Въпроси за приемното семейство?

  • 33 753
  • 297
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 715
kakvo mislite za priemaneto na dete ot dom da go otgledate v semeina sreda

Мила, дано не го разбереш като заяждане, казвам го с най-добри чувства, но форумното общуване предполага някакво запознаване. От изваждането на такава стара тема съдя, че си прочела голяма част от подфорума, но си пропуснала темата за представянето и запознаването. Преди да започнеш да вадиш стари теми, може да се представиш в темата за запознаването.

# 46
  • Мнения: 13 512
Хората,които се решат да кандидатстват,трябва да са наясно с какво ще се сблъскат,какво ги чака и дали ще имат нервите и търпението за да са толерантни,спокойни и всеотдайни!Не е лесна работа,а и не е за всеки!
Приемната грижа е начин да се помогне на някои деца в риск и нужда,дали е ефективна-времето ще покаже

За мен приемната грижа е първо да изтърпиш куп формалности ,ето я наредбата вижте сами.
Е какви толкова формалности видя? документите се подготвят точно за 3 дни!
Оттам нататък се оказва проблем май само организирането на обучение.

# 47
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
От закрила на детето обясниха,че проучването отива към три месеца,обаче после не се знае какви ще са родителите или близките  на детето, което се приеме за временно отглеждане,защото те имат право на свиждане и да посещават детето си в дома на приемното семейство.На мене лично приемната грижа нещо не ми допада като замисъл,но дай Боже да е добро решение за някои деца ....след като я прилагат/ но и се отказват от нея / в някои страни  bouquet

# 48
  • Мнения: 13 512
Да, срокът за проучване е дълъг и смятам,че така и трябва да бъде. Много родители се отказват през този срок, което пък говори,че поначало не са били убедени в желанието си. Смятам,че е редно по- продължителното проучване. Все пак става въпрос за настаняване на дете, над което не  получаваш родителск права.
За родителите... в наредбата не пише, че е задължително условие срещите да стават в дома на приемното семейство. Може соц. работник  да води детето на неутрална територия.  Мисля, че срещите с БР не би трябвало да са пречка, ако някой реши да помогне на такова дете. Алтернативата детето да остане в Дом е далеч п-зловеща. За децта, които не могат да бъдат осиновени това е една добра алтернатива. Аз не разбирам защо на всяка цена трябва да бъде осиновено детето. Такава е нагласата в Българиа, затова и може би сз толкова малко желаещите заприемни родители.

# 49
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Защото не се говори за тоя вид грижа,защото е малко информацията,трябва да се дават примери са станали вече приемни семейства

# 50
  • Мнения: 1 466
Информацията съвсем не е малко. Във всеки град в отдел "Закрила на детето" всеки желаещ може да се запознае с всички подробности, които го интересуват. Брошурки и листовки има в "Социални грижи". Веднъж годишно във всеки град /поне в североизточна България/ се организира и информационна среща за обществото, която го запознава с видовете приемна грижа, като могат да се задават въпроси, на които със сигурност ще ви отговорят.
Доколкото виждам, информацията е много повече от тази за осиновяването, но за осиновяването се говори от много по-дълго време и са осиновени хиляди деца, докато "приемната грижа" е сравнително нова за България. Наистина, примерите със станали вече приемни семейства, ще помогнат много, но за сега тези семейства са малко.

# 51
  • Мнения: 13 512
Мисля, че на 17ти има организирано тържество за децата в приемни семейства във Фестивалния комплекс. Разбрах, че често се организират такива срещи.
Варна била  с  най-много приемни семейства- мисля,че 26 бяха, което разбира се е крайно недостатъчно. Няма достатъчно практика, за да бъде давана за пример. Дано да се увеличава броя на "престрашилите се"

# 52
  • Мнения: 4 371
Честно казано, това да приемам чужди хора в дома си, били те и роднини на детето нещо не ми се нрави.
Неутралната територия звучи по-приемливо.

# 53
  • Мнения: 13 512
Честно казано, това да приемам чужди хора в дома си, били те и роднини на детето нещо не ми се нрави.
Неутралната територия звучи по-приемливо.
Да, не си длъжна да ги приемаш в дома си. А и е много спорно дали те изобщо ще пожелаят да го посещават. Има такива, от които не са се интересували продължителен период от време. Докато се сетят да ги потърсят...
А ако детето изяви желание да не се среща с биологическия родител, може да не се осъществяват тези срещи.
Абе хора, не са чак акъв проблем БР. Скоро ще стане лесно и лишаването им от права върху детето за трайно неполагане на грижи.

# 54
  • Мнения: 4 371
Монда, аз го виждам като проблем. Или съм прекалено мнителна  newsm78 Но не може да не му пука на някой за детето му и когато някой друг прояви желание да му даде дом, обич и финансова подкрепа, милите БР да решат колко им липсва отрочето.

# 55
  • Мнения: 1 466
Всъщност Дуци, по-често се случва обратното. Майка оставя детето си в дом уж за една година, детето се настанява временно в приемно семейство и като изтече годината майката решава, че не може да го вземе, защото пак не е способна да му осигури добър живот или да го гледа. Тогава за детето се търсят алтернативни варианти.
Колкото до това, къде могат да го посещават, винаги е по-добре да е в дома, където е настанено детето. Срещите са със задължително присъствие на социален работник, така че са сравнително безопасни. Все пак може срещите да са на неутрална територия, но не съм сигурна как ще се отрази и повлияе това на самото дете.
Имам въпрос към кандидатите и приемните родители, как ще ви казва самото дете, мама и татко или леля и чичо? Аз смятам, че ако е краткосрочно, няма защо да се обърква детето с две "майки", по-добре е да знае, че леля го гледа, докато мама го вземе, но ако е дългосрочно, т.е. може да продължи докато детето навърши 18 години, то тогава е по-добре да сме "мама" и "тати".

# 56
  • Мнения: 13 512
зАВИСИ КОлко е голямо детето. Аз мисля,че не бих имала нищо против да ми казва"леля". Досега никое дете не ме е наричало "леля", всички приятелски деца ми казват Моника.
За посещенията-няма място за емоции. Приемният родител е в помощ на БР за отглеждането на детето. По този начин се мисли за доброто на детето, независимо от неудобствата, които трябва да се понесат. Иначе- да си остане в Дом, така ли? Не съм съгласна с това.

# 57
  • Мнения: 4 371
Не, не да си остане в дом, глупости. Но ще дам пример да се разберем Simple Smile
Започнах темата за конкретно дете. 16-то на майка си, ромче. Представяш ли си да се изсипят цяла ромска орда у нас да си видят отрочето. Не бих го понесла, честно. Не го правя да помагам нито на майка му, нито на баща му. Правя го за детето. Те го осиновиха де. И аз го видях случайно в един детски кът. И си разменихме телефоните с майка му, но това е друга тема Simple Smile
Та не приветствам идеята да ми се изсипват разни непознати у нас, уж заинтересовани от детето. То вярно, че от човек до човек има разлика. За това говоря конкретно за моя случай. И си представям как след това няма отърване от тях, за това бих предпочела неутрална среда, дори бих настоявала за таква Peace

# 58
  • Мнения: 1 843
Аз пък напоследък се питам нещо друго.

Имате ли опит и представа колко успешна е приемната грижа в семейства с деца? Най-вече как се отразява на децата, на приемните и на тези, които остават?
Опитвам се да си представя в нашата ситауция: имаме един батко, който е при нас в почивните дни и ваканциите и една девойка, осиновена преди година. Знам как страда, когато неделя вечер баткото си засъбира багажа... и колкото и да осъзнавам ползите за децата, да се отглеждат временно в семейства, а не в институции, се питам - дали е положителен опит в семейства с деца или по-скоро води до допълнителна болка?

# 59
  • Мнения: 13 512
оПИТ никой няма, това е ясно- времето ще покаже. Защо да е само през почивните дни и ваканциите? Аз поне говоря за постоянно настаняване- дългосрочно. Не мисля,че  води до допълнителна болка. Болно ми е когато ги виждам в домовете.

Общи условия

Активация на акаунт