Припознаване на бебе от бащата без брак

  • 20 788
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 591
Здравейте! Интересува ме как става припознаването на бебето когато с таткото нямаме брак. Предварително ли трябва да ходим при нотариус или след раждането? Ако е преди това - трябва ли предварително при нотариуса да попълваме име на бебето? Понеже не знаем пол и няма как да сме сигурни какво ще е името Grinning

# 1
  • Мнения: 1 786
Припознаването се прави след раждането .

# 2
  • Мнения: 591
Понеже ми казаха, че трябвало предварително да ходим при нотариуса, да носим документ в Аг-то, ама ми се стори странно.

# 3
  • Мнения: 10 874
Хм, може би са имали предвид преди изписването, но иначе наистина няма как да стане предварително. Все пак детето трябва да е живородено, да има име...
Иначе самата процедура не е кой знае какво. Мъжът ти отива с двете лични карти (неговата и твоята), попълва декларацията, носи я в болницата, там ти подписваш, че си съгласна той да бъде вписан като баща и я даваш на съответното длъжностно лице, което ще оформи документите. bouquet

# 4
  • Мнения: 591
Не трябва ли и аз да съм при нотариуса?

# 5
  • Мнения: 10 874
Не трябва ли и аз да съм при нотариуса?
Достатъчна е личната ти карта. Така или иначе ти впоследствие можеш да откажеш припознаването и затова не е нужно да си там, когато той попълни декларацията. Без твоя подпис на нея, изразяващ съгласието ти, длъжностното лице от болницата няма да впише този мъж за баща на детето. А ти ще я подпишеш като ти я донесе, на нотариуса не му трябва твоят подпис.

# 6
  • Мнения: 9 684
Процедират различно, зависи къде ще раждаш.

След раждане е ясно.
Преди раждане: Отивате при нотариус (те имат готови бланки), но все пак да си знаете: Попълва се текст от сорта на "Лицето Иван Иванов Иванов, лична карта....егн.... припознавам за свое детето, с което е бременна Петя Петрова Петрова ... лична карта...егн...., с термин на раждане..... бла бла бла.
Име и пол на детето не се попълва. Това е на по-късен етап.
Декларацията се дава в болницата и повече не ви занимават.

Няма нищо страшно, в това детето да бъде припознато още по време на бременността. Дори виждам само плюсове!

п.с. Да, и двамата трябва да сте при нотариус. Ти се съгласяваш с това, което той декларира. Иначе всеки може да припознае чуждо дете.  Laughing


Семеен кодекс:

Припознаване

Чл. 64. (1) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
(2) Припознаване може да извърши и родител, навършил шестнадесет години.


Форма на припознаването

Чл. 65. (1) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.

Последна редакция: сб, 10 дек 2016, 08:13 от Ice Queen

# 7
  • Мнения: X
Не трябва даса двамата. Мъжа ми отиде с личните ксрти и после една жена дойде да се подпиша,че съм съгласна. Това беше.

# 8
  • Мнения: 10 874
п.с. Да, и двамата трябва да сте при нотариус. Ти се съгласяваш с това, което той декларира. Иначе всеки може да припознае чуждо дете.  Laughing
Няма как всеки да припознае дете, именно защото се изисква подписът на майката за това. Като не е нужно тя да декларира съгласието си пред нотариуса. Може да подпише декларацията и пред длъжностното лице от болницата, на което ще я даде.  Peace
Писали сме заедно с Nadya_95. bouquet

# 9
  • Nearby
  • Мнения: 194
Навсякъде е различно. Проверете как седят нещата в болницата, в която ще раждате. Има и някакъв срок, мисля 3 дни.
ММ припозна детето още същия ден. С моята лична карта и бележка от болницата, при нотариус.Всичко 6лв, но съм чувала и някакви космически цени.

# 10
  • Мнения: 1 894
докато повечето хора го карат на доверие и изчакват раждането, има и такива, които се застраховат предарително с нотариално заверено съгласие. В случай, че бащата се отментне, което той така или иначе може да направи до една година след раждането. Нотариалната заверка има смисъл обаче като застраховка ако нещо стане с бащата по време на бременността, в който случай, ако няма нотарилно съгласие, детето остава без баща или трябва да се вписа някой друг, който иска да го припознае.

# 11
  • Мнения: 1 463
В родилния дом идва юрист и всичко става на място. Лесно е.

# 12
  • Мнения: 2 988
Аз чаках бебе по Коледа и заради празниците и притеснението дали точно тогава ще намерим нотариус свършихме тази работа предварително. В болницата носех документа с мен и само го дадох на длъжностното лице, когато дойде. Жената като разбра, че нося такава декларация за припознаване страшно се зарадва, защото така се улеснява много работата й.

# 13
  • Мнения: 4 087
Нямаме брак с мъжът. В 5ти месец, отидохме двамата при нотариус и се разписахме, че бащата припознава детето, а аз потвърждавам, че той е бащата. С тази декларация отидохме и в болницата. Въпроса беше при екстремни ситуации, ако нещо не дай Боже се случи, бащата да няма проблеми да поеме отговорност към детето. В болницата отделно посочих него, като човек който да взима решения, ако нещо стане. Толкова..Нищо кой знае колко сложно, нотариусите имат готови бланки, разписват се и двамата. Когато решите.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 3 631
Когато снаха ми раждаше ,се наложи брат ми да не е в страната.Нямат брак.
При нотариус попълниха документ ,че той ......е баща на детето на ....... с предстоящ термин около   /датата/ и ако детето е от женски пол ще се казва...../трите имена/ и ако е от мъжки...../пак трите имена/.Това беше.

Общи условия

Активация на акаунт