1 078
Да задам и аз въпрос. Извинявам се, ако не е в подходящата тема. Въпросът ми е: при започване на работа при нов работодател, кога и изобщо необходимо ли е той да бъде уведомен, че лицето работи  на втори трудов договор  по 2 часа дневно ?

Общи условия

Активация на акаунт