Морски специалности в ТУ-Варна.

  • 2 825
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, дойде и моето време да избирам къде да уча и съм се насочил към ТУ-Варна при специалностите корабоводене и КММ (с предимство за корабоводене). Математика ми е на средно ниво (мисля, че знам за 4 макар да имам по-висока оценка) бих казал, а с физиката досега съм се оправял. Даскалите смъкват доста летвата и затова мисля, че знам по-малко отколкото си мисля. Имам желание да завърша висше и не само за да имам парче хартия след 4 години, а да разбирам от това което съм учил и евентуално да работя по него. Искам да попитам как е материалната база, нивото на обучение etc и дали си заслужава. Механици ли се търсят повече или пом. капитани/навигатори? КММ или корабоводене се учи по-лесно? Казвал съм на познати, че искам в ТУ-Варна с тези специалности и те веднага "защо не в морското?". ТУ хем ми е по-близо, хем по-евтино идват семестрите. Разбирам, че не е ВВМУ ама все пак. Въобще ако можете да ми дадете мнения за университета ще съм благодарен. Жени на моряци помагайте  Mr. Green

# 1
  • Мнения: 1 164
Специалност КММ се учи много трудно (по трудна е от Корабоводене или КМ) ,но си заслужава ако успееш да се дипломираш .
От моя випуск 80%от момчетата  ,които завършиха си работят по специалността.
Трябва сам да избереш професията ,която искаш да работиш и тогава с желание и упорит труд се постига всичко ,не зависимо от къде ще бъде изкарана дипломата.
Успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 4
Можеш ли да ми кажеш защо КММ е по-трудно от корабоводене? Въобще много е трудно да намеря каквото и да е информация за тия специалности, така че ако можеш да ми дадеш подробности за всичко много ще съм благодарен.

Последна редакция: сб, 04 мар 2017, 16:18 от knarf

# 3
  • Мнения: 1 164
Не мога да ти дам изчерпателен отговор...но когато следвах бях в течение ,че имат много по леки програми  и изпити.
Първите две години е еднакво за всички. След това започва изучаването на специалните предмети. И там вече става доста сложно и натоварено за КММ. Има много проекти ,които се правят и изискват постоянство в ученето.
Но според мен влез в някоя от специалностите  и мисля че първите две години можеш да се прехвърлиш ,ако има свободни места ,а такива винаги се отварят защото изкапват доста студенти още първата година.По мое време сменяха специалности между първа и втора (втора и трета)година,попитай за по сигурно.Но това е доста добър вариант ,защото когато влезеш в този кръг ,ще разбереш и научиш доста неща и ще можеш да решиш с каква специалност да продължиш.

# 4
  • Мнения: 4
Корабоводене има ли добра реализация т.е ще мога ли да работя по специалността си? Или се търсят повече механици? Механиците имат ли добра реализация? Кой се търси повече  Mr. Green ?

Последна редакция: сб, 04 мар 2017, 19:02 от knarf

# 5
  • Мнения: 1 164
Не зная.Дано се включи някой друг да каже .Но според мен се замисли на теб с какво ти е интересно да се занимаваш и къде ще ти харесва да работиш.Образованието ще го изкараш за 5-6 години ,после е въпроса защото е за постоянно !Имам приятели ,които завършиха и работят,но изобщо не им харесва това което правят и рейсовете им минават доста по-тежко (психически) от колкото на тези които си им беше и цел и мечта да работят това.Не са лесни професии !

# 6
  • Мнения: 4
То там е проблема, че трудно намирам хора дето да ми отговорят, а съм писал в няколко форума. Някакви други подробности/полезна информация да можеш да споделиш? Ако познаваш някого да идва тука да помага  Mr. Green

# 7
  • Най-накрая на безкрая
  • Мнения: 241
Ако учиш корабоводене, реализацията е основно  като плаващ по корабите - от кадет, помощник капитан и т.н. до капитан. Вероятно е трудно да се преквалифицираш, ако един ден решиш, че не искаш повече да плаваш.
Ако учиш КММ можеш да се реализираш по корабите - като механик, а можеш и да работиш на брега, в заводи за кораборемонт и корабсотроене.

Общи условия

Активация на акаунт