Рак на белия дроб - тема 11

  • 69 933
  • 1 155
  •   2
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
В какъв смисъл е бил на "втора линия химоитерапия" ,на първата е имало платина+ пеметрексед или паклитаксел + Кейтруда . След това лъче и само Кейтруда .След което е имало прогресия и са спряли Кейтрудата и са започнали втора линия ХТ - с паклитаксел или нещо друго.Че нещо ми се губи хронологията.

# 16
  • Мнения: 149
В какъв смисъл е бил на "втора линия химоитерапия" ,на първата е имало платина+ пеметрексед или паклитаксел + Кейтруда . След това лъче и само Кейтруда .След което е имало прогресия и са спряли Кейтрудата и са започнали втора линия ХТ - с паклитаксел или нещо друго.Че нещо ми се губи хронологията.
Точно такава е хронологията.  Първа линия беше карбоплатина, пеметрексед и кейтруда после лъче след това една вливка кейтруда. Втора линия беше с карбоплатина и гемцитабин. Тази терапия беше предложена от професор Тимчева за да държим тумора под контрол докато сме на лечение за пневмонит. Само че след 4 вливки вече сме на нищо и така до сега.

# 17
  • Мнения: 4 787
Обърках се още повече (аз поне).
Колко вливания направихте в първа линия (карбоплатин, пеметрексед и пембролизумаб)? И колко вливания във втора линия (карбоплатин и гемцитабин)?

Апропо, пеметрексед защо го спряха? Той се влива до прогресия (вкл. успоредно с Кейтруда, но може и сам). Имало ли е такава след първа линия?

# 18
  • Мнения: 149
4ри вливки първа линия ,30 лъчетерапия в рамките на месец последва една кейтруда и от там пневмонит . След това 4ри гемцитабин и карбоплатина . Последната терапия беше за да държи тумора под контрол ,не е следвало да бъде част от някакъв протокол Blush
Искам само да добавя ,че татко беше в много лошо състояние след усложнението ,което се получи. Едва го измъкнах жив от болницата . Лекарите незнаеха какво му е. Доктор Тимчева реши ,че тази терапия ще бъде по подходяща, защото се понася по леко и ще задържи нещата . Така и стана ,за разлика от първата част на лечението ,което беше с много странични ефекти тази не я усети изобщо.

Последна редакция: нд, 08 яну 2023, 00:23 от mackata03

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
А между 4-те терапии с Пеметрексед+Кейтруда и ЛТ имаше ли проресия ,че решиха да правят лъче и  да спрат Пеметрексед-а . Както е писал Хоуп той се спира при прогресия и/или неприемлива токсичност. 

# 20
  • Мнения: 4 787
Да, разбрах вече. На мен продължава да ми е странно, че са го оставали само на Кейтруда, а не на Алимта и Кейтруда след първите 4 вливания в първа линия. В тази хипотеза, при проявата на пневмонита - можеха да спрат Кейтруда и да го оставят само на Алимта за някакъв период. Прогресирал ли е след първа линия?

Така или иначе - най-логичният вариант за продължаване на лечението е ИТ, според мен. Схемите с цитостатици (при все че и гемцитабин е употребен) ще стават все по...екзотични. Евентуално може да пробват с доцетаксел и рамусирумаб, но рискът от кървене е висок.

