Идеална част от дворно място (паркинг)

  • 3 008
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте,
Това е първият ми пост и ми е приятно да се запознаем. Нямам юридическо образование и се надявам да не ви досаждам с глупави въпроси:)
Имам следния въпрос свързан с право на паркиране в дворно място (което е направено като външен паркинг и начертани паркоместа) на нова кооперация.
Освен нотариален акт за апартамента, процент идеални части и право на строеж имам и отделен нотариален акт за:
Идеални части от дворното място (кажете, ако процентът е важен), като обаче е изрично споменато, че се съгласяваме, че няма да паркираме автомобила си там Simple Smile Съответно плащам и данъци върху земята.
Дворното място СЕ ползва за паркинг, въпросът ми е имам ли право да паркирам върху тази земя (дворно място)?
Нямам спор със съседите, нито с никой, но ми е странно как така някой има право да паркира върху дворното място без да е собственик и има ли нещо като "право на паркиране" - изхождам от терминa "право на строеж".
Мерси много предварително Simple Smile
Поздрави,

# 1
  • Софето
  • Мнения: 621
В БГ законодателство този въпрос не е урегулиран, а това създава доста проблеми за строителите и собствениците. Доста сложен е този въпрос, всичко става с договор помежду строителя/продавач и купувача, но не е като правото на строеж.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
идеалните части от дворното място не ти дават право да паркираш, щом изрично го пише в нот.акт, т.е. при покупката си се съгласила на това условие
по принцип всички собственици на обекти в сградата имат и идеални части от дворното място, но нали се сещаш, че то е застроено, т.е по-голямата част от него е заета от сградата, проходи към двора и т.н.
кой ще паркира на свободното място и изобщо как ще се ползва то, решава този, който има земята, в повечето случаи това се решава при учредяването на правото на строеж между собствениците на земята и фирмата-строител, съответно тези паркоместа после се продават, т.е който плати - той паркира
аз също си купих така моето паркомясто в двора, но понеже законът не позволява да ти продадат реална част от земята, фирмата ми продаде ид.част от парцела, с изирично записване , че имам право на реално ползване на паркомясто №..., с граници и т.н.
в твоя случай приеми, че ид.части от двора са като идеални части от общите части на сградата -покрив, стълбище и т.н., просто вървят заедно с апартамента и им  плащаш данъци, но не ти дават право да паркираш или друго нещо

Последна редакция: сб, 27 фев 2016, 20:57 от asya02

# 3
  • Мнения: 5
Мерси много за отговорите. Тоест да разбирам,  че регулация за ползване на общите дворни части може изцяло да се урегулира от собствениците на земята, а именно живущите в кооперацията? А също така, ако искам да купя паркомясто в подземен паркинг какъв документ следва да получа?
Благодаря предварително!

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
подземните паркоместа са част от сградата,   т.е. купуваш ги с нотариален акт както апартамент, агенция по кадастъра ги заснема като самостоятелни обекти - гаражи и така ги купуваш като отделен обект от сградата
за двора - точно така, собствениците на земята решават, обикновено това е определено още пред строежа от първите собственици, т.е. ти си купила идеалните части, но вече мястото е разпределено, няма как да имаш претенции, вече си се съгласила в нотариалния си акт, че няма да паркираш

# 5
  • Мнения: 5
Благодаря,Ася Simple Smile Истината е, че искам да си купя паркомясто, но малко ме притеснява начина, по който са урегулирани тези паркоместа.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
няма какво да те притеснява, такава е масовата практика, аз имам паркомясто в двора и още един подземен гараж вече повече от 10 години и нямам проблеми, всеки съсед си знае кое паркомясто на кого е, пък и всеки си има нотариален акт, в който всичко точно е записано с площ, граници и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт