СЕДМИ клас – 5 – Химикалка приготви и спокойно всичко си реши! Мами, оммм 😊 (19.05.2018–27.05.2018)

  • 91 248
  • 1 318
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 18 069
Това, което смятам като учител и като човек изработвал и давал десетки тестове, е че тестът умишлено е направен ...лесен. Това е НВО, не забравяйте. Т.е. от него се вади статистика, че населението е грамотно след завършването на основното образование.
Аз затова съм казвала, че изпитите за гимназии трябва да са съвсем други и по друго време.
А за тези, които са се готвили като за 120 точки - много съжалявам. Ние не сме.
Не виждам връзката с горната дискусия. Той нека тестът е лесен, всички знаят какво цели МОН да отчете като резултатност, но нека е верен и прецизно направен, да предполага даването на еднозначни отговори. А той такъв ли е? И другата забележка, някак иронична с тези 120 точки,  ми се струва неуместна - за колкото и да се е  готвило едно дете,  много демотивиращо е да разбере, че ще му отнемат точки не за незнание, а за... не знам как да го определя.

Трудно, ама съвсем възможно, szervusz. Всъщност има случай на еквивалентност помежду им.
 С МОН човек трудно би се преборил, със "специалистите" там не може  да се излезе на глава. Специалистите в предходното изречение не са цитат... Wink

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 09:54 от пенсионирана русалка

# 541
  • Варна
  • Мнения: 2 133
...толкова деца да търсят "под вола теле". Достатъчно им се набива в главата тази година, че кавички в текст = на цитат
"под вола теле" тук цитат ли е Simple Smile

# 542
  • София
  • Мнения: 38 590
Прави сте! Аз затова сложих точки пред "лесен", колебаех се за думата. Защото е тъп, объркващ и идиотски.

# 543
  • Мнения: 39
Не знам какво да кажа. Като чета написаното виждам, че едни и същи въпроси се дискутират. И моята на същите места е сгрешила /или не е сгрешила. На 14 въпрос е писала два отговора - „е по - малък “  и „би нарушил“Отговора не си го броим, че ще го зачетат за верен.
За тезата писала е повече от 2 3 изречения, но не си дава максимума брой точки, защото не била написала всички ключови думи, които бяха изброени в отговора. Така че разтягането на локуми не е гаранция за вярно написана тезата.   

# 544
  • Мнения: 2
Някой да е подал сигнал за четвърта задача?

# 545
  • София
  • Мнения: 12 058
Благодаря,  ralicass.
Преди точно 5 години сегашният випуск 12 клас беше изправен пред същото предизвикателство - да избира верен между неверни отговори. Като под подобен на тогавашния намирам не този с цитата, а  въпрос 4. Активистки и в двете посоки (защитаващи "верния" отговор на децата  си и негодуващи от въпроса) излизаха по телевизията, писаха писма , стигнаха май и до омбудсмана... Резултат нямаше, нищо не се промени, само министерството излезе  на финала с официален отговор (супер неграмотен, как не си го запазих като скрийншот), че нещата са наред.

И точно 5 години по-късно, същият този випуск, бе отново изправен пред същото предизвикателство - да избира верен между неверни отговори /7-ми въпрос от матурата/. Joy Има последователност в целите и принципите на образованието у нас, има! Joy

# 546
  • Мнения: 1 945
Аз пак за 13-ти въпрос.
Кажете ми каква може да е логиката да е цитат, след като това е таблица, в която- в колона първа, със заглавие "Вид лавина", пише: Лавини тип
„снежни дъски“, а в колона 2, озаглавена "Характеристики", пише:
".... Наричат ги и „скиорски лавини“, тъй като
най-често са предизвикани от невнимателни скиори, заблудили
се от твърдия сняг на повърхността."
Много е близко до акъла на всеки да възприеме, че "скиорски лавини" е другото наименование, с което са известни този вид лавини. Първото и най-популярно е "снежни дъски", а са известни още и като "скиорски лавини".
Това е изложение на факти, термини и характеристики в таблица, а не тълкуване или преразказване на литературно произведение с предаване на пряка реч, че да е цитат...
Не мога да приема, че верния отговор е "цитат" и точка.
Дидева, къде да се жалваме? Wink

Точно по това се е подвела моята и е писала , че въпросните "скиорски лавини" са друго, уточняващо наименование на лавините Worried. Макар че вътрешно се е оборвала, че цяла година са дъвкали употреба на  кавичките във връзка с цитат, все пак от факта, че ги дават като характеристика на лавината е взела това  решение. Ако не беше представена информацията в таблица по този начин, а беше само в изречение към текста, може би нямаше толкова деца да търсят "под вола теле". Достатъчно им се набива в главата тази година, че кавички в текст = на цитат Rage.
Не е наимеонование , те се пишат с главна буква .

# 547
  • Мнения: 5 133
Изчетох всичките ви вълнения от вчера, същите бяха и у нас. Седмокласничката ми с нетърпение чакаше отговорите и веднага ги е сравнила. На завъртяния 13-ти въпрос е писала "преносен смисъл"., т.е. грешка. Умувахме го в къщи и аз го "прочетох" като преносен смисъл, но и в същото време като възможен цитат... По отношение на снега е сбъркала, като е посочила уравновесеност. Тестът каза, че е бил лесен, най-вече в литературната му част. Беше много доволна от себе си, че предния ден изчете произведенията и това й помогна. За тезата и преразказа - не искам да гадая дали се е справила. Ще видим. Текстът от Нушич й бил интересен, понеже я питах как й се е сторил. И аз се възмущавам от коварно зададените и неточни въпроси, но кой ще се заеме да обучи съставящите тестове как се правят правилни тестове?

# 548
  • София
  • Мнения: 38 590
Термин, който се разяснява в изречението. Това би било правилно.

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 10:19 от Free Agent

# 549
  • София
  • Мнения: 925
Термин, който се разяснява в изречението.
Точно така- или условно наименование.
Тип "снежни дъски" в първата колона също не е с главна буква.

# 550
  • Мнения: 1 561
Интересно, някой от нас да е разбрал за дете, което е отговорило правилно на 13-ти въпрос?

Моята писала- Цитира се мнението на другите...та не се знае дали е правилно или пак ще е грешен отговор.

Аз снощи се бях сдухала, изглежда емоциите ми дойдоха в повече, но детето е свежарка.
Много й се радвам, днес няма да ходи на училище,  ще порешава  задачки и утре да видим.

# 551
  • Мнения: 7 106
...толкова деца да търсят "под вола теле". Достатъчно им се набива в главата тази година, че кавички в текст = на цитат
"под вола теле" тук цитат ли е Simple Smile

Не, фразологизъм е. Ама в същото време някой някога го е казал и затова го цитирам в кавички, за да съм в унисон с въпрос 13 от НВО-то Joy

п.п. Допълвам....
Аз изобщо не споря, че верният отговор е цитат. Цитат си е от всякъде, защото нали.....таковата..... е сложено в кавички и някой някога го е казал. Но начина на задаване на информацията прави въпроса неточен и с няколко значения. Писах и  обясних и в предният си пост, че ако изречението с цитата беше в текста, а не в таблицата, в която се посочват характеристики на лавината, нямаше толкова деца да се объркат, защото поднесена така информацията звучи, като да има повече от един верен отговор.
Нашата учителка по БЕЛ например, още преди да излезе ключа беше уверена, че верният отговор е "преносно значение". Комшийката ми, пенсионирана учителка по БЕЛ  пък като чу какво е отговорила дъщерята, каза че е напълно възможно да зачетат отговора и. А не е като да са неграмотни жените....
Най-кофтито е, че такъв тип въпрос не сме срещали в нито един тест или пробен изпит до сега/ а доста книжки и тестове попрехвърлихме/, за да го отработят децата. Ама, каквото - такова...

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 11:57 от 3ори

# 552
  • Мнения: 18
Проф В.Кръстева: Точен е отговорът с цитата.А в цитата с кавичките има и преносно знсчение, т.е метафора.
И бонус:
Да не говорим че в отг. при пряката реч има проблем. Ако е изпозван съюза "и че" няма запетая, а ако е "и", трябва пред него да се затвори със запетая подчиненото. А от МОН не са я сложили.
п.с.В 12 клас имало доста по- яки гафове.


От вчера съм бг-татко, а от 25 години работя активно с българския език, особено с цитатите.
Искам проф. В.Кръстева да ни каже в кой момент от писането си на трудове е цитирала "народното творчество". Цитатът е цитат, когато има автор. Когато няма автор се нарича "народно творчество". Народното творчество не може да бъде източник на цитат.
По същата логика може да се твърди, че изречението "наричат я "Пиринска Македония", защото..." е цитат или "Наричат го Апостола на свободата, защото..." също е цитат.
Човечеството, което някога някъде е споменало нещо, не е източник на цитат.
Цитат би било, ако се казваше "известният алпинист Х я наричат "лавина", защото..." или "столичните алпинисти и туристи я наричат "лавина". Или проф. Кръстева я нарича ".......".

# 553
  • София
  • Мнения: 12 058
Дъщеря ми днес е на училище до 12ч. Цялото време ще е посветено на бърз преговор по математика. Други часове няма да имат.

# 554
  • София
  • Мнения: 18 679
От МОН посочиха официален електронен адрес, на който може да се подават оплаквания от некоректните въпроси в тестовете, както за 7-ми, така и за 12-ти клас:

pop@armenia.com

Joy Hug

Общи условия

Активация на акаунт