ГЕНЕТИЧНИ И ИМУНОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ-11

  • 83 940
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 645
Вигантола е вит Д, овабууст е добавка за подобряване на качеството на яйцеклетката. Подобни добавки дават хубави резултати след 3-4м минимум прием.
Мисля, че това овабууст излизаше около 70лв на месец.
За витамин Д, взимай го задължително, за добавката - както си прецениш.

# 46
  • София
  • Мнения: 7 491
Мишленце,
Вигантол е вит Д, Овабууст има Коензим Q10 който е добре за яйцеклетките, и метилирана Фолиева киселина, която обаче е по-малко от дневната доза. Ти имаш ли мутации в изследванията за тромбофилия? Изследвала ли си вит. Д?

# 47
  • Мнения: 2 050
Витамин Д аз го взимах за по-добро усвоявне с филийка пастет от троб от треска или хапвах 2-3 ореха. Не знам доколко е така, но двама лекари предпочитаха варианта на Jameson пред Вигантола. Аз бях на доста големи дози, но дефицитът много бавно се повлия.

# 48
  • София
  • Мнения: 7 491
Витамин Д се усвоява различно. На мен Вигантол ми действа, аз взимах по 2000 единици в началото. Добре е при недостиг или дефицит да се следи с изследвания на 3—4 седмици и да се коригира дозата и/или препарата.
Момичетата казват, че капките и гел-капсулите се усвояват по-лесно от хапчетата. Има и едно масло от треска, обаче на мен ужасно ми мирише и не мога да се насиля да го пия.

# 49
  • Мнения: 324
Не съм изследвала вит. Д.
Имам усвояване на ФК до 35%, затова пия мета формата й.
Изследвах яйчников резерв -ок е.
 Мутацията ми е 5G/4G.
За нея ми каза да пия АП през ден по 1. И двата вида витамини ми каза да ги пия два месеца.
Но на Овабууст-а пише, че при бременност се спират. Не съм бременна, но първия път хванах от раз. А те са около 80 лв.И ако ги купя, а забременея.... А пък не ми се чакат още два месеца.
Чудя се какво да правя.

# 50
  • София
  • Мнения: 7 491
Значи най-добре си вземи Неофолик Мета, дневната доза е по 1 на ден, а Овабууст си вземи за месец ако ти дойде. И после за още един, ако пак ти дойде. Витамин Д и Неофолик Мета можеш и по време на бременност да ги пиеш. Даже не само може, ами и трябва.

# 51
  • Мнения: 324
Благодаря!
Отивам в аптеката Wink
Ще видя дали има малка разфасовка на овабууст.

# 52
  • Мнения: 1 142
Привет  Simple Smile Записвам се и аз в тази темичка.
Успех!

# 53
  • Мнения: 55
Момичета, как ви се струва? Док каза.че е ок ама аз искам да се посъветвам и със специалисти  Wink Wink Wink

Общи Т лимфоцити (CD3+) 73,9%                                                      61 – 85%
Активирани Т лимф. (CD3+HLA-DR+) 3,6%                                           4 – 16%
Хелперно-индусерни Т лимф. (CD3+ CD4+) 45,0%                             34 – 59%
Супресорно-цитотоксични Т лимф. (CD3+ CD8+) 25,9%                    19 – 36%
CD4/CD8 индекс 1,74                                                                        1,30 – 2,70
В лимфоцити CD19+ 12,0%                                                                  6 – 15%
NK клетки (CD3- CD16/56+)13,7%                                                        7 – 26%

Лимфоцити 22,7%, моноцити 4,2%, гранулоцити 67,7%.
Заключение: Нормално разпределение на лимфоцитните субпопулации.

Последна редакция: нд, 12 мар 2017, 21:37 от sony24

# 54
  • Мнения: 1 980
Здравейте, предварително се извинявам за дългия пост.
   През 2015г. забременях за първи път. От средата на бременността се оказа, че имам намален кръвоток към средна мозъчна артерия на плода, което би могло да е индикатор за фетално страдание.  Останалите кръвотоци бяха в норма и бебето се развиваше добре, даже като ехографски данни вървеше напред. Беше ми назначена терапия Дузодрил, Флебодия, а по- късно и Аспирин Протект, който приемах до 34 г.с. Имах направени и генетични изследвания със следните резултати:
Нормален генотип за:
R506Q (фактор V Лайден, FV)
20210G>A (протромбин)
1298А>C (MTHFR)
66A>G (MTRR)
I/I (ACE)
Val34Leu (F13)
Хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI
Хетерозиготен генотип C/T за 677C>T (MTHFR)

    Коментар:
    Не се отчита повишен риск към тромбофилия въз основа на изследваните показатели. Хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI при нормален генотип за ACE и F13.
Не се асоциира с повишен риск от спонтанни аборти.
При генотип C/T за 677C>T може да се наблюдава синтезиране на MTHFR с намалена ензимна активност от 30-40%.
    Казаха ми, че при тях всичко е наред, пиех по лекарско предписание Неофолик Мета, както и останалите лекарства. Кръвотокът ту влизаше в норма, ту падаше, но накрая решиха, че става опасно да стои бебето в мен.  Така в 38 г.с. родих с планово секцио сина си. Всичко с него беше наред, роди се в идеално състояние. Към петия месец ми направи впечатление, че не посяга с дясната ръка и че тя е по- стегната от лявата. Заведох го на невролог и му направиха трансфонтанентална ехография. Откриха малка следа от прекаран съдов инцидент в областта на двигателния център, който според невролозите е настъпил през бременността. Не могат да кажат инсулт или мозъчен кръвизлив е било, нито дали причината е в лошо захранване към плода или прекаран от мен вирус, но някои изказаха съмнение, че е настъпило съвсем в края на бременността. Слава Богу сме се разминали сравнително леко и с рехабилитация проблемът отшумява, но аз се опитвам да разбера къде е причината, макар че вече всичко остава в сферата на предположенията.
   Наскоро посетих генетик, според който генетичните не може да са причина за случилото се. Попита ме обаче изследвала ли съм антифосфолипидни антитела, а аз не съм. Посъветва ме при следваща бременност да ги следя. Пуснах и още два показателя за тромбофилия и ето резултатите от тях:
Нормален хаплотип N/N  за M1/M2 (ANXA5)
Хетерозиготен генотип А/G за +505 А/G(TAFI)
    Коментар:
    Носителство на алел +505G в TAFI гена (в хомо- или хетерозиготно състояние) се асоциира с предразположение към  повтарящи се спонтанни аборти, репродуктивни усложнения и дълбоки венозни тромбози.
   Според генетика това също не може да е причинило този инцидент в мозъка, обаче мен ме притеснява коментарът на лабораторията и да не би мутацията в този ген да е довела до влошения кръвоток.
   Ние искаме второ дете, но преди това искам да взема мерки да не се повтори случилото се.
   Моля за коментар на последните ми генетични.
   Също така къде е най- добре да направя имунологични? Кой град, коя лаборатория? На колко време се следят?
    Някакви други допълнителни изследвания трябва ли да правя?
    Ако някоя от вас е имала подобни на моите проблеми при първата бременност, следващата нормално ли е протекла?
    Моля да ми препоръчате добър генетик, с който да се консултирам, преди да започнем опити за второ дете. Няма значение в кой град е.
    Благодаря предварително bouquet

# 55
  • София
  • Мнения: 7 491
Forest rain,
тежка история разказваш, стискам палци да нямате повече проблеми оттук нататък  Hug

От това, което аз знам, хетерозигот на PAI-1, макар и нискорискова мутация, може да създаде проблем при комбинация с други мутации. А TAFI-то на първо четене ми изглежда доста сериозен проблем.

Може би при следваща бременност е добре да си на терапия с нискомолекулен хепарин (НМХ), аспирин протект се предписва за ежедневна терапия извън рискови ситуации (каквато е бременността). Също е добре да следиш нивата на Б9 и Б12, мутациите в MTHFR се свързват с неусвояването на тези витамини, препоръчва се приемане на метилирани форми.

Аз лично съм доволна от консултациите си с проф. Савов (генетик) в МД София, и доц. Русев (имунолог) в Клиника Малинов. Макар че общото впечатление от консултациите с генетици по тема тромбофилия е, че неглижират проблемите, докато не ти се случат 2-3 пъти. В твоя случай вероятно е добре да се консултираш и с хематолог. Добри мнения чувам за проф. Станева в Токуда.

Контакти на специалисти можеш да видиш на първа страница на темата за Тромбофилия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=962656;topicrefid=20

Успех от мен  Hug

# 56
  • Мнения: 1 980
delisardeli, много ти благодаря за отговора, както и че ме насочи към темата за тромбофилия.  bouquet
Ще пиша и в нея,  може някой да е попадал в подобна на моята ситуация. Всичко ми е много ново и нищо не разбирам. На мен генетикът ми каза, че хетерозиготна мутация означава, че имам един мутирал и един нормален алел и не би следвало, ако съм хетерозигот да има клинична изява. Ето защо отхвърля връзката между резултатите ми и случилото се през бременността. В същото време потвърди, че при следваща бременност трябва да съм на Фраксипарин. Аз изследвах Б12 след раждането по своя инциатива и беше в норма. В момента продължавам приема на Нофолик мета. Друго не пия.
Между другото изследвахме някои показатели и на мъжа ми и сина ни. И тримата сме с хетерозиготен генотип 4G/5G за PAI и хетерозиготен генотип C/T за 677C>T (MTHFR). Само че на тях им назначиха само FV, протромбин, PAI и MTHFR. Не счетоха за нужно да изследват друго. При това положение те имат ли предразположеност към тромбофилия, или трябва още показатели да се изследват, за да се каже?

# 57
  • Мнения: 1 221
Момичета, излязоха ми резултатите от Тромбофилията. Часът ми за хематолог е в Четвъртък, но междувременно вие какво мислите:
Инхибитор на Плазминогенния активатор PAI  4G/5G
MTHFR - мутация С677Т: хетерозиготен носител C/T

другите са ок

# 58
  • София
  • Мнения: 7 491
Forest Rain,
хетерозиготът означава че имаш един мутантен и един нормален алел в гена, но дали няма клинична изява е спорно. Доколкото чета момичетата какво пишат, често се случва при мутации да има клинична изява. Дали и как ще се прояви тромбофилията е въпрос на имунологичен отговор на организма в конкретната ситуация.

Освен това генетичните мутации често се заобикалят от организма чрез допълнителни имунни отговори - така имунната система на организма намира заобиколен начин да си върши работата. При мен мутациите водят до повишени НК клетки и ТЛА, затова съм на постоянна терапия с аспирин протект. Затова препоръчвам да отидеш и на репродуктивен имунолог. Възможни са и други реакции - напр. повишени антифосфолипидни антитела (АФА).

Тромбофилията може да се прояви в т.нар. рискови ситуации - бременност, счупване на крайник, залежаване, коремна операция. Така че е добре да бъдете внимателни - цялото семейство - след като имате мутации. Мутациите на мъжа ти и детето са нискорискови, но ги има.

При бременност във вашата ситуация бебето може да е с нормален ген, с хетерозигот или с хомозигот - както се случи да се комбинират гените на родителите. При бременност върху кръвотока могат да окажат влияние както мутациите на майката, така и на бебето.

Не си писала в кой град си. Ако не си в София, доц. Конова има прием в Пловдив, Плевен и Бургас.

# 59
  • Мнения: 910
При мен мутациите водят до повишени НК клетки и ТЛА, затова съм на постоянна терапия с аспирин протект. Затова препоръчвам да отидеш и на репродуктивен имунолог. Възможни са и други реакции - напр. повишени антифосфолипидни антитела (АФА).


delisardeli, аз също съм Хомозиготен алел 4G/4G PAI, имам повишени НК-клетки и ТЛА (АКА и АФА в норма), но  на мен ми казаха да пия АП само по време на Б... на теб по принцип ли ти го препоръчаха да си го пиеш ?

Общи условия

Активация на акаунт