Спомени и впечатления за социализма в България

  • 489 803
  • 11 975
  •   2
Отговори
# 10 785
  • Мнения: 4 762
Да можеш известно време да си позволиш вноските по кредита съвсем не значи, че можеш да си позволиш стоката. Простичко е, но някои го разбират по болезнения начин, след като са нацапали с двата крака до ушите и банката им прибере и гащите.

Това би трябвало да влияе по естествен начин и на цените на имотите, и на цените на кредитите.

При ипотечен кредит трудно ще ти вземат гащите, между другото.

# 10 786
  • Мнения: 28 550
А стига бе, преди 40 години пак било същото и който искал можел да отиде да работи в чужбина?

Вие вярвате ли си като ги пишете тия работи? Simple Smile
Ми както си вярват, че всеки днес може да си позволи нова, кола, апартамен и вила.....отворете цените на имотите и пак ще си приказваме Imp

Цените са такива, защото повече хора могат да си ги позволят.
Простичко е.

Ха, ха, ха, ама не е за това обаче.....направи една проста сметка на средна заплата, разходи за консумативи, лихви на заемите и сметките хич няма да ти излязат! Ако всеки можеше да си позволи тия три неща и спокойно да си посреща останалите разходи никой нямаше да мръдне от България. Просто се чудя как може да говорите такива небивалици и да си вярвате ooooh! Или може би заминават в чужбина, за да си купят и яхта, щото виж тук стандартът за това не стига.....или частен самолет... ooooh!

# 10 787
  • Мнения: 8 567
Всеки да си прави сметката. Да ползваш заем жилищно кредитиране е въпрос на избор, не е задължение.
Че има всякакви наивници е ясно, то и пирамидите бая народна пара събраха. Ако ей сега пусна слух, че като хвърлиш една пачка в Дунава -след час излизат две, при добра кампания като нищо пак ще се намерят желаещи да си пробват късмета.  Simple Smile

# 10 788
  • София
  • Мнения: 24 839



absurT, не знаеш с кои и какви хора говориш отсреща. Хвалбите ти може да изглеждат доста жалки за много от тях. Ей тъй, приятелски ти го казвам, да не се излагаш... Wink

Да, така е, не знам.
Но знам, че не се хваля, а просто казвам какво съм постигнала- все пак, равносметка ми е, тъй като оттук нататък няма какво да постигам.
Просто си живея както искам, след като съм .
А, че някои се дразните от постигнатото, си е ваш проблем.
Ако ти например, беше постигнала нещо, щеше да го противопоставиш на моето, за да защитиш тезата си как в наше време цъфтим и връзваме.
Ама, явно, не ти се е получило нищо все още. Mr. Green

# 10 789
  • Мнения: X
Щом има купувач, значи цената е реална. Няма друг вид "реалност" на цената.

Като нямаш парите и не искаш да ползваш финансова услуга, не си купуваш жилище и това е. Това си е лично твой избор и аз лично не съм готова да ти съчувствам.
 

 Какво съчувствие? Аз нито търся такова, нито го очаквам. Щом не съм взела кредит и не съм купила сега на високите цени, значи не съм за ожалване и не ми е спешно. Изчаквам да паднат цените, а ако не паднат здраве да е - ще живея в наследствения апартамент и няма да си купувам друг, какво толкова. Добре че навремето семейството ми е строило и купувало, та да има какво да наследя един ден.

 А относно цените - ами не, не са реални. Нищо реално няма в това няколко тона бетон (колкото тежат стените на един двустаен) и стара дограма и тръби да струват средно 100 000 евро. Това са си надути цени, които който е на зор плаща като няма къде да живее и се заробва до старост.

# 10 790
  • Мнения: 28 550
Всеки да си прави сметката. Да ползваш заем жилищно кредитиране е въпрос на избор, не е задължение.

Е, да така е, ама не всеки може да извади 50-100 хиляди евро за апартаментче...ти в България ли живееш или и ти си в чужбина та говориш смешки?

# 10 791
  • Мнения: 19 061
За мен е тъжна цялата тази емиграция.Аз също съм навън и много от семейството ми лека полека се изнася също.Държавата се обезлюдява със страшни темпове,като най-лошото е че умовете си заминават,например е пълно при мен с румънски (разбираемо са повече) и български доктори.Лесно си намират работа и са добре,докато чета тук по темите колко е трудно да се намери вече читав доктор и т.н. и изобщо джипи.Информатиците и инжинерите също.Погледнете темите за образование в чужбина - на всяка майка пожеланието е ''дано се устрои навън с успешна реализация там''.Не е ли тъжно?..
Не разбирам защо се казва,че като се върнат старците,ще заемат местата на младите.Аз ако се върна пенсионерка например,нито данъци ще плащам,нито пък ще работя.Просто ще си стоя и ще харча някакви пари..От това икономика не става.

Мен въобще не ме радва, че като се пенсионирали, щели да се върнат от чужбина. Това са хора, които не са работна ръка, в общия случай трудоспособната си възраст са си я изкарали в чужбина, там са се осигурявали и са плащали данъци, и идват тук стари и болни и източват здравна каса с болежките си.

# 10 792
  • Мнения: 21 481
За ипотеките е така, ама пред варианта картотекиране и 15 години чакане за ведомствена панелка две поколения в едно жилище, като че ли изплащане на 15 години ипотека и самостоятелност е по-добре.

# 10 793
  • Paris, France
  • Мнения: 14 035
Моралка, да посочваш Либия и СССР като желани дестинации за работа е смешно. Защо сега, когато можем да избираме свободно никой не се натиска да ходи в СССР или Либия? Майка ми се пенсионира в Либия. Нито климата, нито заплатата, нито пенсията на работил там чужденец могат да се сравняват със западните. Децата на българските и колеги, ако не са в България, още тогава духваха към Канада, САЩ, Испания, Англия, Франция или Германия. На нито един синът му не е останал в Либия, не е и в Русия отишъл. И двете места са депресиращо а живот, съжалявам. И да ми бяха дали английска заплата а да работя в Либия или Русия нямаше да приема. Като гледам, никой не пише от там.

Цените се определят от търсене и предлагане, а не от площ, тонове бетон Итн. Същите тонове бетон, детотруват 100 000 в София могат да струват над милион в Париж.

За постигнатото - място не мога да си намеря от радост, че вече нямаме коли. Ни Жигули, ни Волво, ни Бугати ми трябва. Е, свекърите не могат без коли, защото на острова нямат градски транспорт почти.

кукумицинка, могат да вдигнат здравните осигуровки за никога не работиш в България, примерно. Верно не е радостно да се живее в пълна с пенсии държава, но мисля, че България, по примера на Гърция и Италия ще започне скоро да се пълни с млади чужденци. В Гърция и Италия масово са напускали местните до 70те. После, обаче, потокът се обръща.

# 10 794
  • Мнения: 4 762
Ако ти например, беше постигнала нещо, щеше да го противопоставиш на моето, за да защитиш тезата си как в наше време цъфтим и връзваме.
Ама, явно, не ти се е получило нищо все още. Mr. Green

Т.е. ти си представяш как се надцаквам с теб в интернет на тема вили и коли? Ще ме умориш от смях...

Е, да така е, ама не всеки може да извади 50-100 хиляди евро за апартаментче...ти в България ли живееш или и ти си в чужбина та говориш смешки?

Ми те хората и в чужбина не ги вадят. Затова има кредити. И наистина, не са задължителни.

# 10 795
  • София
  • Мнения: 24 839
За мен, без значение дали живеят тук или навън- това са хора, които никога не са имали възможност и да си помислят за ипотечен кредит.
Пишат си по "принцип", както и другата мантра- "всеки може да излезе навън, стига да иска".
Дори и най- вманиачените комунисти не си представяха че парите напълно ще изчезнат и че всеки ще си има всичко, коет о поиска. Mr. Green

# 10 796
  • Мнения: X
Скрит текст:
И ако не е било в последните седмици, значи, вече не е вярно, така ли? Жалваше се, че не можеш да си купиш сама имот преди повече от две седмици, щото цените били нереално високи. А те са такива, защото има достатъчно много други, за които са реални и ги плащат.

Мераците бяха за този гурбет, който беше за долари, а не за рубли. Там беше голямото натискане, защо ли? Wink. Но ти си права - номенклатурата си работеха и в САЩ, и в Западна Европа, по посолства и търговски представителства, а децата им учеха там. За планктона - Коми и в краен случай - Либия Wink

А ти питай твоята роднина как са я пазели в САЩ слушалките, за да не вземе да й хареса и да остане Wink И се огледай колко от хората около теб са работили в Германия -като теб сега Wink Харесваш соц.-а, ама не си отишла в Русия да работиш сега, ами си отишла в Германия.

 Относно имотите има една съществена разлика между мен и тези, които си ги позволяват - а тя е, че аз не си позволявам нищо на кредит. Нямам ли пари за си платя нещо, не го купувам. Кой си купува днес апартамент и го плаща целия със свои пари, както искам да направя аз? То ако е за въпрос ако аз утре искам и аз ще взема кредит и ще си купя. Само дето нямам желание да изплащам нещо 20 - 30 години с лихвите. И да, цените са нереално високи, защото много хора са готови да се заробят за цял живот и да плащат на банката.

 Моята роднина едва ли някой я е пазил, защото всеки който я познава знае, че няма да си изостави мъжа, детето и родителите и да остане в чужда държава сама, без да знае бъкел английски и без близките си. Мисля си, че който се е интересувал е знаел кого да "пази" и кого не. И в днешно време милиони хора не желаят да живеят в чужбина, нищо че вече уж е лесно да излезеш навън. Преди 30-40 години е било същото, не всеки е имал желание да живее навън.

 Относно мен и моите избори мога да ти кажа, че Германия е чиста житейска случайност. Със същия успех можеше да е Англия, Русия или Испания. Просто се случи да науча немски още като дете в училище, в такова училище попаднах. След това се случи още през 90-те мои близки да се установят в Германия, в последствие отидох и аз след настоятелни покани, немският ми е перфектен и нямам проблеми. Не бях завършила когато отидох, тогава имаше още визи, нямаше почти никакви българи там, после завърших, установих се, намерих си партньор в живота и т.н. Но Германия не е осъзнат избор, а случайност поради факта че ме поканиха там и знаех езика. Ако в училище бях учила английски, испански или руски днес нямаше да съм в Германия, и в Русия може би щях да бъда. Нямам нищо против Русия, разбирам се прекрасно с руснаците, много приятни хора са, интелигентни, дисциплинирани, учтиви, красиви. Защо да не бих живяла и в Русия? Бих, просто животът ми се е стекъл по друг начин.
За роднината ти - именно това беше начинът да излезеш в чужбина за малко - като оставиш заложници в прекрасната соц. родина Wink

След като си в Германия, е леко налудничаво да възхваляваш соц.-а, който, ако беше останал, нямаше да ти позволи да отидеш при роднините си, нищо че те канят. А гурбет в Коми не е като гурбет в Берлин. Освен другото, надали си попаднала случайно в немско училище, защото тези училища са силно селективни и с висок бал, и вашите са положили доста усилия ти "случайно" да попаднеш в немско, а не в руско училище Wink Колкото до Русия, тия милиони руснаци в Германия, с които ти прекрасно се разбираш, надали случайно са в Германия, а не в Русия Wink Но иначе соц.-ът за теб е прекрасен, ама когато го наблюдаваш от дистанцията на времето и  на пространството - от Германия.

# 10 797
  • Мнения: 8 567
Всеки да си прави сметката. Да ползваш заем жилищно кредитиране е въпрос на избор, не е задължение.

Е, да така е, ама не всеки може да извади 50-100 хиляди евро за апартаментче...ти в България ли живееш или и ти си в чужбина та говориш смешки?

Къде по света всеки може да извади кеш и да брои парите за апартамент в столицата?  И кога, на каква възраст, че ими стана интересно, на 20, на 40, на 60?

# 10 798
  • Мнения: 28 550
Всеки да си прави сметката. Да ползваш заем жилищно кредитиране е въпрос на избор, не е задължение.

Е, да така е, ама не всеки може да извади 50-100 хиляди евро за апартаментче...ти в България ли живееш или и ти си в чужбина та говориш смешки?

Къде по света всеки може да извади кеш и да брои парите за апартамент в столицата?  И кога, на каква възраст, че ими стана интересно, на 20, на 40, на 60?
Никъде по света вероятно, но получава заплата, с която като плати вноската за заема, може да продължи да живее като човек...! Няма как вноската да ти е половин заплата и да оцеляваш...
Другият вариант е нямаш пари, не купуваш апартамент... и къде е разликата отпреди, тогава да кажем имаш пари чакаш половин живот, е и  кво, пак същото!

# 10 799
  • Мнения: X
Всеки да си прави сметката. Да ползваш заем жилищно кредитиране е въпрос на избор, не е задължение.

Е, да така е, ама не всеки може да извади 50-100 хиляди евро за апартаментче...ти в България ли живееш или и ти си в чужбина та говориш смешки?
И в чужбина с кредит купуват, а и под секрет - и по соц.-а масово с кредит купуваха, представи си. И освен че беше с кредит, имаше картотекиране и чакане по 15-20 години за правото да купиш с кредит. В Кремиковци  подобните му ставаше по-бързо, ама и там се чакаше поне по няколко години. Не чакаха само номенклатурите, и то много високите, и тези, които купуваха кеш с долари.
И след като тези апартаментчета се продават в България, значи, има достатъчно хора в България, които ги купуват. Иначе щяха да стоят непродадени.
Никъде по света вероятно, но получава заплата, с която като плати вноската за заема, може да продължи да живее като човек...а не като добиче! Няма как вноската да ти е половин заплата и да оцеляваш...
Другият вариант е нямаш пари, не купуваш апартамент... и къде е разликата отпреди, тогава да кажем имаш пари чакаш половин живот, е и  кво, пак същото!
Нямам наблюдения хората с кредити около мен да живеят като добичета. Даже напротив. Но това си зависи от размера на заплатата.

Общи условия

Активация на акаунт