Отговори
# 165
  • Мнения: 5 248
И аз гласувах с Да. По мои наблюдения гена си е ген и си казва думата. Рядко някой е избягал от подсъзнателно приетия поведенчески модел.

# 166
  • Мнения: X
Каква е родата на някого може да отговори на много въпроси защо е такъв, какъвто е.
Но по-примитивните хора, ще гледат едни неща, по-смислените - други.
От лошите, неангажираните, егоистичните, разпиляните родители могат да тръгнат прекрасни хора - едни деца тази среда ги пречупва, други ги кара да се развиват.
Същото и при успелите родители. Адлер и Фройд имат много примери с такива (в началото техни пациенти са били главно заможни хора, а там "разглезеното дете" е като раково изкривяване на светогледа и себесъзнанието).

Въпроса е, че често мед.сестрата от квартала няма да хареса първите деца (че даже може и да препятства децата си да общуват с тях), а на вторите ще се радва и ще ги щипе по бузките, защото са "синчетата на доктор Петров". По-примитивния интелект винаги проектира (да не река екстраполира) първично.

И си мисля, че едно от най-грозните неща на остаряването на много хора е, че гледат твърде много на "крушата", общувайки с плода ѝ. Дори и аз се улових, как наричам един брак "обречен", защото е между девойче от провинцията (финансово доста притеснено) за момче от богато семейство. А досега такива неща не ми правеха впечатление.

# 167
  • Мнения: 18 227
Най-общо казано  възпитанието играе роля, дали с положителен или с отрицателен знак това е друг въпрос.
Детето или се стреми да прилича на единия родител или се стреми да се отграничи от него, и прави точно обратното, но непременно взима за основа близкото обкръжение - от това няма как да се избяга.
Другото което играе роля е генетиката.
 Много често черти на характера се предават не само от родителите, но и от вуйчовци, чичовци, че дори и от баби и дядовци  някои гени са са по-устойчиви, други те толкова, някои "прескачат" и не се проявяват в нашите родители но те са техни носители.
В този смисъл човека се определя от два фактора - генетика и възпитание. Възпитанието може да промени донякъде генетиката, ако израснеш в чужда среда, но като цяло  човек е произведение на родителите и роднините си.
Социалните аспекти са от значение, защото хората от различни социални среди, често са възпитавани по различни начини и имат различни морални възгледи. За пример можем да дадем провалилия се брак на Яворов и Лора Каравелова. Нейният баща е политик, министър-председател на България, регент и известен еснаф. Майка и и от известна фамилия. ЯВоров е поет, бохем, женкар и македонски харамия. Два съвсем различни свята. Лора се полъгва по неговата известност и външен вид и го съблазнява, но те са с различен светлоглед и това се отразява на брака им.

Последна редакция: нд, 03 юни 2018, 17:50 от Джон Сняг

Общи условия

Активация на акаунт