Отговори
# 15
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Инициативата не е на Минестерството, а от Столична община.

Това означава ли че ще се касае само за там?
Аз например имам само 1 изискване, което всъшност е дадено право със закон- в групи в които има деца с ТЕЛК /до 2/ директора може да ги сформира с намален състав - мисля 17 /тук не съм сигурна/ Ако това се спазва то ще се облекчи работата на учителите и те самите ще са заинтересовани да приемат такива деца
Всички искат по-малко деца в групата, но с този недостиг на места приемат повече от допустимото. А и така повече родители са доволни че са приели детето им. Иначе стратегията е за София Confused

Иначе всяко ДЗ има отворени дни - предупреждава родителят кога иска да отиде и го съгласува с персонала и прекарва деня или част от него с децата. Не би трябвало да откажат.

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Няма значение за къде е инициативата, това че не ме засяга не ми пречи да помогна със мнение.
Това, че местата са малко е ясно за всички. Защо не се работи в посока увеличаване броя на детските градини? Предложението на shammi е много разумно

Лично мое предложение от доста време беше във всяка община да се интегрира по една детска градина. И децата все пак да бъдат разпределяни в групите по типа на увреждане. По - лесно се поддържа бюджета на 1 детска ясла/градина в община отколкото на всичките.
Но и това ми се струва, че ще замине в кошчето на нечий кабинет.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 333
  Докато напиша какво мисля по въпроса, всички вие сте го направили, но не искам да изтрия написаното, затова го публикувам, въпреки многото повторения с вашето мнение.


Здравей Томасе!!!
Хубаво е че се обърна към всички нас, които сме пряко засегнати от Проблемите в масовите детски градини. Нашите деца не се приемат в тези градините ( а биваме насочвани към специализирани - не че има много такива на територията на София), защото нямало подходяща материална база, достатъчно учители и те не били запознати със спецификата на заболяванията на дечицата.
Веднага се сещам, че ще стане дума че страната ни е бедна, общината ни не разполага с достъчно средства за закупуването на скъпите съоръжения и пособия и децата ни пак ще останат в домовете си с изморениете вече родители и ние ще се опитваме да дадем максималното на което може да ги научим и възпитаме. И пак ще сме далеч от интеграцията... защото не е интеграция да си го гледам у нас и само да го водя на разходка в парка с др здрави дечица.

Скоро гледах предаването "Въпроси и отговори" по ББТ -ставаше дума за рекета в детските градини, или така наречените нерегламентирани дарения на родителите за детската градина в която ще учи детенцето им.
Гост беше зам. кмета на Столична община ЙОрданка Фъндъкова и тя в прав текст каза, че се случват такива неща, защото общината е бедна и не може да си позволи да закупува материална база (столчета, маси, легла), учебни пособия, играчки и тоалетни принадлежности за градините. Та интересно ми е откъде ще се намерят средства, за да се купят рампи за инвалидните колички, да се направят специални тоалетни за тези дечица, да се оборудват кабинети за логопед с всички необходими материали, за психолог , специална зала за ЛФК(може да не се налага да се правят такива, защото може да се осигури транспорт на детето и то да бъде заведено на заниманията с логопед, психолог и рехабилитатор в др специализирано заведение), но ще са необходими средства за транспорта.
Ще бъде просто прекрасно, ако наистина се отделят средства от бюджета на Общината, за да се пригодят няколко градини за прием на деца със специфични потребности и те да се чувстват добре сред своите връстници. А ние родителите им ще бъдем най-щастливите хора на земята и ще правим всичко възможно това да се случва все по-често и на повече места в страната.
Познавам няколко семейства и организации, които са спечелили проекти, за да се осигурят средства и да се осъществи заветната им мечта децата им да са в масова детска градина, училище.... но нали се сещате че няма толкова мн проекти, за да се решат проблемите на всички семейства с болни дечица Sad
Та затова ако на Общинско ниво, на Държавно ниво се решат всички неща свързани с Интеграцията ще бъде най-доброто решение. И нека този път не всичко остане само на хартия.
Писах толкова много известни неща на всички ни ( но си ми тежаха и исках да ги споделя), а сега трябва конкретно да отговоря на молбата ти. Ще повторя няколко мения:

1. Да са по-малко децата в група
2.Да има възможност в началото да присъства и родител на заниманията с детето (пък било то и зад врата, да гледа през прозорец или нещо подобно). За да може да се реагира ако има нужда.
3.Да няма ограничения за престоя на детето в градината (само 30мин, 2 часа и т.н.)
Ако то се справя добре и не създава проблеми на другарчетата си, то мястото му е в градината.
4.Да има ресурсен учител, който да познава нуждите на детето, да знае всичко за неговото заболяване и да се погрижи да запознае с тях целият персонал.
5. Да има периодични курсове за учителките, които работят с деца със специфични нужди... ако те са добре обучени, няма да казват че не могат да работят с тях, да им е трудно и куп др оправдания
6. Лелките също отделят много време за децата в детските градини и затова е необходимо и те да бъдат включени в интеграцията ....

