Син Кит-играта, която убива деца

  • 58 838
  • 374
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 4 087
Играта загрубява, когато се намесят възрастни. Децата няма да си позволят да загрубее играта, ако знаят, че има кой да се намеси. Последният проект, който завършихме преди близо година/международен/ , беше с младежи социални работници, които правеха превенция именно в интернет. Когато обучен възрастен се намеси в този свят, децата вече разбират, че това не е пространство без правила, това променя и тяхното поведение, започват да спазват и да се учат да спазват социални норми. Най-голямото лошо което може да се направи в подобен случай е да се оставят децата незащитени и нерегулирани във виртуалното пространство и да си мислят, че там законите не важат. Напротив, има законодателство и то важи както в реалният, така и във виртуалният свят. Най-големият стимул за тях е да знаят, че дори и виртуално, те носят отговорност за своите действия, наказателна- деателите, а останалите са жертви  и в риск и като такива трябва да бъдат защитени и могат да бъдат защитени. Толкова от мен , темата е дълга.....И за мен е де жа вю. Приключих със социалните отговорности и обществените дейности, аз лично се изморих именно от безотговорното поведение и отпор  на родителите, които срещам по подобни въпроси. 90 процента от възрастните, знаят че децата им са в риск и имат проблем и си мълчат или бездействат и именно това е проблема. Децата винаги са реагирали много добре на всички кампании , превенции, родителите са проблема, с тях нито се работи лесно, нито толкова бързо се случва промяната. Ти на една родителска среща едвам можеш да ги извикаш, какво да се очаква за други дейности.  Tired Но пък аз лично имам надежда, защото виждам , че след нас идва наистина ново поколение, по-добро, по-социално, по-ангажирано.

# 331
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти изобщо изгледа ли поне част от предаванията, към които пуснах линкове? Подозирам, че не си, защото иначе нямаше да пишеш това, което пишеш. Преди да се намесят обучени възрастни, първо някой трябва да направи връзката, и както се вижда, има достатъчно количество родители, които "влизат в играта", но имат големи трудности първо в това да бъдат чути, а после да предпазват децата, които още не са станали жертви.
Честно, трудно ми е да разбера такива реакции. Ако е някое глупаво видео с нечий гол гъз или друга простотия, или "покажете си краката и калиевия перманганат", ще има обсъждане километри наред, а сега става въпрос за сериозни неща и всичко потънаха в мълчание. На никого не му пука или страшно много го е страх  и затова предпочита да се скрие в "къщичка"?

Последна редакция: ср, 08 мар 2017, 12:05 от Andariel

# 332
  • Мнения: 4 087
Така както родителите могат да влезнат, могат да го направят и психолози и специалисти, ако се наложи,  от ГДБОП, рядко са родителите, тези които могат да се справят с проблема, нямат уменията, опита, знанията, могат единствено да идентифицират, че има проблем. Понякога и проблема е основно в главите на родителите и във взаимоотношенията или липсата на такива с децата и не е толкова реален или не съвпада с предполагаемата реалност. Ако все пак наистина има почва за подобен тип киберпрестъпления, то родителите са последните , които ще се справят с него.

Скрит текст:
http://www.cybercrime.bg/bg/news/129
В последните дни българският интернет беше залят от апокалиптична истерия по повод на онлайн игра, която принуждава тийнейджъри да се самоубиват. Десетки съмнителни български сайтове всъщност копираха един и същи превод (заедно с правописните грешки) на статия от също толкова съмнителен руски сайт с ужасяващи заглавия от рода на „Синия кит погуби стотици деца, играта приближава България“.


Подплашени родители започнаха масово споделяне на публикациите с призиви „да опазим децата си“, без да си направят труда да проверят за какво става дума. Дори не им направи впечатление, че твърдението „приближава България“ не е подкрепено с нито една дума в разпространяваните текстове, както впрочем и изнасяните в публикациите „факти“.
Историята всъщност е от ноември 2015 г. в Русия, когато сайтове със съмнителна репутация започват да експлоатират самоубийството на едно 16-годишно момиче, чиято майка така и не може да се примири с мисълта, че детето й доброволно е отнело живота си. Тя започва да търси кой е манипулирал момичето, за да го подтикне към трагичната стъпка. В този период за първи път се появява градската легенда за група престъпни хора, които ръководят онлайн игра с 50 предизвикателства – по едно на ден, като последното е принуждаване на играча тийнейджър да се самоубие по определен начин. Възникват групи в руската социална мрежа Вконтакте с названия с хаштагове „Синий кит“, „Море китов“, „Тихий дом“ и закодирани названия от типа на f57, f58 и така нататък. Невероятната история привлича като мухи на мед жълти сайтове, които печелят от посещаемост, които добавят все повече и по-ужасяващи подробности и истории, които не са подкрепени с никакви реални факти. Черният пиар се разгръща и включва производството на снимки с уж изрязан на ръка кит, дори видеоклип с цел превенция на самоубийствата, които така и не са се случили.
Позабравена, историята отново се появява вече във вид на разследвания от по-сериозни руски медии на необичайната загадка през април-май 2016 г. Общият извод е, че това е манипулация. Някой от българските сайтове, печелещ от привличане на посещения с гръмки заглавия и измислени истории, вероятно случайно попада в средата на февруари 2017 г. на темата, която има потенциала да привлече хиляди посещения от ужасени и паникьосани родители. Не е случайно обаче, че не се публикуват журналистическите разследвания, доказващи фалшификацията, а се търсят старите сензационни и лъжливи материали. И – за съжаление – стратегията успява, което се харесва на още десетки подобни сайтове. Фейсбук се препълни със споделяния на публикациите в сайтове с лоша репутация от разтревожени родители, учители, психолози и т.н. Снежната топка започна да въвлича и по-сериозните медии, които не можеха вече да пренебрегват създалото се обществено безпокойство, въпреки неговата неоснователност.
Цялата история всъщност доказва още веднъж тревожните резултати от национално-представителното изследване „Онлайн поведение на децата в България“ от края на 2016 г. на Националния център за безопасен интернет: половината от децата на възраст 9-17 години признават, че не биха могли да различат коя информация в интернет е истинска и коя е фалшива. При родителите им процентът е 40 на сто. Именно това а благодатната почва, върху която избуяват подобни „сензации“, които носят реални печалби на разпространителите.
Ето няколко базови съвета как да проверяваме дали можем да се доверим на информация, която сме открили в интернет:
            1. Публикуваната история не се намира в никой от известните като достоверни онлайн медии. Нали си представяте, че ако имаше реално такава история, тя щеше да гръмне по всички световни медии.
             2. Названието на сайта е подвеждащо – често то съдържа в себе си „novini” или „reporter“, но всъщност разпространява клюки и измислици, което можете сами да видите, като отидете на сайта.
             3. Цитират се числа, без да се посочва от какъв източник са взети. В различните публикации за „синия кит“ се цитират 90, другаде 180 тийнейджъри, които са се самоубили заради играта, но никъде не се позовават на данни от полиция, болници, или други институции и организации, които не биха пропуснали наличието на подобна заплаха.
             4. Позоваванията са на източници, които са неясни като „казаха потърпевши“, „съобщиха от полицията“, „изследователи откриха“ – кои са тези митични потърпевши, коя полиция е съобщила, къде работят тези изследовател?
Основен съвет към родителите: Вместо да се паникьосвате от измислени онлайн чудовища, отделяйте повече време да се поинтересувате от дигиталния живот на децата си – какво им е интересно, какво правят онлайн, кои сайтове харесват. Подобни разговори ще Ви помогнат заедно с децата да определяте кое може да е вярно, а кое – не, и ще Ви дадат увереност, че утре, когато детето попадне на нещо смущаващо в интернет, ще е готово да сподели с Вас. Ако сте се паникьосали от „синия кит“, значи имате нужда да поговорите с децата си за техния дигитален живот.

# 333
  • Мнения: 2 718
нека не подхождаме към проблема едностранчиво- всичко казано за възпиращата сила на НЕИЗБЕЖНИТЕ наказания и правоприлагането е вярно, но за съжаение това не е просто "онлайн схема", на която да се противодейства. Това е характерна субкултура на суицидни групи, формирани около идеята за самоубийство по различни причини и съществува, откакто съществува общество от хора. Разликата в групите "Синий кит" и другите от вида е така да се каже качването на групите на онлайн платформа или като разликата между обикновена кражба от дома или кражба чрез проникване в онлайн банкиране. Една и съща платформа и мотивация, различни техники за извършване на деянието. Според мен в този проблем трябва да се работи за изчистване на предпоставките за идентифициране на децата с тези субкултури, отколкото чисто за киберсигурност. Не ми се пишат дълги изложения за генезиса на проблема, за това колко трудно е да работиш с жертва, която не се самоосъзнава като жертва, а като член на група и т.н.
Мисля това имаше предвид Андариел, като говори за затрудненията в наблюдението и разкриването на подобни групи

# 334
  • Мнения: 4 087
С това твърдение съм напълно съгласна, но повечето родители, които нямат нужната квалификация и опит, според мен са неспособни да се справят с проблема. Единственото им логично действие, което може да доведе до продуктивно справяне с проблема е да идемтифицират проблема и да потърсят специалист. Нищо повече.

Жертвите за да се идентифицират като такива се налага превенция и пак превенция или т,нар /Awareness rаising, който дори не съм сигурна дали на бг има превод  newsm78/

# 335
  • София
  • Мнения: 62 595
ИкзактЮ, тези неща не се срещат само в Русия и Украйна, има такива групи и игри и по "белия запад".
И да, родителите могат да се справят поне донякъде с нещата, когато погледнат истината в очите, а истината е, че един пубер е способен на всичко, особено пуберите, които живеят в интернет, а вече почти всички живеят в интернет и във всякакви групи. Това за новото поколение е начин на живот, а и не само за новото - виждаш и възрастните колко се вълнуват от това дали някой ще им лайква страницата, дали ще го изключат от някоя група или ще му откажат покана за някоя. Какви психолози, психолозите нали и те трябва да знаят, някой трябва да им каже, колко психолози познаваш, които про боно ще се включат в нещо?

Оказва се, че не е само този син кит, има и други адреналинови игри, които във всякакви вариации шетат по света. И докато властите се усетят, белята вече е станала.

# 336
  • Мнения: 4 087
За да се усетят властите по бързо, то трябва някой да им сигнализира.  Wink

Психолози, социални  работници и други специалисти, познавам много, израснах в такива среди и мога да кажа, че механизмите и специалистите работят и могат.

# 337
  • София
  • Мнения: 62 595
Хайде да поразсъждаваме малко - става някакъв инцидент, някой пубер се самоубива. Според теб каква е вероятността един обикновен инспектор да го пише самоубийство и да затвори делото пред това да тръгне да разследва кибер-връзки? Още повече, че не тръгват в неговия район да се самоубиват всички пубери или да се случва нещо друго.
Сетих се за поговорката - когато мечката заиграе в комшиите, може да заиграе и у вас.

# 338
  • Мнения: 4 087
Ако има кой да сигнализира, че има подозрения, то нещата ще се разнищят. Виждала съм как работи отдела за киберпрестъпност, по възможностите им е да се справят с някаква интернетплатформа. Постнах и официалната статия от сайта на ГДБОП, значи са наясно с тази тенденция и проследяват ситуацията. Към момента няма основание за притеснение, че подобни платформи могат да проникнат в Бг. Имаме други проблеми, но не и подобен тип социални експерименти и игри. Честно казано, според мен тормоза, сексуалният тормоз между връстници е много по-голям и по-труден за овладяване, отколкото посочената игра, именно заради тежестта и степента на престъпното деяние. Едно е да се томозят по между си, съвсем друго е склоняването към самоубийство , което се преследва по НК, наравно с порнографията и т.н...

Самоубийството не е инцидент, всяко самоубийство се разследва. Склоняването към самоубийство- още по-малко.

# 339
  • София
  • Мнения: 62 595
Официалната позиция не е причина родителят да се замисли и да си отвори очите, че всяко дете е потенциален играч. С две думи, да си имаме едно наум, нищо че в момента няма данни да се случва при нас. Такива групи и игри съществуват и ще съществуват, защото такава е субкултурата на пуберите, такова им е мисленето, те търсят мистиката, вечно са недоволни и неразбрани, претоварени и притиснатир искат адреналин, да се докажат колко са печени.

# 340
  • Мнения: 2 718
За да се усетят властите по бързо, то трябва някой да им сигнализира.  Wink

Психолози, социални  работници и други специалисти, познавам много, израснах в такива среди и мога да кажа, че механизмите и специалистите работят и могат.
след сигнала за синия кит какво се случи? Обявиха го за фейк нюз и призоваха хората да си гледат живота. Даже ти си постнала съвет не как да обърнем внимание и проверим за симптоми детето си, а как да проверим дали това е фейк нюз? И колко самоубили се деца ще бъдат разследвани? Нула! Защото това са градски легенди.
Не виждам причина да се пренебрегва така самоуверено и снизходително всеки предупредителен звънец. Дори и да е фейк нюз, трябваше да има превенция в посока сигурността на децата, а не обучение как да разпознаваме фалшивите новини. Майката на въпросното първо дете, което се счита жертва на Син кит, говори по 1 канал на руската телевизия и спомена колко често са обявявали смъртта на детето й за "градска легенда" и снимката на трупа му на местопроизшествието за манекен. Колко е полезно обявяването на всичко за "градска легенда"? Никой ли не осъзнава, че това създава фалшиво чувство за безопасност, за безвредност на тези групи? Удивена съм от поведението на заравяне на глава в пясъка

# 341
  • Мнения: 4 087
виж сега, синм кит в България- няма. Не казвам, че нашите младежи нямат проблеми и не се самоубиват, но не тази игра е проблема.

