Собствен бизнес или работа на служба за други

  • 26 430
  • 227
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 96
Ако сигурността на доходите е в топ 3 причини, които някой търси, то нито частния бизнес, нито трудовия договор може да ти осигури.

Работното време в частния бизнес е това, което си го направиш, планираш, създадеш. От теб зависи.
Парите, които носиш в частия бизнес, са тези, за които си се напънал толкова, че да донесеш еди колко си. Напъни се повече - по-скоро е да имаш повече.

На трудов договор няма сигурност в дългосрочен план. Да, в края на месеца взимаш заплата, но това не е сигурност. Не се знае дали до края на годината ще си на тази работа, за да имаш добро семейно планиране - жилище, дете, почивка. Рискуваш. Утре може да се претрепеш и да станеш инвалид.

Темата е обширна и има много са писали по нея.

Търси удовлетворението в края на деня, усещаш ли, че си щастлив, кое те тревожи? Какво може да се промени?  Спри да мислиш.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 23 875
Утре може да се претрепеш и да станеш инвалид.
Че то ако има собствен бизнес и станеш инвалид пак си толкова зле колкото и ако работиш на заплата.

# 47
  • Мнения: 422
Заплаткари или "свободни" души.
Коя от двете алтернативи предпочитате повече за себе си? Коя ви ограничава или дава повече свобода? Коя е по-ангажираща, коя ви дава възможност да разгърнете уменията си? Коя ви "изяжда" повече време и енергия, коя ви изморява и натоварва повече? Защото предпочитате едната повече от другата?
Аз имам професия, в която се чувствам уверена, удовлетворена и заплатата ми е достатъчна. Предпочитам да работя по специалността си и да получавам заплата отколкото да се занимавам с нещо, което неразбирам и което ще ме отдалечи от семейството ми. Имам свобода и избор и не се ограничавам в работата си. Лошото е, че имам шеф, който не винаги е благоразположен. Мисля, че да имаш собствен бизнес е по ангажиращо и ако работиш усърдно отнема повече време, отколкото да си тръгнеш, когато приключи работното време. Предпочитам да работя това, което ми доставя удоволствие и ме развива за по малко пари отколкото да се натоварвам със задачи и проблеми, от които да ми побелее косата, стрес и риск от фалит.

# 48
  • Мнения: X
Когато работиш някъде на заплата пак може да имаш немалко стрес, пак може да ти звъни телефона в извънработно време, да се работи извънредно и по празници, да носиш отговорности и т.н. не всички работят от понеделник до петък от 08:00 до 17:00 и после си хващат чантичката и забравят, че са били на работа. Има фирми и фирми, както и длъжности и длъжности, все пак. Аз съм работила на място, което ме натоварваше в пъти повече отколкото когато работя за себе си, нищо че имах фиксирано работно време. Пак се разправях с клиенти, само че и с колеги и шефове. Е, мерси, предпочитам да ме нервиварт само клиентите и то МОИТЕ!  Stop
Единствените плюсове, които виждам да се работи за някого са, че би трябвало да има определена дата в месеца, на която знаеш, че ще получиш конкретна сума. И пак няма нищо сигурно. И че не поемаш рискове с инвестиции...
Също така не бих казала, че да си фриилансър и да си някъде на заплата е едно и също. За мен поне е много различно - разполагаш сам с времето, организираш си задачите както ти е удобно, приемаш само проекти, които прецениш. Можеш да работиш от където искаш и по което време искаш и т.н. абе нищо общо няма според мен.

# 49
  • Мнения: 1 748
Естествено, че има хора на заплата/заплащане на час към компания, при които има високи нива на стрес и натовареност. Но и в крайна сметка има хора на заплата, които вземат повече пари, от собствениците на бизнес. Така че пак опира до това, колко се раздаваш и какво избираш сам за себе си.

Също така има професии, които не могат да се упражняват, ако човек има собствен бизнес, защото тогава става предприемач, търговец, шеф и т.н. и не може да практикува по специалността и компетенциите си на пълни обороти.

# 50
  • Мнения: 3
Подкрепям хората, които са били и от двете страни и мнението им за "заплата".
Няма нищо по-хубаво от регламентирано работно време, сигурна сума на месец и най-важното спокойствие, защото в собственият бизнес нищо от тези неща не е сигурно, а отговорностите и главоболията са много повече.  Naughty Naughty Naughty

# 51
  • Мнения: 6 627
дано има такива позиции, паарис, но, честно казано, не познавам хора, които да са добре платени, които да работят от - до и през останалото време да са необезпокоявани. обикновено един работодател като плаща добре, изисква много от служителите си, вкл. да са на разположение след официалното работно време, понякога и през уикендите, товари ги с много като обем задачи, които така или иначе не могат да бъдат свършени за 8 часа и други такива “благинки“. ако позицияте е мениджърска, обикновено на такива хора в главата им ври и кипи и след работа, трудно им е да превключат, довършват у дома, въобще, подложени са на голям стрес. на такива хора обикновено и никой не им следи работното време, т.е. не е фатално ако отидат в офиса след 10 часа или да си тръгнат в 3 часа.
пък сигурна, сигурна, колко е да е сигурна? стотици бизнеси се закриха или продадоха в последните години. днес си уж на сигурно, утре идва нов собственик и си аут.

# 52
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
стотици бизнеси се закриха или продадоха в последните години. днес си уж на сигурно, утре идва нов собственик и си аут.

Да, но е много по-лесно да смениш работата, ако не ти харесва или не върви, отколкото бизнеса. Peace
И двете имат плюсове и минуси естествено и всеки решава от различни гледни точки.
За мен са важни спокойствието, удоволствието, работа от...до и прилична заплата, с която да покривам поне моите разходи /не са малки, изобщо/.
В момента сменям работата, само защото вече ми е омръзнала. Иначе - работа мечта, тръпката обаче си отиде. Peace
Ако беше собствен бизнес? newsm78

# 53
  • Мнения: 1 748
Затова има предизвестие, което пази и двете страни. А и съкращенията предполагат обезщетения.

Иначе си права, sylviana, че големите заплати са на хора с много отговорности и не е задължително работят от 8 до 5 и т.н., но пък и ако искаш да си тесен специалист в нещо е много трудно едновременноо да се развиваш с специалността си и да движиш бизнес, а ако искаш и семейство и социален живот, направо си става невъзможно. Затова ако професията ти е страст и искаш да си на 100% отдаден на нея, работа на заплата е най-добрата опция - съсредоточаваш се в заниманията си, не се грижиш за счетоводство, персонал, шефстване, бизнес ниши, финансови баланси и т.н.

# 54
  • Мнения: 1 071
Затова ако професията ти е страст и искаш да си на 100% отдаден на нея, работа на заплата е най-добрата опция - съсредоточаваш се в заниманията си, не се грижиш за счетоводство, персонал, шефстване, бизнес ниши, финансови баланси и т.н.

Всъщност, истината е, че ако си предприемач, следва да се фокусираш върху бизнеса. Счетоводство, персонал, баланси и каквото още ти хрумне се дава на външна фирма/фрилансър/служител...
Много бизнеси не успяват щото Иван вместо да се фокусира върху силните си страни го играе пенкелер.

# 55
  • на село
  • Мнения: 1 028
Абе, на теория е така, ама на практика малко по друг начин стоят нещата. Доста често, щеш не щеш, се налага всичко да го играеш. По редица причини...

# 56
  • Мнения: 1 748
Shamsina, така е, хубаво е специалисти да вършат работата. И все пак ако си гениален хирург, как да имаш собствен бизнес - болница ли? Тогава ставаш собственик на болница и както и да го гледаш, ще трябва да загърбиш специализацията си, която обичаш и искаш да специализираш.

Така че на заплата е по-добре в някои случаи, собствен бизнес -  в други.

# 57
  • Мнения: 6 627
 Wild_rabbit, малко хора (предимно в големите градове) имат лукса да са търсени специалисти, които лесно могат да сменят работата си при същите или по-добри условия. явно си от късметлийте. не всеки обаче има шансът да работи в добра компания, която цени и развива персонала си. най-често това са чуждите компании и големите инвеститори, които имат фирмена култура и стратегия за персонала. но има и такива мизерници, и сред тях включително, че направо е срамно да ги наречеш “работодатели“.
shinebox, има много такива случай - намират инвеститори, които да се грижат за бизнес частта, и продължават да оперират в болницата, в която са съсобственици. бизнесмените от своя страна добре оползотворяват доброто име на доктора.

# 58
  • Мнения: 1 071
Абе, на теория е така, ама на практика малко по друг начин стоят нещата. Доста често, щеш не щеш, се налага всичко да го играеш. По редица причини...

Това казвам и аз, което не означава, че е правилно. По-доре дай х лв на счетоводител и у лв на някоя, който да ти направи подбора, отколкото ти да инвестираш време и средства в това.

shinebox, да, хирургът едва ли ще има щения за частна болница. Но ако има, аз по-скоро го виждам като акционер или съдружник. А в ежедневието си се фокусира върху хирургията.
Щото добър хирург не значи добър мениджър, нали? Макар че, сега си спомням точно за един такъв пример от учебниците по мениджмънт. Много добър лекар, на към 40 губи мотивация и решава да се пробва в нещо коренно различно за него...и стана управител на болница.

# 59
  • Мнения: 1 748
Но аз не казвам, че не може отличен хирург да се преквалифицира, а че ако иска да специализира и инвестира в професията си на добър хирург, няма как да движи и бизнес за себе си. Може да акционер, но това е инвестиционно, а не работа. По същия начин много хора на заплата инвестират в имоти срещу наем, в акции, в стартиращи бизнеси и т.н., но това не значи, че ти имаш бизнес.

Общи условия

Активация на акаунт