Пожелавам Успех на срещата утре!!! И нека бъдат взети само хубави решения за всички дечица на столицата!!!
Ще се радвам ако ни пишеш какво е станало и какво шредстои да става на следващата ви среща.

# 18
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Изобщо не се налагат скъпи съоръжения за градините, защото там няма кой да работи с тях. Един подход за инвалидна количка излиза 50-60лв. Асансьор не се налага, като сложат детето на първия етаж. Може би е необходим и някакъв лост да се придвижва, ако го прави с усилие - 20-30лв. Легло -200лв.  Специална тоалетна - какво ще рече това? Няколко приспособления за хващане - 20-30лв.Това за деца с ДЦП. За другите трябва само легло. Ако се изискват материали за работа с логопед - и родителя може да ги закупи.
Нужни са нови работни места.

# 19
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826

А това е доста скъпо. Лично мое предложение от доста време беше във всяка община да се интегрира по една детска градина. И децата все пак да бъдат разпределяни в групите по типа на увреждане. По - лесно се поддържа бюджета на 1 детска ясла/градина в община отколкото на всичките.
Но и това ми се струва, че ще замине в кошчето на нечий кабинет.

Това предложение не го разбрах съвсем. Разсъждавам на "глас" над него - във всеки район в Столична община (райони са Лозенец, Средец, Слатина, Красно село, Възраждане, Младост, Люлин и др) да има 1 ДЗ което да приема деца със специфични образователни потребности,  за да се улесни финансирането. На първата среща се даде пример за такова дете, и то е било прието, но родителят е искал да бъде в тази градина, защото тя му е най-близко. Ясно е че е трудно придвижването. Затова кажете пак дали съм разбрала правилно. Дали е удобно детето да се води от единия край на Люлин до другия.
Предлагаме и логопед във всяка градина ( не само за специалните деца, и здравите имат проблеми). Може да не е позициониран в конкретно ДЗ. Може да идва за 1-2 часа 2-3 седмично и да покрива няколко ДЗ или един район.
Ангажирам се да запозная групата с вашите мнения. И разбира се ще докладвам и тук за резултатите от утрешната среща.

А за трудното финансиране мисля, че трябва да се поиска. Пък дано отпуснат средства, поне за част от нещата. Доколкото знам бебе, което не плаче не се храни. Та  и ние ако не си кажем, няма да ни дадат. Е, разбира се трябва да сме реалисти.

# 20
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Така. Темата е добра и на място. Само една забелажка- стратегия по образователния процес може да изготвя министерството. По отношение на структура и инфраструктура- да- общината, защото сградите на детските градини и училищата са общински. Мислете в тази посока наистина. Няма да е лошо да предложите тези неща да се случват в пилотни детски градини и училища. Мисълта ми е да се устроят първо градини, в които вече има деца със увреждания. Материалната база на градините иска подобрение- голямо подобрение. Не знам това до колко може да се заложи в стратегия, но не само за децата с увреждания базата е слаба- изобщо цялата база е слаба. Няма играчки, пясъчници, поддържането на дворовете и сгрдата става с дарения под различна форма от родителите. Методическите им кабинети са с толкова остаряла база, че думи нямам. Да не се позволява заместване на занятията с гледане на телевизия, изобщо да не се позволява да има телевизор в стаите в които са децата- в някоя обща стая- може.
Строеж на нови градини. Задължително. Стари такива които са взети от фирми за какви ли не цели да се събере комисия и да ги издири.
За сега това, като се сетя още ще пиша пак.

# 21
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Материална база:

басейн с топки за деца с ДЦП, сензорно-интегративна дисфункция и подобни

мека тапицерия по стените (може и само едно помещение) за деца, които са склонни да си удрят главата при нервност

тунел от плат - за лазене (ДЦП, сензорно-интегративна дисфункция) Тунелът се прави от здрав плат, на места се слагат обръчи, за да го държат отворен.

Столчета, съобразени с нуждите на деца с ДЦП

Басейнът с топките и тунела от плат могат да се ползват при игра от всички деца.

# 22
  • Мнения: 3 504
... За това нещо е необходимо отношение и добри сърца, а не рампи и уреди. Не че те са ненужни, но не са най-важното и не са това, с което започва интеграцията. Моите лични наблюдения са, че в момента е модерно да се говори за интеграция и да се "интегрира", но само на думи. Само деца, които са удобни на учителките и директорките за "интегриране". И всичко се прави пак отново в името на тяхната кариера, а не на децата. За мен това не е интеграция, а пи ар. ...Питайте Валенцето не сънува ли учителки всяка вечер! Въобще - никакви рампи и съоръжения не са на дневен ред в нашата страна! Защото ако има милосърдие и желание за помагане, те ще намерят начин и за придвижването на децата, и да ги учат и да ги интегрират. Това не са размисли по морални въпроси, това е действителността.
Здравейте и от мен, напълно съм съгласна с Іерре, макар и да не цитирам всичко, за да не запълвам пространството.
Наистина стана модерно с тази "интеграция", а налице нищо.
Моето дете е в специализирана градина, единствена не само за града, но и за областта /като имате предвид, че Пловдив не е малък град/.
И точно това ме учудва.
За това моите искания и виждания така да се каже ПО ПРИНЦИП ЗА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ В БЪЛГАРИЯ /масови и специализирани/ са следните:
1.богата материална база, която да задоволи нуждите за обучение на децата, за игрите им, да имат всичко, което им е необходимо.[/color
2. Количествена и качествена храна, а не да се прибират гладни като вълци от някое блудкаво кремче или гола тънка филийка. Sad
3. Обучени, тясно специализирани учители, заинтригувани да работят за развитието на детето.
4. Физ. салони, басейни - за това пък с двете ръце съм "за".

# 23
  • Мнения: 4 414
рампите и уредите са доста голяма инвестиции, а нито едно дете няма да стои в градина, в която веднъж качено при останалите, бива оставено в някой ъгъл с цел "да не пречи". според мен е мотивиращо детска градина, която приема и наистина интегрира деца с увреждания да получава някакви материални подобрения на базата. трябва да има ясна система за контрол, за да не се правят нещата само на книга или пък да се стигне до поредните злоупотреби. нужно е родителите да знаят към кого да се обърнат, когато са недоворлни. идеята за пилотните градини, които вече са приели такива деца  е добра. нека първо им се помогне на тях. не пари на ръка, а примерно ремонт на мивките, тоалетните, нещата които предлага firebird... като човек, живял с инвалид в количка, ще споделя, че много малко се мисли за достъпността в санитарните помещения. количката може да се качи и без рампа, но това дете трябва вътре  да има достъпна среда - до мивките, до тоалетната, до леглата и играчките. и да не забравяме, че "с увреждания" не се изчерпва само с двигателни проблеми.

# 24
  • Мнения: 2 531

Всички искат по-малко деца в групата, но с този недостиг на места приемат повече от допустимото. А и така повече родители са доволни че са приели детето им.
Тогава трябва да се започне от броя на ДГ да се съобрази с броя на децата! А иначе от претъпканите групи никой не печели- ощетени са и интересите на децата , а да не говорим за нервите на преподавателите им! Мисля че всички ще са доволни от по малко деца в група!

# 25
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826

Всички искат по-малко деца в групата, но с този недостиг на места приемат повече от допустимото. А и така повече родители са доволни че са приели детето им.
Тогава трябва да се започне от броя на ДГ да се съобрази с броя на децата! А иначе от претъпканите групи никой не печели- ощетени са и интересите на децата , а да не говорим за нервите на преподавателите им! Мисля че всички ще са доволни от по малко деца в група!
Напълно съм съгласна. Но мисля че ще мине доста време преди да се построят нови сгради. Макар да искаме и това Peace

# 26
  • Мнения: 1 710
Томасе, писах ти на лични, но да ти посоча още нещо. В момента логопед има на разположение всяка детска градина и училище. Тези логопеди, са както ти каза - хора от Логопедичния център и работят на райони. Значи зависи колко е голям района и колко искат да работят. Тяхна основна работа остават децата с логопедични проблеми и това е различно от децата с увреждания (те също могат да имат логопедичен проблем, но той е вторичен). Сега с влизането в действие на Ресурсния център към него ще има логопеди, психолози и ресурсни учители, които ще работят по райони и училища с децата с увреждания интегрирани в детските градини и училищата. Мисля, че тези хора именно са малко и трябва да се увеличат или най-малкото помощния персонал. Това, което се случва в момента е, че детето се води на училище, но понеже е на инвалидна количка, няма кой да го води на тоалетна. Учителите казват, това не е мое задължение...., но няма и човек, който да го направи.
Много е сложно и комплексно, иска много пари, дано щатовете се увеличат и наистина хората имат голеееееми сърца.

# 27
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Здравейте!
За тези, които се интересуват от резултатите от работната среща, моля да ми пишат на Лични, за да им изпратя материала.

Надявам се скоро да се включи и директор на ДЗ, което работи по програма за работа със деца със СОП. Тя се нуждае от вашите мнения.

# 28
  • Мнения: 2 543
Защо не публикуваш материалите тук или са с много голям обем? Или може би не е редно да се публикуват?

# 29
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Дълго е. Но се притеснявам и да не подхраня празни надежди. Това са само предложения към хората, които ще пишат Стратегията за столичното образование. Надявам се те да бъдат приети изцяло.

Общи условия

Активация на акаунт