Акваристика-6

  • 67 641
  • 581
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 9 221
Когато има ихтио се вдига Т на водата. Има и лекарства. След лечението задължително се мие филтъра.
За по-малко стрес преди да се пуснат рибките в аквата може да ги сложиш за 30-40 минути както са в торбичката да поседят в аквариума.

# 526
  • Мнения: 221
Когато има ихтио се вдига Т на водата. Има и лекарства. След лечението задължително се мие филтъра.
За по-малко стрес преди да се пуснат рибките в аквата може да ги сложиш за 30-40 минути както са в торбичката да поседят в аквариума.

Така Бях направила. Всичко бях изпълнила, но просто не ми се получи и не успях да ги спася.

# 527
  • Пловдив
  • Мнения: 13 519
Някакъв препарат да препоръчате за грунда?
На две седмици точа аквариума и го чистя, грунда го чистя почти камъче по камъче. Ползвам препарат за избистряне на водата, но се трупат отлагания по грунда. Аквариума е 60/30/30, не вярвам хората с 100-200л аквариуми да чистят по този начин грунда.

# 528
  • Мнения: 9 221
Никога не съм ползвала препарат за почистване на грунда.
Използвах прахосмукачка за дъно от тези с батерии, но има и ръчна.

# 529
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
няма такъв препарат. грунда не се чисти, най -много да се сифонира от време на време и то ако нямаш наблизо коренови растения.
 не е ок и да се сифонира много често тъй като  в него живеят полезните бактерии.

# 530
  • Мнения: 412
Привет на всички!
Трябва ми съвет за шкаф на голям аквариум.Шкафът трябва да е ъглов с извити вратички по поръчка.Мисля конструкцията да е от метал ,защото ще е над 300 л. и после да го облечем със страниците и вратичките.
Ако може някакви идеи как да стане  по-здрав .Мисля отгоре плота да е с камък ,за да няма раздуване на плоскостта .

# 531
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
моята бета май няма да я бъде... много красиви, ама много кекави тези рибки. ако и тази ми умре, не знам дали ще си взимам пак честно казано. лежи на дъното почти през цялото време, качва се за малко и после пак полягва долу. яде, но не с голямо желание. не знам дали мога да й помогна, но нямам големи надежди...

# 532
  • София
  • Мнения: 927
До колкото си спомням, бетата е рибка, която обича да полягва. И не е от кекавите, може да издържи. Вие в какви условия я отглеждате?

# 533
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
обича да полегва, да, но все пак се движи и не е непрекъснато в една и съща позиция, това което е в момента виждам е една болна и безжизнена рибка.  Гледам я в 20 литров аквариум, заедно с неонки. неонките са жизнени, вечно гладни и хиперактивни- само тя е зле.

# 534
  • Мнения: 9 221
Направи тест на водата за повишаване на амоняка. Понякога и от това могат да лежат. Също и ако водатa твърде топла или студена.
Ако има проблем с нитратите пък губят апетит.

# 535
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
този тест нали се лепи на външната страна на аквариума?

https://zoomagazin.eu/bg/kategorii/termometri-722/sera-tsifrov-termometyr-13017

измерва някаква температура, която многоо ме съмнява да е така т.е. съмнява ме дали мери точно, и затова питам.

# 536
  • Мнения: 6 164
Здравейте, днес ми дадоха ползван аквариум с намерението да гледаме рибки, но не съм от дете. На първо време - как да изчистя зеленилката от стените, която не е малко? Ще падне ли със сапун, веро или трябва нещо по-агресивно с хлор, но пък да не остане и да се натръшкат после рибите? Има и камъчета, пясък, къща, миди ... тях как? Прочетох, че имало препарати за това зеленото да не се появява пак, ще разпитам в зоомагазина, и въобще ефективни ли са и кой по-конкретно препоръчвате?

# 537
  • Варна
  • Мнения: 55
Здравейте, днес ми дадоха ползван аквариум с намерението да гледаме рибки, но не съм от дете. На първо време - как да изчистя зеленилката от стените, която не е малко? Ще падне ли със сапун, веро или трябва нещо по-агресивно с хлор, но пък да не остане и да се натръшкат после рибите? Има и камъчета, пясък, къща, миди ... тях как? Прочетох, че имало препарати за това зеленото да не се появява пак, ще разпитам в зоомагазина, и въобще ефективни ли са и кой по-конкретно препоръчвате?

Първият ми отговор ще ви прозвучи много скучен, но не бързайте да претупате всичко възможно най-бързо, защото е възможно да направите неща, които ще ви разочароват в бъдеще. В това число да бързате да вземете рибки преди аквариумът да е натъкмен и средата в него подходяща за пускане на първите обитатели. Много често се случва първите обитатели да стават жертва, а това е демотивиращо. Така и децата ще се научат, че нещата трябва да се случват по правилен начин.

Не ползвайте хлор и сапуни в акваристиката. Сапун се ползва да си измиете ръцете и да ги изплакнете добре преди да бъркате в аквариума. Не е добре да се пипа с мръсни ръце или да се бърка във водата без основателна причина. Желателно е като се бърка във водата, да изключите нагревателя и филтъра. Аз и други хора не го правим, защото няма какво ново да видим от живота Stuck Out Tongue , но поне възпитайте децата си да го правят за тяхно добро.
Зеленото може да го изчистите с нова и грапава гъба за чинии като съобразите да не е твърде абразивна и чистите с мокра гъба. Рядко се случва да има зелени точки по стъклата, но се случва с времето, когато естествена светлина огрява аквариума или аквариумното осветление идва силно и свети по-дълго от препоръчителните часове. Черните точки, които с времето се появяват и са по-упорити се махат със стъргало. не знам дали с упорито търкане с грапавата гъба биха се появили драскотини. Могат да се махнат и с нокът. Удобно е да си вземете най-обикновено стъргало за стъкло да речем от магазин за смесени електричарски стоки, бои, четки и подобни. Струват към лев и нещо и са малко по-дълги от палец. С това си чистя и стъклокерамичния готварски плот. Когато се захванете вече да отглеждате рибки, можете да инвестирате в магнитна стъргалка, но ако аквариумът ви не е висок, може да минете без нея. По начало не е излишна, но и не е съществена. Все пак ви остава за много години и може би не се поврежда, т.е. остава за следващите поколения Simple Smile Моите стъкла съм ги чистил все с гъбка до последните години, откакто имам такава чистачка. Отделете си използвана, но чиста (да не сте чистили фугите на банята с нея) четка за зъби. Добре е да не е много рошава от износване. Тя ще ви влезе в употреба в бъдеще да почиствате декорацията във вид на едри камъни и фигури - вадите камъните и над мивката (като внимавате да не ги изтървете) или над леген ги почиствате с четка. Докато ви е нов и небалансиран аквариума е възможно по-често да се налага почистване. Тази четка ще ви е от помощ в почистване на пластмасовите части на филтъра и нагревателя.
Не видях да пишете дали сте получили нагревател и филтър, а те са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ. Все пак има значение да се изберат прилични, но щом в зоомагазина могат да ви упътят, ще ви предложат варианти. Нагревателят е най-добре да е с терморегулатор и да е надежден. Обикновено изкарват много години. Изборът на мощност зависи от количеството вода и от това дали стаята се отоплява и как варира температурата. Ако пък го изберете твърде мощен и релето дефектира в сработило положение, температурата ще скочи. Какъв е обемът на аквариума?  
Посочените от вас подаръци от здрав аквариум ли идват? Ако е нямало заболяване в скоро време, можете добре да изплакнете камъчетата (казва им се грунд или субстрат) в леген с топла вода на части (ако са много) и с ръка да разбърквате, за да се надигнат инертните частици. Изхвърляте водата или ако сте практични хора и уважавате природата, можете да отделите за битови нужди (ако има такава възможност, разбира се). Изплаквате, докато спре да излиза мътилка. В гевгир пак на порции също става да се изплаква. Ако е имало заболяване, можете да ги изварите за минути заедно с декорацията, ако не е пластмасова. Ако е пластмасова можете да я топнете за секунди или да се пропусне тази част с пластмасата  Ако аквариумът ви не е да радва конкретно малки деца, по-добре не слагайте пластмасови глезотии, а наблегнете на естествени материали като камък, керамика, дърво,  парчета керемида дори. С подходящи камъни, събрани край река, можете да оформите укритие за рибките Желателно е камъните да нямат остри ръбове, които могат да наранят рибките или ръката на почистващият аквариума.
Пясък е добре да не се слага. Има специфично приложение в акваристиката. Камъчетата е добре да са с размер от порядъка от 3 до 6 мм и то смесени.Така ако садите естествени растения, кореновата им система ще се чувства добре и кислородът ще достига в по-долните слоеве, за да няма загниване на корените, а и полезните бактерии да живеят. Такава фракция не се зацапва бързо както става с пясъка, а и се поддържа по-лесно при сифониране (почистването на камъчетата с маркуч и накрайник като обърната чаша). Удобно е да разполагате с такова нещо и бих казал полезно. Разбрах, че има и на батерии. Има и такива, които изпомпват въздуха и подкачат водата с ръчно помпене. Моят сифон се повреди не много след като го купих и му ползвам само долната част, която е като чашка, и маркуч, купен от железарски магазин. Това нещо е вечно Simple Smile Ползва се като маркуч, с който претакате зелето и засмуквате с уста. Не е за гнусливи, но и маркучът е прозрачен и се вижда кога да го махнете от устата си, а водата да отделяте в леген. С този сифон обирате нечистотиите по дъното без да се престаравате. По-практично е да се закупи сифон, но иначе може да си направите самоделка. Добре е да имате и кепче/сакче за хващане на рибки. Едва ли често ще ви се налага да го ползвате. Обикновено се ползва да извадите умряла рибка или живите, когато ще правите цялостно почистване на аквариума през няколко години и се налага да местите рибките временно в друг съд. Цялостно почистване се прави през години, а ако всичко е наред, може и да не ви се наложи.
Под аквариума задължително се поставя подложка. Обикновено около 5-6 мм подложка за ламинат върши работа. В някои зоомагазини продават, но може да излезе доста по-скъпо. Ако е по-естетично и ще ви е по-удобно така, може да купите готова от зоомагазин.
Най-добре да ви предложа сайт за акваристика, който посещавах преди и много неща научих в допълнение чрез четене, а и при събеседване със съфорумците. Преди това съм чел книжки за акваристика, но във форума информацията беше доста по-добре синтезирана. Има и снимки, подробни обяснения по всякакви въпроси. И там могат да ви помогнат. Често се случва нови потребители да направят своя тема с въпроси и да се проследява развитието им, а по-опитни помагат със съвети. Все пак подготвените  новобранци са по-добре приети при чужда помощ. Simple Smile В YouTube също съм попадал на акваристи и поне някои от тях могат да ви дадат адекватни съвети кое как да направите и предполагам щом им е хоби, с радост ще ви помогнат, докато навлезете поне с базовите знания. Има и други сайтове и форуми, но в конкретния случай имам опит само с този.

https://aquariumbg.com/forum/
Започнете първо да четете тази https://aquariumbg.com/forum/statii-knigi-i-dokumenti/re-startir … kovoden-akvarium/ тема и скролвайте постепенно надолу. Обясненията са на достъпен език и ще ви направят едва ли не достойни за консултанти по акваристика. Ще добиете представа какво оборудване ще ви трябва и с какви параметри да е то. Така в същия или друг зоомагазин може да го намерите. В сайтове за акваристика или в OLX, Базар бг и подобни има раздел за продажба на използвани и напълно годни акваристки пособия. Ако цената и доставката ви устройват, евентуално може да вземете от тях. Ако аквариумът ви е с обем да речем 50-60 литра и повече, бих препоръчал да се насочите към филтър с отделение и за керамика. Обикновено са порьозни пръстенчета сипоракс. Те подсилват биологичната филтрация, тъй като в дупчиците се завъждат полезните бактерии, разграждащи отпадъчните продукти от рибките до не толкова отровни, които премахвате с всяка ежеседмична подмяна на част от водата с престояла. Някои филтри са в комплет с активен въглен в отделението си. Той има приложение, когато сте имали курс на лечение на рибките и с активния въглед пречиствате остатъците от лекарствата. На практика активен въглен няма да ви трябва при нормално отглеждане на рибки.  Аквариумът ще добие завършен вид, ако има капак с подходящо осветление, което позволява да отглеждате поне некапризни живи растения. Растенията независимо какви са, се хранят с разградените биологични отпадъци от рибките с помощта на полезните бактерии. Един вид създавате завършен биотоп и всички са щастливи Simple Smile  Всеки един филтър има дунапрен, който служи за механична и биологична филтрация с приоритет на първата. Комбинацията между дунапрен и керамика в дългосрочен план ще се изплати с много по-здрава биологична среда, чиста вода и щастливи рибки, т.е. определено си заслужава по-високата цена. Моят аквариум е със стандартни размери и е 63 литра (често се среща този обем), и ползвам филтър Sera fil 60. Ползвам го с 2 отделения с пръстенчета и най-долното е с гъбата. Преди години беше 30-на лв такъв филтър. Изкарват много години. За много от марките и модели филтри има клипове как се ползват.Ако ви предложат в магазина други филтри, гледайте гъбата му да не е твърде малка в сравнение с други модели. Все пак филтрацията заема съществена част за цялостното състояние на водата, ако щете и с това, че ще има по-добра прозрачност в общия случай. Най-добре във форума прегледайте предложения и може би в интернет какво се предлага като оборудване. От години не съм разглеждал такива неща. И термометър ще ви трябва, ако нямате. По-точни са тези, които се лепят от вътрешната страна на стъклото и са спиртни. Не са опасни в случай, че по невнимание ги счупите. Лентовите под формата на лепенки на външното стъкло не ги водят като много прецизни, а и напредналите акваристи не харесват естетиката им.
Още полезни теми за преглеждане:
https://aquariumbg.com/forum/oborudvane/
https://aquariumbg.com/forum/oformlenie-i-dekoraciya/

Крайно желателно е филтрите да работят денонощно, а това е свързано все пак с някакъв допълнителен шум. Ако в стаята се спи или главата на човек е до аквариума, или самият човек е с много остър слух, това може да е проблем. При чисто нови филтри шумът почти винаги е по-голям през първите дни. Когато по перката и между роторчето и статора се натрупват наслагвания, те действат като смазка и шумът значително намалява или изчезва напълно.  Съответно след време, когато отваряте филтъра и вадите роторчето за пълно почистване с клечка за уши и четка за зъби, пак ще се появи шум за ден или два, но не е толкова дразнещ.

А иначе съвсем с няколко изречения, макар че всяко нещо си има своите особености и отговорите ще намерите във форума - Намирате подходяща подложка, позиционирате аквариума на мястото му, като е желателно да не се огрява директно от слънцето по ред причини. На задната страна е красиво да залепите някакъв фон под формата на плакат. В някои зоомагазини предлагат такива. Съветът ми е да си изберете с аквариумни мотиви - камъчета, растения, камъни... Много по-красиво е. Някои слагат едноцветен като например син или черен, но фон с растения е далеч по-красив. Аквариумът трябва да е на такова място, че човекопотокът да не минава основно точно до него, защото някои рибки се стряскат и стрелват, а това е опасно за тях. Поставяте измитият грунд (малките камъчета) на дъното на аквариума. Поставяте декорацията - камъни и каквото сте подбрали. Камъните не трябва да са варовикови или да отделят вещества в случай, че са по нестандартни и имате съмнения за тях. Не се препоръчат рапани. Не се препоръчват необработени преди това корени и клони. Във форума има тема как се подготвят, иначе може да си докарате главоболия. При правилна подготовка са изключително красиви и не вредят на средата. Някои дънни рибки от типа на сомчета и лепящите се по стъклата - анциструси, много обичат да имат укритие и често стоят в него през деня при пусната лампа. Те са по-активни нощем. Има глинени тунелчета, които приличат на ствол на дърво с отвори. Ако се връзва с вашия вкус и разбиране, едно такова ще е добре дошло за рибките от тези видове.  Желателно е да имате дънни рибки, но това е ваше решение. Пак казвам, че е добре постепенно  да действате и най-вече правилно, за да няма разочаровани деца. След като добавите декорацията, наливате водата. Отначало ще има мехурчета по стените и декорацията. Дори и при темперирана вода и с включен филтър, този период е опасен за пускане на рибки! Нека минат поне 4-5 дни преди следващи действия. Важно е хлорът да се изпари, а това става по-бързо при пуснат филтър, който раздвижва горните слоеве на водата. Реално и това се цели за обогатяване на водата с кислород. Отбягвайте допълнителното маркуче към филтъра, което произвежда мехурчета. Може да са красиви за децата, но са ненужни и стресират рибите особено в малък аквариум. Съкратената версия нататък - след няколко дни работа на филтъра е да отлеете част от водата и да налеете вода от здрав, активен аквариум (без сериозни забележки по хигиената и наблюдавани болни и страдащи рибки), когато не се наблюдават мехурчета по декорацията (до този момент водата в аквариума ви е напълно стерилна и няма нищо хранително в нея). Вземете вода от ваши роднини, познати, колеги, приятели на децата или от този или друг зоомагазин. Примерно една туба от минерална вода 10-11 литра ще ви е достатъчна. Това е естественият начин без да използвате препарати. Препаратите доставят полезни бактерии и са практични за използване при определени случаи, когато поради спиране на тока за повече часове или по други причини, биологичната среда е взела да куца.  При новостартиран аквариум е желателно във водата да има гнилостен процес, който може да осигурите като часове или ден по-рано сте сложили малко храна за риби, която да се разлага. Когато се е избистрила водата, може да сложите първите растения. Искат и светлина... Растения може да получите от същите познати, приятели, колеги (обикновено някои бързорастящи растения периодично са им излишни и биха ви ги подарили на драго сърце вместо да ги хвърлят), от зоомагазин или от форуми за акваристика или от OLX. Понякога подаряват, друг път продават. Не ви съветвам да стартирате с капризни растения. На първо време криптокорини и валиснерии са оптимални. Радват се на добра светлина и са красиви. Ако лампата на аквариума е подходяща, може да сложите и плаващи растения като водна леща, ричия, пистия или мъх. С плаващи растения е много по-красиво. И филтрират светлината, ако е силна. Така долните растения и рибки се чувстват добре. Не ви съветвам да поставяте първите си рибки по-рано от 7-10 дни и то когато сте осигурили всичко нужно като температура, филтрация, осветление. Желателно е като поставяте рибки, да са по 2 до 3 на пускане и да започнете с по-непретенциозни и по-евтини видове и да изчаквате поне 2 дни до ново пускане. За това време се очаква биологичната среда на филтъра и дъното да се натоварва постепенно. Пускането на рибки става като поставите неотвореното пакетче да плува по повърхността на водата за... мисля около 5 или 10 минути, за да се изравнят температурите. Температурата на аквариума се избира според обитателите и на второ място растенията, като се подбират предварително видове, които могат да се съчетаят заедно. Някои са агресивни, други миролюбиви. Не купувайте агресивни рибки! Тормозят останалите и от стресът може да ви умрат рибки. Дори заразни болести тръгват от паднал имунитет в резултат на стрес. Излиза, че да се гледат рибки има скрита философия и тънки моменти, но с малко четене няма нищо сложно. Гледането на рибките успокоява. Това ми напомня, че отдавна не съм се спирал да гледам своите. Няма да е излишно да поставите и жълт охлюв - ампулария. Кротки са и са чистачи. Полезна работа вършат и ако няма агресивни рибки ще се чувстват страхотно и ще се разхождат Simple Smile. Ако са два, ще се размножат. Не че е нещо лошо, но ще стане като детска градина и в един момент трябва да ги раздавате, а ако няма на кого... Така една сутрин през април вече предната година, когато температурите все още са променливи и има захлаждания, минавам да хвърля боклука и върху модерните казани, които се вдигат с кран от сметопочистващия камион, видях буркан, а в него на дъното червеникави ситни камъчета, два такива жълти охлюва и едно сомче - коридорас. Жално ми стана, ама нали съм добра душа и любител акварист, върнах се у дома с буркана да ги спася. Добре, че не бързах и не ми остана да ми тежи на съвестта, че съм ги зарязал на съдбата. Я ги вземеше някой, който има какво да ги прави и да им осигури дом, я шофьорът на камиона забележи, че в този буркан има живи създания и поне слезе да ги премести, че е ясно какво се случва, ако не ги... Сомчето още е живо и жизнено. Двата охлюва няколко пъти си създадоха поколение под формата на яйца, залепени по долната страна на капака. Не бях гледал точно такъв вид охлюви и ми беше интересно. Така ми се отблагодариха. Те умряха явно от естествена смърт към есента с малка разлика в дните. Почти по едно и също време. Децата им са жизнени и продължават да се развиват. Гледам че периодично и те имат поколение. Направо история за клип в YouTube! Grinning Имам познат собственик на гаражно зоомагазинче във Варна, което съществува може би от 2000 година, поне аз от тогава го помня и се запалих по акваристиката точно тогава, влизайки няколко пъти след училище да гледам рибките със съученик, който имаше рибки преди мен. Периодично му нося мои растения като ми се развъдят и се наложи да разчиствам, че става като джунгла. Подарявал съм му и бебета анциструси като ми се развъдиха. На два пъти носих от тези охлювчета и му разказах историята с буркана. Вторият път преди коледните празници, носих същият измит буркан с камъчетата и част от охлювчетата. Случва се да подари по охлюв и да му намери любящ дом. И вие може да обменяте излишни растения или да ги подарявате, ако има къде. Цената за продажба в общия случай е твърде символична, а и едва ли ще ви се занимава да пускате обява. Обикновено се хвърлят в кофата. Май в последните години, на хората не им се занимава с акваристика както преди и продават/подаряват аквариумите си и оборудването, а това е тъжно. Вярно си е и някакъв ангажимент, но далеч не е тежък, нито скъп, нито крие сериозни рискове. В някаква степен е възпитателна за подрастващите деца да се грижат за рибките. Извадената аквариумна вода при седмичната смяна е подходяща за поливане на домашните цветя и насаждения в градината. От този собственик на зоомагазин знам, че торта на рибите също се води силна, но не съм пробвал да наторявам с точно такава тор Simple Smile От форума за акваристика показваха снимки със сандъци на тераси и на тях домати. Подхранвали ги с такава вода и са изкарали добра реколта. Ако биологичната среда в аквариума е добре, от водата няма да се носи дъх на аквариум, ако мирише лошо, значи биологичната филтрация не е на ниво или бактериите са умрели. Затова и филтрите е добре да не се спират за повече от половин час. Ако спира тока за 2 часа, бактериите се размножават отново, но все пак системното спиране на филтъра за през нощта е противопоказно.  
Успех в това красиво хоби! Simple Smile

Последна редакция: нд, 14 яну 2024, 02:43 от Чихинци

# 538
  • Мнения: 9 221
Ако ще гледа растения няма как да мине без да сложи субстрат преди грунда.

този тест нали се лепи на външната страна на аквариума?
https://zoomagazin.eu/bg/kategorii/termometri-722/sera-tsifrov-termometyr-13017
измерва някаква температура, която многоо ме съмнява да е така т.е. съмнява ме дали мери точно, и затова питам.
Това от този вид - тънки и плоски ли е? Ако е - да по-добре не. Аз имах такъв, не на същата марка, дойде като подарък и може да е бил някакъв много посредствен, но постоянно се отлепяше от стъклото.

# 539
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 131
моя не се е отлепвал никога на другия ми аквариум.

Общи условия

Активация на акаунт