Самостоятелна форма на обучение и Вашият опит с нея

  • 5 637
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте. Поради лични проблеми с моят клас ( тук не става въпрос за обикновен училищен тормоз, с който всеки ученик се сблъсква, а за по-сериозна, обтегната ситуация, затова ще помоля да не бъдат отправяни критики към моето решение ) желая да се обучавам на СФО. За жалост, не съм достатъчно запозната с тази форма на обучение, а от училищният административен персонал отказват да ми услужат с каквато и да е информация, поради това се и обръщам към Вас. В по - голямата част знам, че ще се обучавам сама вкъщи ( както че и имам право на консултации по учебните предмети ). Като цяло се интересувам как протичат изпитите на края на сесията. Бях прочела в една стара тема, че изпитът протича по следния начин: Тегли се на лист темата, по коята трябва да се пише, а изпитът не обхваща целият материал, взет през учебната година. Чудех се тази информацията дали е достоверна? Също, бих била благодарна, ако споделите вашият опит със СФО и дали си заслужава - за предходната година завърших с успех 5,96 и не бих искала да го разваля, тъй като имам високи амбиции за бъдещото си академическо развитие, но за жалост нямам възможност за преместване в друго училище или смяна на класа. Благодаря предварително за отделеното внимание.

# 1
  • Майничка
  • Мнения: 12 616
За самостоятелна форма на обучение подаваш молба до директора ако си над 16г., ако нямаш - подава я родител, като посочваш причините за това си желание. Провеждането на изпитите се регламентира в Наредба 11 от 2016г. Ако директорът прецени, че причината ти е основателна, се обучаваш по учебния план за твоя випуск, в съответствие с учебните програми на МОН за задължителната подготовка и училищните такива за ИУЧ (изготвят се от преподавателите всяка година и следва да ти бъдат предоставени). Има две редовни сесии в рамките на учебната година - зимна и лятна, обикновено януари и юни. Заявяваш предварително през коя сесия на кои изпити ще се явяваш и се готвиш за тях върху целия учебен материал. След като излезе заповед за датата на изпита преподавателите ти предоставят конспект с темите и директорът издава заповед за графика на консултациите (по спомен - 10 учебни часа). Изпитите могат да са писмен и устен или практически.
Теглиш си тема и говориш (пишеш) по нея. Можеш, примерно, да вземеш физика и химия преди края на първи срок, независимо че учениците в дневна форма не са минали целия материал от конспекта, не вървите паралелно.
Ако не се явиш на изпит или не го вземеш в някоя от редовните сесии, има две поправителни - юли и септември. Ако изтървеш и септемврийската (само поради болест), директорът има право да извънредна сесия.
Ако не вземеш изпит - повтаряш класа, но ако останеш в самостоятелна форма, държиш само този изпит, който не си взела.
По принцип, обикновено не препоръчваме самостоятелната форма, ако се гонят оценки, защото там всичко се решава еднократно, а не постепенно, като при дневната или вечерната форма. Много успешна е за наистина съвестни и организирани ученици, които имат други активни занимания и интереси (спортисти, артисти, евентуално такива с мотивираща работа).

# 2
  • Мнения: 8 909
Самостоятелната форма завършва с изпити, по принцип на целия материал, иначе няма да е справедливо спрямо съучениците ти. Понякога учителите могат, в зависимост от конкретен проблем и имайки предвид, че ученикът ще има много изпити накрая да му посъкратят някой  урок, неофициално, и не са длъжни да го правят.  Изпитът най-често е писмен, подготвят се изпитни теми, въпроси, задачи, тестове - каквото учителите си преценят по предмета, изтегля се, има квестори, които те пазят, ако трябва после се дискутира и устно.
Оценките, които ще получиш, ще те разочаровам, могат да ти послужат да завършиш годината, но няма да бъдат толкова високи, колкото, ако си ги изкараш в дневна форма. Все пак е изпит и кой може да гарантира, че ти ще напишеш въпросите за шест като не знаеш от целия учебник кой точно въпрос  ще ти се падне? Писменият изпит се оценява по написаното.

# 3
  • Мнения: 6
Може да помислиш за индивидуална форма на обучение, но не знам дали имаш право да се обучаваш в такава. При нея имаш индивидуален график и текущи оценки.

Самостоятелната също е вариант, но шансът да ти спадне успеха е голям.

# 4
  • Майничка
  • Мнения: 12 616
Индивидуалната форма е за ученици, които искат да завършат в други срокове обучението си.

# 5
  • Мнения: 6
Още малко да ти кажа- основно изпитите за Самостоятелна форма на обучение са по 3 или 4 часа ( най вече по 3 часа) като за изпит по език има 30 минути устно изпитване. По информационни технологии освен теоретичен изпит има и практически, ако учиш подобен предмет, който е нещо от сорта на 2 астрономически часа. Ако отидеш при Директора или заместник-директора по учебната част те трябва да обяснят по-подробно как се процедира. Ако само на теб са отказали- отиди с родител. Той е по-респектиращ някак си и няма как на него да откажат информация или отидете в съответното РУО, където също мисля че могат да ти дадат съответната информация.

# 6
  • Мнения: 1 347
Изпитите се организират по различен начин във всяко училище. Може да са веднъж годишно на целия материал, може да са разделени половината предмети първия срок, другата половина - втория, а неотдавна чух за училище, в което провеждат изпити по всички предмети върху материала за всеки срок. Наредбата е достатъчно неясно написана, за да позволява различни варианти, но общо-взето, ако има и други ученици в СФО в съответното училище, изборът кога и на какво да се явяваш е доста ограничен, защото организацията би станала много сложна. За изпити по 3-4 часа не бях чувала, но всичко е възможно. Далеч не всяко училище предлага СФО; пък и няма смисъл да се настоява, защото рискуваш накрая учителите да се опитат да ти докажат, че без тях не става Simple Smile (т.е. щом ти отказват информация, помисли дали не е по-добре да смениш у-щето; разбира се, ако искаш да си запазиш мястото  за по-нататък, това не е опция). Ако учиш сериозно, не виждам причина да ти падне успехът; напротив, може да установиш, че овладяването на задължителния материал изисква доста по-малко време в сравнение с ходенето на училище и имаш възможност за много по-задълбочени занимания в сферите, които те интересуват. Успех!

# 7
  • Мнения: 29 672
Не е критика, а въпрос - няма ли възможност да се преместиш в друг клас/училище? Не мисля, че СФО е удачна за училище, освен в последен клас евентуално. Прилича много на обучение в университет в дистанционна форма. Разликата с училище е огромна. Материалът се учи наведнъж, много е, конспектът ще е върху целия материал, макар и да ти се пада 1 тема.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Възможно ли е да се приложи самостоятелна форма на обучение само за определен предмет от учебния план, т.е. ученика да бъде освободен от явяване в часовете само на 1 или 2 предмета със задължението да положи изпит или да се явява на всички тестове, контролни и класни.

# 9
  • Майничка
  • Мнения: 12 616
Не.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 540
А как стои въпросът с предметите, които се водят РП (разширена подготовка) - при тях има ли изпит за годишна оценка при СФО?
Става дума за професионална гимназия, ако е от значение.
Gargamela, можеш ли да дадеш насоки къде е регламентирано колко часа консултации трябва да предоставят учителите? И втори въпрос: по предмети, които се учат само по разказаното от учителите, освен конспект длъжни ли са да дадат някакви насоки за материали, по които ученикът може да се готви сам?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт