Предварителен договор за покупка на имот с агенция.Има ли рискове?

  • 3 782
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 24
Обърнах се към имотна агенция за покупка на имот и поискаха да подпиша предварителен договор. Не разрешават да го взема и прочета в къщи.Трябвало там , на место. Нямам опит и се опасявам за користна цел.Има ли рискове от такъв договор.Моля ако някой е запознат , за информация.

# 1
  • Мнения: 46 520
Предварителния договор се подписва м/у теб и продавача.
Според мен говориш за нещо друго, вероятно за Възлагателен.
Има рискове. Например може да е включена точка, че се брои за предложен от тях имот дори само ако са ти пуснали описанието по мейла, без да си го гледала.
Странно е това, че не искат да ти го дадат предварително. Като не искат, иди в друга агенция, в която не си го крият така старателно...

# 2
  • Мнения: 24
Благодаря! Да, става дума за Възлагателен договор.Да знаели ,че съм сериозен клиент и се ангажират с мен.Комисионна 3.6%.Може би ще ги зарежа, но се опасявам ,че  и другите агенции имат такава практика и за това пиша.

# 3
  • Мнения: 46 520
Подписването му е нормално.
Не е нормално да не ви го дават да го видите.

# 4
  • Мнения: 2 489
Какви са тия големи комисионни. Не знам за кой град става въпрос, но в момента агенциите работят на 2%.
Нямам вяра на агенциите. Много малко са сериозните. Аз лично за подписване на договор бих се консултирала с адвокат. Повече работа ще свърши, отколкото агенцията.

# 5
  • Мнения: 24
Пловдив. Отказах се от тази агенция.

# 6
  • Мнения: 2 489
Точно в Пловдив работят на 2%.

# 7
  • Мнения: 1 354
Хубаво че си се отказала. Не е нормално. Най-малкото имаш право да го види адвокат, а за това се иска 1-2 дни време.
Ама че са нагли тея агенции.

# 8
  • Мнения: 297
Благодаря! Да, става дума за Възлагателен договор.Да знаели ,че съм сериозен клиент и се ангажират с мен.Комисионна 3.6%.Може би ще ги зарежа, но се опасявам ,че  и другите агенции имат такава практика и за това пиша.

О,не. Много от агенциите работят на 2.5% с ДДС, което е на практика 3%. Ако много си държат на процента - има и други агенции

# 9
  • Мнения: 109
И на мен ми предстои на купуване на жилище от фирма която няма интернет страница ? Как ви се струва това нормално ли е ?

# 10
  • Мнения: 297
И на мен ми предстои на купуване на жилище от фирма която няма интернет страница ? Как ви се струва това нормално ли е ?
Има и такива, но как изобщо намери тази фирма, че стигна и до продажбата???

# 11
  • Мнения: 109
Намерих го този строител  от агенция за недвижими имоти те имат обява но за мен е странно всички има  интернет страница и се следи самото строителство а тук като попитах как ще се следи строителството ми отговориха чрез снимки .. как мога да проверя този строител какъв е и дали е читав незнам опасно ли е така ?

# 12
  • Мнения: X
 Всеки строител е рисков до известна степен. А това колко е рисков точно се определя според мен от това с какъв капитал разполага и до колко разчита на парите от текущите продажби за да може да продължи работа.

# 13
  • Мнения: 2
Кой е този строител? Провери ли какво пише за него в интернет?

# 14
  • Мнения: 109
вече се отказах от него и съм се насочила към готово жилище.. предстои ми предварителен договор вече към който ми искат 10% + 3% комисионна.. но някой може ли да ми каже какво става с тези 13% на предварителен договор ако банката не отпусне кредита който ми трябва ?

# 15
  • София
  • Мнения: 965
Ако си избрала имот (дори и преди това) отиваш в банката (или няколко банки) да ти направят калкулация при твоите доходи (доказани) и съществуващите ти кредити, лизинги и т.н. каква ориентировъчна сума и за какъв срок могат да ти отпуснат. Когато си харесала имот, питаш дали могат да му направят оценка преди сключване на предварителен договор (струва 100-150 лв. и си ги плащаш. На база на оценката ще знаеш каква е максималната сума, която ще ти отпуснат точно за този имот. Изискваш и проверяваш много внимателно всички документи на имота за собственост, тежести, наследяване  най-добре с адвокат. С банката реалното договаряне е след предварителен договор и платени 10%. Ако на юристите на банката нещо не им хареса в документите на имота, могат да не отпуснат кредита. За това всичко трябва да бъде проверено предварително и добре описано в предварителния договор. Иначе може просто до се сбогувате с платената сума като капаро + комисиона на агенцията.

# 16
  • Мнения: 6 417
Можеш да получиш предварително одобрение от банката и тогава да действаш. Не знам в момента как се процедира, но преди няколко години след получаване на одобрение даваха срок от 3 месеца, за да избереш имот.

# 17
  • Мнения: X
Добре са ви го описали. И моя съвет е вземете си добър имотен адвокат, дайте едни 700-800лв за да ви ичисти и провери нещата. Повярвайте, инвестицията си струва.

# 18
  • Мнения: 109
брокерката каза че след предварителен договор ще получа всички документи които са ми нужни за банката ... преди това с помоща на адвокат успях да проуча имота няма тежести и всичко е наред но ме притеснява оценката на банката да не е малък процент.. Sad

# 19
  • София
  • Мнения: 965
За оценката- няма никакъв проблем да я направиш предварително. Собственикът първи такъв на имота ли е? Освен за тежести трябва да се провери семейно положение, наследяване, дарения (ако е имало). Не разчитай на агенцията за съдържанието на предварителния договор. Направи го с адвокат.

# 20
  • Мнения: 109
Адвоката ми провери и семейно положение и за тежести.Направи проучване и каза че няма никакъв проблем оказа се собственика разведена жена .. но всичко е ок . В момента ме притеснява че  от агенцията не ми дават документи за оценката на банката преди да подпишем предварителен договор. Притеснява ме колко процента ще направи оценка банката тъй като имам нужда и от кредит . За мен е рисково и на сляпо имам чувството че давам пари за този предварителен договор а дори не знам ще се отпусне ли кредит на колко процента .. Чудя се дали да взема адвоката ми на предварителния договор тъй като взема доста пари  за тези неща . Отидох с адвокат за капарото от 1000Е да ми защити правата а собсвеника на агенцията не прие 99% от всичко това . Той ако приемаше така нямаше да е това което е .. Много сложно ми се вижда в днещно време да купи човек имот..

# 21
  • Мнения: X
Парибще ти дадат спокойно. Банката ще намери начин. Ще ти пише пари за ремонт, за довършителни работи и т.н.

Това, обаче че не ти дават документите е притеснително сякаш крият нещо. Накарй адвокатката да ги притисне, кажи им че ако не ги дадат няма сделка! Капарото ако трябва ще го прежалиш.

# 22
  • Мнения: X
Изглежда ми, че или адвоката ти не е добър, или от тази агенция са пълни измекяри. И аз като купувах едента в началото ме дъвчеха, но като завлякох адвокатката там ги смачка и нареди нещата.
Вашата адвокатка в какво специализира? Не всеки адвокат може да свърши работа с имот.

# 23
  • София
  • Мнения: 965
Как така няма да ти дадат документите? Как ще купиш имот без да си видяла всички документи? Че и стоп капаро е платено. След като сте проверявали семейно положение, значи знаеш кой е собственикът. Ако не живее на адреса,
адвокатът лесно ще намери къде е регистриран по настоящ/ постоянен адрес. Свържи се с него, ако трябва му пусни бележка. Аман от нагли брокери 3%, за да ти продадат котка в чувал! Настоявай за още един оглед в присъствието на продавача и направо постави условие - или документи, или няма сделка. Задължително адвокатът да ти напише предварителния договор, да да се включат всякакви условия, при които продавачът дължи връщане на капарото.. Но това не би трябвало да ти е пречка за оценката. От Имотния регистър би трябвало адвокатът да е видял нот. акт и тежести. Не знам дали има банка/ оценител без регистрация.  Те също могат да си извадят документите. Това е достатъчно за предварителна оценка на имота за сумата и оценителят винаги прави оглед на място, вкл. таван, мазе, гараж, ако има. Какво друго ти искат от банката? Направиха ли предварителна калкулация колко могат да ти отпуснат при твоя доход? Наистина, можеш да вземеш някаква част и като потребителски кредит, но разходите са много. А на агенцията не бих платила преди изповядване на сделката.

# 24
  • Мнения: X
Аз не говоря за никакви потребителски кредити. Банккте отпускат пари за ремонти довършителни работи към ипотечния без проблем. Има много схеми, а банката иска да ти даде кредита и да си купиш имота адски много.

# 25
  • София
  • Мнения: 965
Аз не говоря за никакви потребителски кредити. Банккте отпускат пари за ремонти довършителни работи към ипотечния без проблем. Има много схеми, а банката иска да ти даде кредита и да си купиш имота адски много.
При малко самоучастие и не много високи доходи, не е така. Примерно, имотът струва 100 000 евро, банката го оценява на 90 000 евро и преценява, че при доходите на купувача може да отпусне 85% от 90 000. Ако доходите са високи и имотът - лесно ликвиден, могат и до 90%-95% от оценката да стигнат по изключение, като една част ще бъде наистина за ремонт и довършителни работи. Но за банката си остава най-важно купувачът да може да си покрива вноската. Ако иска 30-годишен кредит за 100 000 евро , но му остават 200 лв. на член от семейството за издръжка, няма как да стане.

# 26
  • Мнения: X
Тук може и да си права, това за доходите не го бях помислил. Е но то си е въпрос на здрав разум човек да не се забатачва с кредит, който ще му натежи. Тук банката ти прави услуга.

# 27
  • София
  • Мнения: 965
Зависи и от оценката на имота. Повечето банки в момента рядко отпускат над 80%-85% от стойността на имота по тяхна оценка, която почти винаги е по-ниска от реалната цена. В този случай, ако клиентът има достатъчен доход, могат да му отпуснат допълнителен потребителски .

# 28
  • Мнения: X
Пак ви казвам, че не става дума за потребителски. Пощенска например ти прявят схема и могат да ти отпуснат спокойно 20 процента отгоре пари за ремонт към ипотечния. После никой няма да те гледа за какво си ги похарчил, важно е банката да ипотекира имот. Алианц пък казаха, че спокойно ще ми отпуснат 95 процента от оценката на имота.

# 29
  • София
  • Мнения: 965
Добре, а тези 20% за ремонт надвишават ли оценката на апартамента? Няма логика банката да направи ипотека на имот, който е оценила примерно за 100К, а даде 120К. Както казах, при клиенти с добри доходи, банките правят изключения, но не мисля, че е масово да се дава кредит на 95% от оценката.  Освен вече да са забравили уроците от 2007-2008. Схемата за ремонт и довършителни работи често се ползва за финансиране, когато клиентът иска да изповядва сделка на данъчна оценка и тогава остатъкът се дава от банката за ремонт и довършителни работи.

Общи условия

Активация на акаунт