Старите бабини рецепти

  • 59 328
  • 117
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 052
Фурната в нашето село беше в една стара къща . Стара селска пещ. Хлябът голям и кръгъл с най вкусната коричка . Баба купуваше по 3-4 и ги завиваше в одеяло.
😊

Лятото минахме в колата през едно село в което старата фурна беше порутена , паднал покрив, много тъжна Sad хората купуват хляб от магазин. Фурната беше със селската баня в задните помещения. Като загреят пещите да пекат хляба и топлят едновременно водата за банята Simple Smile

# 46
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Аз готвя доста от манджите на баба. Ишмирия (запържено брашно с червен пипер, сирене и мляко). Пиперки с доматен сос, джуркана коприва и копривена супа, малай, трахана, мамалига с мляко и сирене, най-страхотната попара с чай от липа (дори тук си домъкнах чайника и за чай)... Готвя и от ястията на свекърва ми -сирена супа, левеш ту яш...
Имаме си семейна кулинарна книга и там са рецептите....а на мама, успях да преснема тайния и тефтер с рецептите.

# 47
  • Ст.Загора
  • Мнения: 685
Някой има ли останала рецепта за баница с кисело зеле?
     
  Моята баба правеше невероятна баница с кисело зеле . Много добре си спомням как цял ден се въртеше около печката , винаги правеше по три големи тави .  Омесваше си тесто за баница , обикновено , късаше на топчета и точеше с точилка на не много тънко корите . Всяка кора печеше на печка с дърва , слагаше ги отгоре на печката направо . В другия край на печката си вареше зелето , докато си приготви всички кори. . След това започваше да реди баницата , ръсеше всяка кора с смесени олио и свинска мас и киселото зеле . Печеше във фурната на печката с дърва , вадеше , ръсеше с вода и завиваше с кърпи  . А ние като гарджета , четирима братовчеди  се навъртахме около нея уж да и помагаме . Баницата е от Пазарджик .
 Моят първи опит да я направя беше миналата зима , естествено аз я правих с готови кори , Одрински . Получи се горе-долу , но нямаше вкуса на истинската баница на моята баба  Cry Cry
   Ехххх спомени , натъжих се докато пиша Weary Weary Weary Weary
 

# 48
  • София
  • Мнения: 12 012
Едната ми баба хич не я биваше в готвенето.
Другата е на 95 години и вече не може да готви. Пропуснах момента, когато можеше да ме научи да точа като нейните кори за баница или за юфка. Правеше и разкошни мекици.

# 49
  • Тук... някъде
  • Мнения: 928
.... най-страхотната попара с чай от липа (дори тук си домъкнах чайника и за чай)...

Никога няма да я забравя и аз тази попара, както и борбата сутрин между братовчедите кой ще изяде каймака на млякото....
Единствената ми жива баба е майстор на бухтите-като си отида да я видя и ще я разпитам за рецепти.

# 50
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 475
Момичета, ето рецепта за гъсенички, както съм я копирала от фейса в една от кулинарните групи. Дано да съм ви била полезна. Темата е чудесна, но и малко тъжна. За съжаление моите баби и дядовци не ги помня, защото много рано са станали "звездички".Но с удоволствие чета вашите спомени.

гъсенички. "Не пълна чаша мас, масло или олио, 1 ч.ч захар, ванилия, 3 яйца, 1амонячна сода, аз сложих бакпулвер, 9 суп.лъжици топла вода. Омесва се до твърдо тесто с брашно колкото поеме и се шприцоват направо в тавичка без да е мазана и без хартия. Още топли се поръсват с пудра захар."

Сега се стремя при всеки удобен случай да показвам на моята внучка кое как се прави. Надявам се  един ден и тя като вас да ме споменава.   Laughing

Спорен ден  bouquet

Последна редакция: пт, 23 окт 2015, 11:52 от tutulina

# 51
  • Мнения: 11 154
Моите баба и дядо бяха родени в началото на XX в. (разбираемо, покойници са отдавна), живееха в отдалечено село, където до 70-те години не е имало магазин (сега пак няма) и са си месили хляба сами. И после баба ми месеше чат-пат - главно за да изпече питка и изпържи мекици, когато й гостуваме. Замесваше от вечерта в нощвите. Каквито и теста да пробвам да измеся и изпържа сега, не стават като нейните пухкави мекици. Особено забележителни бяха тези със сирене - домашно, овче - което се загъваше още преди изпържването и мекицата ставаше двойна, като пирожка с плънка, но въпреки това не клисава.

Иначе "селските манджи" не ги обичах, бяха ми "гадости". Правеше "бял мъж" (бел муж) от прясното сирене, зелен боб "на опарки" (някакво сухо задушаване на тава май беше), манджи от коприва, лятна манджа от чушки и домати, яхнии със сливи и т.н., някои са споменати.

Другият, по-градският дядо беше заклет рибар. Малките рибки, които уловеше (колкото пръст) ги пържеше до много хрупкаво за мен. Защото знаеше, че не обичам да чистя кости. И досега риба ям само прясно уловена, не мога да се пречупя да купя от магазина и да ям в София.

# 52
  • Мнения: 9 785
Баба така и не можа да ме научи как да правя нейните баници и питки. Sad

# 53
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Изчетох цялата тема с надеждата да науча някои стари рецепти ,наистина от бабите ни.
Е, спомените за баба и дядо са най мили! Уюта ,който го имаше в къщичката с печката с дърва,а на вън метър и половина сняг,дядо ще вземе картофче ,бавно ще го нареже на шайбички,ще ги нареди върху печката ,леко ги посолява, изпича ги от двете страни...по-сладко нещо от това не съм ял в детството си. Но дайте и малко рецепти ,освен спомените Praynig

# 54
  • Мнения: 9 052
На мен ми е много трудно да възстановя рецептите, защото баба ми готвеше на око. Гледала съм как ръси щедро пипер , но рецепти нямаше. Сигурно ако имаше нямаше да ми с еналага да слизам по 5 пъти на пазар, защото "сега ще ми трябва и една връзка джоджен" или "маслото не стига" ...

Виж дали няма да ги намериш в нета? Или ще се допълваме  накрая ще ги докараме рецептите.

Сетих се за желето от юли. Пелмез ли се казваше ?
 

Последна редакция: пт, 23 окт 2015, 17:10 от Brideshead

# 55
  • Мнения: X
   
  Моята баба правеше невероятна баница с кисело зеле ... В другия край на печката си вареше зелето , докато си приготви всички кори.

 Имаш ли спомен как точно правеше зелето на печката?
 bouquet

# 56
  • София
  • Мнения: 5 658
Сетих се за желето от юли. Пелмез ли се казваше ?
Пелте е желето, по-гъстичко да е.
А петмез е друго.

Аз много обичах рачел - златисто сладко от тиква, кисната във варна вода, хрупкави парченца, нарязани с едно специално къдраво ножче.
Другото ми любимо лакомство беше мъстеница/бал суджук. Прави се наесен, след гроздобер. Половинки орехови ядки се нанизват плътно на здрав дълъг конец, около 30 см поне да стане нанизът. Изцеден гроздов сок  - тук ми се губи малко технологията - се прави нещо с варна или пепелна вода, може би се добавя и още нещо, не знам точно. След това се вари, за да се сгъсти, получава се нещо като гъста боза. Докато е още горещо, нанизът с орехите се потопява в теджерата и се закача някъде да се отцеди и повтвърди сместа. След това пак се потапя и пак се отцежда. Така няколко пъти, докато се получи дебеличък "салам". Добре е да се правят едновременно повечко такива неща, защото не си заслужава цапането само за 1-2 пръчки. Накрая се оставят да изсъхнат за няколко дни на проветриво място, след това се овалват в нишесте, за да се задържат сухи и се прибират, увити в хартия, на тайно и недостъпно място, защото докопаме ли ги, спукана им е работата Simple Smile

Баба правеше и пестил - това е сладко от сини сливи, сварено по обичайния начин, но след това се разстила в тава и се оставя да изсъхне, после се реже на парченца.

# 57
  • Ст.Загора
  • Мнения: 685
   
  Моята баба правеше невероятна баница с кисело зеле ... В другия край на печката си вареше зелето , докато си приготви всички кори.

 Имаш ли спомен как точно правеше зелето на печката?
 bouquet
Вареше си го докато омекне напълно. Спомням си че и тя месеше в нощови и имаше перо от някаква птица , с което ръсеше мазнината по корите .

# 58
  • Мнения: 4 303
Изчетох цялата тема с надеждата да науча някои стари рецепти ,наистина от бабите ни.
Е, спомените за баба и дядо са най мили! Уюта ,който го имаше в къщичката с печката с дърва,а на вън метър и половина сняг,дядо ще вземе картофче ,бавно ще го нареже на шайбички,ще ги нареди върху печката ,леко ги посолява, изпича ги от двете страни...по-сладко нещо от това не съм ял в детството си. Но дайте и малко рецепти ,освен спомените Praynig
И аз, като midko!
То е ясно, че може би няма да е като сега до мг, но дайте рецепти!
Темата има подвеждащо заглавие май!
Прилича ми, на: Спомени за баба и нейните гозби".

# 59
  • Мнения: X
Миме, задушаването на киселото зеле на огнището дали е било с лук, праз и червен пипер?

Аз снощи сготвих рибена чорба, както баба я готвеше. Пекохме риба и от главата, кожата , опашката перките направих чорба .
 Рецептата  Рибена чорба - нарязан картоф, червена пиперка, кубчета целина, настърган домат, бахар и малко чесън, нарязана кисела краставичка на ситно, кубченце масло и глава лук нарязана и рибата.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт