8 месе4но бебе не иска твърда храна

  • 7 570
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Здравейте!
Бях си обещала да не се тревожа за това, но все пак да попитам за съвет, защото вси4ки са ме нападнали да ми обясняват, 4е бебето ми има проблем. И пердиатърът ме наплаши, 4е не ка4ва достатъ4но.
Бебето ми е на по4ти 8 месеца, тежи към 7,500. Су4е по 5 пъти на ден, и поне по толкова на нощ. В добра форма е, много жив и подвижен, даже леко превъзбуден. Ака и пишка нормално.
Проблемът е, 4е ве4е 2 месеца се захранваме и до никъде не сме стигнали. Давам му да опитва какво ли не. Ако благоволи да хапне няколко лъжи4ки пак е добре. Обикновено като види лъжи4ката, стиска устни, без въобще да го интересува какво е на вкус. Пробвала съм да настоявам, но нищо не става, само стиска устни по-силно и се сърди. Даже се нау4и да се смее със затворена уста  Simple Smile
Опитах да му давам и пар4енца, от които да си отхапва, докато си играе (имаше една такава тема тука някъде). Вси4ко изпл8ва.
Да се тревожа ли? Има ли смисъл да се опитвам да ускорявам процеса?

# 1
  • Мнения: 108
Ееее, никой ли няма отношение? Обикновено сте толкова отзив4иви, не ме изоставяйте сега.

# 2
  • Мнения: 11 210
Здрасти отново, Стояна,
мисля, че е твърде рано да се тревожиш. Не че съм експерт по захранване, но... имам огромна и много ящна дъщеря, която прояде точно на 8 месеца - на море в Гърция. Дотогава не че плюеше, но видимо се назлъндисваше на всичко, което не е кърма (а е захранена на 5.5 м). Малко преди въпросната възраст - може би на 7, 7.5 започна да проявява интерес към самохраненето с ръце - но пак по 1-2 хапки.

Да започна първо с тревогите ти за наддаването. На тази възраст млякото е критично за растежа, не пюретата - и фактът, че върви по-дребничък, явно е особеност на гена и темперамента, не на захранването...

Много майки в този подфорум захранват педагогически - има много теми по въпроса, сигурна съм, че ще ги намериш. При този метод реално повечето деца ядат по няколко хапки твърда храна дневно до година, че и по-късно Simple Smile
На мен лично винаги ми е бил по-интересен ето този начин - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=529928.0, описван наскоро във форума. Има прекрасни неща в него, които могат да се използват от всяка майка, дори да е епизодично - и всъщност захранването на дъщеря ми е било някаква мешавица от трите начина.
Във всеки случай важно е да се отпуснеш и да знаеш, че захранването не е висша математика, а нещо, което рано или късно се случва  Wink

Важното не е да изяжда количества, а да опитва вкусове и текстури. На тази възраст е важно не защото ще напълнее от твърдата храна, а защото по този начин се оформят бъдещият дъвкателен апарат и говорни способности. Еднакви щети може да нанесе едно ранно захранване, придружено от гладко пасиране на храната до 2 години, и едно прекалено лежерно, при което главната храна на 1.5-2 г. е млякото... но това за щастие са крайности.

И нали знаеш, че бебешките храни са гадни Simple Smile ако не иска да ги яде, значи има добър критерий за нещата от живота  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 108
Благодаря ти, Параход, за бързата реакция! Както обикновено полу4авам ценна информация от теб  Hug
ще пробваме разли4ни вкусове и текстури тогава, пък рано или късно ще прояде, къде ще ходи...

# 4
  • Мнения: 550
И ние имахме същият проблем до 8-мия месец - стискане на уста, бутане на лъжицата и т.н Качваше малко ( и все още де ), но на 8 месеца някак започна да отваря устата малко по малко за лъжичката и сега си хапва. Е, не много, но докарва 120-140 грама твърда храна вече на ядене. А пък и аз държа все още млякото да е основна храна в менюто му. Та съветът ми е да не се притесняваш и да не слушаш кой какво ти говори. За никъде не бързате предполагам - ти му предлагай, колкото изяде толкова - важното е да опитва се още  Peace

# 5
  • Мнения: 368
Направо си чета думичките, написани от теб  Hug
Моето прояде с апетит на 1 годинка и пак храненето е около 100 гр., не повече и не винаги. На приливи и отливи.
И аз имах този проблем с лъжицата и накрая спрях да давам с лъжица, а с вилица, както и храни, които могат да се ядат с пръсти - парченца плод, кашкавал, сирене, бисквитка, сухар, хляб, картоф, морков, оризови топчета, парченца месце и всичко друго, което се сетиш. Така преодолях проблема с лъжицата, сега се храни добре с нея, често му оставях инициативата в храненето - да му дам виличката и с моя помощ да си боцка и да яде и така.
Беше и с почти същите мерки като твоето бебе, но е здрав и жизнен.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 212
И при нас първите месеци от захранването бяха направо неуспешни. Малкият упорито въртеше глава и стискаше уста. Честно казано, аз, като пробвах пюретата, се отвратих от вкуса им и не настоявах прекалено. Минах на каши, после каша с плод - тук най-сетне имахме някакъв успех, мажех му по муцунката и той започна да се облизва и явно размисли, че може пък да става за ядене това нещо... Simple Smile Доста време караше само на каша с банан - него го хареса. После започнах да му давам по мъничко от това, по мъничко от онова - трошички сирене, хляб, картоф... И по някое време ядеше вече манджи. Успех и дано не се тормозите повече!!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 150
Ей, все едно си описала моя син преди време ooooh! Това дете стискаше устата само като видеше лъжица, без дори да е опитал каквото му предлагам. Ядеше едно малко пюре по 3 дни докато връстниците му ядяха по едно голямо на хранене, направо се бях побъркала. Тръшках се много, мислех, че никога няма да прояде човешка храна. Като стана на 10 месеца обаче изведнъж си прояде човекът, най-после нормални количества и оттогава нищо не ми е отказвал (да чукна на дърво Grinning). Моят съвет е да не се притесняваш (въпреки че знам, че е невъзможно) и да се въоръжиш с търпение. Ще прояде детето, просто трябва да му дойде времето. Hug

# 8
  • Мнения: 14 654
На 8 месеца и моето Чудо-юдо не искаше да яде, особено пюрета  и каши, все едно купени или домашни. При нас обаче помогна педагогическото захранване, при което е нормално бебето да изяде 2-3 залчета на ядене. Полека започна да яде с повече ентусиазъм и да проявява предпочитания към храните - тогава изоставих ПЗ, защото нямам нерви да се занимавам толкова време, доста е ангажиращо и трудно, и започнах да му давам супи, каши, грис и т.н. На 10 месеца започна да си хапва повече, ама в никой случай не достига количеството от 180 гр. Сигурно изяжда 120. Не знам как наддава, защото намирам за излишни ежемечните консултации, но си личи, че детето е добре.

# 9
  • Мнения: 57
Щом детето суче и е здраво, има здрав вид, не би трябвало да се притесняваш - от първото дете така си знам. Моята докторка също се опита да ме убеди, че детето ми не наддава и трябва да спра да кърмя за да започне да яде твърдата  храна, но аз не спрях и то постепенно бавно и полека започна да яде. Сега отново не наддаваме по много и пак се опитва да ми каже, че е защото я кърмя, но детето ми е добре и това е най-важното. А с лъжицата леко и с постоянство ще свикнете, пробвай всеки ден по-малко.

# 10
  • София
  • Мнения: 835
Споко, има и по-зле от вас  Mr. Green
Пак е 7,540 кг, но е на 10 месеца! Никога не отказва цица, но с храненето е някакъв ад! Не дохранвам, щото е с АБКМ, яде едно пюре точно 3 дни  ooooh!
Въпреки това, аз гледам ведро на живота! Детето е живо, весело, развива нови умения.  Предлагай различни вкусове, ако видиш, че проявява интерес към ваша храна - давай по мъничко, пробвай с парченца, без парченца... успех! Все някога ще проядат!  Hug
И отбивай атаките... не спазвай часове - ако примерно вечер го виждаш, че е гладен - предложи пюре. Или каша. Или там с каквото сте захранени. Постепено ще хареса някоя храна и ще има напредък - при нас това е попарата. Пак не изяжда 3-4 сухара, но аз и на 1 съм доволна, пак е нещо. А и от друга страна, нали отглеждаш човек, не прасе - не е важно повече да тежи.
Успех!

# 11
  • Мнения: 57
Станахме на 7 м., но все още сме на кърма, не може да свикнем с лъжицата, като я види затваря уста и се крие  с ръце, пробвах и с пръст да давам по малко пюре, колкото да свикне с друг вкус и да започне да гълта, в началото мина номера, но вече и това не става Thinking За сега все още съм спокойна - поне суче и наддава. Ако някои измисли нов метод за захранване моля, да сподели.  baby_neutral

# 12
  • Мнения: 368
Ако някои измисли нов метод за захранване моля, да сподели.  baby_neutral

Времето. Няма бебе, което да не прояде, но това става, когато то е готово, а не когато ние решим. Следи за признаци на желание да опитва. Аз лично бих ти препоръчала педагогическото захранване. При нас това проработи. И Гого не искаше лъжица, беше силно наплашен от нея заради лекарствата, които му давах преди това. Пюрета и каши - хич и не минаваше номера. Започнах да му давам по малко от нашата храна - подходяща за възрастта му, разбира се, и така прояде. Сега яде абсолютно всичко човешко с голям апетит, но още суче когато си поиска и предпочита.

# 13
  • Мнения: 108
Пуснах темата преди 3 месеца, но няма напредък от тогава  Sad
Ве4е е на 11 месеца, а още живее само на кърма и по няколко лъжи4ки от каквото склони. Пробвах и пар4енца, и с педагоги4еското захранване. На вси4ко се мръщи. Пар4енцата, ако въобще склони да ги пипне, отиват веднага на земята. И не ми позволява да му давам храна в устата нито с лъжи4ка, нито с ръка... Просто няма интерес към храната и това е.

Все си казвам, 4е той най-добре знае кое е най-добро за него. Но ето, 4е днес ни предписаха желязо. И аз се 4увствам ужасна майка... Незнам какво да правя ве4е  Cry Помагайте!

# 14
  • Мнения: 925
Здравей, 100iana!

Виждам, че си се поинтересувала и си опитала вече някои методи за захранване, които обикновено сработват при бебета без интерес към стандартното хранене с пюрета и каши.
Нормално е да се чувстваш обезсърчена и дори фрустрирана, но като успокоение остават доказателствата, че бебетата до 1 годинка се нуждаят от около 70-80% млечна храна (кърма в твоя случай) и всичко останало е просто за опитване и запознаване с нови вкусове.
Казваш, че момченцето ти отказва да вземе с ръчичка храна, която сам може да държи и също така не позволява да му даваш ти храна в устата.

Вече са те насочили към темата за baby-led weaning. Там на малките човечета се позволява свобода на храненето в широки граници и се насърчава самостоятелността. Дали е вариант за теб отново да опиташ по този начин? Например да му предложиш сварени на пара моркови, броколи и карфиол и да го оставиш сам да се обслужва? Приятно и полезно както за физическото, така и за интелектуалното развитие на детето е предложената пред него храна да е поне 2-3 вида и цвята. Така ще се насърчи любопитството на детето и то вероятно ще се заинтересува да изпробва поне един вид от предложените му храни. Освен това предлагането на избор поощрява и самостоятелността.

Може би би било от полза, ако ти седнеш срещу него и се храниш със същата храна, каквато си предложила и на него, като демонстрираш удоволствие от храненето и опитваш продуктите с подчертан апетит. Децата са подражатели и освен това са много кооперативни (или поне биха искали да бъдат по начина, по който те разбират кооперативността) и е много вероятно детенцето ти да склони поне да опита храната.

Същата схема, на съвместно хранене, важи и за педагогическото захранване. Всъщност именно това е есенцията на педагогическото захранване и именно затова се нарича педагогическо – защото основната цел не е детето да бъде нахранено, а научено, че храната не идва само от гърдата на мама, че се яде на маса, заедно с всички, детето така се учи да дъвче и т.н. Та дали би могла да се храниш ти или цялото семейство заедно с детето? Препоръчително при педагогическото захранване е да се храните с еднаква храна, но ако това невинаги е възможно, на бебето може да се предложат храни, които са подходящи за него. Друга полза от храненето с еднаква храна е и фактът, че през кърмата на мама бебето приема и ферменти, които подпомагат усвояването на конкретната храна, която двамата са консумирали. Освен това човешкото мляко се променя под влияние на много фактори, един от които е и храната. Така че кърмата ще има лек привкус на това, което е яла майката и това ще направи вкуса на храната по-познат и евентуално по-добре приет и от детето.

Препоръчва се също храната да се украси и да се предложи под формата на игра. Би могла да направиш например цветенце от грахчета и парченца морков, дръвчета от броколи, лодка от парчета банан и ябълка и каквото друго ти подскаже въображението. Можеш да седнеш с детето и да измислиш някаква история за храната, като в същото време и ти се храниш, за да събудиш любопитството му.

Относно добавката на желязо – мислила ли си за вариант да му предлагаш храни, богато на желязо, под формата на нектари или сокове? Има много рецепти за зелени нектари (от зеленолистни зеленчуци с добавка на някакъв плод, за леко подслаждане, и вода). Може също да предлагаш сок от червено цвекло, морков и ябълка. Или да направиш супа от коприва (съвсем скоро ще й дойде сезонът). Броколите също са храна, която съдържа много желязо.
Прилагам два линка с информация за това от колко желязо приблизително се нуждаят бебетата и кои са храните, богати на желязо:
http://www.wholesomebabyfood.com/Iron.htm
http://www.loveyourbaby.com/iron-rich-food-list.html

Надявам се скоро да се похвалиш с по-добър апетит на момченцето си! Успех!

Общи условия

Активация на акаунт