Морбили?!

  • 333 245
  • 6 224
  •   1
Отговори
# 6 195
  • Мнения: 8
Кое му е безотговорното да се поставят ваксини сега? Според мен са повече отвсякога наложителни. Освен, ако не четеш в някакви антиваксърски групи, където по принцип са хаху и се страхуват от всичко. Аз бих поставила МПР ваксината без минута закъснение. Ние си бихме противогрипни тази година, всички други ваксини са ни по календар, както следва. Всичко ще е наред Relaxed

Благодаря! Сложихме ваксината миналия ден. Усетих се, че доста се филмирам и се радвам, че тук ми го напомниха. Не чета по някакви антиваксърки групи, но вече имам чувството, че всички са такива. 🤣 В 2-3 хубави и позитивни групи във фейсбук няма да ви казвам какво става като питаш за някоя ваксина. Надявам се да няма някакви нежелани странични реакции. След 21 дни ще пиша пак да кажа. 🤣

# 6 196
  • Мнения: 3 439
Следи за температура, а и като цяло детето може да е раздразнително. Моето момиче два дена не беше читаво, за щастие уикенда 😆 Но дотам с общите неразположения, всичко ще е наред. Хубаво, че сте я сложили, фундаментална ваксина е тази. Морбилито е тежка шарка. Майка ми е лежала в болница, още я е нямало ваксината.

# 6 197
  • Мнения: 2 865
Моите деца не са имали никакви реакции от МПР ваксината.

Като трябваше да реваксиниране дъщеря ми имаше дефицит на ваксината и я сложиха с няколко месеца закъснение. Затова не бих отлагала, но бих пазила детето след това от други болести, докато изгради имунитет от ваксината. Т.е. не бих го срещала с родата.

# 6 198
  • Мнения: 8
Моите деца не са имали никакви реакции от МПР ваксината.

Като трябваше да реваксиниране дъщеря ми имаше дефицит на ваксината и я сложиха с няколко месеца закъснение. Затова не бих отлагала, но бих пазила детето след това от други болести, докато изгради имунитет от ваксината. Т.е. не бих го срещала с родата.

Разбира се! Контактите с родата, както и изобщо всякакви такива сме ограничили от доста, доста време. За жалост никой не е защитен да не настине и да не се разболее този сезон. Все пак с таткото няма как да ограничим контактите (разбира се, не смятам, че е и редно), а той ходи на работа, както и да пазарува, и ето днес вече е леко настинал.
Считам темата за приключена.
Весели празници.

# 6 199
  • Мнения: 884
Време е да разгледаме и да опресним информацията си за МОРБИЛИ:

Морбили е една от най-заразните болести в света и се причинява от вирус. Разпространява се по въздушно-капков път, което означава, че някой заразен, който диша, киха или кашля, ще разпространи вируса във въздуха, както и контакт със заразени назални/носни или гърлени секрети от повърхности. Хората, заразени с морбили, могат да издишат вирус дни преди да „развият” кашлица или кихане. Вирусът остава активен и заразен във въздуха или върху заразени повърхности до два часа. Основното предаване се случно - ПЪРВО - по въздуха, после - повърхности.
Поради тази причина тя е много заразна и един човек, заразен с морбили, може да зарази девет от 10 неваксинирани близки контакти. Заразният период на заболяването от морбили обикновено е четири дни преди появата на обрива до четири дни след избухването на обрива (или средно 8-10 дни)

Морбили може да доведе до тежко заболяване, усложнения и дори смърт.
Симптомите на морбили обикновено започват 7-14 дни след излагане на вируса (но може да варира 7-21 дни). Явният обрив е най-видимият симптом.
Ранните симптоми обикновено продължават 4-7 дни. Те включват:
-   хрема
-   треска(повишена температура)
-   кашлица
-   конюктивит, червени, сълзящи очи, подпухнали клепачи - мнозина стават чувствителни към светлината
-   по венците и по вътрешната страна на бузите могат да се появят малки бели петна (в допълнение към добре познатите червени петна по кожата, морбили обикновено причинява бели петна в устата, което може да е болезнено да се храниш или пиеш. Случва се деца с морбили да се дехидратират и недохранват по време на заболяването си.)
Обривът започва около 7-18 дни след експозицията, обикновено започва като плоски червени петна (без сърбеж), които се появяват по лицето, по линията на косата, горната част на шията (зад ушите)  и се разпространяват за около 3 дни надолу към врата, тялото, ръцете, краката и стъпалата. Обикновено трае 5-6 дни, преди да избледнее. (някои лица не получават обрив – например при лица с имунна недостатъчност)

Повечето смъртни случаи от морбили са от усложнения, свързани с болестта.
Усложненията могат да включват:
-   проблеми с дишането, включително пневмония.
-   диария и свързаната с нея дехидратация
-   ушни инфекции
-   слепота
-   енцефалит (инфекция, причиняваща мозъчен оток и потенциално мозъчно увреждане)
Бременните жени, които са изложени на морбили, рискуват преждевременно раждане и смърт на плода.
Може да изглежда като обикновена настинка в началото, но това е сериозно заболяване.

Кой е изложен на риск?
Ако не сте преболедували, ваксинирани, ваксинирани сте, но не сте развили имунитет, вие сте изложени на риск. Най-застрашени от тежки усложнения са неваксинираните малки деца, бременни жени, хора с компрометирана имунна система.

Друго безпокойство е, че инфекцията с морбили причинява имунна амнезия. Когато се борите с вирус или бактерия, вашият имунен отговор създава памет, която ще му помогне да се бори по-добре със същия вирус и по-бързо, ако влезете в контакт с него по-късно. Морбили изтрива този спомен (вирусът може да унищожи 11% до 73% от антителата на човек). Това означава, че човек, който се заразява от морбили, става податлив на всичко (всички патогени), с което се е борил преди. Така че, след заразяване с морбили може да получите отговор на паметта за морбили, но да станете уязвими към всичко останало, с което сте се борили преди.

Характерно е и че някои хора са склонни да получат сериозно забаляване и да умрат години (6-8 г.) след заразяването  след развитие на енцефалит  (SSPE). Децата са особено податливи на SSPE.

История на морбили:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0755498222000422
https://www.who.int/news-room/spotlight/history-of-vaccination/h … asles-vaccination  

Морбили може да причини "имунна амнезия", унищожавайки имунитета към други патогени. (Това беше открито само преди няколко години. Вирусът на морбили е идентифициран през 1954 г. и болестта е описана от 9 век.)” Морбили: Състезанието за разбиране на „имунната амнезия“  https://www.bbc.com/future/article/20211112-the-people-with-immune-amnesia

Вирусът на морбили може ефективно да изтрие имунитета към болести, които сме преболедували по-рано. Така че можем да преживеем морбили само за да се заразим с опортюнистични инфекции, които сме имали преди и сме смятали, че сме победили https://www.science.org/doi/10.1126/science.aay6485

Вирусът на морбили може да персистира в тялото няколко месеца след заразяването. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S187962572 … 300122?via%3Dihub

Информация и описания от СЗО https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/measles
Информация и описания от CDC https://www.cdc.gov/measles/transmission.html

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 08:46 от pril

# 6 200
  • Мнения: 3 043
Добре де, хубаво, но какво да направим (преди да умрем от страх)?

# 6 201
  • Мнения: 10 601
Защо е време?

# 6 202
  • Мнения: 2 129
Какво да направите? Ваксинирайте децата си!

Време е, защото отново има ръст на заразените в Европа, както и смъртни случаи на дечица.

На малката ми дъщеря й предстои втора доза през април. Дано всичко е наред до тогава 🙏

# 6 203
  • София
  • Мнения: 4 301
На 14г трябва ли ваксина?

# 6 204
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Не,ваксините са на година и 1 месеца и на 12г.

# 6 205
  • Мнения: 884
Има глобално възраждане на морбили – служителите на общественото здравеопазване по света са предупредени да се подготвят за възможни огнища на морбили предвид нарастването на случаите в много части на света, включително Европа.
Случаите са единични, но в сравнение с предни години има ясно изразено нарастване.
Имаше близо 45-кратно увеличение на случаите на морбили в Европа миналата година, по данни от Световната здравна организация (СЗО) - oколо 42 200 души са били заразени през 2023 г.(Европа), в сравнение с 941 през цялата 2022 г. Над 50 % от случаите в европейския регион са били съобщени от Казахстан и Русия.
https://cdn.who.int/media/docs/librariesprovider2/euro-health-to … a_2&download=true
Министерството на здравеопазването на Румъния наскоро обяви епидемия от морбили на национално ниво на фона на тревожно увеличение на случаите в цялата страна.

Не е въпросът за „страх”, а да се образоваме и информираме какво представлява тази средновековна болест, как да я идентифицираме, какви са последствията, как се предава, „какво да правим”.

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 08:45 от pril

# 6 206
  • Мнения: 3 043
Какво да направите? Ваксинирайте децата си!


Време е, защото отново има ръст на заразените в Европа, както и смъртни случаи на дечица.

На малката ми дъщеря й предстои втора доза през април. Дано всичко е наред до тогава 🙏


Да бе, ама колко пъти??? Ами себе си какво да правим? Щом естествено преболедуване не давало траен имунитет, какво остава за ваксините?!!?? Това откъде стана ясно впрочем?

# 6 207
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Какво да направите? Ваксинирайте децата си!

Да бе, ама колко пъти??? Ами себе си какво да правим? Щом естествено преболедуване не слдавало траен имунитет?!!?? Това откъде стана ясно впрочем?

Време е, защото отново има ръст на заразените в Европа, както и смъртни случаи на дечица.

На малката ми дъщеря й предстои втора доза през април. Дано всичко е наред до тогава 🙏
Възрастните също може да се ваксинират.Аз съм 78 набар и имам една доза в картона.Обвислям да се ваксинирам.Дезата ми на 25г и на 17г имат и двете дози.

# 6 208
  • София
  • Мнения: 6 035
Не,ваксините са на година и 1 месеца и на 12г.
Има реимунизация на 12г. Днес сложихме на дъщеря ми.

# 6 209
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Не,ваксините са на година и 1 месеца и на 12г.
Има реимунизация на 12г. Днес сложихме на дъщеря ми.
Това съм написала.На 12г.е,не съм уточнила,че е реимунизация.

Общи условия

Активация на акаунт