Хормонални изследвания - 7

  • 81 808
  • 736
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 10 642
Няма значение деня от цикъла за АМХ

# 601
  • Мнения: 6 343
Според мен изчакай и си го пусни когато трябва.  Изследването е достатъчно скъпо за да рискуваш с недостоверен резултат. А и до колкото знам АМХ се произвежда точно от антралните фуликули в началото на цикъла, като по-късно остава само 1 от тях /доминантен/ , а останалите се абсорбират. По тази логика е съвсем нормално към средата на цикъла нивото на хормона да е недостоверно ниско.

       Ама я и Денис да каже как е най-правилно, че аз може и да греша  newsm78

Последна редакция: сб, 26 май 2018, 21:29 от geizer

# 602
  • Мнения: X
ФСХ и инхибин се пускат на 3 ден, за АМХ няма значение, но тъй като се тълкуват заедно, обикновено се пускат по едно и също време, за да се мине с едно бодене. За това и впечатлението, че и АМХ се пуска на 3 ден, а специално той може да се тества по всяко време, това мисля и Денис ще го обясни.

# 603
  • София
  • Мнения: 10 642
Информация за пациенти

Същност на изследването

С увеличаване на възрастта намалява фертилността на зрялата жена. Това се дължи на постепенното изчерпване на резерва от яйцеклетки в гонадите. При раждането си жената има запас от 1-2 милиона яйцеклетки. Между първата менструация и 35-ата година количеството им намалява до около 300 000 фоликула. Между 35-37 години намаляват до 10-25 хиляди. Към 50-годишна възраст от тях остават едва 1500, а до 3 години след настъпването на менопаузата те вече са 0.

АМХ е гликопротеинов растежен фактор. Произвежда се от гранулозните клетки на ранно зреещите яйчникови фоликули при жените и предимно от Сертолиевите клетки при мъжете. Броя на най-ранните фоликули при жените в даден момент, представлява яйчниковия резерв. При раждане нивата на АМХ са по-високи при момичетата, с леко нарастване от втората до четвъртата година, след което относително стабилното му ниво в млада възраст постепенно намалява като белег на изчерпване на овариалната (яйчниковата) функция. В менопаузата този хормон не се открива. Спадът му предшества промяната в другите маркери за яйчников резерв като ФСХ и Инхибин B.

Стойностите на АМХ в отделните периоди на месечния цикъл остават непроменени. Нивата му не се повлияват от хормоналните промени при бременност. Не се повлиява от контрацептиви.

Защо и кога се изследва?

Индикации за изследване:

за оценка на овариалния резерв
предиктор за настъпване на климакс
диагноза на вторичен хипогонадизъм
маркер за оценка но вторична аменорея
оценка на овариалния отговор и прогнозата на in-vitro фертилизацията
като допълнителен диагностичен маркер при синдрома на поликистозните яйчници
като туморен маркер при гранулозо-клетъчните тумори
Условия за взимане на материал, подготовка и манипулация

Взема се венозна или капилярна кръв, от която се отделя серум. За да бъде правилно отчетена стойността, материала трябва да бъде взет сутрин на гладно, без прием на медикаменти най-малко 12 часа преди изследването.

Отклонение от нормалните (референтни) стойности

Референтни стойности: 1 – 6.8 ng/ml Най-честата причина за понижение под долната референтна граница е намаление/ изчерпване на яйчниковия резерв. Повишение над горната референтна граница има при синдрома на поликистозните яйчници и при гранулозо-клетъчни тумори.

Често задавани въпроси

Защо е необходимо да изследвам АМХ, след като съм с нормално FSH?

АМХ демонстрира редица предимства пред останалите маркери, които се изследват за оценка на яйчниковия резерв. Най-главното е, че той е независим от хипоталамо-хипофизната регулация, затова може да се изследва независимо от фазата на менструалния цикъл и неговото понижение може да изпреварва промяната в другите показатели.

Предсказва ли качеството на яйцеклетките?

АМХ е многообещаващ биомаркер, в повечето случаи има съответствие между измерените стойности и ехографски определения брой антрални фоликули. Нивата на АМХ корелират с броя на яйцеклетките извадени по време на in vitro процедури. Но дали АМХ характеризира качеството на яйцеклетките? Данните от различни проучвания са противоречиви.

Трябва ли да изследвам АМХ на определен ден от менструалния цикъл?

Не. АМХ може да се изследва на всеки ден от менструалния цикъл.

# 604
  • Мнения: 151
Благодаря, Nadin! Много полезно и в понеделник ще го пусна Simple Smile Дано е ок, последно съм изследвала АМХ преди 2 години и беше 5,5, но от тогава съм имала 4 стимулации и се притеснявам да не е спаднал много, а и съм на 35 години вече.

# 605
  • Пловдив
  • Мнения: 494
Здравейте.
Предстои ми изследване на ТСХ и пролактин.Въпроса ми е влияят ли се от него тези хормони или не?
За пролактина знам,ч трябва да съм спокойна,но повече подробности за тези изследвания незнам.

# 606
  • тук-там
  • Мнения: 5 740
От какво да се влияят?

# 607
  • Мнения: 151
Денис, отново моля за съвет. Пуснах днеска тсх и АМХ, шокирана съм меко казано, с Хашимото съм, до сега съм била2.5-3 като показател, сега ми излезе 0,01, това е уажасно ниско. Пия елтирокс всеки ден по 125 назначени от Начев. Какво да правя?
Как ти се струва АМХ 4.47 при референти 0.777-5.24 ? На 35 год.добре ли е според теб?

И последен въпрос- това изследвания на мъжа ми:
Фолиева киселина-  27.7 при референти 10.4-42.4
Витамин В12- 406.1 при референти 145-568

Всичките ни изследвания са в болница Надежда.

Благодаря ти предварително!

# 608
  • Пловдив
  • Мнения: 494
От какво да се влияят?

От храна,напитки,секс?

# 609
  • Мнения: 6 343
       Здравей Денис. На скоро ми излезе деф. на фолиева и сега се зобкам  Simple Smile. За да пусна контролно трябва ли да има някаква пауза от последния прием?

# 610
  • Мнения: 12
Здравейте, момичета!
Желая да чуя вашето мнение за моя случай. След приема 2,5 години на противозачатъчни поради СПКЯ, ноември месец миналата година започнахме с опитите като ми изписаха Инофолик и Огестан. Октомври съм излседвала DHAE-S - 8,1 mkmol/l; ж: 20-34 г. - 2,68-11, Андростендион - 4,9 ng/ml ж(0,40-3,40), ноември отново Андростендиона 2,5 ng/ml.
След спирането на противозачатъчните октомври, ноември ми дойде с 10-15 дни закъснение, след това януари и от тогава нищо.
Май месец след посещение при АГ-то, отидох за първи път и на еднокринолог, той ми пусна следните изследвания:
- глюкоза -4,87 mmol/l, венозно от 3,8-6,1, капилярна от 3,5-5,5
- инсулин - 8,3 mkU/ml, сутрин на гладно до 15
- anti TPO - 2,33 IU/ml, <12 IU/ml
- TSH - 2,28 mU/l (0,35-5,00)
- Prolactin - 130,38 mU/l, ж(90-523)
Казаха ми да си увелича дозата на Инофолика и на есен пак и ето ме на, изписаха ми Линдинет 20 2х1т. за 7 дни за предизвикване на цикъла и след това на втория, третия ден след като ми дойде да започна Иногинол. В момента съм на 3 ден Линдинет. Очаквам мнение за излседванията до момента и какво смятате че е редно да изследвам, че доктора започна да ми говори за лапароскопия.  #Crazy

Здравейте, момичета!
Връщам моя случай в темата с надеждата да ме посъветвате.
Продължавам от там от където съм спряла. Започнах си приема на Иногинола, по принцип не усетих някакво подобрение на състоятнието си, даже напротив, продължавах да нямам цикъл, продължаваше да се засилва окосмяването, акнето и омазняването на кожата. Паралелно с Иногинола по собствено предписание започнах и М2 тон (билков препарат 3 пъти х 2), който като цяло облекчи симптомите. Реших да сменя доктора и отидох при гинеколог-ендокринолог по съвет от друг лекар, който след преглед ми каза, че нямам почти никаква лигавица.
Та след като й разказах за моя случай, тя ми изписа Дуфастон за предизвикване на цикъла 2 пъти х 1 таблетка за 5 дни и след като ми дойде пуснах следните хормони:
- пролактин - 199 mIU/l (102-496)
- DHEA-S - 8 umol/l (2,7-9,2)
- Андростендион - 7,7 ng/ml (0,75-3,20)
След това започнах прием на Дуфастон 2 пъти х 1 таблетка за 10 дни и на първия ден от цикъла Белара (сега съм на първата опаковка), за да намалим Андростендиона (след 3 месеца пак да го изследвам, само него) и след това да започнам някакво по интензивно лечение за стимулиране на овулация.
Какво мислите дами на прав път ли съм или отново съм тръгнала в грешната посока с грешния лекар?

# 611
  • Мнения: 151
Здравейте, някой знае ли какво се случва с Денис? Отдавна не се е появявала в групата.

# 612
  • Мнения: 6 343
И на мен ми направи впечатление, но предположих че може би има някакви ангажименти. Дано всичко е наред.  Praynig

# 613
  • София
  • Мнения: 36 009
       Здравей Денис. На скоро ми излезе деф. на фолиева и сега се зобкам  Simple Smile. За да пусна контролно трябва ли да има някаква пауза от последния прием?
Здравей!
Тук съм  Hug

Контрола:  2 седмици след прекратяване приема на витамини / или поне 7-10 дни/

# 614
  • Мнения: 225
Здравейте!
Отново ви връщам към моят случай.Направих останалите изследвания:

Тук ме притеснява prolactin,който отново е висок😏,ендрокринологът ме изпрати на ЯМР.
Също и Progrsteron,според вас имало ли е О.
Всичко е спазено при изследванията.Засичах О. с тестове,но незнам до колко са достоверни🤔.
Правих отделно калций,фодфор,витамин Д,магнезий и пара хормон,всичко е в норма.
Ще видим накрая от къде са ми повишени хормоните🙂!?!?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт