Университети във Франция и Канада с френски език

  • 21 143
  • 123
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравейте. Има ли някой запознат с френските /канадските/ университети, начин на прием и всичко друго. Дъщеря ми се е ориентирала към изкуства (кино, театър) или журналистика. Някаква госпожа в училище и казала, че ако учи изкуство във Франция, но е от друго държава, няма право да работи по специалността си там, което ми се струва абсурдно. Shocked Ако някой има информация от първа, а и да не е от първа ръка ще съм благодарна. Във форума има теми за немски и англиски говорящи страни, няма да е лошо до има и за френскоговорящите. Peace Hug

Последна редакция: сб, 20 фев 2016, 10:03 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 13 421
Начина на прием, отваря сайтовете на университетите и чете, доста от другото, което те интересува също го има там.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
За кандидатстване във Франция - и там вече има централизирана система, подобна на тази за Германия и Англия. Но предполагам, че училищата по изкуства са с отделен прием. Трябва да проучи първо в кой университет се предлагат тези специалност.

Това за работата във Франция си е май фантазия на учителката. И на мен ми звучи много странно. Виж друг би бил въпросът дали ще я допуснат. Както съм чувала за юристите. Във Франция адвокат може да станеш само в чужда фирма, а не във френски.

За Канада - обучение на френски в провинция Квебек. Големите университети са в Монреал, гр. Квебек, Шербрук. Тяхната система на образование е по-различна. Право на обучение в университет се получава след 13 години образование т.е. гимназия + колеж. Та пак се стига до ровене в сайтовете на унитата, търсене на нужната специалност и да пита какви са условията им за прием. Таксите за неканадски граждани или постоянно пребиваващи /имигранти/ са доста високи.  Peace

Да допълня. Сега погледнах сайта на Университета в Монреал. За специалност кино искат Диплома за завършено средно образование + една година университетско образование или подготвителна година в Университета Монреал.  Peace

Последна редакция: чт, 28 яну 2016, 15:39 от dundi73

# 3
  • Мнения: 1 970
Както съм чувала за юристите. Във Франция адвокат може да станеш само в чужда фирма, а не във френски.


Дънди, не зная откъде имаш тази информация, но дете на близки приятели тази есен взе професионален сертификат и започна работа във френска адвокатска кантора в Париж.
Тя има диплом от СУ, като година от следването си изкара по линия на договор за обмен между СУ и Университета в Старсбург в Страсбург, като кредитите се признават и от двата университета.. После се върна в СУ и се дипломира тук, кара си стажа, поработи няколко месеца,  яви се на прословутия изпит за ценз изпит и си взе и юридическата правоспособност в БГ.
След което записа магистратура в Страсбург, нищо че по българските стандарти от СУ излизаш магистър по право, просто като втора, един вид. Завърши я, кара стаж във френска кантора  и се яви и на тамошния изпит за правоспособност. Сега започна вече постоянна работа.

Може би имаш предвид , че не допускат във Франция български юрист, да така е, ама не само във Франция, никъде не допускат, както в БГ френски няма да допуснат.
Правото е специфично, пратикува се там, където си гу учил. Нейният случай е по-сложен, обаче, тя би могла и тук и там... 

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
 StefanB, късметлийка е била. Явно е доста над френските си колеги. Имам предвид завършили там.  Peace

# 5
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Наясно съм, че трябва да се рови в сайтовете на университетите и най-вече в конкретния, който детето си е харесало. Отворих темата не само заради себе си, а и за всички, които имат интерес към френско говорящи страни, защото не намерих такава. Смятам, че споделянето на каквато и да е информация от родители на деца учещи или учили там ще са от полза на тези, които сега се ориентират в ситуацията и им предстои да правят избори между университети и страни и да вземат решение.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
То имаше една тема за обучение във Франция, но е потънала в забвение.
Освен Франция, може да поразгледа и университети в Белгия и Швейцария. Но в Швейцария е много скъпо. И като такси, и като издръжка.

Познато дете лятото след 11 клас беше на един курс в университета в Лиеж. Обучение по френски плюс културна програма и не беше много скъп. За съжаление се насочи после към Англия.

За Франция, Белгия и Швейцария искат сертификат по френски на ниво В1 - В2.

В Канада преди доста време не искаха сертификат, а минаваш изпит там. Ако го издържиш, си учиш нормално, ако ли не - допълнителни курсове по френски, докато го издържиш. В Квебек /провинцията/ за специалности, свързани с френски език, литература и подобни, чуждестранните студенти плащат такси като канадски граждани.
Канада /Квебек в частност/ винаги ми е харесвала като дестинация. Хем си в Америка с американски тип образование, хем си учиш/говориш на френски. Обаче визи, имиграционни, без право на работа извън кампуса ... искат се здрави нерви и стабилни финанси.  Simple Smile

# 7
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Dundi73, благодаря за инфото и щерката към Канада се е нагласила или щатите, но Франция е далеч по-близо. Grinning Врънка ме да сме емигрирали още утре Grinning. Ако няма да те затрудня, може ли да попиташ за този курс в Лиеж - от къде, как, сайт...? Търся и нещо като езикова ваканция за лятото, но ако е към университет за да разгледа и да види кое как е на място ще е още по-добре.

# 8
  • Мнения: 13 421
 Сертификат Б1 и Б2 не върши работа, с тях  може , но в някой второкласен университет и  една година допълнително подготве само френски

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
Сертификат Б1 и Б2 не върши работа, с тях  може , но в някой второкласен университет и  една година допълнително подготве само френски

Не знам ти какво гледаш, но в страницата на първия университет, която отворих в нет-а, университет Нант, съвсем ясно си е написано, че изискването е за В2.
От друга страна, ако В1 и В2 не бяха достатъчни, защо тогава изпитът по френски за ученическия DELF е за ниво В1 и В2. Не чакам отговор, въпросът е реторичен. Защото В2 е достатъчно ниво, за да се запишеш в университет във Франция.  Peace
 

# 10
  • София
  • Мнения: 752
В първия в Швейцария, който преди време проучвах (EPFL), изискванията са минимум ниво В2, препоръчително С1.
http://bachelor.epfl.ch/admission-premiere-annee
"L'EPFL estime qu'un niveau B2 en français est requis pour pouvoir suivre les programmes de Bachelor dispensés à l'EPFL. Un niveau C1 est conseillé. Les candidats étrangers titulaires d’un certificat d’études délivré par un pays non francophone devront pouvoir attester leur niveau de compétence lors de leur inscription."

# 11
  • Мнения: 13 421
Сертификат Б1 и Б2 не върши работа, с тях  може , но в някой второкласен университет и  една година допълнително подготве само френски

Не знам ти какво гледаш, но в страницата на първия университет, която отворих в нет-а, университет Нант, съвсем ясно си е написано, че изискването е за В2.
От друга страна, ако В1 и В2 не бяха достатъчни, защо тогава изпитът по френски за ученическия DELF е за ниво В1 и В2. Не чакам отговор, въпросът е реторичен. Защото В2 е достатъчно ниво, за да се запишеш в университет във Франция.  Peace
 

Какво е това ученически делф, или ако си ученик не можеш да вземеш С1 и С2
Ами ок как си го представяш с ниво Б1 да учи някаква специалности кой ще го чака да наваксва с френския, че не си разбира материала.
Все пак правя разлика между някой университет там и добър университет, ако ти не правиш такава

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
zari65, щом пък ти не знаеш какво е ученическия DELF, значи си далеч от обучението по френски в езиковите гимназии в България.  Peace
Никъде не съм споменала, че ученик не може да вземе С1 също така. За С2 не виждам смисъл.
Въпросът e кой кога и къде може да се сдобие със сертификат за езика, който ще му позволи да се запише в университет във Франция.
Тук никой не говори за това кой как ще се справи, а какви са изискванията на университетите за прием.
Защото и С1 не ти гарантира справяне с учението.  Peace Че и такива в С1 сме виждали да се отказват поради несправяне с езика и с ученето като цяло.
За Франция правя разлика основно между Университети и les Grandes Ecoles.  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 18 139
Дънди, въобще не съм наясно с изискванията на френските университети, но Зари65 е майка на дете от набора на моята девойка, което мисля, че завърши баш френската в София, която май е и изпитен център за DELF. Peace

Иначе ми е странно това с В2, какво остава за В1. Те децата навън и с С1 (не визирам само Франция) имат нужда от известен период за напасване към езика, към терминологията на него, характерна за съответната специалност... Как се оправят тези с В1 и В2? С В1 в Германия автоматично доучват първо езика. С В2, при това не на всички елементи, а гарниран и с С1, държат допълнителен изпит в университета.

Последна редакция: пн, 01 фев 2016, 13:15 от пенсионирана русалка

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
Дънди, въобще не съм наясно с изискванията на френските университети, но Зари65 е майка на дете от набора на моята девойка, което завърши баш френската в София, която май е и изпитен център за DELF. Peace

Е те точно в този изпитен център изпитът се нарича училищен DELF т.е. DELF scolaire.  Peace
И там нивата са В1 и В2. Ако искаш С1 - изпит във Френския институт.
На изпитите за В1 и В2 във Френския институт също правят разлика между това дали се явява ученик или възрастен и изпитите са с различни текстове, подходящи за възрастта.
И за да не си чешем пръстите излишно по клавиатурата - справка с ЕГ в Стара Загора, която също е изпитен център.  Peace
http://www.romainrolland.org/new/index.php/news/160-izpit-delf-scolaire-2016

Ако В2 не беше достатъчно ниво за прием във френски университет, тези училищни изпити щяха да предлагат и покриване на ниво С1, както е на изпитите по немски.
А това как се справят децата е отделен въпрос, нямащ нищо общо с приема.  Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт