Продажба на апартамент с ипотека

  • 3 562
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 150
Здравейте! Интересува ме как най-лесно може да се продаде апартамент, който е с ипотека като същевременно се закупи друг имот отново с ипотека. Искам да продам жилището, с парите да погася оставащата сума от ипотеката и да изтегля нов заем за закупуване на друг имот. Някой запознат ли е какви са стъпките и какъв специалист би бил най-полезен - брокер, кредитен консултант, адвокат? За какво трябва да се внимава?

# 1
  • София
  • Мнения: 11 478
Да, можете да продадете апартамента с ипотеката, като имайте предвид, че с част (или цялата) продажна цена ще бъде погасен кредита. Давам пример - намери ли сте купувач на апартамента ви за 100 хиляди лева, остава ви ипотека за 80 хиляди лева. От продажната цена купувачът ще плати 80 хиляди лева на банката, за да заличи тя ипотеката, а останалите 20 хиляди - на вас.

Бихте могли да ползвате услугите на брокер, за да ви намери купувач на имота, както и на адвокат, за да ви помогне с предварителни/окончателни договори, преговори с купувач, банка и пр., като е препоръчително  първо да се срещнете с кредитния си консултант, за да установите каква точно ще е сумата необходима за предсрочно погасяване на кредита, за да си направите сметката каква сума ще остане за вас след продажбата.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 071
това става често в практиката, брокер и адвокат не ви трябват, единствено трябва да обсъдите подробностите  с Банката, която ще отпуска новия кредит, от нея зависи при какви условия ще даде парите, заличаването на старата ипотека е елементарно, щом е платен кредита

# 3
  • Мнения: 11 642
това става често в практиката, брокер и адвокат не ви трябват, единствено трябва да обсъдите подробностите  с Банката, която ще отпуска новия кредит, от нея зависи при какви условия ще даде парите, заличаването на старата ипотека е елементарно, щом е платен кредита
Принципно е елементарно, но не винаги е така. Най- добре си вземете адвокат да Ви изпипа нещата и то не какъв да е адвокат, а тъкъв, който се занимава предимно с имотни сделки.

# 4
  • Мнения: 12 808
Според мен, най-най-първата стъпка е да се разберете с банката, към която е кредита. Новият кредит е съвсем отделна работа. Ако би могло вие да се разберете с вашата банка, за да са те страна по договора за продажба, а не вашият клиент да се разбира с банката, защото тогава може би вашето положение няма да е толкова защитено. Ще има такси за предсрочно погасяване.

А вече ако си нямате купувач, може и да ви трябва брокер, но не непременно. Аз направих две продажби съвсем без брокер. Адвокат - на мен също не ми се вижда задължително, защото самият акт на покупко-продажба ще се изготви от нотариуса, стандартно. За тези двамата вие си решавате.

Банката, там е заровен ключът от палатката. Много често те искат сделката да се изповяда при техен нотариус. От там започнете.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 4 071
документите за таква сделка ще се проверяват 1. от банката при отпускане на кредита и договаряне на условията и после- 2. от нотариуса при продажбата, не виждам какво може повече да направи  адвокат

# 6
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Стиковане на две сделки въобще не е лесна работа. Много неща трябва да се съобразят и с много хора всеки със своите искания и желания. Купувачът на Вашия имот също може да е с кредит, тогава банките стават 3.
Обаче, ако новият Ви кредит е в същата банка, където е и стария ще бъде най-удобно за стиковане.
Ако имате достатъчно доказан доход, може паралелно да работите и двете сделки т.е. не е необходимо да отпадне едното задължение, за да Ви одобрят за новия кредит. При такива сделки факторът време е основния компонент, който трябва да се съобрази със всички.
Иначе обикновено нещата се случват така:
1. Намирате купувач за Вашия имот, осъществявате сделката и предвиждате реално, кога ще получите парите от продажбата, за да знаете Вие,  кога може да влезете в сделка за новия имот. Много ще е добре, ако имате купувач и сте намерили имот в един същи момент. Понеже не знам дали е така, трябва да съобразите, че Вашата покупка може да се проточи във времето по една или друга причина/ дори при намерен имот/ и да се получи така, че да освободите старото жилище, а все още да не сте във владение на новото.
2. Друг момент, който трябва да се съобрази е имате ли достатъчно капитал да влезете в новата сделка и да подпишете предварителен договор или за това ще разчитате на остатъка от продажната цена на Вашия имот, след като сте погасили кредита си.
3. Предварителна оценка на имота, който купувате, за да сте сигурни, че ще получите желаната сума. 
4. Оставете си достатъчно буферно време. Сроковете не се спазват, във всяка сделка вероятността да излезе нещо непредвидено никак не е за подценяване. И най-важното, трябва да знаете и да поддържате контакт с  всеки по веригата. Може вашият купувач, също да е продавач в този момент на свой имот и изпълнението на неговите ангажименти към Вас да зависят от трети лица. А ако пък се случи, че и продавачът на имота, които купувате също е и купувач на друг имот....

П.С. Стиковането и организацията на сделка/сделките е голямото предизвикателство тук. Банките гледат документи в детайли на един по-късен етап от процеса, когато обикновено купувачът вече е подписал ПД или е поел някакъв финансов ангажимент.  А нотариусът е най- накрая..., освен ако не бъде потърсен за предварителна консултация.

# 7
  • Мнения: 150
Благодаря за всички мнения! Получих нужните ми насоки.

# 8
  • Мнения: 9 811
Според мен, най-най-първата стъпка е да се разберете с банката, към която е кредита. ... Ще има такси за предсрочно погасяване.

Банката, там е заровен ключът от палатката. Много често те искат сделката да се изповяда при техен нотариус.

 Банката няма право на обезщетение/неустойка , ако потребителят е изплатил повече от 12 погасителни вноски. Банката има право на обезщетение/неустойка, ако потребителят е платил по-малко от 12 погасителни вноски, като в този случай обезщетението/неустойката е максимум едно на  сто от предсрочно погасената сума по кредита.

А за нотариуса - не мога да разбера какъв проблем е това, че сделката ще се изповядва при нотариус, избран от банката.

# 9
  • Мнения: 31
Не бих казал че е лесно...много търпение и време се изисква. Брокер определено ще улесни намирането на купувач, освен ако вие не сте намерили вече. Също и издаването на удостоверението за тежести. Вие освен всички документи за сделката пред нотариус, трябва да извадите писмо от банката за оставащата сума по кредита.
След сделката при нотариус и вписването на покупко-продажбата в агенцията по вписванията, ще ви се преведе сумата за погасяване на кредита. Подава се молба за предсрочно погасяване на кредита и искане за заличаване на ипотеката и плащане на нотариални такси за това, плюс ново удост. за тежести от което се вижда, че няма ипотека на ваше име вече. Тогава ви се превежда останала част от сумата.
Имайте предвид че, ако и купувача е с кредит, тогава времето се удължава, защото според мен, банките не движат нещата своевременно. Така е при мен, продавам с ипотека и купувачът е с кредит.

Общи условия

Активация на акаунт