# 21
  • Мнения: 149
А между 4-те терапии с Пеметрексед+Кейтруда и ЛТ имаше ли проресия ,че решиха да правят лъче и  да спрат Пеметрексед-а . Както е писал Хоуп той се спира при прогресия и/или неприемлива токсичност. 
След първите четири вливки тумора беше спаднал с 50%. Нямам идея защо решиха да правят лъче.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
А метастазите?
Преди ЛТ какво е било положението с тях . Ако са били изчезнали и е останал само основния тумор ,тогава има смисъл при редуцирани размери да се прави ЛТ. И да се продължи с пеметрексед +кейтруда , и както е написал Хоуп при появата на пневмонита да остане само на Пеметрексед до отшумяването му. След това се пробва да се добави пак Кейтрудата.
Сега става сложно ,особено след втората линия с платина. Евентуално ABCP ( Атезолизумаб (Тецентрик)+ Бевацизумаб (Авастин )+Карбопланина+Паклитаксел ) ,но без Карбоплатината(платина не може повече).
Тази схема е одобрена като втора/трета линия за EGFR мутирали тумори след прогресия при лечение с EGFR TKI. Не знам дали е съвсем приложима ,особено след като не може повече платина.
Или само Авастин и Тецентрик. Такава пък въобще няма одобрена.
Или да се продължи с Пеметрексед+Кейтруда,след като не е имало прогресия докато е бил на Пеметрексед. Последното ми се вижда най-смислено.

Последна редакция: нд, 08 яну 2023, 17:24 от whitefang

# 23
  • Мнения: 813
Благодаря за темата

# 24
  • Мнения: 149
withefang, метастази имаше само в лимфните възли около основния тумор. Знам ,че е сложно затова ми е трудно. Благодаря ви за съветите.  Тумора е негативен за всичко . Предложението е само тецентрик от страна на Тимчева. Сега ще правим ПЕТ скенер евентуално или КАТ зависи доктора какво направление ще ни даде и след него ще искам да обсъдим варианти. Благодаря ви за вариантите споделени тук. Ще му предложа пък да видим какво ще каже.

# 25
  • Мнения: 144
Чета си аз една от темите и на какво попадам
Честит Рожден Ден,whitefang! Да си жив и здрав,щастлив,дълги години ремисия

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Черпя ви виртуално

Имам двоен повод , днес стават и 4-ри години от първата ИТ.

mackata03,
При условие ,че PD-L1 е бил отрицателен,
само Тецентрик едва ли ще има ефект
Затова предложих комбинация с Авастин-тои има имуномодулиращи TME (tumor microenvirenment ) своиства. Най-добре и да има цитостатик , които да създаде антигени от фрагменти от мъртви Ту клетки. Стига да може да понесе още един Таксан (Паклитаксел/Доцетаксел) следа Гемцитабин-а.
Пеметрексед-А не му са кумулативни страничните ефекти , и може да се прилага продължително време, за разлика от таксаните.
Между другото Кейтруда е с най-малко и най-нискостепенни имуномедиирани НЛР. Само той от 4- те чек поинт инхибитора е IgG4. Всичките се елиминират чрез свързване с антигена , при липса на антиген IgG1/2 се свързват с елементи на комплиментарната с-ма на имунната система и предизвикват автоимунни реакции. IgG4 не комуникира по никакъв пряк начин с с-мата на комплимента(за косвени още не е толкова напред имунологията).
Пневмонита се дължи на нормалното наличие на PD1 лиганда (PD-L1) в нормалната белодробна тъкан и увеличаването на концентрацията му след респираторни инфекции. Има го и в ставните тъкани-затова и друга честа НЛР са болки в ставите. Има го в големи количества при жените и в яйчниците , а в най-големи за определен период от бременността в плацентата-зада предпази ембриона от имунната с-ма , за която е чужд елемент.

Последна редакция: пн, 09 яну 2023, 00:33 от whitefang

# 27
  • Мнения: 144
Още дълги години да ни радваш и лошото да е зад гърба ти

# 28
  • Мнения: 4 787
Уайт, честит празник и от мен. Да посрещнеш още няколко пъти по толкова. Всичката помощ и добрата, която споделяш с хората тук, да ти се върне в чисти скенери и безкраен NED. Бъди здрав, всичко друго ще си дойде на мястото! 🙂

Скрит текст:
Апропо, първата ИТ (комбинирано ХТ и ИТ всъщност) и на моя баща беше точно на рождения му ден. Освен да търсим синергистичен ефект между празник и системно лечение. 😁

# 29
  • Мнения: 149
Честит празник от мен, сърдечно благодаря за съвета Hug

Общи условия

Активация на акаунт