И ако и да има склоняване към самоубийство, то дали ще се използва син, червен, пембен или лива кит, онлайн платформа, затворена група и т.н....то този някой ще си понесе отговорността. Децата няма да започнат да се самоубиват повече или по-малко, само защото съществува някаква он лай платформа, бих казала дори , че тези платформи са доста по-лесни за проследяване и преследване, отколкото затворените групи в реалността, Всеки знае за дигиталните следи, няма нещо, което в интернет да не остава следа, въпрос на умения е да се проследи. Честно казано за мен е повече от глупост, ако използваш такъв метод за склоняване към престъпление и самоубийство, трябва да си много уверен в хакерските си способности, че да опитваш подобни престъпления и да очакваш да останеш безнаказан.

Последна редакция: ср, 08 мар 2017, 12:45 от EXACTLYou

# 342
  • София
  • Мнения: 62 595
В момента знаеш ли какво казваш? "аз нямам нищо общо, ние сме супер, а който е виновен, нека си го гонят". По същия начин като в един български филм "аз нищо няма да направя, нека да си го дават на прокурора". Преди да кажеш, че е гтлупост, вземи и виж последното видео, което пуснах. Събуждането в 4.20 да ти напомня на нещо, което сме учили по история? Политическите арести по време на Втората световна война са правени именно в 4 сутринта, а не в 4 следобед. Познай защо!

# 343
  • Мнения: 4 087
Аз няма какво да направя, защото не ми е попадал такъв случай и дори и да съм подозирала , веднага съм го предавала като такъв или съм сигнализирала, не пиша и не се вайкам по форумите какво да правя и как "Да проникна в подобни групи и да си правя експерименти с децата".

 Склонността към самоубийствени действия, склоняването към самоубийство /също междувпрочем/ говорят за много дълбока травма и аз съм съвсем наясно с възможностите си и , че не мога да се справя с подобен случай, проблем и ако опитвам самосиндикално най-много да "изтърва детето".

п.п Първата най-голяма грешка на родителите е , че бездействат , когато има проблем. Втората най-често срещана и също сериозна грешка е, че не търсят специалисти, не сигнализират компетентните институции, а се вайкат по форумите. И последна, но не и по важност и значение е, че мислят че само могат да се справят с проблемите на детето си, като търсят проблема извън себе си и семейната среда/синият кит например/, а доста често проблема са именно родителите.

Последна редакция: ср, 08 мар 2017, 13:05 от EXACTLYou

# 344
  • Мнения: 2 718
виж сега, синм кит в България- няма. Не казвам, че нашите младежи нямат проблеми и не се самоубиват, но не тази игра е проблема.

И ако и да има склоняване към самоубийство, то дали ще се използва син, червен, пембен или лива кит, онлайн платформа, затворена група и т.н....то този някой ще си понесе отговорността. Децата няма да започнат да се самоубиват повече или по-малко, само защото съществува някаква он лай платформа, бих казала дори , че тези платформи са доста по-лесни за проследяване и преследване, отколкото затворените групи в реалността, Всеки знае за дигиталните следи, няма нещо, което в интернет да не остава следа, въпрос на умения е да се проследи. Честно казано за мен е повече от глупост, ако използваш такъв метод за склоняване към престъпление и самоубийство, трябва да си много уверен в хакерските си способности, че да опитваш подобни престъпления и да очакваш да останеш безнаказан.
син кит няма- добре! А оранжева катерица има ли?
Казвам, че действията трябва да са срещу индуцираните самоубийства, по-скоро обучаване на родителите да разпознават тревожните симптоми, защото ако са нерзпознаваеми, първо- деца ще умрат и второ- никой няма да търси, преследва и накаже склоняващият деца към самоубийство, защото той е градска легенда. Умения може да има много, но никой няма да приложи да гони "градски легенди"

Общи условия

Активация на акаунт