За проблемите в училище и още нещо...

  • 39 785
  • 366
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 62 595
разбира се, че не е задължително да отвориш фирма и да завършиш университет само с елитна гимназия! Светът е шарес и всеки си намира мястото рано или късно.Но и не е чак такава трагения, каквото го описваш. пързо, за да влязаат точно в тези гимназии децата са минали ужасните седмокласни изпити, които са дори по-трудни от кандидат-студентските. Малко трудно дете, което с толкова зор е стигнало до гимназията, ще вземе да се откаже. А и амбициозната среда влачи напред. А тази, които са много стресирани си карат с по-ниски оценки или се преместват някъде, но аз досега за такова дете в  класовете на моите не съм чула. Ако оцелеят в осми клас, нататък всичко се нарежда. В крайна сметка никого не държат насила.

# 286
  • Мнения: 40 903
Смятам, че изказването ти е доста грубо. Само ще кажа, че просто има много примери на хора, които не са завършили елитно училище, но после след университет, са станали доста успешни, с фирми, бизнес, на ръководни позиции, работещи в международни компании. Иначе- да - случайно попаднах в това училище- търсиха да запълнят бройката, хванаха първия срещнат на улицата и това бях аз.

Не мисля, просто написаното от теб тотално се разминава с моите лични и пресни впечатления и търся причина да е така.
И пак ми излизаш с частни случаи Shocked Естествено, че има успешни хора от всякакви училища, ама говорим за масата и за типичното развитие на кариерата на средния ученик от елитно и от квартално училище. То, ако не беше така, защо е този наплив към такива училища, за да си разнообразяват хората живота ли? Аз самата съм завършила НЕГ и от класа ни няма пропаднали, а повечето са успешни и доволни от живота си, дали тук, дали в чужбина. В същото време виждам понякога на улицата "готините пичове" от кварталното училище преди да отида в немската и мога да им сравня нивото.
Но пак да повторя - казах си мнението и ти може да не го споделяш, твоя си работа. Аз съм доволна от опита си с елитни училища и ги смятам са добър начин да се спасиш от общото западащо ниво, затова го споделих.

# 287
  • Мнения: 11 909
  Хайде и аз от елитните училища Simple Smile,  ама преди колко години - няма да споменавам, че и на мен ми става страшно.Споменавам го, защото въпреки че съм завършила такова училище и то със сребърен медал, а след това- и една от най-желаните университетски специалности, аз съм много против да се категоризират децата според нивото на образованието.

      Извън училищната сфера съм, не познавам много училища към настоящия момент, но съм убедена, че стойностни хора, с принципи и идеали виреят не само в т. наречените елитни училища.
Пиене и пушене изобщо не е приоритет само на слабо образованите, според наблюденията ми на равни интервали е сред юристи, лекари, архитекти, шофьори и плочкаджии.
Разюздан секс и здраво семейство също не са категории, които особено се влияят от образованието.
Нека да уважаваме всяка професия. И аз не мечтая синът ми да е плочкаджия, но по-малко стойностен ли ще е с тази професия?

Преди няколко години си  построихме къща- момчето, което ни доведе бригадата беше със средно образование- стр. техникум, но прояви невероятно умение, комуникативност, изпълнителност. На всичко отгоре знаеше всякакви фолклорни обичаи и увлекателни истории при строеж на къща.Бригадата му- някои от които без образование също бяха прецизни и точни.Накрая мъжът ми направи софра- двама по-мургавички въобще не близнали алкохол, дори бира. 

Пиша всичко това,защото в последните години взеха нещо да се преекспонират високите балове на НВО, по тях да се бележат с елитарност къде заслужено, къде - не училища, това започна да се "смъква" и в основното и начално училище и манията започна да придобива твърде уродливи размери.То класации, то чудеса.

И преди беше така, но някак неудобно ни беше да парадираме с общия си отличен успех на класа, със знанията си, с това че ако не 100%, имахме поне повече от 90 % при прием във ВУЗ в едни от най-желаните специалности.Общувахме си нормално с деца от всякакви училища, срещахме се по бригади, по спортни лагери и къде ли не.Нямаше чак такова разделение на такива и онакива.






# 288
  • Мнения: 15 547
Смисълът на елитното училище е средата. Ако средата (т.е. децата) са мотивирани, дисциплинирани и умни се преподава лесно и с високо темпо и не само се покрива целият материал, а и остава време за разширяване и затвърждаване. При такива условия в училището с готовност идват и добри учители, такива които изпитват удовлетворение да виждат резултатите от труда си. И най-накрая средата формира интересите, амбициите, поведението и характера на децата.

Та това е то смисълът на елитното училище.

Напълно подкрепям това твърдение  Peace

В класа на сина ми имаше две деца, които имаха доста по-ниски оценки от останалите. И отнасяха куп подигравки заради това. Точно тези подигравки ги накара да си седнат на д-тата и да се стараят повече. И резултата не закъсня. Сега в края на 4-ти клас класната специално ги похвали за голямата промяна, която са постигнали и старанието, което са положили  Simple Smile
А аз пък завърших неелитно училище. В класа отличниците бяхме малко и наистина ни беше по-трудно заради средата в класа и в училището, като цяло. В края на гимназията темите на разговор в класа бяха кой къде ще започва работа, няколко момичета от класа вече мислеха да се женят, едно от тях дори беше бременно, а аз мислех за университет. Но имаше само няколко човека, с които можех да водя дискусии на тази тема. Много неприятно беше  Rolling Eyes

Цитат
Наскоро един майстор ми съобщи, че за ремонт на банята на село, ще вземе 1000 лв МИНИМУМ без материалите..Не знам дали аз не съм в час, но това ми е безумно много.

А това направо ме уби. Как ще е много 1000 лв. за работа  ooooh!. Една баня с къртенето на старите плочки, смяна на тръби, слагане на нови плочки и т.н. се прави за 1,5 - 2 месеца. Може и повече да е, ако нещата нещо се разминат. Я ги разделете 1000 лв. на 2 месеца и сметнете този човек, който е главата на семейство колко пари носи вкъщи.

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 15:49 от Lady Cassiopeia Duval

# 289
  • Мнения: 1 805
Колкото до банята: Той говореше, че принципно не започва баня, пък дори и козметичен ремонт да е, за по-малко от тези пари (това му е минимумът). Един вид, аз разбрах, че и  ако е за 2 дни работа, пак 1000 лв. Демек на ден по 500. Но сигурно понеже беше утвърден и търсен майстор, не знам.

# 290
  • Мнения: X
  Нека да уважаваме всяка професия. И аз не мечтая синът ми да е плочкаджия, но по-малко стойностен ли ще е с тази професия?
Ти самата на думи уважаваш тези професии, но би искала друга реализация за своето дете. Има ли нужда от коментар?

# 291
  • София
  • Мнения: 62 595
Свободен пазар сме, той може да си приказва каквото си иска и да си иска колкото си иска.

Уиш, уважение към професия не означава желание за упражняване. Всеки от нас, включително ти, има професии, които при цялото си уважение към тях, не би работил, нито би искал за децата си. Въпрос на вътрешни граници и предпочитания и не е задължително да е нещо на ръчния труд. Примерно, аз не искам да ставам продавачка в голяма верига, защото няма да издържа на това натоварване нито физически, нито психически, но най-вече физически. Вечно ги хокат за нещо, физическите натоварвания са огромни, а клиентите много често се държат като пациенти на психиатрията или на затвора, отколкото като нормални хора.

# 292
  • Мнения: X
Да, Анди, съгласна съм с това. Всъщност, написаното от теб имах предвид- при цялото уважение към хората с професии, който не искат образование, малко хора искат това за децата си и още по-малко ще насочат децата си към "неелитно" училище. Това за наркоманите в елитните гимназии и добрите деца в "неелитните" училища е най-често успокоителната мантра на родители, чиито деца нямат особени шансове да бъдат приети в добро училище.

# 293
  • София
  • Мнения: 62 595
А, ясно, значи аз съм придала друг нюанс. Който иска да ходи в елитна гимназия, който не иска - да се записва където иска. Но, ако трябва да бъда честна, обикновено родителите си знаят възможностите на децата, особено ако тези деца не са откровени отличници още от начална степен и не напъват особено. Отделно при сегашната система на прием, децата нямат кой знае какъв избор, а е където ги приемат.

# 294
  • Мнения: 6 550
за съжаление, “елитното училище“ не е гаранция за добра среда. участвам в една програма за противодействие на училищната агресия. проучванията показват, че агресията в т.нар. елитни училища е по-изолирана, за сметка на това случаите на агресия в тях са по-фрапиращи. в неелитния техникум могат да те набият и да ти вземат джобните, но в елитната гимназия едно дете може да отнесе такъв гнусен и продължителен (психически съсипващ) тормоз, че тези в техникума ще изглеждат като ангелчета.

# 295
  • Мнения: 40 903
В реалния живот никога и за нищо няма гаранции, има само вероятности. Затова и всякакви изолирани примери не вършат работа, защото примери с всякаква окраска може да се намерят в кое да е училище.  Но въпреки това хората се опитва да управляват вероятностите, а не се уповават на отделни примери, нали? Ако се разходиш вечер по тъмно в парк с наркомани или в циганското гето може и нищо да не ти се случи, ама това не значи, че подобно поведение е безопасно, нали?

Що се отнася до психическия тормоз ще кажа първо, че такъв може да има и в техникума. И второ, сигурна съм, че децата на двете загинали неотдавна от удари и ритник деца биха дали мило и драго децата им да бяха тормозени психически, а не ритани и удряни.

# 296
  • Мнения: X
Изолираните примери не ми помагат в опита да си представя колко по-тежък тормоз може да се случи в Немската гимназия в сравнение със Строителния техникум, примерно.

# 297
  • Мнения: 6 550
Що се отнася до психическия тормоз ще кажа първо, че такъв може да има и в техникума. И второ, сигурна съм, че децата на двете загинали неотдавна от удари и ритник деца биха дали мило и драго децата им да бяха тормозени психически, а не ритани и удряни.
не бива да се подценяват травмите от психическия тормоз, при по-лабилна психика той може да доведе до опити за самоубийство или трайни травми и отклонения.
не знам дали е уместно да се сравняват убийства с психически тормоз.  Peace

# 298
  • Мнения: 1 153
Не разбирам как една гимназия може да е по-елитна от техникум. В техникумите се придобива наред с всичко друго и професионална квалификация, която надградена след това в университет, си е много добра инвестиция. Завършила съм Счетоводство и контрол, профил Финанси и кредит в ИТ, след това в университета ми беше хиляди пъти по-лесна подготовката за изпити от на тези, завършили гимназии. Първите две години почти не учех за изпитите, защото същите неща съм ги учила в техникума.

# 299
  • Мнения: X
А, много е трудно да се разбере с какво Немската гимназия е по-елитна от някой техникум.  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт